ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
zaka4alka
член
**

Регистриран: 24.05.2011
Домашно кисело мляко
    #2978756 - 12.11.2012 21:06

крем супа от тиква с пушен червен пипер, поръсена с тиквени семки. отделно ни дариха с 1 галон прясно мляко, ще пробвам половината да го направя на кисело

Редактирано от Nadin (12.11.2012 23:30)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
Re: Готварски истории - нова част
    #2978766 - 12.11.2012 21:21 [Re: zaka4alka]

Цитат:

ще пробвам половината да го направя на кисело

Правила ли си, или да помагаме със съвети?

zaka4alka
член
**

#2978768 - 12.11.2012 21:28 [Re: Си Ди]

Сестра ми ми проведе един бърз курс по телефона с цел припомняне, правила съм отдавна на село мисля, че ще стане общо взето топлиш млякото, топиш пръста - да не пари, а да можеш да го държиш нормално, топли сухи буркани, увиваш в родопското одеяло и 4 часа на топло. в момента топля стаята, до 22 градуса ако пропускам нещо, казвайте благодаря предварително

Бистренце
дечко

Регистриран: 28.07.2005
От: София, България
    #2978772 - 12.11.2012 21:40 [Re: zaka4alka]

Закваската?
Аз по Великден квасих за пръв и последен път. Млякото стана кисело и вкусно, но рядко. Мисля, че не сложих достатъчно закваска. Всичко друго беше по учебник. 10 буркана ги изпихме на айрян
@deamon, стискам палци всичко да е гладко и да ти е спокойно!

--------------------
Какъв човек е онзи, който не се стреми да направи света по-добър? "Небесно царство"

zaka4alka
член
**

#2978779 - 12.11.2012 21:45 [Re: Бистренце]

закваската е от магазина знам, че има риск да не стане, но поне е органик и ги има нашите бактерийки абе ще пробвам, пък каквото ще да става иначе така и така прясното ще вземе да се развали,поне да пробвам да му намеря приложение

Си Ди
гаргойл

#2978783 - 12.11.2012 21:52 [Re: zaka4alka]

Ами не - затопляш бурканите малко във фурната, сипваш млякото в тях горещо и когато кутрето можеш да го задържиш без да ти запари /това е около 40 градуса всъщност/, слагаш по две лъжички от купешкото кисело мляко на буркан /говоря за омниа - 800 мл компотен вариант, може и по-малък, разбира се/
Покриваш с одеало, като номера е да не бълникаш, пресипваш или буташ бурканите - ако се опиташ да пресипеш или разместиш, пресича се закваската и оставаш с нещо като пресечено мляко
Сутринта ще е готово и си го прибираш вече в хладилника
Не е необходимо да го чакаш точно четири часа - нищо няма да му стане до заранта.
ПП Аз ползвам кисело мляко за закваска, на което пише, че е по стандарта. Става без проблем гъсто и вкусно.

zaka4alka
член
**

#2978790 - 12.11.2012 22:12 [Re: Си Ди]

Благодаря ти като стане, ще докладвам

Си Ди
гаргойл

#2978794 - 12.11.2012 22:21 [Re: zaka4alka]

Ще, без уговорки.

Suzzana
Saoirse

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #2978812 - 12.11.2012 22:42 [Re: zaka4alka]

zaka4alka, виждам, че говориш за галони, значи си в отвъд океана.
Пробвала съм с мая от кисело мляко, но без особен успех.
Поръчвам това от Канада и е много добро с лактобазилус Б.
Едно пакетче е за 1Л. Слагам 2 за 1 галон.
Дано да съм била полезна.
Успех.

Редактирано от Suzzana (12.11.2012 22:50)

zaka4alka
член
**

#2978875 - 13.11.2012 04:40 [Re: Си Ди]

След 6 часа чакане - провал за съжаление, стои мнооого рядко, няма вкус на прясно мляко, ама няма вкус и на кисело?!?!? странна работа, обвинявам "закваската", при положение, че уж органик, уж не знам какво си - то самото "кисело" мляко не става!!! нищо де, трябваше да се пробва пък може и аз да съм сбъркала някъде

Си Ди
гаргойл

#2978912 - 13.11.2012 11:58 [Re: zaka4alka]

Нищо де - кефир

Suzzana
Saoirse

#2979003 - 13.11.2012 18:43 [Re: zaka4alka]

Да, аз също нямах успех, затова преминах на сушените "дрожди".

Как го правят киселото мляко в Западна Европа? Страхотно е.
Като крем е, и не изглежда да слагат желатин.

Raletka
замечтана

Регистриран: 20.03.2005
От: Vancouver, Canada
    #2979021 - 13.11.2012 19:50 [Re: Suzzana]

Аз използвам за квасене 6% пълномаслено мляко, а за закваска около 300 гр. Balkan style Astro. Варя го около 2 часа на бавен огън, изстива до телесна температура и постепенно прибавям закваската в която съм размесила със свареното мляко. Оставям цяла нощ и след това в хладилника. Досега е ставало страхотно. Забравих да пиша, че това е ппропорцията за галон мляко.

--------------------
Светът е ваш!!!

zaka4alka
член
**

#2979115 - 13.11.2012 22:44 [Re: Raletka]

сега като постоя цяла нощ в хладилника, по-стегнатичко изглежда, леко гъсто, но все още не е грам кисело. ще отиде на айрян и таратор за нула време

Suzzana
Saoirse

#2979116 - 13.11.2012 22:46 [Re: Raletka]

Wow! Къде намираш това 6% мляко?
Ами няма при нас Balkan style Astro.

étoile
завеяна

Регистриран: 12.06.2006
От: по света и у нас
    #2979126 - 13.11.2012 23:34 [Re: Suzzana]

Не знам за в Америка, тук в Англия имаме турски магазини и аз кисело мляко само от там си купувам, много е вкусно и Крис примира за него. Даже има и 10%, но аз гледам да вземам 3.5% най-много. Ето така изглеждат кофичките, не съм пробвала да заквасвам обаче.

Osushtestvena
цветна

Регистриран: 29.05.2006
    #2979179 - 14.11.2012 08:37 [Re: zaka4alka]

Аз често квася кисело мляко, имам баба която ми дава прясно, а понякога ми носят и от друго място. Не правя никакви специални процедури - както са написали "топя пръста да се търпи", слагам 2 лъжици кисело на буркан, завивам (не задължително с родопско одеало) и след 3 часа го прибирам. Винаги ми се е получавало, но много важна е закваската. Тука имаме няколко марки, от които няма проблем, но от Данона става, като слуз. Също така гъстотата до голяма степен зависи, от това с какво е хранена кравата, има някой с по-гъсто, други с по - рядко мляко. Така, че това че не се е получило може да се дължи на самото мляко и закваската. Следващият път пробвай с друга закваска, може да не се разочароваш

Raletka
замечтана

Регистриран: 20.03.2005
От: Vancouver, Canada
    #2979426 - 14.11.2012 21:22 [Re: Suzzana]

Търсиш и купуваш млеката са най-висок процент масленост. Вариш наколко часа на водна баня. При нас Homo Milk е 6%.

--------------------
Светът е ваш!!!

zaka4alka
член
**

#2979565 - 15.11.2012 10:17 [Re: Osushtestvena]

ами имам още една туба с мляко, и питах милото - ок, не стана киселото кой знае как, това какво да го правим - и той каза - е как на какво, на кисело !! сега имам още една закваска в хладилника, ще пробвам пак

Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
    #2979626 - 15.11.2012 12:28 [Re: zaka4alka]

В началото, докато си захванете кисело мляко, слагайте повече подкваса. Изобщо не е важно да е висок процент масленост (моя комшийка избира най-простото кисело мляко). Важно е да има бактерии в млякото.
От години прилагам една и съща технология. Бабешкото правило е ОК, но ми е по-лесно с термометър за течности - млякото трябва да е около 47 градуса С, добавям подкваса, разбърквам и слагам в предварително затоплена фурна. През лятото не топля, а през зимата загрявам на бързо топлене на около 50 градуса и изключвам. Така трябва да престои от 3 до 9-10 часа, в зависимост от подквасата и вида мляко. С повече упоритост с тези йогурти, които се продават извън България, все ще стане кисело мляко или поне ще се доближи до него. Само дано не става лигаво като подквасено с Данон, защото то просто няма да стане кисело мляко, а все ще се точи... бррр.
Когато съм квасила козе мляко, което е доста по-рядко от кравето, слагах повече подкваса и затоплях до около 52 градуса млякото (ако се вари дълго, сигурно ще се сгъсти, ама това отнема време и за нас е излишно). Пиша градуси, защото понякога ми е много студено и с онова правило с пръста правя грешки. Половинката се справя без термометър, но той има по-голям стаж от мене и най-вероятно го оставя малко по-топличко. Успех!

Си Ди
гаргойл

#2979692 - 15.11.2012 15:43 [Re: Alys]

И аз ползвам фурната , еле пък зимата, лятото става, ама зимата - тц. Наистина маслеността няма връзка с бактериите, трябва да е със жива закваска само. Иначе аз съм жив термометър , предполагам опита си казва думата - рядко бъркам градусите .

И наистина пък киселото мляко, дори да не е добре подквасено или редичко, си остава най-подходящото нещо, като се замисля - лесно се усвоява, за разлика от прясното, не създава проблеми, може да престои и 20, че и повече дни в хладилника или зимата просто на студено без да се развали, даже става по-вкусно , ползва се както са печива /баници, закуски и пр./, така и за готвене, подправяне или директно за пиене, може да бъде самостоятелна закуска с ядки и-или плодове, изобщо - киселото мляко си е супер-храна!

ПП Ох, като каза козе - толкова ми липсва домашното прясносолно козе сиренце от буркана, нищо общо с купешките . Уви, вече нямаме наблизо кози, хеле пък с добро мляко. Пък и сигурно даже съм забравила как ставаше. Така е, като не се упражнява човек. А и нямам навика да записвам. Много глупаво от моя страна, ама често акъла идвал отподире.

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2979708 - 15.11.2012 16:43 [Re: Си Ди]

Аз пък обичах, баба като направи сирене и да хапна, докато не е още стегнато съвсем и без сол . И тук, и на Банско не е проблем да си взимаме биволско или краве мляко и квася, но почти само аз си го ям, освен ако не е на "Снежанка". Помня, баба използваше гъба за квасене, но не знам къде може да се намери такава . Аз квася с "Бор Чвор" и според бившата ми свекърва, която е контрольор по качеството на млечни продукти, техните наистина отговарят на стандарта- не само млеката, но и сиренето и кашкавала.
Засега съм се ограничила да купувам продукция от местните хора-от плодове и зеленчуци до яйца и месо, да правя домашен хляб за мен и домашните, но ми се ще да започна да правя кашкавал и сирене, защото много се "харчат" вкъщи, а не съм съвсем сигурна какво слагат в купешките .

Alys

#2979839 - 15.11.2012 21:28 [Re: ]

С гъба става кефир. Преди години опитах, но много ми свали кръвното и повече не продължих, а като дете съм пила (но купешки кефир). В бг-мама има тема - разменят си гъби http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=191239.0.
Бях много доволна от Бор Чвор, но веднъж комшийката се оплака, че не й се е подквасило млякото. Не знам повече подробности, може грешката да е в нея (макар да е по-опитна от мене). Последния път си захванах подкваса с Боженци, но това беше отдавна. Може и цяла година да е минала.
С половинката ядем и много старо кисело мляко (примерно може да е стояло повече от месец), но за подкваса трябва да е най-много на 2 седмици (това си е мое правило, защото съм пробвала със старо мляко и не ми се получи). В чужбина нещата са малко по-различни и явно е по-трудно да си направи човек кисело мляко. Чела съм, че дори някои си пренасяли подкваса, но в някакъв момент тя се изражда (не знам за кои точки на света става това).

Си Ди, за сиренето ли не си записвала? Някои подробности ги знам, но не съм правила. Всъщност не съм купувала толкова мляко, че да правя сирене. Имаме овце, но като бройка спокойно могат да минат за домашни любимци и млякото не е достатъчно. Дори една овца все още има малко млекце (да ни е жива и здрава). Преди десетина години свекърва ми, светла й памет, правеше сирене и това, което запомних за начало е, че се затопля до 68 градуса, охлажда се до 30 и тогава се подсирва. Мога да се разровя из записките си в нета, но като цяло не са съвсем от личен опит. Термометрите, които ползвам, са от онова време и са до 100 градуса.

Си Ди
гаргойл

#2979924 - 16.11.2012 00:30 [Re: Alys]

Да, прясносолно е сиренето преди да стегне и да поеме саламурата - мекичко е и не е солено. Навремето само едната коза даваше по кило-две мляко на ден, може и повече, хубаво, не миризливо /важно е/ мляко - за сирене трябват няколко литра. Сега не си струва усилието, а и не мога да си набавя такива количества сигурно мляко на достъпна цена, но ми липсва вкуса - обичам го, а и ми носи спомени. Мъчно ми е, че някогашните рецепти /добри или странни за съвременния вкус /, се загубват. Че аз дори "моите" си рецепти не съм записала - навремето като съм ги правела ден през ден, не съм смятала, че мога да забравя съставките, съотношенията или технологията. Ама паметта изневерява! Факт! Не знаеш кога какво може да потрябва.
За киселото мляко - ако закваската или млякото, което ще се използва, са стари, в тях няма живи бактерии или няма достатъчно жизнеспособни такива - те си имат определено "количество" живот и разрастване, след двайстия ден ферментацията спира и не остава жива "за цяр". Затова и не могат да си изпълнят задачата. Иначе, въпрос на вкус, старото кисело мляко може да е по-вкусно от прясното.
И като си говорим тук сладко за подкваса, моите диванета не харесват домашно мляко, за каймак не говорим. "Силно" им идвало.

Редактирано от Си Ди (16.11.2012 00:41)

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #2979965 - 16.11.2012 08:37 [Re: ]

Виан, много благодаря за отзива за Бор Чвор, аз съм чувала доста лоши неща за тях, макар че съм купувала и биволско, и овче кисело мляко, и сметана, но аз сама не мога да преценя кое е хубаво и истинско, нямам критерии

Редактирано от Sol y Sombra (16.11.2012 08:39)

Alys

#2979974 - 16.11.2012 09:48 [Re: Си Ди]

Вече почти съм извън темата... Преяждала съм като дете с прясно сирене (неосолено). Хората, от които купувахме мляко и сирене, не го правеха добре. Дори след 3 месеца то си оставаше меко и много солено. Като го сложиш във вода, се разлигавяше по повърхността до степен неприятна за ядене. Поинтересувах се и разбрах, че това се получава, когато тежестите са били малко и не се е изцедила саламурата добре, след това поема много сол и така. Е, спрях да купувам. Млякото от техните кози не мирише, но май много започнаха да го разреждат и просто ме отказаха. Споменах за нашата овца - млекцето, което дава сега е толкова гъсто, че ако не му се добави вода, не може да се кипне - директно става на извара по дъното. Та ясно е, че в някои моменти може да се добавя вода, но когато продаваш козе мляко и то и без това си е по-рядко, не бива да се увличаш с добавянето на вода.
Синът ми израстна с овче мляко, но в началото педиатърката съветваше да го разреждаме с вода (за кисело става дума), защото иначе било тежко за детския организъм (започнах да давам от 7-мия месец). Сега учи в Германия и си купува някакви йогурти, но казва, че вкусът е странен, т.е. нищо общо с нормално кисело мляко.

Редактирано от Alys (16.11.2012 09:54)

Бистренце
дечко

#2979993 - 16.11.2012 11:24 [Re: Sol y Sombra]

Сол, аз от години ям само киселото мляко на Бор Чвор. Периодично пробвам с някакви други марки, но така и не мога да му намеря заместител. Маслото им също ми харесва. Кашкавал съм купувала само веднъж, но не беше никак лош.
Така и не намерих друго мляко, на което след 2 дни извън хладилника да му се подува капачката.

--------------------
Какъв човек е онзи, който не се стреми да направи света по-добър? "Небесно царство"

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2979998 - 16.11.2012 11:41 [Re: Sol y Sombra]

Ох, да кажа, че таи информация ми е отпреди две години и все пак идва от друг човек, та да не се приема на 100% за чиста монета. Просто това е мнение на човек доста навътре в тези неща и реших да споделя. Днес една съседка като ми каза, че в някои сирена слагали гипс и съвсем се ококорих. Предполагам, става дума за недоразбрали и са имали предвид калциев двухлорид, който го слагат за сгъстяване и да се компенсира загубата на калций след пастьоризация...уж. Преди години някой ми беше казвал, че сиренето "Елена"- това в металните зелени кутии е единственото истинско сирене, защото е за износ. Купували сме често, но съм попадала и на кофти партиди, та май ще започна наистина поне сиренето да правя, за кашкавал е голяма врътня.

Ааа...сега се сетих- има едно биволско сирене- Родопи, Родопско- от Карфур сме купували, то ми харесва много.

Вижте какъв тест намерих Тук . Показва в кои сирена колко калциев двухлорид слагат.

Редактирано от Vianne Rocher (16.11.2012 11:43)

ne znaem cqlata istoriq
гад непоносима

Регистриран: 30.08.2008
От: Някъде,наполовина.
    #2980000 - 16.11.2012 11:47 [Re: Sol y Sombra]

И не е тайна, че точно те бяха санкционирани за несъответствие на продукта с това, което изписват на етикетите си. В смисъл, че беше изписано, че е изцяло млечен продукт, а се оказа такъв с растителни мазнини.

--------------------
Няма ситуация без изход.Това е само пауза между две хрумвания.

По-добре да забравям,отколкото да не помня!

Sol y Sombra
under construction

#2980009 - 16.11.2012 12:38 [Re: ne znaem cqlata istoriq]

И затова, и заради други отзиви Аз напоследък купувам изключително биволско и овче кисело мляко - биволското на Добрев и овчето на Земенея. Сега Земенея спряха да доставят овче, може овцете да са спрели да дават мляко, не знам Но поне Добрев засега доставят биволско.

Яла съм и ми харесваха и биволското и овчето на Бор Чвор, а особена разлика във вкуса им спрямо вкуса на Добрев и на Земенея не намерих Но пак казвам, аз нямам толкова чувствителни сетива, нито имам познания по въпроса, така че нямам критерии.

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2980047 - 16.11.2012 15:39 [Re: ne znaem cqlata istoriq]

Бор Чвор ли? Знаех си аз, че не трябва да се доверявам на бивши свекърви. Искала е да ме отрови . Майтапа на страна, само споделям това, което съм чула.

ne znaem cqlata istoriq
гад непоносима

Регистриран: 30.08.2008
От: Някъде,наполовина.
    #2980050 - 16.11.2012 15:43 [Re: ]

Е не го казвам по друга причина, наистина. Тогава обаче по тия проверки иззеха продуктите им и ги глобиха, даваха ги по новини и прочие, затова ми остана по-ярък спомен за фирмата.

--------------------
Няма ситуация без изход.Това е само пауза между две хрумвания.

По-добре да забравям,отколкото да не помня!

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2980057 - 16.11.2012 15:54 [Re: ne znaem cqlata istoriq]

Не, аз ти благодаря за това, защото ако го знаех, нямаше и да си помислям да купувам техни продукти... Като се замисля обаче, че от 5 литра (май) мляко се прави килограм сирене, а това сирене ми го продават по 7-8 лева килото и ми е ясно какво има в него...

Sol y Sombra
under construction

#2980071 - 16.11.2012 16:48 [Re: ]

Там е работата, че не можем да знаем. Имам близка, която работи във фирма в бранша, имат и технолози. Едната техноложка тогава, като стана скандалът с млякото на Бор Чвор, казала, че имало голяма вероятност конкуренти да са им скроили номер, а всъщност продукцията да си е наред. Така че не знам

Бистренце
дечко

#2980079 - 16.11.2012 17:22 [Re: Sol y Sombra]

Е, то това с литри мляко/цена в магазина не е много меродавен фактор, защото производителите на млечни продукти не купуват мляко за 1.50 литъра, както го купуваме ние от магазина, а някъде между 0.5-0.7 лв/литър за краве мляко.
И аз от конкурентна на Бор Чвор фирма знам, че това с растителните мазнини вероятно е скроен от друг конкурент номер, а и като добавя факта, че някои производители копират 1 към 1 чужди марки, продължавам да си ям Бор Чвор без никакви угризения.

--------------------

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2980107 - 16.11.2012 18:41 [Re: Бистренце]

Е, то себестойността на сиренето като се калкулира нали се включват и други разходи . Ако приемем, че 3.50 струва само млякото, като се включат в цената заплати, ток, опаковки, транспорт, амортизация на машините, печалба, самият магазин и той трябва да печели и аз не виждам истинско сирене как може да се продава за под 10 лева на килограм.

Може и на мен нещо да ми убягва, разбира се. Навремето все бягах от час по "Цени и ценообразуване" .

Да допълня-сега порових и себестойността на килограм сирене е между 5 и 7 лева, а ето Тук има статия, в коята е обяснено доста за киселото мляко, както и таблици кои млека съдържат най-висок процент лактобацилус булгарикус

Редактирано от Vianne Rocher (16.11.2012 19:04)

Sol y Sombra
under construction

#2980119 - 16.11.2012 19:04 [Re: Бистренце]

Бистре, поне вече ще съм по-спокойна, като купувам Бор Чвор Просто ми се иска да купувам максимално истински млечни продукти

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2980120 - 16.11.2012 19:05 [Re: Sol y Sombra]

Сол, току-що си допълних мнението- Бор Чвор май не е най-добрият вариант. Върни се и прочети, ще научиш нещо интересно .

Sol y Sombra
under construction

#2980127 - 16.11.2012 19:27 [Re: ]

Виан, това е писано през 2010 г., а и има марки, които не присъстват - Домлян се смята за доста качествено мляко, а изобщо не е включено.

И за "На дядо от село" хич не съм убедена, че е толкова добро мляко

ЕлБи - не знам, заквасената им сметана ми харесва заради високата масленост, за млякото и сирената също съм чувала добри отзиви, прясното мляко със сигурност ми хареса.

Верея не вярвам да е толкова квалитетно, със сигурност не мисля, че може да е повече от Елена. А за Родопея имам много добри отзиви от същата тази техноложка.

Абе, с две думи... не знам и не съм склонна да вярвам и на този блог. Проблемът е, че просто няма на кого да вярва човек.

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2980166 - 16.11.2012 20:39 [Re: Sol y Sombra]

Тя статията била от в-к "Капитал", отдолу така пише. Имаше и други подобни-за сиренето, за "Стара планина". Не знам...Аз от две години почти не купувам прясно мляко от магазина, но май и киселото ще спра. Квасенето не е голяма сложнотия и две-три бурканчета на седмица ме изкарват. Сега ще прекараме известно време в Банско, там поне биволското мляко не е проблем.
Има една възрастна жена-помакиня. Всяка сутрин тръгва в 6 сутринта от селото си, хваща влака до Банско и после нагоре по баира с поне 15 литра мляко. Няма студ, няма пек. Винаги си купувам от нея, като сваря млякото стават два пръста каймак, а крем-карамелът с биволско мляко е мммм жессток .

Айде пак-всичко е лъжа и измама. Сега четох- "На баба" се оказа, че се прави от Данон, а "Дядото"- от Бор Чвор .

Редактирано от Vianne Rocher (16.11.2012 20:48)

Sol y Sombra
under construction

#2980170 - 16.11.2012 20:48 [Re: ]

Аз купувам биволско кисело от Добрев 7,5% масленост, доволна съм Вече кравето мляко ми се струва като водичка А биволско сирене купих от Маджаров и също много ми хареса.

С квасене на прясно мляко не ми се занимава А и няма откъде да купя подходящо мляко - да е направо от кравата, непастьоризирано

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2980181 - 16.11.2012 21:12 [Re: Sol y Sombra]

Добрев има само в София, нали?

Sol y Sombra
under construction

#2980187 - 16.11.2012 21:23 [Re: ]

Не знам

Hard Rock fanМодератор

Регистриран: 07.01.2003
    #2980388 - 17.11.2012 12:31 [Re: Sol y Sombra]

Аз не, че ше допринеса за темата ма да си кажа - щерка и аз мразим истинско прясно мляко (домашно), навремето баба ни купуваше и вареше и затваряше в буркани горещо и правеше кисело и подобни и ние не го ядяхме, накрая й казах....да не зема за нас, само за тях си (живеем врата срещу врата)

Прясно и кисело - от магазина. С по-високата масленост и ако е кисело, да не е кисело - мразя кисело кисело мляко.

ravekitty
Thunderstorm

Регистриран: 24.03.2007
От: Oz
    #2980598 - 18.11.2012 01:31 [Re: Hard Rock fan]

Аз се мъчих да подквасвам със закваска от купешко 'кисело' мляко. Ми не стана, става едно лигаво и гадно и го изхвърлям. Това е защото гадовете слагат какво ли не в тия йогурт-и.
Една позната имаше закваска и ми даде от нейната, стана си от раз. После известно време си имах закваска, оставях си по няколко лъжици от предната партида да има за следващата .... докато един ден щерката не ми изяде закваската, че искала била кисело мляко И сега си купувам от магазина 'йогурт'.

--------------------
Най-безнадеждното нещо е да убеждаваш хората в нещо… Всеки трябва да стига до своята истина сам, за да повярва в нея...
Павел Вежинов

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2980623 - 18.11.2012 08:10 [Re: ravekitty]

Аз онзи ден разбрах, че йогурт била турска дума.

Сетих се за още два трика на една баба- освен закваската, се капват 1-2 капки мая за сирене в млякото и се разбърква добре. Така със сигурност ще стане гъсто. Също, когато отвиете млякото, махате капака и отгребвате лъжица-две от него. Така след няколко часа ще се е събрал т.нар. цвик , който махате (между другото, много е полезен, аз го пия) и млекцето е по-гъсто.

Alys

#2997172 - 03.01.2013 14:37 [Re: ]

Дали сте опитвали да квасите купено прясно мляко и получава ли се нещо?
Интересува ме също дали някой има опит с млеката и подквасите в Германия. Синът ми иска да си кваси мляко, но не съм сигурна, че ще го пуснат с подквасата в самолета (този път е само с малък багаж и май не можеше да се пренасят течности; или може малко количество?). Сигурно трябва да питам в друга тема.

Хуанита
couch potato

Регистриран: 08.12.2004
От: Центъра на Вселената
    #2997232 - 03.01.2013 16:26 [Re: Alys]

Аз съм в Германия, но не съм квасила мляко тук, нищо не мога да кажа. Но по магазините се намират много хубави кисели млека. Най-доволна съм от един йогурт в малки разфасовки, който има вкус на киселото мляко такова, каквото го помня от дете. Вкисва се и става на айрян, както си му е реда.

Иначе турски магазини има на всеки ъгъл и там йогурт да искаш. Такъв не съм купувала, но са ми казвали, че е хубав. Йогурт е всъщност турската дума за кисело мляко и разлика не би трябвало да има.

За полета течностите трябва да са в максимално 100 ml в опаковка. Ето тук са правилата.

Аз нещо друго искам да споделя. Купувам си едно прясно мляко, което се води био и 2 опаковки се застояха в хладилника ми доста време - изтече им срока на годност преди месец, а едната дори беше отворена. Баба нали ме е учила, че мляко не се хвърля, ей сега ги сложих да ги направя на извара. Обаче изненада - млякото не се "проби". Е, кво ще е тва био-прясно мляко, дето може да стои 1 месец в хладилник с изтекъл срок на годност и още да е мляко. Сега трябва да го направя на нещо и се чудя какво. Чудна работа.

Atlantida
паднала от Марс

Регистриран: 10.01.2008
От: крита
    #2997332 - 03.01.2013 18:55 [Re: Хуанита]

Такава желязна устойчивост и трайност май не е добра атестация за това мляко, редно ли е био-продуктите да са тъпкани със стабилизатори .

Alys, виждала съм в немски магазини да се продава в малки кофички истинско българско кисело мляко, най-ценното му е именно въпросната "добра бактерия". Има доказани лечебни свойства. Немските йогурти са много вкусни, особено обичам някои плодови, но не я съдържат със сигурност. Обаче са вкусни.

--------------------
" Не трябва непременно да сте луд, за да работите при нас, но все пак помага. "

Alys

#2997361 - 03.01.2013 19:52 [Re: Хуанита]

Хуанита, Атлантида, благодаря за мненията. Ако бях със сина в Германия, със сигурност щях да изръшкам магазините и да намеря кисело мляко. Но това, което той е намирал в магазините, в които пазарува, не било изобщо кисело мляко. Иначе и той спомена, че ще трябва да потърси турските магазини (ох, кога ли ще стане).

zaka4alka
член
**

#2997390 - 03.01.2013 21:07 [Re: Alys]

аз правих кисело мляко с купено прясно - първият път пълен провал, после ми кзааха да го сваря, докато се изпари почти на 1/3-та (явно слагат много вода в него!) и от вторият път стана гъсто и хубаво. за закваската - чувала съм хора да слагат закваска в кутия от крем за лице и така го пренасят по самолетите:)

Alys

#2997816 - 04.01.2013 16:37 [Re: zaka4alka]

zaka4alka, благодаря и на тебе! Трябва да освободя някоя кутийка от крем .

Alys

#2997856 - 04.01.2013 17:36 [Re: Alys]

Върти ми се в главата идеята да направя цедено кисело мляко. Така няма да е точно течност и дори ще е по-гъсто от крем и пренасянето на подквасата ще е по-приемливо.

Хуанита, онова био-мляко е било с консерванти. И още нещо - разваля се мляко и още как. Често ми се случва да забравя малко количество прясно мляко в хладилника и след няколко дни (примерно 5) добива еднао друга консистенция и един доста противен вкус. Директно го хвърлям. Когато решиш да направиш извара от подобно мляко, вкусът му няма да се промени. Правила съм какви ли не експерименти с домашно мляко. Ако не е кипнато навреме, т.е. издоено, но постояло 2-3 дни през лятото в хладилник, се пресича по време на кипването и вкусът му съвсем не е като на хубаво мляко. Е, имаме кучета и котки, които не му се мръщят .

Редактирано от Alys (04.01.2013 17:56)

nelka
пълен член

Регистриран: 21.08.2005
От: Norge
    #2997971 - 04.01.2013 21:24 [Re: Alys]

Навременен въпрос, тъкмо онзи ден опитах (не знам откъде ми хрумна) да заквася купено мляко. Налях в една чаша коло 150 мл мляко (4,5%масленост) , сипах му лъжичка тукашен йогурт и...ами стана там нещо си, и аз не знам точно какво, защото не го опитах задълбочено.
Това обаче поне отговаря на въпроса ти, че да, става и с мляко от магазина.

Alys

#2998707 - 05.01.2013 20:11 [Re: nelka]

Нелка, дали ти се получи по-рядко? На мен ми е интересно, независимо дали нашият експеримент ще бъде доведен докрай. Утре ще видим дали подквасата и един термометър ще минат на летището (ако не минат - в кофата ). Купих и самозалепващо пликче, а реших да сипя (силно казано сипя, защото стана гъстичка) подквасата в едно прозрачно пластмасово шишенце от спирт с вместимост 100 мл.

Alys

#2999751 - 07.01.2013 20:41 [Re: Alys]

Задействан е вторият стадий от експеримента . Подквасено е прясно мляко Milfina 3,5%. Остава да видим дали е добра среда за бг бактериите .

Alys

#3000014 - 08.01.2013 14:59 [Re: Alys]

Резултат от експеримента - положителен . Не ми се вярва да не им понася на бактериите климатът в Германия. Не очаквах синът ми толкова бързо да пробва, но явно много обича кисело мляко и е много доволен от резултата. Остават леки подробности - за колко време най-бързо може да стане, да се определи количеството на подквасата (при по-голямо количество става по-кисело, примерно) и т.н. Но тези детайли не са толкова важни.

Alys

#3000554 - 09.01.2013 20:17 [Re: Alys] Прикрепен файл (29 тегления)

Хайде и снимка (жалко, че вкусът не може да се снима ).

nelka
пълен член

#3000602 - 09.01.2013 22:37 [Re: Alys]

Алис, не знам снимката от кой точно край на света е (България, Германия?), но резултатът изглежда апетитен дори за човек като мен, който не яде мляко.

Резултатът от моя експеримент беше нещо като крем. Но си признавам, че аз го прекарах през различни видове тормоз, по някое време дори го позамразих малко и така...
Ще докладвам когато опитам отново.

Alys

#3000624 - 10.01.2013 00:00 [Re: nelka]

Нелка, тъй като не може да се редактира след определено време, пуснах няколко последователни поста. Накратко: купешко прясно мляко в Германия + бг подкваса = истинско кисело мляко .

nelka
пълен член

#3000794 - 10.01.2013 15:20 [Re: Alys]

Благодаря ти, Алис. Логично беше това да е снимка от Германия, но за да съм сигурна, все пак запитах.
Още веднъж: изглежда чудно хубаво!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3618

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.