ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Цветарство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
Палма- цикас
    #1109485 - 09.01.2006 14:08

Понеже не ми стигат грижите около ппрогресивно оплешивяващият ми Бенджамин, мушичките , с които почти се справих, снощи се сдобих с палма - Цикас ( подарък от скъп приятел ). До тук добре, палмата е висока около 30 см и в малка саксийка, напролет ще трябва да се пресажда .
До тук чудничко, но това което искам да ви попитам е по повод повърхността на саксията - покрита е с дребни бели камъчета, които са слепени помежду си и представляват нещо, като обща твърда покривка около основата на палмата, та като я запресаждам - изваждам всичко заедно с камъчетата и така местя в голяма саксия или трябва някак си да махна камъчетата ( довечера ще я снимам и ще пусна да видите за какво иде реч ).
Намерих една стара тема отпреди 2 години за Цикас, в нея пише, че се полива рядко и се държи на непряка светлина, има и линкове относно отглеждането на тази палма, но вече не работят, ако някой има някаква представа относно отглеждането и - ще бъда благодарна на всякакви коментарии.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
Re: Палма- цикас
    #1109564 - 09.01.2006 15:04 [Re: Nadin]

Темата от преди 2 години май е моя...
Оказа се, че не е никак сложно. Пише, че първите години се пресаждала всяка година, но май не е абсолютно задължително. Но щом е в малка саксия от цветарски магазин, напролет ще се наложи. Аз я държа на източна тераса през лятото, до около обяд я грее пряко слънце и на нея (палмата) явно и е кеф През зимата е в хола, на топло. Поливам като засъхне горния слой пръст. Първото лято пусна розетка от 5 листа, а миналото - розетка от три. Още не съм рязал долните листа (това се прави за ускоряване на растежа, но ми е жал... Ако не се осветява равномерно от всички страни, завъртай я през седмица, за да расте права (то това е валидно за всички растения).

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Arsenal
suspended

Регистриран: 15.11.2004
От: Jerusalem
    #1109601 - 09.01.2006 15:21 [Re: Nadin]

Дайте да го видя това растение на снимка

grumpy
оооох

Регистриран: 18.12.2005
От: София
    #1110008 - 09.01.2006 19:51 [Re: Arsenal]

Внимавайте с преполиването
а тук- как изглежда когато му е отесняла саксията

Редактирано от grumpy (09.01.2006 21:43)

Креми
най-миличка

Регистриран: 09.06.2004
От: Fort Worth,TX
    #1110036 - 09.01.2006 20:44 [Re: grumpy]

Тоя Цикас е връхта.Аз също исках да си взема такава, но тук при нас са доста скъпи.За''Богородица'', купувах ''Вашингтония'' на свекървата и имаше страхотни цикаси на страхотни цени.Направо ме дояде как може да са толкова скъпи.

grumpy
оооох

Регистриран: 18.12.2005
    #1110112 - 09.01.2006 21:36 [Re: Креми]

Мен ме е яд, че ще остарея, докато отгледам такъв... но пък там където отивам- растат мааалко по бързо и то направо по земята ... Имам малко инфо по въпроса с цикасите в разни книжки, ама нали в гугъл-а има всичко- няма да пиша засега

NadinАдминистратор
Charmed

#1110348 - 10.01.2006 02:06 [Re: Цецо] Прикрепен файл (139 тегления)

Да, точно така, Цецо, темата беше твоя, дори щях да ти пращам бележка, ако можеш да се включиш в тази.
Ето го моето Цикас- че , виждаш ли повърхността на саксията, какво да правя с нея, като пресаждам, да пресадя заедно или твърдо е като бетон ...

Казваш поливаш да засъхне горният слой, ами аз как да разбера кога, той горният слой при мен са камъните Кажи на колко време поливаш зимата, за да се ориентирам. Освен това това малко растение в каква сакция, като размер горе- долу е добре да се настани - по-големичка или средна да кажем 2-3 размера по-голяма от тази , която обитава в момента ?
Благодаря !

--------------------

Цецо
ПИЧ

#1110579 - 10.01.2006 10:46 [Re: Nadin]

Красиво изглежда с тези камъчета, но аз бих ги махнал...
Като гледам, най-много два номера по-голяма саксия. И вероятно няма да ти се наложи да го пресаждаш поне две - три години. Аз го поливам на три - четири дни през зимата, понякога и на два, но в стаята е топло, с климатик е и общо взето засъхва бързо. Някои от цветята, които са по-ниско и встрани от климатика изкарват и по седмица без поливане...

--------------------

МИЛАта
hereuse de nouveau

Регистриран: 30.12.2004
От: partout
    #1110583 - 10.01.2006 10:50 [Re: Цецо]

Умряха ми последните два цикаса и вече се мисля, че ще гледам палмичката само на снимка

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #1110720 - 10.01.2006 11:56 [Re: grumpy]

Точно тази я нямам , но е прекрасна , истинска кукличка .Трябва да си я купя

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Цецо
ПИЧ

#1110788 - 10.01.2006 12:36 [Re: МИЛАта]

Не се отказвай - ако имаш желание, всичко се получава. Направи си равносметка как са гледани и при какви "обстоятелства" се се гътнали
Вярно, че е скъпичък експеримент, но...

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#1111026 - 10.01.2006 15:03 [Re: Цецо]

Цитат:

Красиво изглежда с тези камъчета, но аз бих ги махнал...

Мддда, опитах, но са здраво залепени, ако се наложи и по-агресивно ще опитам, но се притеснявам да не нарнаня стеблото. Ами ако ги "пресадя" и тях в другата саксия заедно с растението ?
В къщи темперетурата е около +23 25 С през зимата, значи ли че поливане веднъж седмично е добре за стартиране ?
Поставих я на западният фреснки прозорец, необилна слънчева светлина, надявам се да и хареса .
По кое време може да се пресади, през март би ли било добре ?
Мерси !

ПП За капак - долните две листа от всичките няколко на Цикас-чето са пожълтяли и това само за два дни у дома ... на какво е признак пък това

--------------------

Редактирано от Nadin (10.01.2006 16:31)

Нерегистриран

#1111337 - 10.01.2006 18:25 [Re: Nadin]

Ше се опитам да споделя собствен опит и съответно препоръки(по твоя преценка ги използвай).Аз имам около 10-тина такива палми в двора( при мен е топло - но през зимата падат температурите и до нулата-целзиева).Имам и в средно голяма саксия същата палма.Тези които са направо в земята растат много бързо , а в саксията -много бавно , тъй като коренището им иска голяма далбочина - вадила съм такава палма .Затова предлагам ако я пресаждаш да използваш възможно наи- голямата саксия която можеш(или харесваш) .Тъй като тези палми обичат извънредно много топлина и светлина предлагам да държиш палмата на възможно най- топлото и слънчево място- а на лято- директно навън.Колкото са на по- слънчево място - толкова повече розетки пускат(малките като твоята трябва веднъж в годината да пуснат листа през лятото , а големите пускат и по два пъти.Като розетката съдържа листа пак според големината на палмата( моята наи- голяма палма тази година пусна втората си розетка през септември месец с 23 листа).Относно поливането- през лятото- обилно ( по принцип обичат водата), но сега тези палми са почти"заспали" така че поливай нормално- просто да не пресъхнат.А за камъчетата - смятам че са излишни - вероятно са сложени от продавача за украса .Имам съмнения че твоята палма е отглеждана да стане палма- бонзай(тъй като има доста високо основно стебло а малки и малко на брой листа - вероятно и затова са сложени камъчетата ).Толкова високо стебло предполага многогодишна палма , а това пък предполага много листа в розетката.Ако искаш да продължиш с това отглеждане( за бонзай) то тогава трябва да прочетеш съответните книжки за гледане на бонзай - аз нямам такъв опит.Ако искаш обаче да стане голяма палмата - пресаждаш в голяма саксия.Успех!

Ivon
mystery lady

Регистриран: 17.03.2005
От: ВАРНА
    #1112232 - 11.01.2006 11:32 [Re: Nadin]

Виж какво намерих Надин. Пиша го тук , а не на лични , защото информацията може да помогне и на някой друг.

ЦИКАС / Cycas revoluta /

Екзотична палма, която нараства изключително бавно и поради тази причина е много скъпа, особено по - обемистите екземпляри. Всъщност макар да се нарича палма ,Цикас револута не е близка роднина на същинските палми. Пренесена е от Югоизточна Африка и Япония, където расте под короните на дърветата. Има як ствол с формата на ананас или шишарка, от който грациозно излизат масленозелени петури до 1 м дълги. Те са гребеновидни, с твърди игли, леко бодливи по края. В повечето литературни източници пише , че произвежда едно листо в годината, но моят цикас минарата година даде три, а тази годена - пет, при това се кани да пусне още. Зрялото растение достига 2 метра височина за своите 50-60 години живот. Чувства се добре през лятото на открито, стига да е топло. Да се пресажда през 2-3 години, като в почвата се примесва малко пясък и листовка.

ИЗИСКВАНИЯ : Силна светлина. През зимата температурата да не пада под 8 градуса по Целзий. Целогодишно да се полива умерено. Почвата не трябва нито да пресъхва, нито да подгизва.

Надявам се да съм Ви била от полза с тази информация.Преписано от " Стайни растения " с автор Жечка Георгиева.

NadinАдминистратор
Charmed

#1115619 - 13.01.2006 13:52 [Re: Анонимен]

Цитат:

Имам съмнения че твоята палма е отглеждана да стане палма- бонзай(тъй като има доста високо основно стебло а малки и малко на брой листа - вероятно и затова са сложени камъчетата ).Толкова високо стебло предполага многогодишна палма

Ти изказа съмненията ми на глас .
Ходих в магазина да разпитвам и се оказа, че ако искам да остане малка - може в тази саксия няколко години, ако пък съм искала да расте - нова, голяма саксия.
Благодаря за взетото отношение и полезните съвети !

--------------------

Snowy
от време на време

Регистриран: 02.02.2002
От: юга
    #1115954 - 13.01.2006 16:28 [Re: Nadin]

Радвам се ,че съм помогнала Извинявам се за "анонимността"си преди това ,но не успях да се логна.

NadinАдминистратор
Charmed

#1116569 - 14.01.2006 00:40 [Re: Snowy]

Благодаря ти отново, както на теб, така и на Ivon за съветите и взетото отношение !

--------------------

Vladetel
интересен

Регистриран: 28.09.2005
От: BG
    #1125426 - 20.01.2006 03:33 [Re: Nadin]

Надин, цикасът ти изглежда чудесно. Не е нужно да се тревожиш за долните листа - всяко растение при преместване изживява стрес, изразяващ се често в окапване на листа, въпреки че в случая с цикаса е малко трагично - все пак едно листо израства за около 6 месеца - до 1 година. Растението неправилно се нарича палма- то няма нищо общо с тях и е наследник на великите си предшественици от мезозоя(преди повече от 100 млн години), когато те достигнали своя разцвет. Така че гордей се - притежаваш една жива вкаменелост и доказателство че еволюцията съществува - растението е преходна форма между папрат и семенно растение и носи черти както на папратите, така и на неспоровите растения. То и само още към 150 негови събратя са останали като вик или по-скоро бездиханна въздишка от далечното минало, когато до тях са шествали динозаври. За съжаление този отдел растения(Cycadophyta) логично отиват към своя естествен край - времето им на планетата е почти изтекло, тъй като условията , които те са обичали вече са история. Колкото конкретно до твоето растение - при пресаждане по-добре махни камъните - те ти пречат да следиш състоянието на почвата и възпрепятстват дишането на корените. Ако е трудно, просто счупи саксията. Поливай го веднъж седмично през зимата и поне два пъти през лятото. Добре му се отразява течната тор в неголеми количества. Обича слънце, но не и припек и аз не бих го изнесъл на балкона. Саксията няма нужда да му е много голяма - може би 1 размер над тази , макар че и в тази е добре. Общо взето цикасите не създават проблеми. Много лесно обаче ги уморява преполиването - провери дали има отвор от долната страна на саксията. Друг проблем при тях е че понякога страдат от акари - ако растението се гледа в суха среда, те често се загнездват по кората на стъблото му, в основата на листата и в основата на розетката, така че добре е да се пръска с вода отвреме-навреме, като предпазна мярка. Растението нараства изключително бавно и ако случи на грижлив стопанин, може направо да стане член на семейството и обичан дълголетник.

--------------------
VLADETEL

Цецо
ПИЧ

#1136677 - 27.01.2006 18:55 [Re: Vladetel]

Цитат:

все пак едно листо израства за около 6 месеца - до 1 година.

Не е вярно - пуска по една розетка от листа (обикновено от 3 до 5) на сезон, тоест за едно лято.

Цитат:

Поливай го веднъж седмично през зимата и поне два пъти през лятото.

През зимата зависи от условията. Ако е топло, се полива по-често. Моят се сърди на поливане по-рядко от три дена. А през лятото го поливам всеки ден и то обилно. И му е страшен кеф, само дето не е цъфнал още.
Тази зима го пресуших (не нарочно) и три от листата му пожълтяха. Едното даже започна да съхне...

Цитат:

Добре му се отразява течната тор в неголеми количества.

С това съм съгласен.

Цитат:

Обича слънце, но не и припек и аз не бих го изнесъл на балкона.

Пак съм на друго мнение. От опит.

--------------------

Нерегистриран

#1137430 - 28.01.2006 02:25 [Re: Цецо]

Цитат:

пуска по една розетка от листа (обикновено от 3 до 5) на сезон, тоест за едно лято.
Цитат:

Това направо е звучи невероятно. Според мене бъркаш растенията. Няма цикас, който да расте така бързо. Освен ако не е някой Дион - почти еднакви са с цикасите, но растат 10 пъти по-скоростно.

NadinАдминистратор
Charmed

#1195118 - 19.03.2006 02:02 [Re: Цецо] Прикрепен файл (115 тегления)

Пресадих цикасчето, обаче докато стигна до този момент, цели две листа пожълтяха и бях принудена да ги отрежа.
Ето го какво е ошмулено сега

--------------------

Цецо
ПИЧ

#1197127 - 21.03.2006 11:07 [Re: Nadin]

Нищо му няма, направо си е супер.
На моето му изсъхнаха три листа и едно е пожълтяло. Щях да го снимам да го покажа, ама сега завалийчето на нищо не мяза и ме е срам...
Обаче почна да пуска ново листо. Явно ще се оправи.

--------------------

Нерегистриран

#1198789 - 22.03.2006 21:53 [Re: Анонимен]

аз днес си купих даже 2 палми цикас-една малка и една по-голяма.про4етох вси4ко тука и дано мога да ги гледам,4е много ми харесват
само да попитам,за6то на моите палми листата са извити н долу, а тези на снимките са насо4ени нагоре?

NadinАдминистратор
Charmed

#1198800 - 22.03.2006 22:07 [Re: Анонимен]

Честити да са ти цикаците
Относно листата, най-вероятно твоите са по-дълги и съответно са наведени вследствие на собствената си тежест, а пък нали ги гледаш моите какви са хем къси, хем ошмулени
Пиши как се развиват - ще обменяме опит

--------------------

Нерегистриран

#1198830 - 22.03.2006 22:35 [Re: Nadin]

няма проблем,но едва ли и моите няма да претърпят някои изменения под моите грижи .ина4е са много яки растения. от скоро се запалих по цветята ,наи-ве4е по палми и тем подобни .имам и нолина ,арека и шифлера-маи така се казваше .

Нерегистриран

#1207529 - 27.03.2006 00:18 [Re: Цецо]

вече се регистрирах и ще се радвам да обменяме опит . относно наще цикас-чета. за сега са добре,но все пак е минала една седмица .пресадих ги и сега ще видя как са в новата пръст

NadinАдминистратор
Charmed

#1224281 - 11.04.2006 16:52 [Re: Цецо]

Още две листа тръгнаха да пожълтяват и к'во, както я е подкарало накрая ще остане само основата на цикасчето .
Да не би да му е много светло на западен френски прозорец е и сега слънцето става по-силно, дали да не го попреместя ?

--------------------

Mury
разсеяна
**

Регистриран: 11.04.2006
От: Burgas
    #1225472 - 12.04.2006 15:02 [Re: Nadin]

Красива и скъпа!Иска много място,за да се кефи.
На моя съседка подариха цикас и за две години я умори.

--------------------
SIMS2BG IDOL

NadinАдминистратор
Charmed

#1225479 - 12.04.2006 15:05 [Re: Mury]

Какво ще рече много място ?
Както е тръгнало, аз май ще ударя съседката ти в земята, имам палмата от 3 месеца и съм на път да я уморя

--------------------

Нерегистриран

#1225490 - 12.04.2006 15:09 [Re: Nadin]

ние в къщи я уморихме за 3 месеца
много ме е яд, ама така се полу4и......
не 4е ние сме от много грижовните, не вси4ки цветя вереят в нас
много е красива и като задобреем це си вземем пак
много да се радвате на хубавите си палми4ки

Snowy
от време на време

#1225656 - 12.04.2006 17:03 [Re: Nadin]

Ще бъде жалко , ако умре палмичката - виждам, че много и се радваш.Ще се опитам да помогна със съвет (ама не гарантирам положителен резултат). При мен вече от един месец е топло и моите палми(на двора) започнаха да пускат розетките си.Което значи че им е време - първи пускат розетки тези , които са най на слънце.Та за твоята палма предлагам - сложи я на възможно най- слънчевото място което имаш в къщи ( ако навън е топло - може и навън пак на най- слънчевото място и да е на завет ако може.)Относно поливането - намали го за известно време ( е да не остава сухо , но да не е и много обилно).При много горещо време тези палми обичат водата , но забелязвам при мене една от тези палми започна много да жълтее , тъй като точно до нея спринг- системата ми има спукана тръба и там е все мокро(все се каним да я оправим , ама не стига времето).Значи извода е - прекалено многото вода не понася на тези палми.Ти опитай малко по суха да е за известно време.И с едно от поливанията и сложи малко течна тор.Ха дано се оправи палмата.Успех!

NadinАдминистратор
Charmed

#1225674 - 12.04.2006 17:13 [Re: Snowy]

Мноооого ти благодаря, значи листата жълтеят от преполиване, а не от многото светлина, както предполагах.
Благодаря ти за включването!

--------------------

Mury
разсеяна
**

Регистриран: 11.04.2006
От: Burgas
    #1225973 - 12.04.2006 20:24 [Re: Nadin]

Няма да я сгъчиш в някой ъгъл
Трябва да изпъкне тази принцеса

--------------------
SIMS2BG IDOL

NadinАдминистратор
Charmed

#1226031 - 12.04.2006 21:13 [Re: Mury]

Какъв ти ъгъл, седи пред огромен френски прозорец, само че за сега това не оказва влияние.

--------------------

Винипух
мечешка мама

Регистриран: 10.08.2004
    #1226212 - 12.04.2006 23:50 [Re: Nadin]

Моята цикас(ка) я поливам по-рядко, само като се засуши. Чувства си се добре така, изкара две нови листенца през зимата. Като се стопли времето ще я изнеса на балкона. Цяло лято кара там.

Snowy
от време на време

#1226226 - 13.04.2006 00:11 [Re: Nadin]

Забравих да кажа - даже всички листа да опадат - не изхвърляй саксията със стеблото- дръж я на слънчево място и поливай умерено- има голяма вероятност растението да се пребори и пусне листа - но то си е поначало бавно растяшо - така ,че изчакай го търпеливо да тръгне.

Цецо
ПИЧ

#1226538 - 13.04.2006 11:08 [Re: Nadin]

На моята пък изсъхна новото листо... Но още има надежда. И миналата година се опита да пусне листо рано напролет, което изсъхна много бързо, обаче през лятото пусна нови три.
По лични наблюдения обича слънце и вода. Тази зима я пресушихме (не нарочно), а и мястото явно беше мрачно и неподходящо. През лятото я поливам обилно и я държа на слънце - много се кефи! Първата година пусна цели пет листа! Обаче условията в стаята явно не и понасят и през зимата се мъчи. Дано наесен да успея да я преместя в новата къща...

--------------------

liana
слънчева

Регистриран: 01.02.2006
От: Свиленград
    #1229022 - 15.04.2006 18:10 [Re: Цецо]

Имам цикас от 3 години. Първата година пусна 5 листа,втората - 3, сега ще видим как ще се представи. Първата зима ми пожълтяха старите листа и ги отрязах, но лятото го присадих и го поставих на много слънчево място и тази зима си е добре. Стигнах до извода, че иска слънце.

--------------------
[

NadinАдминистратор
Charmed

#1341433 - 15.07.2006 14:48 [Re: Snowy]

Въпрос, свързан с цикаса отново - изкарах го навън, оставяме настрана факта, че цикаса се оказа бонсай и не трябвало да го местя в по-голяма саксия, но стореното- сторено Това, което става сега е малко странно- от средата на розетката започнаха да излизат някакви мъхести "пипала" подобни на мустачки ( 5 на брой ) които се развиват доста бързичко и за една седмица достигнаха около 15 см. някой има ли представа какво е това и какво съответо ги правя тез' неща

--------------------

Persia
почетен член

Регистриран: 14.05.2005
    #1341506 - 15.07.2006 16:07 [Re: Nadin]

От години съм си харесала това цвете, но нещо все ме спира, за да си го купя, така че нямам опит, но погледни в тези сайтове и дано да намериш нужната информация: http://www.zadoma.com/index.php?APP_ACTION=FLOWERS_INFO&FLOWER_ID=53
http://www.cycads.com/

--------------------
"Нека, когато някой се разделя с вас, да се чувства по-добър и по-щастлив." Майка Тереза

Цецо
ПИЧ

#1341553 - 15.07.2006 17:29 [Re: Nadin]

Нищо не ги прави. Това са новите листа. Дръж го на слънце и го поливай обилно.
Розетка с пет листа! Никак не е зле!
Моята цикаска пуска три. Вероятно щяха да са повече, но първото тръгна много рано, още през март, и изсъхна. Като се върне апарата от екскурзия, ще щракна едно фото.

--------------------

Snowy
от време на време

#1341850 - 15.07.2006 23:59 [Re: Nadin]

Ами нищо няма да правиш - просто се радваш , че палмата ти се е стабилизирала и тръгва да расте.Само си я наблюдаваш и се кефиш . А иначе в мнението на Persia първия сайт , който е дала показва нагледно какво можеш да очакваш да "излезе" от средата на палмата - кръглите топченца са семената на тази палма("женската "-ама е извънредно бавно да поникне палма от това семе - на мене ми отне 2 години).Плътния мъхест продълговат израстък е на "мъжката"палма.Обаче това е възможно само при много стари палми (миля даже над 10 годишни трябва да са).А иначе тези палми се размножават извънредно бързо със собственни израстъци - даже е напаст да се отървеш от тях след като порасне малко палмата.Аиде - хаирлия да е палмичката

Цецо
ПИЧ

#1342006 - 16.07.2006 08:20 [Re: Snowy]

Цитат:

А иначе тези палми се размножават извънредно бързо със собственни израстъци

Можеш ли да пуснеш снимчица на палма с издънки? А знаеш ли колко възрастна трябва да е палмата, за да почне да ги пуска?
Моята кара вече трето лято у нас, значи трябва да е поне 5 годишна. Страшно ми се ще да я размножа. Имам една друга, дето постоянно пуска издънки, но не може да се размножава от тях... А бананът не спира да се размножава, по две - три наведнъж изкарва. Обаче цикаса...

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#1342246 - 16.07.2006 16:14 [Re: Snowy]

Много благодаря и на трима ви за съветите !
Persia , благодаря за линковете !

--------------------

Snowy
от време на време

#1342649 - 17.07.2006 04:29 [Re: Цецо]

Ами за съжаление само преди няколко дни изчистих всички издънки на този вид палми.Но ще се опитам да обясня - щом си добре запознат с бананите - съшото е.За да размножиш бързо тази палма трябда да използваш израстък , който излиза до основата на палмата (но от земята).И с права лопата просто срязваш(успоредно на стеблото на голямата палма)право надолу към земята и изкарваш израстъка - обикновенно той има и свои корени.Израстъка е от едно-две малки листа.Тази палма често пуска и израстъци от средата(или друга височина) на собственното си стебло. Тези израстъци се оставят да пораснат , когато искаш да имаш разклонена палма , но не стават за размножаване.Аз не харесвам този вид палма да е разклонена и затова ги изчиствам и тези израстъци.По мои наблюдения палмите пукат израстъци след 6-тата си година ( при условие ,че са посадени в двор - в саксия вървят значително по- бавно).Сега е лято и палмите вървят изключително бързо - обещавам да снимам следващите излезли израстъци преди да ги изрежа и да пусна снимките.А -и едно предупреждение - оказва се, че и те имат неприятели - оглеждай редовно листата ОТДОЛУ - при първите забелязани бели точки- пръскай против вредители - от две години масово са нападани тези палми от някакви насекоми и изсъхват бързо - аз си спасих палмите с редовно пръскане на всички новоизлезли листа , но на огромни територии тези палми умряха.

Цецо
ПИЧ

#1344348 - 18.07.2006 07:18 [Re: Snowy]

Цитат:

с права лопата просто срязваш

С права лопата?
Моята сасия е с диаметър 20 сантиметра! Майтапче, разбрах, че при теб тези зеленчуци си виреят както тук сливите.
За вредителите - явно климатът тук не им понася, защото още не съм забелязал вредители по цикаса. Дори щитоносните въшки, които нападнаха финиката и успяха почти да унищожат дафиновото дърво докато ги усетя, не се прехвърлиха на цикаса. Но ще внимавам, знае ли човек...

--------------------

Цецо
ПИЧ

#1366603 - 03.08.2006 11:59 [Re: Nadin]

Как са мустаците на цикаса ти?
А моето цикасче почна да пуска издънка! За сега е колкото бобено зърно, обаче вече си личи какво ще излезе.

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#1367512 - 03.08.2006 23:28 [Re: Цецо]

Мустаците растът и дебелеят Благодаря за проявеният интерес.
А при теб какво казваш, че излиза - издънка ?

ПП Какви огромни цикаси имаше в Мексико - майко мила

--------------------

Цецо
ПИЧ

#1367892 - 04.08.2006 09:52 [Re: Nadin]

Да бе, издънка взе да пуска! Ще я разполождам!

Дано не забравя да снимам моята, да видиш мустаците и на какво заприличаха. И ако може, да се види бобчето, дето си го е завъдила...

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#1368267 - 04.08.2006 13:55 [Re: Цецо]

Снимай, моля !
Аз ще щракна моята, за да видите какво се казва мустаци, те вече са по-дълги от основните листа, имам усещането, че цикасът ще се превърне в нещо доста асиметрично

--------------------

r0ksi
неориентиран

Регистриран: 08.07.2005
    #1374804 - 09.08.2006 09:48 [Re: Nadin]

Четох, четох и понеже не открих отговор на моето притеснение ще питам. Имам мъничко цикаско бебе от около 6 месеца- има само 3 листа. Тази година като отидохме на почивка накиснах саксията в отрязана бутилка от минерална вода и като се прибрахме след 2 седмици намерих цикаса с едно голямо "пипало". Много се зарадвах, пипалото вече си пусна листенца и изобщо почна да прилича на листо. Единственото което ме притеснява че е може би 4 пъти по дълго от старите листа. Това нормално ли е?

--------------------
lucky

NadinАдминистратор
Charmed

#1379195 - 12.08.2006 02:01 [Re: Snowy]

Да се похваля още малко, но тииихичко "пипалата" за които писах по-горе се превърнаха в пет красиви, тъмнозелени, лъскави листа, сега за гарнитура излизат още 6, които са още във фаза "мустачаки"

ПП Нали казвахте, че цикаса изкарвал по едно листо на година, то не че се оплаквам от моя, но това някакъв хибрид ли е що ли ?

--------------------

Snowy
от време на време

#1379217 - 12.08.2006 03:16 [Re: Nadin]

Браво - и аз се зарадвах ,че така добре върви цикаса ти .Щом е изкарал първо 5 , а сега тръгват и още 6 листа - значи цикаса върви чудесно.Той пуска листа само на лято- така, че сега му е времето.Ще си позволя да ти дам една препоръка - изрежи от основата им всички стари листа(с които беше купила цикаса) - така ще помогнеш на палмичката по- бързо да пусне и изхрани новите листа.А и така се оформя височината на цикаса.За тази година може би тя няма да пусне повече листа.Догодина (живот и здраве) когато пусне наново листа -пак изрязваш старите тазгодишни листа.И така ше имаш една красиво оформена палмичка.
п.п.За тези палми ако вървят добре е нормално да пускат наведнъж розетка от много листа.Моя палма засега е пускала розетка с най- много 23 листа наведнъж.А едно листо могат да пуснат само много млади или боледуващи(поради различни причини) палмички.

NadinАдминистратор
Charmed

#1379227 - 12.08.2006 04:10 [Re: Snowy]

Ами, те от старите са останали само 3-4, останалите пожълтяха и аз ги изрязах, за да не грозят картинката Тези, които практически са останали от старата реколта са все още лъскави и зелени - да ги режа ли или да стоят

--------------------

Snowy
от време на време

#1379490 - 12.08.2006 15:37 [Re: Nadin]

Режи ги смело - няма да сбъркаш.При изрязване на старите листа палмата се издига и на височина .

Гинес
Предимно четяща

Регистриран: 12.08.2006
От: Габрово
    #1379686 - 12.08.2006 20:56 [Re: Цецо]

Можеш ли да пуснеш снимчица на палма с издънки? А знаеш ли колко...

Прощавай, че се намесвам в чужд разговор, ама тази зима и аз уморих един цикас. Та темата ме мълнува. Ще пробвам есенес да си купя нов, щото по българските земи се появяват есенно време по магазините.

Ето Цикас с издънки:

--------------------
Профил

Цецо
ПИЧ

#1380892 - 14.08.2006 11:40 [Re: Nadin]

Цитат:

Нали казвахте, че цикаса изкарвал по едно листо на година,

Не, казахме, че това е заблуда. Изкарва по една розетка (обикновено от три до пет листа) на година. Това важи за цикас в саксия.
Явно като си преместила твоя в голяма саксия и като си орязала старите листа си го стимулирала за растеж...

--------------------

Цецо
ПИЧ

#1380897 - 14.08.2006 11:42 [Re: Гинес]

Не е чужд разговор, а обществена дискусия за цикасите - който иска е добре дошъл!

Цикаси има и сега по магазините. В Карлово има поне три-четири цикаса.

--------------------

Гинес
Предимно четяща

#1381549 - 14.08.2006 18:19 [Re: Цецо]

Утре ще мръдна из магазините. Може да имам късмет.

--------------------
Профил

Цецо
ПИЧ

#1390994 - 21.08.2006 13:31 [Re: Nadin] Прикрепен файл (75 тегления)

Ето я цикасината.

Не успях да снимам издънката по технически причини. Ще го направя скоро.

--------------------

Нерегистриран

#1818687 - 04.07.2007 11:40 [Re: Nadin]

Цикасовата палма трябва да се полива само в подложката на саксията иначе изгнива.Това го знам от стари цветари.Давам съвета си толкова късно тъй като сега посетих този форум.

Цецо
ПИЧ

#1818766 - 04.07.2007 12:37 [Re: Анонимен]

Цитат:

Цикасовата палма трябва да се полива само в подложката на саксията иначе изгнива

А бас хващаш ли? Моята цикаска се полива САМО отгоре, в саксията. Още не е изгнила. Дори се кани да пуска издънка.

--------------------

малка_маймунка
търсещ истината

Регистриран: 12.03.2007
    #1819421 - 04.07.2007 20:04 [Re: Анонимен]

Цитат:

Цикасовата палма трябва да се полива само в подложката на саксията иначе изгнива.Това го знам от стари цветари.Давам съвета си толкова късно тъй като сега посетих този форум.

Стреснах се като прочетох това, защото аз моят Цикъс го поливам само отгоре и за сега нищо му няма, даже в момента пуска ново листо.

--------------------
Да мечтаеш значи да искаш! Да искаш значи да можеш!

Цецо
ПИЧ

#1819780 - 05.07.2007 10:05 [Re: малка_маймунка]

Нидей са стряскай. Мойто за три години не щя да изгние. А листа си пуска всяка година.

--------------------

liana
слънчева

Регистриран: 01.02.2006
От: Свиленград
    #1824014 - 09.07.2007 09:16 [Re: Цецо] Прикрепен файл (96 тегления)

Ето го и моя красавец.Тази година пуска 4 нови листа. Но защо те са по разтворени и извити - да не би да не е цикас?

--------------------
[

Редактирано от liana (09.07.2007 09:27)

galia69

Регистриран: 13.01.2007
От: Казанлък
    #1830938 - 14.07.2007 18:05 [Re: liana] Прикрепен файл (118 тегления)

Преди месец се сдобих с цикас една комшийка ми го подари защото не го искаше .Гледам го в южна стая не го огрява слънцето и го поливам на два дена явно му харесаха грижите които полагам за него защото в момента пуска три нови листа с които съм много горда Тук можете да го видите защото не можах да прикача успешно снимката му .Какво е вашето мнение може ли да изкара още една година в тази саксия или на пролет да му я сменя с по голяма .
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=143416

Цецо
ПИЧ

#1832037 - 16.07.2007 08:24 [Re: galia69]

Поне две години може да изкара в тази саксия.

--------------------

Veselu6ka
2 in 1

Регистриран: 08.01.2007
    #1832059 - 16.07.2007 09:13 [Re: Цецо]

Може ли едно съветче и за мен ?
Аз имам цикас от 10 год.Пуска листа два пъти годишно,по 3 или 5 листа.Но от 2 год. пуска и едни мънички листа отстрани, откъм почвата,които израстват около една педя,не се разперват и изсъхват след около 2 месеца.Какво значи това?
Предварително ви благодаря за съветите.

Цецо
ПИЧ

#1832162 - 16.07.2007 10:54 [Re: Veselu6ka]

Това са издънки. Изсъхват защото нещо не им харесва, но не знам какво - вода, светлина, големина на саксията... Ако успееш да ги задържиш, можеш да ги отделиш и да си "направиш" още цикаси

--------------------

Veselu6ka
2 in 1

Регистриран: 08.01.2007
    #1832301 - 16.07.2007 12:38 [Re: Цецо]

Мерси за отговора.
Предполагам,че е големината на саксията.От 3 години не съм я пресаждала,така,че май вече и е време.

galia69

Регистриран: 13.01.2007
От: Казанлък
    #1832944 - 16.07.2007 20:29 [Re: Цецо]

Цитат:

Поне две години може да изкара в тази саксия.

Благодаря за съвета ще я пресадя след две години .

Нерегистриран

#1905758 - 25.09.2007 20:09 [Re: r0ksi]

Zdraveite.Molq vi za edin savet.za nova godina mi podariha cikas.Razkoshen.Lqtoto izkara 5 lista,no sa mnogo po golemi ot starite.I zapo4naha da se uvivat v kraishtata.Daje i pojaltqha v kraishtata.Molq vi kajete mi kakvo da pravq.Predvaritelno vi blagodarq

Цецо
ПИЧ

#1905798 - 25.09.2007 21:21 [Re: Анонимен]

Първо - пиши на кирлица, ако ти е възможно. Ако нямаш на компютъра, форумът има вградена такава - синьото квадратче горе в дясно. Благодаря.

Сега за цикаса - нормално е новите листа да са доста по-големи. Не знам защо е така, но е факт. На моя първите нови листа бяха около два пъти по-големи от "купешките" и всички след това са все така големи, като всяка нова розетка е малко по-голяма от останалите. Краищата на листата се завиват надолу, ако не им достига светлина и/или светлината пада под голям ъгъл (например през прозорец). Пожълтяването на връхчетата се дължи на липса на вода. Не го оставяй да пресъхне. Ако горният слой почва е изсъхнал (при пипане пръстта не полепва по пръстите), време е да се полее. През зимата поливай по оскъдно. Пожълтелите връхчета няма да се оправят, дори ще изсъхнат, но като цяло листото се запазва. Догодина ще изкара нова розетка.

И тъй и тъй съм се включил в темата - моята цикасина това лято пусна две розетки... Едната с четири, а другата с три листа. Щура работа. За сметка на това издънката, която чакам вече втора година, почти не е мръднала. Обаче не е и изсъхнала.

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#1906485 - 26.09.2007 18:29 [Re: Цецо]

Уморих моят цикас, нападнаха го памуклийки, церих ги със спир, церих ги, ама съпругът помагал, та той полял и шишарката, защото там имало също от гадините и цикаса замина, та се невидя
Сега, към днешна дата имам нов, но няколко от "бодличките" му пожълтяха, та на какво се дължи това

--------------------

bagirra
новак

Регистриран: 25.10.2006
    #1906656 - 26.09.2007 22:24 [Re: Nadin]

да ви кажа и малко за цикаса , той обича пряко слънце и много малко вода, освен това не обича големи саксии и честото пресаждане , пресажда се , когато изкара коренчета отдолу в саксията!

bagirra
новак

#1906659 - 26.09.2007 22:28 [Re: Анонимен]

това че цикаса ти е изкарал пет листа за половин година , само трябва да се радваш , пожълтяването се дължи на преполиването , цикаса се полива , когато почвата на цялата саксия е напълно суха , а не само отгоре, най лесния начин да провериш , дали е сухо цветето , е да вдигнеш саксията , ако е лека , значи трябва да поливаш , най -добре е да се потапя в кофа с вода , до следващото изсъхване

NadinАдминистратор
Charmed

#1906718 - 26.09.2007 23:49 [Re: bagirra]

Мерси, ще го имам предвид.

Навъртай се по-често наоколо, явно знаеш доста, а пък тук винаги се намират питащи

--------------------

bagirra
новак

#1907496 - 27.09.2007 22:13 [Re: Nadin]

преди работех в градински център, цветята заемат много голяма част в моя живот , затова знам много за тях , а всичко което съветвам е от личния опит

Цецо
ПИЧ

#1907768 - 28.09.2007 09:51 [Re: bagirra]

Цитат:

пожълтяването се дължи на преполиването , цикаса се полива , когато почвата на цялата саксия е напълно суха , а не само отгоре,

Странно... Щото при това положение на моя му съхнат листата - пожълтяват връхчетата, след което стават съвсем сухи. Постепенно и цялото листо изсъхва. А през лятото направо го давя и той просто си умира от кеф. Освен това никога не съм го къпал в кофа, а си го поливам като мушкато.
Явно нещо не е редовен. Ще го изхвърля.

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#1908083 - 28.09.2007 13:53 [Re: Цецо]

Според теб връхчетата съхнат от засушаване, а не от преполиване, така ли да го разбирам

--------------------

Цецо
ПИЧ

#1908209 - 28.09.2007 15:43 [Re: Nadin]

При мен определено ефектът е от засушаване. Ще го снимам да видиш изсъхналите връхчета. Може при теб да съхнат по друг начин. Обаче до сега не съм видял нещо да изсъхне от поливане. От преполиване гният корените и опадват листата (на драцената, например), Вашингтонията направо си изгнива (при зимно преполиване), ама да съхнат листа... А на цикаса са като сушени за чай. Само връхчетата на листенцата по дългата дръжка. Иначе листото като цяло е живо, не съм го засушавал чак толкова много.
Ама моят цикас явно нещо не е редовен.

--------------------

bagirra
новак

#1908574 - 28.09.2007 22:05 [Re: Цецо]

да най-добре да видиме снимката , причините може да са много

Цецо
ПИЧ

#1910054 - 01.10.2007 12:01 [Re: Nadin] Прикрепен файл (99 тегления)

Ето снимка на моя цикас:

А това е близка снимка на листо с въпросните сухи връхчета:

--------------------

Цецо
ПИЧ

#1910055 - 01.10.2007 12:05 [Re: Цецо] Прикрепен файл (73 тегления)

И бъдещата издънка, която все още прилича на нищо...

--------------------

Нерегистриран

#1910058 - 01.10.2007 12:13 [Re: Цецо]

здравейте.бих искала и аз да се включа с едно въпросче.съпругът ми ми подари цикас за 8 март,в началото започна да пожълтяват някои листенца ,но това е от некомпетентния съвет на продавачките в магазинА относно ка да го поливам.както и да е то се посъвзе дори ми изкара 3 хубави листа,а днес разбрах че слагали по 1 хапче противозачатъчно в почвата и цикаса полудявал,ако някой може да ми даде съвет дали да пробвам моля да пише.блг предварително.

NadinАдминистратор
Charmed

#1910130 - 01.10.2007 13:47 [Re: Анонимен]

Момента с противозачатъчното е съвсем нов, поне за мен Някъде дръгаде четох, че някой беше сложил ръждясал пирон в пръстта и на цикаса му се понравило ( обичал желязо)
Предполагам, че някой по-сведущ ще може да помогне

--------------------

Нерегистриран

#1910145 - 01.10.2007 14:05 [Re: Nadin]

блг ти все пак.и все пак ме е страх да пробвам за да не умора цикаса.

NadinАдминистратор
Charmed

#1910220 - 01.10.2007 15:31 [Re: Анонимен]

Мисля, че това с пирона е по-малко рискования вариант, мислех да опитам.
Относно поливането, тъкмо вчера полях цикаса и през ноща се изсипа такъв дъжд ( той е все още навън в градината, тук е все още топло), че направо плуваше тази сутрин, ако му пожълтеят още листа - от преполиване ще да е

ПП защо не се регистрираш, комуникацията става по-лесна

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#1910221 - 01.10.2007 15:33 [Re: Цецо]

Цецо, цикасината ти е много красива, от колко години каза, че я гледаш?

--------------------

Цецо
ПИЧ

#1910375 - 01.10.2007 18:34 [Re: Nadin]

От 8-ми март 2004 година. Тогава пуснах и моята темичка. Листото на снимката е от първите му листа (с които го пупих, общо три на брой), когато още го гледах като голям камък и не знаех какво да го правя. По-късно, когато "надобрях", от мундарлък му изсуших едно цяло листо, а едно изсъхна само, понеже беше почнал да го пуска още в началото на март и климата не му понесе (после пусна още 4, но вече в "сезона").
Гледам го буквално като мушкато, само дето не го кърша. И през зимата е на топло в хола.

--------------------

NadinАдминистратор
Charmed

#1910420 - 01.10.2007 19:55 [Re: Цецо]

Добре де и в начлото ли си беше с такива дълги листа или пораснаха постепенно ? Защото моят ( нали го помниш от началото на темата ) беше със съвсем къси листа, новите, които изкара и те си стояха къси, е това беше преди да го уморя. Сега новият и той така- къс листа, стърчащи нагоре, дали пък вида не му е такъв щото твоята цикасина изглежда една такава пересто-наперена

--------------------

Цецо
ПИЧ

#1910732 - 02.10.2007 09:55 [Re: Nadin]

Първите три, с които го купих, бяха къси (това са жълтеникавите листа най-отдолу, едното от които е на отделната снимка с изсъхналите връхчета). Новите израстнаха около два пъти по-дълги. През късна пролет, лятото и топлата част на есента го държа на пряко слънце и го поливам обилно. Най-вече през лятото, когато е горещо. Наторявам го когато се сетя (около веднъж месечно) с течен тор за разни китки (какъвто имам - листно-декоративни, цъфтящи, общо взето няма значение), разтворен във вода два пъти по-малко от указанията на етикета, противозачатъчни, прясно мляко и боза още не съм му давал, пирони също не съм му ковал (те отидоха за къщата ). Не съм го и подстригвал, макар че е време да махна първите листа. Резултатът със завчерашна дата се вижда на снимката. Сниман е на масичката, защото духаше вятър, иначе стои на парапета.
А твоят беше бонсай, доколкото си спомням. Затова беше с дребни листа при такова голямо стебло.

--------------------

samata tia
почетен член
**

Регистриран: 15.07.2006
    #1912879 - 04.10.2007 11:41 [Re: Цецо] Прикрепен файл (183 тегления)

Ето го моя Цикас. Получих го с три листа и сега има още едно, както казваш, почти два пъти по-голямо. Дано успея да го отгледам. Пресадих го, сложила съм го до прозорец и му говория всеки ден

Цецо
ПИЧ

#1912955 - 04.10.2007 13:03 [Re: samata tia]

В доста голяма си сложила мъничето. Като гледам снимката, новото листо е още съвсем младо, не знам дали ще успее да заякне за през зимата. Ако започне да съхне, не се притеснявай, напролет ще пусне нова розетка.

--------------------

samata tia
почетен член
**

Регистриран: 15.07.2006
    #1912965 - 04.10.2007 13:15 [Re: Цецо]

Като гледам що народ се оплаква, дано да успея да го задържа. А за саксията мислех да те питам ама на, стори ми се малка предната.

bagirra
новак

#1914512 - 05.10.2007 23:08 [Re: Цецо]

изобщо не е за изхвърляне този цикас, нормално е долните листа да умират , по този начин се образува така нареченото стъбло.иначе това състояние прилича на температурен стрес.

Цецо
ПИЧ

#1916091 - 08.10.2007 15:31 [Re: bagirra]

Кой цикас не е за изхвърляне?

--------------------

bagirra
новак

#1916575 - 08.10.2007 23:05 [Re: Цецо]

Странно... Щото при това положение на моя му съхнат листата - пожълтяват връхчетата, след което стават съвсем сухи. Постепенно и цялото листо изсъхва. А през лятото направо го давя и той просто си умира от кеф. Освен това никога не съм го къпал в кофа, а си го поливам като мушкато.
Явно нещо не е редовен. Ще го изхвърля.

този от снимката

Цецо
ПИЧ

#1917828 - 10.10.2007 11:27 [Re: bagirra]

Майтапче. Отказах се.

(ти да не се върза?)

--------------------

bagirra
новак

#1918438 - 11.10.2007 00:11 [Re: Цецо]

вързах се, познавам някои хора, които изхвърлят цветя заради няколко изсъхнали листа, има една мадама , която си купува цъфтящи и след като прецъфтят ги изхвърля, като го разбрах щях да й се скарам , ама бях на работа , а там това не е позволено , просто я помолих да не ги хвърля , а да ги дава на мен

Цецо
ПИЧ

#1918575 - 11.10.2007 09:44 [Re: bagirra]

Е, съжалявам, моля за извинение!
Не си ми свикнала на изказванията, затова. За в бъдеще не обръщай твърде сериозно внимание на приказките ми. Малко съм шантав.

--------------------

bagirra
новак

#1919367 - 11.10.2007 22:01 [Re: Цецо]

извинен си ! иначе не приличаш на човек , който изхвърля цветя , съдейки по това което си писал, трябваше да се сетя , че се шегуваш

poem
търсеща

Регистриран: 25.07.2006
От: Варна
    #2321764 - 04.03.2009 00:27 [Re: bagirra]

Позабравили сте цикасчетата. Моята половинка ми подари едно цикасче ноември месец. Декември започна да се подава едно пипалце от средата му, както разбирам това е кандидат листенце. Стана два пъти по- голямо от останалите - както вече сте писали, че и при вас се случва...но все още си стои като сопичка с охлювчета...так и не стана листенце. От около две седмици забелязвам, че ново пипалце се е подало- вече е към 10 см. , но не е като при вашите - розетки по 3-5 листа...на мен защо по единично ми излизат? Причината може ли да е защото все още не им е сезона? Започваха и да ми пожълтяват най- долните листа- на мен ми се стори, че това стана след едно преполиване...пръстта джвакаше , а след това последва едно пресушаване - целта беше уж пръстта да изсъхне, ама май попрекалих. Много се страхувам да не преполея цикасчето, че ми е много любимо...особено с теци мъхести носленца дето пуска А от преполиване миналото лято убих една любима азалия...та сега съм се развнимавала.
Какво става с вашите цикаси? Аз тези дни ще снимам моя и ще пусна снимка. Покажете и вашите

--------------------
...тихо малко ...тихо ...

АЛЕСАНДРО
ADIDAS

Регистриран: 19.02.2009
От: СТАРА ЗАГОРА
    #2321774 - 04.03.2009 00:34 [Re: poem]

И аз имам ,но едното листо пожълтя през зимата

--------------------
http://vbox7.com/play:2ea3b7fe

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #2322042 - 04.03.2009 12:16 [Re: poem]

Не мисля че има опасност да изсъхне - тя почвата дори да е суха на повърхността надолу не е. Този вид растения са се запазили до наши дни именно със способността си да понасят голямо засушаване, в области където другите по-модерни и по-бързо растящи растения просто изсъхват. По-голяма е опасността от преполиване. А това че съхнат някои листа е в резултат на това че излизат нови - просто "шишарката" в центъра може да подържа само определен брой листа в зависимост от големината си. Още повече тези листа с които е закупено растението са сигурно доста стари и са плод на усилена хормонална терапия и 24 часово осветление (те затова са и по-малки). Така че е нормално да пожълтеят и опадат след като действието на добавките в почвата намалее.

Също цикасовите растения искат силна светлина - надявам се знаеш това.

Другото което е - трябва да преместиш растението в малко по-голяма саксия (ако все още не си) - тези транспортни саксии с които се продават цветята в магазина са много малки и често нямат и достатъчно субстрат в тях а и по принцип се слагат специални добавки (растителни хормони) задържащи растежа на растението - за да може да запази по-дълго време търговския си вид.

Също така като го местиш е препоръчително да махнеш стария субстрат... макар че не е задължително... все пак огледай за разни вредители - често съм виждал например земни червеи разни... може и да не са вредни, но за саксиено растение мисля че са излишни. По принцип може да има и други вредители...

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

NadinАдминистратор
Charmed

#2322233 - 04.03.2009 17:28 [Re: poem]

Със здраве да си я гледаш и да не ти създава проблеми.
Моята, по чийто повод отворих темата я уморих, след това упорито си закупих втора, да, ама не, явно не ми е писано да гледам цикаси, защото и нея уморих
В къщи имам 27 растения и всички вървят сравнително добре, само цикасите ми се опънаха здраво и реших да не потретвам

--------------------

poem
търсеща

Регистриран: 25.07.2006
    #2323199 - 05.03.2009 22:32 [Re: Black Adder]

Ох Nadin, благодаря ти за пожеланието Дано си я отгледам...че ми е много мила тази палмичка. Особено когато поникват тези плюшени пипалца, които трябва да станат листи... А стои една кокетна...променя изцяло обстановката около себе си

Black AdderБлагодаря за бързите съвети. Ще ги изрежа тези листенца- има ли някакъв специален начин на рязане или ... с ножицата и клъц Половинката като ми подаряваше палмичката ми каза , че от магазина му били казали да не пресявам палмата докато "шишарката" не запълни съксията Доста се почудих ... ама нали от скоро се подвизавам като домакиня и ... съответно от скоро се грижа за свои си цветя...а и след като уморих прекрасната азалия...реших да се доверя. Утре ще пусна снимка да изкажеш мнение А ако е за пресаждане сега удобен момент ли е?

--------------------
...тихо малко ...тихо ...

Black Adder
Advanced

#2323292 - 06.03.2009 01:05 [Re: poem]

Според мен не бързай да режеш нищо засега, поне докато сами не изсъхнат листата. Доколкото разбирам е съвсем малко твоето растение - тогава трябва много внимателно да се пипа - най-добре пусни една снимка наистина.

За пресаждането - ти реално може да не го го пресаждаш, а просто ще преместиш растението както си е с пръстта в друга малко по-голяма саксия като добавиш още пръст - това може да се прави без проблем по всяко време на годината... а пък и цикасите нямат периоди на покой или нещо такова, доколкото знам.

А иначе в повечето случаи незабавното пресаждане на закупени от магазина саксиени растения (и дори пълната смяна на пръстта им в определени случаи) е силно препоръчително, поради причини които споменах по-горе. Има разбира се и изключения.

Неуспехите на Надин си мисля че се дължат на избора й на неподходящи екземпляри от растението - особено това второто вкопано в мозайка... но да видим с моя Цикас какво ще стане тази година - засега е добре Тези заводските листа вече почнаха да пожълтяват, но аз като го купувах в началото на лятото вече бяха почнали да израстват 3 нови - от тези по-големите, сега май че излизат нови, ама да видим.

--------------------

Suzzana
Saoirse

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #2324597 - 08.03.2009 03:19 [Re: Black Adder]

Ето я моята красавица. С нетърпение чакам да стане топло да я изнеса на терасата. Твърде е голяма, дори бих я подарила на някой.

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2331454 - 17.03.2009 10:15 [Re: Suzzana]

Цитат:

Твърде е голяма, дори бих я подарила на някой.

Аз с удоволствие бих я взела

И ако може един въпрос, за друга палма е,но да не отварям цяла тема. То малко след дъжд - качулка, но все пак...
Както казвах и преди време в двора ни от нищото се появиха 3 малки палмички, както ми казахте - Вашингтония, но са на неподходящо място. Т.к. поизраснаха (20 см) реших да ги пресадя където ми се иска. Започнах да ги изкопавам, но нещо не успях да ги извадя целите и с пръст, а само гол корен, част от който май се откъсна. Пресадих две(да остане поне една, ако начинанието не успее ), полях и сега чакам. Та въпроса ми е - има ли проблем при този начин на пресаждане, т.е. има ли шанс да се прихванат или...

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

Black Adder
Advanced

#2332290 - 18.03.2009 15:02 [Re: Shogoun]

Ми по принцип палмите пускат много дълбок корен (цикаса не палма) когато растат извън контейнер. А в добавка към това корена много лесно се поврежда (както сама си установила вече). Така че ако знаеш някакви молитви - сега е момента... има някакви шансове и да стане работата, но не мога да кажа колко големи. То ще се разбере... следващия път просто първо посади семената в саксия а като поизрастнат ги премести вече където искаш да си растат на открито.

--------------------

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2333005 - 19.03.2009 10:34 [Re: Black Adder]

Благодаря, ще се моля.
Аз бях писала преди, но ти явно не си прочел. Тези палмички ми се появиха от нищото. Преди 3,5 год. се преместихме в нов дом извън града. Както почиствах около едно борче да правя цветна леха забелязах някакви бодилчета. И до днес не знам какво ме спря да не ги изскубя. Имах такава доста голяма палма в саксия преди, но при пренасянето я бях позарязала и когато най-после я пресадих тя изсъхна и ми беше много мъчно. Та не можах да позная какво е точно това, което не изскубах, дори показах снимка тук и ми казаха какво е. И до ден днешен не знам как се появиха тези палмички като се има предвид, че наблизо такива няма, а и не са типични за местната природа, т.е. има, но са пренесени. Аз си го обяснявам с някое птиче. И трябваше да бъдат преместени, защото са под един бор и няма да имат място за развитие. Ох, дано се прихванат, тези дни и вали та да видим...

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

MIRANIRA
нетърпелива

Регистриран: 05.04.2009
    #2345396 - 05.04.2009 09:50 [Re: Shogoun]

Здравейте и от мен!! Имам цикас от около година. Изкарва мустачки непрекъснато, но не както вие обяснявате на веднъж по няколко, ами едно след друго. Но какво им става незнам, защото пораства стъблото и после листчетата не могат да се развият. Чакам, чакам месец два и като нищо не става отрязвам мустачето.И тръгва ново и пак всичко от начало. Незнам къде бъркам, ама нещо хубаво листо не мога да изкарам.Дали не прибързвам с отрязването незнам? На вас за колко време горе- долу ви се развива едно листо? И защо при мен не става???

Black Adder
Advanced

#2345479 - 05.04.2009 16:04 [Re: MIRANIRA]

Дам, съвсем определено нищо не трябва да режеш Освен евентуално старите изсъхнали листа, разбира се. Иначе за цикаса как се гледа пише по-нагоре в темата, а и на други места.

--------------------

MIRANIRA
нетърпелива

#2345599 - 05.04.2009 19:08 [Re: Black Adder]

Режа, защото стъблото пожълтява и не може да се развие листо. Просто не става. Все пак благодаря за отговора Бъркам някъде, но не знам къде. Най вероятно- преполивам и затова да пожълтява. Много ме е яд. Сега е на балкона дано там да се развие, защото пак е тръгнало едно мустаче. Много го харесвам, но много ме нервира този цикас.Аз обаче съм оптимист , защото цветята рано или късно се отблагодаряват за това, че са гледани с много любов

MIRANIRA
нетърпелива

#2345611 - 05.04.2009 19:22 [Re: MIRANIRA]

Аааа забравих да споделя, че когато го купих, продавачката ми каза да не го пресаждам. И аз взех че я послушах, а хем знам че винаги трябва да се пресадят. Та сега го пресадих и сложих нова почва.Дали пък заради това да ми линее...... Дано сега да тръгне!!!!!!!

Black Adder
Advanced

#2345915 - 06.04.2009 11:14 [Re: MIRANIRA]

Ми ще тръгне, щом досега е оцеляло, само не прекалявай с поливането.
А за пресаждането - зависи все пак в каква саксия е било - има си цикаси които се продават в достатъчно големи саксии - по скъпите екземпляри. Но тези по-евтинките идват направо от оранжериите и са ги нахвърляли набързо в някаква малка саксийка в която понякога даже няма достатъчно субстрат - там е ясно...

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#2369315 - 07.05.2009 10:01 [Re: Black Adder]

Някой да помогне
Умира ми цикасът..
Какво му стана
Огромен е , не мога да го прежаля ..
Първо му пожълтяха връхчетата на листенцата , сега и целите листа започнаха
След малко ще го измъкна от саксията и ще огледам корените ..
Някакви идеи ..
Трябва да го спася ...

--------------------

Black Adder
Advanced

#2369380 - 07.05.2009 11:41 [Re: kapitoliq]

Ми по принцип е нормално от време на време да пожълтяват някои листа и да падат. Тези листа които сега пожълтяват какви са - при теб ли са порастнали или са още от магазина? Ако са тези от магазина, не бих се притеснявал много... виж корените как са все пак, ако са наред има много голяма вероятност да си пусне нови листа, мисля.

Много от купешките растения са натъпкани с хормони и са гледани при неестествени условия за да се получат бързи и ефектни резултати... и нормално е като премине ефекта на стимулантите и т.н. растението да е в много лошо състояние и дори да загине, та вината не е твоя а на производителите че прибягват до такива хитрини... затова обикновено се препоръчва при такива растения незабавна смяна на почвата след като ги закупиш за да се отстранят изкуствените добавки или поне пресаждане в по-голяма саксия и промиване с вода за да се намали концентрацията им.

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#2369405 - 07.05.2009 12:09 [Re: Black Adder]

Значи...
Изкарах го - корените му са добре, не беше преполято, не беше сухо...
Няма буби, поне видимо не се забелязват вредители, но се взех и препарат за по-сигурно.
Листата са тези, с които го купих.Бяха 2 реда - огромни , орязах единия зимата, защото подсъхнаха, но сега се притснявам, че няма нови...
Нито едно листо, а мина година почти, откакто го купих...
Има и друго. Изкарах го на двора. На слънце, но слънцето не е чак толкова силно още.Сега го преместих на друго място, където ще го пече до обяд, а следобед ще е на сянка (но става течение там).
Смесих пръстта му с горска и го полях (ако има въздух из корените да излезе) и сега ще се моля горещо
Ще го снимам и ще сложа снимка, но по-късно, че сега съм заета ..
Дано се оправи

--------------------

Black Adder
Advanced

#2369493 - 07.05.2009 14:31 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Нито едно листо, а мина година почти, откакто го купих...

Ми значи тази шишарка в центъра която е може да подържа само определен брой листа и щом е имало доста големи, нормално е да не вади нови... още повече растението е било на "стероиди", очевидно, за да има такива листа каквито описваш, та е нормално сега да пооредее малко. По принцип няма проблем - може да остане дори съвсем без листа в определен момент, но после ще си пусне нови, ако няма други проблеми (загниване, вредители и т.н.) - има достатъчно запаси в шишарката за целта. А корените какъв цвят бяха като ги погледна? Трябва да са бели (такива спомени имам поне като пресаждах последно моя цикас) ако жътеят или кафенеят - не е на добре, май...

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#2369582 - 07.05.2009 16:27 [Re: Black Adder]

Жълти
Но притиснах един и ми се стори добре ...
Сега вече ме уплаши
Какво да правя ?

--------------------

Black Adder
Advanced

#2369625 - 07.05.2009 17:27 [Re: kapitoliq]

Е, сега, то на места може и да жълтеят - по-дребните коренчета, особено, но по-дебелите корени са бели - виж на първата страница от тази тема (четвъртия пост) има показана снимка на корени... то като са изгнили и/или изсъхнали си личи доста ясно, мисля.

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#2369651 - 07.05.2009 18:12 [Re: Black Adder]

Моят няма толкова голям корен
Даже майка ми го разчофка малко от пръстта - ми някакво измъчено коренище, даже се чудих защо толкова голям цикас има толкова малък корен , но нямаше изгнили части .
Странна работа
Дано с тази пръст се пооправи. Сега ще се поровя да прочета какво точно иска като грижи.Според мами, слънцето е причината.

--------------------

Black Adder
Advanced

#2369982 - 07.05.2009 23:00 [Re: kapitoliq]

Не, няма начин да е от слънцето... просто са много стари тези листа и им е дошло времето... сега по принцип му осигуряваш добри условия - топлина, светлина, умерена влага и чакаш търпеливо... това с умерената влага е най-трудния момент, ама разкопаваш малко на дълбочина 2-3-4 сантиметра и гледаш дали е сухо и ако е, тогава поливаш, иначе не, 'щото от една страна прекалената влажност води до загниване, от друга намалява достъпа на кислород до корените и т.н.

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#2370550 - 08.05.2009 21:09 [Re: Black Adder]

Благодаря
Каквото стане , положих усилие да го спася
Дано се оправи

--------------------

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
    #2371414 - 09.05.2009 23:54 [Re: kapitoliq]

Капс, моя цикас така реши да мре- пожълтя, изсъхна - бе бере душа и тва е
преди две седмици някъде го пресадих, като преди това му изрязах сички листа, преместих го от бюрото на прозореца, ама не съвсем на слънце, ми вкрайчеца - и познай - три нови разкошни листа - вади ония ми ти ластари не, ами пушек - едни такива джиджени, къдрави
много му се радвам

kapitoliq
UncharteD

#2372722 - 11.05.2009 21:06 [Re: Си Ди]

Да му изрежа листата ?
Страх ме е

--------------------

Си Ди
гаргойл

#2373048 - 12.05.2009 11:56 [Re: kapitoliq]

ти си решаваш
и на мен не ми беше приятно да го направя, но той така или иначе загиваше, листата бяха изцяло пожълтели и целия беше..бе зле
съжалявам, че не си нося с мен апарата, че да го фотна сега

Си Ди
гаргойл

#2374323 - 13.05.2009 19:15 [Re: Си Ди] Прикрепен файл (161 тегления)

ето го, сори, че го нямам в пълния му 20листен блясък преди, или в умирателния му период, или оплешивял
но сега е сладур

NadinАдминистратор
Charmed

#2374450 - 13.05.2009 21:00 [Re: Си Ди]

Цикаса ти изглежда в страхотна форма, дано се закрепи

--------------------

The mermaid
дете на Пирея

Регистриран: 12.02.2005
От: Морето...
    #2374599 - 13.05.2009 23:19 [Re: Nadin]

Надин, случайно се зачетох в първия пост на темата и имам едно питане
За някакви мушички пишеш, че си се справила успешно с тях. Бели ли бяха? И по-важното е- как се справи с тях?
Нападнали са ми портокала гадовете, а аз тъкмо го готвя за изваждане на вън и не искам да ми го уморят.. Уж пръскам с препарат, ама те като литнат и няма спасение

--------------------
"Красивото и нежно име с остър ръб ... " П.П.

NadinАдминистратор
Charmed

#2374649 - 14.05.2009 00:07 [Re: The mermaid]

Не, съжалявам, не бяха бели а черни, справих се с тях, като набучих кибритени клечки ( с фосфорната част надолу) в саксиите. Дали този метод няма да "помогне" и на твоите, обаче не зная

--------------------

Си Ди
гаргойл

#2374886 - 14.05.2009 10:16 [Re: Nadin]

щом тръгна да вади листа - значи съм направила каквото трябва, мисля аз - ама много му се радвам , току се разтунцавам около него, пък не съм сантиментална

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Редактирано от Си Ди (14.05.2009 10:26)

Гинес
Предимно четяща

#2375250 - 14.05.2009 18:02 [Re: The mermaid]

Разтвори препарата с вода и полей в саксията.

--------------------
Профил

9127
неориентиран

Регистриран: 15.05.2009
    #2376304 - 15.05.2009 18:08 [Re: kapitoliq]

Здравейте и от мен.Имам цикас от 5 години ,но напоследък нещо не вървеше добре.Есента го пресадих и сега изкара 4 нови листа и две издънки.Да,но пожълтяват още преди да са пораснали.Изчетох мненията ви и преди малко му отрязах старите листа ,за да се засили...Какво още мога да направя ,за да го "засиля"?

9127
неориентиран

#2376307 - 15.05.2009 18:12 [Re: kapitoliq]

Ето снимки:

NadinАдминистратор
Charmed

#2376607 - 16.05.2009 00:19 [Re: 9127]

Мисля, че много дълбоко е заровен, по-голямата част от "шишарката" трябва да е над нивото на почвата.
Ето как беше моят първият

--------------------

Си Ди
гаргойл

#2376714 - 16.05.2009 09:05 [Re: Nadin]

моят също е над почвата - и на снимката ми се вижда - това му е стъблото все пак, иначе все едно е растение, заровено до цвета, кажи-речи

9127
неориентиран

#2376938 - 16.05.2009 13:22 [Re: Си Ди]

Благодаря ви -още днес ще го пресадя и ще се опитам да разделя издънките.Пак ще пиша-дано се справя/да не го съсипя/

Black Adder
Advanced

#2378420 - 18.05.2009 11:39 [Re: 9127]

Цитат:

Здравейте и от мен.Имам цикас от 5 години ,но напоследък нещо не вървеше добре.Есента го пресадих и сега изкара 4 нови листа и две издънки.Да,но пожълтяват още преди да са пораснали.Изчетох мненията ви и преди малко му отрязах старите листа ,за да се засили...Какво още мога да направя ,за да го "засиля"?

Че те старите му листа като ги гледам на снимката са си съвсем ОК... да се режат напълно здрави и зелени листа за да се "засили"... малко прекалено ми се вижда... но...

--------------------

9127
неориентиран

#2378982 - 18.05.2009 22:35 [Re: Black Adder]

A kакво според вас трябва да направя?Четох,четох и до това стигнах....Сега го пресадих,като оставих непокрита с пръст цялата грудка-ще чакам да видя дали промяна ще има.

Нерегистриран

#2790210 - 03.05.2011 16:44 [Re: 9127]

Здравейте, купих си уж цикас, а сега като гледам снимките тук, моят е по-различен. Листата му са много по-дълги и няма в дъното такава шишарка, ами прилича повече на стъбло, от което излизат листата. Казаха ми, че е цикас и да ви питам има ли друг вид цикаси или са само тези с шишарката в дъното?

Black Adder
Advanced

#2791278 - 05.05.2011 13:09 [Re: Анонимен]

"Цикас" е род растения съдържащ много видове (и подвидове) така че да - има различни видове... този тук който разискваме се нарича Cycas Revoluta, но има и дуги... дай да видим снимка и ще преценим

--------------------

Titina
Нерегистриран

#2800413 - 23.05.2011 23:43 [Re: Black Adder]

Имам няколко цикаса в двора. Листата им се чупят цяла всяка година ( имам предвид най-долната розетка от листа). След близо месец запоянаха да излизат новите листа.
В момента имам даже и няколко цъфнали. На есен почвам да намирам подт тях семена
Между другото цикаса не е палма. Представител е на голосеменни, който нямат нищо общо с палмите

Titina
Нерегистриран

#2800552 - 24.05.2011 17:06 [Re: ]

За тези които не са виждали как цъфти цикас:
http://www.prikachi.com/images/52/3377052m.jpg

Редактирано от Titina (24.05.2011 18:03)

luboros
неориентиран

Регистриран: 25.03.2012
    #2888579 - 25.03.2012 18:49 [Re: ]

Имам издънка на моя цикас може ли някой да ми каже как се пресажда и кога как и защо .Мерси на отзовалите се

luboros
неориентиран

Регистриран: 25.03.2012
    #2891187 - 08.04.2012 09:18 [Re: luboros]

никой ли не знае кога и как се разсажда тоя цикас

Моман

Регистриран: 27.07.2007
    #2891188 - 08.04.2012 09:30 [Re: luboros]

По-добре е да потърсиш информация в специализиран форум за цветя.

ТУК например.

--------------------
Няма голямо значение кой какво казва, а защо го казва, и това показва какъв човек е той.

Black Adder
Advanced

#2894326 - 23.04.2012 10:52 [Re: luboros]

Цитат:

никой ли не знае кога и как се разсажда тоя цикас

Остави издънката на майчиното растение най-добре...евентуално като стане много голяма и евентуално започнат да си пречат двете - тогава може да ги разделиш - тогава няма да имаш проблем с разделянето... няколко цикасови растящи едно до друго са много по-интересни от самотно растение.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 35886

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.171 seconds in which 0.065 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.