ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Izmoren
заслужил ветеран

Регистриран: 09.01.2005
От: Mar Caribe
Тринидадска Кухня
    #2842924 - 13.10.2011 00:00

Бях писал в някаква тема навремето, че събирам морални сили да напиша няколко рецепти за кухнята на остров Тринидад. Никога не съм ходил там, но в съседния офис работи един "трини" та редовно съм се наслаждавал на ухания от там. Един ден ми предложи да опитам салмън роти, чиято рецепта ще напиша първа. Това беше началото на любовта ми към този тип кухня.

В резултат на смесването на културите на европейци, индийци, китайци и негри кухнята на West Indies е напълно уникална.

--------------------
Law of Logical Argument

Anything is possible if you don't know what you are talking about.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Izmoren
заслужил ветеран

Салмън Роти
    #2842936 - 13.10.2011 00:46 [Re: Izmoren]

Смесете в блендър:
- връзка силантро (рекао)
- 1 зелена камба
- 5-6 зелени Scotch bonnet (срещал съм ги още като green Jamaican peppers)
- 5-6 стръка млад лук
- 2-3 с.л зехтин
Получената смес може да се замрази в хладилника за понататъшна употреба.

2-3 смачкани скилидки чесън се задушават със зехтин. Добавят се 5-6 обелени и нарязани на кубчета червени картофи (около 1 кг) + 3 с.л. къри (тук веждите на половината четящи се наместиха удобно по средата на челото, а устните промълвиха "нема да стане" ) + 2 с.л от описаната по горе зелена смес + поръсване със ADOBO ( нещо не мога да кача линка [url=http://www.goya.com/english/product_subcategory/Condiments/Adobo]уеб страница[/url] ) . Горното се залива с малко вода и се оставя докато картофите омекнат.

Оригиналната рецепта изисква консерва сьомга. На времето солената треска и консервирана риба са били достъпните евтини протеини за местното население. Сега хубавата солена риба е всичко друго но не и евтина, но традицията на готвене си е останала. Та да се върна на оригиналната рецепта, а вие имате винаги избора да я замените с нещо по ваш вкус.

1 консерва сьомга + 1 с.л от зелената смес + 1 с.л. млян кимион + 2 с.л турмерик + малко сол се добавят в тенджерата и се оставя да поври ощв 2-3 мин.

Поднася се с роти (вид хляб).
Роти:
Роти-то се прави с размер около 40 см, след което се пълни с гореуказаната смес от картофи, риба и подправки и се завива за да стане от кръгла палачинка на квадрат. Яде се като сандвич.

Аll purpose flower смесвамео с baking powder и малко сол - количеството по желание Със хладка вода правим твърдо тесто, което оставяме да престои 10-15 мин.

Накъсваме тестото на парченца колкото 2 БГ кибритени кутийки. Разточваме тестото до дебелина 0.5 см и намазваме с масло. Правим един радиус разрез, хващаме външния край и го прилепваме така, че да остане 3/4 окръжност. Стърчащата 1/4 я завъртаме така, че да получим полукръг и после 1/4 окръжност. Натъпкваме дъгата навътре в посока към върха. Правим на топка и оставяме да си почине 5 мин. Разточва се до дебелина 2 мм.

Нагорещяваме скилет, което е нещо като тиган но със страни около 1 см - ето [url=http://www.cooking.com/products/shprodde.asp?SKU=744883]уеб страница[/url] Тринидадската дума за подобно нещо е "tawa" и се произнася по близък Бг начин

Та върху нагорешеното пособие слагаме разточеното тесто и печем. Ето едно видео как се правят роти. Тестото е различно; аз харесвам повече това което написах по-горе, защото става като многолистно - добре изпечено се разделя на пластове. [url=

уеб] страница[/url]

Следва калалу - като събера още сили, нали съм изморен

--------------------
Law of Logical Argument

Редактирано от Nadin (24.12.2011 17:40)

ira
sleepless

Регистриран: 10.11.2003
От: SEA
Re: Салмън Роти
    #2843415 - 14.10.2011 20:44 [Re: Izmoren]

Благодаря за рецептата- стана вкусно.
Ако си отпочинал вече, би ли могъл да пуснеш още?

Izmoren
заслужил ветеран

Callaloo - калалу
    #2843511 - 14.10.2011 23:46 [Re: ira]

Отпочинах вече, благодаря

Тази чорба носи името на Jamaican Callaloo, което е вид зеленчук. Спокойно може да се замести със спанак, който има подобен вкус. Срещал съм зеленчука и под името green amaranth. Друг вариянт из Карибите е с Dasheen (зеленчука, да не се бърка с кореноплодното dasheen, наричано още таро - taro) Снимка уеб страница може да се използва за същата цел. При готвене с Dasheen се отрязват и изхвърлят върха на листата - нямам идея защо.

Освен зелените листа, постоянно присъстваща в калалу-то е бамята. Останалите съставки - кокосово мляко, раци, лобстер (или заместването им с imitation crab meat), различни видове месо, люти чушки и др подправки. Добавените съставки се задушават бавно до консистенцията на нашенска гъста чорба. Когато е готово, калалуто има тъмно зелен цвят и може да се яде самостоятелно или като грейви за друго ястие.

Продукти:

12 листа dasheen
1 консерва coconut milk
1 с.л. масло или зехтин
20 гр. масло
1 scotch bonnet pepper
8 бами? (как е множествено число на бамя? Тук си падат по големите бами и корнишони - пак нямам идея защо импровизирайте и сложете колкото прецените според това колко обичате бамя)
2 стръка мащерка (thyme)
1 глава лук
4 скилидки чесън
4 млади лука
1 чаша вряща вода
1 пакетче Maggi fish/vegetable seasoning (аз предпочитам бульончетата на Кнор, местните са фенове на Маги - правят заедно чудеса може би )

Задушаваме накълцания лук и чесън в зехтина. Добавяме накълцаните останали съставки и задушаваме до омекване (2-3 мин). Слагаме водата, месото от раци или конк или риба или пиле (ако са скариди се слагат последните 10 мин) и оставяме да къкри до омекване на продуктите (и бульона разбира се).

Рецептата се е приготвяла на времето със солено свинско или солена риба. И в двата случая най-добре е да се накисне месото вечерта преди готвенето и на сутринта се опита как е на вкус. После преди поставянето в супата се нарязва / накъсва на парчета. Последното калалу което ядох беше със солена риба, малки скариди и imitation crab meat - не беше зле.

След като зеленчуците омекнат до разпадане се добавя маслото и се оставя да къкри още 5 минути. Ако използвате конк е добре да го сварите предварително в тенджера под налягане или го варите няколко часа в обикновенна тенджера. Ако не ви се занимава да го варите дълго, използвайте по-малко вода, след сваряването на зеленчуците извадете месата, блендирайте (пасирайте) сместта, върнете месото и добавете маслото. Ако не искате месо я направете постна.
В Европа ако няма конк може да се използват Scungilli.

Следваща рецепта ще бъде булджол от солена риба

--------------------
Law of Logical Argument

Izmoren
заслужил ветеран

Saltfish Buljol
    #2843832 - 16.10.2011 10:07 [Re: Izmoren]

Продукти
-200 гр (1/2 lb) препоръчително salt cod fish, ако не каквото намерите
- 1/2 чаша домати на кубчета по 1 см
- 1/3 чаша лук накълцан на по 1 см
- 1/3 чаша cup червена или зелена пиперка накълцана на по 1 см (препоръчително зелена)
- прясно смлян черен пипер
- 2 с.л. зехтин
- 1/2 scotch bonnet peppers или 1/2 habanero (пропуснете ако не сте любители на пикантната храна)
- 1/2 lime (ако не лимон, може да се пропусне)

Приготвяне:
- Накиснете рибата в 3-4 чаши вода от предната вечер. Ако нямате време, я варете 10-15 мин и после изцедете.
- ЗАДЪЛЖИТЕЛНО проверете рибата на вкус. Ако се налага повторете горната стъпка.
- Надробете рибата с пръсти.
- Загрейте зехтина и запържете лука за кратко. добавете рибата и пипера. Пържете 1-2 мин.
- Добавете доматите, смесете и така докато доматите омекнат.
- Добавете смляния черен пипер и сока на половин lime.

Поднася се със coconut bake и резенчета авокадо.

Сoconut bake е вид хляб. Ето и рецептата.

Продукти:
- 2 чаши брашно
- 3/4 ч.л сол
- 4 ч.л. baking powder
- 2 с.л. зехтин
- 3/4 чаша настърган кокосов орех
- с.л. захар (може да се избегне ако настъргания кокос е подсладен)
- 3/4 чаша мляко

Приготвяне:
- Пресейте брашното, солта и baking powder-а в купа
- В друга купа смесете настъргания кокос и захарта
- Смесете съдържанието на двете купи
- Добавете млякото и зехтина към брашното и бъркайте докато се получи хомогенно тесто
- Покрийте с кърпа и оставете да си почине 10-20 мин
- Разточете до дебелина 2 - 2.5 см и надупчете с вилица

Пече се при 250Ф (121Ц) 20 мин или докато стане златист.

--------------------
Law of Logical Argument

Сияйна
заслужил ветеран

Регистриран: 08.11.2004
Re: Callaloo - калалу
    #2844653 - 19.10.2011 11:59 [Re: Izmoren]

Аз пък само чета
В смисъл като литературно произведение, много екзотични подправки, голяма част няма откъде да ги набавя, продуктите и те са ми непознаваеми.
Ама пък чета, после идва на помощ въображението, приемам го като екстравагантно пътуване на мисълта.
/Дано не ти звуча налудничаво/

Izmoren
заслужил ветеран

Pigeon peas and rice
    #2845132 - 20.10.2011 21:33 [Re: Сияйна]

Благодаря за добрите думи

Нямам никаква идея за pigeon pea, прилича ми на вид боб. Ето линк от Уикипедиа уеб страница

По принцип в латиноамериканската кухня е широко разпространена комбинация rice and beans. Боба се вари и в последствие се добавя към предварително сварения и неовкусен ориз. Съществуват различия в типа боб и подправките според националността на приготвящия.

Разликата с тринита-та е, че те приготвят двете едновременно. Друга особенноост е употребата на кокосово мляко, което не е така широко разпространено в другите карибски кухни.

Продукти:
2 чаши ориз
2 чаши pigeon pea
1 голям домат
2 консерви кокосово мляко
4 струка суха мащерка
1 лъжица масло (аз ползвам зехтин)
сол или Адобо или вегета на вкус.

Приготвяне:
1. Накисвам сушения pigeon pea през нощта. На следващия ден варя около 20 мин в кокосовото мляко.
2. Добавям ориза и нарязания на кубчета домат.
3. Добавям зехтина (или маслото)
4. Похлупвам и оставям да къкри докато ориза се свари и течността се абсорбира. Ако се наложи добавям вода.

Може да се яде като самостоятелно ястие или като гарнитура. Не е нещо, което ще ви се иска да ядете всеки ден, но е интересно като разнообразие и не отнема време за приготвянето.

--------------------
Law of Logical Argument

leader
rain maker

Регистриран: 29.02.2004
От: несен
Re: Pigeon peas and rice
    #2845421 - 22.10.2011 08:29 [Re: Izmoren]

брадчет, понеже таз тема ми е пратиха да е прегледам, мой ли та питам ти шо разваляш дисциплината така..и в своя защита да ти кажа споменах...без да видя снимки си е чиста шега .... снимки се казва на ени неща дет на тях се виждат други неща, понякога вкусни неща, понякога и руси каки...на теб се падна честта да покажеш вкусните неща....имаш три дена

--------------------
крещят ми, начи съществувам !

Izmoren
заслужил ветеран

Cassava
    #2845452 - 22.10.2011 14:31 [Re: leader] Прикрепен файл (90 тегления)

Да беше дошъл на гости лятоска, щях и да те гощавам и да гледаш. Сега специално за теб ще пиша за една вкусна гарнитура дето я правя на пържолите

Cassava или (yuca) е кореноплодно (да не се бърка с произнасяното по същия начин yucca което е декоративен храст или дърво, някой и с плодове).

Въпрос към модераторите: Що не ми се вижда картинката дето прикрепих? Можете ли да я покажете, моля?

--------------------
Law of Logical Argument

Редактирано от Izmoren (22.10.2011 14:37)

lurker

Регистриран: 14.03.2009
Re: Cassava
    #2845454 - 22.10.2011 14:36 [Re: Izmoren]

Цитат:

Що не ми се вижда картинката дето прикрепих?

ето ги картинките:

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 10 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 3450

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.