ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Музика » Българска народна музика

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
бледоликия
бродещия бродяга

Регистриран: 15.08.2004
От: В истинния свят
Re: Защо българската народна музика е просташка?
    #2883578 - 07.03.2012 11:39 [Re: nakova1]

Здравейте Тези които имат народната музика за проста... нямат уши още и не могат да я чуят. Един приятел сподели че мрази народна музика защото като малък все нея слушал по радиото и му писнала. Е и на мен ми се надуваше главата и ми бе писнала но с времето като намалих тежките метъл звуци взе да ми гали душата и да ми развинтва краката Нашата музика е: Зовът на земята и звукът на душата. Краката тропат по земята а душата се носи из въздуха Някои хора ги побутва гайдата, други кавала а всички заедно скачаме на тъпана. И скоро се замислих че само по балканите имаме:"На тъпана задната пръчка" и ми се струва че именно тя ни ръчка. Ако трябва да се прави аналогия, дебелата тояга е гръмотевицата а тънката ехото което се повтаря неколкократно, помежду тях са инструментите които са тоновете на живота. Който чул, чул другите още си настройват станциите.
Разумни и Здрави

--------------------
Да чуеш цветове и видиш звуци.....

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  

Нерегистриран

#2893321 - 18.04.2012 22:36 [Re: MyPa TpuO]

Za6toto nikoi ne iska da se otnasq kam svetinite ni otgovorno,koi li ne si pravi eksperimenti,eksploatira,otri4a proizhoda na na6ata nepovtorima kultura.A pak makedoncite neka pravqt kakvoto chtat,no ne mogat nito da zagovorqt drug ezik osven balgarski dialekt i ne mogat da stanat drugi osven takiva kakvi sa se rodili.Neka ne gi draznim1

Yuf Gaskew Junior
непотребен

Регистриран: 18.04.2012
    #2897530 - 01.05.2012 20:38 [Re: Анонимен]

Въпросът е тенденциозно зададен-се е дано да питам защо всички блондинки са с леко поведение, или защо хвърлянето на диск е идиотско занимание, или не е ли супер-тъпо че Карл Велики в 9-ти век не е познавал вкуса на никотина.
На въпрос, който си отговаря сам няма смисъл да се дава друг отговор-най-малкото е загуба на време, а времето е ресрусът на/-д ресурсите защото всички други ресурси се развиват вътре във времето и трябва да го пазим най-много.

filame
буквалист

Регистриран: 23.08.2011
    #2907377 - 20.05.2012 03:25 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Народната музика е стара музика. Във всеки смисъл на думата. Музика, която отговаря само и единствено на времето и разбиранията на хората създали я. И, като такава, е съвсем нормално онези, които я харесват и слушат да са количествено малцинство. Не знам дали авторът продължава да влиза (чете и пише) тук, но да кажа че ми направи много лошо впечатление начина, по който е зададена темата - въпрос!
За да ти отговорим , първо трябва да се съгласим с твърдението (няма друг начин, ако отговаряме по същество), просто е некоректно.
Аз като многогодишна и вече бивша народна танцьорка и страстен почитател на българското фолклорно изкуство в цялост, ще ти кажа, че е едно от нещата с които се идентифицирам като личност и едва ли има обстоятелство , което да ме откаже от навика да слушам фолклор някога.

додо
оптимистка

Регистриран: 28.05.2006
От: София
    #2919249 - 21.06.2012 02:13 [Re: Commentator2]

Цитат:

Вижте сега, приятели . . .
Нека народната музика да съществува, но защо трябва да се казва, че е стойностна, и всички да се стремят да я запазят? и всички да казват, че трябва да се гордеем с нея . . . В този ред на мисли и с Бай Ганьо трябва да се горсеем, той е народен човек . . . Трябва и със старите къщи от 19 век да се гордеем, с чергите си, с кратуните си, с мускалите и с какво ли още не . . .

Моля ви се, граждани, помислете . . .

ОК. гражданино, помислих си много сериозно...и ето какво измислих, значи:
По-голямата част от нашият фолклор е създавана в годините на робството...Гледай сега какви са турските песни и си представи как са живели нашите предци в тази среда - тогава не е имало екстри като радио, телевизия, а и всичко що-годе свястно е било изселвано в Турцията, та нашите са се правили на много прости докато наистина са си станали простаци...Щото прав си, че има много простотия на пръв поглед във фолклора, но ако си представиш средата, в която се е създавал този фолклор, мисля че ще ти стане ясно...не може да се пее нещо по-добро от турското - робът треба да е унизен и нищожен, а не "над" господаря...и...въпреки това имаме много истински бисери!...Дори на Запад, когато искат да подчертаят някой трагичен момент в някоя ситуация, с изненада забелязах че използват български припеви - няма по-тъжна от нашата народна музика по света, вероятно...а и не може да се очаква един роб да е особено интелигентен - ние сме имали полускотско съществуване/манипулирани, обирани, избивани, опожарявани - всеки духовен полет е бил наказван!/...Можеш ли да си представиш да осакатиш детето си, за да не го вземат еничар?! - каква болка/душевна!/ е това, каква мъка...Просташки е бил животът на хората и хората са станали груби, диви....а на нас сега ни е трудно защото много неща трябва да се променят, които вече са ни в гените...колкото за бай Ганьо - всички народи си имат такива персони, но не са ги овековечили - може би защото ние сме били толкова зле, затова съществува нашият Бай Ганьо...Но истинският ни народен фолклор, който е издържал изпитанието на времето, който е преминал през много изпълнители, през много уста и сърца, не е никак просташки! - българинът е чувствителен човек и обича красотата...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, MyPa TpuO 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 13204

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.016 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.