ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
nelka
пълен член

Регистриран: 21.08.2005
От: Norge
Re: Приготвяне на десерти - слабост или задължение
    #2976822 - 07.11.2012 21:30 [Re: Си Ди]

Си Ди, практиката е била такава, защото в един момент край масата сме се събирали всички, заедно, след като цял ден сме били на работа и училище.
Аз самата не обичам да готвя в никакъв случай с чаша в ръка, нито в компания, поради което за мен е по-приемливо да общувам след като всичко е приготвено и сервирано. От векове тъкмо масата е функционирала като сборен пункт, на мен и сега това ми се струва нормално. Бих казала, че то все още е такова (навярно) навсякъде по света. Което не отрича другите зони за общуване по какъвто и да било начин!

Но това, разбира се, не е норма; за всекиго функционират различни неща, важното е да ни е добре по нашия си начин.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #2976828 - 07.11.2012 21:34 [Re: nelka]

Ей, това все едно аз съм го написала!

nelka
пълен член

Регистриран: 21.08.2005
От: Norge
    #2976840 - 07.11.2012 22:22 [Re: Dr.G]

Докторе,

За да не е само прегръдката, нека да кажа, че изключително много уважавам всичко, което ангажирани момичета като теб и Надин постигат в кухнята! Знам какво е и да се ходи на работа, и (образно казано) да се застъпва втора смяна след това, поради което винаги имам много респект към вас!

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #2976855 - 07.11.2012 23:13 [Re: nelka]

Цитат:

Аз самата не обичам да готвя в никакъв случай с чаша в ръка, нито в компания, поради което за мен е по-приемливо да общувам след като всичко е приготвено и сервирано. От векове тъкмо масата е функционирала като сборен пункт, на мен и сега това ми се струва нормално. Бих казала, че то все още е такова (навярно) навсякъде по света. Което не отрича другите зони за общуване по какъвто и да било начин!

По-добре едва ли може да бъде казано.
Респект (за пореден път)

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
    #2976859 - 07.11.2012 23:26 [Re: Dr.G]

За половинката салатата е нещо задължително (ядем си я с основното ядене), а покрай него и аз свикнах. Когато нямахме градина и не съм купила никакви зеленчуци, нарязана глава лук, подправена с олио и сол, също вършеше превъзходна работа. Сега е друго - има и пресни, и консервирани зеленчуци. Хубавото е, че дори може да не съм готвила .
Свекър ми, обаче, който е на 93, си има строги правила - яде в 12 на обяд (не се местят стрелките на часовника през цялата година ) и като започне да се стъмва (и животинките са прибрани и/или нахранени), което в този сезон е между 17 и 18 часа. Всяко от двете хранения за деня започва с 20 г ракия, за да му дойдел апетитът (отделно му варя билка за апетит, която пие преди хранене). Сутрин предпочита супа, а вечер нещо по-сухичко, ама каквото съм готвила - такова яде. Не иска да му сипвам повече от половин паничка и ако е с 1-2 лъжици повече, мърмори, че му е много. Но почти винаги сервирам и нещо допълнително като тиква, мляко с ориз, конфитюр, компот, салата. А, щях да забравя - млякото е почти задължително (много рядко да пропусна). Много от "нашите" ястия не ги приема (разни задушени зеленчуци, както и таратор - чуди се защо съм сложила краставици на млякото ).
Моята култура на хранене е повече от ужасна - мога цял ден да карам на капучино (домашно приготвено) и хляб с домати или конфитюр..., при всички случаи не е за хвалене. С половинката ядем заедно (по възможност). Това си е един вид удоволствие.

П.П. Поръчах капак за купата на робота , т.е в сервиза казаха, че ще направят поръчка. Оказа се, че се продават отделно, като различни артикули с купата и за щастие, не е много скъпо - около 5-6% от стойността на робота.

Юнона
разсеяна

Регистриран: 29.03.2006
Re: Традиции в храненето на семейството - споделете вашите
    #2976863 - 07.11.2012 23:47 [Re: Sol y Sombra]

Всеки ден десерт? Неее, няма време за това, а не е и здравословно
През уикенда обаче винаги правя някакъв сладкиш - щрудел, плодов пай, тортичка, кекс или мъфини. Така са свикнали децата от малки - през уикенда вкъщи ухае на сладко
Що се отнася до хранителните ни навици - много държа на здравословното хранене, през годините полагах много усилия в тази посока и се радвам, че резултатите са очевидни. През седмицата правя бързи вечери от типа на пържола и салата, пълнозърнеста паста или пица, омлет или друго с яйца или пък печена риба и салата... След вечеря често готвя за следващия ден - нашите деца закусват, обядват и вечерят вкъщи, което означава, че в хладилника трябва да има нещо, което да си притоплят. Сега например довършвам едни кюфтета по чирпански - ще имат за обяд утре и в петък. Слава Богу, вкъщи никой не е капризен и няма против да яде два пъти от едно и също ядене, още повече, че не са последователни хранения.
През уикенда освен сладкиш задължително изпълнявам по някое специално желание за ястие, отнемащо повече време.
Единственото, с което не мога да се справя, е относително късния час на вечеря вкъщи - около 20.00. Прибирам се у дома към 19 часа, няма как да се справя по-рано с вечерята. Но не забелязвам на някой да му пречи. Пък и децата, когато са втора смяна, се прибират чак към 19.30, така че нещата всъщност са предопределени

За чашата вино по време на готвене - понякога обичам така, особено когато готвим заедно със съпружието или голямата дъщеря. Приятно ми е. Забелязала съм, че май споделеното готвене сплотява повече от споделената консумация

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
Re: Традиции в храненето на семейството - споделете вашите
    #2977073 - 08.11.2012 17:52 [Re: Юнона]

Много ми е интересно всичко, което сте написали И черпя идеи.

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2977166 - 08.11.2012 21:04 [Re: nelka]

Нелка, според мен не храната е важната, а споделянето й, и не масата сближава, а нещата, които се правят заедно и с удоволствие. Можете да сядате всяка вечер заедно да вечеряте, и атмосферата да е кошмарна, а може да се прибирате и вечеряте по различно време, но въпреки това да разговаряте помежду си и да споделяте общи интереси. А масата е важно и за какво друго се използва.
Затова особено ценя късните съботни "специални" закуски, съвместните разходки и компанията, която си правим, когато сме у дома. Все пак, вече нямам малки деца, но когато бяха малки, естествено, че семейството се хранеше заедно всяка вечер. Сега това не е възможно, но намираме време да общуваме, което и по-важното, според мен.
Що се отнася до готвенето в самота - ми на мен устата ми е свободна и кълцането, миенето, бъркането, баенето и изобщо домакинстването, не ми пречи да говоря с останалите, които са налични и ми правят компания, нито ми пречи да искам "помощ" - да донесат, изнесат, подадат, погледнат, опитат или да се кикотим, оплакваме, мрънкаме, философстваме, играем на развален телефон или гледаме телевизия.

Suzzana
Saoirse

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #2977319 - 08.11.2012 23:50 [Re: Си Ди]

Пак в десятката Си Ди .
Все едн аз съм го писала.
(Ами така е с големи деца)

Marbella
Любопитна

Регистриран: 06.07.2004
    #2977386 - 09.11.2012 01:19 [Re: Suzzana]

За мен и в моето семейство вечерята е свещено понятие. Така съм възпитана, така съм възпитала децата си.
Вечерята е късна, неизбежно, но тогава сядаме на масата всички, тогава се сервира най-вкусното, напоследък по 2-3 неща, тогава сме заедно. Вечерята може да е от хляб и сирене, доматче евентуално, но всички са налице.
Вечерята е ритуал, а не меню.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1633

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.038 seconds in which 0.018 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.