ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Астрология

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
ШехерезадаМодератор
Anima

Регистриран: 24.05.2004
От: София
Перперикон - на път към свещеният град
    #988741 - 08.10.2005 13:38 Прикрепен файл (62 тегления)

Случайно ли е или не, но откакто Старун навлезе в знака на Лъва си дадох сметка, че постоянно съм на път към исторически забележителности, които вълнуват не само мен, а и приятелите ми, някои от които редовно пишещи тук.

Последната муза, която ни беше обхванала е честото споменаване на Перперикон. Съжалявам, че Ланс и Семирамис, а и други приятели желаещи да дойдат с нас, не можаха да се включат в групата посетила това място - останка от едно велико историческо минало.

Перперикон - град, който необяснимо защо привлича магнетично много от хората, които познавам.

Може би защото въздуха там е някак различен, а може би защото се усеща многовековното в него или защото някъде в издълбаните камъни на града оставаш с чувството за докосване до вечното ...

Минало ... настояще .... и бъдеще !
Във времето на безвремието - по средата на нищото и все пак в центъра на свещеното .... Перперикон ...

ПП. Снимка, която си купих от историческия музей в Кърджали, но мисля е най-близко до внушението за вечност на мястото, към което се бяхме устремили ...
забулило в себе си мистериите на вековете .... за разкритието на които
археолозите всеотдайно и до ден днешен работят.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ШехерезадаМодератор
Anima

Re: Перперикон - на път към свещеният град
    #988767 - 08.10.2005 14:18 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (51 тегления)

Но преди да стигнем до Перперикон и да ви разкажа по-интересното, което научих за древния тракийски град ...
ще ви покажа снимка на всички ентусиасти, които се събрахме в похода към свещените места на Родопите.

В навечерието на 22-ри септември всички тези хора от снимката и Хамелионски зад кадъра, без да сме се уговаряли предварително, се оказахме по едно и също
време в Хасково, където моя милост & компания се запознахме с другата компания от София, а само час след това се сляхме с петте коли от Варна. Така внушителна процесия от 7 коли потеглихме към сърцето на Родопските забележителности ... Ето ни всички събрани за фото пред музея в Кърджали

ШехерезадаМодератор
Anima

#988775 - 08.10.2005 14:34 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (64 тегления)

Цялата тази "малка" групичка се събра в ресторант "Гурковата къща", където пътьом се спряхме да похапнем поканени от Поли - тук на снимката в ляво.
Този ресторант е със забележителна атмосфера, съжалявам, че фотоапарата не беше в моите ръце, защото
щях да ви покажа какви възрожденски дърворезби има по таваните на ресторанта и колко е уютна атмосферата там.
Ако минавате през Хасково непременно се отбийте - няма да съжалявате. И кухнята е чудесна и ... под сайванта на чардака е приятно, а в калдаръма на двора под асмите лятос винаги човек може да се разглади ....

ПП. Хамелионско като се върне, ще го питам снима ли нещо повече от реставрираната къща и ще добавя тук снимки, защото си струва да се посети нещо възрожденско в Хасково, както и да се види най-голямата статуя на Дева Мария и младенеца, закрилница на града.
На Поли благодарим за гостоприемството и топлото посрещане. След тази дълга почивка 7 коли продължихме в индианска нишка към вътрешността на Родопите вече по тъмно и само на светлините на фаровете ... Мистичността на Родопите започна да ни завладява, а целта беше да се качим на Перперикон през нощта в точния час на равноденствието, за да почетем бога Слънце, както са правели древните жреци, живели някога на Перперикон ...

ШехерезадаМодератор
Anima

#988805 - 08.10.2005 15:28 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (68 тегления)

Когато в компатията има историк-археолог нещата винаги стават много интересни, още повече ако е и астролог

И така през нощта на 22-ри срещу 23-ти част от компанията ентусиазирани се качихме на Перперикон точно в мига на есенното равноденствие, запалихме по свещичка за да почетем символично Слънцето и светлината, може би далеч не така както са правели в древния Перперикон. На самията Перперикон ще видите,
по нататък във снимките са издълбани на много места в камъните дупки, които предполагаме, че са били места за палене на огньове, по време на жреческите ритуали извършвани на свещения хълм.

Един от основните жречески олтари - върху, който символично положихме свещи ...

След като отдадохме чест на Слънцето по този своеобразен начин, на другия ден се върнахме на Перперикон за да го видим в целия дневен блясък.
По ексцентрично отбелязване на рожденния ми ден
до сега не бях имала ... - цял ден път, среща с приятели, запознанства с нови хора и накрая в полунощ
едно изкачване на свещена планина .... добре ми дойде
като начало на слънчева революция

ШехерезадаМодератор
Anima

#988818 - 08.10.2005 15:53 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (72 тегления)

Преди да стигнем до Перперикон обаче, съветвам всички първо да минат през историческия музей в Кърджали, там има един много любопитен надпис на една витрина ...

"Пръстенът на Птоломей"

И под него - няколко пръстена. Снимах ги - пък се надявам някой да ми каже кой от трите пръстена е на Птоломей ... и за кой точно Птоломей става дума.

Според мен едва ли става дума за брата на Клеопатра, както в някои вестници имаха неблагоразумието да пишат.
То, че само сензации се гонят ясно, но да се пишат небивалици - вече не знам какво да кажа ...

Ето снимката, ако някой знае нещо повече по въпроса ще съм благодарна.

До тези пръстени се намираше и един трети с изображение на Бог "Хелиос на колесница" Не можах да разбера византийската връзка с бога и надписа отдолу, че сребърния пръстен е римски и датира от втори, трети век преди новата ера. Може би някой ще обясни. За мен той е наследво от византийската култура.

А Перперикон е място, оставил в наследство няколко древни култури, като се започне от скалния човек ... и се стигне до трагичното завладяване на Перперикон от турците.

Само ще добавя, че в музея има още много неща, които могат да се видят, но сега ще насоча внимането ви върху изображението на прабългарската богиря Умай върху един от камъните на върха на Перперикон, обещано от мен на Семирамис.

Монети намерени при разкопките на Перперикон - едно красноречиво доказатлество за цивилизация там

Ellia
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
Re: Цивилизацията на скалните хора
    #988820 - 08.10.2005 15:55 [Re: Шехерезада]

Цитат:

А Перперикон е място, оставил в наследство няколко древни култури, като се започне от скалния човек ... и се стигне до трагичното завладяване на Перперикон от турците.

(Нещо като исторически очерк -обещан от мен на Шехерезада)

И Перперикон, и светилището на Орфей, и храмът на Великата богиня-майка са паметници от една културна цивилизация, в която тепърва ще проникваме и която условно е кръстена цивилизация на скалните хора. Освен тях има още стотици непроучени места по поречието на р. Арда и всички те са уникални. Това са над 40 скални гробници, над 1500 комплекса скални ниши и др.

Тракийското име на Перперикон не е известно ,но според археологическите изследвания възрастта му датира от 14-13век пр.н.е. ,това го прави съвременник на критско-минойската цивилизация.В популярна карта на римския картограф Клавдий Птоломей, живял през 1 в.н. от н.е., се споменава за град Пергамос, който според направени от екипа на Овчаров изчисления се е намирал по средното течение на Арда.Не е ясно дали става дума за Перперикон,но предвид това,че наоколо не съществуват останки на други значими градове ,хипотезата че Пергамос и Перперикон са един и същ град е съвсев реалистична.
Името Перперикон по интересен начин се свързва с добива на злато. Археологическите находки сочат, че рудниците при с. Стремци са били разработени в последните векове на старата ера и после са били изоставени. Но през епохата на средновековието, в 11-13 в., те са били отново възстановени и добивът на злато - подновен.
Точно от византийската епоха е единственото съхранено през вековете име на свещения град. В пълния си вид то е Хиперперакион, но древните историци бързо го съкращават - Перперакион или Перперикон. Думата трудно се поддава на пряк превод. "Хиперперос", "хиперпюрос" на гръцки език означава "свръхогнен", "надогнен". Интересно е, че във византийския гръцки език тази дума не съществува. За сметка на това тя е част от езика на Аристотел и е свързана с принасянето на жертви върху олтара. Тук не може да не се направи асоциация с храма на Дионис и с изпълнявания там обряд, в който огънят играе важна роля.
Има и друга версия за произхода на името Перперикон:
В 1082 г византийският император Алексий Комнин провежда важна парична реформа, чиято цел е да укрепи златната единица на държавата. Отнякъде е намерено огромно за времето количество злато и скоро е отсечена монета със съдържание 21.1/3 карата. Тя получава и ново име - "хиперперон" или известната на всички "перпера". Днес не е ясно откъде идва това наименование. Някои смятат, че то е свързано с топенето и пречистването през огън на златото. Император Алексий обаче бил известен любител на античното наследство и често използвал термини от древните времена, включително свързани с култовете към езическите божества.
А най значимите божества в източните Родопи са Дионис , Орфей и Великата Майка Бендида .Култовете и на трите божества са вплетени по своеобразен начин в орфическите мистерии,чието рождено място е свещената планина Родопис.
Орфическите мистерии се правели само от посветени, а това били единствено неженени мъже. Те били наричани а-бии(т.е. не-жизнени), защото не водели нормален и обикновен живот. Тайнствата ставали в затворени общества и скрити места, недостъпни за погледа на останалите хора(скали и пещери, с каквито изобилстват Източните Родопи, Странджа и Сакар). Те били придружени с хорови песни и мимически игри. Кулминации представлявали символичната смърт на царя-жрец, отъждествявана с разкъсването на Дионис от титаните, и също символичното зачатие на богинята-майка, даващо началото на живота. Първата се осъществявала чрез кръвната жертва на бик, кон, козел, а понякога и хора. Зачатието пък се реализирало с масово съвъкупление на мъже и жени, накарало Херодот да обвинява траките в полова разпуснатост. По-късно орфическите тайнства се олицетворяват от разюзданите вакханалии в чест на бога на виното и веселието Дионис.
Най-святото място в Родопите било древното светилище-оракул на Дионис.Гай Светоний Транквил пише за това светилище:
"...Когато Октавиан, бащата на Август, водил войската си някъде из отдалечените части и в Свещената планина на Дионис, се допитал до оракула на бога за сина си, било му потвърдено от жреците, че синът му ще стане господар на целия свят, понеже, след като виното се разляло върху олтара, димът се издигнал нагоре над върха на светилището чак до небето - знамение като това, което получил и самият Александър Велики, когато принасял жертва на същия този олтар".
Оттук става ясно, че в родопския храм на Дионис са извършени най-малко две изключително съдбоносни за човечеството предсказания. Александър разбрал там, че ще завоюва Азия и света, а римляните - че ще станат световна империя. За получаване на пророчеството е прилаган т.нар. винено-огнен обряд, при който се гадаело по височината на лумналия огън, след като върху олтара е излято виното. Този обичай е описан и при други тракийски светилища на Дионис. Така например в държания от бизалтите голям и хубав храм на бога се правело жертвоприношение, при което над олтара се издигал голям огнен пламък. Ако годината щяла да бъде плодородна огънят се издигал високо, а ако не - въобще не се появявал.
Дион Касий в своята "Римска история" разказва за настъплението на пълководеца Марк Лициний Крас в 29-28 г.пр.Хр. Като генерал вече на самия Октавиан Август, той отнема от бесите прочутия храм на Дионис в земите им и го дава на народа на одрисите. В 11 г.пр.Хр. между беси и одриси избухва кървава война за владеенето на храма на Дионис.
Войските на бесите се водят от самия първожрец на светилището, Вологес. Според съвременните историци границата между държавата на бесите и Одриското царство е минавала някъде в Източните Родопи, източно от днешния гр. Кърджали. А точно там се намира свещения град Перперикон. От данните на Дион Касий се разбира, че храмът на Дионис е бил в граничната зона между двата големи тракийски народа. А археологическите данни хвърлят все повече светлина за локализирането му в монументалните скали на Перперикон.
За бесите четем и в християнски източници-според житие написано през 409 г. от църковния историк Павлин Нолански, към Родопите се насочва мисията на Никета, епископ на Ремесиана(днес Бяла Паланка в Източна Сърбия). Именно при него започва масовото кръщение на планинците беси, продължило през целия 5 в. В житието неприкрито е отразена радостта на християнските мисионери:
"...Нали бесите, ако земята и душата им са корави, ако и те самите са по-корави от тамошния сняг, са станали сега по твое напътствие кротки овце, които се трупат в кошарата на мира. Сега бесите ликуват, че са повече забогатели от своя труд: нали златото, заради което претърсваха земята с ръце(т.е.копаят в рудници ).Недостъпните и кървавите по-рано планини сега закрилят превърнатите в монаси разбойници, станали питомци на мира". Някъде в дебрите на великата планина свещените книги са преведени на езика на бесите, макар според тогавашните виждания те е трябвало да се четат единствено на гръцки, латински и еврейски. Според легендарни сведения т.нар. "Библия бесика" била преведена на тракийски език в планински "бески манастир".
Днес е трудно да се локализира местонахождението на този манастир. Възможно е това да се е случило в свещения град Перперикон. Археологическите проучвания в целите Родопи показват, че християните не унищожават старинните тракийски светилища, -унаследяват ги и ги превръщат в църкви,а храма на бог Дионис е бил най-сакралното място в земите на бесите.Още повече че археолозите откриха отлично запазен уникален амвон от края на IV и началото на V в Перперикон. Той е разположен в епископската базилика датирана от раннохристиянската епоха.Напълно реална е хипотезата ,че тази раннохристиянска епископска базилика е била седалището на свети Никита покръстителят на Родопите.Тази епископска базилика е разрушена през 12 век неизвестно от кого.

Перперикон ,Татул ,пещерата на Великата Майка -величествени следи от цивилизация живяла на нашите земи векове преди нас.Доскоро забравена и едва в последните няколко години открила за нас малка част от себе си.Колко ли още тайни крие свещената Родопис....

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

ШехерезадаМодератор
Anima

#988839 - 08.10.2005 16:11 [Re: Ellia] Прикрепен файл (54 тегления)

Елия, благодаря ти - тъкмо навреме включване.

Ето мястото на свещения град закътано в Родопите близо до язовир "Студен кладенец" и Кърджали:

А там в далечината, зад гърбовете ни е мястото, където отседна цялата бойна групичка, не само тази част, която е на снимката Тук май пак Хамелиончик фотографа )

На остров "Авалон" както го нарича Магистра, намерихме истински съкровища - планински кристали и други полускъпоценни камъни.

Ellia
яхнала метлата

Re: Перперикон - на път към свещенният град
    #988876 - 08.10.2005 16:28 [Re: Шехерезада]

Цитат:

До тези пръстени се намираше и един трети с изображение на Бог "Хелиос на колесница" Не можах да разбера византийската връзка с бога и надписа отдолу, че сребърния пръстен е римски и датира от втори, трети век преди новата ера. Може би някой ще обясни. За мен той е наследво от византийската култура.

Шехи,знаеш че Византия е пряк наследник на Римската империя.
Самите византиици никога не са наричали себе си византиици,само ромеи ,именно за да подчертаят това наследие.Императорът превърнал селцето Византион на Босфора в бляскавия световен град Константинопол е Константин Велики.Именно той обявява християнството за религия на Римската империя,но самият той си остава езичник и е покръстен едва ,когато е на смъртно легло.Всичко това става в началото на 4 век.Може пък пръстенът(ти пишеш че е преди н.е.,но на снимката пише ,че е от 2-3в.значи почти в това време) да е принадлежал на някой римски сановник изпратен от императорът да надзирава строежите във Византион и след смъртта на този римлянин пръстенът да е наследен от потомците му

Фантазията ми със сигурност работи,а

--------------------

ШехерезадаМодератор
Anima

Величието и красотата на светилището
    #988887 - 08.10.2005 16:32 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (62 тегления)

Стигнах и до първите снимки на Перперикон

Място, на което са се оставяли дарове, извършвали са се ритуали, правело се е свещено вино ... и нещо още по-сензационно, което ми разкри мой колега. Според него там на върха огромното водохранилище, е било минерален басейн, от който по канализациите /останали до ден днешен/ е течала вода и е била естествено отопление за живеещите хора в тези скални местности ...
Интересно твърдение, в което има много логика, за разлика от други, които изказват мнение, че там се е съхранявало вино и по време на празнества се е ляло
из целия град ... но някак това ми изглежда не съвсем обективно и реално твърдение.

По пътеките нагоре към Перперикон

През внушителния каменен ход

chir
рекордьор

Регистриран: 11.07.2005
    #988894 - 08.10.2005 16:35 [Re: Шехерезада]

Ellia, Шехерезада вие наистина ни разказвате приказки ... Огромно благодаря ! Свалям ви шапка!
Ellia, в иранската митология - духовете на огъня се наричат "пари" "пери " . Обикновено са красиви жени , огнени същества, невидими ,които са в състояние да омагьосат мъжа ,да го лишат от разум... Думата идва от индоевропейския корен "пер" , в превод- да произведа ,да произлезе на бял свят, да родя , да напълня .... И ето ти го Перперикон ... В зороастризма е останало име на жрец- Парик... Перите се срещат в религиите на Древен Иран, на териториите на Афганистан, Таджикистан и цяла Средна Азия...

ШехерезадаМодератор
Anima

Re: Величието и красотата на светилището
    #988896 - 08.10.2005 16:38 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (47 тегления)

Пред величието на каменния град - онемели

и затаили дъх, за да чуем как древните жреци на този храм, са гадаели по огъня за величието на империите и успешността на походите ... колкото по-голям бил огъня в свещения олтар, толкова по-велики ще бъдат делата и колкото по-високо се издигал пушека в небето, толкова по-дълго щели да се помнят те ...

Mistique
ентусиаст

Регистриран: 02.03.2005
От: Варна
    #988904 - 08.10.2005 16:41 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (44 тегления)

Островът наистина си го биваше,както и цялата местност

Редактирано от Шехерезада (08.10.2005 16:53)

ШехерезадаМодератор
Anima

Re: Величието и красотата на светилището
    #988907 - 08.10.2005 16:44 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (52 тегления)

През портите на отминалите векове, прекрачваме замислени

продължаваме по улиците, питайки се какви ли хора са минавали някога по нашите стъпки сега ... внушително е да се разхождаш между стените на извисените камъни наоколо...

Mistique
ентусиаст

#988908 - 08.10.2005 16:45 [Re: Mistique] Прикрепен файл (50 тегления)

а така изгреждаше изгревът

Редактирано от Шехерезада (08.10.2005 16:52)

Mistique
ентусиаст

#988909 - 08.10.2005 16:46 [Re: Mistique]

А къде са картиниките

Отворих ти ги Трябват още малко еквилибристики да се приложат, за да се отворят.

Шехи

Редактирано от Шехерезада (08.10.2005 16:56)

ШехерезадаМодератор
Anima

#988918 - 08.10.2005 16:51 [Re: chir] Прикрепен файл (40 тегления)

Благодаря ти, радвам се, че ти харесва разходката с нас през вековете от древността към вечността

Някога ... Перперикон е бил унищожаван до основи, но все още разхождайки се из него откриваме белезите на величие ... а в хрониките на византийци и римляни доказателство за неговата слава и разцвет. Място посещавано от велики личности, за да му се преклонят и кой знае ... може би за да добият сила преди поход, защо не, след като чух екскурзовода да казва, че мъжете посетили Перперикон добиват два пъти повече енергия, а жените се разхубавявали

Това още не съм го проверила, но скоро ще разбера ...
легендите обаче за Перперикон и историческите следи оставени по него, се преплитат странно и съм склонна да вярвам, че това е било в действителност преди векове ...

ШехерезадаМодератор
Anima

#988931 - 08.10.2005 17:00 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (52 тегления)

Гледката, която се разкрива от върха е неописуема, особено нощем, когато целият звезден купол е над главите ни и Луната осветява скалните отверстия на града в митично изображение - като град изплувал от миналото през сънищата ни ....

А ето снимка, на скалите - точно зад гърба ни, за да си представите колко са големи

chir
рекордьор

#988934 - 08.10.2005 17:04 [Re: Шехерезада]

Шехи ами Птолемей І си е македонец , връстник и пълководец от армията на Александър Македонски . След смъртта на Александър ,заграбва тялото му и го погребва в Египет ... Така полага началото на династията на Птолемеите в Египет . Така разказват легендите . Няма нищо чудно ,че пръстенът е останал на светилището в Перперикон ... Нали са принасяли жертвени дарове в храма на Дионис , преди похода в Азия ?... Иван Ефремов е разказал за това прекрасно - в романа "Атинянката Таис"

ШехерезадаМодератор
Anima

#988937 - 08.10.2005 17:09 [Re: chir] Прикрепен файл (43 тегления)

Така, така ... сега ще ме накараш пак да прочета "Атинянката Таис", но мисля, че тук е мястото да отбележа колко много е направил професор Николай Овчараво и Даниела Коджаманова, както и хората от оклоностите, благодарение на които можем да разгледаме още много ценности от Перперикон - монети, изсечени от древна елада, рим ... и образи на велики личности, накити, огърлици ... глинени съдове, запазени до наши дни и още доста интересни неща, като тези парчета от декорацията на храмовете ...

и това ... кой знае колко красиво е било всичко и с какви орнаменти е било обсипано ... както и базиликата намерена близо до кулата на върха ... със запазената музайка и олтар, съжалявам, че нямах фотоапарат, защото там колоните се пазеха увити, но успях да ги видя след малко повече приказки с археолозите работещи по разкопките там ....

Mistique
ентусиаст

#988939 - 08.10.2005 17:14 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (49 тегления)

Понеже групичките ни се разделиха по време на дневните посещения и нашата май беше по-късметлийска ,защото има удоволствието да се запознае на място с исторята от извора в лицето на директора на музея в Кърджали .Та той ни разказа по един нивероятен и увлекателен начин историята на тове древно светилище.Съществува теория,подкрепена и със съответните доказателства ,че това е отдавна търсения митичен храм на Дионисий,в който са се извършвали обреди на посвещения и гадаене за бъдещето на не един велик владетел в древността.Митът разказва ,че тук Филип Македонски е научил за великите дела ,които предстои да извърши неговият син Александър!За първи път при извършването на ритуала ,свещинния огън се издигнал до небесата,което предвещавало сътбата на един велик владетел.Описанието на този митичен храм е запазено в хрониките и съответства на намереното светилище в Перперикон като отстояние ,размери разположение на жреческия олтар,както и диаметърът му,и разстоянието в стъпки от жреческия трон!
Усещането да се намираш на това място е наистина невероятно...
Стръмният път към върха на светилището е бил предназначен за малцина.По него ,в дните на празненства и ритуали в чест на бога Слънце,са пристъпвали бъдещите жреци,на които предстои посвещение.Стъпалата са грубо изсечени ,наклона е огромен и всичко това смволично изразява трудният път към духовно просветление,по който те вече са поели.Самите поклонници са се разполагали в подножието ,а в храма на върха жреците са извършвали своите ритуали.
Удивителен е стремежът на древните хора да живеят в съзвучие с природата.Стените на храма,изсечени в саклите плътно следват релефа на околните възвишения!!!

Редактирано от Шехерезада (08.10.2005 17:19)

ШехерезадаМодератор
Anima

#988943 - 08.10.2005 17:17 [Re: Шехерезада]

А ето снимка, на скалите - точно зад гърба ни, за да си представите колко са големи

Mistique
ентусиаст

#988947 - 08.10.2005 17:21 [Re: Mistique]

Цитат:

Отворих ти ги Трябват още малко еквилибристики да се приложат, за да се отворят.

Шехи

Ами нещо май не мога да се справя както трябва!

--------------------
MISTIQUE

Nebula
Мъглява

Регистриран: 04.08.2005
Re: Перперикон - на път към свещенният град
    #988950 - 08.10.2005 17:22 [Re: Шехерезада]

А този камък там с някаква графика какво е .Много ми хареса идеята за минералната вода!!!!Направо е чудо ,колко мъдри за били древните.Интересна е тая снимка с хълмовете дето са момичетата на нея.На същото място правих снимка преди година .Съществуваше само едното езеро!!!!Много вода трябва да се е изсипала там.Ккави сте кукли всичките.Наистина емагия мястото.

ШехерезадаМодератор
Anima

#988953 - 08.10.2005 17:22 [Re: Mistique] Прикрепен файл (44 тегления)

И кулата, намираща се непосредствено до новооткритата римска базилика ...

С което приключвам разходката из свещеният град и преминавам към гроба на Орфей - Татул

ШехерезадаМодератор
Anima

Татул - гроба на Орфей
    #988959 - 08.10.2005 17:27 [Re: Nebula] Прикрепен файл (34 тегления)

Оо ... ти още не си видяла истинските кукли ... в древността са ги наричали вакханки, те са правели мистериите в чест на бог Дионис ...

Познай коя е в ролята на Умай

ШехерезадаМодератор
Anima

Re: Татул - древния храм на Орфей
    #988965 - 08.10.2005 17:33 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (40 тегления)

Изпреварих малко хронологията, но Татул е другото свещено място, бих казала храм ...
Дали е бил на Орфей не знам, така твърдят. И сигурно има нещо вярно, особено, ако се знае мита за любовта между Орфей и Евредика, която в деня на тяхната сватба е умряла отровена от змия.

Малко по-нататък ще ви покажа нещо изключително интересно, което Магистра снима и което прекрасно съчетава легендата.

Ето храма на Орфей - предпочитам така да го наричам, вместо "гроба на Орфей" както са решили да го титуловат днешните историци ...

Онзи силует там в далечината на върха на храма е на Хамелионски /за протокола да отбележа/

Mistique
ентусиаст

Татул - храма на Орфей
    #988966 - 08.10.2005 17:34 [Re: Mistique] Прикрепен файл (37 тегления)

Благодаря за помоща Шехи!
Та точно там се намира и една ниша,всъщност снимката съм я направила от нишата,където по време на равнодествие попада първият слънчев лъч.В тази именно ниша древните жреци са очаквали изгрева за да почерпят от силата на бога Слънце.
Цал живот ще му бъда благодарна на този човек че ми откри тези тайни,както и на сътбата че ме срещна с него!
Естественно на другата сутрин още в тъмни зори се бях покачила на върха да съпреживея древножреческите вълнения Преживяването си беше лично,не мога да го пресъздам.
Ето и каво са виждали жреците преди изгрева.
Самия изгрев го имам увековечен единственно в съзнанието по разбираеми причини

Редактирано от Шехерезада (08.10.2005 17:40)

ШехерезадаМодератор
Anima

Татул - храма на Орфей
    #988970 - 08.10.2005 17:38 [Re: Mistique] Прикрепен файл (32 тегления)

Именно и тези неща научих също, когато бях на гости на Емо Досев и ми показа техния филм от миналата година.

Ето как сме се пръснали точно пред въпросната ниша, която изобразява изгрева на слънцето ....

ШехерезадаМодератор
Anima

Re: Татул - храма на Орфей
    #988976 - 08.10.2005 17:46 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (38 тегления)

Тук любопитна снимка от отсрещната страна на храма е направила Магистрата. Тя прикова погледа ми, точно защото ясно виждах в ляво изображението на змия.

Според мен това е място, където един ден ще се разкрие гробницата на Евредика ... и въпросната "порта" както я наричат е просто обозначено място на този гроб.

В гръцките митове се разказва, че от мъка Орфей слиза в подземното царство и с песните си трогва боговете, които връщат любимата му, но условието е било докато я преведе от царството на мъртвите, да не я поглежда.
Орфей не издържал и погледнал любимата си, с което я загубил завинаги. Този епизод е пряко свързан със съмртта на Орфей, който вече пренебрегвал женската красота /може би е останал верен до гроб на Евредика/, за което по време на мистериите в чест на бог Дионис, вакханките го убиват....

Забелязвате ли изображението на змята в ляво на скалата - отдалече е съвсем ясно. И само факта, че тази скала е точно на срщуположния хълм, мисля, че е достатъчно основание да се счита, че са изобразена и увековечена историята за Орфей и Евредика ... превъплатена през вековете като мит и легенда за да стигне до наши дни.

ШехерезадаМодератор
Anima

#988979 - 08.10.2005 17:52 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (32 тегления)

И още малко снимки от мен, а който има да качва

MAG-IST-RA

Пред стъпалата водещи към символа на изгряващото слънце - там са палени огньове някога ... представям си в навечерието на нощта колко внушителни са изглеждали ...

ШехерезадаМодератор
Anima

#988982 - 08.10.2005 17:56 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (23 тегления)

И една снимка от мястото, оформено като огромна амфора, през която акустиката на медитиращите фенове импровизиращи древни ритуали ... беше страхотна!

Велика снимка - браво МАГИСТРА! Страхотно излъчване имат всичките ти приятели от София, как ги побра така на едно място толкоз сияйни сладури ...

ШехерезадаМодератор
Anima

#988991 - 08.10.2005 18:08 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (24 тегления)

И черешката на тортата - снимка от не по-малко мистичния остров, на който открихме следи от каменна стени като огради ... кой знае, може и там да изкочат археологични находки от стар неизвестен град .... казва ли ти някой ...

Снимката е на Магистра както и предната със сладурите

Notebook
кафе с джинджифил

Регистриран: 01.12.2003
От: подвижно
    #989020 - 08.10.2005 18:35 [Re: Шехерезада]

Много съм впечатлена от снимките, не съм ходила там и все се каня , но сега със сигурност ще планувам такава екскурзия

Ellia
яхнала метлата

#989024 - 08.10.2005 18:39 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (33 тегления)

"...и планината слушаше смълчана ,божествената песен..."Вакханки .Еврипид
(другият обещан исторически очерк )

В легендата за Орфей- божественият цар обитава Родопите. От там идва и връзката с днешната българска територия. Вероятното научно доказателство, че Орфей е погребан в Източните Родопи, се появи наскоро. След разкопките и изследванията край Момчилградското село Татул, направени от професор Николай Овчаров и колегите му.
Местността около Татул се е смятала за свещена от дълбока древност. Татул освен светилище за принасяне на жертви на древните тракийски божества съвсем сигурно е бил и средище за наблюдение на изгрева и залеза на Слънцето. В деня на зимното слънцестоене при изгрева си Слънцето е попадало точно в специален скален процеп. Скалата с форма на пресечена пирамида, притаила светилището, не прилича на никоя друга, открита по нашите земи. В нея са изсечени стъпала, водещи нагоре към върха й, където пък съществува странен "саркофаг", чиято дължина е точно 170 см и около който има улей.Интересен детайл е фактът, че саркофагът е ориентиран в посока северозапад-югоизток и в горната му част има нещо като жлеб, сякаш се е затварял с капак. Може да се направи паралел между съркофага в Татул и саркофазите в пирамидите в платото Гиза, които, според последните проучвания отпреди няколко години, за древните фараони не са били нищо друго освен съоръжения за прераждане.
Родопите са култова планина, владенията на Орфей, който не е само мит, а реалност, и е бил един от най-великите учители на човечеството. Неговите контакти с египетската цивилизация, пребиваването му в тайните египетски школи са отразени в доста легенди. Впрочем, за това има потвърждения и у нас. Край Силистра например е намерен слънчев часовник, датиран от трети век, на който са изобразени Изида и Озирис - върховните египетски божества. А под тях, свирещ на лира, е седнал Орфей.
В началото на VІІІ век преди Христа, когато елините заселват крайбрежието на Мраморно, Егейско и Черно море, заварват старите селища на траките. Те са респектирани от траките заради бога им Орфей. Опознават орфизма - култа към слънцето, огъня и безсмъртието на духовната енергия. Легендата за митичния тракийски цар, певец и поет, в чиито крака сами се принасят в жертва дивите животни, се появява в елинската литература и от там тръгва към съвременния свят. Изображенията на Орфей, познати досега - с лира в ръка, също са от ранната елинска епоха.

Версията тръгва от изследването на светилище, изсечено в скална пирамида на хълмиста височина до селото. Там човешката ръка с длето е издълбала гробница и жертвеник. В продължение на три епохи хората са ги почитали. На това място са открити останки от царски атрибути - златна маска и жезъл, малка фигурка на Орфей с лира в ръка, керамика.
Първата смислена хипотеза касаеща светилището в Татул беше изказана преди 20-25 години от покойния вече професор Иван Венедиков, всъщност именно той подхвърли идеята, че става дума за светилище на легендарния Орфей за място, на което са били погребани или символично или реално, неговите мощи. Тази хипотеза се гради на няколко лаконични антични сведения на Канон и на Павзоний, двама антични историци, които разказват, че разчлененият след смъртта си Орфей - знаем мита, според който Дионис, неговият покровител, се разсърдва срещу него и кара менадите, своите служителки, да го разкъсат. Тогава костите му са разпилени, главата му е хвърлена в река Марица и достига до остров Лезбос, където има голямо светилище на Орфей. Тези антични историци разказват, че мощите на Орфей се погребани на колона или на скална височина, а не в подмогилен насип, каквито се откриват в Тракия по-късно. Целта била те да бъдат като посредник между земята и небето - т.е. и след смъртта си този обожествен тракийски цар да бъде посредник между боговете и хората.
Сега селото носи името на популярния отровен бурен, но предишното му име е Кая башъ. То също е свързано със светилището Това ще рече - Кая – камък, башъ - начало,основа- Начало на камъка ,основен камък.
Култовата дейност на това място започва в ХVІІІ-ХІ век преди Христа, времето на късната бронзова епоха.Това е било свещено място не само за траките от околността, тук е открита керамика от Мала Азия, Егейските острови, Микенска керамика, тук са идвали поклонници от много места. Това е допълнително доказателство, че може би става дума за светилище на Орфей, защото героят явно е бил почитан много.
Според легендите култът към Орфей в същността си е бил култ към слънцето и огъня. През деня жреците са почитали Слънцето, през нощта се е почитал огънят. Затова и учените свързват огнищата и намерените керамични находки с изображения на слънчевата колесница от Татул с култа към Орфей. Според тях ако всички огнища намерени на Татул са горели едновременно , гледката на храмовия хълм трябва да е била впечатляваща феерия в прослава на Огъня.
Друго доказателство,че вероятно в Татул е било средището на култа към Орфей е откритата на храмовият хълм негова статуетка с лира и плектър.

Сравнително малко изображения на Орфей са достигнали до наши дни и те са главно преди н. е.и той винаги е изобразяван с лира и плектър. Специалистите допускат и втора възможност. Друг бог, който се изобразява с музикални инструменти, е Аполон. Но изследванията показват, че държи обикновено в ръката си патера, а в другата ръка плектър за свирене. Боговете, които имат различни функции, се ваят с най-характерните им атрибути. В случая обаче героят е изобразен само като музикант и това се счита зяа доказателство, че става въпрос за изображение на Орфей.Дори това да е Аполон, в римската епоха боговете често обединяват своите функции.Не се изключва възможността да става дума за Орфей, но предаден и с черти на Аполон. Това е често срещано, а терминът в науката е хипостаза.В митологията от времето на римската епоха е известна силната връзка между Аполон и Орфей. Според късни гръцки версии даже Орфей бил син на Аполон и музата Калиопа. И понеже тук имаме една късна реплика, хипостаза, възможно е двата бога да са изобразени едновременно, сочат специалистите.
През ІV век след Христа Римската империя е разтърсена от варварски нашествия и опустошения продължили цели 50 години. След това идва и политическият разгром на Рим.
Става дума за голямото готско нашествие след 378 година, когато само на 60 километра оттук, край Одрин, римските легиони са разбити от готите и римският император Валент е убит.
Светилището на Орфей край Татул най-вероятно е изгорено от готите. Така приключва езическият период на храма.
Животът на скалата е възстановен през VІ век. Затова говори огромното количество керамика и оловен печат. В периода от VІ-ХІІІ век век след Христа обитаването продължава със сериозна интензивност. Вероятно хората са попаднали на руините и върху тези деструкции са направили укрепление, което им е осигурявало една възможност за контрол върху плодородната долина.
Тук вероятно се е намирало имението на севаст Георги Палеолог-основател на императорската династия Палеолог(към тази династия спада и руското императорско семейство Романови).Той е един от военачалниците на император Алексий Комнин след 1081 година.Палеолозите и Татул бяха свързани след като при разкопките бяха намерени 13 оловни печата с името на севаст Георги Палеолог.
След това идва турското нашествие и повече от 3000летното свещено място бива изоставено и забравено....до днес.

chir
рекордьор

#989059 - 08.10.2005 19:17 [Re: Ellia]

Благодаря ти , Ellia ! Благодаря и на Микро и Шехи и Магистра за прекрасните снимки ! Благодаря и на всеотдайния труд на българските археолози и историци ... На всяка цена ще ида на Перперикон... Има с какво да се гордеем . Освен с долината на тракийските царе между Карлово и Казанлък , Шипка - има толкова други тракийски светилища и градове ... Само не разбрах коя е богинята У-май ? Това е прабългарска богиня - така ли ? Защото гърците я наричат Рея- Кибела ...Великата майка ! Египтяните - Изида, финикийците Ашорет, Астарта ,вавилонците - Ищар . Нали така ? Следващата година ще трябва да посетите гробницата на жената - котка - богинята Бастет, египтянката. Храмът е в Странджа ! А?

Notebook
кафе с джинджифил

Регистриран: 01.12.2003
От: подвижно
    #989066 - 08.10.2005 19:28 [Re: Ellia]

Настръхвам като чета подобни неща, сякаш човек е на едно нищожно разстояние от Познанието, онази мъдрост под границите на видимото, до която се досваме понякога...Защото всички тези проучвани и не съвсем проучени места, митове, история, фолклор, обобщават едно състояние на преклонение и Спомняне, че в камъните е времето, което ни носи послания за самите нас.
Много интересна тема

Ellia
яхнала метлата

#989755 - 09.10.2005 17:25 [Re: chir] Прикрепен файл (32 тегления)

Цитат:

Следващата година ще трябва да посетите гробницата на жената - котка - богинята Бастет, египтянката. Храмът е в Странджа ! А?

В Странджа има едно място ,което много прилича на Перперикон ,но е с около 2000 години по-старо от Перперикон.Намира се в парк Ропотамо на 5 км.от Приморско и носи името Бегликташ.Това е култов храм посветен на Слънцето и е почти съвременни на Стоунхендж(3000 -4000г .пр.н.ера).
Преди не беше известно ,защото този древен тракийски храм е зад оградата на резиденция Перла ,а там не влизаше кой да е...
Ето как изглежда българският Стоунхендж ,между другото е огромен по площ -почти 120 м .външен кръг в диаметър, има и вътрешен кръг около 60 м. в диаметър,а в центъра на вътрешният кръг е храма.

това е храма

храма от друга гледна точка

Някои от камъните са почти 5 тонни и са качени на камъни с височина две метра.Друг е въпросът как ....

Това е менхир от външния кръг.Повечето са паднали,някои като домино стоят легнали застъпвайки се,но някои все още са прави.
А усещането ,което изпитва човек заставайки до свещеното езерце на най- високото място на храма,от което излизат като ветрила канали във всички посоки ,е неописуемо

Ето го езерото и за да прецените мащаба на храма в дъното е излязла ограда ,която пази хората да не паднат в един дълбочък ров,тази ограда ми стига до кръста

Останалото от това чудо на древните хора елате да видите сами

chir
рекордьор

#989808 - 09.10.2005 18:22 [Re: Ellia]

Ellia, това не го знаех !?... Невероятно е ,колко богата и разнообразна е България на исторически паметници ?! Менхири в България? Започвам да вярвам на древните елини ,които смятат ,че по нашите земи са живеели - в дълбока древност - сторъките великани , ужасните деца на Уран и Гея ...Само великан може да изправи 5 тонен камък и да го постави над друг - на височина 2 метра? Пък може и да са Кентаврите от древногръцката митология? Хирон, Фол и братовчедите им ? Живеели вдън горите ,в пещери и били служители на бога на виното - Дионис ?! И неговия неизменен спътник - Пан. Държали виното в амфори - в пещерите ,съхранявали го! Но се напили ... и Херакъл ги уцелил с отровните си стрели...

ШехерезадаМодератор
Anima

#989888 - 09.10.2005 19:43 [Re: Ellia]

Елия, страхотна е връзката! Супер си!

--------------------
The best way to predict the future
is to create it !

MAG-IST-RA
прогресивен

Регистриран: 28.05.2005
    #989985 - 09.10.2005 22:03 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (37 тегления)

ПРИКАЗКА ЗА ЕСЕННОТО РАВНОДЕНСТВИЕ
Студена ветровита нощ се стелеше над Храма. Малкото момиченце облечено в дълга кожена дрешка плахо се вгледа в проницателните очи на жената до нея. Другите девойки се сгушеха до портата .
- “Който пръв намери най-краткият път до олтара го чака изненада “– рекла жената и огледа предизвикателно неофитките.
Момиченцето тичаше с пълна сила, сякаш самата Селена, която намигваше от горе й сочеше пътя. Студените плочи, лъскави от хиляди кракаь много хлъзгави, мокри от дъжд, стени, коридори, завой след завой, като че ли един познат калейдоскоп се завъртя пред момичето – “Защо ли, как, като че ли познавам този път, АЗ ГО ЗНАМ!!!” – мислеше то. Запъхтяна тя направо се блъсна в жрицата стояща до Олтара. Огънят огря изпотеното детско личице, сияещо от гордостта, че е първа....
- “Ето те и теб, забелязох те още преди сред другите девойки, блясъка на очите ти, светещи от предизвикателство. Ти си тази , която търсих”- каза жената - но няма да има Нова жрица на храма”,- в ръката й проблясна тънкото острие на ножа. Пламъците на олтарния огън, светкавицата на ножа, лъчът на Селена....
Господи, какъв странен сън- помисли си тя- какъв ли е този древен Храм?........- Пак този телефон разкъса света на сънищата...

След няколко месеца, идвайки с приятели на Перперикон, нещо я накара първа да хукне напред. Есенното равноденствие настъпваше малко след залеза, има време да се стигне до върха. Защо хукна по непозната пътечка? Защо пък “непозната”?! Горичката приветливо махаше с клонките - ето и странните каменни плочи с кръгли дупки по средата- нещо познато- каква чудесна гледка, но трябва да тича горе. Ето го и Олтара - но къде са другите - бавят се, реши да им се обади по мобилния - какви са тези работи-на дисплея на GSMa –666- егати, числото на Звяра!
Не й хареса таз работа. Ето ги и другите... Свещите са запалени на Олтара. Тиха нощ изпълнена със звезди се спусна над Перперикон...Каква изненада ги чакаше в хотела - самият директор на музея, където са най-новите експонати от Перперикон. Колко интересни неща им разказа той, изведнъж се вгледа в нея и каза:
“Знаете ли, че надморската височина на Перперикон /в превод - планината на огнените духове/ - е 666 метъра!”
“Не може да бъде ?!? Та това число се изписа на дисплея на мобилният ми телефон? – възкликна тя.

За тези странни числа, разстояния между различни култови и енергийни места пише Мулдашев в книгите си- съвпадение ли е?”......

Следващата година специалното подреждане на планетите обещаваше интересно равноденствие, дано да могат да дойдат повече от тези, които ще призове в каменните си прегръдки Перперикон и огнените му духове - пери.
- “Чудесно положение 23.09.2005-1:23, вижте - каза тя - в часа на равноденствието съединението на Селена, Меркурий и Слънцето пада точно на имум цели- това е мястото на Храма! Селена в тригон към Хирон в Козирог- учителите на Светлината в страната на Козирог ще активират този център- да се подготвим и ние и да приемат сърцата ни светлината на Селена! Вижте, а може би сме били и правили точно това и преди, със свещи в ръцете сега, а тогава, някога в далечното минало на вековете - с факли? Марс в Телец – в центъра на пръста на съдбата- фигурката Йод - той е в квинконс с Юпитер - вероучението, жречеството и Плутон в Стрелец- висшата сила на жреците - под управлението на Юпитер. Малко приказно звучеше, но който не вярва в приказките и чудесата - те не му се случват, нали?”

Нишката от 22 ма души наруши спокойствието и радостната трапеза на местните иманяри - “Кои пък са тези? Леле колко народ посреднощ!?!” – възкликна озадачено единия. “Сигурно сме пили в повече. Те са само трима, а на нас от пиенето ни се привиждат като 33-ма”- успокояваше го другия от търсачите на късмета. Небето беше мрачно и затулено в черни облаци, разперени като вълни през целия небосвод. А и подухваше интензивно. Процесията изкачи върха, запали свещи и о, чудо - няма и полъх на вятър, няма облаци, звездите отвориха очите си. –“ Виждате ли ето я Венера, а ето Марс, а до него Луната пристъпила в приказливите Близнаци- малко, по-тихо! Вижте - приветстват ни “С добре дошли!” и ние от сърце да благодарим на всички тези души чийто години на служение в храма са били сложени на Олтара на Перперикон, хилядолетия, хилядолетия...” Нашите сърца са готови да приемат светлината на Селена. Храма потъна в паметна тишина. Пламаците на свещите застинаха в безвремието, сякаш дишането навсякъде спря...И двама, родени в една година, в равноденствие почти, и двама имащи при раждане съвпад на Меркурий, Селена и Слънце, една жена и един мъж, който дойде от странство за пръв път се срещнаха на Перперикон - достоен дар за рожденниците -звездната благословия от Духовете-пазители на свещенния огън !
А на следващият ден, мистерията продължи – пътуването към древният храм- “Кромлекс”- малък “Стоунхедж” сгушил се в дъбова горичка в Родопските потайности. Десет изправени в кръг камъка, десет човека от групата по “случайност”, точно положение стелиум Селена, Слънце-Меркурий в Зенит- страхотно усещане на хармония!!!
След “Кромлекс” приятелите се озовават в уникален храмов комплекс, ТАТУЛ- дали е, наистина гробницата на Орфей?. Каква е тази странна наземна гробница? Постройката в центъра много прилича на древноарийски постройки – като пресечена пирамида, такива са били строени и в Вавилон, от зороастрийските поклонници на огъня, използвани са били и за астрономически наблюдения. Арката в пирамидата - едно прекрасно място за наблюдение, обърнато на изток...А в далечна отсрещната скала изведнъж се вижда сякаш е гиганска каменна порта или причудлива змия свита на арка...Малко в страни от нея стои каменен воин с шестолъчка, като снежинка на гърдите си - как ни заприлича на мистичната египетска Меркаба или Цветето на живота, изображенията на което са намерени в египетските пирамиди...Е това е България – БЛАГА АРИЯ- родината на древните арийци!!!
Музеят в Кърджали изненада не само с най-новите находки от Перперикон- жреческите жезли, пръстени на царе, пентаграма с огнените лъчи, линейното- крито-минойско писмо, рунически надписи, плочи с дионисиеви мистерии, но и със страхотни полирани ахати и кристали в различни цветове на дъгата. Блеснаха очите на посетителите- де да намерим и ние такъв подарък от джуджетата - дали ще заслужим подаръка от природата ?

По средата на язовира, тайнствен и манящ -остров, като “Авалон”, където живеят само сърничките и сгушени

в мъха древни руини на Византийската крепост,

оказа се живеят и ахатите, кристалите и други същества от минералното царство. Мнозина от последните, неочаквано, след хилядолетия заточение на острова, се оказаха на път в раничките на щастливите посетители. Джуджетата направиха страхотен подарък на тези, които наистина знаят, че и каменните сърца туптят в ритъма на вековете...

А може ли гъба да е висока над два метъра,

да живее много години и да свети с розови отблясъци на залеза? Може, разбира се, ако продължим от Перперикон към Хасково - странна полянка с няколко вкаменени гигантски гъби ще ви накара да се озовете в ролята на лилипутите в страната на великаните...

А може ли Селена да ни доведе в храма си?

Може, разбира се, на връщане от Родопите, през Казанлъшката долина на розите и култовите места на Тракийските царе- стигаме до Голямата Косматка.... Трите посетителки внимателно слушат екскурзовода... – Вижте, това са портите -на едната е Хелиос, а на другата, според археолога Китов е изобразена Селена! ...Благодаря ти Селена, благодаря ти Слънце, Меркурий, Хирон, че ни доведохте тука!-
Малкото момиче в кожена дрешка намигна на жрицата през процепа на ВРЕМЕТО.....

Редактирано от Шехерезада (09.10.2005 23:28)

Hamaelleon

Регистриран: 16.10.2004
    #990131 - 10.10.2005 01:03 [Re: Шехерезада] Прикрепен файл (28 тегления)

В момента съм прегънал кабела на слушалките на две и съм го захапал, че нещо прекъсва и ще му го .. вече.. не мога един сет като хората да изслушам тая вечер.. apropo за който слуша такава музика: www.di.fm.. Digitally Imported DJ
Mixes - много яко нет радио.. оф не става, май ще си чукам с едно пръстче.. бъх как прозвуча.. пак ще ме обвинят тук по нещо осмодомно
Са ша пробвам да кача малко снимки..
Излишно е да казва, че заради ограничението за <100Kb размер на файл качеството на снимките е под всякаква критика, ужас

Това са част от моите снимки, има и още..
1. Едната Софийска дружинка на центъра в Хасково преди да идем с Поли в Гурковата къща
2. Язовира сутринта след нощния поход до Перперикон. Вдясно - "Авалон"
3. Поглед отгоре.. там се вижда малка малка хижата на брега.. и целия остров отсреща
4. Перперикон

Оф.. маа му, къв мъж съм бе, не мога да чукам толкова дълго, заболя ме чуканчето Е тва е, Марс в Телец, ма келяво та сакато
Са ша трябва да направя още един напън..

--------------------
www.date-dreaming.com www.vlkomarov.info www.myastrodata.com

Hamaelleon

#990135 - 10.10.2005 01:17 [Re: Hamaelleon] Прикрепен файл (50 тегления)

Пък тва са част от снимките на Микро.. от некъв там Sony Ericson К750 Макро поздрав за Микро

Ама ти си ги описвай кое кво е, аз сеа точно съм застанал мирно и не мърдам за да не разместя нещо, че пак да се скапят слушалките.. шефа утре много ще се зарадва акто му кажа, че и за това пари трябват..

Та така, супер си беше на Перперикон, красиво, величествено..

НО!!!

НИКОГА НЕ ХОДЕТЕ ТАМ С ОЩЕ 20-30 ЧОВЕКА + ОКОЛО 100-НА ТУРИСТИ: НИЩО НЯМА ДА УСЕТИТЕ, ИЗОБЩО НЯМА ДА РАЗБЕРЕТЕ, ЧЕ СТЕ НА ПЕРПЕРИКОН, А САМО СРЕД ЕДНА КУПЧИНА КАМАНАЦИ.. ТА ТАКА, надявам се следващия път да мога да си поговоря поне за 5 минути с него (Перперикон) без да ме прекъсва троптота на камъните дето некво посрано невъзпитано лапе мяташе по хората долу, да не чувам от няколко старни турски, цигански и български на баба Ганка от село нам кое си дето врещи, Пеноо ма Пено, дай ръка мааа.. баси ужаса беше тва, не е истина, повярвайте ми! Ей за тва не ходя и в църкви и в такива места дето са станали неква олигавена мас-бит-територия за сульо и пульо.. знам как ще прозвучи това и кво ще си помислят някои ама аз така мисля.. свещените места са свещени и заради отношението ни към тях, иначе стават просто.. казах.. купчина каманаци..
Та така, след това уморително среднощно чукане и философстване най-накрая свърших и отвам да спя:)))))))))

--------------------

Mistique
ентусиаст

#990139 - 10.10.2005 01:43 [Re: Hamaelleon] Прикрепен файл (44 тегления)

Престани да ми клепаш Ериксона чеееее
Глей сега-ти Орфей виде ли го ако не си ей го на,обвит с жречески плащ на бога Слънце /само не знам дали ще се покаже картинаката /

Редактирано от микро(мистична) (10.10.2005 01:49)

Hamaelleon

#990141 - 10.10.2005 01:52 [Re: Mistique]

И така, със среднощните консултации.. за това как се сменят местата на нещата, отдолу отгоре.. Изневерих на клавиатурата с телефонната слушалла бе Миме, не те ли е срам

Та така, за Ериксона, дразня те просо та току така решиш да го метнеш насам към Слънчев бряг и да си вземеш една NOKIA например, тва вече ще е телефон

--------------------

Mistique
ентусиаст

#990143 - 10.10.2005 02:01 [Re: Hamaelleon] Прикрепен файл (31 тегления)

Ами според директора на музея в тези кръгли отоворчета издълбани в скалата някога са димели специални смески от треви и разни други благовония, имащи за цел да отворят съзнанието на жреците и да съдайстват за извикването на пророчески видения-т.е това е древен кофишоп
А другите снимки са от една мистична горичка намираща се в подножието на Кромлекса.А ето го и него:

Наистина беше невероятно как попаднахме там точно по обед,и ваобще как успяхме да попаднем на ключови места всеки път когато въпросния съвпад се намираше на една от осите.Да се облегнеш на хилядолетния камък събирал толкова сили от Слънцето си е направо дар и награда.А малко по встрани открихме и мястото за жреческия огън

И нямаше никой освен нас Даже босички пошляпахме по Кромлекса и околните полянки хубаво да поемем от Слънчевата енергия
А онова там не са облаци а Демони-продължавам да го твърдя И май не му е мястото тук на този точно кадър!
Пък онова там последнето съвсем нямам на идея какво е до колкото си спомням кални човечета в зелена баня превъртяни пред центрофуга ,ама не е много сигурно щото автора си го биле прибрали на Уран пък после го върнали ама като крава и сега не може да обясни

Редактирано от микро(мистична) (10.10.2005 02:40)

фантом
старо куче

Регистриран: 25.10.2004
    #990144 - 10.10.2005 02:02 [Re: Mistique]

И аз съм с такъв модел,Орфей щеше да ни завиди на МР3 плеъра който си има телефона
Ако ти трябват речници ,УЕБ браузъри,карти Таро и други програми за тел-а свиркай)))

а моите снимки качвам тук
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=2486

Hamaelleon

#990145 - 10.10.2005 02:05 [Re: фантом]

Явно по крайбрежеито не спим
Само свиркаш и отиваме на едно среднощно кафе някъде в Съни бийч

--------------------

Mistique
ентусиаст

#990148 - 10.10.2005 02:30 [Re: Hamaelleon]

Ти нали си легна да спиш а?

--------------------
MISTIQUE

Mistique
ентусиаст

#990150 - 10.10.2005 02:34 [Re: фантом]

Ти нали имаше некъква програмка с ефемеридки?И карти Таро казваш! Тъкмо съм ги подбрала и тях-тегля всеки ден по една и записвам прогноза ,после сравнявам с транзита и накарая като свърши деня засичам прогонозата Значи ако имим ефемеридки и карти таро в Ериксона ехеххеее

--------------------
MISTIQUE

Hamaelleon

#990151 - 10.10.2005 02:37 [Re: Mistique]

Не знам, нещо ме държи още буден..

http://www.sladur.com/tools/cgi-bin/pic3.php?ID=64454&more=5

http://www.sladur.com/tools/cgi-bin/pic3.php?ID=129003

Шегувам се..

Абе не, не се шегувам..

Абе да му го натаковам на тоя Сатурн, нема ли вече да си прави революцията и да ме остави намира..

Няма..

Ам жена ша има ли скоро..

Няма..

Ша има метла зад врата, хаха..

Ок ве, лягам си.. ти па са дан са опитваш нещо да ма юркаш или да ме следиш, а?
Шш, Макро е повече от Микро.. с около 3 см..

--------------------

Hamaelleon

#990154 - 10.10.2005 02:49 [Re: Mistique]

Цитат:

А онова там не са облаци а Демони-продължавам да го твърдя И май не му е мястото тук на този точно кадър!
Пък онова там последнето съвсем нямам на идея какво е до колкото си спомням кални човечета в зелена баня превъртяни пред центрофуга ,ама не е много сигурно щото автора си го биле прибрали на Уран пък после го върнали ама като крава и сега не може да обясни

Абе ти са нещо май май си просиш да те гонят трите сантиметра.. и ако съм станал кат крава то лошо ти се пише

Пък колкото за първото, на баба ти фърчилото са демони.. прибрали са ви извънземните вас не мене.. то мене не са прибрали ми са ме пуснали.. никви демони и мандарини и круши не са тва ми е просто страхотно нарисувана картина от елементалите и престанете да ги наричате демони при условие че творят таквиа зашеметяващи красоти в небесата.. чираците на Боговете се обиждат лесно и без това хората не ги разбират, ми сега наричат и изкуството им демонично.. айде..

Не мога да повярвам, че стана 3.. то за кога да лягам?!

--------------------

ШехерезадаМодератор
Anima

#991581 - 11.10.2005 12:57 [Re: Hamaelleon]

Браво на вас с Микрото! Супер снимки.

Онова го изпускам с трите сантиментра покрай ушите си.
Не чета и не знам за какво говориш

Повече ме кефи факта, че сте в разкошно настроение

Така ви искам.

Quid

Регистриран: 25.02.2004
    #991976 - 11.10.2005 17:23 [Re: Шехерезада]

мод!
ходенето в светилища каквито и да са те не шега работа.
ходи се с ясна цел и преди това се извършва и подготовка и какво ли не. някой тук дето пишат са изключително добре запознати с тези неща.

ШехерезадаМодератор
Anima

#991995 - 11.10.2005 17:42 [Re: Quid]

Цитат:

мод!
ходенето в светилища каквито и да са те не шега работа.
ходи се с ясна цел и преди това се извършва и подготовка и какво ли не. някой тук дето пишат са изключително добре запознати с тези неща.

Жив, да си! Не ти ли казах на какви изпитания бяхме подложени преди да потеглим.

Няколко коли се счупиха, имаше и кадастрофирали, до последно нещо се случваше черезвичайно и нищо не беше сигурно. Цяло чудо, че се събрахме в крайна сметка толкова много хора. Всичко беше на косъм.

--------------------
is to create it !

Mistique
ентусиаст

#992077 - 11.10.2005 18:42 [Re: Шехерезада]

на косъм на косъм ама се събрахме и то баш когато трябва и където трябва и то даже без да се уговаряме И тогава започна серията от чудеса!

--------------------
MISTIQUE

MAG-IST-RA
прогресивен

Регистриран: 28.05.2005
    #992096 - 11.10.2005 18:56 [Re: Mistique]

Хей, Микро - абе да му е ясно на Графа- всичко беше хем добре обмислено, хем предопределено, хем доста спонтанно, особено на края- ама цялата идея е била добре ръководена Отгоре! Наистина, преди да се съберат бая хора са минали здрави изпитания, но предимно транспортни - нали си сработил, забавлявайки се Йода на Марса- тук игра на думите стааа- учителят на Джедаите! Ха.ХА! Както се казва, който вярва в чудеса и е с отворено детско сърце и е във връзка със Space command - без проблем улучва right time-right place!!

Mistique
ентусиаст

#992110 - 11.10.2005 19:05 [Re: MAG-IST-RA]

Аз тронспортно се забавлявах още бая преди Йода,ама после добре ми дойде-всичко ми показа-де е истината и то в прав текст

--------------------
MISTIQUE

Мираж
тиха вода

Регистриран: 19.03.2004
    #992589 - 12.10.2005 09:50 [Re: Шехерезада]

Благодаря ти за жеста, Анима!
Странни неща стават. Ще говорим пак.
А за другото - хубаво си написалатактично, че не са успяли някои да дойдат, но аз лично не съм по масовките. С Графа ще се съглася, че това не е шега. Може само да взема ако помните сладкото Козле, дето си беше "седнало на асцендента" че тия дни мноо с огън се изявява
В кръвта му е. ... ама на пиене не носи много та сигурно и някой друг ще трябва ... хахаха...
Пак мерси! Оцених го!

--------------------
...
*

LEONz
Bon Vivant

Регистриран: 15.09.2005
    #992761 - 12.10.2005 11:30 [Re: Шехерезада]

леле какви сте идолопоклонници, тва не беше ли забранено от християнската вяра.
на снимките съм фен, имали са си хората астрални култове и небето им е говорело много повече отколкото на нас днес би могло да ни каже с всичките ни програми на въоражение

--------------------
"That which has always been accepted by everyone, everywhere, is almost certain to be false." Paul Valery
www.astrogalaxy.info/biblio.htm

Quid

#992783 - 12.10.2005 11:51 [Re: LEONz]

представяш ли си колко вино е трябвало да изпият за да получат прозрение и да имат видения в искрите от огъня?!
а няма нужда сега да спестяваме какви са били палави и едно време.
единия път те втрещява природата и след това виното и няколко чевермета и идват прозренията .

било е безкраен празник в тия храмове. няма да се учудя ако са бачкали нон стоп като макдоналдс

Mistique
ентусиаст

#992866 - 12.10.2005 13:20 [Re: Quid]

Ма не е било и само вино-някъде по напред в темата дадох обяснение към едни странни пънички изкопани в скалата Намират се точно на входа към "залата" с жреческия трон и олтара и в тях са димели всекъкви треви и странни благовония целящи да стимулират появата на видения
Там по скалите има е едни ванички в които се предполага че се е приготвяло ритуалното вино-от тях тръгват тесни вадички по които виното е течало по целия връх.Едновременно с това са изпълнявали функцията на водосточни тръби-невероятна красота било ни разказаха като вали дажд на перперикон.
Ти само си представи на празник жреците горе свещенодействат пък народа долу се събрал и от всякъде тече вино!А!?Как ти се струва?Празник не ами...

--------------------
MISTIQUE

Quid

#992888 - 12.10.2005 13:44 [Re: Mistique]

сега ще ти обясня технологията.
от бъчвите виното се изсипва в тези каменни паници. и се запалва огън голям
виното се загрява и потича по улеите.
и се пие кои с какво намери.
на кое му казваш всякакви треви и благовония ?

във всички храмове е било масово друсане!
кой с какво намери. сигърен се че и други тук ще потвърдят инфото за други храмове. този в делфи?!
дишали са изпарения от сяра жриците докато литнат в небесата.
магия са бъркали сериозно.
е то алкохола не прощава.
наскоро даже срешнах инфо за това как ал. македонски изгорил вавилон......
превзели вавилон. това добре. и веднага опънали софрата.
и започнало здраво пиене. и по едно време решили да драснат клечката на целия град. изглежда тъмно им е било.
и всичко отишло по дяволите.
но виното не може да не е било греяно. не може да палиш огън през лятото защото е топло. явно са чакали да стане виното и цяла зима са работили сериозно по искрите на огъня.
при толкова греяно вино,огън и жрици е падало голямо ясновидство и прорицание.
в стил ал. кроули но в древноста.
но има нещо по тези или като тези места. витае нещо.
народа е бил в потрес там.
студ, тъмно и отиваш там и си на оня свят.
няма начин да не повярваш

ШехерезадаМодератор
Anima

#992906 - 12.10.2005 13:52 [Re: LEONz]

Цитат:

леле какви сте идолопоклонници, тва не беше ли забранено от християнската вяра.
на снимките съм фен, имали са си хората астрални култове и небето им е говорело много повече отколкото на нас днес би могло да ни каже с всичките ни програми на въоражение

Какво идолопоклоничество , това е култ към Слънцето. Обаче ... за някои неща графа е прав. Иначе от къде ще им дойде на ум почитанието към богинята майка, да го направят в пещера наподобяваща матка с изсечен процеп, който по време на лятното слънцестоене пресъздава акта на оплождането ... бе това хилядолетия преди новата ера - паметник и култ ...

Прав е графа - не е ясно какви са ги вършили, но по онези времена е царял разврат във всеки център на цивилизация. Да не забравяме древен Рим ... и оргиите му...

Като споменавам това и се сещам за точката на прецесия и нейното движение. Стана ми любопитно в кой знак е била и каква епоха е отразявала от човешкото развитие?

Нямам таблицата пред мен в офиса, а и потъвам пак в работа .

--------------------
is to create it !

Ellia
яхнала метлата

#993011 - 12.10.2005 14:55 [Re: Quid]

Цитат:

наскоро даже срешнах инфо за това как ал. македонски изгорил вавилон......
превзели вавилон. това добре. и веднага опънали софрата.
и започнало здраво пиене. и по едно време решили да драснат клечката на целия град. изглежда тъмно им е било.

Тцъ Не Вавилон ,него арабите са бастисали.
Александър Велики след приличен запой с архонтите си ,изгорил Персеполис

--------------------

Quid

#993033 - 12.10.2005 15:07 [Re: Ellia]

приличен запой?!
това си му е било нормалното състояние.
за какво историците спестявате истината за едни от най известните алкохолици се чудя!?

Ellia
яхнала метлата

#993082 - 12.10.2005 15:45 [Re: Quid]

Е ся господинът се води,един от героите на света,а и се носят легенди ,тоест слухове за "шерше ла фам" за пожара в Персеполис ,в лицето на една хетера

--------------------

Quid

#993133 - 12.10.2005 16:33 [Re: Ellia]

хетер или хетера последно?
много обичате винаги и жена да е намесена винаги.
и войни да се водят.
и винаги по една жена да има замесена и все да е трилър.
е да ама не е така.
сега ако кажеш че и до индия я е гонил тази хетера или този хетер вече окончателно ще се срине теорията на някое светило да знаеш.

Ellia
яхнала метлата

#993189 - 12.10.2005 16:57 [Re: Quid]

Може да са били и от двата вида,нали други слухове казват ,че бил би

--------------------

chir
рекордьор

#993375 - 12.10.2005 20:19 [Re: Ellia]

Привет! Не Александър , а Цезар е бил мъж на всички жени и жена на всички мъже ! А Персеполис го подпалват наистина в пиянски пориви , но едва ли е заради хетера ! По-скоро за да отмъстят за изгорената от персите Атина ...

Ellia
яхнала метлата

#993390 - 12.10.2005 20:29 [Re: chir]

Цезар и той,но аз говорех за слуховете съпътстващи твърде близкото приятелство между Александър и Хефестион -неговия личен телохранител и пръв приятел.То за елинските нрави по-онова време, подобни отношения са били нещо нормално.Нали eдин от най-видните им философи е заявил,че любов може да съществува само между мъже,отношението към жена било похот и размножаване.
А пък слуха за хетерата...може и да е злобно подмятане,защото този дето го е пуснал хич не обичал Александър ама пък е дал повод на Ефремов да напише хубав роман

--------------------

Quid

#993613 - 13.10.2005 09:27 [Re: Ellia]

този хефестион,този хетер е бил заклан от александър след един запой. то май е излишно всеки път да пишеме ....след запой защото той не е спирал да пие.
така че е явно друг хетер или хетерка.
изглежда му е свършило пиенето и за това не е приключил кампанията си в индия.
интересно е друго обаче. учителя му! вероятно му е казал всичко и той е знаел съдбата си и за това е бързал.
ние е наблехнахме на хетери и хетерки а то тогава са били тези неща доста оборотни.
то тези великите ми се струва че все като бездомни кучета мрат. или ги тровят или малко ги заколват.
понеже пренесе нещата малко към рим та се сещам че и атила заради дъщерята на императора плячкосва римската империя. смешни версии са това като че ли.

Ellia
яхнала метлата

#993676 - 13.10.2005 10:41 [Re: Quid]

Ами той е имал навика да обикаля оракули.
За светилището на Дионис знаем от Транквил,но има сведения,че е ходил да се допитва и до оракула на Амон ,който се е намирал в сегашния оазис Фаюм.Може освен световното господство да са му казали,че трябва да бърза за да осъществи мечтите си,защото няма време
Гениалността е тежко бреме,дава много ,но и отнема много
Навярно е бил ужасно самотен за да се опитва да компенсира с пиене и гуляи.

--------------------

chir
рекордьор

#993684 - 13.10.2005 10:49 [Re: Quid]

Caliostro , страдаш от нихилизъм напоследък! Хайде да не опорочаваме тази прекрасна тема за Перперикон , за Небето и Есенното равноденствие ,за Храмовете на древна Елада, Тракия ... и днешната България ! Явно е ,че присъствието на Господаря на Подземния свят -Хадес (Плутон) в знака на Стрелеца - носи смърт на всичко Свещенно, носи отричане на старото , без да може да се изгради нещо ново като мироглед ,като Вяра... За религия - да не говорим. Докато Хадес не встъпи в Козирог -тоест в нашата Зона ,на Балканите - не само ние българите, но и цялото човечество не може да роди - нито една Свещенна идея - за някакво бъдещо развитие ! Докато Уран не влезе в Огнения Овен , и докато Нептун - не дойде в царството си- в Риби... Въобще - думата хетера- доколкото съм запозната е употребявана само в женски род ,но не и спрямо мъжете... Хефестион е бил истински гигант ,ако повярваме на запазените сведения, другар в игрите на младия Александър, и много смел боец! Хайде , да не се оливаме в отричането на миналото ... а? Нали се сещаш ,че едни такива пияници, дето денонощно пребивават в запои - не могат да изминат стотици хиляди километри ,сред враждебни племена, сред гори планини ... и пустините на Средна Азия. Не могат в никакъв случай да победят армията на Дарий ! Не могат да основават гръцки градове -държави ,не могат да построят великолепната Александрия и да завладеят половината цивилизован свят - през 4 век пр.н.е. Не забравяй ,че и в Индия ,и в Египет не някой друг , а мъдреците - жреците са посрещали Александър едва ли не като полубог . Това, което е направил Александър - да разпростре културата на Елинизма по половината свят никой преди него ,нито след него не е могъл да го направи ! Прав си ,че на Александър е било предсказано ,че ще изпълни детската си мечта - да завладее целия свят ! ... Но дали това предсказание е било направено от Оракула в Делфи ,или от Жреците на Перперикон - това трябва да се уточни .
" Което и следваше да се докаже..."

Quid

#993743 - 13.10.2005 11:19 [Re: chir]

оракула в делфи е технология която изглежда по следния начин - една подбрана млада жена изпада в транс /......./ след което питащия си задава въпроса.
и тя говори какво вижда.
след което група мъдреци тълкуват думите и нейните видения.
така че делфииския оракул си е пак жрица.
технологията в перперикон не ми се вярва да е била по различна.
колкото до армията на дарии. по тези земи мъжете никога не са били войни. доказаха го и ирано иракската позиционна война,нахлуването на ирак в кувейт и пустинна буря.
не може да отиваш сутрин на война по чехли да се биеш до след обяд и да се прибереш в къщи нали?!
миналото и историята са така нарисувани с цветни боички само за децата. като че ли цялата истори ня света е подменена. ако видиме последните 20г как изглежда изсторията то с лекота добиваме представа за това какъв е обема на фалшификациите.
сега ако хората искат само знак плюс а не и минус това е друго.

александър си е бил орисан и е знал съдбата си. няма друго обяснение за някои неща.
имаше филмирана поредица - по пътя на александър към индия.
лунен пейзаж е там. след като е минал от там александър и след него живеещите там не са виждали нищооооо. времето там е спряло.
светилищата са свети места. малко такива места има. и за тях няма какво лошо да бъде казано.
не виждам какво лошо сме казали по темата.
колкото до бъдещето развитие дали е черно или бяло изказвайки мнение то не казваме нищо ново повече от това което изповядват изтока и запада.
запада вижда нещата в бяло,изтока точно обратното.
относно нихилзма - ако той е реализъм то няма проблем и така да го приема.

Ellia
яхнала метлата

#993745 - 13.10.2005 11:21 [Re: chir]

Цитат:

на Александър е било предсказано ,че ще изпълни детската си мечта - да завладее целия свят ! ... Но дали това предсказание е било направено от Оракула в Делфи ,или от Жреците на Перперикон - това трябва да се уточни .
" Което и следваше да се докаже..."

Моля,моля
Отдавна има доказателство и то от независим източник
Никакви светилища в Делфи,римлянина го е казал достатъчно ясно:

"...Когато Октавиан, бащата на Август, водил войската си някъде из отдалечените части и в Свещената планина на Дионис, се допитал до оракула на бога за сина си, било му потвърдено от жреците, че синът му ще стане господар на целия свят, понеже, след като виното се разляло върху олтара, димът се издигнал нагоре над върха на светилището чак до небето - знамение като това, което получил и самият Александър Велики, когато принасял жертва на същия този олтар".Транквил

За Делфи никой и дума не е написал

--------------------

Quid

#993755 - 13.10.2005 11:26 [Re: Ellia]

ми вино ще се разлее та няма вода я.
то там вода няма.

то и перперикон му е било и по близко от делфи.
в делфи се е чакало доста за да те приемат.

Ellia
яхнала метлата

#993833 - 13.10.2005 12:25 [Re: Quid]

Графе,Александър е шествал из Гърция начело на армия
а жреците в Делфи добре са знаели интересите си и накъде духа ветаро

--------------------

chir
рекордьор

#994503 - 13.10.2005 21:27 [Re: Quid]

Графе, ако знанията ти за античната история се базират на американските филми, особено от последните години " Троя" ,"Гладиатор " " Александър" - то аз съм " без коментар" ! Един пробит долар не давам за знанията на американските сценаристи и режисьори и на американската публика - за историята на Европа и нейните цивилизации. В един от тези филми- недоносчета ,май беше за Язон и златното руно - легендарния Орфей беше представен като ... черен негър Толкова по въпроса - за Холивудската култура на САЩ. Това е то "културата на хамбургера и кока-колата" ! Разбира се - много от творците на тези недоносчета ,с които ни заливат всяка вечер по телевизията ,или правят тези филми нарочно под диктовка , с цел опорочаване и осмиване на Европейската култура и на всичко ,което не е американско . Или самите творци -създатели и техните спонсори са излезли от котилото на Маркиз дьо Сад или са пациенти на някоя от клиниките по психиатрия, където все още ги лекуват по системата на д-р Фройд ?!
хайде , изпий една чаша вино за здравето на античната история и като истински хъш - речи :" Да живей България!" . Пък кой знае - на пролетното равноденствие може и ти да отидеш на Перперикон ?

Quid

#995306 - 14.10.2005 13:31 [Re: chir]

няма да ти отговоря подробно защото ще започнеме една голяма полемика.
като се започне от това че обичам пепси кола,като се мине през златното руно че това е било технология за добиване на злато,през дуализма на орфей,филмите които са направени от авторитети в различни области ,книгите на маркиз дьо сад които са останали неразбрани и се стигне до национализъм или родолюбие.
с чаша вино ?! помен ли ще правиме или що?!
изобщо пълно разминаване има.
специално към светилищата и култовите средища ,религии и техни производни имам вроден неприязън. така стоят нещата. всеки си има право на мнение.

chir
рекордьор

#995726 - 14.10.2005 17:50 [Re: Quid]

През цялата тема говориш само за вино и запои ,хетери и жрици , а когато ти предложат да изпиеш чаша вино изведнъж се оказва ,че обичаш пепси- кола?! Вярно ,че противоречието е пълно - все едно ,че двама различни хора пишат от едно и също име - Графа! Струва ми се ,че нейде в темата си пообъркал и днешните араби(и водените от САЩ - войни) с древните перси - ама нема да връзваме кусур! За дуализма на Орфей - можем да си говорим ,ако има желание. ...темата е такава! За национализъм и патриотизъм - не ! Намираме се на Форум за астрология

Ellia
яхнала метлата

#998665 - 17.10.2005 13:47 [Re: chir]

Цитат:

За дуализма на Орфей - можем да си говорим ,ако има желание. ...темата е такава!

Ми то ,за дуализма на Орфей има също толкова ,ако не и повече легенди ,както за начина на живот на Александър
Питагор му е бил почитател ,но доста свободно е интерпретирал и заимствал орфеевите мистерии в своето учение

--------------------

chir
рекордьор

#1004922 - 21.10.2005 07:24 [Re: Ellia]

Пергам е най-древното име на Перперикон ! И означава "зидана защитна ограда" - каза на пресконференцция Николай Овчаров . Разкопките на Татул са приключили ...

Quid

#1004940 - 21.10.2005 08:29 [Re: chir]

аз в тази материя се доверявам на елия.
и ти ще достигнеш до това заключение.

Ellia
яхнала метлата

#1005014 - 21.10.2005 10:24 [Re: chir]

Мда,това се предполагаше,защото:

римския картограф Клавдий Птоломей, живял през 1 в.н. от н.е., споменава за град Пергамос точно в областта ,където се намира Перперикон.
Но това едва ли е най-старото име на града,по-скоро най-старото известно име.Градът трябва да е имал и тракийско име,Пергам или Пергамос е на гръцки Но едва ли ще узнаем тракииското име,освен ако не излезе някой неоткрит досега надпис или друга находка.

Логично е да приключат разкопките-археологическия сезон свърши,стана студено.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 16 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Шехерезада 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3511

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.067 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.