ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
Re: Готварски истории - нова част
    #2983031 - 27.11.2012 22:33 [Re: Alys]

Разбрах, благодаря. Аз, понеже си нямам машина, но непрекъснато мрънкам у дома че трябва да си купим, реших да се просветя. Полезно беше, да знам, като му дойде времето за пазар, да прескачам тези с тефлона. А иначе, да, права си, казват че като се обели тефлонът е опасен.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
gaiety
ZаплЕ$

Регистриран: 29.06.2006
От: вече на изток от....
    #2983099 - 28.11.2012 02:11 [Re: ]

Дайте си моля ви рецептите за хляб (ти и Алис), че не мога да го трая този хляб от машина, яде се нормално докато е пресен, а после просто се "руши", в смисъл троши се неконтролируемо.
Моята машина ми е подарък, никога нямаше да си купя, защото където съм опитвала е все същото, отрежеш 2 филии и изхвърляш 2 шепи ситни трохи.

Аз правя по тази рецепта
500 г брашно
300 мл мляко/вода
2 ч.л. сол
2 ч.л. мая
2 с.л. захар
2 с.л. олио

--------------------
Не съм вещица....Изморена фея съм...

Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
    #2983121 - 28.11.2012 09:42 [Re: gaiety]

gaiety, роненето е следствие на некачествено брашно (най-често) или много мая. Ако си в бг, купи си брашно на София Мел (най-хубавото за мене е брашното им за козунаци, но и останалите бели брашна са хубави), сложи 1 или 1 1/4 ч.л. мая или 5 г прясна (жива). Добавянето на 1 с.л. сок от лимон подобрява структурата на хляба или пък добавянето на 100 г (примерно) кисело мляко също се отразява добре.
Моите рецепти са почти като твоята. Меря на везната всичко с нулиране след всеки продукт и затова течностите са в грамове, а не в милилитри.
За Панасоник
6 г прясна мая
600 г брашно
1 1/2 ч.л. сол
1 с.л. захар
40 г олио
от 360 до 420 г вода (тази машина работи добре и при по-меко тесто)

За Мулинекс
435 г течност, като най-често е 1 яйце и допълвам с вода или 1 яйце, 120 г кисело мляко и допълвам с вода
1 3/4 ч.л. сол
1 с.л. захар
7 г прясна мая
40 г олио
700 г брашно

Редът на продуктите е по препоръка на съответния производител на машината.

В Панасоника се получава хубав хляб и без всякакви подобрители като яйца, мляко и т.н. Понякога слагам масло вместо олио за разкош .

Melita
почетен член

Регистриран: 09.11.2012
    #2983135 - 28.11.2012 11:03 [Re: Alys]

Alys, благодаря ти за инфото Така е много по-лесно да избера машина, отколкото да се чудя в магазина и продавачите да какзват че всички били хубави Би ли казала какъв е модела на твоята Панасоник?
За тефлоновото покритие и аз знам че като се обели трябва да се хвърли

За днес или крем супа от броколи или леща. В чуденка съм

--------------------
Улыбка

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2983156 - 28.11.2012 12:27 [Re: Alys]

Тя колежката май е в Щатите, там ползвах Пилсбъри (така ли се казваше?) и наистина, ако се сложи повече мая от необходимото, хлябът става на трохи. Аз си взимах едни големи пакети гранулирана мая от Костко, които съхранявах в кутия във фризера (доста по-евтина излиза така маята).
Аз замествам част от водата с мляко и слагам яйце. Аз нямам везна, но имам една норвежка мерителна кана, в която е дадено разграфено количеството на сухите съставки и така меря. Като правя хляб първо слагам течните- вода, мляко, яйце, олио, слагам и солта (не знам дали е правилно), после изсипвам брашното, правя кладенче и в него размитата с хладка вода и лъжица захар мая. Другият проблем, поради който може да се получава хлябът ти такъв е превтасването, а машините за хляб оставят хляба да втасва повече от необходимото (лично мнение). Ето защо след първото втасване аз вадя тестото от машината, намесвам, оставям да втаса пак още 15-20 минути и пека във фурната- или правя самун, или питка. При нас проблемът напоследък е, че аз не ям хляб (с някоя и друга изневяра ) и като направя мъжът ми не може да се справи с него за 3-4 дни , а после хлябът става гадничък. Решила съм вече да правя по-често, но по половин доза.

Алис, благодаря за поясненията за лимоновият сок и киселото мляко, ще пробвам утре така .

Alys

#2983211 - 28.11.2012 16:21 [Re: Melita]

Цитат:

Би ли казала какъв е модела на твоята Панасоник?

Ето я тук http://www.technomarket.bg/products/09077039/panasonic-sd-257wxe - Panasonic SD-257. Другата, която е по-скъпа е по-стар модел. При новата имало подобрение в покритието на казанчето и бъркалката. Преди да я купим, прегледах мненията на потребителите в руските форуми. Много я хвалят и има защо. Вярно е, че не е от най-евтините, но и първата Мулинекс ми струваше толкова, а като се повреди казанчето и си купих ново за 40 лв., вече ми излезе по-скъпо.

Melita
почетен член

Регистриран: 09.11.2012
    #2983239 - 28.11.2012 17:59 [Re: Alys]

Алис, благодаря (неживея в Бг, но поне да се ориентирам)

По темата - направих крем супа от броколи, на дребосъчка заешка яхния със зелен боб и за десерУ бишкоти с банани и кис. мляко ... и вече съм скапана(помежду другото и чистих и храних малката, а сега започваме да играем )

--------------------
Улыбка

étoile
завеяна

Регистриран: 12.06.2006
От: по света и у нас
    #2983244 - 28.11.2012 18:23 [Re: Melita] Прикрепен файл (64 тегления)

Аз вчера и днес много не бях в кондиция да правя каквото и да е и карах на препечени филийки със сол и айрян, милото вчера си прави пилешки хапки с тика масала сос и басмати ориз. Следобяд днес вече се посъвземам и сложих и аз 1 хляб в машината и ще пълня чушки, ще направя и една празена салатка и това ще е. Иначе ето моите рецепти за хляб които ползвам:

Типов хляб
280мл топличка вода
1ч.л. сол
220гр бяло брашно
220гр типово брашно
1с.л. кафява захар
1ч.л. мая
30гр разтопено масло, като го изливам постепенно като пусна машината да меси, на 1-ва програма 3ч и 20 минути. Моята машина е Russell Hobbs ако има някакво значение, не е много скъпа, но съм доволна.

Хляб с маслинки и лук
210мл прясно мляко
1 яйце
1ч.л. сол
350гр бяло брашно (винаги се налага в процеса на месене да го наблюдавам и да досипвам брашно)
1с.л. захар
1ч.л. мая
50гр масло, и него го разтапям и слагам постепенно в момента в който пусна машината да меси
маслинки (използвам зелени, даже с чушка които са вътре) нарязвам ги на половинки
1 малка глава лук, която я нарязвам на полумесеци
Лука и маслинките ги прибавям при звуковия сигнал
По желание може да се сложи и босилек

Пак на 1-ва програма 3ч и 20 минути

Тесто за питка
половин кофичка кисело мляко
100мл топла вода
1 яйце
1ч.л. сол
4-5 с.л. олио
бяло брашно на око (слагам към 400 грама първоначално, слагам 1с.л. захар и 1ч.л. мая) и пускам да меси, после добавям брашно докато видя, че става хубаво тестото, да не залепва по стените на машината. Пак го меся на 1-ва програма и го оставям да постои към 10-15 минути след като свърши с месенето и изключвам машината и в тавичка вече си правя питката, оставям я да се надигне, намазвам с жълтък и олио и пека на 220-230гр около 30 минути.
Ето това ми беше 1-вата питка по тази рецепта:

От това тесто правих и саламки и кренвиршки и бяха много бързо изядени.

Редактирано от étoile (28.11.2012 18:24)

Alys

#2983265 - 28.11.2012 20:24 [Re: étoile]

Звездичке, да беше чупнала малко от питката - как няма да бъде изядена, като е била вкусна!

Успех с покупките на хлебопекарна (хубав Коледен подарък, дори сам човек да си го направи)! Много си ценя всички уреди в кухнята, които ми помагат.

étoile
завеяна

Регистриран: 12.06.2006
От: по света и у нас
    #2983269 - 28.11.2012 20:38 [Re: Alys]

Аз по принцип не обичам да се занимавам с тесто и тази питка беше за прощъпулника на Крис, заради него се престраших да пробвам да направя нещо, но след като видях колко вкусна и хубава стана питката, започнах да се престрашавам дори и други работи да пробвам да правя И аз като теб, много си обичам кухненските уреди, голямо улеснение са!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 7 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 20210

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.02 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.