ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Цветарство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Liebling
старо куче

Регистриран: 28.03.2005
От: Чехия
Re: Орхидея - я да видим!
    #2854927 - 01.12.2011 21:55 [Re: Liebling]

Забравих да кажа, че събирам от умрелите орхидей корите, в които са посадени и при нужда добавям на останалите.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #2855730 - 05.12.2011 13:29 [Re: Пипи^]

Цитат:

Прекрасни са!!!
Я кажи, пресаждаш ли ги и как става номера, че съм се наканила моята напролет да я пресадя, но ме е страх да не сбъркам нещо.

Аз моите ги пресаждам. Е, не винаги... но понеже купувам обикновено все някакви в не много добро състояние (залежали по магазините и т.н.) то обикновено се налага да им погледна корените и субстрата в какво състояние са... а някои са просто с прекалено много корени вече и се налага да се преместят в малко по-голяма саксия.

Та пресаждане на орхидеите (по-популярните видове имам предвид - Phalaenopsis, Cambria, Dendrobium, Zygopetalum, Miltonia, защото има и по-специфични орхидеи с по-особени нужди) се налага сравнително рядко като цяло... аз моите обикновено просто ги пренасям в малко по-голяма саксия и добявям нов субстрат - трябва да се закупи специален субстрат за орхидеи - един такъв изглежда като този оригиналния им - едри кори, парчета торф, и др. - има различни марки на пазара... има и които не стават, та трябва да намериш подходящ.

Сега вече за истинското пресаждане - трябва да се отстрани стария субстрат - ако е започнал да се разлага/мирише лошо или пък корените са изгнили (почернели, разкахкани и т.н.) и трябва да се почистят (изрежат) - там е по-голяма играчка - принципа е че субстрата с орхидеята се овлажнява (за да станат корените по-гъвкави) вади се, промива се, почиства се и т.н. после се оставя малко да поизсъхне (и да се позатворят откритите разрези) слага се внимателно в нов субстрат, като трябва субстрата да попадне и между корените - може с тръскане или да се натика с тъп предмет и т.н. На следващия ден може да се полее (по принцип не се полива веднага за да може да зараснат откритите/повредените участъци на корените и да се намали риска от инфекция).

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Джен

**

Регистриран: 17.06.2007
    #2855784 - 05.12.2011 16:48 [Re: Black Adder]

Цитат:

Цитат:

Прекрасни са!!!
Я кажи, пресаждаш ли ги и как става номера, че съм се наканила моята напролет да я пресадя, но ме е страх да не сбъркам нещо.

Аз моите ги пресаждам. Е, не винаги... но понеже купувам обикновено все някакви в не много добро състояние (залежали по магазините и т.н.) то обикновено се налага да им погледна корените и субстрата в какво състояние са... а някои са просто с прекалено много корени вече и се налага да се преместят в малко по-голяма саксия.

Та пресаждане на орхидеите (по-популярните видове имам предвид - Phalaenopsis, Cambria, Dendrobium, Zygopetalum, Miltonia, защото има и по-специфични орхидеи с по-особени нужди) се налага сравнително рядко като цяло... аз моите обикновено просто ги пренасям в малко по-голяма саксия и добявям нов субстрат - трябва да се закупи специален субстрат за орхидеи - един такъв изглежда като този оригиналния им - едри кори, парчета торф, и др. - има различни марки на пазара... има и които не стават, та трябва да намериш подходящ.

Сега вече за истинското пресаждане - трябва да се отстрани стария субстрат - ако е започнал да се разлага/мирише лошо или пък корените са изгнили (почернели, разкахкани и т.н.) и трябва да се почистят (изрежат) - там е по-голяма играчка - принципа е че субстрата с орхидеята се овлажнява (за да станат корените по-гъвкави) вади се, промива се, почиства се и т.н. после се оставя малко да поизсъхне (и да се позатворят откритите разрези) слага се внимателно в нов субстрат, като трябва субстрата да попадне и между корените - може с тръскане или да се натика с тъп предмет и т.н. На следващия ден може да се полее (по принцип не се полива веднага за да може да зараснат откритите/повредените участъци на корените и да се намали риска от инфекция).

Четох някъде, че за да се намали риска от инфекции местата на изрязаните корени могат да се поръсят с канела, която действа като естествена пудра против рани. Лично аз го правя и нямам проблем с корените на орхидеите си.

Black Adder
Advanced

#2855804 - 05.12.2011 18:07 [Re: Джен]

Цитат:

Четох някъде, че за да се намали риска от инфекции местата на изрязаните корени могат да се поръсят с канела, която действа като естествена пудра против рани. Лично аз го правя и нямам проблем с корените на орхидеите си.

Възможно е и да има някакъв ефект, доколкото знам по принцип се ползва дървесен въглен на прах, а има сигурно и специални прахове за особено изкушените... но аз не слагам нищо, и даже обикновено поливам веднага с чешмяна вода директно от душа и също нямам проблеми предполагам че хлора в питейната вода убива микробите и гъбите и т.н. Единственото е че обикновено ползвам чисто нов (предполага се и сравнително стерилен) субстрат.

Орхидеите са по принцип доста устойчиви растения и най-сигурния начин да си замине някоя е от прекалено много грижи... трябва да се полагат малко, но правилни грижи. Тази година моите орхидеи съм ги оставил повечето буквално на произвола на съдбата - не ги поливам редовно, не ги торя, но те си растат и цъфтят. Единствено гледам да им осигуря максимално силна светлина (особено сега зимата).

--------------------

Джен

**

#2855957 - 06.12.2011 09:56 [Re: Black Adder]

Цитат:

Единствено гледам да им осигуря максимално силна светлина (особено сега зимата).

Дай малко повече инфо за тази допълнителна светлина,която осигуряваш? Каква крушка,колко вата, каква светлина - бяла,жълта?

Black Adder
Advanced

#2855987 - 06.12.2011 12:58 [Re: Джен]

Цитат:

Дай малко повече инфо за тази допълнителна светлина,която осигуряваш? Каква крушка,колко вата, каква светлина - бяла,жълта?

Ами засега просто съм ги разположил максимално близо до прозорците които за щастие са доста светли. Но, тъй като там мястото е все пак ограничено съвсем скоро ще сложа по една лампа... преди ползвах луминисцентни/енергоспестяващи (CFL) лампи, тъй като е най-евтино и удобно. Трябва да са Warm White тип - цветна температура 2700 - 3200 К - от по-жълтеникавия тип, т.е. В никакъв случай да не са "daylight" или "cool white" с цветна температура 5400 - 6000 K. Колкото по-мощни са лампите, толкова по-добре, но поне 18-20 вата (което отговаря на 90-100 вата лампа с нажежаема жичка) за квадратен метър площ... луминисцентните лапми са студени и затова могат да се разположат съвсем близо до цветята, без да има опасност - примерно 25-30 см е оптималното растояните, може би.

Ако имаш възможност и ти се занимава, по-добре е да се използват от дългите луминисцентни лампи (т.нар. "пури") вместо CFL, но те изискват по-специален монтаж и повече място. Отново трябва да са warm white и колкото повече толкова по-добре за цветята (и по-зле за електрическата сметка).

Естветсвено има и специални фито-лампи, но те са много скъпи... и не съм сигурен че за орхидеите ще има някаква особена разлика. Има варианти със светодиоди, и др..

--------------------

Джен

**

#2856025 - 06.12.2011 14:34 [Re: Black Adder]

Цитат:

Ами засега просто съм ги разположил максимално близо до прозорците които за щастие са доста светли. Но, тъй като там мястото е все пак ограничено съвсем скоро ще сложа по една лампа... преди ползвах луминисцентни/енергоспестяващи (CFL) лампи, тъй като е най-евтино и удобно. Трябва да са Warm White тип - цветна температура 2700 - 3200 К - от по-жълтеникавия тип, т.е. В никакъв случай да не са "daylight" или "cool white" с цветна температура 5400 - 6000 K. Колкото по-мощни са лампите, толкова по-добре, но поне 18-20 вата (което отговаря на 90-100 вата лампа с нажежаема жичка) за квадратен метър площ... луминисцентните лапми са студени и затова могат да се разположат съвсем близо до цветята, без да има опасност - примерно 25-30 см е оптималното растояните, може би.

Ако имаш възможност и ти се занимава, по-добре е да се използват от дългите луминисцентни лампи (т.нар. "пури") вместо CFL, но те изискват по-специален монтаж и повече място. Отново трябва да са warm white и колкото повече толкова по-добре за цветята (и по-зле за електрическата сметка).

Естветсвено има и специални фито-лампи, но те са много скъпи... и не съм сигурен че за орхидеите ще има някаква особена разлика. Има варианти със светодиоди, и др..

Благодаря за изчерпателния отговор!
Моята орхидея сега подаде един цветонос, но гледам, че гарденията ми напъпва, а тя също е доста чувстивтелна към светилна и има вероятност ако няма достатъчно (както и се задава) пъпката да пожълтее преди да се е отворила. Предполагам, че и за орхидеята една такава лампа би била подходяща за по-бързо израстване на цветоноса. Ако не полагам грижи за светилна орхидеята ми обикновено към февруари, когато и деня започва да се удължава, напъпва и се отваря.

Suzzana

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #2857506 - 11.12.2011 19:14 [Re: Джен]

Не знам дали се вижда добре орхидеята, но всъщност исках да покажа зюмбюлите(3), дано да цъфнат.

Suzzana

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #2862239 - 04.01.2012 21:08 [Re: Suzzana]

Цитат:

дано да цъфнат.

Ето развитие, 3 цвята...

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2862342 - 05.01.2012 10:22 [Re: Suzzana]

много са сладки! Ей така обичам да отглеждам цветя - от семчица, от луковичка, и да го гледам как расте пред очите ми!

--------------------
Ние сме ора естете.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 5 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 33959

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.016 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.