ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Цветарство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
Re: проблем с моя Цикас
    #2734847 - 04.01.2011 21:11 [Re: Black Adder]

А нормално ли е да има по листата едни дребни жълтеникави образувания като пъпчици по-малки от глава на топлийка? Аз го имам в градината едва от около месец и все още не съм съвсем наясно В началото се бях притеснила доста, но тъй като в нашия град има много цикаси се загледах и забелязах, че и те имат такива неща, въпреки че изглеждат в много добро здраве Ако трябва ще снимам да покажа, но тези дни вали (дори днес едвам видяхме затъмнението, облаците по чудо се разтвориха точно около 10:30)

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #2735217 - 05.01.2011 12:01 [Re: Shogoun]

Ами аз имам няколко цикаса от 2 различни вида и не съм забелязал такива образувания, затова ще ми е интересно наистина ако може да сложиш снимка... може да е особеност на вида който е популярен във вашия град. А кой е този град, ако не е тайна?

Пак да спомена че е много приятно растение не изисква много грижи, единсвено по-силна светлина - нагоре в темата някой се опитваше да го гледа в стая с пуснати през деня щори - не е подходящото растение за тези условия, уви.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Shogoun
костелив орех

#2736406 - 07.01.2011 18:05 [Re: Black Adder]

При първа възможност ще пусна снимка, градът е Родос, но мисля, че не е месно растение, защото го виждам в градини, градинки, лехи и саксии, просто климата му е подходящ
Да, наистина има славата на некапризно растение, все пак е надживяло динозаврите, чието лакомство е било, пък аз бях с предубеждения и чак сега се реших

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2736772 - 08.01.2011 21:28 [Re: Shogoun] Прикрепен файл (48 тегления)

Една обща снимка

И една от близо

От намаляването не се вижда много хубаво, но се надявам да дава представа

--------------------

Редактирано от Shogoun (08.01.2011 21:31)

Black Adder
Advanced

#2737210 - 10.01.2011 11:34 [Re: Shogoun]

Не са нормални тези точки, но също така и не са фатални очевидно. Предположението ми е, че е имало капки вода и от силното слънце листата са изгорели (капките са сферични и концентрират слънцето). Но може да е и нещо друго... някаква болест, или насекоми... тогава обаче не би трябвало да е толкова равномерно разпределението на точките... всички листа ли са така?

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2738954 - 14.01.2011 10:53 [Re: Black Adder]

Да, така са всички листа и за сега не личи растението да страда особено

--------------------

kristina petkova

Регистриран: 01.09.2009
    #2761698 - 06.03.2011 07:54 [Re: Shogoun]

Имам цикас от 4 години - подариха ми го и не знаех как се отглежда, през какво ли не минахме "заедно"
При мен всяка година изкарва по един нов лист и по един губя- просто си пожълтява и изсъхва през зимата. Подариха ми го с 3 листа и след 4 години пак е с 3 листа. Не знам просто как да му угодя. А относно точиците по листата и моя цикас ги има, но не толкова много и моето лично мнение е, че някакъв паразит яде листата отдолу и се получава това обезцветяване. Листата му са много твърди така че не биха се повредили просто нямат добър вид. Подобен проблем имам със сакъзчетата през лятото. Но това е предположение все пак.

--------------------
Ако искаш да летиш като орел, недей да ровиш като пуйка.

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #2762439 - 07.03.2011 20:57 [Re: kristina petkova]

Цитат:

При мен всяка година изкарва по един нов лист и по един губя

Не е нормално. На година изкарва по една розетка листа (обикновено от три до пет). А изсъхването е различно. Нормално съхнат един по един, като за година достигат до три, понякога четири. Дори може да не стигнат до три. Имам такъв джоджен от шест години (или вече седем?). И аз го купих с три листа. Сега е с тринадесет.

Цитат:

Не знам просто как да му угодя.

Лесно е. През лятото на слънце, през целия ден. И обилно поливане. Това за поливане само в чинийката са глупости. Наливаш смело вода в саксията. Единствената тънкост е да го изкараш на открито преди големите жеги. Достатъчно е нощните температури да остават над 10 градуса. През зимата го държиш в отопляемо помещение и поливаш когато засъхне горния слой на почвата.

Ето ти една тема за цикасите , пусната от Надин.

А ето и моята тема за цикаса, която наистина се оказа на седем години... Тогава го купих за подарък на жената точно за 8-ми март. Беше с размерите на дребна борова шишарка с три пера отгоре. Точно като нещастна ряпа.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

kristina petkova

Регистриран: 01.09.2009
    #2767965 - 18.03.2011 09:39 [Re: Цецо]

Цецо, много ти благодаря за инфото.Изчетох старите теми и открих няколко мои грешки в отглеждането на цикаса ми като най-големия ми проблем е явно пресушаването на растението, а също така и саксията му е много плитка. През лятото го изнасям на южната ми тераса и там му е много добре, но тъй като саксията му не е голяма и не го поливам достатъчно явно младите му листенца изсъхват още в зародиш. Виждала съм в сърцевината на шишарката едни такива мъхести сухи издатъци, но не съм знаела, че това са листенцата. Тази година се надявам да го съживя.

--------------------
Ако искаш да летиш като орел, недей да ровиш като пуйка.

Black Adder
Advanced

#2768018 - 18.03.2011 11:36 [Re: kristina petkova]

Не са листенца тези мъхестите сухи израстъци, но сега да не вземеш да го удавиш... по принцип издържа на засушаване, но заливане не знам как понася, така че просто проверявай почвата на дълбочина няколко сантиметра дали не е все още влажна, преди да поливаш.
А най-добре го извади от саксията и прегледай корените дали са добре - дали не са изгнили или изсъхнали, така ще разбереш дали полагаш правилните грижи.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 7180

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.031 seconds in which 0.011 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.