ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Обща дискусия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
crocodile

**

Регистриран: 18.02.2009
Re: УНСС - най-престижният университет у нас?
    #2627556 - 18.05.2010 09:02 [Re: dragon's-tiger]

Нямам нищо против Вашето мнение, но аз казвам своето. Всеки има право на избор. Където иска човек, там да учи. Аз смятам, че УНСС е икономическия университет, в който наистина получаваш знания, стига да ти се учи. Не смятам да се задълбавам и да обяснявам защо преподавателите са добри или какви постижения имат.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
magistrat
неориентиран

Регистриран: 14.03.2008
От: Bulgaria
    #2654703 - 30.06.2010 20:09 [Re: Atman]

Atman, съжалявам, че се забавих така дълго време, но бях зает и едва сега намирам време.
Неведнъж в постовете си наблягах на необходимостта да се подходи с умереност, непредубеденост, внимание към чуждите аргументи. Освен факта, че това е условие за правилна и стабилна принципна основа за конструирането на диалога, неговата методична градация, то спазването на тези условия е от изключително значение за обезпечаване каквато и да било продуктивност на писането. Вече забелязах, че никой не може да "надвика" другия в един форум, никой не може да пречупи опонента при такъв формат. Въпреки това всекиму е позволена да "опита". Резултатите неизбежно се свеждат към изказване лични становища с менторски тон, неприемливо омаловажаване мнението на другите и техните доводи. Естествената реакция е "ответен отговор" - няма нужда да се води позитивен диалог, когато не се отговаря със същото. И кръгът на "надговарянето" се затавря.

Аз предлагам да се излезе от него, да не се подхожда така. Да се изходи от идеята, че не е ясно кой е прав. Но не с мисълта:"ОК, засега се отказвам от идеята си, но тя ще се докаже(аз ще я докажа) в течение на разговора". Точно обратното - с нагласата, че може би ВЕЧЕ се е оказало иначе на както си го мисля. Да е налице склонност да се отсъпи, да се признае правото на другия.

В този смисъл, Atman, очевидно е, че ти желаеш да обосновеш НЯКАКВА теза - никой тук не би го оспорил. Теза, която, явно е, считаш правилна, превъзхождаща тази на другите пишещи. Това се явява пречка за облагородяването на разговора, нещата се поляризират на "атака/защита", "доказване/опровергаване".

Понякога такъв вид разговор, дори често, е нужен и дори неизбежен.
Но в тази форма на беседване - в Интернет форум - тя не може да носи със себе си продуктивност, защото никой не е склонен да отстъпи "просто така, щом като може и да не отстъпи".
И поради това мисля, че не трябва да се изхожда оттам, а от НЕУТРАЛНА, балансирана позиция и да се търси НЕИЗВЕСТНАТА(но не "неизвестната на другите, а известна само на мен") истина.

Leo_Messi
неориентиран

Регистриран: 01.07.2010
    #2655506 - 01.07.2010 22:31 [Re: mokov]

Определено не са ти ясни много много нещата.Ако това ,че има най-много кандидат-студенти не е показно,то кое е това нещо,което прави един университет по-добър от друг.Обмислях да ти разкажа приказката за киселото грозде,но се досетих,че "ВИЕ" учите именнно тези полезни работи на лекции.Познавам поне 5 души,които говорят по същия начин за УНСС,но най-странното е О,Боже та те всички са кандидатствали именно в него.

mokov
заслужил ветеран

Регистриран: 30.01.2009
    #2655875 - 02.07.2010 13:46 [Re: Leo_Messi]

Мисля, че нещата са ми достатъчно ясни, тъй като от 20 г. работя в този бранш. Университетски преподавател съм (доцент).
Много са показателите за оценка на един университет (не само броя кандидат-студенти), Например: качество на учебния процес, съвременна материална база, брой хабилитирани преподаватели, развитие на научно-изследователската дейност, сътрудничество с признати европейски университети, връзки с потребителите на кадри и др. Сега повечето завършващи средното си образовани се насочват към специалности където лесно се изкарва и където след завършването могат да се уредят на по-лека и по-високоплатена работа, напр. право, банково дело, финанси, мениджмънт, стопанско управление и др. А има специалности които не са толкова привлекателни (те между другото никога и не са били привлекателни не само у нас, но и в чужбина), напр. инженерните специалности (особено машинното инженерство). Причината за това е, че са свързани с производството, трудни са за изкарване, а и инженерните професии не са така добре палтени както някои други. В същото време промишлеността започва да изпитва нужда от такива кадри. Това не означава, че университетите които обучават по тези специалности не са по-добри.
Аз съм преподавател в Технически университет. В нащия университет освен два инженерни факултета има и стопански факултет. За инженерните специалности кандидатите са малко и даже има специалности където не може да се изпълни държавната поръчка (остават непопълнени места). В същото време има значително по-голям брой кандидати за специалностите в Стопанския факултет. Причините са тези които ти изброих по-горе. А в този факултет се завършва значително по-лесно, обучението по-много от дисциплините е напълно формално, недостигат хабилитирани преподаватели и се налага да превличат външни. Някои специалности, след акредитацията даже бяха закрити, тъй като получиха незадоволителна оценка. А много от инженерните специалности получиха много-добра оценка.
Е, това означава ли, че този факултет е по-добър от инженерните факултети, след като напливът на студенти основно е там?

Leo_Messi
неориентиран

Регистриран: 01.07.2010
    #2656731 - 03.07.2010 19:37 [Re: mokov]

Напълно съм съгласен с Вас и Ви поднасям своите извинения .Но бих желал да ,Ви, попитам броя на кандидат-студентите не е ли гласа на пазара,който показва,че завършвайки УНСС ще се реализираш по-добре.Преди време четох статия ,в която пишеше ,че бизнесът е наел най-много кадри завършили УНСС.Бих желал ,като академичен човек да ми обясните,защо инженерните специалности западат в България според Вас?Бих желал,да ми обясните и според Вас лесното завършване в стопанските дисциплини ли е причината за този наплив или добрвата реализация?

Редактирано от Traktora (03.07.2010 19:40)

Atman
ветеран

Регистриран: 22.06.2007
От: връх Мусала
    #3062822 - 14.06.2013 18:51 [Re: Atman]

Слово, вероятно на първенецът на випуска в УНСС:
http://www.unikalno.net/06/tova-li-sa-visshistite-na-ba-lgariya/

По-скоро тъжно отколкото смешно.

Редактирано от Atman (14.06.2013 18:52)

Marcellaaaa
неориентиран

Регистриран: 30.06.2013
От: София
    #3068545 - 30.06.2013 22:00 [Re: crocodile]

Аз съм студентка в УНСС. На мнение съм, че университета наистина е най-добрият в България. Колкото до това дали се получават знания - това си зависи само и единствено от нас студентите. Който има желание учи, който не - разчита на преписване...

fil40
неориентиран

Регистриран: 14.04.2014
    #3153961 - 14.04.2014 12:07 [Re: Marcellaaaa]

Напълно съм съгласен с Вас! Особено магистратурите им са много силни. Попаднах на една статия за Факултет „Международна икономика и политика“ към УНСС Наистина изглежда да си заслужава човек да учи там, поне според мен

Kotseto
меринджей
*

Регистриран: 06.05.2014
От: София / Берлин
    #3168581 - 21.05.2014 19:02 [Re: fil40]

Истината е ,че много от нещата за които обвиняват УНСС ,са характерни и за останалите ВУЗ-ове ,изобщо за цялата система на висше образование. Не е тайна за никого ,че масата студенти излизат от университетите неподготвени за работа и негодни да покрият нуждите на бизнеса.Практика,работни навици и умения няма как да добиеш в български университет. В този ред на мисли УНСС ,пак казвам,не се различава от останалите. Ако просто искаш да завършиш и не си тотално лишен от интелект - ще се дипломираш. И дотам.

gdimitrov
неориентиран

Регистриран: 01.07.2014
    #3179204 - 01.07.2014 14:08 [Re: Marcellaaaa]

Аз също съм на такова мнение за УНСС, особено пък ако говорим за факултет Международна Икономика и Политика, където декан е професор Антоанета Василева.

Редактирано от Nadin (05.08.2014 15:09)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 40614

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.278 seconds in which 0.264 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.