ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | (покажи всички)
Izmoren
заслужил ветеран

Регистриран: 09.01.2005
От: Mar Caribe
Re: Cassava
    #2845455 - 22.10.2011 14:39 [Re: Izmoren] Прикрепен файл (61 тегления)

Благодаря ти!

Мамицата му, след 45 минути писане изтрих всичко

Следва двойно еспресо и после ще пиша пак

--------------------
Law of Logical Argument

Anything is possible if you don't know what you are talking about.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Izmoren
заслужил ветеран

Re: Cassava
    #2845484 - 22.10.2011 17:01 [Re: Izmoren]

Лидеров, ако беше дошил на гости лятоска, гарнитурата на пържолите щеше да е касава

Касавата, наричана още yuca (да не се бърка с декоративната yucca, която дава и плодове)е кореноплодно с вкус между картоф и кестен. В Латинска Америка е известно и като manioca. Братския бразилски народ е изобретил и tapioca-та, но това е друга тема). Аз обожавам касава, но независимо, че е богата на нещо, което сваляло холестерола има и много въглехидрати, а аз спрях подсилващата диета когато стигнах 200 паунда

Избор на корена:
-Погледнете долната от двете снимки и по-специално отчупените крайчета. Когато сте в магазина, счупете на две корена или поне крайчето. Огледайте да няма и сбръчкани / изсъхнали части. Когато корена е съвсем пресен отчупеното място е искрящо бяло и почва да сълзи веднага. Ако бялото леко е потъмняло или не сълзи не е страшно. Просто корена е бран по-отдавна. В САЩ ги продават намазани с нещо като восък, което удължава годността. Лошото е когато на белия фон може да се видят черни точици - ако го обелите ще видите и черни линийки. Такъв корен дори и сварен ще остане твърд - за бога братя, не купувайте . Ако нямате възможност за пресен корен, потърсете замразен. Ще бъде пакетче с бели цилиндри с дължина 5-10 см.

Варене:
- Нарежете на 5-10 см цилиндри.
- Обелете кората
- Поставете в тенджера със студена вода
- Варете докато омекне (пробвайте с клечка за зъби или вилица. Цилиндъра може да увеличи обема си, цепне се на едно или няколко места надлъжно)
- Оста на цилиндъра е дебела нишка която може да се извади преди овкусяването или по време на консумацията
- Излейте почти цялата вода

Овкусяване:
- В тенджера или тиган с капак задушете до омекване лук и зелена камба (пиперки като българските не са популярни тук. Има ги под името кубанеро и са с много тънко месо. Ако се опиташ да ги препечеш за салата или пиперки бюрек месото просто изгаря). Лука разрязвам на две половини по оста и после на лентички по 0.5 см. Камбара също на лентички по 0.5 см. задушавам първо малко лука и после добавам пиперката на слаб огън.
- С още топлата смес заливам касавата. Добавям сол и разбърквам.

Правил съм си кулинарен експеримент, като смесих сварена касава, варен карфиол и задушени гъби в тавичка, залях със сос бешамел, поръсих отгоре с настъргана моцарела и запекох за малко Стана интерсно

===
Последно малко отклонение за др. Лидеров

Чувал съм, че суровите корени както и сурови листа от касава действали добре срещу тъщи (е, трябвало да се вземат 2-3 седмици поред, ама който има мерак ...) Аз не съм пробвал като беше на гости тъщата, щот' добре се разбираме

--------------------
Law of Logical Argument

Izmoren
заслужил ветеран

Curried rice
    #2846832 - 27.10.2011 00:18 [Re: Izmoren]

Нямам идея защо кокосовото мляко и кърити си вървят толкова много В тринидадската кухня кокосовото мляко се изпозва често за разлика от другите карибски острови. В същност, единственната друга рецепта в която се използва кокосово мляко ( за която се сещам е де, нямам претенции че знам всичко) е националното ястие на Гренада Oil Down.

Обратно към ориза:

Продукти:
- 1 консерва кокосово мляко
- 3 чаши вода
- 1 с.л. къри
- 2 скилидки накълцан чесън
- 1 стрък мащерка (аз ползвам сушена, щото няма прясна при нас)
- 1/2 с.л. накълцан джинджифил (може да се замени спокойно с джинджифилова паста или на прах)
- 2 стръка пресен лук + 1 глава стар лук, накълцано на средна големина
- 1,5 чаши ориз (оригиналната пропорция е 2 чаши; тук правят ориза по сух отколкото съм свикнал)
- 1 с.л. сол (аз слагам 2 бульончета Кнор)

Приготвяне:
- Във врящата вода поставете кокосовото мляко, кърито, джинджифила, чесъна, мащерката и лука.
- След като заври отново оставете да поври още 3 мин
- Добавете ориза и солта (бульончетата)
- Гответе както готвите ориз

Много лесно, вкусно и ефектно

--------------------
Law of Logical Argument

Izmoren
заслужил ветеран

Breadfruit
    #2889902 - 02.04.2012 07:48 [Re: Izmoren] Прикрепен файл (61 тегления)

При нас сега е сезона на плодовете на хлебното дърво.

Първо няколко обяснения. Добре узрелия плод има кафяви петна и тъмно зелен. Плодове които са светло зелени може да се готвят на супа.

Няй-лесния начин за приготвяне е да се пече на фурна. Взема се дълъг нож и се прави кръстовиден разрез по оста на плода. Поставя се в предваритено загрята фурна и след 30 мин се обръща на 180 градуса. След още 30 мин го бучвате да видите дали е омекнал достатъчно. Кората не се яде.

Лесен и вкусен начин за приготвяне е като се обели (кората се остъргва с нож), после се нарязва на парчета за по-бързо варене и се вари докато е почти сварен. После както в рецептата за салтфиш булджол се задушават лук, пиперка и предварително изкисната солена риба (На вида който продават тук пише bacalao на испански което е треска на Български) заедно със бредфрут-а. Задушаването е причината да не се сварява напълно - иначе ще ви се разкашка.

Ако правите супа - запържват се две ивици бекон (накълцани предварително на малки парчета) до кафяво. Добавете 1/3 чаша накълцан на ситно лук и пържете докато омекне. Добавете 2 чаши нарязан на кубчета бредфрут, половин чаша моркови на кубчета, 2-3 скилидки накълцан на ситно чесън, 2 с.л. сол и гответе докато зеленчуците омекнат. Добавете една зелена камба, нарязана пак на кубчета, консерва сладка царевица и 1,5 чаши мляко. След като ври 5 мин сервирате с накълцан магданоз отгоре.

Последната идея за днес е руло. Обелвате, нарязвате на парчета и сварявате добре един цял плод (Моя колега от Ямайка твърди, че е зеленчук )
Намачквате и смесвате с 2 с.л. масло. 1/2 чаша ситно накълцан лук и 1/2 чаша ситно накълцана зелена камба се задушават в 2 с.л. масло. Добавят се към намачкания плод заедно с 2 с.л. накълцан магданоз, сол и черен пипер на вкус и всичко се омесва добре.
1/2 кг риба или месо се сваряват и накъсват на ситно. Смесват се със 1/2 чаша галета, 1/4 чаша ситно накълцан млад лук и едно разбито яйце.

Бредфрут-а се разстила на правоъгълник. Рибната смес се разстила отгоре. Завива се и се пече на 325Ф 165Ц за 25-30 мин.

--------------------
Law of Logical Argument

звездна

Регистриран: 08.04.2007
Re: Breadfruit
    #2890352 - 04.04.2012 00:01 [Re: Izmoren]

Винаги съм се чудила какво е това хлебно дърво. Само по книгите съм го срещала да го споменават.
А какво е на вкус? На какво прилича най-много?

--------------------
Sola scriptura

Izmoren
заслужил ветеран

Re: Breadfruit
    #2890368 - 04.04.2012 01:46 [Re: звездна]

Ами вкуса напомя картофения. Ако плода е презрял - сладни. Много засища

Като отпочина пак, ще напиша рецептата за традиционната манджа на Гренада "Oil Down"

--------------------
Law of Logical Argument

Страници: 1 | 2 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 10 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 3441

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.023 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.