ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Екология и Околна среда

Страници: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Джен

**

Регистриран: 17.06.2007
Re: Защитените видове
    #2925600 - 11.07.2012 11:21 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

аз съм пропуснал този филм. но и ме подразни малко. бнт, сакън, да не подразнят някого... аз възприемам делфините като разумни същества. като нас. и да се разреши улова им ми звучи като да се разреши улова на пигмеи, на аборигени, на папуаси... понеже ни пречат на нашия улов на антилопи или кой знае какво. не мога да възприема разрешението за ликвидиране на делфини като нормално. някъде бях гледал или чел нещо, че те са поне толкова умни колкото нас, ако не и по-умни...
не знам защо, но ми се струва, че отдавна сме към края на рязането на клона. на тоя клон, на който седим самите ние...

Йотоф, за всичко си прав, относно делфините ... щом си гледал филмчето си видял как треньора в делфинариума споделя, че накрая на деня ги изпращат. Е той слага едно човешко емоционално определение като " с мъка в очите ни изпращат" Делфинът се счита за едно от най-умните същества на планетата. Интересна е кармичната връзка, която прави дамата от делфинариума, че заради масовото избиване на делфини в Япония, японците ги сполетяват такива беди като непрекъснати земетресения и цунами.
То когато не е разрешено убийството на делфини пак ги убиват, та какво ли говорим като го разрешат (надявам се да не се намери някой, който да го направи). А тези рибари какво ги обсъждаме изобщо... като ги храни морето, не значи, че то е тяхно. Ох само като си помисля за тези рибари и започвам да се ядосвам

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Джен

**

Регистриран: 17.06.2007
Re: Защитените видове
    #2925602 - 11.07.2012 11:31 [Re: liubo_iotoff]

Ето и още един световно застрашен вид

Червеногушата гъска (Branta ruficollis)

Червеношия гъска, казарка, кавказка патка

Branta ruficollis (Pallas, 1769)

Rufibrenta ruficollis (Pall): Простов, 1964: 49; Kaltchew, 1964: 295.

Разред Гъскови (Anseriformes)

Семейство Патици (Anatidae)

Природозащитен статус: в България: уязвим VU [A2(a)]. ЗБР-II; III; международен: IUCN-уязвим; ECS-spec 1, уязвим; ДП-I; БеК-II; CITES-II; БоК-I, II.

Общо разпространение. Палеарктичен вид, който гнезди в тундрата и лесотундрата на полуостровите Ямал, Гидан и Таймир в Русия. Зимува по черноморското крайбрежие на Украйна, Румъния и България. Към 2005 г. оценката на световната популация е около 38 500 птици.

Разпространение и численост в България. Преминаващ и зимуващ около езерата Шабла и Дуранкулак (понякога в Сребърна и Бургаските езера) [1-10]. Спорадично зимува в язовири от вътрешността на страната и поречието на р. Дунав [11, 12]. До края на 60-те години на XX в. е имало единични птици и малки ята по 20–30 индивида [1]. Между 1969 и 1985 г. е със силно варираща численост (до 16 566 птици през януари 1980 г.) [1, 2]. Между 1986 и 1995 г. числеността е максимум 59 206 индивида [4], а през последните 11 години – между 14 266 и 67 795 индивида (до 71% от световната популация) [6, 7, 9, 13].

Местообитания. Kрайбрежни лагуни, сладководни езера, морска акватория в крайбрежната зона, зимни посеви от зърненo-пшенични култури и др.

Биология. Образува малки разредени колонии около гнезда на грабливи птици [14, 15]. Гнездовият успех варира в различните години [10, 16]. Храни се с треви (Gramineae и Cyperaceae), а в зимовищата – с листа на посеви от зимна пшеница, царевични и пшеничени зърна, и др. [8, 10, 14].

Близки видове. Няма.

Отрицателно действащи фактори. Отстрел, отравяне, безпокойство в местата за нощуване и хранене. Промяна на селскостопанските култури и на режима на стопанисване на обработваеми земи. Изграждане на туристическа инфраструктура около влажните зони и построяване на вятърни електроцентрали. Вероятно глобалната промяна на климата и птичият грип (H5N1).

Предприети мерки за опазване. Видът и местообитанията му са защитени по ЗБР. Прилага се Национален план за опазване на вида. Основните места за нощуване са защитени и за тях се изпълняват Планове за управление. Определени са ключовите места за хранене, част от тях са закупени от природозащитни организации. От 11 години се провежда мониторинг в езерата Шабла и Дуранкулак, както и акции за контрол на лова. Има добра осведоменост на населението; изграден е Природозащитен център в Дуранкулак.

Необходими мерки за опазване.Забрана на лова на водоплаващи птици около местата за зимуване. Разширяване на съществуващите и обявяване на нови защитени територии. Включването на важни за вида места в мрежата НАТУРА 2000. Закупуване и наемане на земеделски земи. Ограничаване на строежа на вятърни електроцентрали в Добруджа. Намаляване на безпокойството от лова. Изследвания и мониторинг.

Основна литература за вида.1. Ivanov, Pomakov, 1983; 2. Michev et al., 1983; 3. Michev et al., 1991; 4. Michev, Profirov, 1997; 5. Dereliev, 1998; 6. Дерелиев, 2000а; 7. Дерелиев, 2000b; 8. Dereliev et al., 2000; 9. Michev, Profirov, 2003; 10. Dereliev, in press; 11. Костадинова, 1997; 12. Костадинова, Дерелиев, 2001; 13. Dereliev et al., 2005; 14. Cramp, Simmons, 1977; 15. Дементьев, Гладков, 1952; 16. Madsen et al., 1999.

Автори Сергей Дерелиев, Павел Симеонов

уеб страница

Повода да споделя горната информация е една неприятна случка с този световно застрашен вид, който до вчера наброяваше застрашителна популация от 70 000 екземпляра в световен мащаб, а днес се оказва, че популацията й е паднала на едва 20 000 екземпляра в света.

Ето тук може да прочетете за трагичната история на една такава гъска:
Трагичната история на една гъска

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  liubo_iotoff 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 9211

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.013 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.