ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Цветарство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Hades_aid
член

Регистриран: 18.05.2005
Бонсай - Помощ!!!!!
    #2276389 - 29.12.2008 17:19

Имам нущда от помощ На една колежка и подариха бонсай. За съжаление не го е гледала внимателно и горкото дравче е "поовяхнало", да си го кажа направи - листенцата му са изсъхнали, а и ми се струва доста втвърдено, като клечки.
Сега е в нас, но не съм сигурен дали може да се спаси.
Има ли начин да го спася или направо да го изпращам в небитието?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
Re: Бонсай - Помощ!!!!!
    #2276492 - 29.12.2008 19:52 [Re: Hades_aid]

Ами може и да може... стига да ти се занимава... какъв точно вид бонзай е - в смисъл растението какъв вид е? (щото бонзай се прави от доста различни видове растения). Може да е вид на който зимата му падат листата просто...

А иначе може да направиш няколко неща - да го извадиш от пръстта (внимателно разбира се) и да видиш как са корените (ако има нужда може да ги промиеш с вода за да падне напълно пръстта от тях) ако са наред, значи има много голям шанс да се оправи, ако има изгнили и/или много прорастнали ги махаш (с ножица). Може да има и някакви вредители в почвата - червеи, ларви на насекоми, и т.н. - трябва да се унищожат. По принцип може да се смени пръстта, но тъй като не знаеш каква точно смес трябва да се ползва, може да оставиш старата. Ако почвата е прекалено влажна (поради преполиване) я изсушаваш малко и тогава връщаш пак растението в нея, евентуално може леко да полееш (ако пък почвата е прекалено суха). След това слагаш цялото нещо на топло (22 градуса, примерно), влажно и светло място. Сега зимата влажността е проблем, така че може да покриеш саксията с голяма пластмасова бутилка от минерална вода (отрязана отдолу) или голям прозрачен найлонов плик (но така че да не се допира до растението) като отрежеш малко от ълите на плика за да не става пък прекалено влажно (опасност от загниване). Другото което е необходимо е силна светлина, което също е проблем зимата, затова ползваш примерно 20 ватова (отговаря на 100 вата) луминисцентна/енергоспестяваща лампа с топла бяла светлина (warm white) която разполагаш примерно на 30-40 см от растението и да свети поне 12-16 часа на ден - колкото повече толкова по-добре, мисля. И другото е да чакаш да видиш какво ще стане... по принцип и да няма нужда да поливаш изобщо, защото като е покрито растението губи много малко влага, евентуално може да махаш за малко покривалото от време на време и да видиш дали всичко е ОК.
Общо взето това е което е необходимо на растенията - влага, топлина и светлина... е и още някои някои химически вещества които извличат от почвата и атмосферата.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Opk
неясен

Регистриран: 17.09.2008
От: София
    #2276548 - 29.12.2008 21:10 [Re: Hades_aid]

Дай снимка.
Един мой така се спомина миналата година.

--------------------
Съглеждам в очите ти страх и омраза. За теб съм чудовище, което дебне в сенките, чудовище, с което плашиш децата. Но вгледай се внимателно в това чудовище. И ще видиш, че ти самият си чудовище.

Hades_aid
член

Регистриран: 18.05.2005
    #2276900 - 30.12.2008 14:12 [Re: Opk] Прикрепен файл (191 тегления)

Благодаря ВИ ))

Ами ето го...
http://www.friends.bg/files/photogallery/47009/a4227_original.jpg

http://www.friends.bg/files/photogallery/47009/8781a_original.jpg

Редактирано от Hades_aid (30.12.2008 14:56)

Opk
неясен

#2277058 - 30.12.2008 20:48 [Re: Opk]

Цитат:

Дай снимка.
Един мой така се спомина миналата година.

Лоша работа
Моят по същия начин започна да линее, но при мен това го провокира котката, която му ядеше младите листенца.
А може и да е някаква болест.
За съжаление не зная как да спреш окапването на листата. А това е признак на боледуване.

--------------------
Съглеждам в очите ти страх и омраза. За теб съм чудовище, което дебне в сенките, чудовище, с което плашиш децата. Но вгледай се внимателно в това чудовище. И ще видиш, че ти самият си чудовище.

Opk
неясен

#2277140 - 30.12.2008 22:55 [Re: Hades_aid]

Предишният ми посинг е до теб. По грешка го адресирах до себе си

--------------------

Black Adder
Advanced

#2277151 - 30.12.2008 23:24 [Re: Hades_aid]

Мдам... снимките са с лошо качество за съжаление, и не мога да разпозная вида на растението (не че съм голям специалист). Гледам че има някакви петна по листата - може да са от вредители или някаква болест, но това по снимките е трудно да се установи... а също и някой е окастрил клоните много грозно като на жив плет, като че ли... по принцип както писах по-горе - осигури на растението ярка светлина и нормална температура и чакай да видиш какво ще стане. Като, разбира се, гледай да не го удавиш с поливане или пък да не изсъхне съвсем - при бонзаите това може да е проблем общо взето.
А междувременно прочети нещо за това как се гледат и подържат бонзаите - има много в интернет, включително на български

--------------------

Opk
неясен

#2277308 - 31.12.2008 12:59 [Re: Black Adder]

Доколкото виждам е същия, бенджамин, като предишния ми бонзай. Определено има проблем в растенийцето

Вероятно твоят съвет за похлупване с голямо срязано шише ще е полезен

--------------------

zlatina
наблюдател

Регистриран: 11.03.2004
    #2277328 - 31.12.2008 14:48 [Re: Hades_aid]

Моят съвет е да отчупиш едно болно листенце и с него в някоя агро аптека.

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #2284255 - 12.01.2009 12:03 [Re: Hades_aid]

моят е същия , бях забравила да го полея в продължение на 3-4 дни , а у дома е жега и сух въздух . Сега и аз така се боря . Вече умотих един от този вид
Сегашния ми се развиваше чудесно

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

mihail.mikov
неориентиран

Регистриран: 25.02.2009
    #2317004 - 25.02.2009 21:19 [Re: Hades_aid]

Zdraveite! Otskoro imam bonzai- buk no listata mu zapo4naxa da pojaltqvat. Kazaxa mi 4e ima dva vida bonzai- van6ni i vatre6ni. Kade trqbva da gledam moqt? Trqbva li da e na studeno na terasata naprimer ili da go ostavq vatre v staqta (kadeto e dosta toplo mejdu vpro4em)?

Джен

**

Регистриран: 17.06.2007
    #2317391 - 26.02.2009 10:31 [Re: mihail.mikov]

Цитат:

Zdraveite! Otskoro imam bonzai- buk no listata mu zapo4naxa da pojaltqvat. Kazaxa mi 4e ima dva vida bonzai- van6ni i vatre6ni. Kade trqbva da gledam moqt? Trqbva li da e na studeno na terasata naprimer ili da go ostavq vatre v staqta (kadeto e dosta toplo mejdu vpro4em)?

Бук ли прочетох,че е бонсая ти? Трудно ми е да чета латиница... Ако е бук, то твоят бонсай е от листопадните ... Специално букът като вид дърво вирее нависоко и на студено, през есента листата му капят, през пролетта се разлиства.. Но за да не многословнича напразно.. моля те пиши на кирилица,ако имаш въможност и дай повече информация за вида на дръвчето, А по възможност е най-добре да дадеш и снимка

mihail.mikov
неориентиран

Регистриран: 25.02.2009
    #2318939 - 28.02.2009 10:06 [Re: Джен] Прикрепен файл (181 тегления)

За съжаление нямям си ни най-малка представа какъв точно бук е. Започнаха да му пожълтяват листата. Даите ми съвет какво да правя.Ето и снимка дано да сварши работа.

Джен

**

Регистриран: 17.06.2007
    #2321994 - 04.03.2009 10:44 [Re: mihail.mikov]

Цитат:

За съжаление нямям си ни най-малка представа какъв точно бук е. Започнаха да му пожълтяват листата. Даите ми съвет какво да правя.Ето и снимка дано да сварши работа.

За съжаление нещо не се вижда на тази снимка
Разкажи малко повече как ти го гледаш, как го поливаш къде стои..някакви други екстри като торене правиш ли му, подрязваш ли го,махаш ли му листата..
И ако е възможно направи снимката по-голяма!
Но ако искаш някакви принципни правила за правилно отглеждане на стане бонсай има сайтове и книжки за това

Diotima
неориентиран

Регистриран: 08.10.2006
    #2330002 - 15.03.2009 12:28 [Re: Hades_aid]

И аз се обръщам за помощ.Вчера бях на гости и видях това бонзайче.Много ми се иска да му помогна,но не съм сигурна дали вече не е прекалено късно.Листата са изсъхнали ,както и най-тънките клонки.На всичкото отгоре бонзайчето беше в едно легенче-така казали на собственичката да направи.
Въпросът ми е, дали мога да му помогна при този му вид?

http://diotimma.multiply.com/photos/album/12/Me#6
http://diotimma.multiply.com/photos/album/12/Me#7

Black Adder
Advanced

#2330762 - 16.03.2009 15:02 [Re: Diotima]

Ми вадиш го от пръстта, измиваш го (в смисъл кореновата система), оглеждаш за изгнили корени (те си личат - кората им се бели и т.н.) - ако има ги махаш (изрязваш) с ножица и по принцип може малко да подрежеш и здравите ако много са се разрастнали - при бонзаите се прави, махаш (отрязваш) и сухите клонки (да не се пречкат, не че нещо друго). Купуваш субстрат за бонзаи (по тези по-големите магази от рода на Mr. Bricolage има) - то трябва малко количество по принцип и слагаш обратно бонзая в паничката му (не е точно саксия, понеже). Леко поливаш, колкото да прихванат корените. Пренасяш на топло и светло място (без пряко силно слънце, рабира се) и чакаш да видиш дали ще се съвземе, като поливаш по малко от време на време, когато има нужда (при бонзаите това е важно да се следи, щото е доста тънък почвения им слой и...).

--------------------

burberry
demon hunter

Регистриран: 03.05.2004
    #2474494 - 05.10.2009 11:36 [Re: Black Adder]

Да не отварям нова тема. Поредният ми бонсай все още не е за помоощ!!!, но имайки предвид предишния ми опит - и до там ще се стигне. Преди да се стигне...
Той е ясен.. имам предвид бонсаят е дърво ясен. Вода, светлина, топлина. Непрекъснато нови и нови филизи пуска, които за седмица стават по 6-7 см с по десетина листа, а листата по над сантиметър. Оставих го на малко по-безводен режим - листата изсъхнаха, след поливане - отново - дълги филизи, големи листа. Кастрих. Почти плешив го оставих - след 2 седмици пак прилича на храст.
Какво да му режа, какво да го правя? И като храст ми харесва, но бонсай е все пак

--------------------
Diablo III

kapitoliq
UncharteD

#2476098 - 07.10.2009 13:31 [Re: burberry]

Знам, че е нужно да се изважда от пръстта и да се подкастрят корените, за да си стои малък и да придобива вид на дълголетен. Това се прави на няколко месеца. После се сменя пръстта и не се слага в голям съд, за да не се дава възможност дръвчето да расте и да избуява.
Потърси из нета инфо, има доста. Аз просто се отказах да опитвам.

--------------------

Black Adder
Advanced

#2476154 - 07.10.2009 15:12 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Аз просто се отказах да опитвам.

Аз даже не съм и опитвал, щото знам че не е за мен... но може пък да пробвам догодина Гинкото чух че било подходящо за бонзай...

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#2476575 - 08.10.2009 08:45 [Re: Black Adder]

Ти мислиш сам да си създадеш
Леле, аз не мога да отгледам купено, камоли да си създам, макар че знае ли човек, може би не е толкова трудно.
Досега съм попадала само на ясен и един бенджамин (майка ми го отглежда), но в нета съм разглеждала толкова красиви бонсаи, че като ги гледам и пак се паля.
Ако решиш да пробваш, пиши как върви и как го отглеждаш. Мисля, че ще успееш.

--------------------

burberry
demon hunter

#2476938 - 08.10.2009 18:58 [Re: kapitoliq] Прикрепен файл (96 тегления)

Ето го Конкретният - от толкова израстъци не се личи какво е. Очевидно е за пострижка. Идеи?

--------------------
Diablo III

kapitoliq
UncharteD

#2477085 - 08.10.2009 20:55 [Re: burberry]

На пръв поглед се захващам за саксията. Много голяма ми се вижда.Трябва да е плитка и не много широка, т.е наполовина на тази.
Извади го от почвата, измий корените и ги подкастри с ножица. После може да подрежеш и новите клонки, да отстраниш достатъчно, за да може, в сърцевината на короната, да прониква светлина. Дръвчетата се поркастрят както всяко нормално дръвче, но виж кога е добре да се подрязва ясена (дали наесен, или напролет).
Драсвай по някой ред и пускай по някоя снимчица, стискам ти палци.

--------------------

burberry
demon hunter

#2477100 - 08.10.2009 21:23 [Re: kapitoliq] Прикрепен файл (102 тегления)

Благодаря ти :+) Саксията само изглежда голяма, но и дръвчето не е малко - високо е около 40см, за един ден пръстта изсъхва и листата започват да падат. А и ми казаха поне 2 години да не го пресаждам и въобще да не си играя с корените му. Последно го кастрих преди 2 седмици - тази му грива расте с дни... Малко не е на фокус, но тогава друго снимах - това е от преди 2 седмици. Може би техниката ми на подрязване да не е правилна Новите клонки са зелени и тънки - до дърво ли да ги срежа или да оставя от тях няколко сантиметра? Или само да подрязвам крайчетата им така, че да не растат повече?

--------------------
Diablo III

kapitoliq
UncharteD

#2477119 - 08.10.2009 21:51 [Re: burberry]

Трудно ми е да обясня.Избери клонки, които са водещи ... май не става ясно..
Помоли някой агроном да ти покаже.В аграрните аптеки можеш да намериш такъв човек. Мен ме научи един агроном, просто ми показа как да избирам клонките, които да оставя. МОжеш да режеш и самите клони до средата, за да не стават високи. Най-важното е в короната и до водещите (най-големите клони) да стига достатъчно светлина.
Щом така са ти казали за скасията, значи така трябва, макар че на майка ми бонсая е огромен и в доста плитък съд. Невероятен е.
СЕга се сещам, че в големите магазини като практикер, Бриголаж и т.н. можеш да потърсиш човек от градински център, обикновено имат информация

--------------------

Alex_95_
неориентиран

Регистриран: 20.06.2012
    #2918880 - 20.06.2012 16:12 [Re: kapitoliq]

Здравейте, сестра ми си беше взела един бонзай, но не го е поддържала добре и сега е в ужасно състояние.Искам да попитам дали може да се оправи?
Ето го въпросния бонзай.

Приемам всякакви съвети )

Редактирано от Alex_95_ (20.06.2012 16:49)

kremak
пристрастен

Регистриран: 30.10.2007
От: София-Бей ерия Калифорния
    #2919474 - 21.06.2012 19:25 [Re: Alex_95_]

за съжаление нищо не можеш да направиш,той е исъхнал,бягай за нов

Alex_95_
неориентиран

#2919592 - 21.06.2012 22:00 [Re: kremak]

Ами единия вариант е да чакам декември сестрата като се върне от Англия да ми вземе, но няма да и го поверя отново или да си купя семена и да видя дали ще стане нещо, че в БГ нз откъде да си купя а в Англия са по 10-15 панда

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2920187 - 23.06.2012 10:40 [Re: Alex_95_]

Аз се опитвах от семена да завъдя бонсай, но нищо не стана
Успех на теб!

--------------------
Ние сме ора естете.

Alex_95_
неориентиран

#2920414 - 23.06.2012 23:12 [Re: Пипи^]

Цитат:

Аз се опитвах от семена да завъдя бонсай, но нищо не стана
Успех на теб!

Ами кажи откъде мога да си взема. Днес гледах един в гранд мол варна но беше изкуствен за 34лв :X Ако ми къде продават

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2920983 - 25.06.2012 08:41 [Re: Alex_95_]

Аз моите семена ги бях купила от един пазар в Германия, тук май не съм виждала да се продават

--------------------
Ние сме ора естете.

Alex_95_
неориентиран

#2921320 - 25.06.2012 21:44 [Re: Пипи^]

Ами някъде готови бонсай че искам да си взема пак но не ми се чака демеври

Нерегистриран

#2924895 - 08.07.2012 13:38 [Re: kremak]

НА МОЯТ БОНЗАЙ МУ ОСТАНА ЕДНО ЛИСТО И РЕШИХ-БЕШЕ ЗИМА-СМЕНИХ ПОЧВАТА С НОВА,ИЗРЯЗАХ МАЛКО КОРЕНИ.ОСТАВИХ ВЪЗДУШНИ,ЗАБИХ ЕДИН ПИРОН И ПАРЧЕ МЕДНА ТЕЛ ЗА МИНЕРАЛИ,ПРЕКРЪСТИХ СЕ И...СТАНА!СЛЕД 1 СЕДМИЦА ЗАПОЧНАХА ДА ИЗБИВАТ НОВИ ЛИСТЕНЦА!!!

Black Adder
Advanced

#2931558 - 01.08.2012 12:33 [Re: Пипи^]

Семена за Бонзай?! Това е някаква измама за лековерни хора, явно.

--------------------

dobsy
неориентиран

Регистриран: 29.12.2013
    #3121544 - 30.12.2013 00:08 [Re: Black Adder]

Здравейте,

подариха ми преди 2 седмици бонсай. В началото изглеждаше добре, на втория ден започна да пуска нови листенца и изведнъж започна да съхне. Сега всички листенца са му изсъхнали, зелени са но сухи В къщи е доста топло, поливам го както ми казаха - на 2-3 дни го потапям за 10-15 мин както си е със саксията в купа с вода, обаче си стои такъ изсъхнал. Незнам много ли му е водата, малко ли е, горещо ли му е Някой ако може да помогне, много ще съм благодарна

Ето как изглеждаше в началото

burberry
demon hunter

#3121791 - 30.12.2013 18:53 [Re: dobsy]

Махни сухите листа, поливай редовно и скоро ще се покажат нови зелени листа. Имай предвид, че тези бонсаи издържат около 2 години - каквото и да ги правиш - умират, така че не се привързвай много и не се вини. Химията, с която ги поливат, за да ги превърнат в бонсай за кратко време, им разказва играта.

--------------------
Diablo III

dobsy
неориентиран

Регистриран: 29.12.2013
    #3121915 - 31.12.2013 10:32 [Re: burberry]

Благодаря много

Яна Русева
неориентиран

Регистриран: 10.06.2017
    #3404390 - 10.06.2017 06:43 [Re: dobsy]

Здравейте! Имам бонсайче от година и до сега не е имало никакви проблеми с него. Развиваше се добре и пускаше нови клони и листа, но от около месец листата му капят и вече имам клончета без нито едно листо. Не съм променяла нищо по отглеждането му и не знам какво може да го спаси. Няма мухички, въшки и буби, листата не съхнат - просто падат. Растението е или дървото на живота или дървото на парите (така и не се научих кое-кое е). Моля Ви, ако някои знае как да изляза от тази ситуация, помогнете. Съжелявам, че не мога да кача снимка, ограничението за големината на файла не мога да го заобиколя. Благодаря!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 14682

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.015 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.