ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Музика » Българска народна музика

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Commentator
новак
**

Регистриран: 18.12.2009
Защо българската народна музика е просташка?
    #2538078 - 20.12.2009 12:23

Нека всеки да изложи своето виждане по въпроса. Кои елемнти на тази музика я правят толкова пошла и незаслужаваща каквото и да било внимание?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
Re: Защо българската народна музика е просташка?
    #2538084 - 20.12.2009 12:34 [Re: Commentator]

Цитат:

Нека всеки да изложи своето виждане по въпроса. Кои елемнти на тази музика я правят толкова пошла и незаслужаваща каквото и да било внимание?

Кде е написану, че е прусташка, бре?
Дай, молим ти се линкче, нещо, така - да прочитем и да се изкефа палноценно

kratuna
старо куче

Регистриран: 30.06.2009
    #2538089 - 20.12.2009 12:45 [Re: Commentator]

за друго не знам, ама като чуя "ИИИ..........." и ми идва да си изтръгна ушите и да ги изям

Commentator
новак
**

Регистриран: 18.12.2009
    #2538326 - 21.12.2009 01:07 [Re: kratuna]

В българските учебници по музика може би нищо такова не пише. Но простотията идва от народа, защото музиката е народна. А както знаем нашия народ е много прост народ. И както още знаем прост човек не може да създаде нещо стойностно.

MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

Регистриран: 22.10.2004
От: СтрелЧ'ландия
    #2538539 - 21.12.2009 10:03 [Re: Commentator]

Т.е. имаш проблем с хората, не с музиката реално?

Какво точно искате да дискутираме тук?

ne znaem cqlata istoriq
гад непоносима

Регистриран: 30.08.2008
От: Някъде,наполовина.
    #2538541 - 21.12.2009 10:05 [Re: Commentator]

Не е ясно изобщо какво те вълнува теб.
Ако търсиш обяснение за простотията в себе си що не питаш направо?
Ще опитаме да ти помогнем.
Такива сме-добри и състрадателни.

--------------------
Няма ситуация без изход.Това е само пауза между две хрумвания.

По-добре да забравям,отколкото да не помня!

kratuna
старо куче

#2538553 - 21.12.2009 10:29 [Re: Commentator]

Цитат:

простотията идва от народа, защото музиката е народна. А както знаем нашия народ е много прост народ.

Ето как на всеки сложен въпрос може да се намери ПРОСТО обяснение.

MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#2538560 - 21.12.2009 10:45 [Re: kratuna]

Цитат:

Цитат:

простотията идва от народа, защото музиката е народна. А както знаем нашия народ е много прост народ.

Ето как на всеки сложен въпрос може да се намери ПРОСТО обяснение.

Kratuna, стана ми интересно: мислиш ли, че действително народната ни музика е това, което е описал автора на темата?

И най-вече - защо?

kratuna
старо куче

#2538563 - 21.12.2009 10:57 [Re: MyPa TpuO]

Честно ли?

Ами не съм й фен, сори. Не я слушам и не я познавам добре.
Има мелодии, които са наистина разтърсващи, не отричам.

Обаче има и един вид народни песни - май шопски бяха, които са в състояние да ме докарат до истеричен пристъп ... не преувеличавам. Направо коремът ми започва да подскача...

А... и онова прословуто "вибриране" на гласа също много ме вбесява...

Редактирано от kratuna (21.12.2009 11:00)

MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#2538566 - 21.12.2009 11:03 [Re: kratuna]

Честно, естествено.

Аз поне съм далеч от идеята, че автентичната ни музика понася на всички. Убедена съм и че хора, които това не им е страст, ако им дрънчат хорца на главата цяла вечер, им идва в повече. Не за друго, виждала съм го

Знам и друго: хубаво е поне да се познава музикалното ни наследство. Което не ангажира никой да го харесва. Все пак живеем в свободна държава, та.. Никой никому не може да налага вкусове и предпочитания.

Но щом споменаваш, че има и разтърсващи мелодии, значи народната музика си е 'свършила работата'.

Дори и на мен (като заклет народномузикален 'сектант') не ми допадат някои мелодии. Нормално е

Моман

Регистриран: 27.07.2007
    #2538574 - 21.12.2009 11:29 [Re: Commentator]

Свекър ми, преди много години, беше солист на ансамбъл "Найден Киров" и пееше една песен, която винаги ме разплакваше, когато я запееше. Танцьорки от ансамбъла са ми казвали, че когато идвал реда на тази песен при концертите им, те се дообличали за следващия си танц зад кулисите, за да могат да слушат песента. Нищо, че от нея грима им се поразмазвал. Песента е "Гурбетчия" . Съжалявам, че нямам запис на изпълнението точно на свекър ми. Сигурна съм, че като чуеш песента, ще промениш отношението си към българската народна музика. Защото има още много такива, страхотни песни.

--------------------
Няма голямо значение кой какво казва, а защо го казва, и това показва какъв човек е той.

toto2
от маалата

#2538578 - 21.12.2009 11:33 [Re: Commentator]

Цитат:

А както знаем нашия народ е много прост народ.

Баце, ше ма прощаваш, ама аз не сам от теа, къде знаят......

Кажи сеа - кои сте вие, дето знаете? Къде го пише?
Кажи, да не остаам прозт

MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#2538583 - 21.12.2009 11:48 [Re: Моман]

Аз пък точно бавните мелодии малко.. Не ги харесвам. Може би и рядко изпадам в настроение за слушане точно на най-тежките песни.

А може би и защото танцувам, най-обичам бързите шопски хорца. То и съм си шопкинче все пак.

И все пак трябва да се гордеем точно с това, което имаме като автентичен фолклор. Наскоро ми се случи да посетя фестивал в Будва - фолклорен фестивал, основно балкански народи. Всички останали бяха професионални ансамбли, с години танцувана хореография.. Ние бяхме единствените любители, повечето от които танцуват 1-2 години максимум.
Ами.. За да стигнем до това хореографите на другите ансамбли да казват, че сме били най-хубави - явно има причина.
Всъщност това, което ми направи впечатление е, че нашите танци са наистина с пъти по-богати на движения, на музика, на настроение и усещане, от другите. Затова и съм на мнение, че трябва да си тачим това, което имаме по наследство - и да го познаваме.

Ето едно граовско, което ми 'пълни душата', извинявам се само че е от шоуто на Азис, но иначе трябваше да режа от концерта на Българе.

ПП. Някой беше казал в една друга тема, че може да се стигне до това някога в чужбина да се пеят и играят нашите автентични народни танци и песни. Доколкото зависи от самите нас, мисля, че това не трябва да се допуска. Защото наистина имаме едно невероятно фолклорно богатство.

Marangoza
член

Регистриран: 13.04.2006
    #2538849 - 21.12.2009 18:05 [Re: Commentator]

Странна птица си ти Commentatorе!Защо това, защо онова...,психологията била безпредметна...,стихотворната форма била отмряла...,идиотите и литературата...! Отговаряй си сам на въпросите,стига си провокирал. Изчерпа ли се откъм въпроси, та опря и до народната музика? Защо не попиташ Карл Сейгън /Carl Edward Sagan/ дали е просташка, и защо е решил да включи и българска народна музика в златната плоча, дето хвърчи сега някъде из космоса. Едва ли ще те интересува пълното съдържание на музиката записана на тази плоча погледни, но погледни тук - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B....BD.D0.B8.D0.B5
Може и да си отговориш сам.

Кирилик

Регистриран: 18.06.2006
От: село
    #2538875 - 21.12.2009 18:36 [Re: MyPa TpuO]

От шопско Пак от там.
Това не е от шоуто на Азис.

--------------------
"Моето цвете е там някъде..."
Екзюпери

breg.blog.bg

Commentator2
неориентиран
**

Регистриран: 21.12.2009
    #2539047 - 21.12.2009 23:19 [Re: Кирилик]

Вижте сега, приятели . . .
Нека народната музика да съществува, но защо трябва да се казва, че е стойностна, и всички да се стремят да я запазят? и всички да казват, че трябва да се гордеем с нея . . . В този ред на мисли и с Бай Ганьо трябва да се горсеем, той е народен човек . . . Трябва и със старите къщи от 19 век да се гордеем, с чергите си, с кратуните си, с мускалите и с какво ли още не . . .

Моля ви се, граждани, помислете . . .

toto2
от маалата

#2539061 - 21.12.2009 23:36 [Re: Commentator2]

Цитат:

Нека народната музика да съществува, но защо трябва да се казва, че е стойностна, и всички да се стремят да я запазят? и всички да казват, че трябва да се гордеем с нея . . .

Чекай, чекай - четем те и пак се почуствах абониран за некво списание, къде даже не сам го виждал....Кви са теа "всички" каде се гордеят с народното? Ми мене ме нема у таа група.....аз не се гордеем.....
Обаче си мислим,че ако и да не се "гордееме" - май требе барем малко да я оважаваме таа музика, барабар с грънците и кратуните /но без Бай Ганчо, щото тоа го познавам и ни музика е пел, ни грънци е правил/. А требе да я оважаваме, щот ако не я оважаваме, тва значи, че кат кокошките не моем си дадем сметка откаде сме дошли и поради що сме уцелели....
Се едно оцелел при морска катастрофа да не оважава спасителнио пояс!

Atanassovski
македонец

Регистриран: 05.10.2009
От: Madrid - Reino de España
    #2539202 - 22.12.2009 08:10 [Re: Commentator2]

Цитат:

Нека народната музика да съществува, но защо трябва да се казва, че е стойностна, и всички да се стремят да я запазят? и всички да казват, че трябва да се гордеем с нея . . . В този ред на мисли и с Бай Ганьо трябва да се горсеем, той е народен човек . . . Трябва и със старите къщи от 19 век да се гордеем, с чергите си, с кратуните си, с мускалите и с какво ли още не . . .

Ей ама ти верно не си добар со главата друже..........Ти сериозно ли ги мислиш тия тапанарщини или просто не си ги испил апчиньата и днес ??? Не ми е ясно как можеш да отричаш народната музика, нека да ти задам един въпрос - Ти българин ли си ???

Що не вземеш да отречеш историята на България, знамето, химна, герба и т.н ??? С какво се гордeeш ти ако си Българин я ми кажи ??? С мишо шамара и дж живко ли се гордeeш ???? Верно фани си ги испий апчиньата оти ке ти се потресе мозакот...

[url=

www.youtube.com[/url]]
[url=

www.youtube.com[/url]]

--------------------
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...........

Atanassovski
македонец

#2539203 - 22.12.2009 08:20 [Re: Commentator2]

Аз като ти гледам и ``патриотските`` изяви в македонския форум направо ми ставаш ясен. Дали си на повече от 16 години и дали ти е ясно какво те определя тебе като Българин, ако изобщо си такъв ??? Ше те помоля да не вземаш мнение по въпроси, които не разбираш. Спецялно за Македония и македонския въпрос говоря. Така като ти чета постовете се чудя да се смея ли да плача ли, ти определено си много зле... Аз държа да ми обясниш твоя ``патриотизъм``, които изразяваш в думи като ``македонски копелета`` и т.н. Много ми е интересно как си стигнал до такива размисли... Тук на този форум ще срещнеш доста хора като мене........аз съм от тези, които се тупат в гърдите щом чуят родопските гайди или македонските тъпани. Доста май ще поспорим, така че побързай, защото нямам търпение !!!

Тези мелодии, които се надявам да чуеш, са поддържали духа и съзнанието на милиони Българи в продължение на векове..............набии си ги в главата, дано един ден се почувстваш горд Българин, не заради това, че Азиз изкарал нова чалгия или заради това, че Стоичков набил някой журналист, ами заради хилядолетната ти история, най-богат фолклор, народни мъдрости, история, вековни традиции или заради това, че чужденци стават на крака да ръкопляскат на толкова омразната ти Българска Народна Музика.

[url=

www.youtube.com[/url]]
[url=

[url=

[url=

[url=

[url=

www.youtube.com[/url]]

--------------------
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...........

Atanassovski
македонец

#2539207 - 22.12.2009 08:33 [Re: Atanassovski]

Айде спец. поздрав за тебе с една песен изпята от едно обикновенно момче от народа, НАУЧИ Я НА ИЗУСТ !!!

[url=

www.youtube.com[/url]]

--------------------

Atanassovski
македонец

#2539209 - 22.12.2009 08:41 [Re: Atanassovski]

И понеже след няколко дни е Коледа, заслушай се в това, което казва малкото момиченце в това клипче, слушай гайдите, слушай марша на ямболските коледари и се гордей с Родината, традициите и бесмъртният Български Фолклор.

[url=

www.youtube.com[/url]]

--------------------

Atanassovski
македонец

#2539210 - 22.12.2009 08:51 [Re: Atanassovski]

[url=

--------------------

Кирилик

Регистриран: 18.06.2006
От: село
    #2539492 - 22.12.2009 17:09 [Re: Commentator2]

Бай Ганьо олицетворява простащината. Алеко Константинов не го е създал, за да се гордее с него. Напротив - чрез него я осмива. Не извъртай фактите.
Защо трябва да запазим народната музика, чергите...
Защото ще сме като циганите - без род и държава. И единственият начин да оцелеем, ще е да се плодим като животните. Да ме простят тези от тях, които живеят цивилизовано.
Друг е въпроса, че и те си имат фолклор, и то какъв...

Opk
неясен

Регистриран: 17.09.2008
От: София
    #2539564 - 22.12.2009 18:45 [Re: Atanassovski]

Такава музика, такъв фолклор може да има само нация с многовековна култура. Музиката е фантастична .
Друг е въпросът, дали изобщо може да я възприеме простакът.

А трябва да си верно голям гьонсурат да кажеш че това е някакво простащина

Зарежи го оня, нещо не е добре с главата човека, не се мори да му обясняваш.

--------------------
Съглеждам в очите ти страх и омраза. За теб съм чудовище, което дебне в сенките, чудовище, с което плашиш децата. Но вгледай се внимателно в това чудовище. И ще видиш, че ти самият си чудовище.

Atanassovski
македонец

#2539722 - 22.12.2009 23:18 [Re: Opk]

Не е добар со главата он го видов яс........

--------------------

ilimat
новак

Регистриран: 11.12.2009
    #2539984 - 23.12.2009 11:17 [Re: Commentator]

Цитат:

те такъв чИляк , ще затрие не само традициите, а и народО..
Аз утре ще посрещна Коледа с руйно винце и свински паржолки с лучец. С бобец шарен в гърненце, с червена люта чушчица, с бели пуканки на дрян, с пъстър ошав на масата, със сладък тиквеник в тавичка, с питка месена от мен за здраве на домашните ! Ела да празнуваме - да посрещнем Коледа, да послушаме нашенско - и да обсъдим темата, да замажеш пъпа и да прозреш истината ...

kratuna
старо куче

#2539997 - 23.12.2009 11:28 [Re: Atanassovski]

Брее... ще линчувате човеко, бре. И у лудница че го пратите...
Сакън, да не си каже човек мнението, че българската народна музика е прУсташка.

БАЦО ГАЦОВ
рекордьор

Регистриран: 07.10.2006
От: България
    #2540004 - 23.12.2009 11:32 [Re: Commentator]

Цитат:

Има много яки песни,ама тея като ИХУУУУУУУ...Й

или АААААААЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪИААААААЕХЕЕЕЙ

"Тръгнали са ми ",Напили са са ми"
Най-просташка песен дет май не е народна "Там долу в полето са е родила мамина мила Гергана...." Да я еба

--------------------
Аз кат съм циганин ,не съм ли хора ,бе?

Карабунов_Мк
Аз съм македонче :)
**

Регистриран: 19.05.2009
От: Луната,стара българска земя
    #2540396 - 23.12.2009 20:29 [Re: БАЦО ГАЦОВ]

Нај селска е српската музика јас мислам, ама и тие чергарките ваши не се за пред уши.

--------------------
Кај ќе оиме ?

Atanassovski
македонец

#2540666 - 24.12.2009 07:38 [Re: Карабунов_Мк]

Цитат:

Нај селска е српската музика јас мислам, ама и тие чергарките ваши не се за пред уши.

Карабунов ке си развалиме друшството со тебе мислам... чергар си ти ......Тие наши чергарски песни летат во космоса.....награди Грами имат......Бугарскиот фолклор + Македонскиот (оти е част од Бугарскиот и така се пишува во УНЕСКО и ОН) се ``КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО НА ЧОВЕЧЕСТВОТО``..........незнам дали ти е jасно тоа... А jас сеуште не сум чувал да има БJРМСКИ фолклор........за тоа и во обединетите нации нема такви класификации...

Еj тоа знаме ке се вee и во БJРМ совсем скоро.......оно се вee веке.......

[url=

[url=

[url=

www.youtube.com[/url]]
[url=

www.youtube.com[/url]]

--------------------

MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#2540930 - 25.12.2009 06:31 [Re: Atanassovski]

Atanassovski, знам, че ти е по душа.. Но е желателно да ползвате само кирилицата и български език.

Ако някой съсед от друга държава има желание да пише във форума - да се понапъне с чист български..
Иначе и братята сърби, и братята македонци са добре дошли, но като влизат в друг дом, да се държат като домакините

И Честита Коледа!

Opk
неясен

#2541081 - 25.12.2009 20:23 [Re: MyPa TpuO]

Честита Коледа на всички!

Просто изслушайте това и ако я слуша българин, няма начин да не му трепне сърцето:

--------------------
Съглеждам в очите ти страх и омраза. За теб съм чудовище, което дебне в сенките, чудовище, с което плашиш децата. Но вгледай се внимателно в това чудовище. И ще видиш, че ти самият си чудовище.

Atanassovski
македонец

#2541269 - 26.12.2009 14:50 [Re: Opk]

Браво Оpк, страхотна песен !

--------------------

muntsho
неориентиран

Регистриран: 27.07.2008
    #2541276 - 26.12.2009 15:08 [Re: Commentator]

Цитат:

Нека всеки да изложи своето виждане по въпроса..........?

Само пълен 100%-ов Простак може да задава този въпрос и да мисли това!

--------------------
И тук идиотите брой нямат!

schnucki

Регистриран: 26.02.2009
От: селото до реката
    #2541333 - 26.12.2009 18:32 [Re: Commentator]

Цитат:

Друга твоя тема драги Commentator
Защо идиотите се занимават с литература?

А защо ( аджеба )пускаш такива просташки теми.
Никоя , ама никоя народна музика не е просташка.
Може да не ти харесва заради : мелодията, хармонията, техта, ритъма и т.н.,
но да отричаш създаденото от поколения , а ти правиш директно това с темата си е чисто и просто арогантност.

Ех да му се не види, все се изразявам като книжен плъх...

Мми с две ( 7 ) думи - га стана сиганин, га ти пучерня г*за

MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#2541608 - 27.12.2009 14:51 [Re: schnucki]

На такива теми (и хора) им казват "тролове". Идеята им е да провокират агресивното у другите потребители, да 'разбунват духовете'.

Първоначално мислех да изтрия темата, но реално може да се получи добра дискусия от нея - особено с размислите, които сподели kratuna. Би било интересно да разберем защо хората не харесват народната музика - ако има такива.
Или какво харесват в нея.

А че не е просташка - то си е ясно по дефалт, както се казва

Atanassovski
македонец

#2541926 - 28.12.2009 08:15 [Re: MyPa TpuO]

[url=

--------------------

ilimat
новак

#2541967 - 28.12.2009 10:40 [Re: MyPa TpuO]

Цитат:

Atanassovski, знам, че ти е по душа.. Но е желателно да ползвате само кирилицата и български език.
......
И Честита Коледа!

Разбира се перфектно Атанасовски и нека да вдига духа на българите. Аз лично му благодаря за интереса към българската народна музика и позицията му. Желая му здраве и Весели празници!

MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#2542042 - 28.12.2009 13:12 [Re: ilimat]

Весели празници за всички

Atanassovski
македонец

#2542380 - 28.12.2009 21:48 [Re: ilimat]

Цитат:

Цитат:

......
И Честита Коледа!

Разбира се перфектно Атанасовски и нека да вдига духа на българите. Аз лично му благодаря за интереса към българската народна музика и позицията му. Желая му здраве и Весели празници!

Благодаря ти Колега !!! Желая ти на теб и на всички от форума весела и успешна нова година !

[url=

www.youtube.com[/url]]

--------------------

Opk
неясен

#2542411 - 28.12.2009 22:26 [Re: Atanassovski]

Цитат:

Благодаря ти

За другата невероятна българска песен ти ме изпревари, но нека предложа един вариант на "Руфинка болна легнала". Заслушай се само как цепи думите!!!

--------------------

kratuna
старо куче

#2542464 - 28.12.2009 23:16 [Re: Opk]

Весела Коледа и от мен!

Сега, азър сме се събрали все разбирачи, да взема да ви попитам...
Едно време, като бях ученичка, една госпожа ни беше записала всичките Утличнички в Кръжока по фолклор... .Трябваше да обикаляме по баби и дядовци и да записваме разни песнички и обичаи. Та .. в хода на работата ... попаднахме на една песен, която Истински ни .. потресе . Само че съм си загубила тетрадката и не мога да си я спомня цялата. Започваше така: /по памет/

Стояне, синко Стояне,
незнамсиколко години болен лежиш...
ни умираш синко, ни ставаш..."

Бе някой да я знае таЙзи песен?
да пратите едно линкче

Atanassovski
македонец

#2542493 - 28.12.2009 23:49 [Re: Opk]

Цитат:

Цитат:

Благодаря ти

За другата невероятна българска песен ти ме изпревари, но нека предложа един вариант на "Руфинка болна легнала". Заслушай се само как цепи думите!!!

Още веднъж Браво приятелю !!! ................... трепери ми душичката като ги чия тия родопски гайди, вълшебни са просто !!! Мерси още веднъж !!! Сега по Коледа и нова година тези песни ми действат по два начина, късат ми сърцето и ме заливат с носталгия и същевременно ме запазват като горд Българин и не ми позволяват да се предам пред нищо заради огромната гордост, която изпитвам като ги слушам ! Бъди жив и здрав !!!

Поздрави от Мадрид!

[url=

www.youtube.com[/url]]
[url=

--------------------

Atanassovski
македонец

#2542495 - 28.12.2009 23:50 [Re: kratuna]

Цитат:

Весела Коледа и от мен!

Сега, азър сме се събрали все разбирачи, да взема да ви попитам...
Едно време, като бях ученичка, една госпожа ни беше записала всичките Утличнички в Кръжока по фолклор... .Трябваше да обикаляме по баби и дядовци и да записваме разни песнички и обичаи. Та .. в хода на работата ... попаднахме на една песен, която Истински ни .. потресе . Само че съм си загубила тетрадката и не мога да си я спомня цялата. Започваше така: /по памет/

Стояне, синко Стояне,
незнамсиколко години болен лежиш...
ни умираш синко, ни ставаш..."

Бе някой да я знае таЙзи песен?
да пратите едно линкче

Колежке пиши ми на лично съобщение да ти я пратя

--------------------

Atanassovski
македонец

#2542519 - 29.12.2009 00:08 [Re: Atanassovski]

Едни от моите най-любими песни !!! ``Нещо ке те питам бабо`` и ``Ранен ми лежи Тодор Александров``, две песни за един от най-големите македонски Българи на всички времена. На равно с Левски и Ботев, Воеводата Тодор Александров от Ново Село Щипско е един от най-големите борци за свободата на Македония, баща на идеята за автономия на Македония и Одринско и един от великите Българи и най-голeм македонец загинал за Каузата СЪЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА. Мир на душата му !!! Ние пазим и продължаваме неговото Дело !!!

[url=

www.youtube.com[/url]]
[url=

--------------------

ilimat
новак

#2542710 - 29.12.2009 10:15 [Re: Atanassovski]

Благодаря! Това е един от любимите ми изпълнители - Иван Дяков, Костадин Гугов, Любка Рондова, Илия Луков. Тези мога да ги слушам ....до безкрай.
Ето още едно цвете от родопите, едно славейче пред когото Рейгън и доста свят е бил на крака ...
http://vbox7.com/play:e4807b9d
http://vbox7.com/play:0a8fb446
http://vbox7.com/play:563bcf92

Ето и едно страхотно изпълнение , с което доказа че е едно от талантливите деца на Тодор Живков!

това беше изпълнение в шоуто на Слави.
Ако ушите, очите и сърцето Ви останаха пленени, то знайте че това момиче пази българската музика и традиции и не се поддаде на карнавалния купон на ТВ чалгата. Изкарва почтенно насъщния и в момента е солист в ансамбъл "Филип Кутев"
Да ми е жива и здрава !

Редактирано от ilimat (29.12.2009 11:17)

Atanassovski
македонец

#2543348 - 30.12.2009 01:57 [Re: ilimat]

Много хубава песен, браво ! Да допълня и аз:

[url=

www.youtube.com[/url]]
[url=

--------------------

Atanassovski
македонец

#2543378 - 30.12.2009 04:06 [Re: Atanassovski]

Поздрав до сите наши Брака и Сести од Република Македониjа за новата година !!! Ве посакувам на сите на прво место здравjе !!! Да бидете насмеjани, да верувате во Македонското Дело на Тодор Александров и да бидете горди и успевни во Борбата за Македонската Вистина и во сите аспекти на Делото !!! Слава на Вардар и на целата земjа БЪЛГАРСКА !!!

[url=

[url=

[url=

[url=

--------------------

Atanassovski
македонец

#2543381 - 30.12.2009 04:12 [Re: Atanassovski]

[url=

[url=

[url=

[url=

[url=

[url=

Айде наздраве и да сте живи и здрави !

--------------------

Ооо ...
~

Регистриран: 06.09.2006
Comentator + Comentator 2
    #2543385 - 30.12.2009 04:35 [Re: Commentator]

Цитат:

Нека всеки да изложи своето виждане по въпроса. ...

Привет Comentator + Comentator 2,

Кой си и за какво се бориш? Останаха ли неоцвъкани форуми?

Материал за докторат ли събираш, социологическо проучване ли правиш?
---------
Абсолютно некоректна методика!

Atanassovski
македонец

Re: Comentator + Comentator 2
    #2544423 - 31.12.2009 14:48 [Re: Ооо ...]

[url=

www.youtube.com[/url]]

--------------------

muntsho
неориентиран

Регистриран: 27.07.2008
    #2545230 - 03.01.2010 07:56 [Re: MyPa TpuO]

Цитат:

Ако някой съсед от друга държава има желание да пише във форума - да се понапъне с чист български..
Иначе и братята сърби, и братята македонци са добре дошли, но като влизат в друг дом, да се държат като домакините

У Маке-то жито као дренки и пчели као врапци ама.... ко ли ядат?! Иначе възпитанието им маке-донско! Усират секаква българска тема - и тук за тех друга музика нема.... щото толкоз им акъля!

--------------------
И тук идиотите брой нямат!

Редактирано от muntsho (03.01.2010 07:58)

Atanassovski
македонец

#2545438 - 03.01.2010 18:45 [Re: muntsho]

Ама ти верно си неориентиран както пише под ник нейма ти. Или много те боли главата тебе или силно си умешал пак бирата с ракията по нова година................ Я земи погледни малко по-реално на тая работа щото изобщо не си ОК май ......

--------------------

MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#2545697 - 04.01.2010 10:07 [Re: Atanassovski]

Според мен тук има малко неразбирателство

Мисля, че мунчо по погрешка е дал риплей на Атанасовски с идеята, че е.. Македонец
А той си ни е виден любител на българската народна музика - и най-вече.. Българин.

Моля ви и внимателно с езика, не ми се ще да се стига до спорове, които да трябва да трия.

И за много години и на двамата.

Atanassovski
македонец

#2545721 - 04.01.2010 10:36 [Re: MyPa TpuO]

[url=

www.youtube.com[/url]] За много години колежке !!! Да си ми жива и здрава и много усмихната през новата 2010 година!!!! хехехехех Ами бъркат се хората....и то за втори път

kratuna
старо куче

#2546074 - 04.01.2010 20:03 [Re: Atanassovski]

Да ти кажа честно... и ти си се пообъркал. "Градил Илия..", макар и прУсташка, не е народна, бе. Тази песен се числи към една друга категория, т.н. Любими песни за маса. Към същата категория спадат и шедьоври като: "Черен влак се композира", "Бялата ти блузка..."... и от по-късните - "Тез червени домати..".

Atanassovski
македонец

#2546203 - 04.01.2010 23:46 [Re: kratuna]

Колега верно малко е пиянска ама си е наша Хехехехехех а тая версия особенно много ми харесва лично на мене !

--------------------

Atanassovski
македонец

#2550814 - 11.01.2010 16:00 [Re: Atanassovski]

Спецялни поздрави за muntsho!!! Да е жив и здрав и да се гордee с това, че Македония е най-Българската земя на света !!!

[url=

www.youtube.com[/url]]
[url=

[url=

--------------------

schnucki

#2551561 - 12.01.2010 15:39 [Re: Atanassovski]

Атанасовски,

не желая да се заяждам, но тази версия на "Градил Илия..." ми се струва доста скучна.
Еднопластова като мелодия - няма втори глас ,a и като ритмика и съпровод -всички куплети са еднакви, само текстa е различен.Да не говорим за динамика...

Благодаря ти все пак за линка , добра идея, нищо че не е народна песен, пак си е българска, таман като за маса, както писа kratuna
иначе и аз обичам хубавата българска народна музика.

Редактирано от schnucki (12.01.2010 15:53)

real_82
търсещ
**

Регистриран: 08.01.2010
    #2551574 - 12.01.2010 15:49 [Re: schnucki]

имала й баба
пу пу пууу пу пу пу пу пу
пухена възглавка
кат я видя дядо
стана му ху
ху хууу ху ху ху
хубаву и драгу...(а не като сегашните - ша ти скъсам гъзъ, гащити щи цепна и други начини да покажеш, че си загорял)
песента е в 7/8 - ръченица

schnucki

#2551585 - 12.01.2010 15:56 [Re: real_82]

Звучи многообещаващо real_82 ,
ако обичаш дай един линк, или изпей нещо сам.

--------------------
Любовта е живот,щедрост с цвят, добрина.
Не паничка за дребни грошове.

real_82
търсещ
**

#2551589 - 12.01.2010 16:00 [Re: real_82]

е това ако са простотии, тоя дето е подхванал темата, че народната музика е просташка - нека да се следи сам на какъв език си говори в ежедневието - едва ли е на толкова високо ниво, че да не използва поне една мръсна дума. Прости не прости, оцелели сме като народ и това ни е уникалното - народното творчество! Аз съм от Добруджанския край и при нас няма много патриотични песни, но за сметка на това мога да ви кажа стотици примери за обичаи, песни и лафове ако щете, които показват как с прости приказки се казват такива житейски истини, дето и най-големия учен не може да ги формулира на неговия си език!

tisss
Tester Independent...

Регистриран: 07.04.2006
От: Пловдив
Re: Защо просташка! И кой е простакът?
    #2551593 - 12.01.2010 16:03 [Re: Commentator]

Цитат:

Нека всеки да изложи своето виждане по въпроса. Кои елементи на тази музика я правят толкова пошла и незаслужаваща каквото и да било внимание?

Когато Негово величество Простакът задава подобен въпрос, културата е длъжна да застане в положение мирно с длани, обърнати към канта, и очи, забодени във върха на патъците.

Върховен кеф, същински духовен оргазъм!

tisss

--------------------
Истината има спокойно сърце. (Уилям Шекспир, 1564-1616)

real_82
търсещ
**

#2551607 - 12.01.2010 16:09 [Re: schnucki]

чуй нещо почти актуално - всяка година на Бъдни вечер в нашия организираме коледарска група(вече 13 години) имаше един дядка през 2006 дето изпя една песен, уж коледарска - имаше си елементи като - "Стани стани нине" и "Бог се роди Куладеле", е обаче другото беше убийствено смешно... чекай между другото ще се поровя да намеря пълния текст...

schnucki

#2551621 - 12.01.2010 16:17 [Re: real_82]

Цитат:

е това ако са простотии, тоя дето е подхванал темата, че народната музика е просташка - нека да се следи сам на какъв език си говори в ежедневието - едва ли е на толкова високо ниво, че да не използва поне една мръсна дума. Прости не прости, оцелели сме като народ и това ни е уникалното - народното творчество! Аз съм от Добруджанския край и при нас няма много патриотични песни, но за сметка на това мога да ви кажа стотици примери за обичаи, песни и лафове ако щете, които показват как с прости приказки се казват такива житейски истини, дето и най-големия учен не може да ги формулира на неговия си език!

real_82
май че според мнението на Commentator
става дума не за просташка , в смисъл вулгарна, а за проста, еднообразна, дразнеща ухото посредствум най-вече гласово звукоизвличане,хармония и ритъм българска народна музика.

--------------------

schnucki

Re: Защо просташка! И кой е простакът?
    #2551638 - 12.01.2010 16:37 [Re: tisss]

tisss,

страхотен линк, напълни ми душата.Благодаря ти най-сърдечно!

Позволявам си да твърдя , че двете дечица и имат българска ,и италианска жилка.И на двата езика пеят безпогрешно, що се отнася до произношението(артикулацията).
Аранжимента за соло и детски хор е невероятен.

--------------------

real_82
търсещ
**

#2551645 - 12.01.2010 16:42 [Re: schnucki]

що бе в рапа ного разнообразие ли има? само за е.... и пари! В техното също е еднообразие, в рока и поп-а само дето има що-годе качество. Що бягате от корените си, тя тая музика ни е държала в трудни моменти. Ходил ли си високо в планината - ама да имаш под ръка лаптоп, ипод, всякакви джаджи - обаче като чуеш някой дядка как пее и се чувстваш по-иначе!

schnucki

#2551674 - 12.01.2010 17:04 [Re: real_82]

real_82
цитирам се сама, за да напомня за какво ставаше дума
"май че според мнението на Commentator
става дума не за просташка , в смисъл вулгарна, а за проста, еднообразна, дразнеща ухото посредствум най-вече гласово звукоизвличане,хармония и ритъм българска народна музика. "

гласово звукоизвличане-така нереченото ГъРЛЕНО ПЕЕНЕ - не е за всеки вкус
хармония -паралелни секунди , големи и малки- дразнят ухото,

няма ги нито при рапа, нито при другите стилове( поп, рок и т.н.) в такава форма, както при б. н.музика

--------------------

Редактирано от schnucki (12.01.2010 17:12)

real_82
търсещ
**

#2551706 - 12.01.2010 17:24 [Re: schnucki]

е какво ако всеки мисли така ко ще остане от нас? Не ми изтасяй лекции за хармонии, от 14 години се занимавам с народна музика, солфежи, тактове - красивата музика е сложната музика, не монотонната, а БГ народното е сложна музика! Абе цял свят ни признава, а тука се намерили 2-3 ма дето скачат и не им харесвало! Ми отворете си тема кое ви харесва тогава...

schnucki

#2551766 - 12.01.2010 18:02 [Re: real_82]

Цитат:

е какво ако всеки мисли така ко ще остане от нас? Не ми изтасяй лекции за хармонии, от 14 години се занимавам с народна музика, солфежи, тактове - красивата музика е сложната музика, не монотонната, а БГ народното е сложна музика! Абе цял свят ни признава, а тука се намерили 2-3 ма дето скачат и не им харесвало! Ми отворете си тема кое ви харесва тогава...

Уважаеми real_82
ако си беше направил труда да прочетеш темата от началото, нямаше да се нахвърлиш така върху моето изказване.Написала съм още преди време , че българската народна музика не е просташка.

С това смятам дискусията с теб за приключена.
Не съм в този форум , за да се заяждам с хората, а просто за отмора и не на последно място, (понеже не живея в България), да контактувам с българи.Дори и да имам различно мнение от това на съфорумците, не се чувствувам подразнена или обидена.
Жалко, че в случая с теб става въпрос за недоразумение.
По въпроса за професионалната квалификация по темата, изобщо не желая да давам информация в интернет.

--------------------

kratuna
старо куче

#2551770 - 12.01.2010 18:04 [Re: real_82]

Аааа.....не. Темата си е за тия, дето не я харесват.
Отворете си вие нова, вместо да спамите тук.

real_82
търсещ
**

#2551773 - 12.01.2010 18:05 [Re: schnucki]

ама то в заглавието на темата е сложена думата просташка, после квото и да ми разправят не могат да ме убедят, че първата мисъл не е била именно тая дума в пълния и смисъл. Извинявам се ако съм те разстроил, не съм излизал от България, няма и да го направя и милиони да ми дават, и на всяка цена ще защитавам всичко българско!!!

schnucki

#2551774 - 12.01.2010 18:06 [Re: real_82]

За твоя информация- моето мнение от ot 26.12.2009 18:32

Re: Защо българската народна музика е просташка? [Re: Commentator]

цитат:

Друга твоя тема драги Commentator
Защо идиотите се занимават с литература?

А защо ( аджеба )пускаш такива просташки теми.
Никоя , ама никоя народна музика не е просташка.
Може да не ти харесва заради : мелодията, хармонията, техта, ритъма и т.н.,
но да отричаш създаденото от поколения , а ти правиш директно това с темата си е чисто и просто арогантност.

Ех да му се не види, все се изразявам като книжен плъх...

Мми с две ( 7 ) думи - га стана сиганин, га ти пучерня г*за

Редактирано от schnucki (12.01.2010 18:12)

real_82
търсещ
**

#2551779 - 12.01.2010 18:11 [Re: kratuna]

ма то това не значи, че ние пък дето я харесваме тая музика вътре не сме си създали опозиция! Мога да ти кажа кое не ми харесва в народната музика - това са съвременните и течения, то пак си е народна музика, не знам дали ще схванеш, но има неща дето в днешно време никак не ми харесват! Не може върху традициите да слагаш нови работи - кое ти харесва повече, ако си гледал де - Нешка робева или ансамбъл Българе, по конкретни примери не ща да давам, че едва ли си запознат!

real_82
търсещ
**

#2551798 - 12.01.2010 18:46 [Re: real_82]

събрали ми са прибрали дор три моми добруджанки
на седянката на белянката
песни да пеят момци да си гледат
най малката ми била
алтън бяла Стойна
и тя на седянка седеше
първо си любе гледаше
млад юнак овчар Георги...

kratuna
старо куче

#2551816 - 12.01.2010 19:10 [Re: real_82]

На Нешка Робева представленията са си баш Чалгия.

Но понякога ми харесва, когато мотиви от българския фолклор са вплетени в друг стил музика /много рядко им се получава, обаче /.
За конкретните примери си прав, че не съм запознатА.

real_82
търсещ
**

#2551826 - 12.01.2010 19:22 [Re: kratuna]

абе оня текст е много дълъг има и музика, ама не моа ти го прикача, щото компа ми е допотопен, кажи къде да ти го пратя

Atanassovski
македонец

#2551861 - 12.01.2010 20:19 [Re: schnucki]

Цитат:

Атанасовски,

не желая да се заяждам, но тази версия на "Градил Илия..." ми се струва доста скучна.
Еднопластова като мелодия - няма втори глас ,a и като ритмика и съпровод -всички куплети са еднакви, само текстa е различен.Да не говорим за динамика...

Благодаря ти все пак за линка , добра идея, нищо че не е народна песен, пак си е българска, таман като за маса, както писа kratuna
иначе и аз обичам хубавата българска народна музика.

Така си е Колега Песната е пиянска ама си е наша Хехехехе Мене пък спецяно тази версия с духовата музика много ме кефи !!! Аууууууу и както е време за свинско и винско.......а пък и след няма и месец си идвам към БГ-тооооооо и от там за МК-тооооооооо Баш си е добра песничката. По-добре Градил Илия Килия от колкото ``гъци гъци`` или ``оооооооо мастика мастика`` или някоя от всеизвестните ни цигании, които са завладели България, Македония и целиот Балкан

Поздрави от Мадрид!

--------------------

Atanassovski
македонец

#2551865 - 12.01.2010 20:27 [Re: Atanassovski]

Поздрав за всички вас с едно изпълнение на легендата Александър Сариевски

[url=

А тази ми е любимата версия на ``Домакине сипи вино``, без тая песна в Македония сватба не се прави, същото е и по Пиринско, просто е задължителна За ядене, пиене, за машко дете кога се роди, за сватба, изобщо за веселби Живи и здрави да сте, поздравявам ви и с тази на Йордан Митев - Домакине добри гости ти доjдоа:

[url=

www.youtube.com[/url]]

--------------------

kratuna
старо куче

#2551866 - 12.01.2010 20:28 [Re: real_82]

Ако иде реч за "Стояне, синко...", пращам ти мейл.
Стига да не ме бъркаш с някой друг любител на българския фолклор.

Atanassovski
македонец

#2556171 - 18.01.2010 08:36 [Re: kratuna]

България е вечна Братя Българи !!! Ето и няколко гайдарски мелодии от Родопскиот дел.

Поздрави !

[url=

[url=

[url=

--------------------

marushka
пристрастен

Регистриран: 13.09.2008
    #2576273 - 14.02.2010 23:01 [Re: Atanassovski]

Цитат:

България е вечна Братя Българи !!! Ето и няколко гайдарски мелодии от Родопскиот дел.

Поздрави !

[url=[youtube=elOkNCu9Zbs&hl=en"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/elOkNCu9Zbs&hl=en" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>

[url=
<object width="425" height="355"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Ft9qUcu1mvU&hl=en"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/Ft9qUcu1mvU&hl=en" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>

[url=
<object width="425" height="355"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/jCepk9gF1AA]

Как ще е просташка нашата българска народна музика?
Кой е написал името на темата?
Това направо е възмутително даже.
Вие въобще вслушвали ли сте в думите на автентичната българска народна музика?
Не искам да обиждам никого,даже и чалгата,защото аз съм българка-християнка и толерантна личност,и обичам много чалгата също така,както и я слушам много,но именно чалгата я прави просташка нашата народна песен.

--------------------
http://filosofia-religia.blogspot.com/

elby

Регистриран: 21.10.2009
    #2578223 - 18.02.2010 17:25 [Re: marushka]

Какво и е просташкото на народната ни музика ?За мен просташко е полуголи женички(т.нар поп-фолк гърли)да се връткат на кючек ритми и да се правят,че пеят.Както и същите тези мними певици,пък толкова разголени(като стриптизьорки)да ми пеят народни песни......
Но когато една песен народна се изпълнява от истинки народен певец - тогава нещата са съвсем различни.

Atanassovski
македонец

#2583767 - 28.02.2010 15:56 [Re: elby]

Абсолютно съм съгласен и с двама ви !!! Както виждате, явно има хора, които са способни да отворят и такава тема.......

PS - И аз не понасям чалгата...

--------------------

MakedonecMKD51
почетен член
*

Регистриран: 29.03.2010
    #2661338 - 11.07.2010 07:59 [Re: Atanassovski]

Цитат:

Айде спец. поздрав за тебе с една песен изпята от едно обикновенно момче от народа, НАУЧИ Я НА ИЗУСТ !!!

[url=

www.youtube.com[/url]]

Леле катастрофа! А бе ова е песна од Војо Стојановски на која што текстот сте и го измениле.

Сериозно се поставува прашањето дали слушате музика или лечите национални комплекси?!

--------------------
"Ние не мислиме да ја менуваме турската тиранија, турските султани за други султани, ни за бугарската тиранија и бугарскиот кнез. Ние се бориме Македонија да стане автономна, независна, слободна Македонија на Македонците" - Јане Сандански

MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#2662749 - 13.07.2010 15:57 [Re: MakedonecMKD51]

Аз пак да напомня за тона и езика. Форум Македония ви е предостатъчен.

Не искам отново да се налага да трия или да премествам мнения.

MyPa TpuOМодератор
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#2691943 - 09.09.2010 16:00 [Re: MyPa TpuO]

Отново призовавам за малко по-голяма толерантност при изказване на мнения.

Разбирам, че българо-македонските страсти се вихрят с пълна сила, но обидите не са допустими като начин на водене на спорове

За пореден път ми се налага да трия мнения.

Фьон
Да не ти е на пътя

Регистриран: 01.10.2007
    #2723829 - 02.12.2010 12:43 [Re: Commentator]

И аз съм от тези, които се интересуват откъде се знае, че народната ни музика е просташка. Кой и как определя какво означава "просташко" и съответно кое влиза в папка "простащина". С панпланетарно гласуване ли става, комисия ли има назначена от експерти по просташкото или разчитаме на някой ултра-компетент?
Във всеки случай ако нашата народна музика е просташка, и американците са простаци, защото, доколкото знам, единствените българи, носители на Грами, са народни изпълнители - Мистерията. Поправете ме ако греша. Англичаните - и те простаци. Да напомням ли за Джордж Харисън, Стинг, Кейт Буш...? Италианците и те простаци, защото единствената българка, която е пяла на официалната сцена на фестивала Сан Ремо, е народната певица от Оркестър за сватби и погребения на Брегович.
Тъй че, Коментаторе, предлагам ти да разшириш полето си на действие и да започнеш да се бориш с простащината на интернационално ниво. Щото явно не е ограничена в пределите на родината ни.

sszzs
член

Регистриран: 06.12.2011
    #2856959 - 09.12.2011 11:21 [Re: Фьон]

От българската народна музика идват неравноделните размери като 7/8 , 9/8 , 12/8 и т.н. Ако знаете в Америка колко е популярна тази музика. Дори във филаделфия имам приятел, колега, които свири 4 години в балкански ансамбъл тамбурица. Свирят се от български народни песни (не чалга, за хората неразбиращи разликата между чалга и народна музика) до сръбски и македонски народни песни. този ансамбъл е направил толкова много концерти и хората в Америка се радват да чуят нашето изкуство, това, че някои хора просто обичат друг стил музика, никога не може да се пренебрегне народната музика. Свирете си тогава траш метал на сватбите . Като музикант, траш метъла е единствиният стил в музиката, към който нямам симпатии и не го разбирам. Няма изкуство в него.

Както ирландците са известни с техните танци, така и ние сме известни със нашата народна музика. Валя Балканска е една от нашите световно известни певици. Има още много като нея.

--------------------
Очаквай всичко от всички, и нищо от никой!

nakova1
неориентиран

Регистриран: 06.03.2012
    #2883497 - 07.03.2012 02:40 [Re: sszzs]

Радвам се че не познавам човек който не обича нашата народна музика.още по малко да я смята за проста, впрочем, нима този който слага такова определение на културните ни богатства може да се нарече умен...о не, не може да е умен някой отрекъл се от наследството на дедите си. Или е твърде малък, или твърде невеж. Не може да чуеш медения кавал в равна Добруджа, и да не ти трепне душата. Да засвири мандолина край в ритъма на варненския ръченик, и чуеш съпровода на дървените лъжици, да останеш равнодушен. Помня когато се наредяха дядо ми, баща ми и чичовците ми и заиграеха тежкият Добруджански ръченик, кожата ми настръхваше, и нямаше начин да стоиш и само да гледаш.Мъдрите ни деди щяха да кажат...Просто да му е.
обожавам нашата музика!

бледоликия
бродещия бродяга

Регистриран: 15.08.2004
От: В истинния свят
    #2883578 - 07.03.2012 11:39 [Re: nakova1]

Здравейте Тези които имат народната музика за проста... нямат уши още и не могат да я чуят. Един приятел сподели че мрази народна музика защото като малък все нея слушал по радиото и му писнала. Е и на мен ми се надуваше главата и ми бе писнала но с времето като намалих тежките метъл звуци взе да ми гали душата и да ми развинтва краката Нашата музика е: Зовът на земята и звукът на душата. Краката тропат по земята а душата се носи из въздуха Някои хора ги побутва гайдата, други кавала а всички заедно скачаме на тъпана. И скоро се замислих че само по балканите имаме:"На тъпана задната пръчка" и ми се струва че именно тя ни ръчка. Ако трябва да се прави аналогия, дебелата тояга е гръмотевицата а тънката ехото което се повтаря неколкократно, помежду тях са инструментите които са тоновете на живота. Който чул, чул другите още си настройват станциите.
Разумни и Здрави

--------------------
Да чуеш цветове и видиш звуци.....

Нерегистриран

#2893321 - 18.04.2012 22:36 [Re: MyPa TpuO]

Za6toto nikoi ne iska da se otnasq kam svetinite ni otgovorno,koi li ne si pravi eksperimenti,eksploatira,otri4a proizhoda na na6ata nepovtorima kultura.A pak makedoncite neka pravqt kakvoto chtat,no ne mogat nito da zagovorqt drug ezik osven balgarski dialekt i ne mogat da stanat drugi osven takiva kakvi sa se rodili.Neka ne gi draznim1

Yuf Gaskew Junior
непотребен

Регистриран: 18.04.2012
    #2897530 - 01.05.2012 20:38 [Re: Анонимен]

Въпросът е тенденциозно зададен-се е дано да питам защо всички блондинки са с леко поведение, или защо хвърлянето на диск е идиотско занимание, или не е ли супер-тъпо че Карл Велики в 9-ти век не е познавал вкуса на никотина.
На въпрос, който си отговаря сам няма смисъл да се дава друг отговор-най-малкото е загуба на време, а времето е ресрусът на/-д ресурсите защото всички други ресурси се развиват вътре във времето и трябва да го пазим най-много.

filame
буквалист

Регистриран: 23.08.2011
    #2907377 - 20.05.2012 03:25 [Re: Yuf Gaskew Junior]

Народната музика е стара музика. Във всеки смисъл на думата. Музика, която отговаря само и единствено на времето и разбиранията на хората създали я. И, като такава, е съвсем нормално онези, които я харесват и слушат да са количествено малцинство. Не знам дали авторът продължава да влиза (чете и пише) тук, но да кажа че ми направи много лошо впечатление начина, по който е зададена темата - въпрос!
За да ти отговорим , първо трябва да се съгласим с твърдението (няма друг начин, ако отговаряме по същество), просто е некоректно.
Аз като многогодишна и вече бивша народна танцьорка и страстен почитател на българското фолклорно изкуство в цялост, ще ти кажа, че е едно от нещата с които се идентифицирам като личност и едва ли има обстоятелство , което да ме откаже от навика да слушам фолклор някога.

додо
оптимистка

Регистриран: 28.05.2006
    #2919249 - 21.06.2012 02:13 [Re: Commentator2]

Цитат:

ОК. гражданино, помислих си много сериозно...и ето какво измислих, значи:
По-голямата част от нашият фолклор е създавана в годините на робството...Гледай сега какви са турските песни и си представи как са живели нашите предци в тази среда - тогава не е имало екстри като радио, телевизия, а и всичко що-годе свястно е било изселвано в Турцията, та нашите са се правили на много прости докато наистина са си станали простаци...Щото прав си, че има много простотия на пръв поглед във фолклора, но ако си представиш средата, в която се е създавал този фолклор, мисля че ще ти стане ясно...не може да се пее нещо по-добро от турското - робът треба да е унизен и нищожен, а не "над" господаря...и...въпреки това имаме много истински бисери!...Дори на Запад, когато искат да подчертаят някой трагичен момент в някоя ситуация, с изненада забелязах че използват български припеви - няма по-тъжна от нашата народна музика по света, вероятно...а и не може да се очаква един роб да е особено интелигентен - ние сме имали полускотско съществуване/манипулирани, обирани, избивани, опожарявани - всеки духовен полет е бил наказван!/...Можеш ли да си представиш да осакатиш детето си, за да не го вземат еничар?! - каква болка/душевна!/ е това, каква мъка...Просташки е бил животът на хората и хората са станали груби, диви....а на нас сега ни е трудно защото много неща трябва да се променят, които вече са ни в гените...колкото за бай Ганьо - всички народи си имат такива персони, но не са ги овековечили - може би защото ние сме били толкова зле, затова съществува нашият Бай Ганьо...Но истинският ни народен фолклор, който е издържал изпитанието на времето, който е преминал през много изпълнители, през много уста и сърца, не е никак просташки! - българинът е чувствителен човек и обича красотата...

--------------------
https://gb.pipingrock.com/?rwcode=DJA553

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, MyPa TpuO 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 13464

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.079 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.