ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Оръжие

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
GreatGenius
2ри по гениалност

Регистриран: 20.01.2005
От: Някъде в немския...
Лък,арбалет-как?
    #830924 - 18.06.2005 18:04

Как да "построим" лък или арбалет?(Който за каквото знае,за него да каже.)
Май не е лошо занимание,упражнява ръчичките.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Lenin
новак

Регистриран: 05.06.2005
От: Москва
Re: Лък,арбалет-как?
    #832022 - 19.06.2005 21:09 [Re: GreatGenius]

http://cold-arms.ru/p4.html Тук има малко по въпроса

--------------------
Не прави на другите това, което не искаш да правят на теб!

Lenin
новак

Регистриран: 05.06.2005
От: Москва
    #832515 - 20.06.2005 10:36 [Re: Lenin]

Може би най-доброто е да вложим труд - но не за излаботка на арбалет. По скоро нещо друго, което ще ни донесе нужните пари за да си купим фабричен арбалет. Ако все пак сте решили да изработвате - помислете за балестър - много прилича на арбалета но стреля с оловни топчета - 8-10 мм в диаметър /навремето е стрелял с камъчета с размер на орех/. Като предимство за него - много ефтини боеприпаси - продават се на килограм по ловните магазини.http://www.xlegio.ru/forum/FAQ.htm Тук можете да прочетете още по тия въпроси

--------------------
Не прави на другите това, което не искаш да правят на теб!

Боил
консуматор на душевни отпадъци

Регистриран: 29.04.2004
От: Голямо Ябълково
    #834087 - 21.06.2005 10:12 [Re: GreatGenius]

Аз мога да правя лък,но е много примитивен.Върши страхотна работа и е ефектен.Ако го правя с налични инсрументи и работилница може да стане много добър.
Но основен принцип е да намериш тисово дърво или бук и дъб.
После премерваш разстояние от пъпа ти до края на вдигната под 45 градуса разперена ръка .Може и колкото двете разперени ръце.(ако искаш дълъг).Трябва да е от стъболото на дървото в долната част,където се влива със земята.После го изсушаваш на огън -право.
тмерваш една педя от центъра в двете посоки и почваш да го изтъняваш постепенно към краищата,като най дебелата част е при края на педята и постепенно става по тънък до краищата на дървото.2ва см преди края дълбаеш две напреки изрезки за тетивата.Тетива може да купиш готови,ако нямаш такива сурова кожа от теле,крава,диво прасе върши работа или коприва наречена old nettle.Висока с много широки листа(незнам на Български как се казва).Но има много жилави стебла.

--------------------
когато фактите говорят,боговете мълчат

бледоликия
бродещия бродяга

Регистриран: 15.08.2004
От: В истинния свят
    #844153 - 27.06.2005 16:07 [Re: GreatGenius]

Наи доброто дърво за лък в България е Ясенът.Тои има наи добра еластичност.Но за да се получи качествена заготовка е необходимо да се суши по естествен начин.Заготовката се отсича 8-10 см в диаметър .Намазват се краищата с боя така съхне равномерно.Този начин е много бавен и коства към година но за това пък резултата е наи добър. След това се исцепва внимателно с клинове на две и се отнема задната част по начина които е посочил Боил.По принцип лък може да се направи от всякакво дърво но качествата му ще са различни. Ако си заинтересован сериозно потърси книжката на в.Всичко за оръжието "Как да си направим лък" там е обяснено много изчерпателно. Издадена е преди 5-6 години.

--------------------
Да чуеш цветове и видиш звуци.....

Котаракът с чизми
приказен

Регистриран: 10.03.2004
От: двореца или някъде из мазетата
    #921752 - 19.08.2005 05:28 [Re: GreatGenius]

Здр., Greatgenius Always!

Знам от опит, че пролетта не е подходящо време за избор на дърво, щото то е много меко тогава и както и да го каляваш(изсушаваш), то просто е ... слабо. В снеговете също не съм бродил, но ако някой иска здраво дърво, то аз бих препоръчал есента - когато на дървото започват да му пожълтяват някои листа.

Като вид дърво - дрянът е много твърд и жилав, но не става за лък, щото е прекалено твърд(крехък) и се напуква от силно огъване, особено на местата, където е имало клонка("чворове" - за по-кратко). Досега съм опитвал с не по-дебел от 2-3 см в диаметър дрян; не ми е идвало наум да съсипя 8-10 см красиво дърво, а може би по този начин щеше да избегна "чворовете"... А и доста дялкане има да падне - дори и да не е каляван - ако режеш дрян имаш чувството, че режеш желязо (ще трябва да го отрежа с резачка, ама ми се струва "доста съмнителна работата" да успея да го разцепя и то право - отказвам се, не само защото ми е жал за такъв хубав дрян)

Миналата година оставих една ясенова тояга в мазето и сега отидох да я проверя как е изсъхнала - за да проверя писанията във форума Приятно изненадан съм - наистина е еластична!

Много внимателно ще трябва да забивам клиновете, за да го сцепя право - без да се усука... Това досега не съм го правил. Но не разбрах, Бледолики, коя част от сцепеният ствол да дялкам и коя да използвам като по-здрава - частта към кората или частта към сърцевината(която ще се окаже доста назъбена след цепенето)?

Никой нищо не каза за стрелите. Размери, вид дърво, острие, стабилизатор...

Можеш ли, Боил, да ми кажеш откъде да взема готова(фабрична) тетива? Както и да ми обясниш как я завързваш към дъгата? Най-добрата досега ми беше от стомянена примка за лов, но тя е доста тежка, твърда и дебела...

--------------------
Ако юдаизмът на пророците и християнството - такова, каквото го е създал Христос - се изчистят от всички последвали ги допълнения и особено от онези, внесени от свещениците, ще се получи учение, способно да излекува всички социални беди на човечеството...

GreatGenius
2ри по гениалност

Регистриран: 20.01.2005
От: Някъде в немския...
    #929188 - 24.08.2005 13:04 [Re: Котаракът с чизми]

Danke Schoen на всички за великолепните отговори!Прочетох ги копнах ги на 'арда отдаавна ама забраих да благодаря такъ съм завеян...

Нерегистриран

#1417296 - 09.09.2006 10:12 [Re: GreatGenius]

amiiii...

Нерегистриран

#1461209 - 08.10.2006 12:46 [Re: бледоликия]

Абе човек от какво се прави конеца на лъка?

Нерегистриран

#1508513 - 09.11.2006 14:18 [Re: Lenin]

А мога ли да разбера нещо повече за балестъра????

Нерегистриран

#1512212 - 12.11.2006 20:24 [Re: Анонимен]

Цитат:

amiiii...

Аз съм правил не веднъж лъкове и според мен ясенът и лешникът са едно от най-добрите материяли за направата на това оръжие.
Ще дам пример с лешника:
В зависимост от вашата височина (за да ви е най-удобен лъкът)отсичате прът с дебелина 10-ина см.Махате кората ,както казаха вече другите по 1 педя и от двете страни за средната част.и после постепенно намаляване на дебелината към крайщата,след което изшкурвате с шкурката целия лък(Хубаво е преди да започнете обработката на пръта да изсъхне хубаво).Тетивата се прави по много начини...от сухожилия на животни от различни прежди,разстения....
Стрелата-Не зависи толкова от какво дърво ще бъде колкото колко ще е права и лека.Отсичате възмойно най-правата пръчка.Премервате дължината като измерите разстоянието от опъна на тетивата до началото на средата на оръжието(все едно стреляте самоче мерите).Ако не е идеално рпава пръчката за стрелата,напалвате един малък хубав огън,загрявате пръчката (без да я палите и да почернява),усуквате леко за да се изправи.Острието аз рпавя по 2 начина и двата са примитивни но вършат страховита работа.
1 начин:напалвате един страшно горещ огън да има само йар и духаите да стане хипер горещ,взимате две дасчици,издълбавате във формата на острие (за да стане отливката),в едно нещо железно слагате 50 гр медна сплав или тел,разтапяте я и правите отливката.Става Изключително здраво острие,но този метод е МНОГО ТРУДЕН,за разтапянето на сплавта ви трябва цял ден.
2 на4ин:От кремъчен камък стро6авате пър4е което да е във формата на острие.Взимате 10 сантиметрова тънка връвчица кожа.Взимате 20 грама смола от независимо какво дърво.Разтапяте смолата(в сместа от смола трябва задълйително да има натро6ен въглен от огъня които разтапяте смолата, за да не се начупва лепилото).Взимате кожената връв и острието от камък,с връвта прикрепяте хубаво и после обилно намазвате с лепилото от смола.Духаите докато не изтине.
2рия начин е по прост но по-неефективен тъй като острието при удър в не6то твърдо се чупи.Ако не ви се заномава да се правите на Славяни,от оръжейния магазин си купувате готово направени остриета !
Балансите за стрелата се правят от 2 или 3 пера,от едра птица(Гарван,щъркел,чапла.. или оскубете кокошките на баба),перата се закрепят лесно!
Така направен от мен този лък праща около 70-80 метра!Много ефективен но е много труден за изработка!Не е за индиянци
Ако искате да ме питате нещо друго ми пи6ете на имейла tsvetoslav_zlatkov@abv.bg

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #1516291 - 15.11.2006 14:08 [Re: Анонимен]

Цитат:

Много ефективен но е много труден за изработка!Не е за индиянци

Определено не е за индианци. Техните лъкове са били професионални.
Абе как държиш 10 сантиметра дебел прът? С две ръце или на статив?
Нямам други вАпроси. Мерси.

П.П. На перата не им се вика баланси.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

BarovetzUSA
Tarikat
**

Регистриран: 23.11.2004
От: Florida, USA
    #1516523 - 15.11.2006 16:21 [Re: Цецо]

Цитат:

с х.й....отворко, човека има предвид обиколка 10 см, което е около 3см диаметър....

--------------------
Trespassers will be shot.....survivors will be shot again!

tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #1516559 - 15.11.2006 16:44 [Re: BarovetzUSA]

Цитат:

отсичате прът с дебелина 10-ина см

ето това е написал човекът. а какво е имал предвид, не сме врачки да гадаем.

Цитат:

....отворко,

и по-кротко с определенията към посетителите на форума.
приеми го като първа и последна молба от модератора.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

BarovetzUSA
Tarikat
**

Регистриран: 23.11.2004
От: Florida, USA
    #1518381 - 16.11.2006 18:24 [Re: tender™]

извинеия, Томе....

--------------------
Trespassers will be shot.....survivors will be shot again!

mind
неориентиран

Регистриран: 16.11.2006
    #1519866 - 17.11.2006 18:12 [Re: Цецо]

Цитат:

Цитат:

Много ефективен но е много труден за изработка!Не е за индиянци

Определено не е за индианци. Техните лъкове са били професионални.
Нямам други вАпроси. Мерси.

П.П. На перата не им се вика баланси.

Ами 10 сантиметра в диаметър не е много да ти кажа....
Лъковете в средната част трябва да са здрави ... незнам 10 сантиметра не са много пич !толкова !

slaf40
неориентиран

Регистриран: 16.02.2007
    #1639912 - 17.02.2007 18:42 [Re: Lenin]

Здравейте момчета!Огромна бе радостта ми да открия ,че има и такава тема.С интерес изчетох всичко , но за мое огромно разочарование не открих нищо непознато! Занимавам се с лъкостроене от доста години . Имам десетки готови и десетки заготовки. Говорим за простия(обикновен) лък,предимно традиционния индиански такъв. Лък се прави с много любов! Трудното в цялата история е да се намери материал , поне за мен.Най-доброто в нашата страна е тисът(плодовете му са отровни),(но трудно се намира),следващото дръвче е ясенът-разкошен материал , леската и акацията също не са за изхвърляне,предполагам ,че и от черница би се получило.Другия труден момент е да ликвидираш живо дърво! Важно е да се отсече дръвчето през зимата , когато има най-малко сокове в него(декември-февруари),стволът трябва да е с диаметър над 10 см. и дължина около 130см. не по малко.От този материал биха излезнали дори и два лъка.Намазвате краищата с блажна боя , за да съхне равномерно(не се бели кората) оставяте го на сянка и не много топло място и го забравяте.След 1-2 години , а може и по-вече(колкото по-вече , толкова по-добре),ако все още ви се прави лък може да пишете отново тук,ще се радвам да споделя всичко което знам на всеки сериозен лъкостроител.Благодаря за вниманието което ми отделихте!Ще чкам!

Редактирано от slaf40 (17.02.2007 18:53)

slaf40
неориентиран

#1639937 - 17.02.2007 18:58 [Re: slaf40]

Пропуснах да добавя че дръвчето трябва да е право и да няма чепове което е много важно.

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #1641647 - 19.02.2007 13:45 [Re: slaf40]

Добре де,това дърво вероятно старее.Вероятно си иска определен процент влажност,тоест с времето изсъхвайки напълно,и след много цикли на еластична деформация стреляйки - губи начални параметри и ще се счупи поради структурни промени вътре в самите жилки на дървесината.
Не че материалите от "неживата" природа също не стареят ,но в наше време не е ли по добре да се използват материали родени точно за такава цел в лаборатории. От металите знам берилиевият бронз като пример за висока еластичност,и оттам акумулиране на кинетична енергия.
Интересна е темата за лъковете и арбалетите. За катапултите също. Снимал съм се в един филм,лъковете бяха от шперплат и с един опънат канап,а стрелите с гумен връх,но то от гледна точка на безопасност,защото от крепоста един хвърли "неконвенционално" копие с алуминиев връх вместо гумен,и чух че на някой се забило в рамото.Иначе тия копия ги забивахме в дърветата,и си беше гот.Тва копието е голяма сила ше знаиш,ако му улучиш номера на хвърляне де.

бледоликия
бродещия бродяга

Регистриран: 15.08.2004
От: В истинния свят
    #1658545 - 04.03.2007 11:22 [Re: Huckleberry]

Съгласен съм че съвременните материали са по добри но едно е да ядеш с метална лъжица а съвсем друго с дървена

--------------------
Да чуеш цветове и видиш звуци.....

jparrows
неориентиран

Регистриран: 25.03.2007
    #1684428 - 25.03.2007 20:22 [Re: GreatGenius] Прикрепен файл (449 тегления)

Цитат:

Здравейте,наистина не е лесно да изработиш нещо подобно и отнема доста време и нерви,но аз се позанимавах малко(около 3 седмици ) и вижте какво се получи:(прикачил съм файл)

Редактирано от jparrows (25.03.2007 20:34)

Йон
тэ®®о®izато®

Регистриран: 02.03.2005
От: Гаgнiъ леs®
    #1688546 - 28.03.2007 12:22 [Re: jparrows]

Фиуу..падна ми капата.
Впечатляващо!

--------------------
Peace V!

Turboligno

Регистриран: 18.08.2005
    #1689699 - 29.03.2007 02:19 [Re: jparrows]

Многу яко

slav7.62

Регистриран: 09.11.2006
    #1693599 - 31.03.2007 19:55 [Re: GreatGenius]

Здравеите на интересуващите се по темата мога да дам два линка които се надявам да са ви полезни. http://forum.arbalet.info/viewforum.php?f=1&sid=a548382592ba8bd4dae9dbfb728382f7 На този можете да откриете полезна информация за това как и какви матеряли можете да използвате,от хора имащи опит в правенето на арбалети и лъкове.А ако не сте решили каво точно искате да направите,почерпете идеи от изобретателите на този http://www.freepatentsonline.com/result.html?query_txt=crossbow .Успех в начинанието

slaf40
неориентиран

#1734995 - 01.05.2007 11:52 [Re: slav7.62]

браво бе адаш има доста ценни неща

Paraspundjiq
неориентиран

Регистриран: 24.05.2009
    #2383843 - 24.05.2009 22:49 [Re: jparrows]

Цитат:

Цитат:

Здравейте,наистина не е лесно да изработиш нещо подобно и отнема доста време и нерви,но аз се позанимавах малко(около 3 седмици ) и вижте какво се получи:(прикачил съм файл)

имам един въпрос към теб , защото и аз се занимавам с една моя идея за арбалет , но понеже съм абсолютно бос по темата искам да те питам как и от къде намери стомана за лъкът на арбалета и можеш ли да ми кажеш нещо за устройството на спусъкка . Благодаря ти предварително . ако ти се занимава пиши ми .

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™ 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ***
Брой показвания: 18513

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.079 seconds in which 0.054 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.