ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Култура и Изкуство » Кино

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
bitterMoo
old home movie

Регистриран: 23.02.2005
От: :дО
Re: Международни успехи на бг киното?
    #850592 - 30.06.2005 15:38 [Re: janitor_of_lunacy]

така е по-добре нали, Жани

--------------------
keine Panik bitte. nichts ist für immer.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
janitor_of_lunacy
k.

Регистриран: 26.11.2004
    #854073 - 02.07.2005 22:57 [Re: bitterMoo]

Браво на момичето !

Цитат:

нали, Жани

Хм, доста интересно съкращение за ника ми !

--------------------
The dream of the state is to be one
The dream of the individual is to be two

bitterMoo
old home movie

#861380 - 07.07.2005 15:15 [Re: janitor_of_lunacy]

Цитат:

Цитат:

нали, Жани

Хм, доста интересно съкращение за ника ми !

съжалявам, ако не ти е харесало ...
исках да е мило, ударението е на последната сричка, но това едва ли се разбира ...

--------------------

janitor_of_lunacy
k.

#861737 - 07.07.2005 17:22 [Re: bitterMoo]

А, не, няма проблеми, хубаво е- след Джанката и т.н. както ме бяха нарекли някъде другаде, си е направо супер, мерси !

--------------------

janitor_of_lunacy
k.

#1773070 - 30.05.2007 01:18 [Re: Shureя!]

Цитат:

Еми като се държим като ощипани девойки, ще си седим сега стари моми!

Cannes Winners 2007

Ето че на румънските моми на стари години им се отворил...парашута .
Румънският нискобюджетен филм "4 месеца, 3 седмици, и 2 дни" спечели Златната Палма на фестивала в Кан преди няколко дни. Нямам си представа какво представлява филма, голяма е вероятността изобщо да не е нещо кой знае какво, обаче, както и да го погледнем престижно си е да спечелиш голямата награда на най-популярния кинофестивал в света в конкуренцията на Тарантино, братя Коен, Уонг Кар Вай, Кустурица... А Румъния не е от страните с кой знае какви кино традиции сравнена с другите бивши соц републики като Полша, Чехия и т.н. Явно, обаче, кинаджиите им са се усетили по някакъв начин какво могат да кажат в тези пост-соц времена...
А дали наградата не е някакъв реверанс към членството им в ЕС? То и ние станахме членове де, ама пак на сухо останахме .

--------------------

cadaurus
ахимничен

Регистриран: 06.11.2006
От: Kobaia
    #1773080 - 30.05.2007 01:29 [Re: janitor_of_lunacy]

Цитат:

голяма е вероятността изобщо да не е нещо кой знае какво

Не съм го гледал още, но се съмнявам да е така. Четох, че филмът прилича откъм стилистика на умопомрачителния "Смъртта на господин Лазареску", един съвършен кино-бисер, който съседите извадиха наскоро. Реализъм до дупка (на границите на документалността) и едно особено чувство за (соц)-обреченост (като соц-ът е в скоби, тоест нищо повече от база за далеч по-глобални теми). По същата линия сравняват режера с братя Дарден, първенците на това документалистко клише, което очевидно още се тачи в Кан.

Цитат:

А Румъния не е от страните с кой знае какви кино традиции

Да, но пък си имат солидни традиции в други области на културата, където ние сме далече, далече (ама без Никол Кидман). Йонеско, Елиаде, Чоран, Тристан Цара и пр. А където е текло, пак ще тече. Там за количествените натрупвания и качествените изменения.

И накрая, да повторим - парите у нас са оправдание за некадърността.

--------------------
Between Heaven and Hell there's always Hollywood.

janitor_of_lunacy
k.

#1773095 - 30.05.2007 01:48 [Re: cadaurus]

Цитат:

Да, но пък си имат солидни традиции в други области на културата, където ние сме далече, далече (ама без Никол Кидман). Йонеско, Елиаде, Чоран, Тристан Цара и пр. А където е текло, пак ще тече.

Абе и ти си прав, ама аз наистина не съм очаквал да направят пробив в киното, изкуство, което както и да го погледнем, се намира в криза??

--------------------

Shureя!
респираторен

Регистриран: 26.10.2003
От: Базата
    #1773102 - 30.05.2007 01:52 [Re: janitor_of_lunacy]

Цитат:

Цитат:

Еми като се държим като ощипани девойки, ще си седим сега стари моми!

Cannes Winners 2007

Ето че на румънските моми на стари години им се отворил...парашута .
Румънският нискобюджетен филм "4 месеца, 3 седмици, и 2 дни" спечели Златната Палма на фестивала в Кан преди няколко дни. Нямам си представа какво представлява филма, голяма е вероятността изобщо да не е нещо кой знае какво, обаче, както и да го погледнем престижно си е да спечелиш голямата награда на най-популярния кинофестивал в света в конкуренцията на Тарантино, братя Коен, Уонг Кар Вай, Кустурица... А Румъния не е от страните с кой знае какви кино традиции сравнена с другите бивши соц републики като Полша, Чехия и т.н. Явно, обаче, кинаджиите им са се усетили по някакъв начин какво могат да кажат в тези пост-соц времена...
А дали наградата не е някакъв реверанс към членството им в ЕС? То и ние станахме членове де, ама пак на сухо останахме .

ще ти отговоря по същия начин по който съм ти отговорил в първия си пост:
Цитат:

Лоби!

едва ли за някой е тайна, че румънците имат невероятно силно лоби (политическо и културно) във Франция...
това не значи че филмът им е спечелил несправедливо, просто значи че преди да спечели (било то заслужено или не) му е било обърнато подобаващо внимание.

такова внимание за наш филм на сегашния етап просто няма кой да осигури в Кан...ние сме в положението на оная стара мома, която на младини си седяла в къщи, при залостени врати и заковани прозорци, и чакала да дойде принца на бял кон, да разбие прозорците и да отключи вратите и да я приласкае в обятията си...
по пътят на принца обаче, имало твъъърде много публични домове....

--------------------
PEPELATZ

cadaurus
ахимничен

Регистриран: 06.11.2006
От: Kobaia
    #1773112 - 30.05.2007 02:08 [Re: janitor_of_lunacy]

Цитат:

Абе и ти си прав, ама аз наистина не съм очаквал да направят пробив в киното, изкуство, което както и да го погледнем, се намира в криза??

Румънците възприеха една нова философия за европейското кино, която намери частичен изход от кризата. А именно - назад към истинския живот, онзи суровия, битовия; живота отвъд традиционния свят на киното. Това е кино, при което се преодолява както типично европейския субективен Автор, така и американския култ към Визията. Чиста, педантично разказана история, която съдържа ясно послание. Без да имаш нужда нито от операторски пинизи и чисто режисьорски трикове, нито от ефектни сцени и турбомегаяки актьори.

Пробивът на румънците се състои в това, че яхнаха вълната на този тип неонеореалистично кино в правилния момент. Ако погледнеш списъка на наградените със Златна Палма, ще видиш, че последният традиционно европейски авторски филм беше "Танцьорка в мрака" преди цели седем години. Оттам насетне - само и единствено Истории. Две от тях са отявлено документални ("Слон" и "Фаренхайт"). Две са интровертни, психологически драми, но без да се изпада в дълги размишления и лирични отклонения; нещо като "Бергман снима отсъствайки" ("Стаята на сина" и "Детето"). Две са класически исторически филми, издържани в напълно реалистична естетика и идеология ("Пианистът" и "Вятърът..."). Самият факт, че наградиха един от пионерите на реализма Кен Лоуч преди година, е достатъчен, за да забележим тенденцията.

Та така. Който както се ориентира.

--------------------
Between Heaven and Hell there's always Hollywood.

bitterMoo
old home movie

#1773346 - 30.05.2007 10:12 [Re: Shureя!]

Цитат:

...
по пътят на принца обаче, имало твъъърде много публични домове....

уби всичко детско в мен (както казват)

ама, то това ти е личностна характеристика направо

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  duende 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4814

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.03 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.