ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Астрология

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
strelicka
ентусиаст

Регистриран: 27.01.2006
От: София
Re: За любовта
    #1297531 - 11.06.2006 16:36 [Re: Python]

зависи какво търсим - любов за тялото или любов за
душата

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
zux

Регистриран: 06.06.2002
    #1297872 - 11.06.2006 22:02 [Re: strelicka]

Машааллах!

*Eva*
независима

Регистриран: 22.01.2006
От: Sofia
    #1297953 - 11.06.2006 22:51 [Re: strelicka]

Ако е любов между мъж и жена, аз не ги деля, за да е целокупна любовта, трябва де е единство между тази за тялото и тази за душата, иначе се губи от баланса или е несподелена любов или е някакво болестно състояние.Ако беше само за душата, то ние щяхме да сме без тяло, просто енергийни потоци, ако е само за тялото - си е задоволяване на потребност. Иначе как се делят двете категории любов на такива за тялото и за душата - това не ми е ясно.

strelicka
ентусиаст

Регистриран: 27.01.2006
    #1298149 - 12.06.2006 07:49 [Re: *Eva*]

ами някой хора цял живот - живеят за да удоволетворяват потребностите на тялото и дори не са чували за "душа" или
въобще не им пука за нея !те са първосигнални и живеят ден за ден...

Редактирано от strelicka (12.06.2006 07:51)

Drako
ентусиаст

Регистриран: 16.01.2003
От: София, България
    #1298292 - 12.06.2006 10:15 [Re: Python]

Цитат:

Любовта в астрологията
...
Венера без съмнение е не единствен, но основен сигнификатор. Нептун - също. Разликата?...

Темата е хубава, но така поставена със сигурност ще се превърне в дискусия за това какво е любовта. Видно и ясно е, че няма да решим този въпрос тук, тъй като дискусията се води от векове. Ето защо предлагам, ако е възможно да се конкретизира за кой точно "вид любов" говорим! Тогава ще можем да включим и астрологията като инструмент за анализ заедно с философията и етиката.

--------------------
Звездите не са виновни за нищо ...

LEONz
Bon Vivant

Регистриран: 15.09.2005
    #1298417 - 12.06.2006 11:45 [Re: Drako]

Цитат:

Цитат:

Любовта в астрологията
...
Венера без съмнение е не единствен, но основен сигнификатор. Нептун - също. Разликата?...

Темата е хубава, но така поставена със сигурност ще се превърне в дискусия за това какво е любовта. Видно и ясно е, че няма да решим този въпрос тук, тъй като дискусията се води от векове. Ето защо предлагам, ако е възможно да се конкретизира за кой точно "вид любов" говорим! Тогава ще можем да включим и астрологията като инструмент за анализ заедно с философията и етиката.

Именно.
Любовта е разтегливо понятия, а да не говорим, че ако в нашите езици има само една дума за "любов", то в някой източни - арабския например има 5 основни и още цял куп поетични синоними. Каква е разликата когато на български кажем - обичам сладолед и обичам някого - определено смисълът е коренно различен, но той се подразбира само в този случай само от контекста, така че наистина няма да е зле, когато някой говори за "любов" да конкретизира това, което визира.

--------------------
"That which has always been accepted by everyone, everywhere, is almost certain to be false." Paul Valery
www.astrogalaxy.info/biblio.htm

Python
ориентиран

Регистриран: 08.05.2006
От: Под небето
    #1298459 - 12.06.2006 12:12 [Re: LEONz]

Не само е интересна темата, но и коварно пробутана от подлия Питон. Целта му - доколкото имам някакви остатъци от диалог с него - е двойна. Първо да предложи за обсъждане сигнификаторите на "любовта". Второ да реабилитира горката Венера, която е набутана в будоара и крее там, без възможност да си подаде носа извън венерическата област. Което е твърде ограничена трактовка на лична планета, с влияние върху много области от живота на индивида. Да ограничим интерпретацията и до емоционални протуберанси и креватни изпълнения, е начин да сведем проявленията и до твърде малка част от цялата палитра.

За начало искам да отбележа, че всяко мое мнение си е лично мое, а не претенция за обективност. Предлагам дискусия. Не налагам гледната си точка а я предлагам.

Способността на индивида да се свързва емоционално зависи от целият хороскоп. И на първо място от доминантните елементи в него. От тях на първо място положението на Слънцето и Луната в хороскопа и преобладаването на единото или другото светило. Слънчевия тип е активен. Лунния рецептивен. Способността на индивида да се свързва емоционално зависи основно от способността да даваш (Слънце) или необходимостта да получаваш (Луна). Веднага искам да пресека едно от възможните възражения - да получаваш не значи егоизъм, да даваш не е алтруизъм - не винаги. Способността емпатично да се слееш с другия, да го попиеш (Луна) е възможност да се слееш с него - като разбира се това е само алтернатива на варианта да влезеш под кожата на някой и да му вадиш душата с памук. Способността е на лице - а какво ще правиш с нея, дали ще караш околните да се чувстват добре или зле, зависи от цялостното положение на Луната в хороскопа. Да залееш другия със собствената си личност (Слънце) е възможност да му прелееш енергия, воля, оптимизъм, самочувствие и творчески импулс. И със същия успех - начин да го обезличиш, погълнеш, претопиш, унищожиш... За конкретика - всички подробности в позицията на Слънцето в хороскопа - анализа и синтеза им.

И тук изгрява звездата на Венера. Не в набеденото и амплоа на кокетка, прелъстителка, или ръсещ чар, като пърхут, паркетен плъх, а във функциите и на основен сигнификатор на ЦЕННОСТНАТА СИСТЕМА на индивида. Която касае всяка една сфера от живота му. Човек е нищо повече и нищо по-малко от ценностната си система. Същото може да се каже замествайки "ценностна система" в горното изречение с "енергия"; "начин на действие", "мислене" и т.н. За мен в това натрупване на аспекти на личността които на пръв поглед съвкупно надхвърлят 100% няма никакво противоречие. И в астрологията, и в живота едно (1) никога не е равно на едно (1).

От позицията на Венера в хороскопа може да се получи информация за вида ценности, степента им на осъзнаване и йерархията в подреждането им.

По повод картата пусната от Елия. В контекста на гореизложеното наблюдаваме следното:

1. Аз имам алтернативен час на раждане за същата тази жена. Не споря за това, кой е верния (вече не), а нямам време да проверя по всички възможни начини... Все едно, за казуса, който обсъждаме това не е от решаващо значение. Все пак - ето и алтернативата:

В този хороскоп наблюдаваме случай на любовта, превърната в оръжие. Това е на първо място средство за утвърждаване в един мъжки свят, в който тя - без каквото и да е съмнение успя; и второ оръжие в името на една кауза, за спечелването на която тя в голяма степен е допринесла.

В двата варианта присъства силна слънчева доминанта, която при съвпада с Марс, става изключително активна. Във втория вариант присъствието на Луната е отчетливо по-силно, което ме кара да заложа по-скоро на него. Там и позицията на Венера е далеч по-недвусмислено манипулативна, което отговаря на целите, методите и - като цяло - кариерата на тази жена.

Великолепен пример, който представя още един вариант на "любовта" - тази, превърната в оръжие.

За всички останали съфорумци и най-вече за тези, които имат съмнение в конкретността на темата - нищо не ви пречи да допринесете за тази конкретност, вместо да сеете постинги с неясно предназначение.

--------------------
Питонът няма отровни зъби. Еволюцията е преценила, че не са му нужни.

Ellia
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #1298501 - 12.06.2006 12:44 [Re: Python]

Разбра ме значи
Много се радвам.Пуснах картата в отговор на вметката ти за видовете Любов.Гърците използват четири думи:
1.Агапе(спомената от тебе)-божествената,добродетелна и безкористна любов.
2.Ерос - страстна, стремяща се към пълното физическо обсебване любов.
3. Сторге - сигурна, спокойна, трайна любов на основата на приятелски чувства.
4.Филео-синовна любов,любовта между родители и деца.

Психолозите са добавили още три понятия за видове любов ,вече на латински:
5.Людус - повърхностна любов,краткотрайно влюбване.
6.Прагма - съзнателно контролирана любов с цел,извличаща някаква облага.
7.Мания - пълна зависимост от другия.

Така да се каже ти даде пример за Агапе,аз пример за Прагма.Предлагам да изровим характерни примери и за останалите видове.

П.С.Няма значение часа на раждане,а и за дата от 19 век е съмнителна достоверността.Взех следобеден час ,защото прочетох ,че била родена в късния следобед ,но доколко е вярно,един Господ знае.

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

Python
ориентиран

Регистриран: 08.05.2006
От: Под небето
    #1298556 - 12.06.2006 13:16 [Re: Ellia]

Ех, какво лято ме чака!... Седнеш да четеш - книгите на Елиа! Влезеш във форума - Елия!!! Удоволствието е изцяло мое!

Оня ден докато изкопая термините - бях ги забравил - се мотах из библиотеката си цял час... препрочитайки куп забравени, ненужни неща...

Толкова приятен ден ти желая, че чак да се чудиш какво да го правиш - да го живееш или на хербарий да си го забодеш!

--------------------
Питонът няма отровни зъби. Еволюцията е преценила, че не са му нужни.

ШехерезадаМодератор
Anima

Регистриран: 24.05.2004
    #1299034 - 12.06.2006 17:04 [Re: LEONz]

Цитат:

и ако в мъжки хороскоп основна роля играе положнеието на 7-ми дом и още няколко сигнификатора, то за женски хороскоп той не оказва такова голямо влияние, а там се търсят и отчитат позициите основно на Слънцето, Венера и Сатурн.

както и 10-ти дом.

Хубава тема сте подхванали

Любовта като висше изживяване, което вдъхновява и те прави по-добър в живота, както и те кара да гледаш с други очи на света или любовта, като мит и легенда - вечно недостижима за някои хора?

Но мисля, че по-интересно е да отговорим на въпроса кой и как обича - умее ли да обича, съхранява, пази и поддържа любовта в онзи вид, в който иска да я има в живота му.

--------------------
The best way to predict the future
is to create it !

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Шехерезада 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ***
Брой показвания: 14481

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.391 seconds in which 0.376 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.