ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Обща дискусия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Atman
ветеран

Регистриран: 22.06.2007
От: връх Мусала
Re: УНСС - най-престижният университет у нас?
    #1990014 - 29.12.2007 17:01 [Re: mirranda]

Мило момиче, струва ми се, че даваш глобални оценки без да си достатъчно запозната. А за това кой и как оценява университетите, моля те, прочети какво съм писал по-рано. Енджи също ти отговори.
А доктори излизат както от МУ, ТУ и ВИАС (УАСГ), така и от СУ, други университети и БАН. Не бъркай доктор с лекар.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
mypoints
избухлив комарджия

Регистриран: 21.05.2004
От: Министерство на пропагандата
Re: да, някои от лекарите са доктори...
    #1990391 - 30.12.2007 12:47 [Re: Atman]

Цитат:

Мило момиче, струва ми се, че даваш глобални оценки без да си достатъчно запозната. А за това кой и как оценява университетите, моля те, прочети какво съм писал по-рано. Енджи също ти отговори.
А доктори излизат както от МУ, ТУ и ВИАС (УАСГ), така и от СУ, други университети и БАН. Не бъркай доктор с лекар.

напълно съм съгласен.
доктор е научна титла, която много от лекарите си присвояват!

ПП: генералното заблуждение предполагам идва от там, че в английският език думата "doctor" се употребява в смисълът й на "лекар"...

ПП2: иначе, научната титла доктор в САЩ се изписва като PhD

--------------------
... има много неща в живота, които са полезни и не са задължително приятни.

СофtСправка
почетен член
**

Регистриран: 23.09.2007
    #1992441 - 02.01.2008 22:35 [Re: Енджи]

Цитат:

в Биологическия и Химическия факултет на СУ е пълно със студенти, не успели да влязат медицина и нямащи желание да учат по специалността, която са успели да влязат

Това твърдение не е ли доста нелепо на фона на малкият брой приети студенти в тези факултети?
Освен това, в Биологическия факултет например се влиза с доста по-висок бал, отколкото в МУ.

Енджи

**

Регистриран: 17.11.2007
    #1992910 - 03.01.2008 17:56 [Re: СофtСправка]

Цитат:

Цитат:

в Биологическия и Химическия факултет на СУ е пълно със студенти, не успели да влязат медицина и нямащи желание да учат по специалността, която са успели да влязат

Това твърдение не е ли доста нелепо на фона на малкият брой приети студенти в тези факултети?
Освен това, в Биологическия факултет например се влиза с доста по-висок бал, отколкото в МУ.

Написала съм каквото съм видяла преди 10-ина години, когато започвах първото си висше образование. Явно сега нещата са се променили и студентите са понамалели като брой? Съжалявам, че не се разходих до София, за да проверя колко от записалите се в Биологическия факултет студенти, са кандидатствали и медицина, и кой с какъв бал е влязъл? Чудя се обаче, за какво се опитвате да спорите – може би за това коя част на човешкото тяло е най-важна? - Ами хубаво е всички да са си на мястото, никоя от тях да не липсва и всички части да функционират правилно! Същото важи и за университетите – има няколко, които са най-престижни, но никой от тях не е толкова универсален , че да замени другите!!! Ето и един елементарен пример – развитието на Медицината е силно зависимо от развитието на Био-технологиите, Химията , Физиката, Компютърната техника и технологии, че дори и от Математиката и Информатиката -всеки първокурсник в Медицинския университет, учейки Биофизика и Медицинска физика предполагам го е осъзнал, едновременно с радостта, че няма да му се наложи да ги учи по-подробно, както ги учат в СУ!

Има една мисъл на Гьоте, която обобщава мненията на всички ни, изказали се по-темата : „Човек вижда толкова, колкото знае.“
Университетът е първото стъпало в професионалната ни реализация и е хубаво да започнем от по-високо. Предполага се, че марковите продукти са по-качествени, но пък има и много качествени продукти, които не са маркови, а студентите са си нещо като продукти за университетите - надявам се да няма засегнати от метафората, но икономически погледнато нещата са точно такива. По-високият старт, обаче, не е гаранция, че ще се изкачим по-нависоко от тези, които са започнали от по-ниското стъпало, но са имали амбицията, волята, силите и късмета да постигнат повече!
Толкова от мен по темата!
Успешна Нова Година на всички настоящи и бивши студенти!

СофtСправка
почетен член
**

#1994136 - 04.01.2008 22:46 [Re: Енджи]

Цитат:

Написала съм каквото съм видяла преди 10-ина години, когато започвах първото си висше образование. Явно сега нещата са се променили и студентите са понамалели като брой? Съжалявам, че не се разходих до София, за да проверя колко от записалите се в Биологическия факултет студенти, са кандидатствали и медицина, и кой с какъв бал е влязъл?

Едва ли е необходима разходка до София за човек с достъп до интернет, без значение колко висши образования е започнал преди години:
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=1617&sectionid=2&id=00010 - това е за 2005 г.
"Биотехнологиите и молекулярната биология са тазгодишните лидери с най-висок бал в СУ. Следват ги политологията, публичната администрация и скандинавистиката. Единствените специалности, при които балът за прием при мъжете е по-висок от този при жените, са математическите."

http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=276478 - 2006 г.
"Новите специалности са с по-висок приемен бал от традиционните, коментира началникът на учебния отдел. Той даде пример със специалност "минало и съвремие на Югоизточна Европа", която е с по-висок бал от другите специалности в Историческия факултет. Подобна е ситуацията и с новите специалности в Химическия факултет и във Факултета по математика и информатика."

Цитат:

Университетът е първото стъпало в професионалната ни реализация и е хубаво да започнем от по-високо. Предполага се, че марковите продукти са по-качествени, но пък има и много качествени продукти, които не са маркови, а студентите са си нещо като продукти за университетите - надявам се да няма засегнати от метафората, но икономически погледнато нещата са точно такива. По-високият старт, обаче, не е гаранция, че ще се изкачим по-нависоко от тези, които са започнали от по-ниското стъпало, но са имали амбицията, волята, силите и късмета да постигнат повече!

С това съм съгласен, но то е до индивида, а не до институциите - които тук дискутираме.

СофtСправка
почетен член
**

#1994141 - 04.01.2008 22:49 [Re: Atman]

Цитат:

Е, тя даже не е наясно, че в СУ има специалност Медицина.

Енджи

**

#1994753 - 05.01.2008 16:34 [Re: СофtСправка]

Каква точно теза искаш да защитиш с тези факти?
Без да коментирам, само да вметна, че кандидатстудентският бал зависи не само от подготовката на кандидат-студента, но и от трудността на изпита - имай го в предвид ако ще правиш някакви сравнения м/у БФ и МУ, или м/у различните специалности в СУ! Като пример в подкрепа на твърдението ми : с математика в УНСС и Стопанска академия на първо класиране се влиза с по-висок бал, отколкото в Софийския университет (ако искаш си направи справка, но най-добре реши задачите от 2007г. (тях може би още ги има в интернет) в трите ВУЗ-а и ще се убедиш сам!)

Цитат:

С това съм съгласен, но то е до индивида, а не до институциите - които тук дискутираме.

Институциите не са всесилни, колкото и да са престижни – резултатите на изхода на един ВУЗ, за различните студенти, са различни.

СофtСправка
почетен член
**

#1995354 - 06.01.2008 13:47 [Re: Енджи]

Цитат:

Каква точно теза искаш да защитиш с тези факти?

Не защитавам теза - просто представям факти.
Ти написа - "в Биологическия и Химическия факултет на СУ е пълно със студенти, не успели да влязат медицина и нямащи желание да учат по специалността, която са успели да влязат" - въпреки, че са го направили с най-висок бал. И ти ли не си наясно, че в СУ има специалност Медицина?
Говориш за преди 10-ина години - а нещо да кажеш за преди 30-ина? Или преди 90-ина? Тогава кой университет е бил?

Цитат:

Институциите не са всесилни, колкото и да са престижни – резултатите на изхода на един ВУЗ, за различните студенти, са различни.

Темата е за институциите - не го ли разбираш това?
Остави ги студентите, като индивиди... всеки добър студент ще извлече най-доброто от ВУЗ-а си.

Енджи

**

#1995565 - 06.01.2008 19:46 [Re: СофtСправка]

Цитат:

Не защитавам теза - просто представям факти.

Ето ти анализ на фактите. Високият бал може да означава, че изпитът за влизането е бил лесен. И аз ти дадох пример с математиката, защото е по-простичко – изпитът по математика в Софийския е доста по-труден от този в УНСС и затова балът за влизане на по-конвертируемите специалности в УНСС е по-висок, в сравнение с бала за влизане на по-предпочитаните специалности от кандидат-студентите във ФМИ. Така по твоята логика за бала излиза, че в УНСС влизат най-добре подготвените кандидат-студенти. Написах ти още, че не можеш да сравняваш и баловете за влизане в отделните специалности в СУ, имайки в предвид, че за влизането в някои от тях, се изисква предимно добра памет, а за други - освен добра памет се изисква и мислене. Така, че твоите факти са само ориентировъчни много вероятно е част от изкаралите по-високите оценки в БФ да са се представили също толкова добре и на изпитите в медицинските университети и да са отишли в някой от тях? А моето изказване за част от студентите в БФ беше провокирано от постинга на Миранда – така, че ако ще защитаваш БФ и СУ, насочи се към опровергаването на твърденията там! Безспорен факт е, каквото и да си говорим тук, а и трите поместени класации го потвърдиха,че Софийският университет"Св. Климент Охридски" засега запазва лидерската си позиция сред университетите в България.

СофtСправка
почетен член
**

#1996433 - 07.01.2008 19:17 [Re: Енджи]

Цитат:

Ето ти анализ на фактите. Високият бал може да означава, че изпитът за влизането е бил лесен.

По-лесен от този в МУ? И това се случва поредни години Едва ли го мислиш наистина...

Цитат:

Така, че твоите факти са само ориентировъчни много вероятно е част от изкаралите по-високите оценки в БФ да са се представили също толкова добре и на изпитите в медицинските университети и да са отишли в някой от тях? А моето изказване за част от студентите в БФ беше провокирано от постинга на Миранда – така, че ако ще защитаваш БФ и СУ, насочи се към опровергаването на твърденията там!

На които всеки може да прави свободен анализ

В статията пише:
"Началникът на отдел "Студенти" Жулиета Атанасова отбеляза, че през първия ден за записване след първото класиране са се записали половината от приетите в специалностите в Юридическия факултет, във Факултета по класически и нови филологии и в новите специалности във Факултета по математика и информатика.

Според нея вероятно няма да има второ класиране в специалностите "право", "психология", "публична администрация", "молекулярна биология", "биотехнологии", "журналистика"."

Което е показателно, че "много вероятно е част от изкаралите по-високите оценки в БФ да са се представили също толкова добре и на изпитите в медицинските университети и да са отишли в някой от тях?" всъщност ИЗОБЩО НЕ Е много вероятно Ако бяха отишли другаде, щеше да има второ класиране - за по-слабите студенти

Цитат:

Написах ти още, че не можеш да сравняваш и баловете за влизане в отделните специалности в СУ, имайки в предвид, че за влизането в някои от тях, се изисква предимно добра памет, а за други - освен добра памет се изисква и мислене

Високият бал за едни специалности, сравнен с други, е показател за това къде влизат отлични студенти и къде влизат такива с по-ниско ниво. Не става въпрос за едни и същи студенти, изкарали различен бал на различен тип изпити.

Колкото до мненията на Миранда - не мисля да ги коментирам - по очевидни причини
Явно твоята позиция доста се припокрива с моята, с изключение на презумпцията, че Медицината задължително е по-търсена от съвременните природо-научни специалности.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 40614

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.048 seconds in which 0.032 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.