ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Обща дискусия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Nell
фея

Регистриран: 25.03.2004
От: градът на мечтите
Re: Магистратурите
    #814199 - 08.06.2005 15:32 [Re: MyPa TpuO]

Муричка и аз се интересувам от магистратурите защото тази есен ще се дипломирам живот и здраве..и все още незнам какво да запиша..завършвам "счетоводство и контрол" и се чудя дали да пиша "финанси" или "маркетинг и реклама"(макар че такава магистратура май никъде нема) или "Банково дело"..разгледах магистратурите към БАН - там поне цените са нормални не са по 1000+ семестриално..но още не мога да реша..

--------------------
THE GREATEST THING THAT YOU WILL EVER LEARN IS JUST TO LOVE AND BE LOVED IN RETURN...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Angra
x

Регистриран: 25.01.2004
От: dark.......
    #814237 - 08.06.2005 15:44 [Re: MyPa TpuO]

аз имам повече време, но ми се иска да знам какво искам да правя. та отсега се ослушвам и интересувам от магистратурите.. а СУ имат ли си някаква страница за магистрите?

--------------------
Всички усилия на човека са насочени
за постигането на някаква цел, а
когато тя е постигната, ние с
учудване разбираме, че там няма
нищо друго освен това, което сме
искали.

Джуджанка
Player vs Environment

Регистриран: 03.06.2003
От: те тука
    #814456 - 08.06.2005 17:15 [Re: Angra]

Значи, отиваш на сайта на СУ - www.uni-sofia.bg и там, като идеш на съответния факултет, който те интересува, кликаш на "Уеб-страница". За повечето магистратури към различните специалности има поне някаква информация, не за всички обаче

--------------------
When in deadly danger,
When beset by doubt,
Run in little circles
Wave your arms and shout!

Angra
x

Регистриран: 25.01.2004
От: dark.......
    #814593 - 08.06.2005 18:29 [Re: Джуджанка]

мда гледала съм там, но е много постно инфото. след време ще си взимам справочник.

--------------------
Всички усилия на човека са насочени
за постигането на някаква цел, а
когато тя е постигната, ние с
учудване разбираме, че там няма
нищо друго освен това, което сме
искали.

asdasd

Регистриран: 13.09.2004
    #823820 - 14.06.2005 17:29 [Re: Sol y Sombra]

Цитат:

Това беше просто пример - явно неподходящ. Става въпрос за магистратурите, които не изискват предварителни познания по материята: за мен самата идея е абсурдна, защото магистратурата по същността си е най-високата степен в някоя област преди докторската, т.е. магистратурата е максималната специализация в дадена област, която може да се получи преди докторското ниво. За да стигнеш до тази най-висока степен, трябва да имаш база, на която да стъпиш, а това е бакалавърското образование. Затова е неоправдано да се обявяват магистратури, които предагат един съкратен курс по напълно нова специалност - това просто не е магистратура, а следдипломна квалификация. Дотук добре, но защо се получава степен "магистър" от такива магистратури? После излиза, че някой с бакалавър по МИО (4.5 г.) + магистър по МИО (1 г.) = общо 5.5 г. обучение по МИО, накрая има същата магистърска степен като някой с бакалавър по педагогика (например) и магистърски курс по МИО (от 2 години). Двете неща не са равностойни, откъдето и да го погледнем Но тапиите са равностойни

Тука малко излиза като в поговорката: "Не е важно на мен да ми е добре а на вуте да му е зле" Кви са тия сметки. Човека от другата специалност също е минал през ада на пълното следване за да придобие право да следва за магистър. Вярно е, яе за някои специалности е абсурдно да те вземат от друга специалност, но не за всички е така.

Пък и не е ли вярно, че ако нямаш подготовката и знанията на този дето е учил за бакалавър по тази специалност, ти просто няма да можеш да си вземеш нито един изпит.
Аз познавам хора които вкъщи, просто защото им е наистина интересно са научили повече от 99% студенти учещи тази специалност. Пък и сега като гледам какво съм научил в университета за 4 години и какво на работа за половин година, искам да ви кажа че тези 4 години все едно съм ги изгубил. Разбирам защо не гледат дипломата, като те взима за работа.

Нали знаете: 1 час практика е повече от 2 дена четене на книги. Затова нашето изцяло теоретично образование за нищо не става. В това американците, колкото и да ги обвиняваме че са тъпи, са на светлинни години пред нас.

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #823972 - 14.06.2005 19:25 [Re: asdasd]

Не съм уточнила точно за каква магистратура става въпрос, но ето повече инфо: говорех за магистратури, които предлагат да научиш за 1 година гръцки, например, без преди това да имаш грам понятие от гръцки. Гръцкият пак е само пример - не знам дали има такава магистратура, но е важен принципът: елате без капка предварителни знания или само с някаква елементарна основа, а ние за 1 година ще ви направим магистри. Това е несериозно - и за предлагащите такава магистратура, и за кандидатите. Твоят случай ще бъде в същата категория, ако индийската ти магистратура включва и хинди: за 1 година или дори за 2 е изключено да станеш специалист на ниво "магистър", затова е необосновано да се получава магистърска степен за такова образование. Просто т.н. магистратура няма да може да ти предложи достатъчно, а не че ти няма да можеш да усвоиш достатъчно информация: ти можеш да си четеш и без магистратура, щом те интересува, и резултатът може да е даже по-добър Но магистратурата ще ти даде документ за магистърска степен, а познанията, които ти е дала (като изключим всичко странично, което ти евентуално си научил по своя инициатива, но което не ти е предложено от университета), няма да съответстват на тази степен

Но законът го позволява, разбира се, а и всеки е свободен да прави всичко, което желае (в разумни граници). Така че дерзай, щом те интересува индийската култура Само не разчитай много на т.н. магистратура - поне не за придобиване на достатъчно солидни познания по практическата част (езика/езиците).

Neva
Луда калинка

Регистриран: 02.04.2004
От: София, България
    #824191 - 14.06.2005 22:44 [Re: Sol y Sombra]

Може ли и аз да се включа с нещо?
При нас поне (СУ), за да кандидатстваш за дадена магистратура обикновено се изисква:
1. Успех от следването.
2. Успех от държавен изпит.
3. Успех от конкурсен изпит за съответната магистратура.
При успехът от следването може да се наблегне на някои определени предмети (задължителни и избираеми).
За някои от магистратурите се предлагат предварителни платени курсове за бакалаври, незавършили бакалавърската си степен в същия факултет.
Смятам, че идеята е добра. Дори и да не си завършил в същия факултет, то не би трябвало да успееш да се справиш с конкурсния изпит ако нямаш необходимите познания. Ако ги имаш и успешно се конкурираш с останалите кандидати, които 4 години са учили в този факултет, какво нечестно има в дипломата, която получаваш за завършена магистърска степен?

asdasd

Регистриран: 13.09.2004
    #824607 - 15.06.2005 08:40 [Re: Sol y Sombra]

Е стига де далеч съм от идеята да науча хинди, осъзнавам, че това би ми отнело много-много повече време. Пък и не искам него да го уча, а да кажем Санскрит
А искам да имам степен в тази насока, защото в последствие (поне така аз си мисля) това би ме вкарало в среди, където изцяло да се посветя на това занимание (ако мога така да го нарека). Не ми харесва сега да работя по почти 12 часа нещо което е ми е съвсем по сърце, само заради парите, а после ако ми остане свободна минутка да попрочета нещо странично. Въпреки, че тайничко на работа прекарвам 50% от времето в четене на такава литереатура

rosi4ka88
неориентиран

Регистриран: 30.08.2008
От: Стара Загора
    #2998273 - 05.01.2013 12:16 [Re: asdasd]

Здравейте! Искам да попитам...след като съм завършила специалност "Право" мога ли да запиша някаква магистратура и каква?

--------------------
Колкото повече, толкова повече!!!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 8410

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.043 seconds in which 0.022 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.