ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Музика » Българска народна музика

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Моман

Регистриран: 27.07.2007
Re: Защо българската народна музика е просташка?
    #2538574 - 21.12.2009 11:29 [Re: Commentator]

Свекър ми, преди много години, беше солист на ансамбъл "Найден Киров" и пееше една песен, която винаги ме разплакваше, когато я запееше. Танцьорки от ансамбъла са ми казвали, че когато идвал реда на тази песен при концертите им, те се дообличали за следващия си танц зад кулисите, за да могат да слушат песента. Нищо, че от нея грима им се поразмазвал. Песента е "Гурбетчия" . Съжалявам, че нямам запис на изпълнението точно на свекър ми. Сигурна съм, че като чуеш песента, ще промениш отношението си към българската народна музика. Защото има още много такива, страхотни песни.

--------------------
Няма голямо значение кой какво казва, а защо го казва, и това показва какъв човек е той.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2538578 - 21.12.2009 11:33 [Re: Commentator]

Цитат:

А както знаем нашия народ е много прост народ.

Баце, ше ма прощаваш, ама аз не сам от теа, къде знаят......

Кажи сеа - кои сте вие, дето знаете? Къде го пише?
Кажи, да не остаам прозт

MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

Регистриран: 22.10.2004
От: СтрелЧ'ландия
    #2538583 - 21.12.2009 11:48 [Re: Моман]

Аз пък точно бавните мелодии малко.. Не ги харесвам. Може би и рядко изпадам в настроение за слушане точно на най-тежките песни.

А може би и защото танцувам, най-обичам бързите шопски хорца. То и съм си шопкинче все пак.

И все пак трябва да се гордеем точно с това, което имаме като автентичен фолклор. Наскоро ми се случи да посетя фестивал в Будва - фолклорен фестивал, основно балкански народи. Всички останали бяха професионални ансамбли, с години танцувана хореография.. Ние бяхме единствените любители, повечето от които танцуват 1-2 години максимум.
Ами.. За да стигнем до това хореографите на другите ансамбли да казват, че сме били най-хубави - явно има причина.
Всъщност това, което ми направи впечатление е, че нашите танци са наистина с пъти по-богати на движения, на музика, на настроение и усещане, от другите. Затова и съм на мнение, че трябва да си тачим това, което имаме по наследство - и да го познаваме.

Ето едно граовско, което ми 'пълни душата', извинявам се само че е от шоуто на Азис, но иначе трябваше да режа от концерта на Българе.

ПП. Някой беше казал в една друга тема, че може да се стигне до това някога в чужбина да се пеят и играят нашите автентични народни танци и песни. Доколкото зависи от самите нас, мисля, че това не трябва да се допуска. Защото наистина имаме едно невероятно фолклорно богатство.

Marangoza
член

Регистриран: 13.04.2006
    #2538849 - 21.12.2009 18:05 [Re: Commentator]

Странна птица си ти Commentatorе!Защо това, защо онова...,психологията била безпредметна...,стихотворната форма била отмряла...,идиотите и литературата...! Отговаряй си сам на въпросите,стига си провокирал. Изчерпа ли се откъм въпроси, та опря и до народната музика? Защо не попиташ Карл Сейгън /Carl Edward Sagan/ дали е просташка, и защо е решил да включи и българска народна музика в златната плоча, дето хвърчи сега някъде из космоса. Едва ли ще те интересува пълното съдържание на музиката записана на тази плоча погледни, но погледни тук - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B....BD.D0.B8.D0.B5
Може и да си отговориш сам.

Кирилик

Регистриран: 18.06.2006
От: село
    #2538875 - 21.12.2009 18:36 [Re: MyPa TpuO]

От шопско Пак от там.
Това не е от шоуто на Азис.

--------------------
"Моето цвете е там някъде..."
Екзюпери

breg.blog.bg

Commentator2
неориентиран
**

Регистриран: 21.12.2009
    #2539047 - 21.12.2009 23:19 [Re: Кирилик]

Вижте сега, приятели . . .
Нека народната музика да съществува, но защо трябва да се казва, че е стойностна, и всички да се стремят да я запазят? и всички да казват, че трябва да се гордеем с нея . . . В този ред на мисли и с Бай Ганьо трябва да се горсеем, той е народен човек . . . Трябва и със старите къщи от 19 век да се гордеем, с чергите си, с кратуните си, с мускалите и с какво ли още не . . .

Моля ви се, граждани, помислете . . .

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2539061 - 21.12.2009 23:36 [Re: Commentator2]

Цитат:

Нека народната музика да съществува, но защо трябва да се казва, че е стойностна, и всички да се стремят да я запазят? и всички да казват, че трябва да се гордеем с нея . . .

Чекай, чекай - четем те и пак се почуствах абониран за некво списание, къде даже не сам го виждал....Кви са теа "всички" каде се гордеят с народното? Ми мене ме нема у таа група.....аз не се гордеем.....
Обаче си мислим,че ако и да не се "гордееме" - май требе барем малко да я оважаваме таа музика, барабар с грънците и кратуните /но без Бай Ганчо, щото тоа го познавам и ни музика е пел, ни грънци е правил/. А требе да я оважаваме, щот ако не я оважаваме, тва значи, че кат кокошките не моем си дадем сметка откаде сме дошли и поради що сме уцелели....
Се едно оцелел при морска катастрофа да не оважава спасителнио пояс!

Atanassovski
македонец

Регистриран: 05.10.2009
От: Madrid - Reino de España
    #2539202 - 22.12.2009 08:10 [Re: Commentator2]

Цитат:

Нека народната музика да съществува, но защо трябва да се казва, че е стойностна, и всички да се стремят да я запазят? и всички да казват, че трябва да се гордеем с нея . . . В този ред на мисли и с Бай Ганьо трябва да се горсеем, той е народен човек . . . Трябва и със старите къщи от 19 век да се гордеем, с чергите си, с кратуните си, с мускалите и с какво ли още не . . .

Ей ама ти верно не си добар со главата друже..........Ти сериозно ли ги мислиш тия тапанарщини или просто не си ги испил апчиньата и днес ??? Не ми е ясно как можеш да отричаш народната музика, нека да ти задам един въпрос - Ти българин ли си ???

Що не вземеш да отречеш историята на България, знамето, химна, герба и т.н ??? С какво се гордeeш ти ако си Българин я ми кажи ??? С мишо шамара и дж живко ли се гордeeш ???? Верно фани си ги испий апчиньата оти ке ти се потресе мозакот...

[url=

www.youtube.com[/url]]
[url=

www.youtube.com[/url]]

--------------------
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...........

Atanassovski
македонец

#2539203 - 22.12.2009 08:20 [Re: Commentator2]

Аз като ти гледам и ``патриотските`` изяви в македонския форум направо ми ставаш ясен. Дали си на повече от 16 години и дали ти е ясно какво те определя тебе като Българин, ако изобщо си такъв ??? Ше те помоля да не вземаш мнение по въпроси, които не разбираш. Спецялно за Македония и македонския въпрос говоря. Така като ти чета постовете се чудя да се смея ли да плача ли, ти определено си много зле... Аз държа да ми обясниш твоя ``патриотизъм``, които изразяваш в думи като ``македонски копелета`` и т.н. Много ми е интересно как си стигнал до такива размисли... Тук на този форум ще срещнеш доста хора като мене........аз съм от тези, които се тупат в гърдите щом чуят родопските гайди или македонските тъпани. Доста май ще поспорим, така че побързай, защото нямам търпение !!!

Тези мелодии, които се надявам да чуеш, са поддържали духа и съзнанието на милиони Българи в продължение на векове..............набии си ги в главата, дано един ден се почувстваш горд Българин, не заради това, че Азиз изкарал нова чалгия или заради това, че Стоичков набил някой журналист, ами заради хилядолетната ти история, най-богат фолклор, народни мъдрости, история, вековни традиции или заради това, че чужденци стават на крака да ръкопляскат на толкова омразната ти Българска Народна Музика.

[url=

www.youtube.com[/url]]
[url=

[url=

[url=

[url=

[url=

www.youtube.com[/url]]

--------------------
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...........

Atanassovski
македонец

#2539207 - 22.12.2009 08:33 [Re: Atanassovski]

Айде спец. поздрав за тебе с една песен изпята от едно обикновенно момче от народа, НАУЧИ Я НА ИЗУСТ !!!

[url=

www.youtube.com[/url]]

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, MyPa TpuO 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 14111

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.038 seconds in which 0.014 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.