ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Raletka
замечтана

Регистриран: 20.03.2005
От: Vancouver, Canada
Re: Козунаци в машина за хляб
    #2783205 - 19.04.2011 01:16 [Re: Diddy]

Козунак (не съм го правила досега в машина)
Продукти: (всички те са със стайна температура, ако времето е ограничено могат да се загреят за секунди в микровълновата фурна)
- Суха мая – 2 пакетчета Quick rise
- Яйца – 6 цели + 3 жълтъка за намазване
- Прясно мляко – 500 гр. + 150 гр. за маята
- Захар – 350 гр. + 2 чаени лъжички за маята
- Олио – ½ чаша
- Масло – 100 гр.
- Сол – ½ лъжичка
- Кората (настъргана) на 1 лимон
- Брашно – около 1 кг. (4-5 чаши по 250 гр.) или колкото поеме

Маята се смесва с 2 чаени л. захар, 150 гр. топло прясно мляко и 2 лъжици брашно. Оставя се топло място докато направи калпаче и удвои обема си.
Отделно се разбиват яйцата със захарта, млякото, олиото, разтопеното в микровълнова фурна – масло, кората на лимона и солта.
Смесва с в дълбока купа със маята и се добавя брашно докато поеме. Бърка се докато започне да се отделя то страните на купата. Изсипва се на набрашнен плот и се меси докато спре да лепне. Слага се в купата и се намазва с олио, покрива се с рап и се поставя във фурната, коята е леко затоплена да втасва, докато се удвои, около 1 час.
След 1-вото втасване се премесва отново и ако е много меко се поръсва отново с брашно и се меси. Разделя се на две и се удря около 10-15 пъти в плота. Отново се събира в едно и се поставя отново във фурната за 2-ро втасване за около 45 мин.
След 2-рото втасване се разделя на 6 топки които се месят по отделно и се правят на фитили, които се усукват. Поставят се в предварително намазана с олио алуминиева голяма тава и се сплитат на 2 по 3 плитки. Отново се поставят ва затоплената фурна за 3-то втасване докато се запълни изцяло тавата с тесто.
Намазва се с жълтъците и се поръсва със захар.
Фурната се пуска на 350 Ф, не е необхимо предварително да се загрява и се пече 30-45 мин. до златисто.
След като се опече се оставя още 15 мин. на изключена фурна и след това повдига и се слага кухненска хартия под козунака, за да не се овлажнява. Може да се постави и на скара докато изстине.

--------------------
Светът е ваш!!!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
    #2783260 - 19.04.2011 09:52 [Re: Nadin]

Цитат:

С две думи да очаквам позагорял козунак
Друг въпрос имам- количеството стафиди, които смятам да сложа след първото втасване ще се отарзи ли по някакъв начин на второто такова?

Надин, не съм се изразила достатъчно ясно - загаряха ми козунаците, защото ги печеше машината (пусках цяла програма с месене, втасване и печене), а във фурната си стават перфектно. С други думи, ако месиш и втасваш в машината, а печеш във фурната, всичко ще е наред. Последното втасване - във фурната. Сложи си стафидите след първото втасване и не се притеснявай. Дори да ги сложиш преди първото втасване, пак ще стане, но аз предпочитам да не затруднявам тестото при първото му втасване (може и да не съм права).
Още нещо - шупни си маята, преди да сложиш продуктите в машината и тогава спокойно ползвай само програмата за месене и втасване.

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #2783501 - 19.04.2011 20:35 [Re: Alys]

Още веднъж благодаря за детайлните напътствия

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
    #2784285 - 21.04.2011 12:35 [Re: Nadin]

Направих един козунак изцяло в машина, а сега ще направя една бърза глазура и ще поръся с цветни пръчици, за да му придам празничен вид.

Wikki
неактивен профил
**

Регистриран: 26.08.2005
От: В околностите на Чикаго
    #2784408 - 21.04.2011 19:54 [Re: Alys]

Изглежда страхотно. И си е наслада за очите. Би ли споделила с нас рецептата моля, както и последователността на слагане на продуктите в машината, както и на коя програмка си го правила.
Благодаря предварително.
Весели и хубави празници.

--------------------
"Sometimes I love you,
Sometimes I hate you,
But when I hate you
Its because I love you!"

Uma Rojo
inner while

Регистриран: 25.04.2005
    #2784839 - 22.04.2011 19:41 [Re: Wikki]

моят не е правен в машина за хляб, но темата е козуначена така или иначе
весели празници на всички!

--------------------
Трудна за отвличане.

MyXa
KoHcKa

Регистриран: 06.01.2006
От: the point of no return
    #2784842 - 22.04.2011 19:51 [Re: Uma Rojo]

Ума кажи рецептата за твоя, моля!
Пък аз после ще покажа какво е излязло от моя кухненски робот

--------------------
"Тravel is fatal to prejudice, bigotry and narrow-mindedness.”

~Mark Twain

Анонимен
Нерегистриран

Post deleted by Дон Кихот
    #2784845 - 22.04.2011 19:54 [Re: Uma Rojo]

Viva

Регистриран: 09.05.2002
От: NYC
    #2784847 - 22.04.2011 20:05 [Re: Nadin]

Надин, покрай теб и аз се навих да правя пак козунаци но за всеки случай мисля да взема една панетоне

От ровене в няколко форума се спрях на тази рецепта:

2 яйца + 1 белтък(жълтъка остава за намазване отгоре)
около 1 ч.ч прясно мляко*
1/4 чаша разтопено масло
1с.л ром(по желание)
1 ч.ч захар
1/2ч.л. сол
около 4 и 1/4 - 4 и 1/2 ч.ч. брашно(в машината ми с една бъркалка отива около 4 и 1/4 ч.ч, в тази с две бъркалки 4 и 1/2 ч.ч.)
1 с.л. суха мая
настъргана кора от един лимон
настъргана кора от един портокал
*Понеже яйцата са със различна големина, най-добре е в мерителна чаша да сложите 2-те яйца и белтъка и да долеете с прясно мляко докато се получи 1 и 1/2ч.ч течност.
1ч.ч=240мл
1с.л=15мл
1ч.л=5мл
Важно: За успеха на козунаците всички продукти трябва да са със стайна температура.

От горните продукти се замесва тесто, в машина за хляб на цикъл Тесто(може разбира се и на ръка). В кошничката първо се слагат млякото, леко разбитите яйца, захарта, бъркайте докато се разтвори захарта, после прибавете маслото и настърганите кори, брашното, в едно ъгълче солта и най-отгоре, в средата на брашното сложете маята.
В процеса на месене, след като тестото стане на топка и се отделя от стените на кошничката, се добавят по малко 2с.л. олио(на два или три пъти), като след всяко прибавяне се поръсва малко брашно.
Оставя се да свърши целия цикъл. Сладкото тесто втасва по-бавно, затова тестото се оставя в машината докато удвои обема си, дори и да е свършил цикъла.
Pазделям тестото на две или три части. Обикновено правя или три продълговати козунака или 2 кръгли във кръгла форма за кекс.
Всякя част се разделя на 3 или 4части, от които се правят дълги щнурчета, омазват се хубаво с олио и се плетът на плитка. Плитката се поставя в намазнена и поръсена с брашно форма за печене. Покрива се и се оставя да втаса на топло.
Втасалите козунаци се намазват с жълтъка, разбит с няколко капки прясно мляко или вода и се поръсват със захар. Може да се поръсят с филирани бадеми или да се забучат цели, обелени бадеми.
Пекът се в предварително загрята до 185С(365Ф) градуса фурна, около 20 минути.
В плитките може да сложите стафиди(предварително накиснати в ром докато омекнат), сладко със счукани орехи, или орехи, канела, стафиди и захар.
Може да разточете тестото на правоъгълник, да намажете със сладко и да навиете на руло.

--------------------
"Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present"

Uma Rojo
inner while

Регистриран: 25.04.2005
    #2784849 - 22.04.2011 20:11 [Re: ]

моита станаха два, но трябваше три да направя защото наистина тръгнаха на някъде
добре си направила, че си разделила на три, Arwen
не знам, формите ми ли бяха малки, но тестото втаса и тръгна в незнайна посока
радвам се, че рецептата се е получила. от баба ми е и да си призная аз самата не я спазвам изцяло, а импровизирам, но винаги се получават чудни козунаците

@Муха, Arwen е дала рецептата по-горе. снимки ще чакам с нетърпение

--------------------
Трудна за отвличане.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 6 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 12598

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.056 seconds in which 0.04 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.