ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Култура и Изкуство » Книги

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
БистренцеМодератор
дечко

Регистриран: 28.07.2005
От: София, България
Представяния и подобни
    #1966264 - 01.12.2007 17:32

Зачеса ме ентусиазмът да споделям с вас информация относно представяния на книги и други свързани с тематиката на този форум мероприятия. Та за начало:

3 декември (понеделник), 18.30 ч.
Център за култура и дебат "Червената къща", зала "Пеша Николова"
Съдбата на четенето - оптимистични и песимистични сценарии
лекция на Александър Кьосев, СУ "Св. Климент Охридски"
Лекцията се занимава със т. нар. "Залез на Гутенберговата галактика" в епохата на нови медии и интернет-комуникации. Обсъждат се противоречивите оценки на състоянието на книжния пазар, разнообразните читателски практики, читателски грамотности и мотивации. Централен за лекцията е въпросът за отношението на четенето към ценностите на демокрацията и автономията на индивида.
Вход: 2/1 лв.

04 Декември 2007 г.
4 декември (вторник), 18.00 ч.
зала "Пеша Николова"
Издателство „Колибри” представя в поредицата си „Съвременни български автори”:
Светът около мен
представяне на романа на Марияна Фъркова

„Има много основания да наречем именно „Светът около мен” „роман на прехода”, защото изследва не черупката, а същността на изминалите двайсет години” - Деян Енев.
Книгата ще бъде представена от Александър Донев и Пламен Дойнов.
Вход свободен

МЕЖДУНАРОДЕН ПАНАИР НА КНИГАТА
СОФИЯ 2007

Дата: 5 - 9.12.2007 г.
Място: Национален дворец на културата
Централна сграда, ет. 1 - 3
Ще гледам тия дни да се докопам и до програмата

--------------------
Какъв човек е онзи, който не се стреми да направи света по-добър? "Небесно царство"

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
БистренцеМодератор
дечко

Re: Представяния и подобни
    #1966270 - 01.12.2007 17:41 [Re: Бистренце]

Литературно кафене Хеликон Ви кани на Деветата си панаирна сесия

ДК, Мраморно фоайе, 1 етаж

5 декември, сряда

5 часа: Езиковите политики на Балканите – представяне на "Социолингвистика" (Сема – РШ) на доц. Петър Воденичаров от Югозападния университет

6 часа: Представяне на "Царицата" на Светлозар Панов – скандален политически трилър за работата на българските дипломати днес

7 часа: Представяне на "Texts and Arts" (БИС) – албум на сливенския художник концептуалист Недко Буцев – с участието на проф. Свилен Стефанов

8 часа: Разговор за мемоарната литература и представяне на мемоарите на Маргьорит Юрсенар "Благочестиви спомени" и "Архиви от Нор" (Стигмати) – с участието на преводача Юлиан Жилиев и на проф. Светлозар Игов

6 декември, четвъртък

5 часа: Разговор за разликата между криминалната и "сериозната" литература с Николай Аретов, автор на "Убийство по български: Щрихи от ненаписаната история на българската литература за престъпления" (Кралица Маб)

6 часа: Среща с един писател, стоял досега в сянка - Георги Стоев, авторът на "BG кръстника 1" и "BG кръстника 2" (Ню медиа груп)

7 часа: Премиера на сборника с разкази на Палми Ранчев "Малко късмет за по-късно" (Фама), книга, вече номинирана за тазгодишната награда "Хеликон"

7 декември, петък

5 часа: Премиера на обзорната книга за съвременната европейска и българска театрална ситуация "Театърът на границата на XX и XXI век" (Фигура) на доц. Камелия Николова

6 часа: Представяне на "8 години заложница на Кадафи" (Милениум) на Кристияна Вълчева и Миролюба Бенатова – с участието на авторките

7 часа: Актьорско четене на откъси от романа на Богдан Русев "Ела при мен" (Обсидиан)

8 часа: Представяне на поетичния роман на пловдивския писател Александър Секулов "Колекционер на любовни изречения" (Сиела)

8 декември, събота

2 часа: "15 книги, без които не мога" – дискусия на критици за това какво чете българинът 3 часа: Представяне на сборника "Горичка" и на "Пусни народа ми да кара сърф" на Ивон Шуинар (Сиела) – с участието на Магдалена Малеева

5 часа: Представяне на цензурираната в Русия книга на Гари Каспаров "Животът като партия шах" (Милениум)

6 часа: Георги Ангелов представя "Алегро нон тропо: Принципи на човешката глупост" (Колибри) на Карло Чипола

7 часа: Представяне на антиутопията "Покривът" (Сиела), неиздаван роман на Георги Марков – с участието на Цвета Трифонова

9 декември, неделя

11 часа: Детско утро с Джани Родари: четене от книгата на Родари "Животни без зоопарк" (Агата - А), илюстрирана от страхотната Ана Лаура Кантоне

--------------------
Какъв човек е онзи, който не се стреми да направи света по-добър? "Небесно царство"

МММитовАдминистратор
отсъстващ

Регистриран: 12.09.1999
Re: Представяния
    #1966579 - 02.12.2007 09:27 [Re: Бистренце]

Подобни покани и програми има и тук:
Покани,
актуализират се редовно (примерно програмата на Литературно кафене "Хеликон" два пъти я променям. Твоята версия не е актуална вече. Тук във форума ще е по-трудно да се променя.)

Иначе ще е добре ако се докопаш ти до програмата на този Панаир. Аз не можах.

nousha
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #1967741 - 03.12.2007 18:11 [Re: Бистренце]

Програмата на Панаира, както и на Литературното кафене, се намира вече в Покани.

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

БистренцеМодератор
дечко

#1975230 - 10.12.2007 14:00 [Re: Бистренце]

21 декември, 18 часа, Софийска градска художествена галерия
Представяне на "О'Хенри" на Георги Господинов.
Издател: "Жанет 45"

--------------------

БистренцеМодератор
дечко

#1981108 - 16.12.2007 23:07 [Re: Бистренце]

18 декември (вторник), 18.30 ч.
Център за култура и дебат "Червената къща",зала ”Пеша Николова”
Издателство „Работилница за книжнина „Васил Станилов” представя:
Ден и нощ, нощ и ден – разкази, портрети, рими
премиера на книгата с автор Мария Шишеджиева-Попова, професор по семиотика
Илюстрации – световноизвестният бас Никола Гюзелев
Художник – Чавдар Гюзелев
Книгата се предстявя от Михаил Неделчев и Йордан Ефтимов. С участието на Камелия Тодорова.

--------------------

БистренцеМодератор
дечко

#1982035 - 17.12.2007 19:39 [Re: Бистренце]

На 19.12 /сряда/ от 18 часа, в книжарница "Хеликон-Витоша"
ще се връчи шестата Награда "Хеликон" за съвременна българска проза. Тази година ще се връчи и Извънредна награда за документалистика.

--------------------

БистренцеМодератор
дечко

#2005602 - 16.01.2008 16:07 [Re: Бистренце] Прикрепен файл (208 тегления)

--------------------

БистренцеМодератор
дечко

#2029350 - 08.02.2008 15:54 [Re: Бистренце] Прикрепен файл (195 тегления)

Здравейте, приятели!

Седмица преди Свети Валентин, моята първа влюбена книга „ФАСОВЕ” е на пазара, а заедно с нея и първият концертен албум на Matchpoint. За първи път улучвам точното време, така че това си е събитие, което си струва да се отпразнува. Аз ще го направя на 11. 02. понеделник, от 19 ч., в клуб Back Stage, заедно с групата ни Matchpoint и издателите от Сиела. Предлагам ви да се случим с вас на едно и също място на 11 февруари в 19 ч. пък може и нещо много весело да излезе от тази чиста случайност… 

Ваня Щерева

--------------------

БистренцеМодератор
дечко

#2031286 - 11.02.2008 11:51 [Re: Бистренце] Прикрепен файл (222 тегления)

12.02, вторник, 18 часа, Хеликон - Витоша, премиера на любовната антология "Имена на любовта"

Всички женски имена - събрани в една антология

131 стихотворения за 121 женски имена. Агнеса, Александра, Ана, Анета, Анна, Аннабел, Анна-Мария, Антония... и така до Юлия и Яна. Букет от най-красивите стихове, писани на много езици и преведени на български от най-добрите ни поети.

"Имена на любовта" съдържа вечни творби като народните песни "Биляна платно белеше", "Боряно, Борянке, сал ти ли си мома", "Влегла е Гинка в долна градинка", "Йовано, Йованке", "Назад, назад, моме Калино", "Лиляно моме", "У Недини слънце грее" и "Полегнала е Тодора". До тях се нареждат стихове от българските класици Петко и Пенчо Славейкови, Иван Вазов, Пейо Яворов, Смирненски... Шедьоври на Юго, Пушкин, Роберт Бърнс, Лермонтов, Едгар По, Хайне, Верлен, Есенин, Димитър Бояджиев, Емануил Попдимитров, Жак Превер, Уилям Карлос Уилямс... Посвещенията на българските поети Радой Ралин, Първан Стефанов, Дамян Дамянов, Иван Цанев, Недялко Йорданов, Борис Христов, Борислав Геронтиев, Георги Рупчев... чак до младите, но вече утвърдени поети Петър Чухов и Стефан Иванов. Но и позапрашени в забрава класики като "Анета" на Елин Пелин и "На Лия" на Александър Балабанов.

Има толкова великолепни стихотворения и текстове на песни, които виждат за първи път свой превод на български. Тук такива са стиховете на Джон Кийтс, Джакомо Леопарди, Игор Северянин, Евгений Рейн... А също и песните на Боб Дилан, Ник Кейв, Ричи Валенс, Борис Гребеншчиков, Лу Бега, Гуен Стефани.

Включен е нов и пълен превод на "Лили Марлен", както и на незабравимата песен от филма "Москва не вярва на сълзи" - "Александра".

Впрочем това е своеобразен любовен речник на женските имена, на най-разпространените имена на жени в България. Посветени стихотворения - от Ана до Яна...

--------------------

Редактирано от Бистренце (11.02.2008 11:52)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Бистренце 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 25962

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.042 seconds in which 0.028 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.