ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Melita
почетен член

Регистриран: 09.11.2012
Машина и рецепти за хляб
    #2982879 - 27.11.2012 14:16

За тази вечер италЯнско - спагети с дом.сос и пуешко.

Тия хлебопекарни не хабят ли мноого ток?

За Коледа и НГ ще сме в къщи и започвам да мисля за менюто

--------------------
Улыбка

Редактирано от Nadin (28.11.2012 18:54)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Vianne Rocher
Нерегистриран

Re: Готварски истории - нова част
    #2982917 - 27.11.2012 16:59 [Re: Melita]

Не мисля, че хабят много ток. Моята е 600 вата, сега погледнах.Не вярвам да хаби повече ток, отколкото да опечеш хляб във фурната. Виж, аз не го правя за икономия, а защото поне знам какво слагам в този хляб. Вече нямам доверие нито на хлябовете, които продават, нито на сирена и кашкавали, нито на салами. Да, знам, че не можем да се предпазим от всичко, но твърдо вярвам, че голяма част от заболяванията ни идват от това, с което се храним + заседнал начин на живот и стрес.

По темата- днес на обяд бяхме в ресторант и аз си поръчах патладжани с моцарела. Мммного беше вкусно- на три реда ред домат, ред моцарела, ред патладжан, нарязани на кръгове. На върха домат, а отгоре-кашкавал, песто и пресен босилек. Патладжаните бяха запържени предварително, после- наредени с останалите продукти и запечени така, че кашкавалът да хване червена коричка. Пестото и босилекът бяха сложени след това. Мъжете ядоха някакви огромни чийзбургери (мъжка им работа ), а за десерт торта "Тоскана", която е ни повече, ни по-малко торта "Добуш"- онази с медените блатове, която много обичам, но и много време отнема да се направи.

Melita
почетен член

#2982928 - 27.11.2012 17:49 [Re: ]

Виан, питах за тока, защото преди време четох мнение че не бил практичен този уред тъй като хабял много ток за втасване,печене и прочие... . Не съм си и помислила че го правиш за икономия
Аз съм от тези които уважаватт всички уреди които пестят време
Иначе за другите неща съм абсолютно съгласна с теб, но пък неможем всичко да си правим вкъщи
У ресторАНА много средиземноморско си хапнала

--------------------
Улыбка

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2982936 - 27.11.2012 18:25 [Re: Melita]

Ми...не знам точно колко ток харчи. Аз не съм си помислила, че ме нападаш , просто обясних, че дори и да хаби ток, предпочитам да платя малко повече, но поне да знам какво слагам на трапезата, а иначе време нямам всеки ден да меся . Сега...при мен го има и моментът, че съм живяла дълги години в чужбина и там контролът върху храните е по-добър, отколкото в България (особено така е в Норвегия) и тук страх ме хваща като чета етикетите и като си помисля какво са пропуснали да напишат, а и сигурно малко се вманиачвам .

deamon
emmeleia dancer

Регистриран: 26.08.2005
От: Blue Winds
    #2982950 - 27.11.2012 19:05 [Re: ]

Салата - голяма и шарена. Рукола, моркови, червено цвекло, краставици, репички, лучени кълнове и сушени домати с много лимонов сок и зехтин, леко люта разбира се . Добавките - разни сиренца.

--------------------
From the depths of my emptiness
Comes a feeling of inner bliss

Юнона
разсеяна

Регистриран: 29.03.2006
    #2983005 - 27.11.2012 21:05 [Re: Melita]

Ако се притесняваш за консумацията на тока, пускай машината да работи през нощта. Аз много често правя така - не заради тока, а защото много ми харесва аромата на прясно печен хляб рано сутрин. Пускам я на отложен старт и като се събудим, вкъщи ухае невероятно

По темата - днес вечеряхме яйца по панагюрски, приготвени от голямото дете. В съчетание с препечени филийки това ми е страшно любимо ястие!
Сега готвя за утре - имам чудесен праз, от който правя две неща - праз с кафяв ориз за моя милост и праз със свинско за останалите, тъй като другата комбинация предизвика потресени погледи Тайно се надявах да мина с едната комбинация, но не ме огря.

Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
    #2983012 - 27.11.2012 21:21 [Re: Melita]

Цитат:

Тия хлебопекарни не хабят ли мноого ток?

Това е последното нещо, което може да те притеснява. Харчат около 0,6 kwh (това при мене е 9 или 12 стотинки, в зависимост от това дали е нощна или дневна тарифа), като най-голямата консумация е последния един час, когато пекат. За мене е водещо да не е шумна и да има незалепващо покритие, различно от тефлон.

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2983018 - 27.11.2012 21:44 [Re: deamon]

Гъби със синьо сирене и масло, запечени на фурна, разядката от извара с маслини - добавих от френската горчица лъжица /на мен ми е лютичка, затова само толкова/, зехтин и третинка кисело мляко, за да се получи приятна консистенция, че изварата беше сухичка. Пържих картофи за дребоса. Салата - домати, краставици, маслини, сирене, зехтин и магданоз. Мъжот ме "изненада" не особено приятно - не устоял на чернокопа. Морето "вряло". На мен ми дайте риба без кокали, моля.
Та, с две думи, плановете пак отидоха на кино, общо взето.

Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #2983019 - 27.11.2012 21:48 [Re: Alys]

Извинете ме за тъпия въпрос, но защо да е без тефлон?

Alys

#2983029 - 27.11.2012 22:17 [Re: Dr.G]

Тъй като имам две машини - едната е с тефлон, който се обели по бъркалките (добре, че казанчето не се лющи още), а другата е с диамантено флуоридно покритие (така ми го преведе преводачката от руски) и нищо не се бели, не залепва и само правя хляб, вадя, а след това без миене зареждам следващия. Мързи ме да се ровя за инфо, но така надраскан или обелен, тефлонът бил вреден за здравето. Честно казано, не ми е това проблемът, а това, че ужасно залепва хляб по бъркалките и докато ги измия... ми врътня си е. И да добавя, че като е залепнал хляб по бъркалките, остават едни грозни дупки отдолу на хляба. При другата машина хлябът е с една малка кръгла дупчица и един почти невидим процеп (мястото на бъркалката).

Редактирано от Alys (27.11.2012 22:22)

Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #2983031 - 27.11.2012 22:33 [Re: Alys]

Разбрах, благодаря. Аз, понеже си нямам машина, но непрекъснато мрънкам у дома че трябва да си купим, реших да се просветя. Полезно беше, да знам, като му дойде времето за пазар, да прескачам тези с тефлона. А иначе, да, права си, казват че като се обели тефлонът е опасен.

gaiety
ZаплЕ$

Регистриран: 29.06.2006
От: вече на изток от....
    #2983099 - 28.11.2012 02:11 [Re: ]

Дайте си моля ви рецептите за хляб (ти и Алис), че не мога да го трая този хляб от машина, яде се нормално докато е пресен, а после просто се "руши", в смисъл троши се неконтролируемо.
Моята машина ми е подарък, никога нямаше да си купя, защото където съм опитвала е все същото, отрежеш 2 филии и изхвърляш 2 шепи ситни трохи.

Аз правя по тази рецепта
500 г брашно
300 мл мляко/вода
2 ч.л. сол
2 ч.л. мая
2 с.л. захар
2 с.л. олио

--------------------
Не съм вещица....Изморена фея съм...

Alys

#2983121 - 28.11.2012 09:42 [Re: gaiety]

gaiety, роненето е следствие на некачествено брашно (най-често) или много мая. Ако си в бг, купи си брашно на София Мел (най-хубавото за мене е брашното им за козунаци, но и останалите бели брашна са хубави), сложи 1 или 1 1/4 ч.л. мая или 5 г прясна (жива). Добавянето на 1 с.л. сок от лимон подобрява структурата на хляба или пък добавянето на 100 г (примерно) кисело мляко също се отразява добре.
Моите рецепти са почти като твоята. Меря на везната всичко с нулиране след всеки продукт и затова течностите са в грамове, а не в милилитри.
За Панасоник
6 г прясна мая
600 г брашно
1 1/2 ч.л. сол
1 с.л. захар
40 г олио
от 360 до 420 г вода (тази машина работи добре и при по-меко тесто)

За Мулинекс
435 г течност, като най-често е 1 яйце и допълвам с вода или 1 яйце, 120 г кисело мляко и допълвам с вода
1 3/4 ч.л. сол
1 с.л. захар
7 г прясна мая
40 г олио
700 г брашно

Редът на продуктите е по препоръка на съответния производител на машината.

В Панасоника се получава хубав хляб и без всякакви подобрители като яйца, мляко и т.н. Понякога слагам масло вместо олио за разкош .

Melita
почетен член

#2983135 - 28.11.2012 11:03 [Re: Alys]

Alys, благодаря ти за инфото Така е много по-лесно да избера машина, отколкото да се чудя в магазина и продавачите да какзват че всички били хубави Би ли казала какъв е модела на твоята Панасоник?
За тефлоновото покритие и аз знам че като се обели трябва да се хвърли

За днес или крем супа от броколи или леща. В чуденка съм

--------------------
Улыбка

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2983156 - 28.11.2012 12:27 [Re: Alys]

Тя колежката май е в Щатите, там ползвах Пилсбъри (така ли се казваше?) и наистина, ако се сложи повече мая от необходимото, хлябът става на трохи. Аз си взимах едни големи пакети гранулирана мая от Костко, които съхранявах в кутия във фризера (доста по-евтина излиза така маята).
Аз замествам част от водата с мляко и слагам яйце. Аз нямам везна, но имам една норвежка мерителна кана, в която е дадено разграфено количеството на сухите съставки и така меря. Като правя хляб първо слагам течните- вода, мляко, яйце, олио, слагам и солта (не знам дали е правилно), после изсипвам брашното, правя кладенче и в него размитата с хладка вода и лъжица захар мая. Другият проблем, поради който може да се получава хлябът ти такъв е превтасването, а машините за хляб оставят хляба да втасва повече от необходимото (лично мнение). Ето защо след първото втасване аз вадя тестото от машината, намесвам, оставям да втаса пак още 15-20 минути и пека във фурната- или правя самун, или питка. При нас проблемът напоследък е, че аз не ям хляб (с някоя и друга изневяра ) и като направя мъжът ми не може да се справи с него за 3-4 дни , а после хлябът става гадничък. Решила съм вече да правя по-често, но по половин доза.

Алис, благодаря за поясненията за лимоновият сок и киселото мляко, ще пробвам утре така .

Alys

#2983211 - 28.11.2012 16:21 [Re: Melita]

Цитат:

Би ли казала какъв е модела на твоята Панасоник?

Ето я тук http://www.technomarket.bg/products/09077039/panasonic-sd-257wxe - Panasonic SD-257. Другата, която е по-скъпа е по-стар модел. При новата имало подобрение в покритието на казанчето и бъркалката. Преди да я купим, прегледах мненията на потребителите в руските форуми. Много я хвалят и има защо. Вярно е, че не е от най-евтините, но и първата Мулинекс ми струваше толкова, а като се повреди казанчето и си купих ново за 40 лв., вече ми излезе по-скъпо.

Melita
почетен член

#2983239 - 28.11.2012 17:59 [Re: Alys]

Алис, благодаря (неживея в Бг, но поне да се ориентирам)

По темата - направих крем супа от броколи, на дребосъчка заешка яхния със зелен боб и за десерУ бишкоти с банани и кис. мляко ... и вече съм скапана(помежду другото и чистих и храних малката, а сега започваме да играем )

--------------------
Улыбка

étoile
завеяна

Регистриран: 12.06.2006
От: по света и у нас
    #2983244 - 28.11.2012 18:23 [Re: Melita] Прикрепен файл (66 тегления)

Аз вчера и днес много не бях в кондиция да правя каквото и да е и карах на препечени филийки със сол и айрян, милото вчера си прави пилешки хапки с тика масала сос и басмати ориз. Следобяд днес вече се посъвземам и сложих и аз 1 хляб в машината и ще пълня чушки, ще направя и една празена салатка и това ще е. Иначе ето моите рецепти за хляб които ползвам:

Типов хляб
280мл топличка вода
1ч.л. сол
220гр бяло брашно
220гр типово брашно
1с.л. кафява захар
1ч.л. мая
30гр разтопено масло, като го изливам постепенно като пусна машината да меси, на 1-ва програма 3ч и 20 минути. Моята машина е Russell Hobbs ако има някакво значение, не е много скъпа, но съм доволна.

Хляб с маслинки и лук
210мл прясно мляко
1 яйце
1ч.л. сол
350гр бяло брашно (винаги се налага в процеса на месене да го наблюдавам и да досипвам брашно)
1с.л. захар
1ч.л. мая
50гр масло, и него го разтапям и слагам постепенно в момента в който пусна машината да меси
маслинки (използвам зелени, даже с чушка които са вътре) нарязвам ги на половинки
1 малка глава лук, която я нарязвам на полумесеци
Лука и маслинките ги прибавям при звуковия сигнал
По желание може да се сложи и босилек

Пак на 1-ва програма 3ч и 20 минути

Тесто за питка
половин кофичка кисело мляко
100мл топла вода
1 яйце
1ч.л. сол
4-5 с.л. олио
бяло брашно на око (слагам към 400 грама първоначално, слагам 1с.л. захар и 1ч.л. мая) и пускам да меси, после добавям брашно докато видя, че става хубаво тестото, да не залепва по стените на машината. Пак го меся на 1-ва програма и го оставям да постои към 10-15 минути след като свърши с месенето и изключвам машината и в тавичка вече си правя питката, оставям я да се надигне, намазвам с жълтък и олио и пека на 220-230гр около 30 минути.
Ето това ми беше 1-вата питка по тази рецепта:

От това тесто правих и саламки и кренвиршки и бяха много бързо изядени.

Редактирано от étoile (28.11.2012 18:24)

Alys

#2983265 - 28.11.2012 20:24 [Re: étoile]

Звездичке, да беше чупнала малко от питката - как няма да бъде изядена, като е била вкусна!

Успех с покупките на хлебопекарна (хубав Коледен подарък, дори сам човек да си го направи)! Много си ценя всички уреди в кухнята, които ми помагат.

étoile
завеяна

#2983269 - 28.11.2012 20:38 [Re: Alys]

Аз по принцип не обичам да се занимавам с тесто и тази питка беше за прощъпулника на Крис, заради него се престраших да пробвам да направя нещо, но след като видях колко вкусна и хубава стана питката, започнах да се престрашавам дори и други работи да пробвам да правя И аз като теб, много си обичам кухненските уреди, голямо улеснение са!

Melita
почетен член

#2983281 - 28.11.2012 21:08 [Re: étoile]

Благодаря за темичката и сори за оспамването на другата

Ейй, каква страхотна питка И това машината ти го замеси?! Браво!!
Оооо, започвам много да се навивам
Ама тук намерих само 2 вида на Кеноуд
Чудя се дали мога да поръчам по нета Що пък да не мога то някой жени си поръчват, аз за една машинка се чудя

--------------------
Улыбка

gaiety
ZаплЕ$

#2983427 - 29.11.2012 02:03 [Re: ]

Всъщност 2 ч.л. мая са точно 7 г, а аз винаги намалявам леко, маята и чувалите брашно са от Сам'с, идентично на Костко.
Да, в САЩ съм и изобщо нямам идея кое брашно е хубаво и кое не, сменях ги периодично, смеси разни бърках от различни типове, но все тая.
Иначе хляб за картинка, но на слеващия ден...
Меся и тестото за козунаци там и той същата картинка, топъл е перфектен, после изсъхва за отрицателно време.

Благодаря за съветите, ще пробвам.

--------------------

étoile
завеяна

#2983430 - 29.11.2012 02:32 [Re: gaiety]

Като изстине хляба го прибирам в найлонова торбичка (някаква торба от магазин) и завързвам и така става за още 1 ден, но на 3-тия ден естествено, че вече е изсъхнал...

Редактирано от étoile (29.11.2012 02:32)

сани-х
.......
**

Регистриран: 06.07.2005
От: флорида
    #2983435 - 29.11.2012 02:51 [Re: gaiety]

Проблема според мен е в брашното.Пробвай с канадско брашно или брашното пет рози.Аз лично правя хляб сбрашното ,,пет рози,, и издържа няколко дни съхранен в найлонова торбичка.Пробвай,може пък да ти хареса.

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #2983439 - 29.11.2012 03:06 [Re: gaiety]

Ето това е най-доброто брашно по тукашните земи

потърси го и после пиши отзиви.
Ползвам го от години, след като ползвах какво ли не

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2983511 - 29.11.2012 12:02 [Re: Melita]

Мелита, аз преди години в Щатите от нета кола си поръчах . Нищо не ти пречи-четеш ревюта, преценяваш какво ще ти върши работа и поръбчаш.

Звездичке, страхотна питка .

gaiety
ZаплЕ$

#2983807 - 30.11.2012 03:29 [Re: Nadin]

Ооо, знам го Надин от една дружка кулинарка, ама то дето е скъпо, ами и по нашите земи не се намира, та познай на колко ще ми стъпи с шипинга, на нея и го носят от Охайо.

@сани-х, благодаря, явно е брашното.

Явно ще отказваме хляба

--------------------

Melita
почетен член

#2983887 - 30.11.2012 12:30 [Re: gaiety]

Оф, поизчетох това-онова за машинките , но никъде не се споменава за вътрешното покритие А както спомена Алис тефлона не бил добър...Е как тогава да избера?

--------------------
Улыбка

Alys

#2984014 - 30.11.2012 19:50 [Re: Melita]

Панасоник не е с тефлон. Много безшумна беше, но и тя се пораздрънка (но в сравнение с Мулинекс е по-тиха). На всичките си познати само Панасоник препоръчвам, защото самата аз такава бих си купила, ако ми се наложи отново. Най-големия хляб, който прави, е около 900-930 г (не помня точно). Работи с до 600 г брашно, което е достатъчно за моите нужди. С една бъркалка е и не е много мощна, но това не пречи на крайния резултат. Правила съм хляб със семена, ръжено-пшеничен, пълнозърнест, козунак (но задължително заменям част от захарта с течен подсладител, иначе загаря, докато се изпече). Моят модел има програма за ръжен хляб, за тесто за пица и т.н. Има някакви други модели (моят е SD-257), но не съм чела отзиви за тях - тях си ги купуват през Интернет.

Редактирано от Alys (30.11.2012 20:02)

Melita
почетен член

#2984365 - 02.12.2012 12:53 [Re: Alys]

Спрях се на тази http://www.amazon.co.uk/Panasonic-SD-250..._cmu_pg__header
И скоро май ще я поръчвамееее

--------------------
Улыбка

Alys

#2984380 - 02.12.2012 14:16 [Re: Melita]

Набързо разгледах инструкцията на SD 2501 (по-лесно ми е на руски, ето я тук http://hlebopechka.ru/image/panasonic/sd-2501_sd-2500.pdf). По-различна е от моята машинка, но се надявам да е също толкова полезна. Колекционирам си подобни инструкции, защото във всяка има различни рецепти. Доста са им сполучливи рецептите, така че може да се разчита. Не, че не правя изменения, де.
Нещо, без което не мога, е електронната везна, с която си меря продуктите. Някои предпочитат да се въртят около машината и да добавят на око брашно или вода, но това го правя при съвсем нова рецепта. Като съм доволна от резултата, записвам си и после зареждам за много кратко време. Само лъжичката към машината ползвам за сол, захар и евентуално за суха мая. Всичко останало - на везната.

П.П. Между другото, може тази инструкция да не е точно към машинката, която може би ще си поръчате. Имат значение и последните букви в модела, а в инструкцията не ги пише. За руския пазар и за останалите страни (не знам точно) правят различни програми. Примерно моята е SD 257 и има едни програми, а на руския пазар продават също SD 257, но с други програми. Близки са, но все пак са различни.

Редактирано от Alys (02.12.2012 14:23)

étoile
завеяна

Re: Машина и рецепти за хляб
    #2984390 - 02.12.2012 15:42 [Re: Melita] Прикрепен файл (54 тегления)

Ето и днешната ми питка, по рецептата която вече дадох. От кога се каня да замеся питка и все не ми остава време или сили, но днес реших, че друго няма да правя освен тая питка След 2 седмици пак Ще посрещам майчето с питка

Редактирано от étoile (02.12.2012 15:43)

Melita
почетен член

#2990524 - 18.12.2012 17:35 [Re: étoile]

Да се похваля че вече съм горд собственик на Панасоник SD-2501
Утре ще купя хубаво брашно и започвааааам , всъщност тя започва Прави освен хляб и компот и jam
Алис, ще споделяш изпитани рецепти, нали

Надявам се скоро и аз да се похваля с такава питка

--------------------
Улыбка

Alys

#2990751 - 19.12.2012 00:01 [Re: Melita]

Мелита, честито! Със здраве да си я ползваш!
Леко да те предупредя - не ползвай машинката за сладко и компот. Захарта уврежда уплътненията.
Рецептите ми са от инструкциите - и от руските, и от английските. Най-интересен ми се видя хлябът със семена. Изпробвай си няколкото програми за хляб и ще чакам да се похвалиш с вкусен хляб . Най-важното перо е брашното - колкото е по-качествено, толкова по-хубав ще е хлябът. Сухата мая я замених с прясна и слагам 1 г мая на 100 г брашно. Ако е бърз хляб, удвоявам маята и сипвам топла вода (иначе вода от чешмата или от предварително налята вода в бутилка). Количеството течност (вода, яйца и мляко, но без олиото) е от 60 до 65% (мах до 70) от количеството на брашното. Сухо мляко не слагам, предпочитам натурално (прясно или кисело), но може изобщо без мляко. За козунак - брашно до 450 г за най-големия хляб, мая около 12-14 г и заменям част от захарта с течен подсладител, иначе прегаря отвън, а останалото - яйца, мляко, ванилия, стафиди, масло, олио или мас - по обичайните рецепти. Ако само ще меси тесто за козунак, няма проблем да си е само със захар и без подсладител. Само давам идейни насоки, но това ми се струва най-важното за начало.

Osushtestvena
цветна

Регистриран: 29.05.2006
    #2990899 - 19.12.2012 13:12 [Re: Melita]

Честита ти машинка Melita .
За мен моята се оказа, много ценен уред. Меся почти всичко в нея, да не кажа всичко, включително и сладки /локуменки, меденки, кифли/. Нека внесе още повече уют и топлина в дома ти с вкусният аромат на пресен хляб

Melita
почетен член

#2991569 - 20.12.2012 10:39 [Re: Osushtestvena]

Благодаряви, момичета

Алис, благодаря ти че сподели за захарта
Брашно вчера купих от тези

На втория пакет пише че е и за машина за хляб Днес ще се пробвам да направя, но проблема е че нямам кухнеска везна и незнам как да измеря брашното
(Оф, ставам че щерката ушета наоколо вече )

Ще споделя скоро

--------------------
Улыбка

Melita
почетен член

#2991668 - 20.12.2012 16:15 [Re: Melita]

Пак съм аз
Ей сега заредих, уж, машината... Обаче имам малко притеснения
В рецептата от книжката с инструкциите пише за мерките tsp - това tablespoon ли е или teaspoon??? Аз сложих teaspoon, та сега изобщо се чудя дали нещо ще се получи

--------------------
Улыбка

étoile
завеяна

#2991675 - 20.12.2012 16:31 [Re: Melita]

Честита придобивка! Използвай лъжичката от машината, тя е една пластмасова и от единия край е по-голяма, от другия е по-малка, по-малката е чаена, по-голямата супена. Аз слагам 1 супена захар, 1 чаена сол и 1 чаена мая. Брашната които си показала и аз тях ползвам и съм доволна.

нещо подобно трябва да е като лъжичката по средата на снимката.

Редактирано от étoile (20.12.2012 16:34)

Melita
почетен член

#2991689 - 20.12.2012 17:34 [Re: étoile]

Благодаря ти,Етоиле, точно такава ми е лъжичката и нея ползвам
Разбрах че tsp е teaspoon и количествата са ми верни
Мислех да те питам за брашната, но виждам че си ми отговорла
Тук имаме анг. и итал. брашна и за начало се доверих на анг.
Ти посрешна ли мама с питка?

--------------------
Улыбка

Melita
почетен член

#2991746 - 20.12.2012 19:27 [Re: Melita]

Да се оплача, че нищо не стана от първия ми хляб
Стана хлътнал отгоре и отвътре е суров, лепне...Защо стана така?!

--------------------
Улыбка

Моман

Регистриран: 27.07.2007
    #2991762 - 20.12.2012 19:52 [Re: Melita]

Може би не му е стигнало времето да се опече. В моята хлебопекарна 1 кг се пече точно 1 час.

Иначе си меся тестото на ръка, че ремъкът на двигателя е много стегнат и не иска да върти бъркалките, а аз съм си купила 10 килограма готова смес и искам да я оползотворя. Става разкошен хляб. Четири човека си изяждаме един хляб (1 кг) за един ден и на другия меся пак.

--------------------
Няма голямо значение кой какво казва, а защо го казва, и това показва какъв човек е той.

Alys

#2991868 - 20.12.2012 22:42 [Re: Melita]

Мелита, отдели време и си купи везна.

Без нея е по-трудно и трябва да се въртиш около машината. Докато си купиш, можеш да разделиш пакет от 1 кг брашно на две и ползвай средния размер хляб (L). Течността си измери с мерителната чашка към машината. На 500 г брашно сложи 1 ч.л. суха мая, 1 или 1 1/4 ч.л. сол, 1 с.л. захар, 30 мл олио (зехтин или масло), сипи 300 до 320 мл вода. Пусни основната програма. Машината ще започне да меси или след 25, или след 60 мин. от началото на програмата. Нагласи си някаква аларма да отидеш да погледнеш каква топка тесто се е образувала - трябва да е хубава еластична топка - нито да маже под бъркалката, нито да е рошава. За предпочитане е малко да подмазва, но за начало нека е гладка топка. Трябва да е месила поне 5-10 мин. и тогава гледай вида на тестото и ако много маже под бъркалката, добавяй по 1 с.л. брашно, но не бързай, а наблюдавай тестото. Ако пък е много сухо, т.е. рошаво, то добавяй по 1 с.л. вода и ако след малко месене пак ти се струва сухо, добави още една лъжица и така, докато се получи. Ако имаш везна, няма да има такова баене и мотаене около машинката. Само слагаш ваничката на везната и след всеки продукт нулираш везната и салагаш следващия продукт.

П.П. Много му е дошла водата на хляба, т.е. не е спазена рецептата. При повече мая също хлътва, но поне е изпечен. Споко, ще стане!

étoile
завеяна

#2991886 - 21.12.2012 00:04 [Re: Melita]

Първите няколко ще са така, кой ще стане, кой няма да стане, докато не и свикнеш на коя програма да си я ползваш. Моята пече 50 минути някъде и аз винаги ползвам 1-ва програма 3ч и 20 минути с месенето, втасването и печенето.

Бяло брашно ползвам на Ховис червения пакет който си показала и на Алисон зеления пакет

Грахам брашно ползвам на Ховис

и маята също на ховис или алисон

На 450-500гр брашно слагам 1 равна лъжичка мая. Също си оказва влияние за надигането на хляба и температурата в стаята ми е направило впечатление, като е топло се надига повече и става по-хубав, като е студено не се надига много и понякога не ми става добре

Да и хубаво е да си вземеш електронна везна да си мериш точно количеството брашно, както те е посъветвала Алис.

И аз винаги слагам солта най-отдолу във водата, както и течните неща вода, мляко, яйца, олио, там каквото е според рецептата, после брашното, захарта и маята. И знам, че всичко е хубаво да е стайна температура, а водата да е даже леко топличка.

Редактирано от étoile (21.12.2012 00:11)

Melita
почетен член

#2991953 - 21.12.2012 10:23 [Re: étoile]

Благодаря ви за съветите, момичета
Тия дни ще купя и везничка, но вчера мерих брашното в oz, тъй като имам кана с такива мерки и затова си мисля че проблема не е в количеството брашно
Водата ми беше минерална, стайна Т. Маята суха на Saf-instant.
А за реда на продуктите, в инструкциите пише първо сухите, после течните.
След малко ще направя още един, но с бялото брашно, L размер, и на първата програма, която е 5 часова.
Вчерашния хляб беше на бърза програма 3 часа и пече 45мин., което е достатъчно според мен.
Абе ще стане, ако не първия то втория път

П.П Алис, незнаех че мога да отварям вратичката и да гледам

--------------------
Улыбка

Редактирано от Melita (21.12.2012 10:24)

Alys

#2991983 - 21.12.2012 11:59 [Re: Melita]

Бързата програма я остави за по-нататък. При нея се получава малко по-недопечен хляб, но спокойно може да се яде. Ще пиша друг път за тази програма и рецептите, че сега нямам възможност. Още - при бързата програма трябва топла вода и двойно мая... Карай сега с основната програма. При мене е 4 часа, но явно е въпрос на модел машина.

Alys

#2993567 - 25.12.2012 12:50 [Re: Alys]

Честита Коледа!

Бързата програма

При мене е 1 час и 55 мин.
От един руски сайт взех рецептата. Тя е за средния размер хляб. Доволна съм от резултата.

10 г прясна мая или 2 ч.л. суха
450 г брашно
50 г грис
1 1/4 ч.л. сол
3/4 с.л. захар
40 г олио
300 г топла вода (специално за бързата и ръжения водата трябва да е топла)

Ако имам време, оставям малко повече време хляба в машината, дори не изключвам програмата.

Wolf ®
М а r i n e r o

Регистриран: 13.03.2004
От: Атлиман
    #2995865 - 31.12.2012 09:13 [Re: Alys]

Весели празници !

--------------------
http://forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php

Melita
почетен член

#2995906 - 31.12.2012 13:23 [Re: Wolf ®]

Браво, страхотни питки

--------------------
Улыбка

étoile
завеяна

#2999344 - 06.01.2013 19:54 [Re: Melita] Прикрепен файл (52 тегления)

За много години!

От мен едни саламки от днес, за пълнеж става и със сирене, половината направих със сирене, половината със салам и 2-та вида са одобрени и много вкусни

Редактирано от étoile (06.01.2013 19:55)

Alys

#2999357 - 06.01.2013 20:17 [Re: étoile]

Много апетитно изглеждат!

Хуанита
couch potato

Регистриран: 08.12.2004
От: Центъра на Вселената
    #2999421 - 06.01.2013 23:20 [Re: Wolf ®]

Вълчо, страхотни питки! Браво!

MyXa
KoHcKa

Регистриран: 06.01.2006
От: the point of no return
    #2999450 - 07.01.2013 00:03 [Re: Alys]

Абе не е от машина за хляб, ама от комбайн
Бриош пълнен с захаросани портокали и бадеми

--------------------
"Тravel is fatal to prejudice, bigotry and narrow-mindedness.”

~Mark Twain

Melita
почетен член

#3003610 - 17.01.2013 12:08 [Re: MyXa]

Страхотни са ви питките, момичета

Да се оплача - за втори път пробвах да направя хляб с пълнозърнесто брашно и пак нищо не стана ... Сложих по малко вода от казаното в рецептата, но пак стана глетав и суров и го хвърлих...

--------------------
Улыбка

Alys

#3003758 - 17.01.2013 18:23 [Re: Melita]

Мелита, в книжката с рецепти към моя модел машина няма разлика между рецептите с бяло и пълнозърнесто брашно. Само се избира различна програма. Ако белият хляб ти се получава, със същата рецепта направи пълнозърнест. Най-важното е да наблюдаваш тестото. Трябва да ти се получи хубава топка или леко да маже под бъркалката. Има начин да тестваш машината и брашното - замесваш тесто (ръчно или с машината, както искаш) и го разделяш на 2 части, като половината изпичаш във фурната, другата половина в машината. Разбира се, трябва да спазиш условието тестото да втаса 2 пъти. След това сравняваш двата хляба.

Melita
почетен член

#3003927 - 18.01.2013 12:00 [Re: Alys]

Алис, при мен има разлика в количеството мая
Ще пробвам днес пак... и ще споделя

--------------------
Улыбка

Melita
почетен член

#3004005 - 18.01.2013 16:19 [Re: Melita]

Е вече избеснях пак не стана!!! Направих го по рецептата за белия и пак стана глетав. Гледах тестото докато се меси и добавих допълнително брашно, че ми се видя много лепкаво и въпреки това пак не се надигна...
Сега ще пробвам да смеся с бяло брашно 50:50...

--------------------
Улыбка

étoile
завеяна

#3004015 - 18.01.2013 16:36 [Re: Melita]

Аз правя по тази рецепта и винаги ми се получава.

Типов хляб
280мл топличка вода
1ч.л. сол
220гр бяло брашно
220гр типово брашно
1с.л. кафява захар
1ч.л. мая
30гр разтопено масло, като го изливам постепенно като пусна машината да меси, на 1-ва програма 3ч и 20 минути.

Rhiannon
white wolf

Регистриран: 04.11.2003
От: Rivia
    #3004016 - 18.01.2013 16:36 [Re: Melita]

Мелита, пълнозърнестите хлябове, особено ако ги правиш само с пълнозърнесто брашно, няма как да не станат леко теклави. И освен това имат киселеещ вкус. Ако очакваш да бухнат и да бъдат пухкави и перфектно опечени като белия, няма да стане. Пълнозърнестото тесто, както и ръженото, не бухват толкова при втасване и остават леко теклави при изпичане. Пробвай да речем с 1 към 1 бяло и пълнозърнесто и от там си го нагаждай, както ти харесва. Аз съм правила с 2 към 1 в полза на пълнозърнестото и ми харесва, макар, че хлябът е по-сбит и стои леко като теклав.

--------------------
"No word matters. But man forgets reality and remembers words." - Roger Zelazny (Lord of Light)

Редактирано от Rhiannon (18.01.2013 16:38)

Alys

#3004034 - 18.01.2013 17:31 [Re: Melita]

Бих опитала с това несполучливо пълнозърнесто брашно, но едва ли го има в бг.
Спомням си, че съм имала доста случаи на опити с лошо бяло брашно или некачествена мая и хлябът едва беше стигнал малко над средата на казанчето. В такива случаи (при следващия хляб) активирам маята, за да се използва все пак и преди печенето поглеждам дали е втасал хлябът. Ако не, изключвам и чакам да втаса. После пускам само на печене (в книжката пише колко време трябва да се пече). Ако съм сигурна, че брашното е виновно, тогава го смесвам с бяло и съответно забравям за тази марка брашно (от която не съм доволна). Типовите хлябове си стават както белите, но с пълнозърнесто брашно скоро не съм пекла хляб. Когато искам да е подобно на пълнозърнесто, добавям овесени и пшенични трици, пшеничен зародиш и малко увеличавам водата. Но при моя модел машина мога да варирам в голям диапазон с водата - примерно от 360 до 420 мл за 600 г брашно и се получава добре.

Калия
почетен член

Регистриран: 01.02.2013
От: България
    #3010992 - 02.02.2013 17:44 [Re: Alys] Прикрепен файл (70 тегления)

Ако някой иска, мога да дам рецепта за лесна и ефектна питка без машина.

--------------------
blush] или =

звездна

Регистриран: 08.04.2007
    #3013033 - 07.02.2013 19:46 [Re: Melita]

Момичета, вижте каква рецепта за хлебчета открих:

http://towerwitch.blogspot.com/2012/06/pandesal.html

Много интересно ми се видя! Все съм се чудила, дали не може да се оформи фляб ( или каквото и да е тестено) без премесване след първото втасване. Оказа се, че може. И май резултатите са много добри.

--------------------
Sola scriptura

Alys

#3013202 - 07.02.2013 23:48 [Re: звездна]

След първото втасване не се пекат веднага хлебчетата, а има рязане, оформяне и почивка, което е всъщност второто втасване, а тези манипулации преди почивката са вместо премесването. След първото втасване на тестото по начало не трябва да се меси както първия път, а само леко да се изкара въздухът от тестото и ако сте забелязали, машинките само за няколко секунди въртят бъркалките и тестото леко спада, така че после по-лесно и бързо втасва. Не харесвам хляб, който е замесен, втасал и веднага е изпечен. Някои обаче го правят така и им е вкусно дори. Въпрос на вкус.

Wolf ®
М а r i n e r o

#3018277 - 22.02.2013 04:32 [Re: Alys]

Цитат:

Мелита, отдели време и си купи везна.

Ха...аз с подобно кантарче си меря барута на ловджийските патрони Само че не измерва в грамове а във грейнове.
Може да ви се стори полезен ако искате да измервате и зрънца да речем.

--------------------

Melita
почетен член

#3025688 - 14.03.2013 12:44 [Re: звездна]

Много апетитно изглеждат тези хлебчета

Алис, да те питам ти правила ли си козунак в машината? В книжката има една рецепта за панетоне и мисля да я пробвам

--------------------
Улыбка

étoile
завеяна

#3025699 - 14.03.2013 13:08 [Re: Melita]

Аз съм правила, но не става на конци, иначе на вкус е много хубав Но отдавна не съм правила, миналата година само замесих тестото, после го извадих, блъсках в масата, оформях и пекох във фурната.

Melita
почетен член

#3025835 - 14.03.2013 18:18 [Re: étoile]

Сподели моляте рецептата си

--------------------
Улыбка

étoile
завеяна

#3025842 - 14.03.2013 18:25 [Re: Melita]

По ето тази рецепта съм правила:

125 мл. пр. мляко
3 яйца
125-150 мл. разтопено масло
500 гр. брашно
150 гр. захар
2 пак. ванилия
настърганата кора на 1 лимон
1 пак суха мая/ползвам на д-р Йоткер/
стафиди и орехи по желание
жълтък за намазване
захар за поръсване
бадеми или орехи за декорация

Процедирам така -
1. Към леко разбитите яйца /със стайна температеура/ прибавям топплото мляко и изсипвам в кошничката на машината.
2. Пресятото брашно + захар + лим. кора + ванилия изсипвам върху яйчената смес.
3. Отгоре в кладенче изсипвам маята.
4. Пускам машината да меси и като оформи тесто наливам по малко маслото, докато го поеме. /ако изсипваш по много малко почти не пръска/
5. Стафидите и орехите добавям при звуковия сигнал, предварително оваляни в малко брашно, за да не паднат на дъното.
6. Преди цикъл "печене" намазвам с жълтък, поръсвам със захар и украсявам с орехови ядки.

Melita
почетен член

#3025862 - 14.03.2013 19:10 [Re: étoile]

Много ти благодаря, ще я пробвам като ми поодминат малко проблемите

--------------------
Улыбка

Alys

#3025908 - 14.03.2013 21:13 [Re: Melita]

Мелита, в машината можеш да замесиш тесто за козунак (рецпетата на звездичката е отлична) и да ползваш някоя програма за тесто. След това сплиташ, оставяш да втаса във фурната на около и под 50 градуса Целзий. После намазваш с жълтък и олио, поръсваш със захар и печеш във фурната.
В машината става перфектен сладък хляб, но задължително част от захарта трябва да се замести с течен подсладител. Сега ще напиша моя вариант. Много го харесвам, защото е мързелив и вкусен.

10 г прясна мая или 2 до 2,5 ч.л. суха мая
450 г бяло брашно (повече няма да може да се изпече в машината, а ще тръгне да те търси)
1/2 ч.л. сол
4 с.л. захар
7 до 14 мл течен подсладител (доволна съм от Huxol)
80 г олио (или смес олио и масло, може мас)
2 яйца и допълвам до 270 г с прясно мляко
1 ванилия
пълен диспенсер със стафиди

Пускам на основна програма с добавки, най-светлата кора и най-малкия размер хляб. Ако не се ползва течен подсладител, може да не втаса, а ако втаса, прегаря прекалено. Не е нужно да се притесняваш за температурата на продуктите. Слагам вечер на отложен старт и на сутринта имам изпечен козунак. Ако не ти допада това, че не е поръсен със захар, може в началото на печенето да се намаже и поръси, но за мене е излишно. Също така може след последното месене да се извади тестото, да се сплете, да се остави да втаса, после да се намаже и поръси, но това вече не е козунак в машина, т.е. бих предпочела да пека във фурната, щом ще следя всяка стъпка.
Всичко меря на везната. Само течният подсладител е в мл, защото ползвам капачката на шишенцето.

Melita
почетен член

#3026087 - 15.03.2013 15:29 [Re: Alys]

Aлис, благодаря ти, ще пробвам и този вариант с ваденето и печенето във фурна

Иначе вече доста добре се справям. Смесвам рецепти и брашна, но винаги слагам малко по-мако вода от колкото е дадено в рецептата се се получава

--------------------
Улыбка

doko123
неориентиран

Регистриран: 25.03.2013
    #3029783 - 25.03.2013 16:26 [Re: Alys]

Цитат:

Мелита, в машината можеш да замесиш тесто за козунак (рецпетата на звездичката е отлична) и да ползваш някоя програма за тесто. След това сплиташ, оставяш да втаса във фурната на около и под 50 градуса Целзий. После намазваш с жълтък и олио, поръсваш със захар и печеш във фурната.
В машината става перфектен сладък хляб, но задължително част от захарта трябва да се замести с течен подсладител. Сега ще напиша моя вариант. Много го харесвам, защото е мързелив и вкусен.

10 г прясна мая или 2 до 2,5 ч.л. суха мая
450 г бяло брашно (повече няма да може да се изпече в машината, а ще тръгне да те търси)
1/2 ч.л. сол
4 с.л. захар
7 до 14 мл течен подсладител (доволна съм от Huxol)
80 г олио (или смес олио и масло, може мас)
2 яйца и допълвам до 270 г с прясно мляко
1 ванилия

Пускам на основна програма с добавки, най-светлата кора и най-малкия размер хляб. Ако не се ползва течен подсладител, може да не втаса, а ако втаса, прегаря прекалено. Не е нужно да се притесняваш за температурата на продуктите. Слагам вечер на отложен старт и на сутринта имам изпечен козунак. Ако не ти допада това, че не е поръсен със захар, може в началото на печенето да се намаже и поръси, но за мене е излишно. Също така може след последното месене да се извади тестото, да се сплете, да се остави да втаса, после да се намаже и поръси, но това вече не е козунак в машина, т.е. бих предпочела да пека във фурната, щом ще следя всяка стъпка.
Всичко меря на везната. Само течният подсладител е в мл, защото ползвам капачката на шишенцето.

Определено мисля да я опитам!!!

Wolf ®
М а r i n e r o

#3060301 - 08.06.2013 08:04 [Re: doko123]

Хляб със сирене и пиперони

--------------------

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #3085215 - 31.08.2013 14:46 [Re: Wolf ®]

И рецепта за доматен хляб с подправки. Правили сме го и с мая, и с квас- винаги резултата е отличен.

230 мл. вода
2 с.л. доматено пюре (става и с 250 мл. доматен сок и се замесва без вода)
500г. брашно
1 с.л. захар
1 ч.л. сол (може и повече, на този хляб му отива)
1 1/2 ч.л. суха мая
2 с.л. зехтин
общо 2 ч.л. риган, мащерка, босилек и чубрица
1 глава червен лук
2 скилидки чесън
парченца маслинки- около 1/2 ч. ч.

Червеният лук, нарязан на полукръгчета, се запържва в зехтина. Пасираният чесън се слага при вече запържения лук, разбърква се и се сваля от огъня. Останалите продукти се слагат в машината. Пуска се на основна програма за хляб. След звуковия сигнал се добавят лука, маслините и подправките.

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

ми аз съм си

#3085314 - 31.08.2013 20:24 [Re: асегаде:)]

Гледам, че съм пропуснала времето за редактиране.
Да допълня към рецептата- хлябът става много вкусно-ароматен. Има едни турски солети с подправки , на нещо такова мирише.

--------------------

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #3085321 - 31.08.2013 20:38 [Re: Wolf ®]

WOW, изглежда чудесно.

Прияде ми се...ноооо мързелът ми е по-голям, та...

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

étoile
завеяна

#3085371 - 01.09.2013 00:06 [Re: асегаде:)]

Моята машина се счупи, от много употреба, но като си купя скоро нова, този хляб ще го пробвам, звучи много вкусен

ми аз съм си

#3086720 - 06.09.2013 22:48 [Re: étoile]

Чакам отзиви.

--------------------

gaiety
ZаплЕ$

#3100789 - 24.10.2013 01:16 [Re: gaiety]

Да приплача пак, купих от канадското брашно Five Roses, почти половината е изразходено, смених маята и редуцирах количеството И няколко пъти.
Е, няма и няма, все същия хляб става, не се ли изяде до няколко часа и започва да се троши, вече е традиция да се изяда само половин, а другата част да лети към кофата на следващия ден.
Може би само стабилизатор ще оправи положението, ама нали идеята е да се яде натурален хляб без химии.

Та тъй, надъханите да си купуват машина за хляб хич и да не ме питат за съвет, щото избухвам неконтролируемо, ей там миксера да ти омеси тестото, да го врътнеш на питка и да не се занимаваш с измислени технологии.

--------------------

Wolf ®
М а r i n e r o

#3100802 - 24.10.2013 02:17 [Re: gaiety]

Цитат:

Та тъй, надъханите да си купуват машина за хляб хич и да не ме питат за съвет, щото избухвам неконтролируемо, ей там миксера да ти омеси тестото, да го врътнеш на питка и да не се занимаваш с измислени технологии.

Пъ...равилно А пък ако не те мързи може и с малко завъртулки и вид да и докараш

--------------------

Suzzana

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #3101030 - 24.10.2013 16:41 [Re: gaiety]

gaiety, какви стабилизатори? Аз също имам машина за хляб, но не я ползвам, защото не става черния хляб в нея.
А в България какви вкусни пълнозърнести хлебчета ядох от Лидл и Кауфланд...ммм.

Ама явно и там слагат много набухватели(какви,не зная). Случайно един таксиджия ни каза, че преди имал фирма за диетични и диабетични храни, но добавките, които слагали, го правели алергичен и се разболял. Може би е нещо внос от Турция?....

Пък какви милинки ядох-памук, ама явно наблъскани с набухватели...

gaiety
ZаплЕ$

#3101206 - 25.10.2013 01:32 [Re: Suzzana]

Цитат:

gaiety, какви стабилизатори?

Онези гадните Е-та, май емулгатори бяха, те подобряват текстурата на хлебните изделия и ги държат "свежи" за седмица.

Тъй Вълчане, тъй, ама трябва на работа да не се ходи за да има време за китки и розички. Аз ще гледам на хънито произведенията, тъй че навъртай се наоколо със снимков материал.

--------------------

ми аз съм си

#3101245 - 25.10.2013 08:06 [Re: Suzzana]

Ако хлебчетата не са били тежки и плътни ами пухкави и меки, най- вероятно са от бяло брашно.
В Бг сме свикнали да пише едно, а да ядем друго. Например, широко разпространено е нискокачественото пшенично брашно в различни варианти- ръжен - брашното с кафе, пълнозърнест и типов- с добавка на някоя- друга трица (типовия може и без добавка), бял-говори се, че го избелват с белина (във всеки случай, като си забъркам в къши бял с брашно от "София мел", без незнамквиси подобрители е по- добър от купешкия).
Мисля, че ако смесиш пълнозърнестото брашно с бяло в машината, хлябът ще се получи. ( 2:1 в полза на бялото, после може да се намалява, докато се усети какво е максималното количество пълнозърнесто за приемлив хляб)Това- в случай че ти се занимава, де.
А за милинките ти завиждам
В баничарниците хората все още търсят и работят с хубаво брашно. Пък и милинки взеха нещо да не предлагат навсякъде, както беше едно време.

--------------------

étoile
завеяна

#3122516 - 04.01.2014 00:28 [Re: асегаде:)]

Пробвах този хляб днес с дом. сок, ама хич не ми се надигна в машината, че во вадих, месих малко и оставих час да се надига в тавичка и пак не се надигна много, доста сбит остана, но пък много вкусен се получи, но защо така не се надигна

Alys

#3122604 - 04.01.2014 08:41 [Re: étoile]

По коя рецепта прави хляба с дом. сок? Провери си маята, като я сложиш в паничка да се активира с малко брашно, щипка захар и топла вода. Ако шупне бързо, значи не си е изгубила свойствата. Тестото меко или твърдо се получи? Препоръчително е течността (без мазнината) да бъде около 60% от количеството на брашното (за бяло брашно).

Редактирано от Alys (04.01.2014 09:04)

étoile
завеяна

#3122657 - 04.01.2014 15:58 [Re: Alys]

Маята ми е суха, но е прясна, никакъв проблем, като правя питка със същото количество мая, че дори и по малко, става една супер огромна питка, а тоя хляб не ми се получи добре Правих я по рецептата на асегаде:)

230 мл. вода
2 с.л. доматено пюре (става и с 250 мл. доматен сок и се замесва без вода)
500г. брашно
1 с.л. захар
1 ч.л. сол (може и повече, на този хляб му отива)
1 1/2 ч.л. суха мая
2 с.л. зехтин
общо 2 ч.л. риган, мащерка, босилек и чубрица
1 глава червен лук
2 скилидки чесън
парченца маслинки- около 1/2 ч. ч.

Червеният лук, нарязан на полукръгчета, се запържва в зехтина. Пасираният чесън се слага при вече запържения лук, разбърква се и се сваля от огъня. Останалите продукти се слагат в машината. Пуска се на основна програма за хляб. След звуковия сигнал се добавят лука, маслините и подправките.

Alys

#3122680 - 04.01.2014 18:12 [Re: étoile]

Ако решиш още веднъж да опиташ хляб по същата рецепта, добави още 40-50 мл вода. Трябва тестото да не маже под бъркалките (бъркалката), да е меко и еластично. А хляба (който най-често правиш) с колко вода и колко брашно го правиш? Използвай същите количества течност и брашно, щом обикновеният хляб ти се получава.

étoile
завеяна

#3122681 - 04.01.2014 18:24 [Re: Alys]

Хляба го гледах, добре си беше тестото, не лепнеше по бъркалката, нямаше нужда от повече вода. Долу-горе за толкова години използване на машина, знам как трябва да изглежда тестото.
Аз най-обикновенно правя типов, 280мл топличка вода
1ч.л. сол
220гр бяло брашно
220гр типово брашно
1с.л. кафява захар
1ч.л. мая
30гр разтопено масло, като го изливам постепенно като пусна машината да меси, но днес пробвах и него в новата машина и той нещо много не ми се надигна, но реших да го оставя тя да си го изпече, да видя какво ще излезе... Но той типовия като цяло не се надига така като белия. Иначе питката която правя става огромна. По тази рецепта я правя и винаги става чудесна.

Тесто за питка
половин кофичка кисело мляко
100мл топла вода
1 яйце
1ч.л. сол
4-5 с.л. олио
бяло брашно на око (слагам към 400 грама първоначално, слагам 1с.л. захар и 1ч.л. мая) и пускам да меси, после добавям брашно докато видя, че става хубаво тестото, да не залепва по стените на машината. Пак го меся на 1-ва програма и го оставям да постои към 10-15 минути след като свърши с месенето и изключвам машината и в тавичка вече си правя питката, оставям я да се надигне, намазвам с жълтък и олио и пека на 220-230гр около 30 минути. Като последните пъти си използвам програмата за тесто която е и после си я правя на топки, оставям я за половин час да се надигне и я пека за още половин час и се получава невероятна питка.

Редактирано от étoile (04.01.2014 18:25)

Alys

#3122697 - 04.01.2014 20:34 [Re: étoile]

Хайде малко математика

В първата рецепта: 440 г брашно х 0,6 = 264 мл течност, а ти слагаш дори 280, което е идеално (според моите разбирания). Във втората рецепта 200 г кисело мляко + 1 яйце + 100 мл вода = не по-малко от 350 мл течност. Като разделим 350 на 0,6, се получава 583 г брашно. Едва ли слагаш повече. А в рецептата с доматения сок сметките с течността и брашното не излизат. Ако не си спазвала съвсем точно рецептата, тогава не мога да помогна с идеи.
Сигурно изписах прекалено много детайли, които са излишни. Тестото не втасва по няколко причини - прекалено студена среда (макар че и в хладилника втасва за една нощ), некачествена мая или прекалено сбито тесто. За малко да забравя - при сладките теста с мая основна причина за невтасване е прекаляването със захарта.
Звездичке, извинявай, ако съм те засегнала. Тъй като зададе въпрос защо не е втасал хлябът, реших да направим анализ. Вероятно някъде съм прекалила. Процентното съотношение е много удобно, защото така не обикалям около машината. Зареждам, като съм измерила с везна точно продуктите и не се занимавам повече с нея.
Ще пробвам рецептата с доматения сок (като добавя още течност) след някой и друг ден, че вече заредих хляб за утре. После ще споделя.

П.П. С Панасоника изядохме 25 кг типово брашно. Надигаше си се нормално. Купувала съм брашно на друга фирма и повече не повторих, защото хлябът беше стигнал до средата на тавичката.

Редактирано от Alys (04.01.2014 20:43)

étoile
завеяна

#3122750 - 05.01.2014 00:21 [Re: Alys]

Не, не си ме засегнала, просто не знам, от машината ли ми е проблема или нещо друго, но днес типовия хляб също остана клисав вътре и изобщо не се надигна, остана до средата на купичката. Иначе и аз си меря всичко с ел. везна и гледам да е точно според рецептите, гледам да не правя експерименти много, че да не ми се налага да спирам машината и да прехвърлям в тава, но тази рецепта ми хареса и реших да я пробвам, хляба стана вкусен, но не се надигна и остана леко клисав, макар че оставих в топла фурна да се надига около час и 10 минути сигурно и тогава включих да се пече.

Alys

#3122808 - 05.01.2014 12:01 [Re: étoile]

Тъй като спомена, че и извън машината не ти се е надигнал, пропуснах варианта машината ти да е развалена. Пусни на програма месене с втасване и виж дали е топло вътре в машината. Много неприятно, ако не е наред машината. Дано проблемът е в продуктите. Пробвай с малък бял хляб как ще се държи машината. Между другото, сухата мая също можеш да я активираш за проверка на качеството (случвало ми се е да купя отвратителна суха мая, от която хлябът да не се надигне).

étoile
завеяна

#3122830 - 05.01.2014 13:47 [Re: Alys]

Машината е нова, дядо Коледа ми я донесе, и правих 3 пъти питка само замесване и втасване и става невероятна. Исках да видя как ще се държи на хляб да изпека, не само за замесване на тесто. А питките ги правих със същата мая и направо преливаше от тавата и ставаше на конци. За това мисля, че може би аз нещо не правя както трябва.

étoile
завеяна

#3122841 - 05.01.2014 16:07 [Re: étoile]

Нещо определено не е наред и започвам да си мисля, че проблема е в брашното, но пък питките се получават перфектни Днес викам ще пробвам този хляб, до сега винаги ми се е получавал.

Хляб с маслинки и лук
210мл прясно мляко
1 яйце
1ч.л. сол
350гр бяло брашно (винаги се налага в процеса на месене да го наблюдавам и да досипвам брашно)
1с.л. захар
1ч.л. мая
50гр масло, и него го разтапям и слагам постепенно в момента в който пусна машината да меси
маслинки (използвам зелени, даже с чушка които са вътре) нарязвам ги на половинки
1 малка глава лук, която я нарязвам на полумесеци
Лука и маслинките ги прибавям при звуковия сигнал
По желание може да се сложи и босилек
Като единствената разлика е, че сложих само лук и мащерка и чубричка, и не съм слагала маслинки... Ами скоро щеше да започне да пече машината и просто я спрях, защото тестото се беше разплуло на дъното на кофичката и дори бъркапката се виждаше и я пуснах на ново като прибавих доста брашно и тестото все ми се струва, че лепне

Определено има някакъв проблем, след второто месене в машината с повече брашно, пак се отпусна тестото и реших да го извадя от машината и да го прехвърля в тавичка... Едвам го извадих, точеше се и лепнеше като дъвка, кошмар! Обадих се на свекървата и вика да не съм забравила да сложа сол, а съм сигурна, че сложих сол, но въпреки всичко сложих още сол, много брашно и олио сложих и го премесих на ръка и така вече го сложих в намазнена тавичка да се надига, ще видя дали ще излезе нещо от тоя хляб.. уф

Редактирано от étoile (05.01.2014 17:41)

Alys

#3122879 - 05.01.2014 18:58 [Re: étoile]

За 260-270 г течност (1 яйце е 50-60 г) ти трябва около 450 г брашно. Ако и тогава лепне..., значи това брашно е извънземно. А солта, ако е повече, пречи на тестото да се надигне. На твое място просто щях да опитам на вкус. Половинката беше направил веднъж тесто с три пъти повече сол (изсипало му се от пакета... ама кой сипва така, да го пита човек), та делих на три части, добавях съставки и пекохме 3 пъти. Ужас!
Вече всичко е преговорено, остава да пуснеш един обикновен хляб на пълна програма с печене и да видиш какво ще излезе, със същото брашно и мая, които ползваш за питките, и същата рецепта. И виж какви ги върши машината час преди края на програмата (или 40 мин. преди края).

étoile
завеяна

#3122881 - 05.01.2014 19:13 [Re: Alys]

Я кажи рецепта за обикновен бял хляб, изпробвана, да пробвам тия дни да видя какво ще стане.

Alys

#3122885 - 05.01.2014 19:43 [Re: étoile]

С удоволствие давам рецепти:

6 г прясна или 1 ч.л. суха мая
600 г брашно
1 1/2 ч.л. сол
около 1 с.л. захар
30 г олио
370 мл вода (може и 360 мл, но моята машина работи добре с по-меко тесто, така че бих могла да сложа до 420 мл и пак ще е добре) - това е за Панасоника и продуктите се подреждат в описания ред

И за другата машина - Силвър Крест:

330 мл вода (с по-малко се получава по-сбит хляб, не толкова надигнат) - понякога слагам яйце, мляко и вода, като общото количество на везната трябва да ми е 330 г
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
2 с.л. олио
520 г брашно
5-7 г прясна мая или 3/4 до 1 ч.л. суха мая
*тази машина сега работи при температура на стаята около 5 градуса и затова сипвам топла вода и 7 г мая, а през лятото слагам 5 г, иначе превтасва

Ето и снимка с първата рецепта (синът ми го е правил, а той спазва точно рецептите)

étoile
завеяна

#3122889 - 05.01.2014 20:23 [Re: Alys]

Благодаря! Моето тесто усещам днес ще иде в кофата, вече 2,5ч е в топла фурна и си стои така както съм го оставила, ако до утре сутрин не се е надигнало и го мятам в кофата...

Ей това брашно мисля, че е грахам, имам такова и някакъв смесен хляб да пробвам, ако имаш рецепти ?

Alys

#3122894 - 05.01.2014 20:45 [Re: étoile]

По същите рецепти пробвай. В моите рецепти няма разлика дали е с бяло или пълнозърнесто брашно. Има разлика, ако има ръжено. Имам програми за пълнозърнесто, но пека на основната програма, защото повече ми харесва.
Добави сода на твоето тесто и изпечи като содена питка. Нищо, че има мая. Навремето баба ми купуваше тесто от селската фурна, което беше с мая, добавяше му сода и печеше невероятните питки. Предварително мяташе питката отгоре на печката, да хване коричка и после печеше. Аз все още не смея да пробвам този трик.

étoile
завеяна

#3122901 - 05.01.2014 21:00 [Re: Alys]

Това сега тази вечер ли, или утре ? Ох ще пробвам и тоя начин да видим какво ще стане, ако не в боклука Цял ден с тоя хляб се занимавам и нещо ми писна

Alys

#3122903 - 05.01.2014 21:07 [Re: étoile]

Когато искаш, но трябва да печеш във фурната. В машината... не ти препоръчвам. Това със содата е предложение, за да не изхвърлиш тестото. Очаква се да се получи содена питка, ако маята не се е задействала. Ако имаш съмнения в брашното, ползвай го за кексове, а за хляб купи друго.

Редактирано от Alys (05.01.2014 21:11)

étoile
завеяна

#3122904 - 05.01.2014 21:10 [Re: Alys]

А аз отдавна го извадих от машината и е в тавичка в затоплена фурна, а със содата колко време трябва да се надига?

étoile
завеяна

#3122905 - 05.01.2014 21:10 [Re: Alys]

А аз отдавна го извадих от машината и е в тавичка в затоплена фурна, а със содата колко време трябва да се надига?

Alys

#3122906 - 05.01.2014 21:14 [Re: étoile]

Със содата го премесваш с малко брашно и може да постои 15 мин. Набожда се тук-там с вилица, за да не се отдели горната кора при печенето. Печеш в умерена фурна 180-200 градуса. Резултатът е сбита, но вкусна питка. Не се надига повече от двойно при печенето. А във вид на тесто няма да забележиш надигане.
*за 500 г брашно - около 1 равна чаена лъжичка сода

Редактирано от Alys (05.01.2014 21:17)

étoile
завеяна

#3122907 - 05.01.2014 21:15 [Re: Alys]

Благодаря ти! А содата да я кипна ли с малко лимонов сок или кисело мляко? Оф аз питам като, че ли никога сода не съм ползвала

Alys

#3122909 - 05.01.2014 21:19 [Re: étoile]

Да, идеята е добра - да я погасиш с нещо кисело (което си избереш от двата ти варианта).

étoile
завеяна

#3122911 - 05.01.2014 21:24 [Re: Alys]

Отивам да пробвам и така, да видим какво ще стане, ще пиша по-късно

étoile
завеяна

#3123048 - 06.01.2014 13:03 [Re: étoile]

Да дам отчет след вчерашните мъки с това тесто... Омесих с 1ч.л. сода, като я погасих в 2с.л. кисело мляко... поради което трябваше да добавя малко брашно и олио, че да не ми лепне докато го премеся пак тестото, оставих за 40 мин в загрята фурна и включих на 220гр да се пече за 30 мин. Получило се е като солен кекс, сбито е, но поне не е клисаво, няма да иде в кофата, ще го изядем Днес ми се иска пак да си пробвам хляба грахам, защото не ми се иска да ядем бял хляб, ще гледам да оставя малко по-меко тестото, може би аз го направих предния път по-твърдо и за това остана така на топка, ако не се получи и вече ще се гръмна

звездна

Регистриран: 08.04.2007
    #3123181 - 06.01.2014 20:42 [Re: étoile]

Звездичке, защо просто не си омесиш нещата на ръка и не си ги изпечеш във фурната, по класическия начин? Аз никога не меря съставките, действам на око, и до сега провал не съм имала. Използвам главно кафяво пълнозърнесто брашно, меся на ръка, втасва в леко загрята фурна, пека го пак в обикновена фурна и всичко е ОК.

Като меси човек на ръка ( а не в машина) усеща добре какво е състоянието на тестото, дали лепне, дали не му трябва още брашно и т.н...

Аз правя всичко с пълнозърнесто брашно - и тутманиците и баниците с мая, и кифличките. Както и всички кексове и курабиики. И винаги става.
Машина на хляб нямам и не знам дали бих си взела. Предпочитам да си го меся сама.

--------------------
Sola scriptura

étoile
завеяна

#3123183 - 06.01.2014 20:47 [Re: звездна] Прикрепен файл (35 тегления)

Ох мразя да се омажа цялата в брашно и тесто и имам чувството, че точно когато съм се омазала най-много, точно тогава ме засърбява нещо по главата, да речем А и предпочитам да си прави всичко сама машината, нямам време всеки ден и хляб да меся, то е закуска, едно ядене, 2-ро ядене, салати, миене на чинии, ако и хляб трябва на ръка да меся аз от кухнята не трябва да излизам въобще, а детето си иска внимание. А да не говоря, че ако се хвана на ръка да меся, някой хора ще ми направят цялата кухня в брашно, а и мен и себе си

Ето днешния хляб, видя ми се много меко тестото и сложих още малко бяло брашно, после пък май стана прекалено твърдо Уф... долу-горе обаче май се получи. Пекох го на програмата за пълнозърнест хляб, но май ще трябва на по-препечен да го сложа, че на средно положение не ми се вижда хубаво червена коричката.

Редактирано от étoile (06.01.2014 20:48)

Alys

#3123208 - 06.01.2014 21:48 [Re: étoile]

Хубаво ти е хлебчето . Запомни си рецептата и действай с нея, щом се получава. Както вече писах, винаги си умножавам брашното по 0,6 и получавам количеството течност. Така ми се получава добре. При тебе може да е друго съотношението, зависи все пак малко от машината и брашното. Но не се занимавам да го гледам меко ли е, твърдо ли е. Карам си по строгите правила и ако не съм забравила да сложа сол или мая, което ми се е случвало, ядем хубав хляб.

étoile
завеяна

#3123214 - 06.01.2014 22:02 [Re: Alys]

Ами по същата рецепта каквато от години си ползвам, 280мл вода, 220гр бяло брашно, 220гр грахам, 1ч.л. сол, 1с.л. захар, 1ч.л. мая, 50 гр разтопено масло, може би заради бялото брашно, че това ми е от бг, така по мек остава и трябва да добавям по още малко.

Alys

#3123220 - 06.01.2014 22:33 [Re: étoile]

Значи всичко е наред! Радвам се, че няма проблем с машинката. Докато имаш бг брашно, намали течността с 10 мл и опитай. На моя отговорност .

étoile
завеяна

#3123260 - 07.01.2014 00:17 [Re: Alys]

Благодаря за съвета, може би е от брашното от бг, защото преди като съм си го правила с тукашно брашно не съм имала проблеми да добавям още Ако има значение, взехме си 10кг, 2 големи торби по 5кг на мелница Кристера, Попово, свекървата каза, че е много доволна от него. Тъкмо свърших 1-вите 5кг, сега ще отворя тия дни и 2-рата торба и после вече ще си вземам брашно от тук и се надявам да ми приключат проблемите

Wolf ®
М а r i n e r o

#3123296 - 07.01.2014 02:56 [Re: étoile]

Всяка рецепта за хляб може да стане с машина и без машина.
При първия вариянт стават едни такива квадратни...при втория...
кръгъл вариянт на хляб Ст.Загора.(Файф Розес)Аз едната половинка си я бастисах сам,че бях много измокрен,гладен и уморен.

--------------------

Alys

#3123358 - 07.01.2014 08:36 [Re: Wolf ®]

От пет години не купуваме хляб от магазините. Предпочитаме си квадратния вариант - зареждаш машината за 3 минути и готово.

Wolf ®
М а r i n e r o

#3123684 - 08.01.2014 05:53 [Re: Alys]

И ние така...хляб не купуваме.След ръцете на дарлинга най-добрата машина за хляб е тази

--------------------

Alys

#3123743 - 08.01.2014 09:49 [Re: Wolf ®]

Миксерът е хубаво нещо, особено този. И цената му е хубава . Но поне засега предпочитам една обикновена машина за хляб, която да свърши всичко вместо мен и миксера.

étoile
завеяна

#3124801 - 11.01.2014 18:11 [Re: Alys] Прикрепен файл (43 тегления)

Еее най-накрая да ми се получи хубав хляба По тази рецепта където съм дала по-горе за типовия хляб, макар че и в предната машина винаги съм си го правила, до сега толкова не ми се е надигал, чак се изумих като го видях, защото тотално го бях забравила, сложих всичко, както ме посъветва с 10мл по-малко вода, но водата беше не топличка а направо гореща от кетъла и може би това си е оказало влияние, знам ли Ето резултата

Редактирано от étoile (11.01.2014 18:12)

Alys

#3124841 - 11.01.2014 19:51 [Re: étoile]

Звездичке, прекрасен хляб, виж му само извитото капаче!

étoile
завеяна

#3124898 - 11.01.2014 23:55 [Re: Alys]

Разрязахме го тази вечер и се е получил и вкусен, след толкова години да го правя и все на половина да ми пълни купичката, днес останах повече от приятно изненадана Вече ще знам, гореща вода да слагам, вместо топла или хладка.

Alys

#3124953 - 12.01.2014 09:19 [Re: étoile]

А каква марка е машината ти? В Панасоника дори в упътването пише, да се ползва вода от чешмата, като само за бърз и ръжен хляб, мисля, трябва да е топла. Но има рецепти (не за машина специално), според които тесто с мая се прави точно с гореща вода, колкото и странно да звучи. Правих едни пирожки с много мая и вряла вода - получиха се .

étoile
завеяна

#3125098 - 12.01.2014 19:08 [Re: Alys]

Ето такава е:

Деньо
с козуначена зависимост

Регистриран: 24.11.2009
    #3125157 - 12.01.2014 22:51 [Re: étoile]

Хлябовете долу-горе ми се получават, но първия ми опит за козунак в хлебопекарна някак не стана. Съжалявам, че ще спомена доста марки по-надолу, но за да се установи причината, предполагам са нужни всички подробности. По принцип ми харесва вкуса на купешкия и може до някъде от там да ми идва разочарованието. Примерно, има един на "Селена 10" направо се топи в устата и е с много по-лек вкус и консистенция, същевременно е и сладък. А моя се получи като мазен тутманик, с вкус и аромат на омлет "сирене с яйца" с лек сладък оттенък и лек полъх на ваниля. Конци никакви няма, стана нещо като кекс, но с описания вкус. Нужно е огромно въображение за да се различат плитките върху кората. Предварително изчетох/изгледах десетки рецепти (в т.ч. много за хлебопекарна) за козунак по различни форуми, блогове, както и в YouTube. Подбрах най-често срещаното съотношение на съставките, което се вижда по-долу, а конкретните марки споменавам, защото е възможно причината за провала да се крие в някой от продуктите.

- 500гр. брашно тип 500 "Мелница Търново", в процеса на месене се наложи добавяне на още 4 чаени лъжички, отделно за активирането на маята 2 лъжички
- 100 мл. прясно мляко 3% "Домлян" от 500мл. кофичка, като за активиране на маята, намазване и други нужди, мисля добавих още около 30мл.
- 3 бр. пресни домашни яйца леко маломерни, жълтъка на едното отделих за намазване
- 60 гр. краве масло "Верея"
- 50 гр. (да, грама) олио "Оливен", не знам на колко милилитра се равняват
- 100 гр. захар, отделно и тази за поръсване
- 25 гр. фруктоза на "Биосет", беше ми останала и реших да я вложа
- 9 таблетки подсладител "Суитли"
- половин чаена лъжичка сол
- 1 пакетче (0.2 гр.) ванилия
- половин кубче (21 гр.) жива мая на "Българска мая" Русе

На доста места се препоръчва 100 до 150 гр. захар максимум, като предупреждават, че с толкова захар козунака не става много сладък, както сме свикнали с купешките, но ако се добави повече захар нямало да втаса. За това ако искаме по-сладък козунак, го правим или с фруктоза (1.7 пъти по-сладка от захарта) или към захарта добавяме и изкуствен подсладител. Та за това сложих фруктозата и подсладителя. За вкуса на сирене подозирам най-вече маслото, една съфорумка беше писала, че на българското масло му няма вече доверие и прави само с вносно, но уви, аз не обърнах внимание. Млякото едва ли е прична, сложено в обикновен хляб не придава вкус на сирене. Също, така и не разбрах, за да получа купешкия аромат на козунака, какви аромати трябва да сложа. Почти не намерих две рецепти с еднакви аромати в тях.

Също, за самата технология на приготвяне съчетах опита от всичко изчетено, и го приложих максимално точно колкото мога. Хлебопекарната е SilverCrest SBB 850 EDS A1. Първоначално пуснах за 2 минути програма "печене" за да си подгрея хлебопекарната и кошничката. За самата работа избрах "Пухкав хляб". На тази програма като правя хляб, два пъти пробвах и двата пъти превтаса (наду се много, опря капака и после издиша) - т.е. за козунака счетох, като по-тежко тесто ще е подходяща. Освен за втасването, тя е и с най-дългите времена за месене от всички програми. Активирах маята като я смесих с малко брашно, мляко и щипка захар. Заради по-топлите условия (нали все пак козунак правя), за разлика от друг път (разбирайте като правя обикновен хляб) взе че изкипя малко от чашата. Разтворих подсладителя, ванилията и солта в млякото и после ги смесих с яйцата и захарта. Поразбърках, за да се поразтвори малко захарта - тук половината от мненията в интернет са, че не бива да се бърка, така че и аз не се старах много с бъркането. Продуктите поддържах топли на леко затоплен котлон. Изсипах така приготвените течности в затоплената вече кошничка, върху тях насипах брашното и в кладенче отгоре сложих леко превтасалата мая. Първоначално настроих въпросната програма на 1250 гр. въпреки, че продуктите ми са за 1000, понеже така месенията и са по-дълги (по 15 минути). В началото си тя има две месения, с две междинни втасвания, като в края на второто има пак леко размесване. По време на първото месене към 3-тата минута ми се стори че маже под бъркалките и постепенно добавях по 1 чаена лъжичка брашно, докато си направи добре оформена топка. Успях да направя топката 5 минути преди края на първото месене. По време на второто месене постепенно на 3 порции подавах разтопеното краве масло да го поеме. Изчаках да мине второто междинно втасване с леко премесване накрая и прекъснах програмата, след което я пуснах отново. Този път нагласих 750 гр. и най-светла кора, понеже нали тежките теста лесно изгаряли. И наистина накрая кората се получи аха-аха, да изгори, доста препечена. По време на първото месене (всъщност вече трето) постепенно подавах затопленото олио - сякаш малко трудно го пое, но все пак го взе. Тестото изглеждаше меко, но нали е мазно, си седеше на топка, не лепнеше и го оставих така. Една съфорумнка обаче май беше писала на този етап "можете да добавите и брашно с мазнината" на което аз не обърнах внимание защото не беше го казала като задължително, а май трябва да се направи. Дали тия 110 грама мазнина не трябва да се броят като течности в рецептата за определяне на количеството брашно? От там нататък, междинно втасване, месене с още едно междинно втасване и леко размесване след него. Тук натиснах пауза на програмата, извадих с намазнени ръце тестото, оплетох го изключително трудно, защото беше много меко и после едва успях да го върна в кошничката без да се разтече. Програмата продължи с последното втасване преди печене. В края му пак за малко я прекъснах, за да намажа с разбития с малко мляко жълтък и да наръся със захар. Пуснах отново програмата която продължи с печене. Част от мазнината първо излезе, а после се пое в тестото. Намазаното отгоре се нацепи и отдолу в процепчетата с ужас видях доста по-бледото като цвят тесто - почти като на обикновен хляб. Понеже тоя модел хлебопекарна му е ниско реотана и не пече добре отгоре, допекох отгоре в нормална фурна. Изчаках да изстине и... вкуса на изделието вече описах в началото. Цялата история отне 6 часа. Надявам се някой да разгадае къде са грешките.

Alys

#3125189 - 13.01.2014 00:58 [Re: Деньо]

Имаш отговор в бг-мама, но ще ми е интересно, ако и тук някой се включи по темата.

Wolf ®
М а r i n e r o

#3125190 - 13.01.2014 01:05 [Re: étoile]

Цитат:

Вече ще знам, гореща вода да слагам, вместо топла или хладка.

Водата трябва да е 110-120Ф.

--------------------

étoile
завеяна

#3125347 - 13.01.2014 17:45 [Re: Wolf ®]

Определено е от горещата вода, днес правих същия хляб и пак така хубав се получи!

Хуанита
couch potato

#3147845 - 25.03.2014 10:19 [Re: Alys]

Цитат:

Алис, какво имаш предвид под диспенсер? Мерителната купа към машината ли? Наближава Великден и искам да пробвам предварително някоя от рецептите за козунак. Първо мисля да е тази.

Alys

#3148023 - 25.03.2014 20:58 [Re: Хуанита]

Хуанита, машината ми има отделение за ядки и в процеса на работа това отделение се отваря, т.е. сама си взима ядките или стафидите. Можеш да сложиш около 100-140 г, примерно или си прецени по желание. Ако сплиташ козунака, тогава можеш да добавиш стафидите. Ако разчиташ изцяло на машината и няма да вадиш тестото оттам, тогава ги сложи при звуковия сигнал на машината.

Хуанита
couch potato

#3148029 - 25.03.2014 21:10 [Re: Alys]

Благодаря ти, Алис

cranberrie
пристрастен

Регистриран: 12.03.2008
    #3154177 - 14.04.2014 18:11 [Re: Melita]

Наближава Великден, ама в къщи хич не си падаме по козунак и поръчката е да направя кашкавален хляб. Може да е грехота, но това харесваме и става много успешен в машината. Ето рецептата:
1 1/4 чаши топло мляко
2 с.л. захар
1 пакет мая за машина
1 с.л. меко масло
3 чаши брашно
1 ч.л. сол
1 1/2 чаши настърган Чедър
Слагам продуктите в реда по който са дадени.

В оригиналната рецепта се слага топла вода и 1/4 чаша сухо мляко, но такова не ползвам и направо слагам прясно мляко вместо вода. Сигурно може да се играе с брашното (бяло/пълнозърнесто), но не съм пробвала. Чедъра - колкото по остър е, толкова повече ни харесва. Пробвала съм с различни комбинации - чедър, пармезан, азиаго... винаги става много сполучлив.
Ето оригиналната рецепта:
Cheddar Bread

Хуанита
couch potato

#3154183 - 14.04.2014 18:16 [Re: cranberrie]

Това непременно ще се пробва! Благодаря ти, че сподели рецептата. И да кажа, че козунакът ми по рецептата на Алис стана супер. Точно по мой вкус.

Деньо
с козуначена зависимост

#3290113 - 02.07.2015 00:42 [Re: Хуанита]

Лек офтопик. Търся съвет. Как да не изтече мармалада от кифла при печенето? Пробвах разни неща намерени в мрежата, но резултата е незадоволителен.

ми аз съм си

#3290316 - 02.07.2015 15:48 [Re: Деньо]

Опита ли при свиването първо да го загърнеш с двата странични ъгъла? Когато тръгнеш да свиваш кифлата, се получава нещо като джоб, в който остава мармелада и ако притиснеш леко краищата за да не се разтича при свиването, ще си остане там и при печенето. Навиват се, като избутваш средата с мармелада напред, а с пръсти придържаш краищата към теб и стават хем навити, хем извити.

--------------------

Деньо
с козуначена зависимост

#3290511 - 02.07.2015 23:03 [Re: асегаде:)]

Ха, ха, не съвсем. Тази вечер пробвах няколко случайно хрумнали ми сгъвки, по време на самото оформяне и сякаш има една сполучлива. Външния и вид обаче въобще не прилича на кифла. Мармалада завивам в нещо като плик, чиито краища захлюпвам отгоре. После завивам останалото тесто около тоя плик, като внимавам горната му част да си остане отгоре. Сега се пекат, и за сега точно при тоя модел няма течове. Дано конструкцията издържи и печенето. Но... формата им хич не е на кифла. Станаха едни дебели такива. Едва сега се присетих, че съм питал тук Ноооо... по твоя начин предусещам че ще стане. Успяваш ли да докараш формата да е като на традиционната извита кифла? Ако някой ден правиш, и имаш възможност, моля снимай самото оформяне (знам, ще трябва асистент, с нацапани ръце не бих си пипал фотото).

ми аз съм си

#3290867 - 04.07.2015 15:07 [Re: Деньо]

Не ми се наложи да правя кифли, намерих ти клипче.:)
Като пропуснеш нарезите, които жената прави при върха, ще получиш формата, която се опитвах да обясня. После искат само леко извиване.

https:// />

--------------------

Деньо
с козуначена зависимост

#3290868 - 04.07.2015 15:22 [Re: асегаде:)]

Благодаря, но дано помниш къде е клипчето, че линка нещо не работи. Копирай ми заглавието му, ако не се получават линковете тук.

ми аз съм си

#3290940 - 04.07.2015 20:30 [Re: Деньо]

Извинявай, флаш плеъра ми прави номера и си мислех, че е от него. Дано сега всичко е наред.

За всеки случай можеш да го намериш като /watch?v=D0WBKVlSu9Y в youtube.

gaiety
ZаплЕ$

#3293167 - 15.07.2015 05:21 [Re: Деньо]

Станаха ли кифлите?
Ей тука нагледно + рецепта http://svanya.blogspot.com.es/2014/08/blog-post_11.html

Деньо
с козуначена зависимост

#3340993 - 26.02.2016 00:15 [Re: gaiety]

Да, малко цилиндрични ми се получават и на мен, подобно на тези от клипчето на асегаде:). А тия от линка ти gaiety изглеждат фантастинчно. Уж и аз така ги навивам, ама не стават толкова красиви. Но да кажа все пак, че имам едно дълго чакано постижение. Успях да напипам как се получават толкова здрави конци, та козунака да запазва структурата си даже потопен в прясно мляко - това ми е любимия начин за консумация. Номера е, да се остави достатъчно време на глутена да се накисне добре с вода, в отсъствието на мазнини. После да се меси пак без мазнина за да се развие добре и едва след това, да се вкарва мазнината. Само не се стряскайте от подробното описание на технологията, което неусетно се разпростря на 3 страници. Дълго е, защото се постарах да опиша абсолютно всеки детайл, така че даже човек за пръв път да прави козунак, да му се получи. Ако се замислите, тази технология е по-лесна от традиционната с активиране на маята, поддържане на топло помещение и т.н.

Козунак версия 2016 - "козунак с накисване". Подробно упътване за начинаещи.

Разпространението на файла е свободно при посочване на този линк към него:
https://drive.google.com/file/d/0BxPeAj1Z0O14OVpxeFNNdnhqcDg/view

ето и няколко снимки на два опита по тази технология:

Вторите малко бързах и не ги оформих както трябва, обаче това въобще не повлия на вкуса им... ммм....
Весели празници и да ви е сладко!

--------------------
Изпитана рецепта за козунак на конци

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 15 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 21444

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.039 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.