ALL.BG форуми
Връзки: » Статии
» Обяви
» Снимки
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция и живот в Австралия и Нова Зеландия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Anita82
почетен член

Регистриран: 04.07.2011
От: Melbourne, AU
Re: Банка за превод до Австралия
    #2931334 - 31.07.2012 10:22 [Re: madjohn]

Money order май е нашият "паричен превод" обаче ако разбирам коректно не можем да пращаме такива в Австралия:
http://www.bgpost.bg/?cid=187
http://www.bgpost.bg/?cid=208&NewsId=402

Навремето и аз се сблъсках с този проблем при подготовка за спонсорство в NSW - или банков чек или money order. Бях решила да преведа пари на позната в Кипър, където има клонове на Австралийски банки, тя да ми издаде чека, прати по пощата и аз да го приложа към документите. Добре че ми се размина, но ако имаш познати в чужбина или самият ти имаш ходене някъде навън може да огледаш и този вариант

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
NikiG
емигрирал

Регистриран: 11.01.2010
От: Окланд, Нова Зеландия
    #2931355 - 31.07.2012 13:15 [Re: Anita82]

Анита - грешка. Money Order е паричен запис (вид чек, с гарантирано покритие). Издава го финансова институция, а за удобство и поща (в САЩ например, а и в България). За разлика от личния чек, който пращаш и за който не се знае дали има покритие - наличността в сметката се проверява при осребряване - банковия чек/money order са предплатени и те не са осребряеми срещу твоята сметка (в която може да няма пари), а срещу издателя (банка, поща).

Като пощенски запис, но вместо пощата да уведомява получателя, ти му изпращаш хартийката

Anita82
почетен член

Регистриран: 04.07.2011
От: Melbourne, AU
    #2931375 - 31.07.2012 15:15 [Re: NikiG]

Опа моя грешка - точно "пощенски запис" имах предвид, даже и в английският вариант на БГ пост са го превели така http://www.bgpost.bg/?cid=168
Ама според сайта май не става до Австралия, може би все пак може да се пита на място като се стискат палци да се попадне на кадърен служител

madjohn
новак

Регистриран: 28.02.2012
    #2931379 - 31.07.2012 15:27 [Re: NikiG]

Да се докладвам:
ИАБ след 4-5 прехвърляния ме увериха, че могат да издадат чек в AUD и в рамките на деня или на следващия работен да ми го дадат, а аз съответно да го пъхна в пликчето с документите и да го пратя на TRA, а те да си го осребрят. Нещо твърде лесно ми се струва и се чудя дали няма някоя уловка.
Като например: аз обменям AUD, давам сумата на ИАБ, те ми дават чека, но служителката не можа да ми каже има ли поле в чека, където да пише към коя австралийска банка да бъдат пратени (в случая с ИАБ - Common wealth bank...) тоест къде да си търсят парите австралийците.
Че аз не знам, не знам, ама и от банката да не знаят...
Как мислите, става ли този вариант?

madjohn
новак

#2931387 - 31.07.2012 15:47 [Re: NikiG]

Цитат:

madjohn: ама аз пророк ли съм, какво ли? Виж ми предното мнение, последните 3 реда - и съветът към него

Ники, пророк си признавам те, ама не хаби дарбата залудо, ами кажи, като минем през кучия г-- , ще дадат ли виза- кокал, или само кокал ще ръфаме ).
RosDi, NikiG благодарности!

NikiG
емигрирал

#2931389 - 31.07.2012 15:48 [Re: madjohn]

madjohn: няма нужда да купуваш австралийските долари - просто плащаш левове при договорен курс между теб и банката. Парите с чек не се ПРАЩАТ. Чекът е ценна книга, която има стойност при поискване. Най-вероятно на чека ще пише Commonwealth bank и така ТРА ще може да си го дръпне. ТРА ще го депозират в своята разплащателна сметка независимо в коя банка са - а банката им ще го изчисти (ще го представи за плащане на Commonwealth) и до 2 дни ще си получат денгите
Спокойно! Просто го направи и ни информирай как протича

madjohn
новак

#2933139 - 07.08.2012 08:18 [Re: NikiG]

Здравейте,
след проведени разговори с 5-6 служители от ИАБ и за финал с началник отдел разплащане се оказа, че:
Банката не може да издаде чек на юридическо лице (TRA - в моя случай). Можело само на физическо лице, да имало го в сайта им като услуга, но сайта не бил актуализиран. Имали проблем преди няколко години с чекове издадени на юридически лица, защото Commonwealth не искала да ги приеме... Предложиха ми, като са им такива сложни изискванията на австралийците да отида лично да им ги внеса
В ЦКБ пък може да издадат чек в AUD на юридическо лице, но не работят с австралийски банки!
Ами цайтнот...
Който има идеи за спасяване на потъващия кораб, сега е момента да споделя - ще съм благодарна.

RosDi
ориентиран

Регистриран: 19.01.2012
    #2933204 - 07.08.2012 12:48 [Re: madjohn]

Днес една позната, която работи в ЦКБ е питала тяхния валутен дилар те не могат да издадът така чек, но той се е обадил на дилара на Уникредит той го е уверил че имат кореспондентска банка в австралиа и издават, дори дилара на ЦКБ е казал, че е посъветвал същото и една жена е говорила с него по тази тема, може би си ти.Дано да стане в уникредит.

madjohn
новак

#2933392 - 07.08.2012 19:10 [Re: RosDi]

Аз съм, аз съм Ставам популярна в банкерския бранш, с този мой сложен казус ))) Мацката от ЦКБ наистина беше много любезна, @ Ники и на мен вече ЦКБ са ми любима банка.
Ами дерзаем напред, ако в Булбанк стане ще информирам.

NikiG
емигрирал

#2933423 - 07.08.2012 20:17 [Re: madjohn]

След като погледнах тук нашите банки в Нова Зеландия (включително и клоновете на австралийски такива) излиза следното: един "банк драфт" (банков чек) струва НЗ$25, което е лудница - толкова струва международен трансфер. Да не говорим, че аз имам опцията за директ депозит в САЩ, Великобритания и Австралия в съответните валути само за НЗ$20 без други такси за мен или за получателя (върши ми идеална работа за преводи до САЩ, а и ползвах да платя нотариални услуги към БГ консулството в Канбера).

Да се върнем на ЦКБ http://www.ccb.bg/bg/cheques
На тази страничка в края излиза, че ЦКБ има добре развита кореспондентска мрежа и е в състояние да осребри всичко от всички. Обаче издава банкови чекове в краен брой валути, в които не фигурират АУД. За сметка на това имат сметки в големи банки-кореспонденти, които засякох да имат клонове в ОЗ, а в случая Дойче банк има дори дъщерна банка: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_banks_in_Australia
С тази информация аз пак бих се обърнал към ЦКБ да питат дали ще е възможно да ти издадат АУД чек срещу Дойче банк или коя да е от банките, с клонове в Австралия (Креди Сюис, Сосиете Женарал, Дойче банк, Лаики банк (Кипър) и др.) Сигурен съм, че могат да го направят. Отзивчиви са - ако си в София иди директно в централата на Дондуков 5 или 7. Просто им го постави като задача и за няколко дена се надявам да се организират. Даже ще ти звъннат като е готово. И малко колкото и да се говори, че са мафиотска банка, дори да е вярно, са една от малкото чисто български банки, чиято печалба е българска и не се репатрира. Друг е въпросът, че нищо не пречи да се държи в офшорни сметки, но въпреки всичко парите са си български.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, ravekitty 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 143994

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.