ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
Тесто за мекици ?
    #1496434 - 01.11.2006 02:47

Някой да сподели рецепта ?
Мерси !

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
IrrArt
ветеран

Регистриран: 06.10.2004
От: Chicago
Re: Тесто за мекици ?
    #1496535 - 01.11.2006 08:39 [Re: Nadin]

Днес пробвахме с това вкъщи . Напомня на мекици, ама не е същото. Иначе в нета изрових рецепта, която най-много се доближава до тази, която ползвам по принцип (мързи ме да я преписвам от тетрадката с рецептите, та затова прибягнах до copy/paste ). Ето и самата рецепта:

- 2 ч.ч. брашно
- 1 ч.ч. вода
- 20 г. мая
- 1 ч.л. сол
- 1 с.л. захар
- пудра захар за поръсване

Маята се стрива със захарта, разрежда се с хладка вода и се оставя за 10 мин. Прибавят се солта и брашното и се омесва тесто. Готовото тесто се оставя за 20 минути да втаса. След това от него се късат топчета, които се разтеглят с пръсти и се изпържват до златисто в сгорещена мазнина. За да се получат хубави мекици, мазнината трябва да е гореща и да покрива напълно мекиците.

По желание поръсете мекиците с пудра захар.

--------------------
С поздрав,
Ира

Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #1496548 - 01.11.2006 08:46 [Re: Nadin]

У дома от много време правим мекиците без мая. Кисело мляко, щипка сол, сода за хляб и брашно, докато се получи меко тесто. Честно казано в първия момент си мислиш, че това чудо няма да се отлепи от пръстите ти
Намазваш си ръцете с олио, правиш питчици от тестото и пържиш в добре загрята мазнина (доста). Стават бързо. И поне моите хора много ги харесват.

Maz
ориентирана

Регистриран: 14.10.2004
От: Север
    #1496839 - 01.11.2006 11:27 [Re: Dr.G]

И аз правя така, само че добавям и щипка захар и тестото го правя като много гъста сметана - да не го пипам с ръце и сипвам с лъжица.
Става добре.

styllisima
coyote ugly
**

Регистриран: 26.08.2006
От: По света и у нас!
    #1509396 - 10.11.2006 07:02 [Re: Nadin]

Ето и от мен малко рецепти :
2 ч.ч. брашно
2 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
1/2 ч.л. сода
1/2 ч.ч. хладка вода
1/2 ч.л. сол
пудра захар за поръсване

--------------------------------------------------------------------------------

Брашното се пресява и към него се прибавят разбитите с киселото мляко яйца, содата, водата и солта. Омесва се меко тесто, което се оставя да отлежи 15 минути. От него с намаслени ръце се оформят кръгли мекици, които се изпържват до златисто в сгорещено олио.

Поднасят се топли поръсени с пудра захар или гарнирани със сирене

============================================================
Съставки:
400 г брашно
1 яйце
100 г сирене
15 г мая
1/4 чаена чаша хладка вода
100 г кисело мляко
1/2 чаена лъжичка сол
200 г мазнина за пържене
50 г пудра захар за поръсване

Приготвяне:
Маята се размива с водата и малко брашно и се оставя да втаса. Прибавят се разбитите с киселото мляко яйца и останалото брашно. Полученото тесто се омесва добре, след което се прибавя настърганото или натрошено сирене. Сместа се омесва леко и се разточва на лист с дебелина 1,5 см, от който с голяма водна чаша или с кръгла форма се изрязват мекици. Пържат се в загрятата мазнина и се поднасят поръсени с пудра захар

Съставки:

3-4 средни тиквички,

1 ср.гл.лук,

0.5 зелена люта чушка,

1-2 ск.чесън,

магданоз,

сол,

пипер,кимион

1 яйце,

3-4 с.л.кисело мляко,

1 ч.л.сода,
брашно

Описание:
Тиквичките, лука, лютата чушка и чесъна смиламе в месомелачката.
Добавяме ситно нарязания магданоз, сол, пипер, кимион или други подправки на вкус, киселото мляко със содата и яйцето. Разбъркваме хубаво всичко, добавяме малко брашно, колкото да се получи тесто като за обикновени мекици.
Оформят се мекички и се пържат в олио. Поднасят се с млечен сос

Съставки:
400 г брашно 250 мл вода 20 г мая 1 чаена лъжичка сол 1 супена лъжица захар 1/2 чаена чаша мазнина (растително масло, свинска мас и др.)

Приготвяне:
Маята се стрива със захарта и се разрежда с леко затоплената вода. Прибавят се солта и брашното и при непрекъснато разбъркване с дървена лъжица или миксер (с бъркалките за тесто) се приготвя тесто, което се оставя да втаса. От втасалото тесто се късат топчета, които се разтеглят и се пускат в сгорещената мазнина. Изпържените мекици се поръсват (по желание) с пудра захар и се поднасят. Вместо да се поръсват със захар, могат да се поднесат със сирене

Това е!!!

--------------------
Когато искаш нещо-намираш начин, когато не искаш-намираш причина!

Креми
най-миличка

Регистриран: 09.06.2004
От: Fort Worth,TX
    #1510407 - 10.11.2006 22:35 [Re: Dr.G]

И аз ги правя по тази рецепта и стават много бързи и вкусни.

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #1510684 - 11.11.2006 10:45 [Re: Nadin]

И аз ги правя по рецептата на докторката, но слагам и по 1 яйце.Майка ми ги прави с вода и малко мая, но при мен не се получава тая рецепта А напоследък купувам готово тесто, и с него стават много добре.

--------------------
Ние сме ора естете.

Aли

Регистриран: 21.10.2004
    #1510710 - 11.11.2006 11:30 [Re: Nadin]

Моята рецепта е същата като на IrrArt. С едно допълнение.
Правя тестото в една купичка с капак (така наречени вълшебни купички) от вечерта.

Снощи замесих тестото. Оставих в хладилника през ноща. Тази сутрин мекиците станаха за няколко минути.
А останолото тесто става за друго, например, за пица.

Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
    #1516138 - 15.11.2006 12:57 [Re: Dr.G]

Цитат:

Честно казано в първия момент си мислиш, че това чудо няма да се отлепи от пръстите ти
Намазваш си ръцете с олио, правиш питчици от тестото и пържиш в добре загрята мазнина (доста).

Специална благодарност за това мнение! Е, аз карах по спомени и си намокрих ръцете с вода и на своя глава сложих едно яйце. Станаха супер мекици (бухти)!

Uma Rojo
inner while

Регистриран: 25.04.2005
    #1516696 - 15.11.2006 18:26 [Re: Nadin]

Баба ми има талант за тестените неща и прави наи-пухкавите мекички, които някога съм опитвала. Аз явно съм поприхванала този и талант и замесването на теста много ми се отдава. Пропорции никога не ползвам, всичко на око се слага , обаче резултатите са винаги мн добри
Та от нея съм научила да правя тестото за мекици с малко топло прясно мляко примесено с вода и в него размивам хубаво маята. Добавям едно яице, лъжичка сол, лъжичка захар, и брашно, докато ми се получи хубаво меко тесто, което не лепне по пръстите. Оставям да втаса за около половин час и после леко премесвам отново. Ако тестото се е получило добре прави балончета /патлаци както им казва баба /. И тук , ако имам време и ми се занимава, разточвам тестото на дебелина около сантиметър и нарязвам с чаша на кръгчета. Пържи се в много добре загрята мазнина да покрива добре мекичетата. Стават надути и пухкави. Ако нямам време за такива врътни намазнявам ръцете си с олио и късам топки, които разтеглям и пак в мазнината.
Та това е бабината ми рецепта, която сега и аз правя. Ние хапваме мекиците с мед или сирене. Поръсени с пудра захар, аз лично не харесвам.

--------------------
Трудна за отвличане.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 6 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 11511

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.