ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
Re: Готварски истории - нова част
    #2979692 - 15.11.2012 15:43 [Re: Alys]

И аз ползвам фурната , еле пък зимата, лятото става, ама зимата - тц. Наистина маслеността няма връзка с бактериите, трябва да е със жива закваска само. Иначе аз съм жив термометър , предполагам опита си казва думата - рядко бъркам градусите .

И наистина пък киселото мляко, дори да не е добре подквасено или редичко, си остава най-подходящото нещо, като се замисля - лесно се усвоява, за разлика от прясното, не създава проблеми, може да престои и 20, че и повече дни в хладилника или зимата просто на студено без да се развали, даже става по-вкусно , ползва се както са печива /баници, закуски и пр./, така и за готвене, подправяне или директно за пиене, може да бъде самостоятелна закуска с ядки и-или плодове, изобщо - киселото мляко си е супер-храна!

ПП Ох, като каза козе - толкова ми липсва домашното прясносолно козе сиренце от буркана, нищо общо с купешките . Уви, вече нямаме наблизо кози, хеле пък с добро мляко. Пък и сигурно даже съм забравила как ставаше. Така е, като не се упражнява човек. А и нямам навика да записвам. Много глупаво от моя страна, ама често акъла идвал отподире.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Vianne Rocher
Нерегистриран

#2979708 - 15.11.2012 16:43 [Re: Си Ди]

Аз пък обичах, баба като направи сирене и да хапна, докато не е още стегнато съвсем и без сол . И тук, и на Банско не е проблем да си взимаме биволско или краве мляко и квася, но почти само аз си го ям, освен ако не е на "Снежанка". Помня, баба използваше гъба за квасене, но не знам къде може да се намери такава . Аз квася с "Бор Чвор" и според бившата ми свекърва, която е контрольор по качеството на млечни продукти, техните наистина отговарят на стандарта- не само млеката, но и сиренето и кашкавала.
Засега съм се ограничила да купувам продукция от местните хора-от плодове и зеленчуци до яйца и месо, да правя домашен хляб за мен и домашните, но ми се ще да започна да правя кашкавал и сирене, защото много се "харчат" вкъщи, а не съм съвсем сигурна какво слагат в купешките .

Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
    #2979839 - 15.11.2012 21:28 [Re: ]

С гъба става кефир. Преди години опитах, но много ми свали кръвното и повече не продължих, а като дете съм пила (но купешки кефир). В бг-мама има тема - разменят си гъби http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=191239.0.
Бях много доволна от Бор Чвор, но веднъж комшийката се оплака, че не й се е подквасило млякото. Не знам повече подробности, може грешката да е в нея (макар да е по-опитна от мене). Последния път си захванах подкваса с Боженци, но това беше отдавна. Може и цяла година да е минала.
С половинката ядем и много старо кисело мляко (примерно може да е стояло повече от месец), но за подкваса трябва да е най-много на 2 седмици (това си е мое правило, защото съм пробвала със старо мляко и не ми се получи). В чужбина нещата са малко по-различни и явно е по-трудно да си направи човек кисело мляко. Чела съм, че дори някои си пренасяли подкваса, но в някакъв момент тя се изражда (не знам за кои точки на света става това).

Си Ди, за сиренето ли не си записвала? Някои подробности ги знам, но не съм правила. Всъщност не съм купувала толкова мляко, че да правя сирене. Имаме овце, но като бройка спокойно могат да минат за домашни любимци и млякото не е достатъчно. Дори една овца все още има малко млекце (да ни е жива и здрава). Преди десетина години свекърва ми, светла й памет, правеше сирене и това, което запомних за начало е, че се затопля до 68 градуса, охлажда се до 30 и тогава се подсирва. Мога да се разровя из записките си в нета, но като цяло не са съвсем от личен опит. Термометрите, които ползвам, са от онова време и са до 100 градуса.

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2979924 - 16.11.2012 00:30 [Re: Alys]

Да, прясносолно е сиренето преди да стегне и да поеме саламурата - мекичко е и не е солено. Навремето само едната коза даваше по кило-две мляко на ден, може и повече, хубаво, не миризливо /важно е/ мляко - за сирене трябват няколко литра. Сега не си струва усилието, а и не мога да си набавя такива количества сигурно мляко на достъпна цена, но ми липсва вкуса - обичам го, а и ми носи спомени. Мъчно ми е, че някогашните рецепти /добри или странни за съвременния вкус /, се загубват. Че аз дори "моите" си рецепти не съм записала - навремето като съм ги правела ден през ден, не съм смятала, че мога да забравя съставките, съотношенията или технологията. Ама паметта изневерява! Факт! Не знаеш кога какво може да потрябва.
За киселото мляко - ако закваската или млякото, което ще се използва, са стари, в тях няма живи бактерии или няма достатъчно жизнеспособни такива - те си имат определено "количество" живот и разрастване, след двайстия ден ферментацията спира и не остава жива "за цяр". Затова и не могат да си изпълнят задачата. Иначе, въпрос на вкус, старото кисело мляко може да е по-вкусно от прясното.
И като си говорим тук сладко за подкваса, моите диванета не харесват домашно мляко, за каймак не говорим. "Силно" им идвало.

Редактирано от Си Ди (16.11.2012 00:41)

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #2979965 - 16.11.2012 08:37 [Re: ]

Виан, много благодаря за отзива за Бор Чвор, аз съм чувала доста лоши неща за тях, макар че съм купувала и биволско, и овче кисело мляко, и сметана, но аз сама не мога да преценя кое е хубаво и истинско, нямам критерии

Редактирано от Sol y Sombra (16.11.2012 08:39)

Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
    #2979974 - 16.11.2012 09:48 [Re: Си Ди]

Вече почти съм извън темата... Преяждала съм като дете с прясно сирене (неосолено). Хората, от които купувахме мляко и сирене, не го правеха добре. Дори след 3 месеца то си оставаше меко и много солено. Като го сложиш във вода, се разлигавяше по повърхността до степен неприятна за ядене. Поинтересувах се и разбрах, че това се получава, когато тежестите са били малко и не се е изцедила саламурата добре, след това поема много сол и така. Е, спрях да купувам. Млякото от техните кози не мирише, но май много започнаха да го разреждат и просто ме отказаха. Споменах за нашата овца - млекцето, което дава сега е толкова гъсто, че ако не му се добави вода, не може да се кипне - директно става на извара по дъното. Та ясно е, че в някои моменти може да се добавя вода, но когато продаваш козе мляко и то и без това си е по-рядко, не бива да се увличаш с добавянето на вода.
Синът ми израстна с овче мляко, но в началото педиатърката съветваше да го разреждаме с вода (за кисело става дума), защото иначе било тежко за детския организъм (започнах да давам от 7-мия месец). Сега учи в Германия и си купува някакви йогурти, но казва, че вкусът е странен, т.е. нищо общо с нормално кисело мляко.

Редактирано от Alys (16.11.2012 09:54)

Бистренце
дечко

Регистриран: 28.07.2005
От: София, България
    #2979993 - 16.11.2012 11:24 [Re: Sol y Sombra]

Сол, аз от години ям само киселото мляко на Бор Чвор. Периодично пробвам с някакви други марки, но така и не мога да му намеря заместител. Маслото им също ми харесва. Кашкавал съм купувала само веднъж, но не беше никак лош.
Така и не намерих друго мляко, на което след 2 дни извън хладилника да му се подува капачката.

--------------------
Какъв човек е онзи, който не се стреми да направи света по-добър? "Небесно царство"

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2979998 - 16.11.2012 11:41 [Re: Sol y Sombra]

Ох, да кажа, че таи информация ми е отпреди две години и все пак идва от друг човек, та да не се приема на 100% за чиста монета. Просто това е мнение на човек доста навътре в тези неща и реших да споделя. Днес една съседка като ми каза, че в някои сирена слагали гипс и съвсем се ококорих. Предполагам, става дума за недоразбрали и са имали предвид калциев двухлорид, който го слагат за сгъстяване и да се компенсира загубата на калций след пастьоризация...уж. Преди години някой ми беше казвал, че сиренето "Елена"- това в металните зелени кутии е единственото истинско сирене, защото е за износ. Купували сме често, но съм попадала и на кофти партиди, та май ще започна наистина поне сиренето да правя, за кашкавал е голяма врътня.

Ааа...сега се сетих- има едно биволско сирене- Родопи, Родопско- от Карфур сме купували, то ми харесва много.

Вижте какъв тест намерих Тук . Показва в кои сирена колко калциев двухлорид слагат.

Редактирано от Vianne Rocher (16.11.2012 11:43)

ne znaem cqlata istoriq
гад непоносима

Регистриран: 30.08.2008
От: Някъде,наполовина.
    #2980000 - 16.11.2012 11:47 [Re: Sol y Sombra]

И не е тайна, че точно те бяха санкционирани за несъответствие на продукта с това, което изписват на етикетите си. В смисъл, че беше изписано, че е изцяло млечен продукт, а се оказа такъв с растителни мазнини.

--------------------
Няма ситуация без изход.Това е само пауза между две хрумвания.

По-добре да забравям,отколкото да не помня!

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #2980009 - 16.11.2012 12:38 [Re: ne znaem cqlata istoriq]

И затова, и заради други отзиви Аз напоследък купувам изключително биволско и овче кисело мляко - биволското на Добрев и овчето на Земенея. Сега Земенея спряха да доставят овче, може овцете да са спрели да дават мляко, не знам Но поне Добрев засега доставят биволско.

Яла съм и ми харесваха и биволското и овчето на Бор Чвор, а особена разлика във вкуса им спрямо вкуса на Добрев и на Земенея не намерих Но пак казвам, аз нямам толкова чувствителни сетива, нито имам познания по въпроса, така че нямам критерии.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3521

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.011 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.