ALL.BG форуми
Връзки: » Статии
» Обяви
» Снимки
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция и живот в Австралия и Нова Зеландия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
donq_pura
неориентиран

Регистриран: 03.01.2011
Искаме да емигрираме в Австралия
    #2734391 - 03.01.2011 19:46

Здравейте добри хора!
От известно време се ровя по форума и съм прочела почти всичко, тъй като имам огромното желание и мотивация да замина за Австралия.Освен тук, разбира се, преглеждам и сайта за емиграция.Без повече овъртане искам да споделя,че имам доста неясноти и въпроси относно поетия път и ми се ще да бъдете възмойно най-отзивчиви и полезни, а аз ще се старая да не флуудвам ненужно форума с "малоумни " запитвания.
Та случая накратко е следния: аз и моят приятел искаме да заминем за Австралия. За момента не сме предприели нито 1 стъпка,тъй като не сме решили точно за коя виза ще кандидатсваме.Още не сме минали през ЙЕЛТС теста, но и двамата сме с много добро ниво на английски език и по предварителни сметки на точките тои събира над 120. при мен случая е малко по-различен, тъй като лсед месец очаквам да се дипломирам и за съжаление нямам никакъв стаж по специалността,или близка подобна, поради голямата ми заетост в университета и тва си е една голяма греда. Принципно нямаме никакви претенции относно това къде точно в Австралия искаме да сме, стига да е някъде до океана :Д и за това мислехме да кандидатстваме за 475. Та в тази връзка искам да попитам когато видим, че нашата смециалност я има в списъка с търсените в даден щат и искаме да ни спонсорират, какво точно правим? пращаме им молба за спонсориране? добре, а ако нашите специалности ги търсят във всички щати и за нас е без значение къде ше сме, пращаме навсякъде? това не е ли обвързано с много такси?И другото което май първо трябваше да попитам ,както горе споменах нямам нужния стаж, но тъй като искаме да заминем заедно като двойка и явно той ще е титуляр има ли това някакво значение? Има ли някаква врътка как да намеря накакви документи за стаж и някой правил ли е подобно нещо?Плииз не ме обявявайте за поредния малоумник с идиотски въпроси, ако можете посъветвайте ни нещо, даже във връзка с избраната от нас виза...може би някоя друга ще е по подходяща?Не ми се искаше да правя нова тема, за това реших да пиша тук... Благодаря предварително и се извинявам, ако съм ви отекчила :д

Редактирано от Nadin (04.01.2011 02:32)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
stefanstoev
член
**

Регистриран: 03.05.2010
От: София
Re: Искаме да емигрираме в Австралия
    #2734531 - 04.01.2011 05:55 [Re: donq_pura]

Такааа
Радостно е да видиш, че има още кандидат-емигранти
Аз не твърдя, че съм особено компетентен, но все пак ще се опитам да бъда полезен...

Най-важното, тъй като все още не сте предприели нито една от стъпките за кандидатстване за виза, може би няма да успеете да подадете за виза преди юли 2011, което автоматично прави тези 120 точки, които си смятала, безполезни, тъй като цялата система на оценяване ще се промени до това време. Виж постовете на Доника, които са забодени най-отгоре.

Защо няма да успеете - първо - асесмънт. Това е основното. Минава време докато набавите всичките документи, а и сте вишисти и при вас е по-трудно. Аз съм занаятчия и минах само за около 2 месеца. Питай Фрида ако сте инжинери.

Английски - чудесно е, че и двамата имате добър английски, така няма да давате излишно пари. Но все пак ще трябва да се подготвяте за изпита, ако си чела във форума си разбрала, че си има тънкости, без които няма как да изкараш повече от 6. Изпитите имат точно определени дати и записванията стават месец преди това - още 2 месеца за английски като време.
До тук добре, обаче преводите също отнемат време и доста пари. Ако не сте готови финансово с поне 5000 лв. като начало, това също ще ви забави.

На теб /по сегашните правила/ ти трябва да си вземеш само английския. Щом приятелят ти може да събере над 120т. не ти трябва да бухаш и ти пари за твой асесмънт и т.н. Само ще трябва да докажете дефакто връза. Не съм го правил, разпитай из форума.

Истината за визите за Австралия е , че трябва да имаш търпение и пари, за да успееш, а и да четеш много внимателно какво искат.

Ние започнахме да се интересуваме края на 2009 и началото на 2010 запчнахме да набавяме документи. На този етап вече сме подали за виза и чакаме развитие. До колкото разбирам при нас нещата са се развили бързо.
Търпение му е майката. Не си мислете, че за 1 година ще сте в долната земя, ще останете разочаровани.

Хубавите неща стават бавно:)
Надявам се другите съфорумци също да ти пояснят някои неща, НО.. бъди по-конкретна във въпросите си.

down_under
не–пристрастен

Регистриран: 05.03.2006
    #2734591 - 04.01.2011 12:15 [Re: donq_pura]

Не го слушай "Хасп-ела", той отдавна се усуква за Австралия, ама кат не може да мине през ситото с тез "големи уши" и все баснята за Лисицата и киселото грозде повтаря ...

Ако по някаква причина не бързате много да емигрирате, най-добре изчакайте 6 месеца да влезе в сила новата система за оценяване, тъкмо ще имате време да се поогледате и да помислите още върху емигрирането или да се подготвите за ИЕЛТС. Гледам че не питаш нищо за признаването на квалификацията ви, а това е една от най-важните стъпки и отнема доста време, а ако тръгнете сега да го правите може би няма да ви стигне времето да си подадете документите навреме за да ви оценят по старата система.

Гледам че по новата процедура, вече не дават точки за професия- само се изисква да ти има специалността в "дългия" списък, което е добре понеже преди имаше много специалности с по 40-50 точки и хората (и аз включително) правеха всякакви "гимнастики" да се признаят по някоя специалност със 60т. Променили са и оценяването на годините, което е също добре понеже дава възможност да се натрупа няколко години опит в работата без да губиш точки от възраст. Единственото кофти изискване е увеличаването на ИЕТЛТ нивото, но това е разбираемо, без език е трудно с работата. Запознайте се с новата процедура и питайте, пък ако решите да се натискате по старата точкова система -има доста тук дето се пробват по нея и те ще ви кажат кое и как но нямате време за губене.

hasp
Gimme a litre o’ cola.

Регистриран: 30.06.2003
    #2734868 - 04.01.2011 21:33 [Re: down_under]

Цитат:

Не го слушай "Хасп-ела", той отдавна се усуква за Австралия, ама кат не може да мине през ситото с тез "големи уши" и все баснята за Лисицата и киселото грозде повтаря ...

Има някава истина, проблемът е с липсата на време, не с имиграционните. Другата особеност е че ми е интересно да посетя Северната Територия и Наса Тенгара (Индонезия). В Уикипедия прочетох че полетите до Денпазар (Бали) били съспендвани, не че ми е мерак Бали, но Денпазар е основен транспортен център за връзка с Наса Тенгара. Не видях полети до Купанг (Тимор), а имам една книжка от десет години на Лоунли Планет дето там ги имаше? Изобщо, има ли някакъв вариант за комбиниране (Наса ТГенгара / Северна Територия) без прекачване в Сингапур или Джакарта помежду им? Дори гемия върши работа, мразим самолетите и летищата, особено прекачванията. Има ли изобщо някакъв транспорт Дарвин-Купанг?

--------------------
I'm really nostalgic about the future.

donq_pura
неориентиран

#2734911 - 04.01.2011 22:33 [Re: hasp]

Благодарско за отзивчивостта хорица
всяка вечер с моя човек седим и се пулиме в сайта за емиграция и във форума и главите ни се завъртяха вече, честно!
почваме с набавянето на документите за асестмънта. не ни се чака и живее вече в БГ поради адски много причини, които съм сигурна , че поне 50% от тях важат и за другите кандидат емигранти!! НЕ НИ СЕ ЧАКА края на света в БГ!!
та в момента един от належащите въпроси е : можем ли да заминем като двойка? в смисъл това , което можахме да намерим в този сайт е какво точно е "де факто партньор" и какви доказателства за връзка трябват и такива неща, но не намерихме вариант , в който него го одобряват и тои да може да ме вземе с него...в смисъл, трябва ли и аз да кандидатсвам за асестмънт, или само тои и да ме впише някакси като "придружаващ багаж" и изобщо какви варианти имаме, щото мене май май може и да не ме одобрят, освен ако не фалшифицирам документ, което хич не ми се ще :Д
Ще съм ви адски благодарна , ако дадете некво просветление по този въпрос!! Поздрави

donq_pura
неориентиран

#2734942 - 04.01.2011 23:04 [Re: donq_pura]

Имам и още 1 любопитен въпрос: някой обръщал ли се е към австралийското консулство в София, относно въпроса как седят нещата с емиграцията??

ravekittyМодератор
Thunderstorm

Регистриран: 24.03.2007
От: Oz
    #2735034 - 05.01.2011 01:52 [Re: donq_pura]

Той те попълва като 'багаж' във формуляра за виза. Попълва ти имената, че ти си му де факто жена и толкова.
Ако толкова се протеснявате идете му ударете един подпис и ще се сложи край на страданията. И без това още дори не сте почнали процедурата.

А документи за асесмънт (аз поне го направих) се събират за отрицателно време - 1 цял ден висене в университета и разправяне със всичките лелки от канцелариите и докато ти побелее косата и ти се приреве, и после чакане около 3 дни за всичките справки да ги издадат, че не можели веднага (мойте бяха около 4-5), 1 седмица превод и на 10-тия ден всичко това заминава за асесмент. Какво толкова страшно има не разбрах

ПП. Хората са казали: Има ли желание, има и начин. Ако няма желание, има оправдания

--------------------
Най-безнадеждното нещо е да убеждаваш хората в нещо… Всеки трябва да стига до своята истина сам, за да повярва в нея...
Павел Вежинов

down_under
не–пристрастен

#2735077 - 05.01.2011 04:50 [Re: hasp]

Цитат:

Другата особеност е че ми е интересно да посетя Северната Територия и Наса Тенгара (Индонезия). В Уикипедия прочетох че полетите до Денпазар (Бали) били съспендвани, не че ми е мерак Бали, но Денпазар е основен транспортен център за връзка с Наса Тенгара. Не видях полети до Купанг (Тимор), а имам една книжка от десет години на Лоунли Планет дето там ги имаше? Изобщо, има ли някакъв вариант за комбиниране (Наса ТГенгара / Северна Територия) без прекачване в Сингапур или Джакарта помежду им? Дори гемия върши работа, мразим самолетите и летищата, особено прекачванията. Има ли изобщо някакъв транспорт Дарвин-Купанг?

Сега гледах за полети до Kupang - изобщо не го разпознава като дестинация от Австралия, но може да се лети до Dili(Еаст Тимор) и после с автобус да пресичаш границата на East Timor i West Timor за да слезеш до Купанг. Полета до Дили ще е около $450-500. За ферибот/лодки от Дарвин до там едва ли ще има освен да се свържеш с Яхтения клуб в Дарвин и да искаш квота, но мисля че ще е доста "яко"... Мене ако питаш, най-добрия вариант е от Дарвин да летиш до Бали - има много полети Дарвин-Бали, незнам защо казваш че били съспендвани, сега гледах цени на полета за $376 от Януари до Октомври. В Бали има какво да се види и после предполагам че имат много лодки да ходят до островите на Nusa Tunggara i Kupang.

Ако решиш да идваш насам, ще ти организираме едно "плуване" с крокодил - ти ще бъдеш в клетка рабира се, а не крокодила ... Преди имаше често туристи от Америка, сега покрай кризата намаляха, но очакват след шоуто на Опра пак да се увеличат, най-подходящо е времето между Май-Август.
Come and explore the Territory !!!

down_under
не–пристрастен

#2735087 - 05.01.2011 05:12 [Re: donq_pura]

Цитат:

та в момента един от належащите въпроси е : можем ли да заминем като двойка? в смисъл това , което можахме да намерим в този сайт е какво точно е "де факто партньор" и какви доказателства за връзка трябват и такива неща, но не намерихме вариант , в който него го одобряват и тои да може да ме вземе с него...в смисъл, трябва ли и аз да кандидатсвам за асестмънт, или само тои и да ме впише някакси като "придружаващ багаж" и изобщо какви варианти имаме, щото мене май май може и да не ме одобрят, освен ако не фалшифицирам документ, което хич не ми се ще :Д
Ще съм ви адски благодарна , ако дадете некво просветление по този въпрос!! Поздрави

Ако приятеля ти няма проблем да събере необходимите точки, не виждам смисъл да харчиш пари и време да се асесваш и ти, особено пък ако нямаш нужния стаж. Ще има смисъл само ако ви трябват 5 допълнителни точки от твоето успешно оценяване. Друг е въпроса , че щом имаш добър Английски, ще е добре да се явиш и ти на ИЕЛТС за да си спестите $2-3К такса за курсове по англ. език в Австралия. Иначе проблема с времето за получаване на резултата от оценяването, освен от вашата еспедитивност както Kitti-to обяснява, също зависи и от това колко са "бързи" там където ще си пратите документите плюс пощите, празници и т.н.

donika_d
ориентиран

Регистриран: 26.06.2008
От: София , БълХария
    #2737829 - 11.01.2011 17:33 [Re: donq_pura]

Признаването на партньорство с документи за съвместно съжителство от държава като България е меко казано невъзможно. Ние бяхме поставени пред същия въпрос. Отидох да наема платена пощенска кутия на името на двамата- в България може само ако сте семейство. Парадокс. Живееме под наем няма как да имаме общи сметки на наше име. Фактура за наема и сметките не получаваме. В общината за да се регистрираш на адрес еди кой си трябва да се вземе разрешително от хазяина, който пак съотвтно трябва да обясни по каква причина живееш там и т.н една засукана ......в крайна сметка единственото , което успяхме е да направим е да запишем интернета на двамата, като в крайна сметка получаваме едно разпечатано листче, което можеш да си го набереш на Word спокойно и сама без какъвто и да било печат .....и в крайна сметка решихме въпроса като се оженихме.....сега си подготвяме документите и си трупаме стаж като семейство.....

Изхождайки от моя опит според мен ще изгубите маса време да се убедите, че доказването на връзка е много труден процес и възможността визата да ви виси на косъм заради недостатъчно убедително доказване на партньорство е много вероятно.

Ако твърдо сте решили да емигрирате и да споделяте живота си заедно просто подпишете. Цялата разправия с вечерята е няколко часа и определено не боли Но докато стигнеме до този вариант преминахме през месеци лутане и търсене на варианти.

Дано да съм била полезна....

NikiG
емигрирал

Регистриран: 11.01.2010
От: Окланд, Нова Зеландия
    #2737870 - 11.01.2011 18:28 [Re: donika_d]

Има едно много важно нещо: обща банкова сметка - вече и в БГ е възможно (ние имаме в Райфайзенбанк). От нея може да се плащат битовите сметки, а после струва мисля 30 лв банката да издаде референция на английски, в която ще фигурират имената и на двамата и ще приложи разпечатка от сметката. Съвсем ясно си личи как влизат пари и се плащат сметки (тоест активна сметка). И ако през нея минават достатъчно пари, никой няма да зададе въпрос ама защо фактурата е на името на единия Адресът е важен - личните карти да са на един адрес. Като добавиш и съвместната банкова сметка - напълно достатъчно е. Клетвени декларации, снимки, и тем подобни са излишни.

C\A
ориентиран

Регистриран: 19.02.2011
    #2754859 - 19.02.2011 15:39 [Re: stefanstoev]

Здравей Стефан! Виждам, че имаш желание да даваш съвети на хора, които не са толкова запознати с тази тема, колкото си може би ти , затова искам и аз да се възползвам..... Имам само един, но може би много тъп въпрос , за което се извинявам предварително. Ние с моят приятел сме решили също да емигрираме някъде в Австралия, без значение къде. И двамата сме висшисти, работиме на хубави места, но не за достатъчно пари. Нямаме брак, но имаме дете, нямаме претенции какво ще работим, имам придвид, че може и ниско квалифициран труд.........Въпроса е, какво първо да правим, да си намерим работа и после да вадим виза или първо трябва да си извадим определен тип виза и след това да търсим работа... . Навсякъде чета за процедури по кандидатстване за виза, но за намиране на работа не успях много да се ориентирам........просто незнам с какво да започна . Според теб, тук ли е по-добре да сключим брак или там.....има ли някакъв плюс въобще това във връзка с кандидатстването после за виза?
Много ще съм благодарна за малко инфо.

stefanstoev
член
**

#2755021 - 19.02.2011 21:33 [Re: C\A]

Ето ти последователността:
1. Брак
2. Кандидатстване за виза
3. Търсене на работа

Въпросът ти обаче не е много подходящ. Не работата трябва да те притеснява. Там безработицата е около 2% /мисля/, а вземането на виза. Особенно сега като променят правилата. Попрочети в сайта на имиграционните какви ще бъдат новите изискванията. Аз съм минал по старите правилата. Подготви се за около 1 2 години четене и набавяне на документи.
За търсене на работа не знам. Аз още чакам виза.

ravekittyМодератор
Thunderstorm

#2755194 - 20.02.2011 11:19 [Re: stefanstoev]

Цитат:

Подготви се за около 1 2 години четене и набавяне на документи.

Не шашкай хората, още не са почнали да четат и ти вече ги отказваш

Аз си набавих всички документи за 1 седмица Какви са тия години за 2 кирливи документа

--------------------
Най-безнадеждното нещо е да убеждаваш хората в нещо… Всеки трябва да стига до своята истина сам, за да повярва в нея...
Павел Вежинов

stefanstoev
член
**

#2755221 - 20.02.2011 14:15 [Re: ravekitty]

:D Не шашкай хората, още не са почнали да четат и ти вече ги отказваш

Аз си набавих всички документи за 1 седмица Какви са тия години за 2 кирливи документа

Да ти кажа при нас не беше така. Особено с тия постоянни промени и затваряне и отваряне на процедурите нещата се промениха.
Ние трябваше да чакаме 3-4 месеца да отворят щатското спонсорство, а да не говорим за виза 175 колко се чака.
По добре българите искащи да живеят в Австралия да се подготвят, че това не е бърза процедура както е с повечето държави.

NikiG
емигрирал

#2755324 - 20.02.2011 18:50 [Re: stefanstoev]

Цитат:

а да не говорим за виза 175 колко се чака.

Ми вече 2.5 години се чака вече и няма изгледи да се дочака. Апропо, Стефане, за колко време стана с щатското спонсорство - от времето, в което ви получиха документите до резултата?

stefanstoev
член
**

#2755369 - 20.02.2011 20:11 [Re: NikiG]

Цитат:

Цитат:

а да не говорим за виза 175 колко се чака.

Ми вече 2.5 години се чака вече и няма изгледи да се дочака. Апропо, Стефане, за колко време стана с щатското спонсорство - от времето, в което ви получиха документите до резултата?

Не съм праверявал точно колко дни. Пресрочиха срока за разглеждане с 1-2 дни. Отне малко повече от месец.

lidyaa

Регистриран: 04.04.2008
От: Adelaide, SA
    #2756148 - 22.02.2011 14:32 [Re: C\A]

Да се включа и аз Аз съм Лидия и сме малко повече от 1г в АУ.

Брак не ви трябва, след като имате дете, а и можете да представите (предполагам) общи снимки, сметки на един адрес и т.н., с което да докажете, че имате сериозна връска, така че - бракът не е задължително у-вие. Друг е въпроса, ако ви се вижда по-лесно да се ожените Но до колкото съм чела (нямам личен опит) доказване на дефакто връзка (така водят връзките без брак) не е кой знае каква философия.

Колкто до работата, шанса да си намерите работа преди да имате виза е доста малък, за това и много не се пише по темата за работата тук. Ние пробвахме, но не се получи. Трябва да сте много рядък и търсен специалист, който не могат да го намерят на местна основа, за да ви задействат работна виза (която е доста обвързваща с работодателя и сте зависими от него за 2 години), но както и Стефан ви е писал като дойдете, особенно, ако нямате големи претенции в началото - без работа няма да останете.

Колкото до визте, новите промени влизат в сила 01.07.2011 (да ме поправят колегите, ако греша) и до тогава наистина няма никак много време, та ще трябва да гледате дали ще можете да се впишете в новите изисквания.

Най-основното е - поне единия от вас да владее много добре аглийски (желателно е да може да искара 7-ци и нагоре на Иелтс, и 6-ци стават за някой професии, но по новата система не носят никакви точки, а това е кофти) и този, който ще е водещият (с английският) да има професия, която е в списъка с търсени професии или поне близка до нея. Това е най-важното в общи линии. За повече подробности - официалния сайт на емиграционните: тук

Успех!
Ако ви е мечта и сте твърдо решени, не се отказвайте! Който наистина иска много нещо - го постига... понякога като нас по-лесно, понякога като Ники с доста зор но става... и при Ники ще стане ми е думата

Ники на къде вървят при тебе нещата? Бях чела, че по новата система пасваш от всякъде? Ще атакуваш ли пак? Може и да си писал, но не съм много редовна напоследък.

Поздрави от нас лятна Австралия

NikiG
емигрирал

#2756281 - 22.02.2011 17:40 [Re: lidyaa]

Цитат:

Който наистина иска много нещо - го постига... понякога като нас по-лесно, понякога като Ники с доста зор но става... и при Ники ще стане ми е думата

Ники на къде вървят при тебе нещата? Бях чела, че по новата система пасваш от всякъде? Ще атакуваш ли пак? Може и да си писал, но не съм много редовна напоследък.

Мда, не си много редовна напоследък, но успяваш да вкараш слънчев лъч от топла Аделаида във форума По новата система май пасвам отвсякъде, НО за да се възползвам от нея трябва да подам молба наново. Нали се сещаш, че няма да дам А$2750 втори път, при условие че още не са върнали старите. Предполагам към август 2011 ще почнат да връщат парите на тези, които нямат никакъв шанс според сегашните критерии - тоест АЗ

Не залудо държах ИЕЛТС пак миналата година, че изтече старият както и подадох сега в началото на месеца нова евалюация към ACS и от 10 февруари е "in process" Като я взема ще атакувам Южна Австралия - едно от малкото места дето може да ми даде безплатно спонсорство. Но да видим дотогава как ще се развият нещата. Ще ми е интересно ACS как ще отговорят, защото съм им пратил само настояща референция + стария евалюейшън. Досега не са ми казали, че е недостатъчно. Дано да е само това, че не ми се занимава пак и с тях

svilen380
неориентиран

Регистриран: 06.03.2011
    #2761792 - 06.03.2011 14:30 [Re: donq_pura]

това е супер, че сте го решили.А дали някой няма повече информаия за Нова Зеландия??

whale
ориентиран

Регистриран: 05.04.2011
    #2777158 - 05.04.2011 19:29 [Re: lidyaa]

Здравейте!

От няколко дни вече се ровя в този форум и в сайта на http://www.immi.gov.au и вече изчистих за себе си част от информацията, но определено имам нужда от малко разяснения от про-та като вас:) - успели да заминат и такива, намиращи се на финалната права.

Цялата информация по сайта на DIAC е толкова много, с толкова безкрайни препратки, че ми е трудно да систематизирам и намеря някой фундаментални елементи от целия пъзел.
Според мен новата точкова система е перфектна и за кандидати като мен това идва точно навреме. Ако не съм разбрала грешно, според нея можеш да минеш с 65 точки, а не със 100, както е било до този момент. Все пак, моля, хвърлете малко повече светлина на мен и на всички, които тръгваме по този път с надежда за по-добър живот:

1.Тип виза - според мен аз съм за 175, но не разбирам каква е разликата между 175 и 885. На мен ми трябва работна виза, по класификанията на АНЗСКО.

- Skilled – Independent (Migrant) visa / subclass 175, type of visa GSM
- Skilled – Independent (Residence) visa / subclass 885, type of visa GSM

2.Възраст - това е ясно. На 30 съм и ще получа 30 точки - това според новата система

3.Език - имам кембридж сертификат, затова не мисля, че IELTS ще ми се опъне. Все пак ще запиша един кратък двуседмичен курс, за да се запозная със спецификата на изпита и живот и здраве се надявам юни месец да се класирам за още 10 или 20 точки – пак по новата система.

4.Диплома и assessment – разбрах колко точки ще получа за дипломата си по новата система за оценка, но:
- Къде да намеря информация за assessment? Как да си легитимирам дипломата пред DIAC? Някой може ли да ми даде линк за необходими документи и т.н.
- По новата система получавам ли допълнителни точки конкретната ми професията, която е включена в SOL?
- Колко ще ми струва да ми оценят дипломите?

5.Такса за подаване на пакет от документи - намерих инфо, че след като съм готова с целия пакет от документи, сертификатчета и т.н, трябва да подам документите си за виза заедно с едни 2575 $ австралийски долара (за виза тип 175). Това така ли е?

Благодаря предварително за съветите ви!

NikiG
емигрирал

#2777210 - 05.04.2011 21:13 [Re: whale]

Добре дошла! И много успехи.

1. 885 е за хора, които са в Австралия и също са учили там поне 2 г. - http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/visa-options-inside.htm

4. До всяка професия в СОЛ има инициалите на сертифициращата организация. Виж примерно СОЛ3, колона "Assessing Authority" http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule3.pdf
A контактната инфо за тези authorities е тук: http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/assessing-authorities.pdf
Цената е според съответната оценяваща органзация - провери коя е за твоята специалност и на нейния сайт ще прочетеш изискванията

5. Съветът ми е да търсиш 176 (със спонсорство от щат), а не 175. Това е заради една система с приоритети, където убиват шансовете на 175 (тук знам един човек вече в Сидни със 175, но той е по-скоро изключение)

Поздрави

whale
ориентиран

#2777341 - 06.04.2011 00:52 [Re: NikiG]

Здравей, Ники!

Благодаря за отговора.
Намерих се в schedule 2 на SOL, намерих си и assessing authority. Смятам да си подам документите в близките седмица, две.
Аз съм се насочила към Victoria или QL, а за тези две територии професиите с приоритет не съвпадат с моята. Аз съм прост икономист, а за двата щата търсят или инженери, или сестри, доктори и т.н. Все специалности, които явно са недостиг за цяла Австралия, тъй като се препокриват почти за всеки регион. Така че май по-добре да пробвам с виза subclass 175.
Дали можеш да ми помогнеш и със следното инфо:
- По новата система получавам ли точки за професия по SOL?

Засега знам, че получавам прилично количество точки за:
- Възраст
- Език
- Диплома
- Стаж
- Но за четвърти елемент (професия по SOL), нямам идея... Остават ли по 50-60 точки по новата система или отпада?

Поздрав

roshavbg
почетен член

Регистриран: 02.08.2010
От: В гетото
    #2777711 - 06.04.2011 19:31 [Re: whale]

По старат система ако си в списъка на СОЛ имаш право да кандидатстваш и трябва да събереш 120 точки за виза 175, а специалностите в СОЛ бяха оценени с оценки от 40 до 60. След 01.07.2011 г. трябва да си в СОЛ и да имаш събрани 65 точки. Тези които са имали 40 точки на професия са на далавера, тези които са с 60 им е все тая. Реално излиза че сега се искат повече точки 65.
Не останах с впечатлението да си разбрал, че за да кандидатстваш за виза трябва да са ти одобрили от съответната организация професията и да си издържал ИЕЛТС с минимум 6 по всички модули.

Поздрав

--------------------
The depraved are devoted.

whale
ориентиран

#2777824 - 07.04.2011 02:51 [Re: roshavbg]

Roshavbg, нещо не те разбрах…

Ето новата точкова система: http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/pdf/points-fact.pdf

В нея пише следното: It is expected that the pass mark will be set at 65 points.

Т.е., да изчистим какво съм разбрала:
- имам за възраст 30 точки
- за английски се надявам на 10 или 20 точки.
- за образование имам 15 точки
- за трудов стаж ще събера 5 точки. Между другото, ако за assessment предоставя като employment evidence само 2 от работите ми дали ще ми признаят като стаж тези, за които няма да имам такъв документ?
- въпросът ми е дали получавам 50 или 60 точки за професия, както е сега или да забравя?

Мерси,
whale

П.С. Ако имаш точно 65 това добре ли е или не чак толкова?

roshavbg
почетен член

Регистриран: 02.08.2010
От: В гетото
    #2777874 - 07.04.2011 07:37 [Re: whale]

За асесмънта не ти трябва да ти признаят години стаж, а просто да ти го признаят. Там те признават за специалист, а на визата трябва да докажеш стаж.
По новите правила нямаш точки за професия, достатъчно е да има професията в СОЛ, за да имаш право да кандидатстваш за виза.

До 01.07.2011 г.
От СОЛ за професия (40, 50 или 60 точки) + години, стаж и т.н. = 120 pass mark

От 01.07.2011 г.
Професия от СОЛ + години, стаж и т.н. = 65 pass mark (за сега).
Има още какво да уточняват в изчислението на точките.

PS: Ако имаш 65 е добре минаваш.

Поздрав

--------------------
The depraved are devoted.

whale
ориентиран

#2777991 - 07.04.2011 12:54 [Re: roshavbg]

супер, но само не разбрах как ще ми дадат точките за стаж. След асесмънта ще "признаят" само, че ставам. А кой ще ми даде точките. Аз мислех, че асесмънта ти дава точките? Извинявай за глупавия въпрос, но малко се обърках тук.
И кога мога да заявя с колко точки съм? След като тръгна да подавам целия пакет документ?

Sandroman
неориентиран

Регистриран: 20.01.2010
    #2779048 - 09.04.2011 21:15 [Re: NikiG]

Цитат:

5. Съветът ми е да търсиш 176 (със спонсорство от щат), а не 175. Това е заради една система с приоритети, където убиват шансовете на 175 (тук знам един човек вече в Сидни със 175, но той е по-скоро изключение)

Има ли някой който не мисли като Ники за 175, наистина ли почти няма хора заминали с 175? Тъкмо съм събрал почти всички документи и ще подавам скоро, а излиза че почти няма шанс??? Някой знае ли каква точно е системата с приоритети?

stefanstoev
член
**

#2779069 - 09.04.2011 22:13 [Re: Sandroman]

Цитат:

Цитат:

Има ли някой който не мисли като Ники за 175, наистина ли почти няма хора заминали с 175? Тъкмо съм събрал почти всички документи и ще подавам скоро, а излиза че почти няма шанс??? Някой знае ли каква точно е системата с приоритети?

Определено и аз съм на мнението на Ники за 175. Въпреки, че звучи съблазнително, след въвеждането на приоритетната листа ( повече информация ) стана почти невъзможно с тази виза. Чакането е около 3 години и пак не е сигурно. След като прочетеш информацията ще разбереш какво имам предвид.

NikiG
емигрирал

#2779072 - 09.04.2011 22:22 [Re: Sandroman]

Ето ти точния текст:
http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/pdf/priority-processing-14-july-2010.pdf

From 14 July 2010, processing priorities (with highest priority listed first) are:
1. Applications from people who are employer sponsored under the ENS and the RSMS.
2. Applications from people who are nominated by a state or territory government agency
with a nominated occupation that is specified on that state or territory’s state migration
plan.
3. Applications from people who have nominated an occupation on the new Skilled
Occupation List (SOL) – Schedule 3 in effect from 1 July 2010.
See: http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/pdf/new-list-ofoccupations.pdf
4. All other applications are to be processed in the order in which they are received.

Значи със 175 ще си в 3ти приоритет, а те така са направени, че докато идват молби с по-голям приоритет от твоя, те влизат в опашката преди тебе, а ти подавайки ще си накрая на 3. Докато влизат хора със спонсорство от щат или работодател, опашката на приоритет 3 е замръзнала.

Аз съм съвсем без шанс, защото съм някъде в опашка 4.

Успех, Ники

NikiG
емигрирал

#2779204 - 10.04.2011 14:53 [Re: whale]

Цитат:

П.С. Ако имаш точно 65 това добре ли е или не чак толкова?

Тъй като имат годишни квоти за емиграция, ако си точно на пас марката е възможно опашката с твоя приоритет да се образува според колко точки имаш. И постоянно да се пренарежда, в зависимост от това какви нови хора постъпват нея. (Това е само спекулация - може да не е вярно, но според начина, по който са образувани приоритетите е съвсем правдоподобно). Тоест ако си точно на пас марк, то ще си на далавера единствено ако след теб хората влизат също с 65 т - те ще минават след теб и винаги ще са там. Но иначе ако идват хора със 70+ т, те ще минават пред теб в твоята приоритетна група и докато ги обработват, всичко след тях ще чака.

Изводът е - гледай да събереш колкото може повече точки. Ако имаш възможност за спонсорство имаш две предимства: 1) по-голям приоритет и 2) повече точки.

Sandroman
неориентиран

Регистриран: 20.01.2010
    #2779260 - 10.04.2011 18:09 [Re: NikiG]

Наистина май се оказа че за 175 се чака доста, ако си с processing priority 4 - над 2 години - не е казано точно колко, а за priority 3:
"Applications lodged on or after 1 July 2010: finalised 18 to 24 months from date of lodgement."
Тук са описани тези работи.

NikiG
емигрирал

#2779285 - 10.04.2011 19:50 [Re: Sandroman]

А аз като съм лоджнал на 18.7.2008 за 175 и до ден днешен нямам никакво движение Затова се огледай и за други възможности, само ще ти е от полза, ако не държиш да бъдеш разочарован.

Sissoko
неориентиран

Регистриран: 17.05.2011
    #2797977 - 17.05.2011 19:01 [Re: NikiG]

Имам питане относно набавянето на документи за изпращане на организацията, оценяваща дипломата за завършено образование. Какви справки се представят за така наречените конспекти (syllabus) по отделните предмети. Ясно е, че при следването се готвим по такъв конспект, най-често описващ съдържанието на учебника. И сега мога да опитам да изискам от съответния преподавател такъв конспект, но трябва ли да бъде подпечатан или разписан? Въпросът ми е каква е практиката при представяне на конспекти по дисциплини. Освен това във FAQ на оценяващата организация е посочено, че ако не мога по никакъв начин да представя конспект от университета по дисциплината, мога аз да изготвя такъв, като прибавя и декларацция за истинността на посоченото от мен съдържание. Някой действал ли е така?
Благодаря.

NikiG
емигрирал

#2798023 - 17.05.2011 20:50 [Re: Sissoko]

В САЩ, където съм завършил всичко е стандартизирано. Ето малко инфо как изглеждат:
На страничка в Интернет има тъй наречения каталог, където се описва ВСИЧКО - правила за прием, изисквания за завършване, норми на поведение и списъци с курсовете:

http://www.broward.edu/ext/CourseDescDepartmentList.jsp

Примерно за твоята програма пише, че трябва да си държал курс по Висша математика/Аналитична геометрия 1 (и го имаш в дипломата си.

http://www.broward.edu/ext/Coursedetail.jsp?ccn=MAC2311&Name=MAT

Там като натиснеш да видиш конспект/план на курса виждаш:

http://www.broward.edu/outlines/MAC2311.pdf

Най-хубаво ще е, ако в самия факултет има списък с курсовете за дадена специалност и обяснение какво съдържат. Не мисля, че е правилно да се издирват преподаватели курс по курс, за да задоволиш изискванията. Но ако това е единствения начин, действай - не губи време.

Успех, Ники

ravekittyМодератор
Thunderstorm

#2798721 - 19.05.2011 12:44 [Re: Sissoko]

Няма нужда да пращаш конспекти. И аз така се бях шашнала, обаче понеже бяха минали доста години от завършването, така и не намерих конспекти, които да отговарят на "истината".

Засилих се аз към канцеларията на моя факултет и там секретарката ми даде така да се каже "под масата" една дебела книга, в която се включваше какво се е изучавало в мойта специалност по мойто време. Снимах си я книжката и я върнах на секретарката.

От там си направих нещо като кратко описание на всеки предмет - какво се включва като изучаван материал и .... мина. Никой не ми е искал конспекти.

Успех!

--------------------
Павел Вежинов

i_m_i_
неориентиран

Регистриран: 27.10.2009
    #2850760 - 13.11.2011 11:57 [Re: ravekitty]

Здравейте. Ще използвам темата, за да задам и моя въпрос за специалностите и професиите. Аз съм юрист - порових се назад из темите и видях, че с Право нямам шанс. Имам обаче и магистратура - Финансов мениджмънт - 2 години. Дали може да се мине с магистратура. Мъжът ми също е икономист - Макроикономика и Бизнескомуникации и ПР. Какво ви е мнението? Има ли шанс с тия икономики?

Dju
ентусиаст

Регистриран: 20.02.2005
    #2854635 - 30.11.2011 12:43 [Re: i_m_i_]

Привет и от мен! Радвам се, че има хора, които могат да помагат и се надявам и на мен да помогнат

Въпросът ми е много подобен на този на i_m_i - за специалностите и професията.. Аз имам един бакалавър Икономика на нещо си, магистратура Счетоводство и отделно - Право.. Работата ми обаче е свързана и с двете - данъчен консултант съм, но не ми прилича съвсем на "данъчен счетоводител", каквато професия имат австралийците в СОЛ-а.. Та - има ли къде да прочета какво точно включват съответните професии в СОЛ-а, как точно ще се оцени моя опит и т.н.? Не знам дали успях да си задам точно въпроса, но се надявам да сте ме разбрали
И благодаря предварително!

NikiG
емигрирал

#2854637 - 30.11.2011 12:52 [Re: Dju]

Здрасти - ето линк с описания на специалностите.

АНЗКО кодове

Почваш от първата цифра на професията - примерно основна група 2 (Професионалисти), ако да кажем кодът ти е 2ххххх. После гледаш най-долу групата примерно 21 и т.н.

Успех!

Dju
ентусиаст

Регистриран: 20.02.2005
    #2854653 - 30.11.2011 14:57 [Re: NikiG]

Много благодаря, Ники! Чудесна информация ми даде!
Видях, че Taxation Accountant може да се нарича и с други имена, едното от които си е баш Taxation Consultant (пък и отговаря абсолютно точно на това, което правя)! Засилвам се по-сериозно да изучавам изискваните документи!

Sisona

Регистриран: 13.11.2009
    #2856402 - 07.12.2011 14:16 [Re: Dju]

Здравейте на всички. Аз и моя приятел от около година обмисляме варианта за емиграция в Австралия (още от дете ми е тръпка) и тъй като често се ровя във форума и ви чета, реших че е дошло времето да се представя и да изляза на "светло".
Прочетох много по темата и засега нямам конкретни въпроси, но за в бъдеще вероятно ще питам. За сега сме се ориентирали към виза 176 и спонсорство от NT - моята професия я спонсорират само там - аз съм HR advisor и ще съм водещия кандидат.
Накратко за нас
възраст - 27 г. - 30т.
Висше образование –магистър, бизнес администрация - 15 т.
опит по специалността - 3 г. засега - 5 т.
спонсорство от щат – 5 т.
Ielts – 7 минимум (изискване на щата за спонсорството) 10 т.
Ако се напъна малко с английския и изкарам 8 ще сме по-спокойни и ще сме с 10 т. над пас марка. Мисля на англ. да се явявам февруари, след това да пусна асесмънта към Vetassess и вероятно от време на време да се консултирам с вас, както и ще разкажа подробности около кандидатстването, за да е в помощ и на другите кандидатстващи. Това е засега от мен.
Поздрави.

donika_d
ориентиран

Регистриран: 26.06.2008
От: София , БълХария
    #2857069 - 09.12.2011 19:16 [Re: Sisona]

Здравей Sisоna, успех с начинанието и споделяй как се движите с нещата

vikki
неориентиран

Регистриран: 08.12.2011
    #2857179 - 10.12.2011 10:53 [Re: Sisona]

Здравейте на всички!Аз и моя приятел обмисляме заминаване за Австралия.Задаваме си безброй въпроси както повечето тук и ще помоля за малко помощ.Аз имам бакалавърска степен (Публична администрация) на 27 години съм.Йелтс нямам за сега,но смятам да го изкарам....Нямам стаж по специалността.Имам стаж по други професии като Експерт търговия и Сервитьорка.В СОЛ видях,че тези професии липсват...Иначе приятеля ми по професия е шофьор има стаж,но няма висше образование.Чудим се има ли смисъл да се захващаме с това приключение ?

tolle
неориентиран

Регистриран: 01.02.2017
    #3388036 - 01.02.2017 14:09 [Re: donq_pura]

Здравейте на всички,

Може да съм малко закъснял по темата (повече от 6г.) но искам все пак да споделя нещо, което може да помогне на други форумци. Наскоро попаднах на една компания (,,,,, която се занимава с предоставяне на съвети и помощ на българи, решили да се релокират в Сидни. Млако са тясно фокусирани, т.е. могат да помогнат само за този град за момента, но на мен ми бяха доста полезни. Те се занимават със всякакъв тип визи и са доста земни хора. Също така, организират посрещане на летището, намират ти квартира на доста приемливи цени и могат да помогнат при намиране на работа.
На доста места се поразтърсих и тези бяха единствените които предложиха такава цялостна услуга, останалите фирми или само визата могат да ти оправят, или само посрещане и квартира.
Надявам се това да помогне и на други хора...

П.П. българи са

Редактирано от Nadin (03.02.2017 03:05)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, ravekitty 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 16061

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.032 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.