ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Цветарство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Hades_aid
член

Регистриран: 18.05.2005
Бонсай - Помощ!!!!!
    #2276389 - 29.12.2008 17:19

Имам нущда от помощ На една колежка и подариха бонсай. За съжаление не го е гледала внимателно и горкото дравче е "поовяхнало", да си го кажа направи - листенцата му са изсъхнали, а и ми се струва доста втвърдено, като клечки.
Сега е в нас, но не съм сигурен дали може да се спаси.
Има ли начин да го спася или направо да го изпращам в небитието?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
Re: Бонсай - Помощ!!!!!
    #2276492 - 29.12.2008 19:52 [Re: Hades_aid]

Ами може и да може... стига да ти се занимава... какъв точно вид бонзай е - в смисъл растението какъв вид е? (щото бонзай се прави от доста различни видове растения). Може да е вид на който зимата му падат листата просто...

А иначе може да направиш няколко неща - да го извадиш от пръстта (внимателно разбира се) и да видиш как са корените (ако има нужда може да ги промиеш с вода за да падне напълно пръстта от тях) ако са наред, значи има много голям шанс да се оправи, ако има изгнили и/или много прорастнали ги махаш (с ножица). Може да има и някакви вредители в почвата - червеи, ларви на насекоми, и т.н. - трябва да се унищожат. По принцип може да се смени пръстта, но тъй като не знаеш каква точно смес трябва да се ползва, може да оставиш старата. Ако почвата е прекалено влажна (поради преполиване) я изсушаваш малко и тогава връщаш пак растението в нея, евентуално може леко да полееш (ако пък почвата е прекалено суха). След това слагаш цялото нещо на топло (22 градуса, примерно), влажно и светло място. Сега зимата влажността е проблем, така че може да покриеш саксията с голяма пластмасова бутилка от минерална вода (отрязана отдолу) или голям прозрачен найлонов плик (но така че да не се допира до растението) като отрежеш малко от ълите на плика за да не става пък прекалено влажно (опасност от загниване). Другото което е необходимо е силна светлина, което също е проблем зимата, затова ползваш примерно 20 ватова (отговаря на 100 вата) луминисцентна/енергоспестяваща лампа с топла бяла светлина (warm white) която разполагаш примерно на 30-40 см от растението и да свети поне 12-16 часа на ден - колкото повече толкова по-добре, мисля. И другото е да чакаш да видиш какво ще стане... по принцип и да няма нужда да поливаш изобщо, защото като е покрито растението губи много малко влага, евентуално може да махаш за малко покривалото от време на време и да видиш дали всичко е ОК.
Общо взето това е което е необходимо на растенията - влага, топлина и светлина... е и още някои някои химически вещества които извличат от почвата и атмосферата.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Opk
неясен

Регистриран: 17.09.2008
От: София
    #2276548 - 29.12.2008 21:10 [Re: Hades_aid]

Дай снимка.
Един мой така се спомина миналата година.

--------------------
Съглеждам в очите ти страх и омраза. За теб съм чудовище, което дебне в сенките, чудовище, с което плашиш децата. Но вгледай се внимателно в това чудовище. И ще видиш, че ти самият си чудовище.

Hades_aid
член

Регистриран: 18.05.2005
    #2276900 - 30.12.2008 14:12 [Re: Opk] Прикрепен файл (191 тегления)

Благодаря ВИ ))

Ами ето го...
http://www.friends.bg/files/photogallery/47009/a4227_original.jpg

http://www.friends.bg/files/photogallery/47009/8781a_original.jpg

Редактирано от Hades_aid (30.12.2008 14:56)

Opk
неясен

#2277058 - 30.12.2008 20:48 [Re: Opk]

Цитат:

Дай снимка.
Един мой така се спомина миналата година.

Лоша работа
Моят по същия начин започна да линее, но при мен това го провокира котката, която му ядеше младите листенца.
А може и да е някаква болест.
За съжаление не зная как да спреш окапването на листата. А това е признак на боледуване.

--------------------
Съглеждам в очите ти страх и омраза. За теб съм чудовище, което дебне в сенките, чудовище, с което плашиш децата. Но вгледай се внимателно в това чудовище. И ще видиш, че ти самият си чудовище.

Opk
неясен

#2277140 - 30.12.2008 22:55 [Re: Hades_aid]

Предишният ми посинг е до теб. По грешка го адресирах до себе си

--------------------

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #2277151 - 30.12.2008 23:24 [Re: Hades_aid]

Мдам... снимките са с лошо качество за съжаление, и не мога да разпозная вида на растението (не че съм голям специалист). Гледам че има някакви петна по листата - може да са от вредители или някаква болест, но това по снимките е трудно да се установи... а също и някой е окастрил клоните много грозно като на жив плет, като че ли... по принцип както писах по-горе - осигури на растението ярка светлина и нормална температура и чакай да видиш какво ще стане. Като, разбира се, гледай да не го удавиш с поливане или пък да не изсъхне съвсем - при бонзаите това може да е проблем общо взето.
А междувременно прочети нещо за това как се гледат и подържат бонзаите - има много в интернет, включително на български

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Opk
неясен

#2277308 - 31.12.2008 12:59 [Re: Black Adder]

Доколкото виждам е същия, бенджамин, като предишния ми бонзай. Определено има проблем в растенийцето

Вероятно твоят съвет за похлупване с голямо срязано шише ще е полезен

--------------------

zlatina
наблюдател

Регистриран: 11.03.2004
    #2277328 - 31.12.2008 14:48 [Re: Hades_aid]

Моят съвет е да отчупиш едно болно листенце и с него в някоя агро аптека.

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #2284255 - 12.01.2009 12:03 [Re: Hades_aid]

моят е същия , бях забравила да го полея в продължение на 3-4 дни , а у дома е жега и сух въздух . Сега и аз така се боря . Вече умотих един от този вид
Сегашния ми се развиваше чудесно

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 6 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 14679

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.