ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Обща дискусия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
kratuna
старо куче

Регистриран: 30.06.2009
Re: осакатяването на децата ни от некадърни учители
    #2518505 - 25.11.2009 20:40 [Re: Signiorita]

Цитат:

Много е вероятно при една жалба в инспектората да се види кой крив, кой прав.

Обикновено от инспектората се обаждат на съответната директорка, оплюва се между колеги неблагодарния родител и се пише едно напълно удовлетворително обяснение по случая. След това върху нещастното дете на жалбоподателя се нахвърля цялото учителско войнство - за кратко време то от добър и примерен ученик се превръща в най-голямата заплаха за учебния процес и мира в съответното училище. Следват ежесрочни предложения за наказание и дори изключване на престъпника, и единствено благодарение на непримиримата съпротива на провинилия се родител и самоотвержената подкрепа на няколкото свестни учители, задължително числящи се към аутсайдерите в преподавателския състав, детето на косъм се задържа в елитното, но недооценено училище.

Редактирано от kratuna (25.11.2009 20:45)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
dragon's-tiger

Регистриран: 14.10.2009
    #2518608 - 25.11.2009 23:39 [Re: Signiorita]

Аз имам едни много болни теми, свързани с даскалската професия и практика. Първо - какви хора влизат в специалностите, от които излизат основно учители? Второ - по-лошото - какви хора влизат да учат каквато и да е педагогика (особено НУП и ПУП)? Трето - тези хора кадърни ли са?
Личен отговор на въпроси 1 и 2 - хора, които не са успели да влязат друго. Личен отговор на въпрос 3 - 98% не стават и никога не са желали да станат.

Signiorita
добро момиче

Регистриран: 28.01.2005
От: от мечтите
    #2518861 - 26.11.2009 10:52 [Re: kratuna]

Всъщност аз от прочетеното разбрах, че и тия в инспектората са маскари, нека някой друг се "жертва", да не е моето дете. Наблюдението ми показва, че и самото учителско съсловие в дадено училище недолюбва кофтито учители, дори когато са протежирани от директора. При една евентуална жалба в инспектората има шанс и от добър край, а при липса на такава, само ще си плюем тук образованието и отговорът е 100 % НЕ за детето.
Породи кофти учители, колкото ще човек, но пък като си прати детето в ръцете им, иска не само да е здраво физически, а и да го научат на нещо, както и денят му да не минава в психологически тормоз. Когато насреща видимо го тормозят и необучават, хубаво е да се вземат мерки това да се промени.
Не е задължителни тези в инспектората да са незаинтересовани, невършещи си работата, да ги мързи да се вдигнат от стола и да не са готови да не направят нищо, за да си заслужат заплатата. Дори да са напълно безчовечни и в приятелска връзка не само с директора, а с целия персонал, ще направят нещо, за да си "вържат" гащите". В повечето случаи една жалба води след себе си освен останалите и финансова проверка, така че още при телефонното обаждане, директорите гледат да реагират и да разнищят въпроса.
Особено когато учителят/ката е толкова неуметна, радителите на останалите деца, а и самите деца, дори не само те, а и от другите класове, застават срещу нея, защото някой е дал възможност да реагират.
Не мога да отговарям за характера на учителя и че няма да се опита да отмъщава на детето, но и срещу това си има лек. Намирам, че да се оплакваме само и то, не където трябва, не води до нищо.

Не защитавам учителите, защото и аз като родител, както и много от вас предполагам, са се напатили от калпави учители, но аз лично гледам не само да си мълча, а да реагирам, защото освен всичко останало, така си възпитавам детето в примирение, а това не бих искала.

--------------------
Няма непревземаеми крепости, има лоши стратези.

Believer
рекордьор

Регистриран: 05.10.2005
От: UK
    #2518928 - 26.11.2009 12:21 [Re: Signiorita]

Цитат:

Всъщност аз от прочетеното разбрах, че и тия в инспектората са маскари, нека някой друг се "жертва", да не е моето дете.

Даже и да знаят ,че жалбата отразява реални факти нито инспекторите,нито шефа на РИО-то могат да променят нещо

Цитат:

Наблюдението ми показва, че и самото учителско съсловие в дадено училище недолюбва кофтито учители, дори когато са протежирани от директора. При една евентуална жалба в инспектората има шанс и от добър край, а при липса на такава, само ще си плюем тук образованието и отговорът е 100 % НЕ за детето.

Така е в момента.
Директорите са си осигурили закрила от някоя партия или
***.Учителите, даже да не са протеже на директора, са протежета на някой друг по-силен и така върви образованието.
Директорите да са на мандат по четири години-колкото завлекли ,завлекли.
Да не се крият учителските места и не да се назначават
пенсионери и
нередовни учители, (уж нямало кандидати )
или пък някои учители да работят - на уж де- на по две места,защото са съпруг или съпруга на еди-кой си от областта или
общината.В замяна на директорката се отпускат общински имот - уж да прави кабинети за тези супер специалисти ( а те дори не се явяват на работа)

--------------------
Истината е за всички!

Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
    #2518939 - 26.11.2009 12:50 [Re: естир]

Моят проблем беше с английския, във Втора Английска гимназия, в София. Известно време там се подвизаваше една учителка, която просто не умееше да се справя с учениците и те бяха много закъсали в подготовката. Разговор между нея и родителите ни даде представа за проблема: тя не искаше да пише довйки, не искаше да прави забележки, не искше по никакъв повод да наказва учениците, особено момчетата, които стърчаха с 50 см над нея. На въпроса защо не прави нищо, с което да даде на децата да разберат, че не се учи така, тя отговори:"Ама как така да им пиша двойки?!? - Ми те с големи." - Тая жена бъркаше ръста не децата с психическото им съзряване... Голям проблем беше, защото по-голямятя част искаха да кандидатстват за ВУЗ в чужбина. Както и а е, след известно време я смениха и следващата преподавателка успя да навакса пропуските...

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

kratuna
старо куче

#2518946 - 26.11.2009 13:09 [Re: Signiorita]

Вярата в доброто е хубаво нещо. Осигурява уют, хармония, предсказуемост. Може да вдъхнови безброй въображаеми битки на справедливостта и да дари победата.
Но изисква внимателно и грижовно отношение: не бива да се извежда навън, когато е студено; трябва да си стои там, където й е мястото, а именно – в света на идеите. Не бива в никакъв случай да се изпитва, освен в контролирана среда.
Защото и тя като всяка вяра е крехка, ефимерна и притежава свойството при сблъсък с действителността да се трансформира в нещо друго, например цинизъм.

Believer
рекордьор

#2519070 - 26.11.2009 16:29 [Re: kratuna]

Цитат:

Вярата в доброто е хубаво нещо. Осигурява уют, хармония, предсказуемост. Може да вдъхнови безброй въображаеми битки на справедливостта и да дари победата.
Но изисква внимателно и грижовно отношение: не бива да се извежда навън, когато е студено; трябва да си стои там, където й е мястото, а именно – в света на идеите. Не бива в никакъв случай да се изпитва, освен в контролирана среда.
Защото и тя като всяка вяра е крехка, ефимерна и притежава свойството при сблъсък с действителността да се трансформира в нещо друго, например цинизъм.

Ще имам в предвид тази препоръка,но кой и кое намираш за циничен и цинизъм?

--------------------
Истината е за всички!

Believer
рекордьор

#2519098 - 26.11.2009 17:08 [Re: kratuna]

Цитат:

БЪЛГАРО-АМЕРИКАНСКА КОМИСИЯ ЗА ОБРАЗОВАТЕЛЕН ОБМЕН
Българо-американската комисия за образователен обмен “Фулбрайт” е официално учредена на 9 февруари 1993 г. за срок от десет години по силата на двустранно споразумение между правителствата на САЩ и Република България, подписано на 2 септември 1992 г. На 3 декември 2003 г. беше подписано ново безсрочно споразумение между двете правителства.

Комисията е двунационална и се ръководи от Борд, който се състои от пет американски и пет български граждани. Те представляват основните държавни и обществени дейности: управление, образование и бизнес. Почетни съпредседатели на Комисията са американският посланик и българският министър на образованието и науката. Изпълнителен директор на комисията е доц. д-р Юлия Стефанова. Административният състав на Комисията включва двама програмни координатори, главен счетоводител, счетоводител/касиер, консултант по образованието в САЩ, административен секретар, координатор на учебния център в София и координатори на регионалните информационно-учебни центрове.

Основният източник на финансиране на програмата “Фулбрайт” и на Комисията в България са средствата, ежегодно отпускани от американския Конгрес. Те възлизат на около 700 000 долара. От 2009 г. българското правителство отпуска 140 000 долара годишно за увеличаване на бюджета на програмата.

Основната функция на Комисията произтича пряко от целите на програмата “Фулбрайт”. Тя се състои в администриране на академичния обмен на български и американски учени, докторанти, учители, училищни директори и специализанти, както и в разпространяване на информация за възможностите за обучение, научни изследвания и преподавателска дейност в САЩ.

Преди учредяването на Българо-американската фулбрайтова комисия образователният обмен е осъществяван в ограничени рамки като от 1967 до 1993 година броят на българските стипендианти е 102, а на американските – 80. От 1993 до 2009 г. общо 686 български и американски специалисти са получили стипендии за следните програми: фулбрайтови стипендии за преподавателска и изследователска дейност и стипендии за магистърски и докторски програми, стипендии по програмата “Хюбърт Хъмфри”, фулбрайтова програма за обмен на учители и училищни директори, летен семинар “Фулбрайт-Хейз”, летни институти по американистика, програма за фулбрайтови експерти. Общият брой на българските и американските стипендианти от 1967 до 2009 година е 868. От тях 459 са българи и 409 – американци.

Консултантският център, създаден през 1994 г., осъществява друга важна дейност на Комисия “Фулбрайт”. Той предлага информация и консултации за възможностите за обучение в САЩ, процеса на кандидатстване в американски университети, източниците за финансиране и кандидатстване за финансова помощ, американските стандартизирани тестове, езиково обучение, годишния фулбрайтов конкурс и други конкурси. В него се провеждат индивидуални и групови консултации всеки ден от понеделник до петък. Годишно около 11 000 души получават информация в офиса на центъра, по телефон и по електронна поща.

През 1995 г. е създаден учебен център към Комисия “Фулбрайт” в София, който предлага обучение по английски език на всички нива, бизнес английски и подготовка за приемните изпити в американски университети и колежи – iBT TOEFL, SAT, GRE, GMAT. В учебния център се обучават над 400 души всяка година.

През ноември 1996 г. в Пловдив е открит център за провеждане на изпита SAT, на който се явяват над 520 ученици годишно.

През 1997 г. към Комисия “Фулбрайт” е създаден компютърен център за провеждане на изпитите iBT TOEFL, GRE, GED, EPSO и др., на които се явяват над 2 700 кандидати годишно.

За осъществяване на основните цели за популяризиране на ежегодните конкурси за стипендии и възможностите за обучение и специализация в американски университети към Българо-американската фулбрайтова комисия функционират и учебно-информационни центрове в градовете: Пловдив, Велико Търново, Видин, Сливен, Смолян, Шумен и Кърджали.

Комисията издава тримесечен бюлетин, който се публикува на нейната интернет страница: www.fulbright.bg

От 1994 г. на всеки две години Комисията организира международни фулбрайтови конференции, посветени на основни проблеми на образованието, културата, познанието и перспективите на гражданското общество:

1994 – “Премахване на бариерите чрез международно образование”

1996 – “Опознаване на различията и изграждане на мостове”

1998 – “Образование и гражданско общество в посттоталитарния свят”

2000 – “Глобализация и културни различия”

2002 – “Познание, власт и свобода в променящия се свят”

2004 – “Укрепване на трансатлантическото сътрудничество и европейската интеграция чрез образователен и културен обмен”

2006 – Култура, образование и лидерство днес и утре”

2008 "Образование и общество: проблеми, перспективи, прогнози"

От 2002 г. Комисията провежда ежегоден двуседмичен Международен фулбрайтов летен институт. Институтът предлага едноседмични и двуседмични интердисциплинарни курсове в различни области на науката, културата и изкуствата и богата културна и туристическа програма. Курсовете са насочени към широка аудитория от студенти, докторанти, млади университетски преподаватели и специализанти от цял свят. Актуална информация за Института можете да намерите в интернет: www.fisi-bg.info

А какво мислиш за това финансиране на образование съотнесено към нашето родно???

--------------------
Истината е за всички!

kratuna
старо куче

#2519136 - 26.11.2009 18:21 [Re: Believer]

Доколкото схванах, става дума за някаква програма за стимулиране на бизнес & културния туризъм.
Не разбирам какво ме питаш? Какво общо има това с българското образование и неговото финансиране?

Signiorita
добро момиче

Регистриран: 28.01.2005
От: от мечтите
    #2519930 - 27.11.2009 16:10 [Re: kratuna]

Цитат:

Освен представата ти за вярата, което не е много по темата, не разбрах какво искаш да ми кажеш.
Не бива да вярвам, от което следва да не правя нищо, а да се оплаквам само какви са ужасни учителите и директорите н българските училища (общинските).

Да не вярвам в добото, а ако може да обърна другия край?

До сега съм се и оплаквала, и в редките случаи съм си мълчала. Резултатите също са били различни и в двата случая. Да, като цяло системата е порочна, но едва ли само с констатации тук има някакъв шанс на промяна. Аз лично бих опитала да променя нещо, дори и да се срещна с цинизма и колкото и малък да е успеха ми, си заслежава пред бездействието. Циници срещам и тук, само дето това не променя положението в училищата.

--------------------
Няма непревземаеми крепости, има лоши стратези.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 11496

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.014 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.