ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Кулинарно изкуство

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
Идеи за мека диета
    #3000657 - 10.01.2013 03:49

От една седмица, ни вопъл, ни стон, в таз' тема. Що така Уморени от готвенето около празниците?
При мен голям провал днес Преди 5 дни извадиха 4-те мъдреца на детенце (оператвивно, едновременно ) и правя някакви безкрайни крем супи, патладжани, спагети и т.н. За днес реших да правя спанак с ориз на фурна. Речено-сторено (или почти) Хукнах към магазина за пресен спанак, ама нещо не изглеждаше добре, нямах време да ходя до друг и реших да взема ... консервиран Голяяяяма грешка. Направих ястието, ама не бих повторила. За пръв път купувам консервиран спанак, ще бъде и за последен.

Някоя идейка за нещо по-меко, че ми се изчерпаха идеите?

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Редактирано от Nadin (11.01.2013 01:05)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
звездна

Регистриран: 08.04.2007
Re: Продължение на кулинарните подвизи
    #3000669 - 10.01.2013 05:36 [Re: Nadin]

Другия път пробвай със замразен спанак, много е добър! Даже го предпочитам пред пресния.

Предложения за болника - хубава българска попара, както си я правите у дома. Аз я празя задължително а чай, натрошено сирене и лъжица захар. Половинката щеше да припадне от моята комбинация, но аз винаги така съм яла попарата.

Макаронени изделия, варени с млекце и сиренце. Салата от настъргани на ренде домати + каквото друго обича, сирене, зехтин, лук (настърган), може и други настъргани зеленчуци да се сложат. Аз лично само това ядох, много ми се услади. ( моите мъдреци ми ги извадиха преди половин година).

Сладолед в промишлени количества, без ядки обаче, за да не влизат в дупките.

Нещо като бисквитена тора с крем нишесте. Или намачкани меки плодове със заквасена сметана и мед.

Други меки зеленчуци - варени тиквички, броколи, карфиол, вкусни супи стават от тях, могат и да се пасират.

--------------------
Sola scriptura

Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #3000775 - 10.01.2013 14:10 [Re: Nadin]

Ами ние минахме през подобен период преди 1-2 години. Но моето е девойка и минах много "тънко" - с няколко големи кутии сладолед, млечни шейкове, плодови сокове и крем супа като изключение. Това за около седмица плюс танци до припадък - свали 5-6 кг за нула време

Иначе, за да не съм съвсем off- едната вечер беше сьомга филе на фурна с варени картофки за гарнитура (проза), а за днес нещо постно ще спретна.

Suzzana
Saoirse

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #3000808 - 10.01.2013 16:14 [Re: Dr.G]

Снощи правих Баварска вечеря-German Sausage Salad с болоня.В началото забравих за маринованите краставички, но после ги прибавих.

Намерих и претцел питки, ама пихме червено домашно вино , вместо бира.

Alys
********* :)))

Регистриран: 09.09.2005
    #3000823 - 10.01.2013 17:11 [Re: Nadin]

Надин, преди години пожелах да ми извадят 3 мъдреца наведнъж, но ми отговориха, че трябвало през месец да се вади по 1. Явно може и по повече. С други думи, научих нещо ново.
Много е неприятно да не можеш да дъвчеш (само да вметна: преди година-две бяхме на гости и ме черпиха много твърд бонбон, ама откъде да знам и като реших да сдъвча, направо видях искри посред бял ден, та ме боля ченето доста време - направо си е мъчение да ядеш от общата храна). Зависи какво обича синът ти. Засищащи са разни каши от грис, ориз, овес, елда, ама ако не яде такива неща... пюре от картофи с пасирани зеленчуци, разни смлени миш-маши, лютеница с някое и друго яйце + сирене (всичко надробено), наситен бульон от супа с месо.
Последните ми "подвизи" - любимото картофи с ориз и месо, но този път и със зелен фасул (за нашия вкус става интересно). Трябва да подновя печенето на тиква (само като проект, засега).

NadinАдминистратор
Charmed

#3000852 - 10.01.2013 18:57 [Re: Alys]

Мерси за идеите
За днес измислих яйца по панагюрски (баш, както се правят - във вода и оцет)
Утре някакви кифлички ще пробвам на закуска
От всичките тез' каши, крем супи и гладки неща, дететнце отслабна с 4-5 кг.

ПП Тук мъдреците ги вадят наведнъж, пълна упойка и хайде готово ама после няколко дни мъка-мъка

--------------------

Rhiannon
white wolf

Регистриран: 04.11.2003
От: Rivia
    #3000969 - 10.01.2013 23:13 [Re: Nadin]

А защо е трябвало да му ги вадят?
Питам, защото съм чувала, че в някои стани е практика да се махат мъдреците, като пораснат, дори да са здрави.
Майка ми е с тежка пародонтоза и мостовете и се крепят на 3-те и налични мъдреца. На мен ми е ваден един, защото първо растеше на криво,а като се приплъзна на място, се оказа, че му е тясно (имам малка долна челюст и много дълбока захапка) и предизвикваше възпаление до степен да не мога да си отворя устата. Но останалите са си на място и не смятам да ги махам, ако не се налага по здравословни причини.

Иначе, момичетата са ти казали, ама да добавя и аз, каквото се сещам:
фрикасе със ситно скълцано месо;
попара, ама вместо с чай, с вода и полята със запържено масло с червен пипер;
картофено-празена крем супа, поръсена със сирене преди сервиране, както и картофено-гъбена крем супа;
картофи със сирене на фурна, които ако направиш с достатъчно сос, могат да се намачкат с вилица (стават страхотни и са много лесни - пиши ако искаш рецептата);
бял ориз, ако го развариш малко или пилаф.

--------------------
"No word matters. But man forgets reality and remembers words." - Roger Zelazny (Lord of Light)

Тюли
extremely opinionated

Регистриран: 08.05.2008
От: Тюландия
    #3000976 - 10.01.2013 23:27 [Re: Rhiannon]

моите растат с някви неразбираеми за мен темпове, не съм ги и разбрала кога са се появили. ама са си здрави и сметам да си ги държа на място

в момента пека пак някъф сладкиш-бъркоч, какаов, отгоре ще го мажа с карамелена глазура, ще редя банани и ще ръся кокосови стърготини

--------------------
Sarcasm is always a result of differences in the IQ

NadinАдминистратор
Charmed

#3001003 - 11.01.2013 00:59 [Re: Rhiannon]

Мерси за идеите!
Това не съм го правила, но мисля, че определено ще му хареса
Цитат:

попара, ама вместо с чай, с вода и полята със запържено масло с червен пипер;

Тези картофи със сирене (какво сирене се ползва) на фурна как се правят

ПП Относно мъдреците - неговите въобще не бяха се показали, седяха си под линията на венците и леко кривнати, бутаха съседните, за това нямаше как.
Тук е практика да се процедира така, когато няма място за тях и застрашават съседните зъби - пълна упойка, после местна и край с проблемите, преди да са започнали.
Тамън щях да питам, в БГ процедират ли по този начин. Познато дете на синът ми има нужда от същото, но хората нямат застраховки, а цената от $ 3000 идва много и искат да го пратят в БГ, ама не знам дали правят подобно нещо- всичките навенъж нямам и кой да питам.

--------------------

звездна

#3001011 - 11.01.2013 01:21 [Re: Nadin]

Аз също не бих махала мъдреци, ако няма належаща нужда. На мен ми извадиха едновременно двата горни, защото нямаше как, бяха развалени. Възстановяването беше тежко, та не мога да си представя да ми извадят едновремено и 4-те мъдреца. Това не го препоръчвам на никого, особено за деца. Ще бъде малък ад за детето, с много болка и кръв, и никакво ядене дни наред.
Освен това четах, че не е добре да се вадят двустранно мъдреците, например два горни или два долни. Защото упойката може да парализира дихателната тръба, да има невъзможност за преглъщане, поглъщане на слюнка и задушаване. Естествено изпитах това на собствен гръб, ама тогава още не знаех, че така не бива да се прави. На стола се паникьосах, понеже установих, че след слагане на упойката ( двустранно) гълтането ми не работи и без малко щях да се задавя със слюнка. В същност това беше по-страшното, отколкото самото вадене на зъба после. Е, ако всичко е с пълна упойка и лекарите държат всичко под контрол, тогава бива, иначе не.

Надин, извинявам се, че се отплеснах, ако прецениш, можеш да изтриеш мнението ми.

--------------------
Sola scriptura

NadinАдминистратор
Charmed

#3001013 - 11.01.2013 01:30 [Re: звездна]

Мерси за идеите по-горе.
За замръзен спанак въобще не се сетих ( то една глава, за кое по-напред да мисли ) днес вече имаше хубав пресен, ама едва ли скоро ще сготвя пак

Относно другото - не ми се навлиза в спорове кое е добре и кое -не.
Работя в системата доста години, като от тях 12 тук, в САЩ. И да, когато при децата (над 16 г.) мъдреците пречат, вървят накриво и т.н. се вадят всичките наведнъж, това е практиката тук.
Аз, поне не бих искала детето ми да бъде под пълна упойка 4 пъти

--------------------

звездна

#3001024 - 11.01.2013 04:02 [Re: Nadin]

Цитат:

Аз, поне не бих искала детето ми да бъде под пълна упойка 4 пъти

Това пък защо? Моите ( два на брой) не ги вадиха с пълна упойка а местна. Предполагам, че с пълна упойка се вадят само 4-те зъба наведнъж, защото вече си е сложна операция и човек не може да издържи на живо интервенцията. Така че, едно дете може да бъде оперирано само с местни упойки на два пъти да речем. Така де, всеки си знае, ама аз за нищо на света не бих подложила детето си на операция с 4 зъба едновремено, голяма травма е все пак. Но това е мое мнение.

--------------------
Sola scriptura

NadinАдминистратор
Charmed

#3001025 - 11.01.2013 04:13 [Re: звездна]

Предполагам, твоите не са били impacted wisdom teeth, за това иде реч, а не просто за вадене на зъби. Мисля, че говорим за различни неща. В случая става дума за сериозна оперативна интервенция.
След като се практикува по този начин, значи има защо. Ето, след 5 дни, пациентът е почти възстановен, даже и на училище тръгва

Иначе не е задължително човек да вярва или приема неща, за които има обща или бегла представа

Нагледно - за това иде реч

--------------------

звездна

#3001027 - 11.01.2013 05:47 [Re: Nadin]

Аха, ясно, моите наистина не бяха impacted wisdom teeth.
При всяко положение ваденето на мъдреци си е сложна операция и мисля, че е по-добре да не се прави едновремено на 4-зъба, независимо с каква упойка става това. Аз лично имах температура една седмица и затруднено хранене поне един месец, а после направих и пулпит на съседните зъби, а в едната дупка имаше и останал корен, че ходих да го доизваждат. Мъка си беше отвсякъде. Е, може да има и късметлии, дето им минава за три дни и нямат усложнения и не ги боли и т.н...При мен всичко става по трудния начин, така, че наистина не съм критерии за тези неща.

Освен това май не съм чувала в БГ да вадят мъдреци с пълна упойка...?? И то независимо дали са impacted wisdom teeth или не. Дали не е по-добре тогава твоето познато дете да се оперира тук в САЩ, дори и по-скъпо, но поне всичко ще е с пълна упойка, отколкото да го мъчат в БГ? не знам де, само предполагам.

И да, имам повече от обща или бегла представа, зъботехничка съм все пак.

Надин, виж какво открих:

http://alldental.bg/e%d0%ba%d1%81%d1%82%...b5%d1%86%d0%b8/

Излиза, че ако се вадят няколко зъба, то се прави пълна упойка, но в болница, а не в зъболекарски кабинет. Има логика, понеже мисля, че малко зъболекарски кабинети са оборудвани за сложни операции.

--------------------
Sola scriptura

Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #3001037 - 11.01.2013 08:29 [Re: Nadin]

Това е почти извън темата, но на моята дъщеря единият си беше точно така. Долу в ляво. Извадиха й го с местна упойка в Стоматологичния факултет, за отрицателно време. Е, след това няколко дни (разбирай 3) беше с локален оток, но без възпаление. Малко антибиотична профилактика и това е.
А преди това разкривахме ретинирани трети зъби горе (бяха в небцето). Пак с местна. Не видях да я боли особено много. Минахме с две дози Аулин (нимезулид).

Atlantida
паднала от Марс

Регистриран: 10.01.2008
От: крита
    #3001045 - 11.01.2013 09:23 [Re: Dr.G]

За мека храна ми дойде една идея - качамак.
А за махане на мъдреци в България, мисля, че депутатката ще даде най-точно инфо.

--------------------
" Не трябва непременно да сте луд, за да работите при нас, но все пак помага. "

NadinАдминистратор
Charmed

#3001108 - 11.01.2013 13:40 [Re: звездна]

Значи имаш някаква представа, но явно е различна, поради ред различия в това отношение между САЩ И България.
Мерси за това
Цитат:

Освен това май не съм чувала в БГ да вадят мъдреци с пълна упойка...?? И то независимо дали са impacted wisdom teeth или не. Дали не е по-добре тогава твоето познато дете да се оперира тук в САЩ, дори и по-скъпо, но поне всичко ще е с пълна упойка, отколкото да го мъчат в БГ? не знам де, само предполагам.

те да си направят проучването в аванс, за да няма изненади. Относно
Цитат:

Излиза, че ако се вадят няколко зъба, то се прави пълна упойка, но в болница, а не в зъболекарски кабинет.

да, очевидно нещата се различават. Тук, в САЩ, пълна упойка се салага в офис (Oral Surgery Office), при наличието на необходимата апаратура, обурудване и т.н.
Ще споделя инфото, а предполагам и те ще поразпитат и ще си решат.

--------------------

Rhiannon
white wolf

#3001123 - 11.01.2013 14:29 [Re: Nadin]

Картофите със сирене са със нашенско бяло саламурено сирене. Рецептата е много проста - картофи, каквото количество желаеш, аз обикновено ползвам около кило и половина - толкова ми събира едната тава. Обелващ ги, нарязваш ги, като за пържене, но на по дебели резенки, поръсваш със сол, червен пипер, малко лют червен пипер, босилек и зехтин на вкус, заливаш с вода да се покрият и мяташ във фурната на 200-250 градуса С. Разбъркваш ги от време на време и, като са сготвени, натрошаваш сирене (аз на моите кило и половина слагам около 400 грама сирене, ама зависи колко е солено де), разбъркваш, слагаш малко масло за аромат и връщаш във фурната да се запекат картофите отгоре. Това нещо, със зелена салата отстрани е страхотно. А ако не могат да ядат без месо, като го слагаш да се запича, може да наредиш малко карначета от горе, които да обърнеш по някое време. Или просто да изпечеш някакво месо и да ползваш картофите като гарнитура.

Аз винаги гледам да не изпарявам всичкия сос, защото обичам да си ги намачквам с вилица и с малко от соса.

--------------------
"No word matters. But man forgets reality and remembers words." - Roger Zelazny (Lord of Light)

NadinАдминистратор
Charmed

#3001144 - 11.01.2013 15:02 [Re: Rhiannon]

Ой, звучи много вкусно, а момента с карначетата ми хареса още повече, само дето наоколо няма такова нещо, тоест има, ама на около 50 км. от нас
Ще пробвам картофите вероятно утре.
Мерси!

--------------------

Rhiannon
white wolf

#3001180 - 11.01.2013 15:36 [Re: Nadin]

Надявам се да ги харесате .

--------------------

Milano
твърдоглав чешит

Регистриран: 10.07.2005
От: The Sunshine State
    #3001210 - 11.01.2013 16:40 [Re: звездна]

Вадили са ми 2 мъдреца в България с местна упойка, и другите 2 в САЩ с пълна упойка. Беше преди значителен брой години, но още ми държи влага ужасът от дърпането и скърцането и чупенето при ваденето на зъбите, докато бях будна. Няма да го причиня на детето си - ако се налага да се вадят мъдреци - пълна упойка.

--------------------
"А днес моят собствен наследник извършва геройски бели.
Не съм се изгубил безследно, щом той ме повтаря, нали?"
- Миряна Башева

Hard Rock fanМодератор

Регистриран: 07.01.2003
    #3001225 - 11.01.2013 18:00 [Re: Nadin]

Моите пет цента към идеята за картофи, дошла ми от Рианон и много вкусна - огретен.

Сварявам картофите обелени на парченца, прецеждам водата без да се престаравам (да не са сухи), понамачаквам ги, също без да се престаравам, отделно си задушавам малко лук (може и без), който добавям, малко масло слагам и натрошено, или настъргано сирене и заливка - с яйца, прясно (или кисело) мляко и малко брашно (ама малко) и запичам във фурната.

Wikki
неактивен профил
**

Регистриран: 26.08.2005
От: В околностите на Чикаго
    #3002951 - 15.01.2013 04:14 [Re: Nadin]

Спанак с орис и яйца ако харесва спанак младежа ти. После го гарнираш с малко кисело мляко и сиренце. За мен е ОК , но всеки има определен вкус. Дано скоро младежа забрави за приключението.

--------------------
"Sometimes I love you,
Sometimes I hate you,
But when I hate you
Its because I love you!"

NadinАдминистратор
Charmed

#3002953 - 15.01.2013 04:18 [Re: Wikki]

Точно с тази рецепта стартирах темата Имайки предвид, че сложих спанак от консерва - голяма излагация

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#3002954 - 15.01.2013 04:19 [Re: Rhiannon]

Цитат:

Надявам се да ги харесате .

Много сполучлива рецепта, благодаря! Даже покарй детенце и ние опитахме. Пак ще го направя

--------------------

Rhiannon
white wolf

#3003037 - 15.01.2013 13:03 [Re: Nadin]

Радвам се.

--------------------

Wikki
неактивен профил
**

Регистриран: 26.08.2005
От: В околностите на Чикаго
    #3004331 - 19.01.2013 05:39 [Re: Nadin]

Съжалявам не съм прочела рецептата ти, аз просто обожавам спанак дори си правя и спаначена супа с фиде и сирене в нея става страхотна също. На мен ми харесва ужасно много, но да на някои мой познати им се струва малко странна сирене в супа.

--------------------
"Sometimes I love you,
Sometimes I hate you,
But when I hate you
Its because I love you!"

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 7 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1389

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.