ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
Re: Милинки - има ли някой на линия да помогне
    #2733951 - 01.01.2011 18:11 [Re: Креми]

Цитат:

За тестото:
•1 кг брашно (може и малко повече)
•1 кубче мая
•1 с.л. сол
•1 с.л. захар
•1 с.л. олио
•1 ч.л. оцет
•500 г кисело мляко
•200-300 мл хладка вода
•2 бр. яйца
За плънката:
•2-3 бр. яйца
•300-400 г сирене
За намазване:
•150-200 г смесена мазнина - олио, масло, маргарин - по избор
•1-2 бр. яйца
Детайли
Категория: Солени кексове и тутманици
Сложност:
Оценка: 4.83/5 (18 гласа)
Рейтинг: (?)

--------------------------------------------------------------------------------
Любима рецепта в папка Обща

--------------------------------------------------------------------------------

Снимки

От изброените продукти се замесва тесто, разделя се на питки, питките се разточват на кори. Всяка кора се маже с мазнина и се поръсва обилно с плънка. Две по две се завиват на руло и се режат на 4-5 см. Получените парчета се обръщат с разреза нагоре и се подреждат в намаслена тава. Готовата тава се намазва с яйце и се оставя да втаса. Пече се първо 10 минути на силна фурна, а след това се намалява на умерена, общо около 50-60 минути. Изпеченият тутманик се напръсква леко с вода и се завива, за да се задуши
АЗ лично заменям водата с пр.мляко.

Първо за много години! Здраве и късмет всички ни!

Креми, тази рецепта е страхотна, започнах новата година с отскок, забърквайки я. Стана невероятна, толкова се надигна, че аха, да излезе от тавата И аз, като теб замених водата с прясно млако.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Raletka
замечтана

Регистриран: 20.03.2005
От: Vancouver, Canada
    #2734201 - 02.01.2011 23:37 [Re: Nadin]

На всички - Честита Нова Година, да сте живи, здрави, весели и щастливи!!!!
Надин, имам въпрос към теб - тъй като имам затруднения да намирам прясна мая, това кубче от рецептата на колко суха мая се равнява? Благодаря предварително.

--------------------
Светът е ваш!!!

lessi
с рогата напред

Регистриран: 16.09.2005
От: Chicago NW suburbs
    #2734204 - 02.01.2011 23:53 [Re: Raletka]

забелязала съм в Щатите, че маята, която е на кубчета се продава в хладилните витрини при киселото, прясното мляко, маслото. Не зная как е в Канада.

Ако не се лъжа 1 кубче мая = 2 суп.л. суха

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #2734206 - 03.01.2011 00:35 [Re: Raletka]

Цитат:

това кубче от рецептата на колко суха мая се равнява? Благодаря предварително.

Както и lessi е казала- 2 супени лъжици, но аз ( за по-сигурно) сложих 2.5 с.л. Да добавя, че след като отворя пакета с маята, я слагам в стъклен контейнер със стегнат капак и я държа в хладилника.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Raletka
замечтана

#2734209 - 03.01.2011 00:53 [Re: lessi]

Сигурно се намира, но тъй като аз от скоро се занимавам с правенето на тестени изделия ( в България имах безкрайно несполучливи опити в месенето, а и имаше кой да ги прави) не съм много добре запозната с мерките и теглилките. Желанието ми започна от преди 4 месеца, когато ми подариха един кухненски робот и за да не стои бездеен започнах по-малко да се пробвам, и то със суха мая, която имам винаги. Един или два пъти и то около Великден попадах в един немски магазин на прясна мая, която беше 1 паунд (465 гр.) Даже не знам и как да я съхранявам, мога ли да я замразя на отделни кубчета и за колкот време? Да не говоря, че всички рецепти на мама и свекърва ми са - мая колкото кибритена кутийка - ами като не мога да се сетя колко беше голяма в България?
Сигурна съм, че и тук провалите (много по-малко от преди) ми идват от маята, кочто не мога да уравновеся прясна спрямо суха.

--------------------
Светът е ваш!!!

Wikki
неактивен профил
**

Регистриран: 26.08.2005
От: В околностите на Чикаго
    #2734374 - 03.01.2011 18:02 [Re: Raletka]

Честита нова на всички.
Желая Ви сибирско здраве, кавказко дълголетие и циганско веселие
Можеш да си нарежеш маята на кубчета с размера на кибритени кутиики и да ги наредиш в един буркан и в хладилника. Така после ще ти е по лесно.
А за миленките аз си правя тесто като за хляб. След което разточвам една кора с размери - 75 х 25 см приблизително.
След това намазвам с 1 пакетче разтопено масло, 4 яйца в които съм натрошила около 150 - 200 гр. сирене, засуквам по далжина и... всъщност нататък е това което е показала Кремена на снимките
Лесно и вкусно.
Обезателно ги похапвам с малко подсолен айрян

--------------------
"Sometimes I love you,
Sometimes I hate you,
But when I hate you
Its because I love you!"

Креми
най-миличка

Регистриран: 09.06.2004
От: Fort Worth,TX
    #2734399 - 03.01.2011 20:27 [Re: Nadin]

За много години,Майче!И на вас много здраве.Радвам се че ви е харесала.

Креми
най-миличка

#2734406 - 03.01.2011 20:39 [Re: Raletka]

За много години.Стандартана мая в Бг е около 42 грама и се слага 1 пакет за приготвянето на пита или каквото и да е друго печиво.Тея 465 ги направи на 10 парченца и ги слагай във фризера.Няма проблем при приготвяне да извадиш предварително и да омесиш тестото.

Raletka
замечтана

#2734443 - 03.01.2011 22:04 [Re: Креми]

Благодаря ви мили момичета. Вчера ги направих след новогошно, и както каза Надин - надигнаха се страхотно, а за вкуса да не говоря - всички си облизаха пръстите. Даже не успях да снимам, толкова бързо се ометоха. Сложих 2 пакетчета по 8 гр. бързо надигаща се (quick-rise)мая. Ако имате рецепта и за изпитана погача - давайте.

--------------------
Светът е ваш!!!

Креми
най-миличка

#2734467 - 03.01.2011 23:31 [Re: Raletka]

Аз лично правя погача по рецептата за тутманика с разлика, че вътре не слагам плънка и я оформям за печене по друг начин.Общо взето тестото за милинки, тутманици и пити са единтични.Мая , млеко, яйца и т.н.Просто обърни внимание колко са еднакви.Разликата е във външния вид.
Питка с прясно мляко

•1 кг бяло брашно
•42 г прясна мая
•3 бр. яйца
•2-3 с.л. олио
•200 мл прясно мляко
•200 г кисело мляко
•1 с.л. сол
•1 с.л. захар
За намазване:
•1 бр. жълтък
•1-2 с.л. прясно мляко
За украсата:
•брашно и вода за твърдо тесто
Детайли
Категория: Хлябове и питки (без плънка)
Тип: Българска кухня
Сложност:
Оценка: 5/5 (6 гласа)
Рейтинг: (?)

Любима рецепта в папка Обща

Снимки

Маята се разтваря в 100 мл топло, но не горещо прясно мляко и се добавя брашно за получаване на не много гъста каша. Добавят се и 1-2 щипки захар. Това ще предизвика по-бързото втасване на маята. След това се пресява брашното. Добавят се сухите съставки и се разбъркват. Оформя се кладенче и в него се изливат яйцата, 200 мл прясно мляко, 200 г кисело мляко и олиото. Накрая се добавя и готовата мая. Замесва се средно твърдо тесто. Оставя се да втаса, докато удвои обема си. Оформянето става според желанието и фантазията на готвача.
Аз го направих така - тестото се разделя на три топки. Едната се слага в центъра на намазана с масло тава. Втората се разточва на кора, която се разрязва на 8 триъгълника. Всеки триъгълник се намазва с масло и се навива като кифличка. От третата се оформят осем топчета.
Питката отново втасва, след което се маже с жълтък и 1-2 с.л. прясно мляко и се украсява по собствен вкус. За постигане на бърз и отличен резултат е добре всички продукти да бъдат топли, дори и съдът, в който втасва тестото. Пече се в предварително загрята на 200 С фурна, след като се зачерви температурата се понижава на 160 С.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 12476

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.031 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.