ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Rozsomák
жилава

Регистриран: 02.07.2008
От: Колибите
Зехтин Extra Virgin
    #2554543 - 16.01.2010 11:27

Някой знае ли, дали този вид зехтин е подходящ за готвене?
Не само за салати, а и за готвене? Колебаем се тук, дали при температурна обработка не се нарушава някаква негова структура и да се променя вкуса му, да става горчив?

За пържене на риба става ли?

--------------------
"Умиране няма и задачата има решение." - Ст. Джонсън

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Signiorita
добро момиче

Регистриран: 28.01.2005
От: от мечтите
Re: Зехтин Extra Virgin
    #2554585 - 16.01.2010 12:07 [Re: Rozsomák]

Не знам какво мислят кулинарите, но аз си позволявам да готвя с него. Скъпо удоволствие е, но не разваля яденето, напротив, по-здравословно е.

Да, според мен става всичко да запължиш с него, въпреки че както вече казах, скъпо, а и излишно удоволствие е. У нас много рядко нещо се пържи и за такива екстрени случаи си имаам шише олио.

--------------------
Няма непревземаеми крепости, има лоши стратези.

schnucki

Регистриран: 26.02.2009
От: селото до реката
    #2554589 - 16.01.2010 12:10 [Re: Rozsomák]

Цитат:

Не само за салати, а и за готвене? Колебаем се тук, дали при температурна обработка не се нарушава някаква негова структура и да се променя вкуса му, да става горчив?

Чела съм, че няма никакъв проблем , освен по-високата цена в сравнение със слънчогледовото олио.

"Зехтинът Ехтра Верджине е богат на ненаситени мастни киселини, които издържат на много по-висока температура отколкото мазнините с преобладаващи наситени мастни киселини.Затова и няма проблем при пържене."
(преводът е от немски)
Бих добавила от мен , че е въпрос и на вкус. Пържените със зехтин ястия имат друг( по-наситен) вкус.
Аз го предпочитам, а конкретно по твоя въпрос, дали става за риба, мисля дори ,че това е най-добрия вариант.

Откакто бях на гости в Италия при моя приятелка- (голяма кулинарка с мъж - претенциозен до небето по отношение на яденето), използувам предимно Bertolli Extra Vergine - Gentile за пържене.
Тя ми го препоръча като най-добрия по отношение качество +цена.На етикета пише :
ненаситени мастни киселини - 77 гр. на 100 мл.,от които-прости ненаситени-68 гр. , точно тези прости ненаситени са най-добри за пържене
наситени мастни киселини-14 гр. на 100 мл.

Бертоли Ехтра Верджине -Робусто има по изявен вкус , него го използувам в суров вид.
Ще ми бъде интересно , ако пробваш рибата с този зехтин и пишеш какво е вашето мнение .

--------------------
Любовта е живот,щедрост с цвят, добрина.
Не паничка за дребни грошове.

Rozsomák
жилава

#2554762 - 16.01.2010 14:52 [Re: Rozsomák]

Благодаря ви за отговора, момичета.
Научих най-важното, че всъщност не се разлага при висока температура, а продуктите приготвени с него, стават по-здравословни.

Ние се събираме една групичка гастрономи, стари моми и ергени , в къщата на един от нас.
Та той каза, че е купил такъв зехтин, и след като го пробвал върху салата, специфичният вкус не му харесал, и се чуди какво да го прави.

Та за довечера ще пържим някаква риба, която той също не знае каква е, купил я, ама й забравил името. А бе....

Иначе и аз не бих пържила нищо с такъв зехтин, скъпо е за български условия.:)

Ще ви информирам за резултата.

--------------------

Бистренце
дечко

Регистриран: 28.07.2005
От: София, България
    #2554852 - 16.01.2010 16:27 [Re: Rozsomák]

Хубавият зехтин наистина има един такъв специфичен дъх.
Вече се продават различни видове зехтин- за готвене и за сурова консумация. Този за готвене е дори по-евтин.
Ние консумираме и от двата. Доволни
Във вашия случай ми се струва, че при пърженето тоя дъх няма да изчезне. Да не зеносате само зехтинчето хубавко

--------------------
Какъв човек е онзи, който не се стреми да направи света по-добър? "Небесно царство"

schnucki

Регистриран: 26.02.2009
От: селото до реката
    #2554904 - 16.01.2010 17:20 [Re: Rozsomák]

Цитат:

Иначе и аз не бих пържила нищо с такъв зехтин, скъпо е за български условия.:)

Ще ви информирам за резултата.

Най-доброто за пържене го дават олиото от слънчоглед и от рапица,чета още по въпроса и ще пиша пак, защото и мен ме интересува темата.

Розмари , приятно прекарване и готвене.

--------------------
Любовта е живот,щедрост с цвят, добрина.
Не паничка за дребни грошове.

Rozsomák
жилава

#2555318 - 17.01.2010 00:58 [Re: Rozsomák]

Зехтинът се оказа испански, Уarda...или нещо подобно.
10 лв. литъра и комшията се осъзна и се отказа да пържи рибата с него.
Ползвахме обикновено олио, пък със зехтина овкусявахме салатата - настъргани ряпа, моркови и ябълка.
Добре си изкарахме.

@Шнуки, @Бистре, @Синьорита -

--------------------

The mermaid
дете на Пирея

Регистриран: 12.02.2005
От: Морето...
    #2555588 - 17.01.2010 13:17 [Re: Rozsomák]

Роз, вече са ти разяснили въпроса, но аз като производител на зехтин да подкрепя с информация от първа ръка

Можеш да правиш абсолютно всичко с екстра върджин- е, пърженото си остава пържено, но е една идея по-добро отколкото олио, масло или фритюрник да речем..
Пък за пържене на риба е перфектен

Гърците, които си имат маслини ползват само зехтин и да ти кажа добре хапват пържено- не им е зле.

Споменатият от теб зехтин не съм го виждала, но сигурно няма голяма разлика. Забелязала съм само спрямо една марка- Коста Доро (италиански?) нещо не ми допадна екста върджина- оставаше един остатъчен тръпчив вкус даже суров. Но може би си зависи и от маслините.

--------------------
"Красивото и нежно име с остър ръб ... " П.П.

Rozsomák
жилава

#2555979 - 17.01.2010 22:34 [Re: The mermaid]

Цитат:

Забелязала съм само спрямо една марка- Коста Доро (италиански?) нещо не ми допадна екста върджина- оставаше един остатъчен тръпчив вкус даже суров. Но може би си зависи и от маслините.

Аз сякаш не го усетих този тръпчив вкус. Но по принцип харесвам много вкуса на всякакъв зехтин. През лятото за салатите винаги си купувам, макар и по-евтин, но да си призная, не се заглеждам по етикета и марката.

Привърженик съм на пърженето, храната става вкусна.
Е, за българския стандарт - не мога да си го позволя да пържа със зехтин, пък даже и обикновен.

Ти шегуваш ли се, че си производител?

--------------------

The mermaid
дете на Пирея

#2556270 - 18.01.2010 11:11 [Re: Rozsomák]

Не се шегувам, знаеш ли ква зестра имам и кви предложения за брак се сипят около мене?!

Иначе дори обработваните зехтини, които не са първо качество, пак си остават добри. Явно е до вкус за отделните марки. Всъщност зехтинът се оскъпява така ужасно от вторичния купувач (този, който го бутилира), защото ако отидеш при човек на място от фабриката да си купиш ще ти го продадат за 4 евро литъра, при това 100% най-натурален. Но, бизнес..

--------------------

luce

Регистриран: 30.01.2009
От: italialand
    #2558256 - 20.01.2010 18:24 [Re: The mermaid]

и аз да се включа от баш където зехтина е най-ползван - има най-различни марки верджине и екстра верджине,което всъщност не е филтрирано ако не се лъжа и е по-гъсто и за мен по-тежко,но се ползва обикновенно за подправяне на слати,на месо и риба,но за пържене няма нужда чак такива разходи.
Става и само верджине което по принцип е и по-евтино(ама зависи много от марката,откъде идва и т.н. -) и е по-леко спорд мен.

тази марка която споменаваш не съм я чувала и виждала.....

--------------------
Your Christ is jew. Your democracy is Greek . Your coffee is Brazilian. Holiday is Turkey. Your numerals are Arabic. Your alphabet is Latin. Only your neighbor is a stranger ... (1994, poster on the walls of Berlin)

Mayte
anti-hero

Регистриран: 23.02.2009
От: Karl's Lair
    #2558298 - 20.01.2010 19:27 [Re: The mermaid]

Аз ако трябва да пържа (нещо, което правя изключително рядко) смесвам равни части зехтин и масло. Знам, че хич не е здравословно, обаче е супер вкусно.
Колкото до марките -- от няколко години съм на един и същ, който за мое щастие мога да намирам и тук.

--------------------

the purpose of the modern American suburb is to make sure that no citizen is ever more than 500 yards from a food product featuring melted cheese.
--Bill Bryson

luce

#2558305 - 20.01.2010 19:33 [Re: Mayte]

Olio Carli

--------------------
Your Christ is jew. Your democracy is Greek . Your coffee is Brazilian. Holiday is Turkey. Your numerals are Arabic. Your alphabet is Latin. Only your neighbor is a stranger ... (1994, poster on the walls of Berlin)

Mayte
anti-hero

#2558312 - 20.01.2010 19:39 [Re: luce]

Един път е, нали? В Милано си го поръчвах с кашони, тук обаче няма начин. Пак добре, че го има.

--------------------

the purpose of the modern American suburb is to make sure that no citizen is ever more than 500 yards from a food product featuring melted cheese.
--Bill Bryson

luce

#2558338 - 20.01.2010 20:07 [Re: Mayte]

хубаво е да,но има и други ...стотици в супермаркета,изборът е много голям, а цената все тая - 10 евро.

--------------------

no_bs
Нерегистриран

#2561380 - 24.01.2010 17:51 [Re: Rozsomák]

По принцип не е добра идея растителни мазнини да се подлагат на термична обработка при високи температури, към които спада пърженето. Конкретно за extra virgin olive oil се смята, че е по-непригоден за термична обработка от рафинирания такъв. Неговата smoke point (температурата, при която започва да пуши) е доста по-ниска от тази на рафинирания зехтин.

Разбира се, изводът от казаното не е да не се ползва extra virgin olive oil, който е чудесна храна, когато се консумира в суров вид. Изводът е да не се ползва пърженето като метод за обработка на въпросния зехтин и на растителни мазнини като цяло. А най-добре пържене да се ползва по изключение, в мъничко мазнина и на ниска температура.

Mayte
anti-hero

#2561383 - 24.01.2010 17:57 [Re: ]

Ох, любимо нещо за похапване ми е прясно изпечен, още топъл хляб, и в една чинийка малко зехтин, балсамов оцет и пармиджано. Топя и ям и не си мисля, че има 3000 калории.

@luce -- така е, избор има, но на мен Карли ми е любима марка и нямам намерение скоро да и изневерявам.

--------------------

--Bill Bryson

Редактирано от Mayte (24.01.2010 17:58)

luce

#2561489 - 24.01.2010 19:34 [Re: Mayte]

описа ми типичния италианец....

--------------------

California
I Believe in Miracles

Регистриран: 08.02.2005
От: South California
    #2561696 - 25.01.2010 09:15 [Re: Mayte]

Mayte, от кой магазин го купуваш Olio Carli, ако го има при нас да го изпробвам и аз.....

--------------------
Велик капитан се става в бурни морета и дълбоки води!

There is no limit to what you can do or where you can go if you do not mind who gets the credit.

Mayte
anti-hero

#2562081 - 25.01.2010 17:17 [Re: California]

California, аз го взимам от италианския квартал. Едно миланезе го държи и си лафим честичко. Но съм го виждала (в по-малки бутилки) в Whole Foods, така че трябва да го има и при вас. На мен това ми е абсолютен фаворит сред зехтините, и в Милано си го поръчвах в кашони директно от производителите. Доколкото помня тогава не се продаваше по магазините - политика на компанията. Но нещата може и да са се променили през последните години. Хубавото е, че след около година тук Волпи почна да го внася и аз само дето не изтанцувах танца на радостта като го видях в магазина. На всичкото отгоре имаше и от любимата ми мостарда, та беше двойна радост.

--------------------

--Bill Bryson

Кристел
in aeternum

Регистриран: 07.06.2005
От: Небето
    #2562151 - 25.01.2010 19:03 [Re: Mayte]

Не не, нищо не се е променило Mayte и в момента си го поръчват в кашони ... Аз не съм му любителка, сред предпочитаните ми е olio di soia, специално за салатки, то си се намира в магазините.

--------------------
"My people know My name!"Isaiah 52:6

Mayte
anti-hero

#2562159 - 25.01.2010 19:46 [Re: Кристел]

Такова честно не съм опитвала, но на салатки (особено такива с по-деликатен вкус) слагам олио от гроздови семки и така вкуса на олиото не доминира над този на салатата. Предполагам и със соевото олио ефекта е подобен?

--------------------

--Bill Bryson

Кристел
in aeternum

#2562163 - 25.01.2010 19:54 [Re: Mayte]

Да също много здравословно ... подобен е вкуса, ненатрапчив

--------------------

Monnica

Регистриран: 18.07.2005
    #2562181 - 25.01.2010 20:18 [Re: Mayte]

А кой зехтин е с възможно най-ненатрапчив мирис. Аз обожавам маслини, но миризмата на зехтина

Кристел
in aeternum

#2562209 - 25.01.2010 20:49 [Re: Monnica]

Аз за готвене използвам carapelli не знам дали го има по вашите земи. Вкуса му никак не е натрапчив

--------------------

California
I Believe in Miracles

Регистриран: 08.02.2005
От: South California
    #2562275 - 25.01.2010 22:08 [Re: Mayte]

Thanks Mayte.....следващия път като пазарувам в Whole Foods ще го потърся...

--------------------
Велик капитан се става в бурни морета и дълбоки води!

There is no limit to what you can do or where you can go if you do not mind who gets the credit.

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2564179 - 28.01.2010 11:37 [Re: Monnica]

Маслините за ядене са различен сорт от тези за зехтин. Изобщо съществуват доста различни сортове маслини. Вкуса е различен и в зависимост дали са брани в планинска или равнинна местност, като планинските най-общо са с по-тежък вкус. Зехтина е с най-силен вкус и аромат в момента на излизане от *мелницата*, но не се ползва такъв, а се оставя 1 година да се утаи (макар че гърците обичат комат хляб, полят точно с този зехтин, настърган домат и риган). Рафинирания и разреден зехтин е с най-лек аромат и вкус, т.е. за твое *съжаление* по-качествения зехтин е *по-тежък* най-общо казано. С времето се свиква и дори ти харесва. Добре е да се избира винаги екста върджин

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

Monnica

Регистриран: 18.07.2005
    #2564883 - 28.01.2010 23:54 [Re: Shogoun]

Shogoun, сега ползвам един зехтин с много свеж аромат и някак на зелено ми мирише. По-тежък на аромат и вкус зехтин с хляб и домат мога да ям, но за готвене и салати ми е много натрапчиво. Доминират само вкусът и ароматът на зехтина, сякаш няма други вкусове и аромати в ястието.
И аз предположих, че зависи от маслините. Работата е там,че никъде на етикета не пише от какви маслини е правен. Как да го преценя само по етикета? Дори по цвят не мога да го избирам, защото често се ползват тъмни бутилки. Този, който ползвам сега е просто organic,cold pressed и extra virgin. Нищо особено не е, но за пръв път възприех вкуса и аромата му.

Кристел, има го тук. Ще го опитам.

Благодаря и на двете ви.

Miss K
zen

Регистриран: 14.11.2005
От: NYC
    #2564912 - 29.01.2010 00:29 [Re: The mermaid]

Един въпрос към разбирачите от зехтин. Забелязах че някои видове extra virgin зехтин се сгъстяват при по-ниски температури, а други не. Това признак на качество ли е? Или признак на нещо друго?

Анонимен
Нерегистриран

Post deleted by Дон Кихот
    #2565063 - 29.01.2010 11:10 [Re: Miss K]

luce

#2565181 - 29.01.2010 14:15 [Re: ]

загледах се в показаната от теб бутилка и нещо не ми хареса - ами да, няма нищо общо с оригиналното Monini -виж надписа,клонките ето ти оригинала и уеб сайта.... Olio Monini

в оригинален вид Olio Bertolli

Olio Carapelli

има много италиански продукти които се имитират -приличат в общи линии по опаковката и даже името копират...олио,паста,вино,сирена.....само дето по качество са на съвсем друго ниво -не се знае кой и къде ги е произвел,да не говорим за хигиенични и други контроли....

--------------------

The mermaid
дете на Пирея

#2565519 - 29.01.2010 22:44 [Re: Miss K]

Екстра върджин е най-тежък, тоест най-плътен, нормално е той да се втвърди в хладилник.. то няма как иначе да е

--------------------

vili1976
Chicago
**

Регистриран: 03.05.2006
    #2573309 - 10.02.2010 03:48 [Re: Rozsomák]

Цитат:

Ето малко инфо.На английски но достатъчно ясно кое олио става за пържене и кое не:
Why olive oil is bad for your stir-fry user
by Brett Blumenthal - Sheer Balance, on Thu Feb 4, 2010 8:46am PST 78 Comments Post a Comment Read More from This Author » Report Abuse We all know that certain oils are healthier than others, but your oil health goes beyond just the type. The health of your oil can be related to how you use it too.
Each type of oil has what is called a “smoke point.” The smoke point is the specific temperature at which the oil starts to break down…or in more technical terms, its molecular structure begins to change. These molecular changes result in changes in flavor, as well as changes in nutritional value…specifically, the nutritional value of the oil starts to degrade; changing what once may have been considered an especially healthy oil (such as Olive or Flaxseed which is rich in Omega-3s), into one that is unhealthy.

The higher an oil’s smoke point, the higher the temperature the oil can withstand. As a result, each type of oil should be used for the cooking method that is most appropriate to its individual smoke point and heat tolerance. Here is a quick guide for the next time you reach for your favorite oil.

Heat
During Cooking Oil Best Use
No-Heat Flaxseed Salads
Low to Moderate Coconut Baking (low heat)
Light Sautéing
Pressure Cooking
Salads
Corn
Olive
Peanut
Sesame
Walnut
Medium Heat Macadamia Nut Baking (medium heat)
Sautéing
Stir-Fry
Safflower
Canola
High Heat Avocado Deep Browning
Deep-Frying
Searing
Grapeseed
Sunflower
Soybean / Soy

Note that the above table represents oils that are refined. Most oils we buy are refined. Refined oils tend to have much higher smoke points than their unrefined counterparts. They also differ in nutrition and flavor. Unrefined oils are more nutritious (some of oils’ nutrients are removed during the refining process) and they tend to be much richer in flavor. For instance, unrefined peanut oil will smell and taste just like peanuts, while refined peanut oil will have a lighter smell and taste.

When it comes to extremely high heat cooking, always choose oils which are refined. If, however, you are anxious to have a salad with a rich taste, splurge on the unrefined variety if your palate so desires!

What is your favorite oil to cook with?

А това е линка ЦЪК

Rozsomák
жилава

#2573363 - 10.02.2010 09:06 [Re: vili1976]

Благодаря ти , добре че си дала и линка към сайта, там таблицата се вижда добре.

Полезна информация, предполагам и за всички, които надникват в темата.

--------------------

Редактирано от Розмари (10.02.2010 09:09)

ramire
неориентиран
*

Регистриран: 14.02.2014
Re: Зехтин Extra Virgin *DELETED*
    #3136352 - 14.02.2014 13:13 [Re: schnucki]

Мнението изтрито от Nadin

ramire
неориентиран
*

Регистриран: 14.02.2014
    #3136354 - 14.02.2014 13:15 [Re: ramire]

Здравейте, от къде мога да намеря Бертоли...Ще сме много благодарни ако някой помогне.

mish_mash
неориентиран

Регистриран: 27.04.2017
    #3399219 - 27.04.2017 15:43 [Re: schnucki]

Здравейте!

Наскоро прочетох, че сусамовото олио е добър заместител на зехтина или растителното олио, в зависимост от това какво човек иска да готви. Според тази статия http://rntshop.com/article/sesame-sesame-oil-benefits-and-recipes , нерафинираното и рафинираното сусамово олио са ок за пържене, но вие какво мислите? здравословно ли е?

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #3399312 - 28.04.2017 23:24 [Re: mish_mash]

Сайтът от линка е идиотски тъп. Честно.

Някой би ли ми обяснил разликата между царевино, слънчогледово, сусамено, маслиново и РАСТИТЕЛНО масло? С какво растителното се различава от гореизброените? И нека да отбележим, че масло и олио на практика са синоними.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3404167 - 08.06.2017 12:13 [Re: Цецо]

Цитат:

нека да отбележим, че масло и олио на практика са синоними.

А опитай тогава да си намажеш филията с мед и олио.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #3404208 - 08.06.2017 18:37 [Re: admiral]

Ми нидей го вади от контекста и ще видиш кво става. ПропуснАл съм да кажа "в случая". Щото слънчогледово масло не става за мазане на филия, обаче е съвсем точно същото, което е и слънчогледово олио.
На мен ми беше интересна разликата между слънчогледово, царевично и прочие олио и растително олио. Пък ко щещ, разбирай мАсло. Обаче никой не щя да ме светне по въпроса... Никой ли не знае???

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 15441

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.116 seconds in which 0.091 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.