ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
Re: Козунаци в машина за хляб
    #2758657 - 27.02.2011 21:34 [Re: nelka]

Благодаря, Нелка!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #2782757 - 18.04.2011 01:24 [Re: Suzzana]

Прави ли я тази рецепта миналата година и ако да- сполучлива ли е?
Захарта не е ли много

Продукти:

3 яйца + 1 белтък(1 жълтък остава за намазване отгоре)
1/2 ч.ч прясно мляко
1 ч.ч захар
1/4 чаша разтопено масло + 1/4 чаша олио
1 пакетче суха мая
около 3 и 1/2 ч.ч. брашно (на мен ми отиде повече)
настъргана кора от един лимон
2 ванилии

Рецептата по принцип е пригодена за машина за хляб, но аз предпочитам да меся на ръка.

Ето как направих козунаците аз:

Маята се смесва с топлото мляко, 5 с.л. захар и 5 с.л. брашно. Оставя се да втаса. Яйцата се разбиват със захарта и ванилията. Смесват се с втасалата мая и лимоновата кора и прибавят към брашното. Меси се меко тесто. Маслото и олиото се смесват и се загряват - до разтопяване на маслото. По време на месенето се прибавя от мазнината, до изчерпването и.

Тестото се оставя да втаса в топло помещение. Като втаса веднъж, се намесва и се слага да втасва пак. След второто втасване се разделя на две. Всяка половинка се разделя на три равни части, които се правят на фитили. От тях се плете плитка. Поставя се в намаслена тава или форма и отново се оставя да втасва. Аз поставям козунаците да се пекат в студена фурна. Така втасват още малко. Като се надигнат, ги изваждам, мажа ги с разбит жълтък и ръся обилно със захар. Връщам във фурната и допичам.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Suzzana

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #2782788 - 18.04.2011 02:46 [Re: Nadin]

Иха, Надин, добре,че намери темата(и рецептата).
Аз пък обратно на тебе, миналата година, забърках тестото в машината, после го оплетох, сложих го в Bundt cake pan и така го опекох.
(Без да искам намерих и снимката)
Стискам си палци да стане така и тази година.

NadinАдминистратор
Charmed

#2782793 - 18.04.2011 02:53 [Re: Suzzana]

Така де и аз смятам да го меси машината и хвърлих око на твоята рецепта
Колко пъти го меси машината, защото в другата тема казаха, че 3 пъти трябва да се меси
Та, захарта добре ли идва или е много?

--------------------

Alys

#2782870 - 18.04.2011 12:20 [Re: Nadin]

За да е по-сладък козунакът, но захарта да не затруднява втасването, може да се използва фруктоза. В повечето рецепти захарта е от 100 до 150 г на 500 г брашно. Някои пишат, че и с 200 г захар им се получава, но това вече ми се вижда много. Сигурно повече се въртят около тестото, защото с толкова захар не знам как им втасва. Общото количество на яйцата и млякото е около 270 г на 500 г брашно, така че дали 2 яйца и 170 мл мляко или 3 яйца и 120-125 мл мляко, зависи от предпочитанията. Щипка сол или 1/2 ч.л. (мерителната ползвам към машината) е достатъчно. Някои слагат 1-2 с.л. ром, също така малко лимонов сок (1-2 ч.л., но да не е едновременно с млякото). Маята - или 20 г прясна мая, или от 7 до 11 г суха (7 г е маята на Д-р Йоткер, а 11 г е френската). Мазнината - от 40 до 100 г, че и повече съм срещала в рецептите, като най-вкусно ми е с масло или смесено с олио, но също така става хубаво и само със свинска мас. Пробвала съм и става и с по-малко, и с повече мазнина, но предпочитам горната граница. А, мисля, че съм срещала рецепти и с много повече мазнина, но тях не съм ги пробвала. Добавките - ванилия, лимонова кора и т.н. в началото, а стафидите - при сплитането. По желание се прави козунак с плънка.
Според мене няма нужда машината да се пуска да меси няколко пъти (но който иска, може да го направи, разбира се). Хубаво си се получава и само на най-дългата програма. Мазнината трябвало да се добавя след като се замеси тестото и докато меси машината, да се сипва по малко. Час, или час и нещо преди края на програмата (зависи коя машина колко време пече), тестото се изважда, сплита се, оставя се във фурната да втаса (по-добре на около 40 градуса Ц), намазва се с жълтък + олио + прясно мляко, поръсва се със захар и се пече. Предпочитам печене на около 140-150 градуса Ц с вентилатор.
Най-хубави козунаци се получават с брашното за козунаци на София Мел, но извън БГ не знам какви подобни брашна се продават.

NadinАдминистратор
Charmed

#2782889 - 18.04.2011 13:39 [Re: Alys]

Мерси за изчерпателните обяснения
Програмата на моята машина за месене на тесто е 1.5 часа + втасването, значи месеното е около само около час, да не е малко За това питах дали не трябва да се включи още веднъж на месене, без втасване. Казваш, че отделно трябва да втасва, не в машината, така ли?

Уф, що ми трябваше на баир лозе, ама няма как обещах им вкъщи

--------------------

Gomorrah
Found

Регистриран: 04.06.2004
От: нас си
    #2782899 - 18.04.2011 14:42 [Re: Nadin]

Надин, и моята е с такава програма и като правих миналата година козунак си стана перфектен, даже бях сложила олиото с всички продукти, ьащото нямам джаджа за допълнително прибавяне.

--------------------
You think I'll cry? I won't cry!
My heart will break before I cry!
I will go mad.

Alys

#2782914 - 18.04.2011 15:16 [Re: Nadin]

По-скоро втасването е около час , а месенето е около 20-25 минути. Напълно достатъчно е. Някои пускат да се меси няколко пъти. Е, за мене е излишно, но всеки си има виждане по въпроса. Можеш да пробваш два варианта - 1) да ползваш програмата за месене и втасване; 2) да пуснеш на най-дългата програма, но да не го забравиш там, а да извадиш тестото час и нещо преди края на програмата и после пак сплитане и нататък. След като сплетеш, тестото трябва да втаса още веднъж - та това втасване си го направи във фурната. От много експерименти вече не помня какво точно правех, докато намеря мързеливия вариант за козунак, който съм описала (и снимка има). Оказа се, че като заменя голяма част от захарта с течен подсладител, козунакът си става на основната програма за хляб (може да се изважда, сплита, но желанието ми беше да стане САМО в машината, без моята намеса). Без течен подсладител все ми изгаряха козунаците в машината от голямото количество захар (яйцата и млякото също допринасят за по-силното поруменяване).

NadinАдминистратор
Charmed

#2783188 - 19.04.2011 00:24 [Re: Alys]

С две думи да очаквам позагорял козунак
Друг въпрос имам- количеството стафиди, които смятам да сложа след първото втасване ще се отарзи ли по някакъв начин на второто такова?

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#2783190 - 19.04.2011 00:25 [Re: Gomorrah]

Цитат:

Надин, и моята е с такава програма и като правих миналата година козунак си стана перфектен, даже бях сложила олиото с всички продукти, ьащото нямам джаджа за допълнително прибавяне.

Ти ми даваш надежди
Меся разни милинки, тутманици и пр. но козунака определено ще бъде предизвикателство

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 10 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 14121

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.