ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Обща дискусия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Atman
ветеран

Регистриран: 22.06.2007
От: връх Мусала
УНСС - най-престижният университет у нас?
    #1904149 - 23.09.2007 16:20

Споделяте ли мнението на премиера Сергей Станишев

http://money.ibox.bg/news/id_996417580

че УНСС е лидер на българското висше образование? Според ректорът професор Борисов това е най-добрият университет у нас.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
mypoints
избухлив комарджия

Регистриран: 21.05.2004
От: Министерство на пропагандата
Re: безмислица
    #1904886 - 24.09.2007 21:35 [Re: Atman]

не е ли това същият този университет, чиято абревиатура се разчита най-вече като УтреНосетеСъответнатаСума(УНСС)?

--------------------
... има много неща в живота, които са полезни и не са задължително приятни.

Atman
ветеран

Re: безмислица
    #1904925 - 24.09.2007 22:21 [Re: mypoints]

или Ум Няма Студент Става

gugata
надъхана

Регистриран: 08.05.2006
От: Boca Raton, Florida
Утре Наш Става Светът
    #1906091 - 26.09.2007 09:58 [Re: Atman]

Мнението ми е, че УНСС е един от най-престижните университети в България, макар, силно да подкрепям тезата, че всичко си зависи от студента. Във всеки университет и всяка специалност може да се мине "по перваза", всичко зависи от това дали искаш да научиш нещо по време на обучението си или искаш да се правиш на "вървежен". Доколкото за УНСС, мисля, че има специалности, които изискват яко учене и присъствие (собствен опит).Има и такива, за които е достатъчно само еднократно ходене в университета през семестъра и то- за да се наредиш на опашка и да си го платиш (собствени наблюдения). Не трябва да бъдат правени генерални изводи- всичко опира до специалността, която се изучава в УНСС-то

СофtСправка
почетен член
**

Регистриран: 23.09.2007
Re: УНСС - най-престижният университет у нас?
    #1906984 - 27.09.2007 11:59 [Re: Atman]

Това е Университет-Правеню - разбира се, че за момента е престижен, но "В напълно обновената аула "Максима" тържествено бе открита новата академична учебна година - 87-ма по ред за Университета за национално и световно стопанство" тази 87-ма година е напълно непонятна - УНСС е на по-малко от години.

Вон
подвижен в подвижното

Регистриран: 12.01.2004
От: Sofia
    #1917079 - 09.10.2007 15:57 [Re: СофtСправка]

Изкарах няколко часа при втори курс право в УНСС. Е трябва да ви кажа, че там се диктуваше!?!?, студентите не зададоха нито един въпрос за четири часа, нямаше грам дискусия...само отегчен даскал и дваж по-отегчени студенти. За мен това не е най-силният ВУЗ в България дори и поради простия факт, че половината ми познати влязоха за по 3-4 хиляди лева, тъпи са като гьонове но завършват...

--------------------
Ако се разглежда със страстно око, действителността става приказна...
Ван Гог

mypoints
избухлив комарджия

Re: Офф-топик
    #1917480 - 09.10.2007 23:14 [Re: Вон]

знаеш ли, за твое учудване бих ти споделил, че в много от юридическите факултети "се диктува"!
върхът на гротеската е, че даже асистентите, когато ги командироват някъде из екзотичните юридически факултети в страната(УНСС, ТУ-Варна, Варненски свободен, Русенски университет, Бургаски свободен и.т.н.) за да четат лекции на тамошните студенти навместо светилата в тази наука - използват бързината на писане при диктовка на студентите от съответния юридически факултет, като своеобразен лакмус за тяхната интелигентност.

умно, нали? басирам се, че не си го чувал това!?

--------------------

Marieta_
Любознателна

Регистриран: 23.06.2007
От: София
    #1923882 - 17.10.2007 14:38 [Re: Atman]

Смятам, че сега повечето кандидат-студенти се бутат да влязат там, защото има много специалности и то търсени специалности за времето ни. Ще кажа само, че брат ми влезе там с акъл и с труд, не с пари. И, ако искаш да изкарваш добри оценки на изпитите след всяка специалност, трябва да учиш здраво. Винаги има такива, които минават тънко. Много е относително.

--------------------
Whatever the mind of a man can conceive, it can achieve.

mypoints
избухлив комарджия

#1928195 - 22.10.2007 21:48 [Re: Marieta_]

извинявай, кои са тези специалности?

ПП: маркетинг, мениджмънт, стопанско управление, право, МИО, публична администрация и връзки с обществеността?

--------------------

Marieta_
Любознателна

Регистриран: 23.06.2007
    #1930624 - 25.10.2007 14:32 [Re: mypoints]

Цитат:

извинявай, кои са тези специалности?

ПП: маркетинг, мениджмънт, стопанско управление, право, МИО, публична администрация и връзки с обществеността?

Специалности, които се търсят, или трудни и досадни???
Мисля, че икономиката сега е една от най-често срещаните. Както и мениджмънт, маркетинг, разновидностите на икономиката - микро и макро... Както едно време всички са ставали инженери. Модата е такава. Естествено, не абсолютно всеки иска да учи тия неща. Но в момента те са най-лесни и ако се чудиш кфо да учиш се хващаш с тях. Забравих и информатиката и компютърните технологии.

--------------------
Whatever the mind of a man can conceive, it can achieve.

СофtСправка
почетен член
**

#1934091 - 29.10.2007 19:50 [Re: Marieta_]

Цитат:

Смятам, че сега повечето кандидат-студенти се бутат да влязат там, защото има много специалности и то търсени специалности за времето ни.

И това ли прави един Университет престижен? По тази логика НБУ също е доста престижен.

Според мен не напливът, а качеството на образованието, което дава едно училище, го определя като престижно.

bikanet
член
**

Регистриран: 03.08.2007
Re: Ум Няма Студент Станал
    #1934097 - 29.10.2007 19:55 [Re: gugata]

Заглавия всякакви ,важно е съдържанието!

--------------------
Хората не стоят толкова в затвора,
колкото АЗ в Интернет!!

Angra
x

Регистриран: 25.01.2004
От: dark.......
    #1952918 - 18.11.2007 13:44 [Re: Вон]

УНСС - Утре наш става света !
Кой каквото иска да говори и пише, обаче доста трябва да се чете и учи. И съм доволна, че уча там въпреки, че е много трудно..

--------------------
Всички усилия на човека са насочени
за постигането на някаква цел, а
когато тя е постигната, ние с
учудване разбираме, че там няма
нищо друго освен това, което сме
искали.

Енджи

**

Регистриран: 17.11.2007
    #1952936 - 18.11.2007 14:17 [Re: Atman]

Лидерът в българското висше образование от край време е и все още си остава недостижим и е Софийския университет"Св. Климент Охридски", следван от Техническия (София) и УАСГ, а сред икономическите вузове Стопанската академия в Свищов като, че ли дава по-добри резултати от УНСС?
А що се отнася до мнението на Премиера – това, че хората са го поканили на тържество, не значи че трябва да почне да ги хвали прекалено и да ги води към излишни самозаблуди, но явно така е според етикета на комунистите прието, пък и да не им разваля празника.

Angra
x

Регистриран: 25.01.2004
От: dark.......
    #1953185 - 18.11.2007 20:57 [Re: Енджи]

хмм не мисля така....

--------------------
Всички усилия на човека са насочени
за постигането на някаква цел, а
когато тя е постигната, ние с
учудване разбираме, че там няма
нищо друго освен това, което сме
искали.

Енджи

**

#1956692 - 22.11.2007 13:17 [Re: Angra]

http://www.vobg.net/article.php?id=13428

Класация
Рейтинг на университетите в България*
СУ "Св. Климент Охридски"
НАТФИЗ "Кр. Сарафов"
Нов български университет
Медицински университет - София
ВТУ "Тодор Каблешков" - София
Специализирано висше училище по библиотекознание и информационни технологии
Стопанска академия "Д. Ценов" - Свищов
Тракийски университет - Медицински факултет
Тракийски университет - Ст.Загора
Химико-технологичен и металургичен университет
Колеж по телекомуникации и пощи
Национална спортна академия
Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий"
Русенски университет "Ангел Кънчев"
Университет "Проф д-р А. Златаров" - Бургас
Държавна музикална академия "Панчо Владигеров"
Медицински университет - Варна
Медицински университет - Пловдив
Технически университет - София
ВСУ "Любен Каравелов" - София
Лесотехнически университет
Университет по архитектура, строителство и геодезия
Аграрен университет - Пловдив
Минно-геоложки университет
ПУ "Паисий Хилендарски"
Бургаски свободен университет
Югозападен университет "Неофит Рилски"
Технически университет - Габрово
Университет по хранителни технологии-Пловдив
Варненски свободен университет
Икономически университет - Варна
Технически университет - Варна
УНСС
Шуменски университет "Константин Преславски"
Технически университет - София - филиал Пловдив
Академия за музикално и танцово изкуство - Пловдив

* според оценката на техните студенти и преподаватели

Източник: в. Стандарт
16-05-2006

mypoints
избухлив комарджия

#1956975 - 22.11.2007 18:59 [Re: Енджи]

Цитат:

...
Тракийски университет - Медицински факултет
Тракийски университет - Ст.Загора
...

тия пък къде ги подреждат?

ПП: чудно ми е, къде щяха да подредят Сорбоната тия тъпанари от в-к."Стандарт"!? най-вероятно след НБУ...

--------------------

Mentha
настояща

Регистриран: 01.08.2005
От: 32°5′ N, 34°48′ E
    #1957374 - 23.11.2007 03:26 [Re: mypoints]

Цитат:

ПП: чудно ми е, къде щяха да подредят Сорбоната тия тъпанари от в-к."Стандарт"!? най-вероятно след НБУ...

А нима Сорбоната е в България? Защото по-горе е отбелязано, че това е класация на университетите в България

Също така, явно е убегнало на вниманието Ви, че оценяването е извършено от студенти и преподаватели, а не от тъпанарите на в-к Стандарт

--------------------

До свадьбы заживет

Деспина
ореада

Регистриран: 26.01.2005
От: не съм от тук
    #1957439 - 23.11.2007 09:05 [Re: Mentha]

Цитат:

Бизнесът предпочита кадри от Софийския университет и УНСС

Проучване за рейтинга на университетското икономическо образование в България показва, че бизнесът предпочита кадри от Софийския университет и УНСС, съобщи БТА. Изследването е направено сред 686 работодатели и специалисти по подбор на персонала. Двете висши училища са класирани на първите две места в рейтинга на университетското образование, изготвен по проект на в. "Пари" и на Българската асоциация за управление и развитие на човешките ресурси. Веднага след СУ и УНСС в класацията е Техническият университет в София. 54 на сто от участниците в проучването са представители на малки фирми, 33 процента работят в средните компании, а 12,39 на сто - в големи. Фирмите са от всички сектори на икономиката у нас, като най-много са в търговския бранш - 14,29 процента, а най-много са участниците от София - 59,9 на сто.

На въпроса "Възпитаниците на кой университет бихте наели на работа" от 1700 отговора 51,75 на сто одобрение събира СУ, а след него с 39,5 процента се нарежда УНСС. 71,49 на сто от запитаните казват, че се налага обучение от около една година на новопостъпилите служители. Най-много са търсените специалности в областите на икономиката, стопанството и техническите науки.

От всеки 10 компании само една смята, че младите кадри, които наема, са достатъчно добре подготвени за работа. Повечето млади специалисти без опит започват с първоначална заплата между 300 и 600 лв. 77,99 на сто от запитаните работодатели и специалисти по подбор на персонал са посочили, че дават такова възнаграждение на новоназначените си служители. Една от всеки пет компании сътрудничи с университет, сочи още изследването. 67 процента от фирмите, участвали в изследването, заявяват, че все още нямат партньорство с висши училища, а 11,8 на сто подготвят такова сътрудничество.

Цитирам от "За града" на Капитал.

--------------------
„В истината има повече красота, дори когато красотата е отвратителна.“ Джон Стайнбек

Енджи

**

#1957479 - 23.11.2007 09:52 [Re: Деспина]

Единственото точно в двете класации е челната позиция на Софийския университет – учила съм и в два други ВУЗ-а и лично съм се убедила, че това е мнението и на университетските преподаватели, т.е. те съзнават, че все пак СУ е преди тях като качество на образованието. В УНСС напливът на кандидатстуденти е по-голям, оттам и конкуренцията също– все пак е в София, а не в Свищов, и възможностите за работа са повече още по време на следването, но аз лично не бих го поставила като качество на образованието преди ТУ-София, УАСГ и икономическите ВУЗ-ове в Свищов и Варна, а и да не забравяме, че СУ си има Стопански факултет, в който обаче се влиза с изпит не само по математика, а и по чужд език. Т.е. Софийският си е номер 1 !!!

Деспина
ореада

#1957529 - 23.11.2007 10:37 [Re: Енджи]

Цитат:

Единственото точно в двете класации

Аз не мога да оспорвам точността на цитираните класации, както и мисля, че мнението ти е доста пристрастно.
А аз пуснах цитата, за да се опитам да дам някакво средностатичстическо мнение А проучването е правено сред работадатели, а не бивши или настоящи студенти на даден университет.
Също съм далече от мисълта, че УНСС, СУ или който и да е друг е
Цитат:

номер 1 !!!

--------------------
„В истината има повече красота, дори когато красотата е отвратителна.“ Джон Стайнбек

Arsenal
suspended

Регистриран: 15.11.2004
От: Jerusalem
    #1958273 - 23.11.2007 17:06 [Re: Atman]

кажете му на С.Станишев само да ма изчака
Аз не съм съгласен. По-същата причина не споделям и вашите мнения.

Atman
ветеран

#1959102 - 24.11.2007 22:22 [Re: Деспина]

Деспина, ще ти дам безпристрастни оценки.

Според юлското издание на „Уебометрикс” (класацията на университетите по критерия присъствие в интернет), а това е и единствената класация, в която участват и български университети, сред университетите в света Софийският университет „Св. Климент Охридски" е 1026-и. Той е следван от Русенския университет на 2769-то място. Американският университет в България заема 2950-та позиция. След него е Нов български университет на 3058 място. Техническият университет в София е 3181-и.
На по-задни позиции са Бургаският свободен университет, Пловдивският университет и Университетът за национално и световно стопанство, както и Минно-геоложкия университет. ( www.vobg.net )

И нещо още по-интересно се вижда в сайта на световно признатия Институт за научна информация (ISI) в САЩ (единственият, който прави световна класация на всички научни организации в света). От първите 3482 научни организации в света БАН е на 596-то място, Софийският университет е на 1283-то място, а на 3400-то място е Медицинският университет в София. Други няма.

Та така по въпроса за УНСС, лидерът на българското висше образование.

Мерлин Хлапето
скитащ

Регистриран: 22.11.2007
    #1959122 - 24.11.2007 22:58 [Re: Atman]

Не уча в България и ще се опитам да бъда обективен: Според чужди фирми, в които съм стажувал, български университет който предлага модерно обучение по икономика е СУ. Говорейки с приятелка, която учи там, разбрах, че ппрограмите им са сходни
с тези на европейските университети. Мисля, че УНСС не може да бъде номер 1 по причини известни на всички ни, а именно че е известен с "плащане".
Най-ми е интересно пък, фирмите как така определят, такива неща, след като назначаванията им са в 70% на познати и роднини, не че в другите страни това го няма, но там има по-голяма възможност да кандидатстваш и да те приемат като напълно непознат човек.
За външно министерство университет номер 1, примерно е московския държавен университет...защо ли...

--------------------
В рода й имало такива, които за една нощ пропивали половин царство, а другата половина подарявали на някой приятел. За спомен.

Arsenal
suspended

Регистриран: 15.11.2004
От: Jerusalem
    #1959592 - 25.11.2007 17:59 [Re: Мерлин Хлапето]

Не не ти ги попитай, защо най-лесно се изкарва УНСС.

Деспина
ореада

#1959780 - 25.11.2007 22:16 [Re: Atman]

Мисля, че не си прочел какво точно съм написала, аз също казах, че НЕ може да се твърди, че някой от гореспоменатите университети е върха...
А изследването, което съм цитирала е правено в България, важи за българските университети и допитването е правено между работодатели в България.
Та така, ставаше дума за хората, които са избрали да учат и работят в България и да правят бизнеса си тук ...
Всички знаем много добре кой са топ университети в света, но не всички могат да си ги позволят, а и техните възпитаници по принцип не работят в България...
Но мога и със сигурност да ти кажа, че от нашите университети излизат и добре обучени хора, които успяват успешно да се конкурират със чуждестранно обучените си колеги, както и успешно да работят в големи мултинационални институции, а между другото и добре да печелят.

--------------------

Деспина
ореада

#1959781 - 25.11.2007 22:17 [Re: Arsenal]

ти от къде знаеш къде се изкарва най-лесно, навсякъде ли си учил?
Цитат:

защо най-лесно се изкарва УНСС

... може би съжаляваш, че и ти не си изкарал лесно

--------------------

Редактирано от Деспина (25.11.2007 22:20)

Atman
ветеран

#1959813 - 25.11.2007 23:22 [Re: Деспина]

Темата е дали УНСС е най-престижният университет в БЪЛГАРИЯ? С други думи кой е номер 1 в България.
Както се вижда от безпристрастните оценки, които съм цитирал това е Софийския университет. Не говорим за връх в света, а в България.
СУ е номер 1 в България независимо дали това харесва някому или не. Мисля, че трябва да се вярва на световните класации.
Темата я поставих тук заради глупавото изказване на Станишев. Отишъл е на гости и решил да похвали домакините, но го е направил неаргументирано.

Деспина
ореада

#1960046 - 26.11.2007 10:19 [Re: Atman]

Съгласна

Само ми е много интересно нашите работадатели по какъв признак са избирали кой според тях е най-предпочитания университет при избор на служители... Мен досега не са ме питали какво и къде съм учила, да не говорим, че на последното интервю в една уж много престижна институция ми казаха в прав текст, че не си губят времето да четата CV-та...

--------------------

Atman
ветеран

#1970247 - 06.12.2007 00:53 [Re: Деспина]

Цитат:

на последното интервю в една уж много престижна институция ми казаха в прав текст, че не си губят времето да четата CV-та...

Понеже знаят как да назначат "правилният" човек, затова са ти го казали. Демек, видели са, че не разбираш от дума.

tanq_puhi
заинтересован

Регистриран: 07.12.2007
От: софия (временно)
    #1976677 - 11.12.2007 15:56 [Re: Atman]

Е, много ми е чудно, как така си правите критерии за престижност на всички университети еднвременно.
Много се извинявам, но как ще сравните филологиите в СУ, икономиките в УНСС и инженерните специалности във ТУ?
Ако някой може да ми каже критерий - евала.
И тия класации са направо смехотворни (по същата причина).
Примерно в класация, която гледах наскоро по НТВ (питали фирмите от кой университет че наемат служители )
ВИАС беше на 7-мо място. Не че нещо, но ако питате в някоя строителна фирма ВИАС ще е на първо място, а ако питате в някоя счетоводна кантора, изобщо няма да е в класацията.

А пък дали УНСС е престижен?
Ами утре носете съответната сума...

--------------------
малките неща ни правят щастливи

mypoints
избухлив комарджия

Re: УНСС - най-престижният университет у нас и със сигурност в света?
    #1979815 - 14.12.2007 20:15 [Re: Mentha]

Цитат:

Цитат:

А нима Сорбоната е в България? Защото по-горе е отбелязано, че това е класация на университетите в България

Също така, явно е убегнало на вниманието Ви, че оценяването е извършено от студенти и преподаватели, а не от тъпанарите на в-к Стандарт

имам предвид една по обширна класация в която да се включи не само УНСС, но и други чуждестранни университети...- за да бъде още по-гротескно!

--------------------

mirranda
позитивна

Регистриран: 26.08.2006
От: Плевен
    #1987788 - 25.12.2007 06:06 [Re: tanq_puhi]

tanq_puhi, най-накрая някой да им го каже! Евала! Как може да се сравняват университети, които нямат нищо общо?
А това къде се учи повече, недейте говорете за СУ, че най-много се учи, защото това е всеобща заблуда, защото му се носи стара слава. Искам да ви кажа, че във ВИАС, Техническия и Медицинския се учи повече от всички други университети взети заедно! Просто от нещата, които се учат там зависят пряко човешки животи. Аз уча в СУ и искам да ви кажа, че при положение, че не ходя на лекции и уча нощта преди изпита, имам 4-ки! И не съм гений. Да не говорим какви абсурди срещам постоянно. Организацията е на супер ниско ниво. Понеже ние започнахме по-рано от другите, то беше звънене във факултета, първо не можем да ги намерим цяло лято, като ги намерихме, те не могат да ни кажат нищо и не знаят кога почваме, после книжките не можем да си вземем цял месец, не знам какъв беше проблемът. А стъкларията в кабинетите е толкова стара, че чак от запад са идвали да снимат филм за Пастьор, защото само в БФ има стъклария и уреди от неговото време. Съвсем сериозно! Не съм сноб, ама е**** престижа! Не искам да омаловажавам труда на другите от СУ, има специалности, за които трябва да се учи яко, но далеч не е най-много. Но тези хора няма да носят чак такава отговорност. Както казах по-горе, университетите са различни, така че не може да се сравняват по това от кои университети се назначават най-много хора, а това, че във ВИАС, МУ и ТУ се учи най-много, си е особеност на специалностите.
За мен УНСС е готин университет, защото се влиза сравнително лесно и излизаш с подходящата диплома. Тия специалности в УНСС не са толкова важни. И в СУ има доста глупави специалности, така че какво да учиш толкова?

--------------------
http://www.stopthetraffik.org/lang/bulgarian/

tanq_puhi
заинтересован

Регистриран: 07.12.2007
От: софия (временно)
    #1987864 - 25.12.2007 10:55 [Re: mirranda]

Цитат:

tanq_puhi, най-накрая някой да им го каже! Евала! Как може да се сравняват университети, които нямат нищо общо?
А това къде се учи повече, недейте говорете за СУ, че най-много се учи, защото това е всеобща заблуда, защото му се носи стара слава. Искам да ви кажа, че във ВИАС, Техническия и Медицинския се учи повече от всички други университети взети заедно! Просто от нещата, които се учат там зависят пряко човешки животи. Аз уча в СУ и искам да ви кажа, че при положение, че не ходя на лекции и уча нощта преди изпита, имам 4-ки! И не съм гений. Да не говорим какви абсурди срещам постоянно. Организацията е на супер ниско ниво. Понеже ние започнахме по-рано от другите, то беше звънене във факултета, първо не можем да ги намерим цяло лято, като ги намерихме, те не могат да ни кажат нищо и не знаят кога почваме, после книжките не можем да си вземем цял месец, не знам какъв беше проблемът. А стъкларията в кабинетите е толкова стара, че чак от запад са идвали да снимат филм за Пастьор, защото само в БФ има стъклария и уреди от неговото време. Съвсем сериозно! Не съм сноб, ама е**** престижа! Не искам да омаловажавам труда на другите от СУ, има специалности, за които трябва да се учи яко, но далеч не е най-много. Но тези хора няма да носят чак такава отговорност. Както казах по-горе, университетите са различни, така че не може да се сравняват по това от кои университети се назначават най-много хора, а това, че във ВИАС, МУ и ТУ се учи най-много, си е особеност на специалностите.
За мен УНСС е готин университет, защото се влиза сравнително лесно и излизаш с подходящата диплома. Тия специалности в УНСС не са толкова важни. И в СУ има доста глупави специалности, така че какво да учиш толкова?

Като студент във ВИАС потвърждавам.
При нас се учи, та пушек се вдига.
Да не говорим, че сме един от малкото университети, където има заверки. Скъсваме си четирибуквието само, за да заверим семестъра, пък вече да си вземеш изпита отива към екстрите

--------------------
малките неща ни правят щастливи

Siay

**

Регистриран: 12.04.2007
От: където трябва
    #1987872 - 25.12.2007 11:20 [Re: tanq_puhi]

Цитат:

Като студент във ВИАС потвърждавам.
При нас се учи, та пушек се вдига.

Аз като бивш студент в ТУ, след това в УНСС, потвърждавам, че място за сравнение просто НЯМА.

Ти сядай да учиш по механика ,

Редактирано от Siay (25.12.2007 11:25)

Енджи

**

#1988304 - 26.12.2007 14:16 [Re: mirranda]

Миранда, това, че в Биологическия и Химическия факултет на СУ е пълно със студенти, не успели да влязат медицина и нямащи желание да учат по специалността, която са успели да влязат, не означава, че и в останалите факултети е така. Преди 10-ина години 2/3 от тези студенти отпадаха още в първи курс, но явно сега поради демографския срив и намалелия брой на студентите, преподавателите в СУ са решили да бъдат по-благосклонни в оценяването на студентите. Поразходи се (нали и без това не ходиш на лекции) до Математическия, Физическия и Химическия факултет на СУ и виж колко „лесно и чудесно” е да си студент там – да видим дали после ще тръбиш в нета колко в СУ разчитали на старата си слава!? Явно е, че не знаеш, че дори и белетристиките в СУ (право, история, филологии) си изискват много четене!

Въпросът на темата, обаче, е дали УНСС е номер 1, както се е изказал другарят Станишев? - ето ви и мнение от "кунята":

Цитат:

Мнението ми е, че УНСС е един от най-престижните университети в България, макар, силно да подкрепям тезата, че всичко си зависи от студента. Във всеки университет и всяка специалност може да се мине "по перваза", всичко зависи от това дали искаш да научиш нещо по време на обучението си или искаш да се правиш на "вървежен". Доколкото за УНСС, мисля, че има специалности, които изискват яко учене и присъствие (собствен опит).Има и такива, за които е достатъчно само еднократно ходене в университета през семестъра и то- за да се наредиш на опашка и да си го платиш (собствени наблюдения). Не трябва да бъдат правени генерални изводи- всичко опира до специалността, която се изучава в УНСС-то

Ясно, точно и изчерпателно казано! А дали един университет попада в листата на най-престижните, го решава Комисията по акредитация по определени критерии, а не основата на студентската митология.

noushaМодератор
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #1988376 - 26.12.2007 16:57 [Re: Енджи]

Може ли да защитя факултета си? Ненавиждам биологическия факултет и след като се дипломирах се зарекох кракът ми повече да не стъпи там, обаче изобщо не мога да се съглася, че е "пълно" със студенти, искали да влязат нещо друго. Или че се завършва много лесно. Сега положението е по-различно отпреди няколко години, гледам обемът на държавния изпит значително е съкратен, но все пак... Чувала съм примерно от математици колко лесно се изкарва при тях. Но това не означава, че аз ще изкарам лесно във ФМИ, или те в БФ. Всичко е доста относително и подобни генерални изводи не са никак коректни. Защото тогава ще трябва да кажем колко много хора отиват в Българска филология, защото не са успели да влязат нещо друго, или в История, не успели в Право, или в Педагогика и т.н.
И последно от мен - престижът на едно учебно заведение до голяма степен се определя от завършилите го и реализирали се негови възпитаници. Връзката е двупосочна.

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

Енджи

**

#1988393 - 26.12.2007 17:44 [Re: nousha]

Миранда е тази, която твърди, че както в Биологическия факултет, така и в целия Софийския университет не се учи достатъчно и се разчита на стара слава .
Както се е изказал човекът от УНСС, във всеки университет има студенти, които се правят на хитри и „вървежни” – не си заслужава заради тях да подценяваме труда на останалите и да изпадаме в безсмислени спорове къде се учи повече и къде по-трудно се изкарва. Ясно е, че който има желание и интерес - учи, излиза с добра подготовка, и успява да се реализира по завършената специалност.

mirranda
позитивна

#1988843 - 27.12.2007 16:40 [Re: Енджи]

хухух :P Май ви опарих много с това СУ. Моят случай го дадох за пример. А не случайно казах, че в другите факултети се учи повече, някои учат доста, но не повече от ТУ, ВИАС и МУ. Четете правилно Просто СУ не е университетът, в който най-много се учи. Преглътнете го. Не съм казала, че, за да си добър в професията си, трябва студентският ти живот да е минал в ежечасно учене, така че не уточнявам доколко е добре претоварването на хората в университетите, в които се учи повече от СУ, но такива има. Мнението ми беше в отговор на едно от другите, което гласеше, че в СУ се учи най-много. Не се засягайте сега От СУ излизат филолози, психолози, педагози и други такива, а от МУ, ТУ и ВИАС излизат инженери и доктори Да ме извинявате, ама за тези от втората група е много по-важно да си вършат работата като хората Нормално е да учат повече и затова смятам, че не трябва да им омаловажаваме труда

--------------------

Енджи

**

#1988883 - 27.12.2007 17:31 [Re: mirranda]

Миранда, когато човек учи нещо, което му е интересно, той го учи с лекота, та дори и във Физическия факултет на СУ, пък ако ще и да е инженерна физика (има и инженерни специалности в СУ- вече знаеш ). Аз, за разлика от теб, уважавам всички хора, които си вършат съвестно и добре работата и не мога да подценявам едни професии за сметка на други.
Цитат:

И да ме извиняваш,

но ти все още спадаш към категорията на тия дето само философстват - когато почнеш да вършиш някаква полезна работа, тогава оценявай тази на другите!

Atman
ветеран

#1990014 - 29.12.2007 17:01 [Re: mirranda]

Мило момиче, струва ми се, че даваш глобални оценки без да си достатъчно запозната. А за това кой и как оценява университетите, моля те, прочети какво съм писал по-рано. Енджи също ти отговори.
А доктори излизат както от МУ, ТУ и ВИАС (УАСГ), така и от СУ, други университети и БАН. Не бъркай доктор с лекар.

mypoints
избухлив комарджия

Re: да, някои от лекарите са доктори...
    #1990391 - 30.12.2007 12:47 [Re: Atman]

Цитат:

Мило момиче, струва ми се, че даваш глобални оценки без да си достатъчно запозната. А за това кой и как оценява университетите, моля те, прочети какво съм писал по-рано. Енджи също ти отговори.
А доктори излизат както от МУ, ТУ и ВИАС (УАСГ), така и от СУ, други университети и БАН. Не бъркай доктор с лекар.

напълно съм съгласен.
доктор е научна титла, която много от лекарите си присвояват!

ПП: генералното заблуждение предполагам идва от там, че в английският език думата "doctor" се употребява в смисълът й на "лекар"...

ПП2: иначе, научната титла доктор в САЩ се изписва като PhD

--------------------

СофtСправка
почетен член
**

#1992441 - 02.01.2008 22:35 [Re: Енджи]

Цитат:

в Биологическия и Химическия факултет на СУ е пълно със студенти, не успели да влязат медицина и нямащи желание да учат по специалността, която са успели да влязат

Това твърдение не е ли доста нелепо на фона на малкият брой приети студенти в тези факултети?
Освен това, в Биологическия факултет например се влиза с доста по-висок бал, отколкото в МУ.

Енджи

**

#1992910 - 03.01.2008 17:56 [Re: СофtСправка]

Цитат:

Цитат:

в Биологическия и Химическия факултет на СУ е пълно със студенти, не успели да влязат медицина и нямащи желание да учат по специалността, която са успели да влязат

Това твърдение не е ли доста нелепо на фона на малкият брой приети студенти в тези факултети?
Освен това, в Биологическия факултет например се влиза с доста по-висок бал, отколкото в МУ.

Написала съм каквото съм видяла преди 10-ина години, когато започвах първото си висше образование. Явно сега нещата са се променили и студентите са понамалели като брой? Съжалявам, че не се разходих до София, за да проверя колко от записалите се в Биологическия факултет студенти, са кандидатствали и медицина, и кой с какъв бал е влязъл? Чудя се обаче, за какво се опитвате да спорите – може би за това коя част на човешкото тяло е най-важна? - Ами хубаво е всички да са си на мястото, никоя от тях да не липсва и всички части да функционират правилно! Същото важи и за университетите – има няколко, които са най-престижни, но никой от тях не е толкова универсален , че да замени другите!!! Ето и един елементарен пример – развитието на Медицината е силно зависимо от развитието на Био-технологиите, Химията , Физиката, Компютърната техника и технологии, че дори и от Математиката и Информатиката -всеки първокурсник в Медицинския университет, учейки Биофизика и Медицинска физика предполагам го е осъзнал, едновременно с радостта, че няма да му се наложи да ги учи по-подробно, както ги учат в СУ!

Има една мисъл на Гьоте, която обобщава мненията на всички ни, изказали се по-темата : „Човек вижда толкова, колкото знае.“
Университетът е първото стъпало в професионалната ни реализация и е хубаво да започнем от по-високо. Предполага се, че марковите продукти са по-качествени, но пък има и много качествени продукти, които не са маркови, а студентите са си нещо като продукти за университетите - надявам се да няма засегнати от метафората, но икономически погледнато нещата са точно такива. По-високият старт, обаче, не е гаранция, че ще се изкачим по-нависоко от тези, които са започнали от по-ниското стъпало, но са имали амбицията, волята, силите и късмета да постигнат повече!
Толкова от мен по темата!
Успешна Нова Година на всички настоящи и бивши студенти!

СофtСправка
почетен член
**

#1994136 - 04.01.2008 22:46 [Re: Енджи]

Цитат:

Написала съм каквото съм видяла преди 10-ина години, когато започвах първото си висше образование. Явно сега нещата са се променили и студентите са понамалели като брой? Съжалявам, че не се разходих до София, за да проверя колко от записалите се в Биологическия факултет студенти, са кандидатствали и медицина, и кой с какъв бал е влязъл?

Едва ли е необходима разходка до София за човек с достъп до интернет, без значение колко висши образования е започнал преди години:
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=1617&sectionid=2&id=00010 - това е за 2005 г.
"Биотехнологиите и молекулярната биология са тазгодишните лидери с най-висок бал в СУ. Следват ги политологията, публичната администрация и скандинавистиката. Единствените специалности, при които балът за прием при мъжете е по-висок от този при жените, са математическите."

http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=276478 - 2006 г.
"Новите специалности са с по-висок приемен бал от традиционните, коментира началникът на учебния отдел. Той даде пример със специалност "минало и съвремие на Югоизточна Европа", която е с по-висок бал от другите специалности в Историческия факултет. Подобна е ситуацията и с новите специалности в Химическия факултет и във Факултета по математика и информатика."

Цитат:

Университетът е първото стъпало в професионалната ни реализация и е хубаво да започнем от по-високо. Предполага се, че марковите продукти са по-качествени, но пък има и много качествени продукти, които не са маркови, а студентите са си нещо като продукти за университетите - надявам се да няма засегнати от метафората, но икономически погледнато нещата са точно такива. По-високият старт, обаче, не е гаранция, че ще се изкачим по-нависоко от тези, които са започнали от по-ниското стъпало, но са имали амбицията, волята, силите и късмета да постигнат повече!

С това съм съгласен, но то е до индивида, а не до институциите - които тук дискутираме.

СофtСправка
почетен член
**

#1994141 - 04.01.2008 22:49 [Re: Atman]

Цитат:

Е, тя даже не е наясно, че в СУ има специалност Медицина.

Енджи

**

#1994753 - 05.01.2008 16:34 [Re: СофtСправка]

Каква точно теза искаш да защитиш с тези факти?
Без да коментирам, само да вметна, че кандидатстудентският бал зависи не само от подготовката на кандидат-студента, но и от трудността на изпита - имай го в предвид ако ще правиш някакви сравнения м/у БФ и МУ, или м/у различните специалности в СУ! Като пример в подкрепа на твърдението ми : с математика в УНСС и Стопанска академия на първо класиране се влиза с по-висок бал, отколкото в Софийския университет (ако искаш си направи справка, но най-добре реши задачите от 2007г. (тях може би още ги има в интернет) в трите ВУЗ-а и ще се убедиш сам!)

Цитат:

С това съм съгласен, но то е до индивида, а не до институциите - които тук дискутираме.

Институциите не са всесилни, колкото и да са престижни – резултатите на изхода на един ВУЗ, за различните студенти, са различни.

СофtСправка
почетен член
**

#1995354 - 06.01.2008 13:47 [Re: Енджи]

Цитат:

Каква точно теза искаш да защитиш с тези факти?

Не защитавам теза - просто представям факти.
Ти написа - "в Биологическия и Химическия факултет на СУ е пълно със студенти, не успели да влязат медицина и нямащи желание да учат по специалността, която са успели да влязат" - въпреки, че са го направили с най-висок бал. И ти ли не си наясно, че в СУ има специалност Медицина?
Говориш за преди 10-ина години - а нещо да кажеш за преди 30-ина? Или преди 90-ина? Тогава кой университет е бил?

Цитат:

Институциите не са всесилни, колкото и да са престижни – резултатите на изхода на един ВУЗ, за различните студенти, са различни.

Темата е за институциите - не го ли разбираш това?
Остави ги студентите, като индивиди... всеки добър студент ще извлече най-доброто от ВУЗ-а си.

Енджи

**

#1995565 - 06.01.2008 19:46 [Re: СофtСправка]

Цитат:

Не защитавам теза - просто представям факти.

Ето ти анализ на фактите. Високият бал може да означава, че изпитът за влизането е бил лесен. И аз ти дадох пример с математиката, защото е по-простичко – изпитът по математика в Софийския е доста по-труден от този в УНСС и затова балът за влизане на по-конвертируемите специалности в УНСС е по-висок, в сравнение с бала за влизане на по-предпочитаните специалности от кандидат-студентите във ФМИ. Така по твоята логика за бала излиза, че в УНСС влизат най-добре подготвените кандидат-студенти. Написах ти още, че не можеш да сравняваш и баловете за влизане в отделните специалности в СУ, имайки в предвид, че за влизането в някои от тях, се изисква предимно добра памет, а за други - освен добра памет се изисква и мислене. Така, че твоите факти са само ориентировъчни много вероятно е част от изкаралите по-високите оценки в БФ да са се представили също толкова добре и на изпитите в медицинските университети и да са отишли в някой от тях? А моето изказване за част от студентите в БФ беше провокирано от постинга на Миранда – така, че ако ще защитаваш БФ и СУ, насочи се към опровергаването на твърденията там! Безспорен факт е, каквото и да си говорим тук, а и трите поместени класации го потвърдиха,че Софийският университет"Св. Климент Охридски" засега запазва лидерската си позиция сред университетите в България.

СофtСправка
почетен член
**

#1996433 - 07.01.2008 19:17 [Re: Енджи]

Цитат:

Ето ти анализ на фактите. Високият бал може да означава, че изпитът за влизането е бил лесен.

По-лесен от този в МУ? И това се случва поредни години Едва ли го мислиш наистина...

Цитат:

Така, че твоите факти са само ориентировъчни много вероятно е част от изкаралите по-високите оценки в БФ да са се представили също толкова добре и на изпитите в медицинските университети и да са отишли в някой от тях? А моето изказване за част от студентите в БФ беше провокирано от постинга на Миранда – така, че ако ще защитаваш БФ и СУ, насочи се към опровергаването на твърденията там!

На които всеки може да прави свободен анализ

В статията пише:
"Началникът на отдел "Студенти" Жулиета Атанасова отбеляза, че през първия ден за записване след първото класиране са се записали половината от приетите в специалностите в Юридическия факултет, във Факултета по класически и нови филологии и в новите специалности във Факултета по математика и информатика.

Според нея вероятно няма да има второ класиране в специалностите "право", "психология", "публична администрация", "молекулярна биология", "биотехнологии", "журналистика"."

Което е показателно, че "много вероятно е част от изкаралите по-високите оценки в БФ да са се представили също толкова добре и на изпитите в медицинските университети и да са отишли в някой от тях?" всъщност ИЗОБЩО НЕ Е много вероятно Ако бяха отишли другаде, щеше да има второ класиране - за по-слабите студенти

Цитат:

Написах ти още, че не можеш да сравняваш и баловете за влизане в отделните специалности в СУ, имайки в предвид, че за влизането в някои от тях, се изисква предимно добра памет, а за други - освен добра памет се изисква и мислене

Високият бал за едни специалности, сравнен с други, е показател за това къде влизат отлични студенти и къде влизат такива с по-ниско ниво. Не става въпрос за едни и същи студенти, изкарали различен бал на различен тип изпити.

Колкото до мненията на Миранда - не мисля да ги коментирам - по очевидни причини
Явно твоята позиция доста се припокрива с моята, с изключение на презумпцията, че Медицината задължително е по-търсена от съвременните природо-научни специалности.

Енджи

**

#1996674 - 07.01.2008 23:26 [Re: СофtСправка]

Прочела съм , че г-жа Ж.Атанасова е казала, че вероятно няма да има второ класиране еди къде си и че прогнозата й не е подкрепена с никаква информация за това каква част от кандидат-студентите за тези специалности вече са се записали , както например са побързали да се запишат във ФМИ, Юридическия факултет и ФКНФ. В такъв случай вероятността да има или няма второ класиране за посочените специалности е 50% на 50% (толкова е вероятността да се случи или да не се случи едно събитие). Ако теорията на вероятностите отричаше възможността да има второ класиране – нямаше да напиша откъде на практика идва възможността за него! А ти дори и да представиш факти, че не е имало такова класиране, това може само да ме радва - най-малкото ще е още едно потвърждение на последното изречение от предния ми постинг!

ПП: за да има тази година четвърто класиране за някои специалности в БФ и ХФ значи в твърдението ми, от което ти толкова се засегна, има известна доза истина! Но аз не съм го казала за теб, че да се засягаш толкова?!
Ето инфо : http://www.zagrada.bg/show.php?storyid=373540 Става дума за 11 от общо 88 специалности, така че е в рамките на нормалното – в някои ВУЗ-ве сигурно няма толкова на брой специалности, колкото са половината от най-престижните сред кандидат-студентите специалности в СУ.

СофtСправка
почетен член
**

#1997535 - 08.01.2008 19:43 [Re: Енджи]

То това вече не е дискусия, а жив инат от твоя страна
Цитат:

А ти дори и да представиш факти

Аз дори и да представя, ти пак ще ги преиначиш

http://www.24chasa.bg/Default.asp?statid=5984
"Всички 79 души, приети молекулярна биология, също са писали специалността на първо място. Такава е статистиката и за биотехнологии."

Цитат:

ПП: за да има тази година четвърто класиране за някои специалности в БФ и ХФ значи в твърдението ми, от което ти толкова се засегна, има известна доза истина! Но аз не съм го казала за теб, че да се засягаш толкова?!

Не съм се засегнал, защото нямам общо нито с един от изброените факултети - въпросът беше принципен

Просто ме порази нелепостта на твърдението:
"в Биологическия и Химическия факултет на СУ е пълно със студенти, не успели да влязат медицина и нямащи желание да учат по специалността, която са успели да влязат"
Колко процента е това пълно? И колко е тази известна доза истина?

Енджи

**

#1998119 - 09.01.2008 10:20 [Re: СофtСправка]

Мен пък ме поразява инатът да не искаш да проумееш, че е нормално човек да се запише на първо желание на първо класиране в БФ, вместо да чака второ класиране в МУ (прочела съм за влезлите с олимпиадата, но знам за такива, дето са имали отличната оценка от олимпиадата по биология и са предпочели да учат медицина). Докато има такива като Миранда в БФ, твърдението ми си остава валидно, а какъв процент стои под думичката пълно – явно променлив.

СофtСправка
почетен член
**

#1999151 - 09.01.2008 23:34 [Re: Енджи]

В такъв случай е изключително странно, че считаш СУ за най-престижен
Цитат:

Безспорен факт е, каквото и да си говорим тук, а и трите поместени класации го потвърдиха,че Софийският университет"Св. Климент Охридски" засега запазва лидерската си позиция сред университетите в България.

- щом като смяташ, че едни от студентите, влезли там с най-висок бал са го направили само защото не са успели да влязат в някакъв не толкова престижен ВУЗ.

Или не забелязваш противоречието?

Енджи

**

#1999528 - 10.01.2008 10:57 [Re: СофtСправка]

Противоречието го правиш ти, защото отъждествяваш понятията специалност, факултет и ВУЗ. Освен това се позоваваш на грешната си теория за бала (вече поясних къде грешиш).
Странно как разбра с какъв бал е влязла Миранда? Може да е влязла и на четвърто класиране, а и да е на по-предно класиране– ако е назубряла две години учебниците по Биология, за да влезе Медицина, но не е успяла на изпита по Химия (там само зазубрянето на формулите не е достатъчно) – изборът й е естествен! Био-технологиите и Молекулярната биология са по-интересни от Медицината, но засега тя си остава по-предпочитана заради възможностите за реализация в рамките на нашата страна. А по-предпочитан, не значи по-престижен, първото е само един от факторите за второто.

Atman
ветеран

#1999614 - 10.01.2008 11:49 [Re: Енджи]

Цитат:

по-предпочитан, не значи по-престижен

Много точно.

СофtСправка
почетен член
**

#2000130 - 10.01.2008 18:36 [Re: Енджи]

Нищо не отъждествявам

Цитат:

Био-технологиите и Молекулярната биология са по-интересни от Медицината, но засега тя си остава по-предпочитана заради възможностите за реализация в рамките на нашата страна. А по-предпочитан, не значи по-престижен, първото е само един от факторите за второто.

Ти продължаваш да твърдиш, че в части от СУ е пълно със студенти, които държат да запишат по-предпочитани пред по-престижни специалности. Това е, което аз намирам за странно.

magistrat
неориентиран

Регистриран: 14.03.2008
От: Bulgaria
    #2058531 - 14.03.2008 04:56 [Re: Atman]

Здравейте!Аз съм студент от УНСС и се регистрирах в този сайт специално,за да отговоря на тази тема!Прочетох всичко написано дотук внимателно и съм просто омерзен от многото,но с ниска себестойнсот,атаки срещу моя университет.Виждам,че техен генератор и осн. лидер е Анджи.Преди да анализирам видяното,бих искал да отбележа,че очевидно тук властват анти-УНСС настроения!Според мен е справедливо и неразделна част от обективния подход към разрешаването на заданието да се абстрахираме от факта,че почти няма някой,изказал се в подкрепа на УНСС.Защо?Ами защото УНСС има около 10 000-15 000 студенти,а в България в момента има около 250 000.Дори да приемем,че като един от лидерите,той привлича част от тях,то той не би могъл да събере повече от 25 000 "гласа".Това прави около 10%.Един малък процент...Това навява неизбежно усещане,че хората тук ще бъдат "повече".Още по-убедително е това,ако се вземе под внимание заглавието,противопоставящо УНСС на всички.

Сега да анализираме видяното.Не мога да си спомня всички неща,които ме впечатлиха с необосноваността си или с тенденцията си към омаловажававане на дадени факти,дори с откровеното си "заяждане".Ще се спра на основните от тях!
1)Мненията на Миранда наподобяват размишления на петокласничка!
2)Абревиатурите,цитирани така оригинално и остроумно от Mypoints и Atman,говорят по-добре за тях самите,отколкото бих могъл аз да ги коментирам.
3)Виждам,че СофтСправка е дал адекватно мнение по въпроса,но все пак аз ще обогатя познанията му и ще кажа,че УНСС е основан през далечна 1920 година от проф. Бобчев,а кога е запощнал да се нарича именно по този начин-не мисля,че има такова значение,в крайна сметка говорим за едно и също нещо...
4)След Миранда класацията по неадекватност се оглавява от Vonegut,който може би си мисли,че ще ме впечатли с името си,съвпадащо с това на надарен писател.Личният опит и наблюдения не са подходящи(много) за даване на общовалидни оценки,според мен.Особено когато те имат общозадължаващ характер.Но все пак аз също мога да дам някои факти в тази насока:две момичета от бившия ми клас не влязоха нищо в УНСС,а ходиха на уроци цяла година и учиха доста.За сметка на това обаче ги приеха българска филология в СУ.Най-големият "кинтаджия" от бившия ми клас пак не влезе в УНСС,а в Нов Български Университет...А пък какви неграмотни гьонове били-човек с 2 грешки в 4 реда не би трябвало така своеволно и лекомислено да раздава такива оценки...А,виждам и че "се диктувало".Даже дискусия нямало...Не ги е срам...Аз пък съм студент първи курс право и НИКОГА не съм видял "заспали" студенти.А за диктовката и дискусията...За първото по някои неща е така,но не мисля,че ти би могъл да оцениш адекватно дали това непременно значи нещо лошо.За второто-естествено!За целта си има упражнения,но кой да провери!
5)По-нататък вече описания Mypoints прдължава да ме забавлява,поставяйки юридическия факултет на УНСС наред с "екзотични" други юридически факултети...Това просто не се нуждае от коментар!
6)След редица мнения,разглеждайки отново постовете,виждам,че Mypoints не спира със забавните истории,поставяйки този път Бургаски свободен университет преди УНСС.Славата на БСУ е тъй ниска,че това твърдение просто не зная как мога да определя.Е,да,то е цитат...Според мен трябва да се проявява някаква аналитичност и да има критерии при избора на източник,защото така е възможно да се пласират какви ли не класации(например аз утре да си направя собствена класация и да пусна анкета).Или пък това е "международно" :Д.Резултатите обаче са ОЧЕВИДНО немеждународни.
7)Ето нещо качествено!В Германия чували били,че в България най-добър бил СУ.Някой тук да знае кой е "най-добрият университет в Германия"?Но преди са били,признавам...преди 10-ина години...

8)Дойде време за "големия сблъсък" :Д.Това би трябвало да представлява анализ на поредицата злостно-заядливи(откровено при това) постове на Анджи.Все пак,според мен,тя проявява най-голяма аргументираност или поне желание да пише защо смята така,както е написала...Виждам,че тя не споделя мненията за студента от УНСС,че въпросният университет е "един от най-престижните",дори не "най-добър".
8.1)Щяла това да каже Акредитационната комисия...Анджи явно не е запозната с малката подробност,че "тя вече е казала".През 2005 година УНСС е определен за НАЙ-ПРЕСТИЖЕН УНИВЕРСИТЕТ В РЕПУБЛИКАТА.Както някои тук казват:независимо дали това харесва на еди кой си или не.Ако зачитаме този критерии за общовалиден и дори решаващ има ли за какво още да спорим???Или пък "това не е вярно!"?Това би ми прозвучало като плачлив тон на дете,отиващо да се "гушне".Можеш да го провериш...
8.2)По-предпочитан не значело по-престижен,такава мисъл се мъдри тука.Ами ако този пост беше обявен преди 1 година дали пак щяха да са такива "настроенията"?Или фактът,че УНСС УВЕЛИЧИ,грубо,със 100% броя на кандидат-студентите си,а СУ ги НАМАЛИ "само" с тридесет на сто малко променя нещата?Но принципно колегията,според мен,е права-това е един от факторите!Но този факт не трябва да получава значение на "а бе там нещо УНСС има кандидат-студенти,ама това ли е качеството",а да се има предвид,че това е ЕДИН ОТ НАЙ-ВАЖНИТЕ критерии,не "там някакъв",а "един от най-важните"...все пак СУ бяха на 1-во място до миналата година.
8.3)Но виждам,че ти,Анджи,не си поплюваш и прилагаш най-психарската класация.Аз оценявам волята ти за "победа",но прилигането на напълно некореспондиращи с реалността списъци е...как да кажа...неприемливо?Значи простата логика сочи,че надали студентите от УНСС и неговите преподаватели биха гласували "срещу себе си",нали?Не може да правиш заключения на такава "подвижна"основа,да се обосноваваш на подобни твърдения-не защото съм от УНСС,не заради Акредитационната комисия,а просто защото е брутално,или както един колега казва:"гротескно".
8.4)Относно въпросната Свищовска академия бих могъл да кажа,че това го намирам за чиста обида и заяждане...
8.5)Мисля,че това е по въпроса за "УНСС".Сега да хвърлим едно око на "въпроса за СУ".
8.5.1)Тука с огромно негодувание въстават срещу твърдението за "невлезлите по-добра специалност" в някои факултети на СУ.Но те са до голяма степен верни.Не бих желал да правя заключения въз основа на лични наблюдения,но мисля,че няма да навреди,ако все пак цитирам следната информация:само от бившия ми клас има две такива,само от един клас(кандидатстваха медицина,но не влязоха това,а химия в СУ(едната изкара 5.80!)!Така че по-спокойно със статистиките колко се били записали някъде си...
8.5.2)На мен първи курс ми преподават 2 професори,4 доценти и 2 главни с 1 обикновен асистенти(главните асистенти с титла "доктор"),втори курс лекциите се водят само от професори...не знам как стоят нещата със СУ,но се съмнявам,че може да е по-добре...да е равно ок,но да е по-добре...Между другото титлите "доцент" и "професор" ги дава ВАК,а не университетите,за да не си мислиш...
8.5.3)Пропуснах да се "похваля" кой е избран за председател на Съвета на ректорите на България...оставям ти го за домашно,но мисля,че вече се сещаш,Анджи...
8.5.4)Съществува класация за "най-висока реализация"...познай кой е на първо място и кой не е...макар че подобни класации носят субективен елемент у себе си и съм съгласен да се откажа от този аргумент...
8.5.5)И последно,ако УНСС са толкова посредствени защо имат най-много пари от държавните университети(построили са,например,единствени сред тях част от сградите си)?Все пак парите от "подкупите" не влизат в университетската "хазна".

9)В крайна сметка би трябвал да обобщя мнението си!Накрая бих казал,че поставям УНСС и СУ на челните места,но не мога да преценя кой от двата е по-престижен.Силата на магнетизма на СУ е наистина голяма и въпреки известното ... смятам,че трудно може да се отсъди срещу него,но ми е интересно как така УНСС "ги няма на картата" и как така "СУ е безспорен лидер на българското образоване".Толкова за лидета -"СУ"!

2agrsf4u
неориентиран

Регистриран: 20.06.2008
От: Разград
    #2133422 - 20.06.2008 13:32 [Re: magistrat]

ОСтави ги колега. Повечето от тях преди време са имали много големи амбиции. Искали са да влязат в УНСС, но не им е стигнало малко. Нали знаеш баснята за "Лисицата и Гроздето". Много ми е забавно когато тези басни "оживяват"
Повечето таксиметрови шофьори, които ме возят, споделят че са завършили СУ или ТУ. Кои им е виновен че само 10-15 % от специалностите в СУ имат доходоносна и перспективна реализация/Юридически и Стопански Факултет/. Другото е въпрос на късмет.Ако не ми вярвате, питаите тези които са завършили останалите 85-90%. В България с най-висока реализация са УНСС и УАСГ. Това никой не може да го отрече.
Минавам на друга вълна. Защо според вас 90% процента от министрите са завършили УНСС или СУ/стопански факултет/. Това тенденция от както има УНСС/1920година/ И тя няма да се измени! НИКОГА!
Проблема на вас, е че нямате какво да плюете и ви е труден живота."Ся Айде и Ние ДА помачкаме Малко".
КОЙТО УЧИ ША СПОЛУЧИ. Независимо кой е ВУЗ-а. Приятен ден на всички и запомнете : "Само вчера си говореха как Утре Наш Става Светът"

--------------------
Да нразиш и да обичаш.... Двете абсолютно крайни противоположности, които винаги ти пречат да разсъждаваш трезвено

mirranda
позитивна

#2135074 - 23.06.2008 03:31 [Re: СофtСправка]

Цитат:

Цитат:

Е, тя даже не е наясно, че в СУ има специалност Медицина.

С това чувство за хумор си само за предаване, продуцирано от Къци

--------------------

mirranda
позитивна

#2135098 - 23.06.2008 05:05 [Re: magistrat]

magistrat, въпреки че, както всички останали, ме обвиняваш в неадекватност, съм съгласна за преобладаващата част от нещата, които казваш. Просто в момента, в който видях как всички нахъсано разправят, че СУ е солта на земята, сякаш са от някаква секта, не можах да го преглътна, още повече, че беше изтъкнат агрументът къде се учело най-много. Най-малкото защото къде колко се учи не е критерият за престиж, а и да беше, СУ пак нямаше да е най-, а щеше да е един от най-. Но да забравим за това. Просто да се твърди, че СУ е безспорен лидер на българското образоване е абсурдно, най-малкото защото се омаловажават останалите университети, някои от които не падат по-долу и по наплив на кандидат-студенти, и по учене, и по преподаване, и по материална база, и по предлагане на стажове, и по реализация, което според мен е единственото значимо нещо изобщо на това образование. Според мен са избрали УНСС за най-престижен университет, защото комплексно от всички тези неща има най-високи резултати. Въпрос на приоритети е кое за кого е най-важно. Ако след някоя друга година имам финансовата възможност да уча редовно, УНСС ще е сред първите ми желания, да не кажем и първото. Не, че го предпочитам пред СУ, а просто в СУ няма желаната специалност Чао от мен. Няма да правя повече грешката да влизам в тази тема, защото гневните ревностни защитници на СУ само ме угнетяват с претенциозните и често доста заядливи изказвания. magistrat, твоето е критика, която е и справедлива, макар и неприятно поднесена, така че не визирам теб Hasta la vista, amigos

--------------------

James Marsden
рекламен агент
**

Регистриран: 26.06.2008
    #2138447 - 26.06.2008 20:28 [Re: mirranda]

CityUniversity в Правец не е ли по-елитен?

UNSS
неориентиран

Регистриран: 07.10.2008
    #2212741 - 07.10.2008 02:09 [Re: Atman]

НЕКА ВИДИМ ФАКТИТЕ:

Университетът за национално и световно стопанство е най-старото, най-престижното и най-голямото висше икономическо училище в Югоизточна Европа, лидер в българското висше образование.

През 2006 г. УНСС получи от Националната агенция по оценяване и акредитация най-високата институционална оценка сред всички български университети, а през 2007 г. професионално направление “Икономика” – най-високата оценка, давана досега в България.Оценката е дадена от Националната агенция за оценяване и акредитация — единствения компетентен орган, оправомощен да оценява висшите училища на територията на Република България.

УНСС е на първо място в класациите на български и чуждестранни висши училища с икономически специалности.

Традиционно в УНСС има най-много кандидат-студенти и рекорден брой отличници в сравнение с останалите висши училища в страната. От 2007 г. входът в университета е с единен приемен изпит (тестове) по подобие на SAT.

С 39-те си специалности той е най-големият стопански университет в Югоизточна Европа.

Университетът е на първо място в България по реализация на випускниците си, преобладаващата част от които са с изключително високи позиции на пазара на труда. Държавните и частните работодатели приемат УНСС като синоним на отлична подготовка и висок професионализъм на неговите възпитаници. Неслучайно той е известен като българския Харвард – висшето училище, което подготвя държавния, политическия и бизнес елит на България. Само през последните години негови кадри са четирима премиери, вицепремиери, министри, председател на Народното събрание, депутати, председател на Сметната палата, главен прокурор, банкери, бизнесмени и др.

УНСС има:

- 7 факултета: Общоикономически, Финансово-счетоводен, Отрасловоикономически, Икономика на инфраструктурата, Международна икономика и политика, Управление и информатика и Юридически;
- 36 катедри;
- отделения “Магистър”, “Институт за следдипломна квалификация” и “Факултативно обучение”;
- Център за дистанционно обучение;
- Институт за икономическа политика;
- Институт по предприемачеството;
- Център по интелектуална собственост (единственият в България);
- Междууниверситетски център за развитие на кариерата и др.

Преподавателите са 500, от които 285 професори и доценти.

В редовна и дистанционна форма в УНСС се обучават повече от 16 хиляди студенти в 39 бакалавърски специалности (в две от тях – “Икономика” и “Международни икономически отношения” - само на английски език) и в 40 магистърски програми.

УНСС е първият български университет, сертифициран по международния стандарт ISO 9001:2000.

УНСС е координиращ университет за България в Централноевропейската инициатива за междууниверситетски връзки и си сътрудничи с над 100 университета от САЩ, Европа и Азия.

Въведената кредитна система позволява от УНСС да вземат кредити студенти от цял свят, а негови студенти да завършват с диплома от чуждестранни университети.

През 1990 г. се открива и офис на най-голямата международна студентска организация AIESEC.

Университетът издава алманах, годишник и “Научни трудове”, научно списание “Икономически алтернативи” и вестник “Икономист”.

Материално-учебната база беше изцяло обновена през последните четири години. В момента се ремонтира основно спортният комплекс “Икономист”.

Сградата на УНСС е с 41 хил. кв. м разгърната застроена площ със 120 аудитории, компютърни зали и кабинети, лаборатории, 367 учебни кабинета, съвременна библиотека със 100 компютърни места със свободен достъп до Интернет, аула, модерни конферентни зали, електронна система за информационно обслужване на студентите, издателство, печатница, книжарница, уеб-страница, спортен център, общежития за близо 5000 студенти, учебно-оздравителна база на Черно море и др.

UNSS
неориентиран

Регистриран: 07.10.2008
    #2212742 - 07.10.2008 02:12 [Re: UNSS]

ОЩЕ ФАКТИ:

26.04.2007 г.
Университетът за национално и световно стопанство води по рейтинг сред висшите училища в страната пд 2006 г., според класация, публикувана във в. “24 часа”.

Осем са основните критерии, по които експертите на Националната агенция по оценяване и акредитация са направили подредбата в националната листа, като базата, преподавателите и програмите са ключови за оценката.

1.УНСС много добра 4,92
2.Софийски университет много добра 4,87
3.Национална спортна академия много добра 4,86
4.Медицински университет – София много добра 4,81
5.Медицински университет – Варна много добра 4,79

С много добра оценка следват:

*Стопанска академия – Свищов
*Технически университет – София
*Тракийски университет – Стара Загора
*Икономически университет – Варна
*Югозападен университет – Благоевград
*Варненски свободен университет
*Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив
*Американски университет в България – Благоевград
*Висше военноморско училище “Никола Вапцаров” – Варна
*Военна академия “Г. С. Раковски”

Двадесет и четири висши училища в страната са получили оценка “много добра”, двадесет са оценени с “добър”, а в графата “незадоволително” фигурира Висшето училище по застраховане и финанси – София

Kaiaktzar
темник
**

Регистриран: 27.06.2008
    #2227513 - 22.10.2008 21:32 [Re: UNSS]

Хубав е спора между възпитаници на различни престижни университети.Между възпитаници!Не приети, не кандидати, не и 3-4 курс.Най добре след реализиране.То от вас зависи и рейтинга на Ун.Как ще повлияете на универсума.

--------------------
Тцъ, не съм аз.

Atman
ветеран

#2259850 - 03.12.2008 18:33 [Re: UNSS]

Цитат:

Университетът за национално и световно стопанство води по рейтинг сред висшите училища в страната пд 2006 г., според класация, публикувана във в. “24 часа”.

Класациите на университетите по света не се правят и публикуват от в. "24 часа".

Цитат:

Осем са основните критерии, по които експертите на Националната агенция по оценяване и акредитация са направили подредбата в националната листа, като базата, преподавателите и програмите са ключови за оценката.

Критериите, по които се оценяват университетите по света са три пъти по осем. По тези критерии УНСС не присъства в световната класация, за разлика от други български университети.

Atman
ветеран

#2259855 - 03.12.2008 18:37 [Re: UNSS]

Цитат:

УНСС е на първо място в класациите на български и чуждестранни висши училища с икономически специалности.

За висши училища с икономически специалности - може би. За университети се съмнявам.
Може ли все пак да видим тези класации. Само да не са от "24 часа".

magistrat
неориентиран

#2279040 - 04.01.2009 17:12 [Re: Atman]

Atman, систематичното обосноваване чрез многократно повторение и придържането към едностранното отхвърляне на чуждото мнение не бих определил като най-ползотворния и плодоносен подход. Ако желаем да съгласуваме по някакъв начин вижданията си не е ли по-добре да потърсим общото в тях и като се основаваме на него да изградим единна позиция, която би била и в плюс на самия форум? Така ще можем и да изведем най-същественото и ценно в предложените схващания за дискутирания проблем.

Atman
ветеран

#2279171 - 04.01.2009 21:34 [Re: magistrat]

Цитат:

Atman, систематичното обосноваване чрез многократно повторение и придържането към едностранното отхвърляне на чуждото мнение не бих определил като най-ползотворния и плодоносен подход.

За съжаление понякога се налага многократно повторение на нещо за да може то да бъде чуто и, дай боже, осмислено.

Впрочем Kaiaktzar е много прав, когато казва следното:
Цитат:

Хубав е спора между възпитаници на различни престижни университети. Между възпитаници! Не приети, не кандидати, не и 3-4 курс. Най добре след реализиране.

Нямам нищо против да си изградим единна позиция. Но за това трябва да има познание. Трябва да се знаят световните критерии, а не да се използват някакви местни (например да се цитира вестник "24 часа").
Ако наистина искате да допълните знанията си в тази насока ще препоръчам една статия в списание "Наука".

magistrat
неориентиран

#2279336 - 05.01.2009 04:03 [Re: Atman]

Atman, радвам се,че отликваш на предожението за дискусия. Макар часът да е малко напреднал ще се опитам да напиша някои от основните си принципи и да им дам общо описание.

Позволих си да отправя подобен упрек, защото в дискусията, която четох, водещият начин за утвърждаване на личното мнение, струва ми се, е на незачитане на противното. Бих набелязал две основни средства, по които това намираше сполучлива реализация:
1)чрез "оставянето на дадено мнение без коментар" и игнорирането на неговите достойнства;
2)чрез преднамерено нетолерантното и недиалогично отхвърляне, основано до голяма степен на личното възприятие на пишещия и, не на последно място, на липсата на активно желание за конструктивен диалог.

Моето виждане е, че организирането на една такава дискусия трябва да бъде предшествано от установяването на необходимата вътрешна нагласа, характеризираща се с толерантност и отзивчивост към мнението на евентуалния опонент. Това ще рече, че дискутиращият трябва да беседва с вътрешното усещане, че може да не е прав, че може неговата позиция да не е нито достатъчно, нито "най" убедително разгърната. В този смисъл тя не бива да бъде "натрапвана" на ответната страна, а да се потърси средство за нейното инкорпориране в една по-обхватна и пълноценна такава. В тази връзка креативният подход би наложил и доброволния отказ от стереотипа на разсъждение, който ми се вижда със сравнително силни традиции тук, а именно - несъзнателно субектът предпоставя своята собствена правота и настоятелно насочва усилията си към нейното внушаване на другите. Проблемът на този начин на мислене се крепи в трайно уредената "позиционираност" на конкретния въпрос у субективните възприятия, на вътрешното осъзнаване, че е постигнато оптималното виждане за него. Така дискусията се ограничава до установяването на обективните съвпадения в мненията, които са епизодични и без широко приложение, а всеки опит за контакт с "ядрото" на личната позиция се възприема като недопустимо посегателство върху правото на свободно мнение и, съответно, трябва да бъде удържан.

Тази ситуация "затваря" дискусията, защото тя е завършила предварително в съзнанието на всеки, тъй като той е обмислил всички "за" и "против" и ги е балансирал в едно оптимално мнение.
Позволявам си този кратък анализ не за друго, а защото едно от неприятните качества на този стереотип е неговата улегналост в съзнанието. Всеки от нас има нагласата, че може да не е прав и "ако ми докажеш, че не е така аз ще се съглася". Желанието ми е да се избегне в евентуална бъдеща дискусия именно този начин на формулиране на поведението - аз предварително съм прав, вашата работа е да ми докажете, че не е така, а пък моята ще е да отхвърля вашите доводи. Ако успеете - ще призная, че сте прави. Първо, защото целта не е да се търсят "прави" и особено "криви" и, второ, защото разговорът добива агресивен характер, който предполага да има "победители" и "губещи"-нещо, което е безсмислено, но и трудно постижимо, защото в един подобен форум дори едно неумение за аргументиране може да бъде заменено с механично отричане на чуждите доводи.

Не ми се иска да се задълбочавам в тази тема, но за да има истински ползотворен характер беседването ни, си позволявам да помоля бъдещите пишещи да търсят най-напред това, с което са съгласни, а не това, с което не са, в чуждото мнение. Вродената ни субективност ще съумее да коригира този дисбаланс в наша посока и да забележим и фактите, които "ни се иска" .

Mitko_bombata
пристрастен

Регистриран: 02.08.2007
    #2281807 - 08.01.2009 07:56 [Re: Atman]

Цитат:

Според ректорът професор Борисов това е най-добрият университет у нас

Ами какво да каже,че универсетета е гнездо на безумие ли?Нали самия той е вътре.Тогава?Всеки си хвали стоката.
"Суета на суетите казва мъдреца,всичко е суета и гонене на вятъра"

pozitiv
неориентиран

Регистриран: 30.06.2007
    #2302320 - 06.02.2009 12:07 [Re: Деспина]

Цитат:

Съгласна

Само ми е много интересно нашите работадатели по какъв признак са избирали кой според тях е най-предпочитания университет при избор на служители... Мен досега не са ме питали какво и къде съм учила, да не говорим, че на последното интервю в една уж много престижна институция ми казаха в прав текст, че не си губят времето да четата CV-та...

Културата на подбор на човешки ресурси у нас все още е твърде ниска. Естествено има и достатъчно изключения. Тази ниска култура е и една от основите на множеството проблеми на българския бизнес и неговата ниска конкурентноспособност.

--------------------
"системно и позитивно"

СтудентКрасавеца
шастливец
**

Регистриран: 03.02.2007
От: Тутракан, София
    #2309664 - 17.02.2009 01:28 [Re: pozitiv]

Най-добрият е Сити Юнивръсти в Плавец.
Ама самият Правец и пълна скука.

bolero
мечтателка
**

Регистриран: 13.04.2007
От: софия
    #2313835 - 21.02.2009 22:13 [Re: Atman]

да бе да, най-престижното корупционно учебно заведение..

--------------------
Работа винаги има, но нас няма да ни има. Живейте си живота, че живи няма да се отървете от него.

СтудентКрасавеца
шастливец
**

Регистриран: 03.02.2007
От: Тутракан, София
    #2323954 - 06.03.2009 22:56 [Re: bolero]

Може да съм пристрастен но като качество на образованието най-добрият е Сити Юнивръсти в Правец.
Но самият Правец и пълна скука - твърде тежка цена се плаша. И се зубри яко, не като в УНСС да си клатиш краката четири години по кафетата.

magistrat
неориентиран

#2350239 - 10.04.2009 13:49 [Re: СтудентКрасавеца]

Цитат:

Може да съм пристрастен но като качество на образованието най-добрият е Сити Юнивръсти в Правец.
Но самият Правец и пълна скука - твърде тежка цена се плаша. И се зубри яко, не като в УНСС да си клатиш краката четири години по кафетата.

Как стигнахте до тези заключения, колега? Можете ли да потвърдите по аргументиран начин съдържанието им?

Atman
ветеран

#2350890 - 11.04.2009 14:57 [Re: magistrat]

Аз така и не разбрах от пространното ти писание дали искаш да разбереш кои са критериите, по които се оценяват и класират университетите по света. Останах с впечатление, че нямаш такова желание. Обяснимо е. По тези критерии за оценка на всички университети в света УНСС изобщо не попада сред първите няколко хиляди. Това е факт независимо дали се харесва на някого или не.

magistrat
неориентиран

#2350999 - 11.04.2009 18:52 [Re: Atman]

Atman, искам, разбира се. Мисля, че това е очевидно от въпросното писание. С него не съм се опитал да отклоня въпроса, а напротив - да задълбоча разговора в него. Ще съм благодарен да цитираш тази статия.

Писанието ми има за цел да се постигне съгласие относно започването на диалог, който да не е обременен с предварителни условия и "безспорни" положения. Бих те помолил лично, ако имаш желание да откликнеш на призива ми, да не наслагваш личната си позиция и да не подхождаш неизменно от нейните изводи. Не за друго, а за да може да съществува шанс за постигане на съгласуване и с други мнения.

Енджи

**

#2357055 - 20.04.2009 13:15 [Re: magistrat]

Здравей, magistrat! Разбирам ентусиазма ти да отвърнеш на „атаките срещу твоя университет”, но от писалите по темата, конкретно аз не съм казала нещо лошо за университета, в който учиш, освен ако не считаш твърдението ми, че кандидатстудентският изпит по математика там е по-лесен от този в Софийския университет. С твърдението на другаря Станишев, обаче не съм съгласна, а и за времето, откакто е отворена тази тема, той многократно доказа, че не е човек, на чийто думи може да се вярва (според него в България нямаше да има нито газова, нито финансова криза, и т.н...)

Още едно от нещата, с които не съм съгласна:
Цитат:

Виждам,че тя не споделя мненията за студента от УНСС,че въпросният университет е "един от най-престижните",дори не "най-добър".

Напротив – точно обратното: http://forum.all.bg/showthreaded.php/Cat/0/Number/1988304/page/0/vc/1 Споделям това мнение ( http://forum.all.bg/showthreaded.php/Cat/0/Number/1906091/page/0/vc/1 ) и продължавам да го считам за „ясно, точно и изчерпателно казано” и в нито един свой постинг не съм отричала, че УНСС е един от престижните и най-предпочитаните университети в България. Последното, според мен се дължи не толкова на качеството на обучението там, а по-скоро на факта, че икономика се завършва (не учи) доста по-лесно в сравнение с техническите и инженерните специалности. Малко са кандидатстудентите, които са наясно, че ако искат да станат качествени икономисти, било то финансисти, счетоводители и т.н. трябва много добре да изучат и боравят с една доста огромна и постоянно променяща се нормативна база – иначе си остават на най-ниското ниво, което могат да получат и в икономически техникум.

Останалото, написано от теб, оставям без коментар. Предпочитам да вмъкна две непомествани в тази тема класации, на които попаднах в нета:
Бизнесът определи кои са топ университетите у нас в шест научни направления
Рейтинг на университетското икономическо образование в България - 2007

ПП: Никът, който съм си избрала е Енджи – звучи ми по-добре от Анджи

magistrat
неориентиран

#2357094 - 20.04.2009 14:27 [Re: Енджи]

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!!! Честит празник на всички!

Енджи, поднасям ти извиненията си, ако не съм вникнал достатъчно пълно в изразяваното от теб мнение. Като причина за тази ми заблуда виждам по-скоро духа на разсъжденията отпреди първия ми пост, опосредстван с някои фрази, които явно не съм схванал в правилния смисъл. В предишното ти мнение мога да видя доста общи положения с мои възгледи, така че ако то е резюмиращо позицията ти изразявам готовност за евентуално присъединяване към него. Първият ми пост беше небалансирано емоционален и излишно агресивен, за което се извинявам - сега, надявам се, съм по-уравновесен и въздържан.

Мнението на примиера Станишев определено не го чувствам като аналитичен критерии, а коментирах в смисъла на самото изказване - без оглед на автора.

Първата класация, която си постнала, ако не ме лъже паметта, я имаше доста по-нагоре в диалога, но твоята публикация е с друг съпътстващ текст и цитира по-пълно данните от изследането.

Сори за грешката в името, обърках се

В края на краищата даже бих се радвал да се запознаем един ден

Atman
ветеран

#2357225 - 20.04.2009 19:04 [Re: magistrat]

Цитат:

Ще съм благодарен да цитираш тази статия.

Статията е:
Борислав Тошев, "Световна класация на престижните университети: поуки за българското висше образование" Списание "Наука" (2004), брой 2.

Има и други, в които пише по този въпрос.

magistrat
неориентиран

#2357962 - 21.04.2009 20:17 [Re: Atman]

Atman, би ли могъл да цитираш лично текста, тъй като от препращащия курсив в сайта на спианието се озовавам в списък с нещо като статии от 2009-а година?

Atman
ветеран

#2366588 - 03.05.2009 13:17 [Re: magistrat]

Това, което мога да направя е да сканирам статията и да ти я изпратя. Пиши на ЛБ.

Atman
ветеран

#2433600 - 30.07.2009 16:16 [Re: Atman]

Ето нещо за лидера на българското висше образование:

Примоция в УНСС
от Ирина Ценкова

За корупцията - искрено и лично

Тази седмица "Капитал" подготвя тема за корупционните практики в УНСС - университета, чиято абревиатура сред студентите по-често се свързва с посланието "Утре носете съответната сума", отколкото с жизнеутвърждаващия му реален девиз "Утре наш става светът". В тази връзка искаме да ви помолим за вашите истории и челни сблъсъци с корупцията по време на обучението или на прага му, под формата на кандидат-студентски изпит(и).

Имате ли конкретен личен опит? Предлагал ли ви е някой да си платите за изпит? Изнудвали ли са ви да си купувате учебници? Познавате ли хора, които се явяват вместо някой друг? Предлагали ли са ви да си купите диплома от УНСС? Спонсорирали ли сте университета? Колко струва да влезеш и да завършиш УНСС - независимо дали само на хартия или не?

Очакваме вашите истории с обещание за абсолютна дискретност на [Email]irinats@capital.bg.
[/Email]

Взето от тук: http://capital.bg/showblog.php?storyid=763358

От друга страна ректорът на УНСС отрича да има корупция:
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=3939&sectionid=2&id=0000302

"Петкан Илиев е много умно момче, много добър лектор и анализатор, с добро поведение в университета и ми е необяснимо как се е забъркал в тази жалка история. Аз лично нямам обяснение, освен финансовата примамка", коментира още ректорът на УНСС

Редактирано от Atman (30.07.2009 16:34)

yin-yang
неориентиран

Регистриран: 05.08.2009
    #2442374 - 14.08.2009 02:28 [Re: Atman]

Atman,
би ли споделил за критериите, по които се определят класациите за най-добри висши учебни училища?

Искам да попитам и за вашето мнение относно няколко университета.
Нов Български - за него чувам негативни мнения, най-вече за качеството на обучение, а в същото време хората с добри доходи пращат децата си там.
Американският университет в Благоевград - доколко е американски и къде стои в класацията за добри университети в България?
Ситиунивърсити в Правец - същите въпроси.

Относно, някои по-горни изказвания, жалко е, но наистина немалко дипломи се купуват. Така, че не мога да приема за добър критерий, че след като нашият политически елит завършвал еди-кои си уни-та, те са добри. Имам познати, които една завършиха средно с тройки, но се сдобиха с дипломи от известни български училища. В чужбина такива хора щяха да завършат само третокласни училища. Така де, за по-малко умните, но упоритите също има диплома.

Стаси
неориентиран

Регистриран: 15.08.2009
    #2443277 - 15.08.2009 17:15 [Re: Енджи]

Възпитаничка съм на СУ"Св.Климент Охридски". За съжаление не се представих блестящо на изпитите /не всички се представят блестящо, нали?/ и със собствени сили се добрах едва до педагогическа специалност, която завърших с отличен. Гордеех се с това...няколко години , защото СУ ми даде широка обща култура, любов към българските традиции, идеали, любознателност и какво ли още не...Но днес вече знам, че само това не е достатъчно, за да се живее добре. Тази година синът ми избра УНСС- бори се мъжки и достойно, за да успее. Надявам се да е за добро!

--------------------
"Когато си на дъното на пъкъла,

когато си най-тъжен, най-злочест,

от парещите въглени на мъката

си направи сам стълба и излез" /Д. Дамянов/

crocodile

**

Регистриран: 18.02.2009
    #2443896 - 17.08.2009 17:12 [Re: Стаси]

Извинявам се предварително, че не съм изчела всички мнения (и моето може да повтаря нечие друго). Това, което искам да кажа е, че всеки университет си има предимства и недостатъци, както и доволни, и недоволни... Няма бяло или черно. Аз лично съм доволна от УНСС. Сега е малко по-неудобно за студентите, защото няма задочно обучение (една много добра алтернатива за работещи студенти). Опитват се да въведат дистанционна форма, но сега е само за магистри.
А за недоволните ще кажа, че никой не е накаран насила да учи в УНСС, който не желае - да иде в друг университет.

Стаси
неориентиран

#2444308 - 18.08.2009 07:35 [Re: crocodile]

Благодаря за мнението ти, crocodilche, защото прелитайки из форума започнах да се притеснявам за избора на сина ми. Аз също мисля, че всеки университет си има "+" и "-". Ние сме различни /и добре, че е така/, та затова и различни неща харесваме и избираме.

За съжаление рейтинга на университетите днес се определя от възможностите за реализация след като завършиш, та човек не може докрай да следва мечтите си...

--------------------

crocodile

**

#2444320 - 18.08.2009 08:45 [Re: Стаси]

Не се притеснявай за избора сина си. Според мен, ако желае да се развива и да научи нещо в областта на икономическите науки, това е правилният избор. Преподавателите в УНСС са много квалифицирани и ерудирани, специалностите са търсени на пазара на труда и има добра реализация за завършилите. Естествено всичко си зависи от човека, трябва много труд и упоритост, защото в никакъв случай не е лесно, но пък, когато положиш усилия, после успехът е по-сладък.

Стаси
неориентиран

#2444347 - 18.08.2009 10:17 [Re: crocodile]

Успех и на теб!

Чувала съм разни легенди за "малки секири", "големи брадви" и какви ли не други режещи инструменти- псевдоними на преподаватели в УНСС /нали разбираш? /, но се надявам да не го порежат, че е "заек", миличкия, и да не вземе да избяга още в първи курс...

Ако побегне- хващам го за ушите и го връщам обратно!

--------------------

crocodile

**

#2444395 - 18.08.2009 11:47 [Re: Стаси]

Няма нищо страшно в преподавателите. Чувала съм какво ли не, но повечето информация е "студентски легенди". Истината е в многото четене и то задължително задълбочено (иначе няма смисъл). Чете, колкото може повече, пък каквото стане. Има по-леки и по-тежки изпити, но няма такива, които не могат да бъдат взети.
Мисля, че сега промениха малко нещата в УНСС и успехът от първите 2 г. определя кой каква специалност ще бъде, т.е. важно е как ще си взима изпитите, за да може да се класира в по-добра специалност.

Стаси
неориентиран

#2444968 - 19.08.2009 07:15 [Re: crocodile]

Така е!

Може би целта е студентите да продължават да учат дори след като са приети. Борбата продължава. Жал ми е, че го чакат още две години "сбръч", но единствения начин, за да трупаш качествени знания са труд и упоритост. Иначе може да си сложиш "шапката на тоягата" и да излизеш от университета "нещо почти" .

--------------------

magistrat
неориентиран

#2448997 - 25.08.2009 17:12 [Re: Atman]

Atman, писах ти на лична преди месеци, но не ми отговаряш за критериите и списанието.

"Лидерът на висшето образование" е толкова добър колкото е - това равнище не е обвързано с твоето отношение към него. Поредиците от пропити със злост коментари, които изписваш циклично и подлагаш на вниманието ни, няма да увредят или подкрепят престижа на УНСС.

Да предполагаме ли, че си представил стотици документирани случаи на корупция на посочения в статията e-mail, поради което да очакваме втора вълна от шокиращи и дори плашещи разкрития по новините?

Atman
ветеран

#2581537 - 24.02.2010 15:52 [Re: magistrat]

Цитат:

Atman, писах ти на лична преди месеци, но не ми отговаряш за критериите и списанието.

Пратих ти статията по електронната поща преди около половин година и отговор не получих нито там, нито тук. Ще се радвам да си разбрал що е туй университет.

Цитат:

Да предполагаме ли, че си представил стотици документирани случаи на корупция на посочения в статията e-mail, поради което да очакваме втора вълна от шокиращи и дори плашещи разкрития по новините?

Реших да не те притеснявам известно време и да не те занимавам с "дребни" случаи на корупция. Затова ето нещо сериозно:

Ректор под прикритие

Да не сте на мястото на ректора на Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Тези дни проф. Борислав Борисов сякаш иска да се скрие от целия свят. Телефонът му е ту изключен, ту пренасочен към секретарката.
След упорито издирване най-накрая успяваме да го открием във Военномедицинска академия, където е на прегледи. Казва ни, че е получил алергия, и много трудно се съгласява да разговаряме на живо.
Тези дни медиите непрекъснато го търсят за коментар по темата "Алексей Петров". И има защо. Преди да бъде арестуван по обвинения в организиране на престъпна група, Алексей Петров четеше лекции по корпоративна сигурност именно в УНСС. Ректорът Борисов пък е един от най-близките хора до бившата барета. Толкова близък, че само една ограда дели имотите на двамата в столичния кв. "Кръстова вада".
Пътищата на двамата се преплитат и в много други области. От края на 90-те години заемат ръководни постове в Съюза за стопанска инициатива (бивш ССИГ) - единият като председател на управителния съвет, а другият - като изпълнителен директор. От името на ССИ последователно участваха и в надзорния съвет на Националния осигурителен институт.
Дъщерята на ректора Владя Борисова, която също е преподавател в катедра "Интелектуална собственост" на УНСС, е съдружник с 3% в "Лев истейт" ООД - една от фирмите, контролирани от бившия съветник в ДАНС. Мажоритарен собственик в това дружество е приятелката на Ива Павлова - жената, с която живее Алексей Петров.
Проверка на "Капитал" установи и друг интересен факт. Председателят на общото събрание на УНСС проф. Благой Колев е от няколко години председател на надзорния съвет на "Лев корпорация". Дори нещо повече - оказа се, че в същото време той е пълномощен представител на две от израелските фирми, които са акционери в застрахователната компания "Лев инс". Справка в Търговския регистър показва, че проф. Колев е гласувал на последните две общи събрания на "Лев инс", представлявайки 44.7% от акциите.
Едва ли е изненада, че проверката в регистъра на обществените поръчки показа "Лев инс" като избрана за застраховател на недвижимите имоти на УНСС. Договорът е бил сключен в първия работен ден на 2010 г. Преди това застраховки не са правени.

Толкова съвпадения не са случайност

След всичко това може би разбирате защо ректорът на най-големия икономически университет в България избягва разговорите с журналисти. Ако се докаже, че Алексей Петров е ръководил мафиотска структура, както твърдят МВР и прокуратурата, ще излезе, че преподавателската му кариера в УНСС е била една от маските, които агентът на прикритие е ползвал в обществото. Това би значело и неприятен край за академичната кариера на ректора Борисов, в чийто университет Алексей Петров беше до съвсем скоро преподавател по корпоративна сигурност.
Ако не беше скандалът с операция "Октопод", проф. Борисов можеше спокойно да разчита на още един мандат като ректор. Поправките в Закона за висшето образование, които в момента се подготвят от ГЕРБ, предвиждат да отпадне забраната за ректорите на ВУЗ-ове да карат повече от два мандата, какъвто е случаят с Борислав Борисов (мандатът му изтича през ноември 2011). Между другото председател на работната група, подготвила законопроекта, беше... проф. Борислав Борисов.

Ректорът и Трактора

Ректорът на УНСС не крие, че познава много добре Алексей Петров. Той обаче твърди, че е шокиран от разкритията за незаконната му дейност. За първи път чул от медиите и прякора, с който го свързват. "Когато съобщиха, че е арестуван бандит с прякор Трактора, реших, че става дума за някоя тъпа мутра. Така ми прозвуча. Трактора - какво е това. То няма интелект в това", заяви пред екипа ни проф. Борисов.
Бившата барета става преподавател в УНСС в края на 90-те години като асистент на генерал-лейтенант Стоян Андреев. "Говорим за сигурност, не за охрана, бариери и сигнални устройства. А за това как една фирма да си опази икономическите тайни от конкурентите", обяснява ректорът. Година-две по-късно Алексей Петров защитава дисертация в Полицейската академия в Симеоново, което не пречи на вестниците да го представят като "доктор по икономика". (Точно като такъв беше представен в широко коментираното му интервю за в. "Труд", в което призова новия премиер Бойко Борисов да намали лихвите на банковите кредити - бел. ред.)
Академичната кариера на Петров получи тласък по времето на кабинета "Станишев", когато той изненадващо спечели конкурс за доцент в Пловдивския университет. Като хабилитиран преподавател получи правото да води лекции, не само упражнения. А след пенсионирането на титуляра в УНСС току-що провъзгласеният доцент Алексей Петров започна да преподава корпоративна сигурност и в столичния университет. Последните му лекции били миналия декември. Седмица преди ареста ректорът Борисов обсъждал с Алексей Петров превръщането на курса му в задължителна дисциплина.
"До мен като ректор досега никога не са постъпвали оплаквания по отношение на Алексей Петров", заяви в първите часове след операция "Октопод" проф. Борисов. "Университетът не е бащиния на ректора. Той не кани преподаватели. Това не е нито фирма, нито ресторант, нито бахча собственост, за да кани той или не", добави той. На въпроса как е допуснал човек, разследван за престъпления, да чете лекции Борисов заяви: "В УНСС преподаватели са били 33 министри. Защо не погледнем от тази страна."

Тънка червена линия

Двайсет години след промените УНСС продължава да е смятан за червен бастион. Може би защото навремето в него имаше най-много идеологически катедри, които преподаваха марксизъм и ленинизъм, в ръководството му винаги са доминирали бившите кадри на БКП (сега БСП).
Проф. Борислав Борисов също не крие политическата си принадлежност, въпреки че по закон висшето образование у нас би трябвало да е деполитизирано. "Преди 10 ноември ВИИ "Карл Маркс" си беше идеологически ВУЗ. Не можеше едновременно да си преподавател и да не си член на партията. Такъв вариант просто не съществуваше! Аз не го крия, наистина съм бил партиен секретар, пак казвам, никога не съм го крил, но на отделението за следдипломна квалификация. Мен например законът "Панев" не ме е хващал", заявява той преди две години в интервю за в. "Шоу". И добавя, че три поредни проверки за принадлежност към Държавна сигурност са показали, че няма досие.
Преди да стане ректор на УНСС, проф. Борисов изкара един цял мандат като депутат в 39-ото Народно събрание. По думите му той е бил поканен като представител на "гражданската квота" на левицата. Не крие близостта си с Румен Петков, която води началото си от този период. "Да, наистина съм близък с Румен Петков, но не виждам нищо подсъдно в това", каза в същото интервю той.
От периода 1997-2001 датират и по-близките му отношения с Георги Първанов, който по онова време е само депутат и лидер на БСП. По-късно, като президент, Първанов назначи от своята квота Борислав Борисов в ръководството на БНБ. (Борисов впоследствие се отказа от поста, като обяви, че причината е участието му в голям международен научен проект - бел. ред.)
През 2007 г. ректорът на УНСС влезе в екипа на президента, като стана негов съветник по въпросите на образованието, науката и икономическото развитие. Оттогава държавният глава обича да използва посещенията си в УНСС като трибуна за отправяне на политически послания. При последната си среща със студенти през ноември 2009 г. той нападна публично Борисов по темата борба с организираната престъпност. Тогава премиерът определи словесната атака на Първанов като "вероломно нападение" и необмислена постъпка.
"Събрали 15-20 студенти при неговия приятел в УНСС, за да може оттам все едно на среща със студенти... Адски ми прилича на Тодор Живков - среща със студенти. Тези номера са известни и просто вероломно ни нападна", заяви бесен Борисов.
Любопитното е, че в прословутата си реч тогава Първанов нападна Борисов, че не преследва босовете на организираната престъпност, а се занимава с "дребни" нарушения на предшественика му Станишев, каквото било изнасянето на секретни справки. "Определени среди са на път да осъдят бившия премиер, че някой някъде преместил една папка. Действа се бързо, радикално и смело. Защо не се действа така към един от символите на прехода - на мутрите, на босовете на организираната престъпност. Да сте чули нещо в последните месеци, че по подобен начин е притиснат до стената някой от големите босове", попита Първанов.
Последните събития около Алексей Петров са задочен отговор на тези критики.

Корупцията - тази банална тема

УНСС е най-старото и най-престижно висше икономическо училище в България. От много години обаче за него се носят легенди, че масово се купуват изпити и се уреждат дипломи. Възпитаниците му се шегуват, че абревиатурата УНСС значи УТРЕ НОСЕТЕ СЪОТВЕТНАТА СУМА. Стигна се и до възпяването на корупцията в популярно парче на "Ъпсурт". Познатият рефрен "Примоция в УНСС - три изпита за двеста марки и едно прасе" още повече затвърди лошата репутация на най-големия икономически ВУЗ.
Преди половин година се разбра, че корупцията не е само част от студентския фолклор, а реално съществуващ проблем. При зрелищна акция на полицията беше арестуван и даден на съд главен асистент Петкан Илиев от катедра "Икономикс". Той беше обвинен, че е участвал в престъпна група, занимаваща се с купуване на изпити, семестриални заверки срещу заплащане и явяване на кандидатстудентски изпити в УНСС от лица дубльори. Набирането на студентите и кандидат-студентите ставало с помощта на посредник от Благоевград. В схемата участвали и посредници на по-ниски нива. Цените на "услугите" варирали между 500 и 4000 лева, твърди прокуратурата. Ректорът на УНСС заяви, че е изненадан от неприятните разкрития, и побърза да уволни Петкан Илиев.
Случаят беше припомнен наскоро от министъра на образованието Сергей Игнатов, който заяви в парламента, че в момента три ВУЗ-а са разследвани за корупция. Един от тях е УНСС (другите два са Стопанската академия - Свищов, и Югозападният университет в Благоевград).
Ректорът Борисов обаче твърди, че случаят "Петкан Илиев" е единичен и в момента корупция в УНСС няма. Според него слуховете идват от компромати, които се пишат от пенсионирани преподаватели. Един от тях бил известен с взимането на пари за кандидатстудентски изпити. "Той беше мафиотът тук на кандидатстудентските изпити. По-рано се кандидатстваше с писмени работи. Той ги подготвя, той ги проверява. Който ходи на уроци при него, му казва примерно - на втората страница горе вдясно включваш в изречението думата "Витоша". И всичките изкарват изпита. Аз забраних писмените работи и въведох тестове, които се проверават с компютър", заяви проф. Борисов.
По думите му след въвеждането на тестовете оплакванията от кандидат-студенти изчезнали. А единственият сигнал за корупция бил подаден точно преди седмица. Подател на сигнала бил друг преподавател, а не студент. "Това е първият случай, откакто съм ректор. Всичко друго е "чул съм" и "казаха ми". Така не може да се реши въпросът - с "чул съм", каза ректорът.

Сигналите срещу самия ректор

Ректорът на УНСС признава, че в министерството периодично са получавани сигнали, уличаващи го в корупция, злоупотреби и лошо управление. Той обаче смята, че атаките не са срещу него, а срещу университета. "На някой не му харесва УНСС да е №1. Другата причина е да се удари президентът, понеже всички знаят, че сме близки и съм негов съветник", заяви проф. Борисов. Той добави, че знае и кой пуска компроматите за него. "Текстът винаги е един и същ, сменят само началните думи", обяви ректорът.
Едно от обвиненията срещу него е, че се вози в бандитски "Мерцедес 320" - подарък от Никола Филчев (който също е преподавател в УНСС и близък с Алексей Петров - бел. ред.).
Ректорът призна за това, но обясни, че колата не била изобщо луксозна. "Не си спомням коя година беше точно. Вече бях станал ректор. Един ден си тръгвах и Филчев излиза от час. В коридора се засичаме и той ми вика - айде да те водя да пием по един чай. Тогава ректорската ми кола беше "Форд Мондео". Качваме се и той вика: "Може ли да се возиш в такава каруца. Трябва аз да ти подаря една от конфискуваните, да не се излагаш", разказа Борисов. Две седмици по-късно му се обадил прокурор от Пловдив. "Това е някаква кола, конфискувана от някакви бандюги, не ги знам кои са. С постановление на пловдивския прокурор се предава за ползване на ректора на УНСС, а не на мен лично", добави той.
Друго обвинение срещу ректора е за това, че дъщеря му Владя Борисова е била зачислена като асистент в катедрата "Интелектуална собственост", на която той е председател. "Тая катедра аз съм я основал през 1991 г. Дъщеря ми аз съм я отгледал след развода ми. Има логика да я насоча в моето направление. Не съм присъствал на нито едно заседание, когато е обсъждан неин труд. Нарочно не съм присъствал и на защитата й, за да не си помислят, че я подкрепям", коментира Борисов. След като бил обвинен в конфликт на интереси, той подал оставка като шеф на катедрата, но не и като ректор. В своя защита Борисов посочи, че проверка показала, че 47 от преподавателите в УНСС имат някаква роднинска връзка помежду си. (Това прави почти 10%, тъй като преподавателите в университета по официални данни са 500 - бел. ред.)
Той отрече да има конфликт на интереси в наемането на "Лев инс" за застраховател на УНСС, тъй като фирмата предложила два пъти по-ниска оферта от втория в класирането. Участието на колегата му Благой Колев в същата компания като представител на две от фирмите акционери той коментира така: "За първи път го чувам това. Аз знам, че е председател на надзорния съвет на "Лев корпорация". Предполагам, че им е харесал като председател и затова са го поканили." И допълни: "Не се учудвам. Половината преподаватели са по фирми и търговски дружества, по управителни съвети на банки и т.н. Това е бизнес университет, така че е нормално да участват."
На този етап ректорът на УНСС не бърза да се разграничава от Алексей Петров. Но е възможно след време да смени тактиката си. Той дори намекна за това, цитирайки любимата си мисъл на Джон Мейнард Кейнс: "Когато фактите се променят, се налага да се промениш и мнението за тях." Удобно, нали?

взето от тук: http://www.capital.bg/show.php?storyid=861234&sp=0#storystart

Atman
ветеран

#2582416 - 25.02.2010 22:49 [Re: magistrat]

magistrat, тук http://www.webometrics.info/top500_europe.asp е класацията на европейските университети, дадени са и позициите им в света. Хайде сега внимателно потърси къде се намира "Лидерът на висшето образование (УНСС)" в България.
Приятно търсене!

crocodile

**

#2622687 - 10.05.2010 16:50 [Re: Atman]

и въпреки тази класация не мога да приема, че Колежа по телекомуникации и пощи, Русенския и Пловдивския университет са по-напред от УНСС. Не знам какви са критериите им за оценка, но това е абсурдно.

dragon's-tiger

Регистриран: 14.10.2009
    #2624468 - 13.05.2010 11:42 [Re: crocodile]

Може ли да спомена само, че фактът, че УНСС е в София, не го прави по-добър университет от кой да е в страната?

crocodile

**

#2625219 - 14.05.2010 13:56 [Re: dragon's-tiger]

А дали това, че има най-много кандидатстуденти, най-добри преподаватели с много научни постижения и признания от цял свят, най-много реализирали се завършили студенти, има някакво значение?
Но все пак аз не искам да натрапвам мнението си, всеки е свободен да учи, където желае или дори да не учи. Има професии, за които е нужно основно образование.

mokov
заслужил ветеран

Регистриран: 30.01.2009
    #2625436 - 14.05.2010 20:28 [Re: crocodile]

Определено това, че има най-много кандидат-студенти няма никакво значение. Това не може да се разглежда като показател за нивото на университета.

--------------------
Life isn't about waiting for the storm to pass... It's about learning to dance in the rain.

dragon's-tiger

Регистриран: 14.10.2009
    #2625871 - 15.05.2010 18:44 [Re: crocodile]

Най-много кандидат-студенти има, защото всеки втори умник в тази държава си мисли, че като завърши "икономиката", му се гарантира работа с 2000 лв заплата. Като вържеш това мислене с факта, че университетът е в София, където работа под 500 лв трудно се намира - ето ти комплексната причина защо има най-много кандидат-студенти, а не ВИНС-а или свищовската академия.
Най-добри преподаватели според кого? Постижения пред кого и от какъв характер?
Колко студенти са се реализирали и къде? В София, където населението се издържа от услуги, разбира се, че студентите ще се реализират от секретари през касиери до счетоводители, като последните са най-малко.
Не се заяждам, но е хубаво да се вземат предвид някои факти.

crocodile

**

#2627556 - 18.05.2010 09:02 [Re: dragon's-tiger]

Нямам нищо против Вашето мнение, но аз казвам своето. Всеки има право на избор. Където иска човек, там да учи. Аз смятам, че УНСС е икономическия университет, в който наистина получаваш знания, стига да ти се учи. Не смятам да се задълбавам и да обяснявам защо преподавателите са добри или какви постижения имат.

magistrat
неориентиран

#2654703 - 30.06.2010 20:09 [Re: Atman]

Atman, съжалявам, че се забавих така дълго време, но бях зает и едва сега намирам време.
Неведнъж в постовете си наблягах на необходимостта да се подходи с умереност, непредубеденост, внимание към чуждите аргументи. Освен факта, че това е условие за правилна и стабилна принципна основа за конструирането на диалога, неговата методична градация, то спазването на тези условия е от изключително значение за обезпечаване каквато и да било продуктивност на писането. Вече забелязах, че никой не може да "надвика" другия в един форум, никой не може да пречупи опонента при такъв формат. Въпреки това всекиму е позволена да "опита". Резултатите неизбежно се свеждат към изказване лични становища с менторски тон, неприемливо омаловажаване мнението на другите и техните доводи. Естествената реакция е "ответен отговор" - няма нужда да се води позитивен диалог, когато не се отговаря със същото. И кръгът на "надговарянето" се затавря.

Аз предлагам да се излезе от него, да не се подхожда така. Да се изходи от идеята, че не е ясно кой е прав. Но не с мисълта:"ОК, засега се отказвам от идеята си, но тя ще се докаже(аз ще я докажа) в течение на разговора". Точно обратното - с нагласата, че може би ВЕЧЕ се е оказало иначе на както си го мисля. Да е налице склонност да се отсъпи, да се признае правото на другия.

В този смисъл, Atman, очевидно е, че ти желаеш да обосновеш НЯКАКВА теза - никой тук не би го оспорил. Теза, която, явно е, считаш правилна, превъзхождаща тази на другите пишещи. Това се явява пречка за облагородяването на разговора, нещата се поляризират на "атака/защита", "доказване/опровергаване".

Понякога такъв вид разговор, дори често, е нужен и дори неизбежен.
Но в тази форма на беседване - в Интернет форум - тя не може да носи със себе си продуктивност, защото никой не е склонен да отстъпи "просто така, щом като може и да не отстъпи".
И поради това мисля, че не трябва да се изхожда оттам, а от НЕУТРАЛНА, балансирана позиция и да се търси НЕИЗВЕСТНАТА(но не "неизвестната на другите, а известна само на мен") истина.

Leo_Messi
неориентиран

Регистриран: 01.07.2010
    #2655506 - 01.07.2010 22:31 [Re: mokov]

Определено не са ти ясни много много нещата.Ако това ,че има най-много кандидат-студенти не е показно,то кое е това нещо,което прави един университет по-добър от друг.Обмислях да ти разкажа приказката за киселото грозде,но се досетих,че "ВИЕ" учите именнно тези полезни работи на лекции.Познавам поне 5 души,които говорят по същия начин за УНСС,но най-странното е О,Боже та те всички са кандидатствали именно в него.

mokov
заслужил ветеран

Регистриран: 30.01.2009
    #2655875 - 02.07.2010 13:46 [Re: Leo_Messi]

Мисля, че нещата са ми достатъчно ясни, тъй като от 20 г. работя в този бранш. Университетски преподавател съм (доцент).
Много са показателите за оценка на един университет (не само броя кандидат-студенти), Например: качество на учебния процес, съвременна материална база, брой хабилитирани преподаватели, развитие на научно-изследователската дейност, сътрудничество с признати европейски университети, връзки с потребителите на кадри и др. Сега повечето завършващи средното си образовани се насочват към специалности където лесно се изкарва и където след завършването могат да се уредят на по-лека и по-високоплатена работа, напр. право, банково дело, финанси, мениджмънт, стопанско управление и др. А има специалности които не са толкова привлекателни (те между другото никога и не са били привлекателни не само у нас, но и в чужбина), напр. инженерните специалности (особено машинното инженерство). Причината за това е, че са свързани с производството, трудни са за изкарване, а и инженерните професии не са така добре палтени както някои други. В същото време промишлеността започва да изпитва нужда от такива кадри. Това не означава, че университетите които обучават по тези специалности не са по-добри.
Аз съм преподавател в Технически университет. В нащия университет освен два инженерни факултета има и стопански факултет. За инженерните специалности кандидатите са малко и даже има специалности където не може да се изпълни държавната поръчка (остават непопълнени места). В същото време има значително по-голям брой кандидати за специалностите в Стопанския факултет. Причините са тези които ти изброих по-горе. А в този факултет се завършва значително по-лесно, обучението по-много от дисциплините е напълно формално, недостигат хабилитирани преподаватели и се налага да превличат външни. Някои специалности, след акредитацията даже бяха закрити, тъй като получиха незадоволителна оценка. А много от инженерните специалности получиха много-добра оценка.
Е, това означава ли, че този факултет е по-добър от инженерните факултети, след като напливът на студенти основно е там?

Leo_Messi
неориентиран

Регистриран: 01.07.2010
    #2656731 - 03.07.2010 19:37 [Re: mokov]

Напълно съм съгласен с Вас и Ви поднасям своите извинения .Но бих желал да ,Ви, попитам броя на кандидат-студентите не е ли гласа на пазара,който показва,че завършвайки УНСС ще се реализираш по-добре.Преди време четох статия ,в която пишеше ,че бизнесът е наел най-много кадри завършили УНСС.Бих желал ,като академичен човек да ми обясните,защо инженерните специалности западат в България според Вас?Бих желал,да ми обясните и според Вас лесното завършване в стопанските дисциплини ли е причината за този наплив или добрвата реализация?

Редактирано от Traktora (03.07.2010 19:40)

Atman
ветеран

#3062822 - 14.06.2013 18:51 [Re: Atman]

Слово, вероятно на първенецът на випуска в УНСС:
http://www.unikalno.net/06/tova-li-sa-visshistite-na-ba-lgariya/

По-скоро тъжно отколкото смешно.

Редактирано от Atman (14.06.2013 18:52)

Marcellaaaa
неориентиран

Регистриран: 30.06.2013
    #3068545 - 30.06.2013 22:00 [Re: crocodile]

Аз съм студентка в УНСС. На мнение съм, че университета наистина е най-добрият в България. Колкото до това дали се получават знания - това си зависи само и единствено от нас студентите. Който има желание учи, който не - разчита на преписване...

fil40
неориентиран

Регистриран: 14.04.2014
    #3153961 - 14.04.2014 12:07 [Re: Marcellaaaa]

Напълно съм съгласен с Вас! Особено магистратурите им са много силни. Попаднах на една статия за Факултет „Международна икономика и политика“ към УНСС Наистина изглежда да си заслужава човек да учи там, поне според мен

Kotseto
меринджей
*

Регистриран: 06.05.2014
От: София / Берлин
    #3168581 - 21.05.2014 19:02 [Re: fil40]

Истината е ,че много от нещата за които обвиняват УНСС ,са характерни и за останалите ВУЗ-ове ,изобщо за цялата система на висше образование. Не е тайна за никого ,че масата студенти излизат от университетите неподготвени за работа и негодни да покрият нуждите на бизнеса.Практика,работни навици и умения няма как да добиеш в български университет. В този ред на мисли УНСС ,пак казвам,не се различава от останалите. Ако просто искаш да завършиш и не си тотално лишен от интелект - ще се дипломираш. И дотам.

gdimitrov
неориентиран

Регистриран: 01.07.2014
    #3179204 - 01.07.2014 14:08 [Re: Marcellaaaa]

Аз също съм на такова мнение за УНСС, особено пък ако говорим за факултет Международна Икономика и Политика, където декан е професор Антоанета Василева.

Редактирано от Nadin (05.08.2014 15:09)

nadq_44
неориентиран

Регистриран: 19.04.2015
    #3269707 - 21.04.2015 20:50 [Re: gdimitrov]

Според мен всеки университет има минуси , така че трябва да се гледа от всички страни.Има университети , които са най - добрите например със програрамине , физика или химия.

Ivenceto
Новак

Регистриран: 19.02.2016
    #3339728 - 19.02.2016 16:35 [Re: СофtСправка]

Цитат:

Това е Университет-Правеню - разбира се, че за момента е престижен, но "В напълно обновената аула "Максима" тържествено бе открита новата академична учебна година - 87-ма по ред за Университета за национално и световно стопанство" тази 87-ма година е напълно непонятна - УНСС е на по-малко от години.

Напълно съм съгласна с теб!!!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 41561

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.065 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.