ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Think
фея

Регистриран: 05.04.2005
От: У дома :)
Паламуд или скумрия?
    #1487998 - 26.10.2006 16:39

Хора, дайте предложения за нови начини на приготвяне на тез рибоци, че ми омръзнаха пържени или във фурната с/без домати...
ако знаете и разнообразни подходящи гарнитури ще е супер

Всъщност, защо да се ограничаваме само до паламуд и скумрия, може да пишете за всякакви по-големи от сафрид рибки!

Благодаря предварително!

--------------------
„Не е важно какъв си – важно е да си добър човек!”

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
deamon
emmeleia dancer

Регистриран: 26.08.2005
От: Blue Winds
Re: Паламуд или скумрия?
    #1488223 - 26.10.2006 18:13 [Re: Think]

Пъстърва, ципура, лаврак могат да станат много приятни, ако се задушат на пара.
След това може да ги сервираш със сос от лимон, малко портокал, магданоз, половин скелидка чесън, черен пипер и зехтин. Съставките на соса се пасират до получаването на еднородна консистенция.

Имаше и един много интересен карибски сос за печена риба, на който не мога да си спомня точната пропорция на съставките (помня само сок от лаймс и малко кафява захар). Ще надникна в списанието и ще ти го дам тези дни.

А, още една рецепта се сетих. Майка ми я подсказа (гледала я по някакво предаване), макар че тя не яде риба.
Рибките са пастърви.
Трябва ти още: масло и зехтин, бяло вино, листа от прясна салвия (с изсушена не ставало), черен пипер.
Рибата се овалва в брашно и леко се запържва в маслото и зехтина (двете мазнини се смесват). После се долива малко бяло вино, добавят се зрънцата черен пипер и салвията. Задушаваш. При сервирането не се слагат листата на билката, рибоците поемали достатъчно от аромата й.

--------------------
From the depths of my emptiness
Comes a feeling of inner bliss

Think
фея

#1489708 - 27.10.2006 16:35 [Re: deamon]

дам..тия по-нежничките стават на пара или с кръгчета лимон във фурната супер! мерси че ми напомни

но какво да правя със скумрията/паламуда дето са по-мазнички ??

--------------------

deamon
emmeleia dancer

Регистриран: 26.08.2005
От: Blue Winds
    #1489781 - 27.10.2006 17:12 [Re: Think]

О, не знам. Паламуд не обичам, а скумрията я правя по начините, по които и ти я приготвяш

--------------------
From the depths of my emptiness
Comes a feeling of inner bliss

Fullmoon
слънчице

Регистриран: 18.10.2003
От: Земята
    #1489941 - 27.10.2006 18:56 [Re: deamon]

Мога да препоръчам задушена пастърва, увита в лозови листа - месото й става божествено. Вътре в пастървата може да се мушне резен лимон и предварително тя да се покисне в разтвор на лимонов сок. Друг вариант на рецептата е не увита в лозови листа, а в хартия - също е мляс-мляс, а лимона пак го слагаш вътре в рибката на мястото на вътрешностите.

--------------------
Да си обичан дава смелост. Да обичаш дава сила.
http://www.catfriends-bg.org

styllisima
coyote ugly
**

Регистриран: 26.08.2006
От: По света и у нас!
    #1490545 - 28.10.2006 00:41 [Re: Think]

Значи аз скумрията си я правя само по един начин , на скара . Първо я разделям на две половини , осолявам , поръсвам черен пипер , слагам кромид на шайби и олио , престоява така , колкото повече толкова по-добре и хайде на скарата но първо с кожата към огъня

--------------------
Когато искаш нещо-намираш начин, когато не искаш-намираш причина!

Kenya

Регистриран: 21.06.2005
От: Пловдив
    #1493843 - 30.10.2006 13:29 [Re: Think]

Пълнена скумрия
1 кг. средно големи скумрии
1/2 кг домати
3 чушки
4-5 глави лук
1 клонче кервиз
1 връзка магданоз
1 лимон
1 чаша бяло вино
олио,сол,черен пипер
Изчистената и измита риба посоляваме леко,отвън и отвътре. Всички зеленчуци нарязваме на кубчета. посоляваме сместа, поръсваме с черен пипер и с нея пълним рибата. Останалата зеленчукова смес нареждаме в тавичка,отгоре поставяме рибата, заливаме с олио и вино и печем на умерена фурна. При консумация поръсваме с лимонов сок.

Скумрия с горчица
4 скумрии, 1 чаша бяло вино, 2-3 ск.чесън, връзка магданоз, 2 ч.л.горчица, олио, сол, черен пипер, мащерка, дафинов лист
Изчистените риби намажете с горчица отвътре и отвън. Наредете ги в тавичка, в която предварително сте сложили виното, олиото, част от нарязания магданоз, мащерката, дафиновия лист, сол и черен пипер. Печете в умерена фурна 30 мин, като от време на време заливайте със соса. В момента на сервирането поръсете скумрията с останалия магданоз, размесен с чесъна.

Скумрия с млечен сос
800 г скумрия
или друга риба
1/2 ч.ч. олио
4-5 ск.чесън
50 г орехови ядки
1 кофичка кисело мляко
1/2 връзка копър
1 с.л. брашно
сол
черен пипер
Рибата се почиства и нарязва на порции. Посолява се и се прибавя черен пипер. Овалва се в брашно и се изпържва в силно сгорещено растително масло. Чесънът се обелва и се счуква със сол, прибавят се ореховите ядки и заедно с чесъна се чукат до получаване на хомогенна смес. Прибавят се разбърканото кисело мляко и дребно нарязаният копър. Така приготвеният сос се поднася за гарнитура на изпържената риба.

Скумрия с бира
1 кг скумрия
1 чаша бира
2 гл.лук
3 чушки
1 лимон
0,5 чаша сметана
0,5 чаша брашно
5 с.л.масло(олио)
сол,черен пипер
Нарежете скумрията на шайби с дебелина 2 см, подправете, оваляйте в брашно и запържете в част от маслото.
Нарежете лука на шайби и запържете в останалото масло, добавете бирата и задушете няколко минути.
В подмазана тавичка, сложете рибата и лука с бирата, нарязаните на шайби чушки и лимон, подправете ако е необходимо.
Полейте със сметаната, покрийте с фолио и запечете 30 минути при 220С .
Гарнитура – задушени зеленчуци.

Гювеч(продукти на око)
Риба, патладжан, чушка, домати, грах, стафиди, лимонов сок, чесън, бяло вино, сол, захар, черен пипер, кориандър, магданоз.
Нарежете патладжаните, чушките и доматите.
Запържете патладжаните, добавете чушката и пържете до омекване. Добавете доматите, граха, сол, захар, вино и задушете 10 минути. 5 минути преди да са готови добавяме стафидите. Нарежете рибата на шайби. Сложете в тавичка, полейте с лимоновия сок, подправете. Отгоре изсипете зеленчуците, покрийте с фолио и запечете 20 минути при 200С. Към края махнете фолиото и запечете. Сервирайте поръсено с магданоз.

Още един гювеч:

Нарежете картофи на дъното на тавичка, подправете и полейте със зехтин. Отгоре сложете задушени лук, моркови, грах, чушки и по желание други зеленчуци. Върху тях наредете рибните филета и полейте с лимонов сок. Покрийте с фолио и печете 30-40 мин. Към края махнете фолиото и запечете. Сервирайте поръсено с магданоз или копър.

--------------------
Единственият начин да се отървеш от изкушението е да му се отдадеш. Оскар Уайлд

Think
фея

#1495216 - 31.10.2006 12:05 [Re: Kenya]

Много благодарско за идеите, Кения!

Най-интересна ми се стори рецептата с горчица. Пробвала ли си я? Дали става нещо вкусно??? Аз обичам горчица, но никога не съм я прибавяла към нещо повече от сос за салата.

Колкото до рецептите с вино и бира, сигурно са много вкусни, но у нас е забранено да се готви с алкохол , така че за сега няма да мога да ги изпробвам...

Обезателно ще пробвам тия със зеленчуците, обаче, макар и без винце!!!

Още веднъж, благодаря и ако се сетите за нещо друго, пишете!

--------------------

Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #1495231 - 31.10.2006 12:12 [Re: Think]

Не съм опитвала с подобна риба, но с глава от калкан, и с някаква странна риба, която приятел беше купил едва ли не по погрешка става много добра рибена чорба. Лесно за изпълнение. Моя приятелка от морето ми я каза преди години и досега няма грешка.
Сваряваш рибата и обезкостяваш.
Прецеждаш бульона, към него добавяш две глави лук, разрязани на 4, няколко картофа (3 -4 са ми достатъчни на мен) на кубчета, морков на вкус, 1 дафинов лист и зрънца чер пипер и оставяш да се сварят зеленчуците. След това добавяш рибното месце. Олио и сол слагаш на вкус и на око.
Малко преди да го свалиш от котлона слагаш девисил. (става и с пресен и със сушен).
Аз ръсвам прясно нарязан магданоз непосредствено преди сервиране.
Не я застройвам.

Kenya

Регистриран: 21.06.2005
От: Пловдив
    #1495314 - 31.10.2006 13:03 [Re: Think]

Да, вкусно става с горчицата. Всъщност аз слагам горчица и на други меса : пилешко, свинско и телешко.
Скумрията е много тачена риба у нас. Виж паламуд не съм готвила.
Скумрийка правя във всякакви варианти. Сега се сетих за една по-нетрадиционна рецепта, ще ти я кажа на око.
Взимаш две средни скумрии, изчистваш ги, сваряваш ги за 5-10 мин., махаш кожата и костите и отделяш месото, като гледаш да не го натрошаваш много. Това е трудният вариант , може и с изчистени филета.
Замръзен или пресен спанак задушаваш в масло с малко пресен лук и чесън. Изцеждаш. Взимаш 500 гр. бутер тесто. Слагаш в намазнена тавичка едната кора. Отгоре слагаш половината спанак. Върху него нареждаш филето. Може да сложиш черен пипер, чесън на прах, инд.орехче, сол. Върху него останалия спанак и втората кора. Притискаш краищата леко с вилица, намазваш с жълтък и поръсваш със сусам. Печеш при 220С около 45 мин.
Правила съм и друг вариант. Отдолу задушени карфиол и моркови, филето, отгоре задушен праз
Като се изпече, се реже на квадрати. Много е вкусно. Става и с хек.

--------------------
Единственият начин да се отървеш от изкушението е да му се отдадеш. Оскар Уайлд

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 15 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6938

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.