ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Автомобили

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Dreven
неориентиран

Регистриран: 21.08.2012
Как да намалим разходите си за гориво с 40%
    #2938426 - 21.08.2012 21:51

Всеки може сам да свали цената на горивото за своята кола. Ако цената се определя от монополистите, то количеството необходимо гориво за пробег от 100 км се определя от водача на автомобила. Преди няколко месеца моят Меган Сценик му наливах по 7 литра бензин за всеки 100 км, а сега му наливам по 4,2 литра за същият пробег. Изразено в цифри нещата изглеждат така:
((7-4,2)/7).100=40% по малко гориво харча следователно цената на безина ми е 60%.2.7лв=1,62 лв.

Лично за себе си свалих цената на бензина, а от там и разходите си за пътуване с 1лв за всеки литър бензин, който ми е нужен.
Това може да го направи всеки и то без да инвестира и стотинка за модернизиране на автомобила. Къде е ключът от палатката?

Според колегата Нютон, ако на едно тяло му се придаде някаква скорост то трябва да се движи безкрайно дълго време равномерно и праволинейно докато не му въздейства някаква друга сила, която да промени скоростта му. С други думи, би трябвало да ускоря колата си в Кюстендил и да ударя спирачки чак когато пристигна в Козлодуй. Но при автомобила действат няколко основни сили, който ме принуждават непрекъснато да натискам педала на газта.
1. Първата сила е силата на триене във възлите на самата машина и триенето на гумите с асфалта. Тук аз като водач на МПС почти не мога да въздействам. Разчитам на конструкторите че са си свършили работата, а аз само подържам гумите на автомобила добре напомпани, за да намаля триенето с асфалта.
2. Втората сила е гравитацията, която тегли колата винаги назад при изкачване, но същата сила тегли колата и напред при спускане. Според колегата Нютон тази сила е консервативна, което ще рече, че тя колкото взима толкова и връща. Тук също не можем да направим кой знае какво, но все пак може да се опитваме да подбираме маршрути с относително леки наклони на спускане, защото всяко натискане на спирачка е безвъзвратно загубен бензин.
3. Третата сила е решаващата сила. Това е силата на въздушно съпротивление. Нея можем да я управляваме и чрез нея можем да пестим до 40% от бензина. Силата на въздушно съпротивление зависи от скоростта на автомобила и то в квадратична функция. Казано с прости думи, ако понижите скоростта 2 пъти, то вие ще понижите разхода на бензин за преодоляване на тази сила точно 4 пъти. Друг начин да понижите тази сила е да застанете зад ТИР и да го оставите той да харчи своята нафта, за да цепи въздуха, а вие кротко да се настаните в неговата следа. Следата на ТИР-а се вижда ясно, ако по край пътя има дървета. Просто наблюдавайте клоните на дървета, за да видите на колко десетки метри зад тази огромна машина се простира следата му.
Само за обобщение ще кажа, че преди шофирах с 10 км/ч над ограниченията и харчех по 7 литра на 100 км, а сега шофирам при изкачване и на равно с 65 -70 км/ч, а при спускане без ограничения. Изминавам 300 км за един час повече, но спестявам 8,4 литра бензин с които спокойно мога да мина още цели 200 километра.
За загубен 1 час повече припечелвам над 22 лв, което ако се обърне в 8 часова смяна ще бъдат 181 лв, а за 22 работни дни е заплата от 3991 лв.

При моят Сценик има замер за моментен разход на горивото и там съм забелязал, че има два режима на подаване на гориво. Когато натисна педала колата влиза в ускорителен режим и започва да се ускорява, като лапа за страх, но достигна ли необходимата скорост отнемам педала до край, така че моментния разход да покаже 0л/100км и след това плавно подавам газ, за да не мине отново в ускорителен режим.
С тези елементарни знания всеки може да свали цената на своето пътуване дори до 50 %. Правителството прие закон за шофиране на фарове, за да вдигне приходите от акциз на допълнително похарчено гориво с някакви си 20 милиона лева на година, но ако само 1/3 от автомобилите минат в икономичен режим на шофиране то загубите от непродадено гориво ще се измерват в милиарди. Ето защо икономисвайте, но разумно. Мислете и за държаваната хазна.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Йон
тэ®®о®izато®

Регистриран: 02.03.2005
От: Гаgнiъ леs®
Re: Как да намалим разходите си за гориво с 40%
    #2940450 - 26.08.2012 19:24 [Re: Dreven]

Това нещо го наричат drafting/slipstreaming и е забранено в някои части на света, защото е опасно.

Само за info, нищо против хората да си драфт-ят, вместо всеки да гони свободна лента..

--------------------
Peace V!

Dreven
неориентиран

#2943858 - 01.09.2012 00:47 [Re: Йон]

От една страна правителството говори за безопасност при шофиране и приема закон за запалени фарове, дори в най-слънчевият горещ летен ден и едновременно с това вдига максималната скорост за шофиране по магистрала с 10 км/ч. Ако направим анализ на тези два факта става ясно, че поправките нямат за цел да повишат безопасността при шофиране, защото няма как шофирането да е по-безопасно при 140 км/ч. Но и двете поправки водят до повишаване на консумацията на горива, а от там и на приходите в хазната.
Дразнещо е самото отношението на правителството към народа, защото в мен остава впечатлението, че някой се опитва да мами гражданите на тази страна. Казвам страна, а не държава, защото при нас в момента няма държава.
Лично аз бих карал не само на фарове, но и с дръпната ръчна спирачка стига към мен да не подхождат като към полу-идиот.
А що се отнася до drafting/slipstreaming мисля, че е въпрос на време да го забранят и в България, защото ако стане по-широко застъпена практика ще трябва или цената на горивото да се вдигне двойно или да се забрани бавното шофиране от съображения за безопасност. Просто се чудя дори как са го изпуснали при последни промени!

Йон
тэ®®о®izато®

#2947352 - 05.09.2012 22:51 [Re: Dreven]

Доводите против драфтинг-а ми се струват разумни.
За запалените фарове през деня - и аз ги смятам за излишен "лукс", който може да е по-скоро вреден, отколкото полезен.
Притеснява ме, че от каране броня зад броня, в най-осветената и топла част на деня, в даден момент фаровете ми няма да са същите, точно когато ми трябват. Намаляват бдителността на много водачи, в определени моменти, могат и да попречат на забелязването на нещо важно.
За разхода...друг въпрос, който не ме касае за момента.. Някой и друг милилитър, все ще го преживеем.
Колкото до по-високата разрешена скорост - одобрявам. А и не е минимална, не виждам проблем и ако е 180км/ч.

--------------------
Peace V!

Dreven
неориентиран

#2947910 - 06.09.2012 23:56 [Re: Йон]

Топлината на изгаряне на бензина е 44000 kJ/kg. Ако вашата кола изгаря 5 литра/100 км то пресметната маса на изгорелият бензин за този пробег е 0,75.5=3.75 кг , където 0,75 е плътността на бензина. Изразходваното количество енергия в Джаули е Е=3,75.44000=165000 [kJ]. За по-лесно сравнение ще превърнем тази енергия в киловат час като знаем, че 1 кв.час=1000[W].3600[s]= 3600 [kJ]. Извършваме превръщането и получаваме 165000[kJ]/3600 [kJ]= 45.8 кв.час.
С други думи, ако се движите със скорост 100 км/ч и за един час изменете 100 км при разход на гориво 5 л/час, то вашият двигател е работил с 45 kW мощност. От друга страна фаровете на къси светлини и габаритите са с мощност около 250 W, но това са електрически ватове, като за тяхното производство реално е изразходвана от 3 до 4 пъти повече топлинна енергия. Дори големите икономични турбогенератори работят с КПД около 30 %, а какво остава за автомобилен агрегат. Излиза, че за да ни светят фаровете е необходима ТОПЛИННА мощност около 4.250[W]=1000 [W]=1 [kW]. От тук директно се вижда, че за работещата електрическа инсталация са ни необходими 1/45 от мощността на двигатела, следователно 1/45 от горивото би трябвало да иде за осветление. Понеже приехме за начално условие разход 5 л/час следва, че допълнителният разход на гориво е 5/45=0,111 литра. Тоест ако колата ви е харчила 5 литра за 100 км без фарове, то с фарове тя ще харчи 5,1 литра. Тъй като мощността на фаровете е постоянна величина, вече можем да кажем че за всеки час зад волана, независимо от скоростта вие ще изгаряте по 0,1 литър гориво повече. Дали чакате на сфетофар, на стоп или се движите вие харчите това допълнително гориво. Много или малко е това? Лично аз прекарвам по 1 час зад волана всеки ден и лесно мога да сметна моят данък фарове колко ми излиза за една година: 0.111[л].1[ч].365[дни].2,7[лв]=109 лева/година.

Излиза, че моят данък фарове е доста по скъп от винетката ми.

Ето къде е дразнещата истина. Ако на българина му кажеш, че освен пътният данък, гражданската отговорност и винетката ще трябва да плати още 109 лева той ще подскочи, но ако му кажеш просто да си запали фаровете той няма да реагира изобщо. Ще излезе вярна характеристиката на Жорж Ганчев за нашият народ.

Acho
Голфаджйя

Регистриран: 15.11.2002
От: Diwiq Liulin
    #2948634 - 08.09.2012 10:57 [Re: Dreven]

Имаш решение, днес ще си оправя инсталацията на колата, и вместо тези 250 вата, ще клекна на 70. От друга страна, скоро попаднах на едни не много скъпи диоди, по 6 вата 13 кинта. За фар с лупа, много лесно се прави, и се вижда повече от колокото добре регулирана лупа на къса светлина в слънчев ден. За фер от рефлекторния тип е малко по-сложно.Виждал съм едно реление, но не ми допадна. Има и друго решение, отиваме при ония мародери, 400 кинта сертификат и некви блещукащи работи биват монтирани на колата от пред, консумиращи едва ли повече от 20-30Вт.

--------------------
Ада не е лошо място да си. (AC-DC)

Dreven
неориентиран

#2948819 - 08.09.2012 19:21 [Re: Acho]

Аз нямам личен проблем, за да търся решение за себе си. Българският народ има проблем и решението трябва да се търси в тази плоскост. В по-горният пост сметнах цената на моя „ДАНЪК ФАРОВЕ”, но за да видим цялата истина трябва да продължим разсъжденията в по-глобален план. Нека приемем, че в страната има 3 000 000 семейни автомобили ( а те са много повече ), които се движат само по един час на ден и 500 000 товарни автомобила, който се движат по 4 часа на ден. Общо ще излезе, че за един ден имаме 3 000 000 + 4.500 000 = 5 000 000 мото часа. Тъй като в по-горният пост пресметнах, че при един моточас на ден „ДАНЪК ФАРОВЕ” е 110 лв, то просто трябва да умножим 5 000 000 . 110 = 550 000 000 лева. Излиза, че този безобиден човеколюбив закон струва на данъкоплатеца над половин милиард лева за една година. На кой зъл гений му хрумна идеята за тази безбожна кражба. Кражба, кражба ама от народа за народа. Какво толкова? На вас оставям сами да предположите как ще се разпредели тази никак не малка сума пари.
А иначе решение има, но то трябва да се търси в методи и начини за премахване на този грабителски закон. Най-простият и може би ефективен начин е самоорганизация на водачите на МПС в социалните мрежи, разяснителен период и насрочване на дата от която всички противници на тази щуротия шофират вече без фарове. Не мога дори да си представя реакцията на органите на реда в София и другите големите градове. Но това може да се направи само от вас младите, които сте на ТИ с новите интернет технологии, форуми и социални мрежи.

Йон
тэ®®о®izато®

#2951656 - 13.09.2012 00:26 [Re: Dreven]

Е, малко преувеличаваш...
2-5W да са ти габаритите. Късите 55/60w най-често
Не е ясно, колкото от това шофиране "1 час дневно", действително е в сумрак, пълен мрак или недобри климатични условия, при които е силно желателно да си позволим разточителстовото - включени фарове.
Не, че те убеждавам в правилността на закона, успокоявам те само.
Иначе, аз си написах съображенията против.

--------------------
Peace V!

Dreven
неориентиран

#2953149 - 16.09.2012 00:05 [Re: Йон]

Съгласен съм, че на всеки автомобил консумираната мощност е различна, но това всеки може лесно да определи, като замери консумираният ток в Ампери и умножи по 13.7 Волта ( напрежението, което подържа генератора). Не бива да се забравя, че при включени фарове свети цялото табло с множество лампички по него. Статистиката сочи, че най-много катастрофи се случват на сумрак. Ако това е така е редно да се запитаме фаровете в сумрак помагат или пречат. Оказва се, че именно запалените фаровете са основната причина за повишеният брой произшествия. На сумрак нормалното човешкото око вижда много по-далече от следата на късите светлини. При запалени къси светлини окото се адаптира за по-ярката следа оставена от фаровете и престава да различава обекти извън следата на фаровете. За водача на МПС остава лъжливото усещане, че вижда доста на далеч, а в същото време той е сляп за обекти извън следата на своите фарове. В Русия на сумрак се шофира задължително на габарити. При шофиране на габарити, теб те виждат от далече и в същото време габаритите не предизвикват необходимост от промяна на адаптацията на окото. Ако някой от вас е ходил на нощен риболов с лодка, той е забелязал, че дори слабата светлина на Луната му позволява да вижда до 150 метра пред лодката, но само едно светване с фенерче (за секунда дори) предизвиква пълна слепота за време повече от минута. Излиза, че закона за непрекъснато шофиране на фарове изобщо не касае безопасността, а явно преследва финансови цели. Но с тези фарове се отклонихме от основната тема.

Днес пътувахме със сина ми от Кюстендил до Козлодуй през южната дъга на околовръстното на София. Маршрут с дължина 280 км, пресичайки Конявската планина и Стара планина. Шофираше синът ми с Алфа Ромео 1,9 JTD, като подържаше скорост 70 км/ч. 100 км от маршрута пътувахме на дъжд при допълнително челно съпротивление. Крайният резултат за тази дизелова машина беше среден разход 3,5 литра за 100 км . Лично аз бях приятно изненадан от възможностите на дизеловите машини. Изминахме 280 км с 9.8 литра нафта за сума по-малка от 27 лв. Пътувахме 2-ма срещу сума от 27 лв, а пътуването с обществен транспорт щеше да ни струва точно 50 лв. Вие сами преценете дали нещо не куца в ценообразуването на общественият транспорт.

Acho
Голфаджйя

Регистриран: 15.11.2002
От: Diwiq Liulin
    #2953174 - 16.09.2012 09:21 [Re: Dreven]

Струва ми се, че тия сметки, които ги правиш биха могли да са показателни. Но само толкова. И преди фаровете и след фаровете, компютъра на колата показва стойности на средния разход в същия порядък. Статистиката се води на хиляди километри. От друга страна, променливия трафик сам по себеси също не дава възможност да се оцени адекватно. Ти казваш 13.7В, моят държи 14.8, когато вклиуча всички консуматори в това число и 700Вт подгрев на антифриза, отива някаде на 13.5-7.
Ясно е че харчи повече. Колко повече, толкова. А проблема със сумрака е по актуален когато пада нощта в края на деня, стото на зазоряване проблеми няма от тъмно на светло окото моментално свиква.

--------------------
Ада не е лошо място да си. (AC-DC)

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 7133

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.