ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
étoile
завеяна

Регистриран: 12.06.2006
От: по света и у нас
Re: Машина и рецепти за хляб
    #3125098 - 12.01.2014 19:08 [Re: Alys]

Ето такава е:

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Деньо
с козуначена зависимост

Регистриран: 24.11.2009
От: Варна
    #3125157 - 12.01.2014 22:51 [Re: étoile]

Хлябовете долу-горе ми се получават, но първия ми опит за козунак в хлебопекарна някак не стана. Съжалявам, че ще спомена доста марки по-надолу, но за да се установи причината, предполагам са нужни всички подробности. По принцип ми харесва вкуса на купешкия и може до някъде от там да ми идва разочарованието. Примерно, има един на "Селена 10" направо се топи в устата и е с много по-лек вкус и консистенция, същевременно е и сладък. А моя се получи като мазен тутманик, с вкус и аромат на омлет "сирене с яйца" с лек сладък оттенък и лек полъх на ваниля. Конци никакви няма, стана нещо като кекс, но с описания вкус. Нужно е огромно въображение за да се различат плитките върху кората. Предварително изчетох/изгледах десетки рецепти (в т.ч. много за хлебопекарна) за козунак по различни форуми, блогове, както и в YouTube. Подбрах най-често срещаното съотношение на съставките, което се вижда по-долу, а конкретните марки споменавам, защото е възможно причината за провала да се крие в някой от продуктите.

- 500гр. брашно тип 500 "Мелница Търново", в процеса на месене се наложи добавяне на още 4 чаени лъжички, отделно за активирането на маята 2 лъжички
- 100 мл. прясно мляко 3% "Домлян" от 500мл. кофичка, като за активиране на маята, намазване и други нужди, мисля добавих още около 30мл.
- 3 бр. пресни домашни яйца леко маломерни, жълтъка на едното отделих за намазване
- 60 гр. краве масло "Верея"
- 50 гр. (да, грама) олио "Оливен", не знам на колко милилитра се равняват
- 100 гр. захар, отделно и тази за поръсване
- 25 гр. фруктоза на "Биосет", беше ми останала и реших да я вложа
- 9 таблетки подсладител "Суитли"
- половин чаена лъжичка сол
- 1 пакетче (0.2 гр.) ванилия
- половин кубче (21 гр.) жива мая на "Българска мая" Русе

На доста места се препоръчва 100 до 150 гр. захар максимум, като предупреждават, че с толкова захар козунака не става много сладък, както сме свикнали с купешките, но ако се добави повече захар нямало да втаса. За това ако искаме по-сладък козунак, го правим или с фруктоза (1.7 пъти по-сладка от захарта) или към захарта добавяме и изкуствен подсладител. Та за това сложих фруктозата и подсладителя. За вкуса на сирене подозирам най-вече маслото, една съфорумка беше писала, че на българското масло му няма вече доверие и прави само с вносно, но уви, аз не обърнах внимание. Млякото едва ли е прична, сложено в обикновен хляб не придава вкус на сирене. Също, така и не разбрах, за да получа купешкия аромат на козунака, какви аромати трябва да сложа. Почти не намерих две рецепти с еднакви аромати в тях.

Също, за самата технология на приготвяне съчетах опита от всичко изчетено, и го приложих максимално точно колкото мога. Хлебопекарната е SilverCrest SBB 850 EDS A1. Първоначално пуснах за 2 минути програма "печене" за да си подгрея хлебопекарната и кошничката. За самата работа избрах "Пухкав хляб". На тази програма като правя хляб, два пъти пробвах и двата пъти превтаса (наду се много, опря капака и после издиша) - т.е. за козунака счетох, като по-тежко тесто ще е подходяща. Освен за втасването, тя е и с най-дългите времена за месене от всички програми. Активирах маята като я смесих с малко брашно, мляко и щипка захар. Заради по-топлите условия (нали все пак козунак правя), за разлика от друг път (разбирайте като правя обикновен хляб) взе че изкипя малко от чашата. Разтворих подсладителя, ванилията и солта в млякото и после ги смесих с яйцата и захарта. Поразбърках, за да се поразтвори малко захарта - тук половината от мненията в интернет са, че не бива да се бърка, така че и аз не се старах много с бъркането. Продуктите поддържах топли на леко затоплен котлон. Изсипах така приготвените течности в затоплената вече кошничка, върху тях насипах брашното и в кладенче отгоре сложих леко превтасалата мая. Първоначално настроих въпросната програма на 1250 гр. въпреки, че продуктите ми са за 1000, понеже така месенията и са по-дълги (по 15 минути). В началото си тя има две месения, с две междинни втасвания, като в края на второто има пак леко размесване. По време на първото месене към 3-тата минута ми се стори че маже под бъркалките и постепенно добавях по 1 чаена лъжичка брашно, докато си направи добре оформена топка. Успях да направя топката 5 минути преди края на първото месене. По време на второто месене постепенно на 3 порции подавах разтопеното краве масло да го поеме. Изчаках да мине второто междинно втасване с леко премесване накрая и прекъснах програмата, след което я пуснах отново. Този път нагласих 750 гр. и най-светла кора, понеже нали тежките теста лесно изгаряли. И наистина накрая кората се получи аха-аха, да изгори, доста препечена. По време на първото месене (всъщност вече трето) постепенно подавах затопленото олио - сякаш малко трудно го пое, но все пак го взе. Тестото изглеждаше меко, но нали е мазно, си седеше на топка, не лепнеше и го оставих така. Една съфорумнка обаче май беше писала на този етап "можете да добавите и брашно с мазнината" на което аз не обърнах внимание защото не беше го казала като задължително, а май трябва да се направи. Дали тия 110 грама мазнина не трябва да се броят като течности в рецептата за определяне на количеството брашно? От там нататък, междинно втасване, месене с още едно междинно втасване и леко размесване след него. Тук натиснах пауза на програмата, извадих с намазнени ръце тестото, оплетох го изключително трудно, защото беше много меко и после едва успях да го върна в кошничката без да се разтече. Програмата продължи с последното втасване преди печене. В края му пак за малко я прекъснах, за да намажа с разбития с малко мляко жълтък и да наръся със захар. Пуснах отново програмата която продължи с печене. Част от мазнината първо излезе, а после се пое в тестото. Намазаното отгоре се нацепи и отдолу в процепчетата с ужас видях доста по-бледото като цвят тесто - почти като на обикновен хляб. Понеже тоя модел хлебопекарна му е ниско реотана и не пече добре отгоре, допекох отгоре в нормална фурна. Изчаках да изстине и... вкуса на изделието вече описах в началото. Цялата история отне 6 часа. Надявам се някой да разгадае къде са грешките.

Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
    #3125189 - 13.01.2014 00:58 [Re: Деньо]

Имаш отговор в бг-мама, но ще ми е интересно, ако и тук някой се включи по темата.

Wolf ®
М а r i n e r o

Регистриран: 13.03.2004
От: Атлиман
    #3125190 - 13.01.2014 01:05 [Re: étoile]

Цитат:

Вече ще знам, гореща вода да слагам, вместо топла или хладка.

Водата трябва да е 110-120Ф.

--------------------
http://forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php

étoile
завеяна

Регистриран: 12.06.2006
От: по света и у нас
    #3125347 - 13.01.2014 17:45 [Re: Wolf ®]

Определено е от горещата вода, днес правих същия хляб и пак така хубав се получи!

Хуанита
couch potato

Регистриран: 08.12.2004
От: Центъра на Вселената
    #3147845 - 25.03.2014 10:19 [Re: Alys]

Цитат:

пълен диспенсер със стафиди

Алис, какво имаш предвид под диспенсер? Мерителната купа към машината ли? Наближава Великден и искам да пробвам предварително някоя от рецептите за козунак. Първо мисля да е тази.

Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
    #3148023 - 25.03.2014 20:58 [Re: Хуанита]

Хуанита, машината ми има отделение за ядки и в процеса на работа това отделение се отваря, т.е. сама си взима ядките или стафидите. Можеш да сложиш около 100-140 г, примерно или си прецени по желание. Ако сплиташ козунака, тогава можеш да добавиш стафидите. Ако разчиташ изцяло на машината и няма да вадиш тестото оттам, тогава ги сложи при звуковия сигнал на машината.

Хуанита
couch potato

#3148029 - 25.03.2014 21:10 [Re: Alys]

Благодаря ти, Алис

cranberrie
пристрастен

Регистриран: 12.03.2008
    #3154177 - 14.04.2014 18:11 [Re: Melita]

Наближава Великден, ама в къщи хич не си падаме по козунак и поръчката е да направя кашкавален хляб. Може да е грехота, но това харесваме и става много успешен в машината. Ето рецептата:
1 1/4 чаши топло мляко
2 с.л. захар
1 пакет мая за машина
1 с.л. меко масло
3 чаши брашно
1 ч.л. сол
1 1/2 чаши настърган Чедър
Слагам продуктите в реда по който са дадени.

В оригиналната рецепта се слага топла вода и 1/4 чаша сухо мляко, но такова не ползвам и направо слагам прясно мляко вместо вода. Сигурно може да се играе с брашното (бяло/пълнозърнесто), но не съм пробвала. Чедъра - колкото по остър е, толкова повече ни харесва. Пробвала съм с различни комбинации - чедър, пармезан, азиаго... винаги става много сполучлив.
Ето оригиналната рецепта:
Cheddar Bread

Хуанита
couch potato

#3154183 - 14.04.2014 18:16 [Re: cranberrie]

Това непременно ще се пробва! Благодаря ти, че сподели рецептата. И да кажа, че козунакът ми по рецептата на Алис стана супер. Точно по мой вкус.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 10 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 21355

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.443 seconds in which 0.434 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.