ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Музика » Българска народна музика

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
e te taka
любопитна
*

Регистриран: 06.03.2008
Националния фестивал ........................
    #2066468 - 23.03.2008 14:58

за любители се проведе на 22.03. в спортната зала "Триадица".Участваха 37 състава от цялата страна , общо над 900 човека.Залата се пукаше буквално по шевовете.Атмосферата пък беше невероятна.Малко състави се представиха с различни открояваащи ги от другите участници хора.Много ми хареса изпълнението на хорото "Гъмзовянка"от северняшкия край.Направо е страхонто,изпълнено бе от танцов състав "Хоро" от Надежда в София.Миналата година също го показаха,никой друг не то повтори.За разлика обаче тази година нямаше как да не ги наградят за изпълнението им,.Класираха ги на второ място.Победителите пък показаха хора които се играеха масово,но те се отличиха с това че имаха хореография,и играеха много уеднаквено от всички в състава.Това разбира се не остана незабелязано от журито.
Най-добрата двойка на ръченица тази година не бе наградена,защото момчето играело някога в някаква си професионална група.Такива участници но действащи играчи имаше доста но минаваха.Наградиха двойки на които играта им наподобяваше ръченица.Казвам го защото аз също съм играла ,но вече се водя любител.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

Регистриран: 22.10.2004
От: СтрелЧ'ландия
Re: Националния фестивал ........................
    #2066882 - 24.03.2008 10:20 [Re: e te taka]

Малко пристрастно мнение. Особено предвид факта, че си в "Хоро".
Според мен на второ място трябваше да са клуб "Бели брези" - София. Ако не и на първо. Бяха страхотни, а наградата за 'Атрактивно изпълнение' си беше абсолютно замазване на очите.
Трето място със сигурност заслужаваха танцова формация "Калина". Но.. Всеки според вкусовете.
Очаквах повече от "Чанове" и "Играорец". Представянето им беше добро, но определено не най-доброто.

Най-масово се играха хората от шопска област: четворно и граовско, както и тракийската ръченица. Всеки втори клуб беше с такова хорце.

ПП. И не мисля, че Фолклорика показаха 'масови' хора. Всъщност само още веднъж видяхме бачковското хоро. Но и идеята на фестивала не е в 'уникалността' на хорото. А по-скоро с начина на изпълнение. Въпреки че уникалността дава някакви положителни точки
Според мен наградата за масовост, би трябвало да бъде сменена или със сложност, или с уникалност на хорцата, но.. Това си е идея на организаторите.

И все пак Фолклорика бяхме най-добри Айде да си сложа пристрастното мнение и аз.

e te taka
любопитна
*

#2066916 - 24.03.2008 11:14 [Re: MyPa TpuO]

Еми добре,няма лошо.Не съм пристрасна въпреки че съм от "Хоро",и ще ти кажа защо.Все пак споменах че съм играла и преди професионално.Знам трудността да усвоиш елементи от дадено хоро,като "ГЪмзовянка" и др.такива.Миналата година имаше спор между журито за състав "ХОРО",това знам от човек от журито.Спора запърво място е бил за два състава единият е "ХОРО",другият го наградиха.За щастие тази година само един член в журито бе от миналата година,затова ни класираха.Общо взето всички бяха много добри.Дори смятам че нетрябва да има каквито и да било награди.Например като награда може например /според мен /да е следната:тези които получат най-висока отценка/както при спортните състезания ,веднага да се вдигат отценки от журито за неща определени от условията за участие/така няма нужда въобще да има такова тайно гласуване ,а отценката ще е сбор на място.За следващия фестивал в журито да заеме място хореографа на състава,но без право да класира собствения си състав.НАПРИМЕР ............Иначе винаги има някакво пристрастие от страна на журито.Така ще се стимулират участниците повече , като подготвят хората си.Наистина когато има голяма масовост от сътав гледката е внушителна.Условията също могат да бъдат променени.Но организаторите имат думата.И вие бяхте добри.Споменах за "Хоро"не защото аз съм там,а защото изиграха нещо което не се повтори.Ние също имахме своите пропуски.Повечето от участниците от миналата година сега не играха.Имаше хора от един месец,но се справиха,други пък дойдоха от друг град без да сме играли,дори не се бяхме виждали и се включиха.Важното е че си поиграхме яко ,и че народния фолклор се възражда.Общо взето си спомням играта на малко състави,но от диска ще ги прегледам отново."Фолклорика" също игра добре,поздравления.Затова казвам че не трябва да има подобни награди.А елемента на различното трябва да води всеки състав.Така ще се издирват все нови и нови хора,и ще се съхраняват.Това имах впредвид с нашата "Гъмзовянка".

Редактирано от e te taka (24.03.2008 11:18)

MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#2067252 - 24.03.2008 16:10 [Re: e te taka]

А не ти ли е леко неудобно да се включваш в конкурс за непрофесионалисти, при положение, че си играла професионално?
Най-малкото е грубо спрямо нас, които сме изцяло ентусиасти.

bate Niki
Нерегистриран

#2067320 - 24.03.2008 17:06 [Re: e te taka]

Цитат:

за любители се проведе на 22.03. в спортната зала "Триадица".Участваха 37 състава от цялата страна , общо над 900 човека.Залата се пукаше буквално по шевовете.Атмосферата пък беше невероятна.Малко състави се представиха с различни открояваащи ги от другите участници хора.Много ми хареса изпълнението на хорото "Гъмзовянка"от северняшкия край.Направо е страхонто,изпълнено бе от танцов състав "Хоро" от Надежда в София.Миналата година също го показаха,никой друг не то повтори.За разлика обаче тази година нямаше как да не ги наградят за изпълнението им,.Класираха ги на второ място.Победителите пък показаха хора които се играеха масово,но те се отличиха с това че имаха хореография,и играеха много уеднаквено от всички в състава.Това разбира се не остана незабелязано от журито.
Най-добрата двойка на ръченица тази година не бе наградена,защото момчето играело някога в някаква си професионална група.Такива участници но действащи играчи имаше доста но минаваха.Наградиха двойки на които играта им наподобяваше ръченица.Казвам го защото аз също съм играла ,но вече се водя любител.

Здравей e te taka. Съгласен съм с теб.Аз съм най-съгласен да няма никакви награди и класации.Така се губи Българското !!! Ето сега ние от Фолклорика ( и аз играя там, даже водех хорцата) видиш ли, ни сравняват с професионалисти и хора, завършили училище за танцьори...Това може само да ни радва.Няма как да убедя всички, че не сме професионалисти, а сме хора със различни ангажименти и които се събираме 1-2 пъти в седмицата и танцуваме за да разтоварим.Но това е народопсихологията на българина...Винаги ще има недоволни.Това говори, че и доста хора са отишли на фестивала с едната цел да спечелят...Дано съумеем да запазим добротата си и да носим Българското в сърцата си !!!
А коя двойка казваш, че не са я отличили, защото момчето било танцьор ? Аз така и не разбрах.Бъди здрава и до нови срещи

e te taka
любопитна
*

#2067859 - 25.03.2008 11:13 [Re: bate Niki]

Ами за двойката на ръченица:и двете са ниски на ръст,миналата година бяха на първо място.Играеха точно пред журито.Те наистина играят невероятно,не го казвам защото играя с тях.Но момчето не е участник в споменатия състав.
Да при нас има много хора които са играли хора преди това.Преди време имаше състави на содейци във всеки завод,училище и организация.За мен обаче професионалист е този който е завършил хореография , има познания от тактове и други неща които биха го откроили и се изхранва с това.Аз познавам тактовете в народната музика , но до там че в един момент да не мога да заиграя хорото.Ние също сме хора с различни ангажименти , които два пъти в седмицата се събираме и играем за удоволствие на жива музика.

Що се отнася до онези които са завършили такива танцови училища ,също не ги смятам за професионалисти.И ще ти кажа защо.Самата аз по професия съм инжинер по управление на транспорта.Само че не работя по моята си специалност,това правили ме професионалист?За мен отговора е "НЕ".Професионалист е онзи който си изкарва хляба с това което е учил като го работи.Така че въпреки това ,че съм играла години в състав за народни танци ,аз не съм професионалист.Сега ходя защото си подържам духа,фигурата,срещам нови приятели,и ми е страшно разтаварващо и приятно.Дори когато започнах преди няколко години в този състав или клуб ако щеш,аз доста бях притеснена защото в съставите къдете се играе/ професионалните а също и самодейните/се играе хореография.Много рядко се разучават хора.Изпаднах в ужаст че знам твърде малко хора.
Спечелването на награда при състезание наистина е цел.Но тази цел е продиктувана от условията при които се провежда фестивала,конкурса.
Дано се срешнем отново и то съвсем скоро.Ние ходим почти всеки четвъртък/някои от нас разбира се/в ресторант"Сите българи заедно".Тогава се събират там такива групи.Така обменяме и опит.Желая ти успех.

MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#2068018 - 25.03.2008 14:47 [Re: e te taka]

Исках всъщност да те питам - имаш ли видео-материал със състезателните ви хорца и/или задължителните?

bate Niki
Нерегистриран

#2068035 - 25.03.2008 15:23 [Re: e te taka]

Може и да наминем някой четвъртък, но има ли достатъчно място за танцуване ? Ние като ходим и ангажираме цялото заведение, защото сме 80-90 че и повече желаещи за такива партита Но ще е много приятно да потанцуваме заедно.Ако някой ден успея да се вместя, ще те потърся и ще се разберем

e te taka
любопитна
*

#2068888 - 26.03.2008 12:53 [Re: MyPa TpuO]

Да имаме ,но ще трябва малко да изчакате.

e te taka
любопитна
*

#2068891 - 26.03.2008 12:55 [Re: bate Niki]

Е ние не ходим толкова групово.Все пак не всеки може.Правим го когато наистина се организираме за това.Иначе ходим просто така,и които искат.

Нерегистриран

#2338001 - 25.03.2009 13:13 [Re: e te taka]

Аз гледах като приятел на участници от Марково. За ръченицата определено най-добрите бяха двойката от Златица.Само те играеха Тракийска,другите просто подскачаха някаква ръченица.Неизвестно защо в последният момент ги оттегли журито. От тях със сигурност щяхме да видим истинско изпълнение на шопска за финал. Финала на ръченицата никоя двойка не го изигра правилно.При хорото не можах да разбера какво оценява журито-хореография или изпълнение на хоро от съответната област както е по регламент.Тук определено адмирации заслужаваха групата от Смолян. Относно професионалните участници- очевадно открояване в редицата. Все пак ако искат организаторите да продължи този формат редно е да се оценяват участниците по критериите които са заложени за участие-изпълнение на хоро от съответната област което се играе масово на мегдана а не танцова хореография влюбителски вариант.

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, MyPa TpuO 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5064

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.