ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Обща дискусия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Hermione
неориентиран

Регистриран: 31.05.2005
От: Hogwarts
Магистратурите
    #803169 - 01.06.2005 12:37

Както знаете, напоследък университетите започнаха да предлагат разнообразни магистратури. Това е чудесно, когато приемът се осъществява на базата на завършен бакалавърски курс по същата специалност, така че магистратурата се явява продължение и задълбочаване на знанията със специализация в някаква посока. Но: когато се обявяват магистратури за кандидати от други специалности, това не може да означава специализация, а просто е един съкратен курс по най-основните дисциплини от бакалавърския курс. Следователно качеството на получаваното образование е ниско и не отговаря на степента "магистър". Например, ако някой филолог отиде да учи магистратура по туризъм, дори и обучението да е цели 2 години (а често е само 1.5 или 1 година в такива случаи), знанията и уменията от този курс не могат да се равняват на тези от 4-годишния бакалавърски курс. Но в крайна сметка получената степен е по-висока

Как се отнасяте към тези магистратури и имате ли лични впечатления?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Nell
фея

Регистриран: 25.03.2004
От: градът на мечтите
Re: Магистратурите
    #803219 - 01.06.2005 13:04 [Re: Hermione]

На мен ми предстои да избирам магистратура, завършила съм семестриално "Счетоводство и контрол", но не ми се иска да записвам същата специалност. Биг могла да запиша "Финанси" защото в голямата си 4аст от двете специалност се припокриват. На мен ми се искаше да запиша нещо от рода на "Маркетинг и реклама" но то си прав че з агодина и половина няма как да се научи в детайли цяла нова специалност..х незнам как да постъпя..много съм раздвоена..

--------------------
THE GREATEST THING THAT YOU WILL EVER LEARN IS JUST TO LOVE AND BE LOVED IN RETURN...

Hermione
неориентиран

#803227 - 01.06.2005 13:10 [Re: Nell]

Според мен ако искаш качество, но все пак нещо по-различно, запиши някаква икономическа магистратура. Ако запишеш нещо съвсем различно, за краткия срок на магистратурата няма да получиш нужните ти знания, за да работиш по само по специалността от магистратурата. Разбира се, всеки случай е различен - има магистратури с качествено обучение, но и такива, които само взимат парите на кандидатите, а не им дават много, затова помисли добре, преди да решиш. Аз, например, мисля, че ако се обяви магистратура по японски за кандидати, невладеещи японски, сигурно ще има достатъчно желаещи, колкото да се запълнят местата, но колко японски ще научат те за 1 година или максимум за 2? За този тип магистратури иде реч.

Nell
фея

#803258 - 01.06.2005 13:28 [Re: Hermione]

О да абсолючно съм съгласна..аз така или иначе ще запиша икономическа специалност..но едва ли ще е точно счетоводство..иска ми се да си разширя малко познанията:) Аз сега гледах програмите на БАН и може би там ще се отиентирам:)
Бях 4увала и за магистратура по програмата ФАР към УНСС но не можах никъде да намеря инфо..

--------------------
THE GREATEST THING THAT YOU WILL EVER LEARN IS JUST TO LOVE AND BE LOVED IN RETURN...

Angra
x

Регистриран: 25.01.2004
От: dark.......
имам въпрос...
    #803485 - 01.06.2005 15:20 [Re: Hermione]

след като си завършил една бакалавърска специалност и завършиш магистратура нещо различно, е аджаба какво се води, че си завършил? като си търсиш работа по магистърската или бакалавърската специалност търсиш?

--------------------
Всички усилия на човека са насочени
за постигането на някаква цел, а
когато тя е постигната, ние с
учудване разбираме, че там няма
нищо друго освен това, което сме
искали.

Деспина
ореада

Регистриран: 26.01.2005
От: не съм от тук
    #803605 - 01.06.2005 16:22 [Re: Nell]

Цитат:

На мен ми се искаше да запиша нещо от рода на "Маркетинг и реклама" но то си прав че з агодина и половина няма как да се научи в детайли цяла нова специалност..х незнам как да постъпя..много съм раздвоена..

Ами ти вече имаш икономическо образование, така че година и половина за финанси ти стига щом си завършила Счетоводство.
Виж друго не си обяснявам, как така човек с неикономическо образование ще стана магистър по Финанси/примерно/ за две години?

Иначе и аз мисля да запиша магистратура Финанси, завърших МИО и се чудя кое от двете да избера за магистратура.
Може да се окаже, че ще ставаме колеги

--------------------
„В истината има повече красота, дори когато красотата е отвратителна.“ Джон Стайнбек

Деспина
ореада

Re: имам въпрос...
    #803614 - 01.06.2005 16:26 [Re: Angra]

Цитат:

след като си завършил една бакалавърска специалност и завършиш магистратура нещо различно, е аджаба какво се води, че си завършил? като си търсиш работа по магистърската или бакалавърската специалност търсиш

Когато някой те наема на работа обикновено се гледа основната специалност, не че магистратурата е без значение.
Но така или иначе все още решаващия фактор дали ще те вземат на работа не е квалификацията /или липсата й/

--------------------
„В истината има повече красота, дори когато красотата е отвратителна.“ Джон Стайнбек

Hermione
неориентиран

#803780 - 01.06.2005 18:12 [Re: Деспина]

Цитат:

Виж друго не си обяснявам, как така човек с неикономическо образование ще стана магистър по Финанси/примерно/ за две години?

Има такива случаи и то много Законът го позволява - това е гадното! И после някой, който е учил 4 години Финанси, например, и после 1 година магистратура по Финанси, има същата магистърска диплома, както някой, който е завършил Педагогика, примерно, и после е изкарал 2 години магистратура по Финанси Недомислици...

Arsenal
suspended

Регистриран: 15.11.2004
От: Jerusalem
    #804712 - 02.06.2005 10:00 [Re: Hermione]

Магистратурата е курс по квалификация и преквалификация.Не е основно обучение и позволява по-кратък период на обучение.Докторанството като няма такова обучение...явяваш пред комисия и ...толкоз.

Деспина
ореада

#804725 - 02.06.2005 10:09 [Re: Arsenal]

Цитат:

Магистратурата е курс по квалификация и преквалификация.Не е основно обучение и позволява по-кратък период на обучение

Ами да, колега
И още магистратурата е малко по-висша степен на обучение, тя не замества, а допълва бакалавърската степен.

--------------------

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #805366 - 02.06.2005 14:51 [Re: Arsenal]

Да, де, но я помисли за това, което е писано: магистратура по напълно чужд на бакалавърското ти образование предмет. Срокът на обучение е от 1 до 2 години (обикновено 2, ако не си със същата бакалавърска специалност). Мислиш ли, че за тези 1-2 години ще станеш специалист, достоен да се кичи със степента "магистър"? Напр. завършил си педагогика и изведнъж се пишеш магистър по право - просто не става Проблемът е, че има такива магистратури, защото е позволено, но какво получават хората срещу таксите си? Степен - да, но знания и квалификация за работа? Не мисля

Arsenal
suspended

#805494 - 02.06.2005 15:42 [Re: Sol y Sombra]

Цитат:

Напр. завършил си педагогика и изведнъж се пишеш магистър по право - просто не става

Това е невъзможно и е пълна глупост,все едно да завършиш археология и да запишеш очна хирургия.
Магистратурата е степен не е образование ,нито пък го приемай като още една специалност или както съм чувал ,че било като второ висше дрън-дрън.

Цитат:

Мислиш ли, че за тези 1-2 години ще станеш специалист, достоен да се кичи със степента "магистър"?

Ами липсва ми болното самочувтсвие за това.
Имаше една поговорка,която е много точна.Т.е. малко се самоиронизирам
Като се знам какъв съм икономист ,сега ме е страх да отида на лекар

...искам да ти кажа,че нито икономистите,нито учителите,нито с кое да е друго образование хората излизат с пълни знания,клафицирани и подготвени за професионална работа.

Sol y Sombra
under construction

#805601 - 02.06.2005 16:29 [Re: Arsenal]

Прав си, че с никое образование не излизаш напълно подготвен - или поне с повечето специалности е така. Но е факт също, че има магистратури "за неспециалисти", които са бошлаф, ама на - хората ги записват.

Angra
x

#805972 - 02.06.2005 20:15 [Re: Sol y Sombra]

няма магистратура по право. като влезеш право направо учиш 5 години без да кандидатстваш и излизаш магистър.

--------------------
искали.

Sol y Sombra
under construction

#806512 - 03.06.2005 07:42 [Re: Angra]

Това беше просто пример - явно неподходящ. Става въпрос за магистратурите, които не изискват предварителни познания по материята: за мен самата идея е абсурдна, защото магистратурата по същността си е най-високата степен в някоя област преди докторската, т.е. магистратурата е максималната специализация в дадена област, която може да се получи преди докторското ниво. За да стигнеш до тази най-висока степен, трябва да имаш база, на която да стъпиш, а това е бакалавърското образование. Затова е неоправдано да се обявяват магистратури, които предагат един съкратен курс по напълно нова специалност - това просто не е магистратура, а следдипломна квалификация. Дотук добре, но защо се получава степен "магистър" от такива магистратури? После излиза, че някой с бакалавър по МИО (4.5 г.) + магистър по МИО (1 г.) = общо 5.5 г. обучение по МИО, накрая има същата магистърска степен като някой с бакалавър по педагогика (например) и магистърски курс по МИО (от 2 години). Двете неща не са равностойни, откъдето и да го погледнем Но тапиите са равностойни

fennay
устремена

Регистриран: 04.03.2005
    #812526 - 07.06.2005 16:09 [Re: Arsenal]

Цитат:

...все едно да завършиш археология и да запишеш очна хирургия. Магистратурата е степен, не е образование, нито пък го приемай като още една специалност или както съм чувал, че било като второ висше дрън-дрън.

Това, че магистратурата било второ висше и аз съм го чувала и колко често дори Такава заблуда. Както и това, че две бакалавърски степени били като първо и второ висше. Само че не е точно така. Зависи от това за коя държава става дума по принцип. В повечето страни в Европа бакалавърската степен не се признава за висше. Висше имаш само когато си завършил бакалавър, а след това си завършил и магистратура в същата или много сходна насока, един вид си си задълбочил знанията по предмета, специализирал си.

NRain
тиха

Регистриран: 24.03.2003
От: София
    #812853 - 07.06.2005 20:07 [Re: Sol y Sombra]

Цитат:

Двете неща не са равностойни, откъдето и да го погледнем Но тапиите са равностойни

Дано работодателите се усетят навреме...

MyPa TpuO
ЗаплЕс бЕзподобЕн

Регистриран: 22.10.2004
От: СтрелЧ'ландия
    #813325 - 08.06.2005 09:38 [Re: NRain]

Аз ако бях работодател бих гледала знанията и опита - не дипломата. При "качеството" на сегашното образование - дипломата си остава само парче хартия.

Деспина
ореада

#813337 - 08.06.2005 09:50 [Re: MyPa TpuO]

Цитат:

Аз ако бях работодател бих гледала знанията и опита - не дипломата.

Именно така би трябвало да е. Но за съжаление все още предпочитание се дава на връзките, препоръките от близки, познати и т.н.
Какво да ти кажа, скоро ми се случи нещо като интервю за работа и бях ужасно разочарована. На никой не му направи впечатление както точно съм учила и работила.

--------------------

MyPa TpuO
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#813365 - 08.06.2005 10:08 [Re: Деспина]

В тази връзка - да ви питам, ако случайно някой намери из сайтовете в нета по-подробна информация за специалностите за магистратура в УНСС и СУ - и евентуално цени и срок на обучение, че разрових нета - но нищо не намерих

Деспина
ореада

#813385 - 08.06.2005 10:17 [Re: MyPa TpuO]

Мога да ти кажа сайта на УНСС, но многооо се съмнявам да ти е от полза. Аз сигурно ще мога повече да ти разкажа. Има една книжка/справочник/ за магистърските програми в УНСС, ще се я набавя, не че има кой знае какво ново да се разбере...

--------------------

MyPa TpuO
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#813388 - 08.06.2005 10:19 [Re: Деспина]

Цитат:

Мога да ти кажа сайта на УНСС, но многооо се съмнявам да ти е от полза. Аз сигурно ще мога повече да ти разкажа. Има една книжка/справочник/ за магистърските програми в УНСС, ще се я набавя, не че има кой знае какво ново да се разбере...

Аз моите книжки вече не помня къде са (да си призная). А именно в сайта на УНСС рових - и там разбира се нищо не намерих. Само за новото им дистанционно обучение говорят много - направо го прехвалват.. Май не е лоша идея да пусна една темичка за дистанционното обучение - да си каже всеки мнението за него...

Sol y Sombra
under construction

#813400 - 08.06.2005 10:26 [Re: MyPa TpuO]

Трябва да си купиш справочник - тази информация няма да я пуснат на сайтовете, защото е доходна

Но мисля, че още е рано за справочник за магистратурите

MyPa TpuO
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#813413 - 08.06.2005 10:32 [Re: Sol y Sombra]

Цитат:

Трябва да си купиш справочник - тази информация няма да я пуснат на сайтовете, защото е доходна

Но мисля, че още е рано за справочник за магистратурите

И аз така си помислих
Добре че са изпитите и училищата, че въобще да има книгоиздателство..
Иначе мишката отдавна изяде книжката...

Деспина
ореада

#813416 - 08.06.2005 10:33 [Re: Sol y Sombra]

В сайта няма да пуснат инфо, защото са много зле горките.
По последнии дании още нищо не се знае за тазгодишния прием за магистратура. В УНСС има голям наплив и трудно се справят вече. Към септември ще се знае повече, дали ще има тест, кога ще се подават документи ....

--------------------

Angra
x

#813480 - 08.06.2005 11:04 [Re: MyPa TpuO]

http://magistri.unwe.acad.bg/
това погледна ли го?

Степен “Магистър”

Единен прием:

Редовно Задочно

Право,Социология,

Политология, МО 142.50 лв. 70 лв.

Информатика 165 лв. 82.50 лв.

Всички останали 95 лв. 42.50 лв.

Платено обучение :

Магистри –икономисти:

Финанси, Счетоводство, Бизнесинформация – 600 лв.

Финансов контрол, МИО – 500 лв.

Маркетинг, Планиране – 450 лв.

Макроикономика, Евроинтеграция – 400 лв.

Аграрна ик., Търговия, Межд.отношения – 350лв.

Всички останали – 300 лв.

Магистри неикономисти:

Финансов контрол – 800 лв.

Съобщения, Отбрана, Стопанско у-ние - 300 лв.

Други специалности – 600 лв.

Дано съм помогнала.

--------------------
искали.

MyPa TpuO
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#813775 - 08.06.2005 12:48 [Re: Angra]

Мерси

Arsenal
suspended

#813805 - 08.06.2005 12:59 [Re: MyPa TpuO]

Към коя ще се насочиш?

Angra
x

#813928 - 08.06.2005 13:55 [Re: MyPa TpuO]

Радвам се, че съм ти помогнала.
Семестриалните такси можеш да ги намериш в страницата на УНСС -> Студенти -> Административни такси.

Мисля, че доста информация са дали от УНСС в интернет. Но предполагам, че в справочниците трябва да има и повече актуална.

--------------------
искали.

MyPa TpuO
ЗаплЕс бЕзподобЕн

#813962 - 08.06.2005 14:13 [Re: Arsenal]

Цитат:

Към коя ще се насочиш?

Арсенал - засега го карам само информативно - да се информирам за възможности и цени
Още 1 година ми остава до завършване

остаряваме бавно...

Nell
фея

#814199 - 08.06.2005 15:32 [Re: MyPa TpuO]

Муричка и аз се интересувам от магистратурите защото тази есен ще се дипломирам живот и здраве..и все още незнам какво да запиша..завършвам "счетоводство и контрол" и се чудя дали да пиша "финанси" или "маркетинг и реклама"(макар че такава магистратура май никъде нема) или "Банково дело"..разгледах магистратурите към БАН - там поне цените са нормални не са по 1000+ семестриално..но още не мога да реша..

--------------------

Angra
x

#814237 - 08.06.2005 15:44 [Re: MyPa TpuO]

аз имам повече време, но ми се иска да знам какво искам да правя. та отсега се ослушвам и интересувам от магистратурите.. а СУ имат ли си някаква страница за магистрите?

--------------------
искали.

Джуджанка
Player vs Environment

Регистриран: 03.06.2003
От: те тука
    #814456 - 08.06.2005 17:15 [Re: Angra]

Значи, отиваш на сайта на СУ - www.uni-sofia.bg и там, като идеш на съответния факултет, който те интересува, кликаш на "Уеб-страница". За повечето магистратури към различните специалности има поне някаква информация, не за всички обаче

--------------------
When in deadly danger,
When beset by doubt,
Run in little circles
Wave your arms and shout!

Angra
x

#814593 - 08.06.2005 18:29 [Re: Джуджанка]

мда гледала съм там, но е много постно инфото. след време ще си взимам справочник.

--------------------
искали.

asdasd

Регистриран: 13.09.2004
    #823820 - 14.06.2005 17:29 [Re: Sol y Sombra]

Цитат:

Това беше просто пример - явно неподходящ. Става въпрос за магистратурите, които не изискват предварителни познания по материята: за мен самата идея е абсурдна, защото магистратурата по същността си е най-високата степен в някоя област преди докторската, т.е. магистратурата е максималната специализация в дадена област, която може да се получи преди докторското ниво. За да стигнеш до тази най-висока степен, трябва да имаш база, на която да стъпиш, а това е бакалавърското образование. Затова е неоправдано да се обявяват магистратури, които предагат един съкратен курс по напълно нова специалност - това просто не е магистратура, а следдипломна квалификация. Дотук добре, но защо се получава степен "магистър" от такива магистратури? После излиза, че някой с бакалавър по МИО (4.5 г.) + магистър по МИО (1 г.) = общо 5.5 г. обучение по МИО, накрая има същата магистърска степен като някой с бакалавър по педагогика (например) и магистърски курс по МИО (от 2 години). Двете неща не са равностойни, откъдето и да го погледнем Но тапиите са равностойни

Тука малко излиза като в поговорката: "Не е важно на мен да ми е добре а на вуте да му е зле" Кви са тия сметки. Човека от другата специалност също е минал през ада на пълното следване за да придобие право да следва за магистър. Вярно е, яе за някои специалности е абсурдно да те вземат от друга специалност, но не за всички е така.

Пък и не е ли вярно, че ако нямаш подготовката и знанията на този дето е учил за бакалавър по тази специалност, ти просто няма да можеш да си вземеш нито един изпит.
Аз познавам хора които вкъщи, просто защото им е наистина интересно са научили повече от 99% студенти учещи тази специалност. Пък и сега като гледам какво съм научил в университета за 4 години и какво на работа за половин година, искам да ви кажа че тези 4 години все едно съм ги изгубил. Разбирам защо не гледат дипломата, като те взима за работа.

Нали знаете: 1 час практика е повече от 2 дена четене на книги. Затова нашето изцяло теоретично образование за нищо не става. В това американците, колкото и да ги обвиняваме че са тъпи, са на светлинни години пред нас.

Sol y Sombra
under construction

#823972 - 14.06.2005 19:25 [Re: asdasd]

Не съм уточнила точно за каква магистратура става въпрос, но ето повече инфо: говорех за магистратури, които предлагат да научиш за 1 година гръцки, например, без преди това да имаш грам понятие от гръцки. Гръцкият пак е само пример - не знам дали има такава магистратура, но е важен принципът: елате без капка предварителни знания или само с някаква елементарна основа, а ние за 1 година ще ви направим магистри. Това е несериозно - и за предлагащите такава магистратура, и за кандидатите. Твоят случай ще бъде в същата категория, ако индийската ти магистратура включва и хинди: за 1 година или дори за 2 е изключено да станеш специалист на ниво "магистър", затова е необосновано да се получава магистърска степен за такова образование. Просто т.н. магистратура няма да може да ти предложи достатъчно, а не че ти няма да можеш да усвоиш достатъчно информация: ти можеш да си четеш и без магистратура, щом те интересува, и резултатът може да е даже по-добър Но магистратурата ще ти даде документ за магистърска степен, а познанията, които ти е дала (като изключим всичко странично, което ти евентуално си научил по своя инициатива, но което не ти е предложено от университета), няма да съответстват на тази степен

Но законът го позволява, разбира се, а и всеки е свободен да прави всичко, което желае (в разумни граници). Така че дерзай, щом те интересува индийската култура Само не разчитай много на т.н. магистратура - поне не за придобиване на достатъчно солидни познания по практическата част (езика/езиците).

Neva
Луда калинка

Регистриран: 02.04.2004
От: София, България
    #824191 - 14.06.2005 22:44 [Re: Sol y Sombra]

Може ли и аз да се включа с нещо?
При нас поне (СУ), за да кандидатстваш за дадена магистратура обикновено се изисква:
1. Успех от следването.
2. Успех от държавен изпит.
3. Успех от конкурсен изпит за съответната магистратура.
При успехът от следването може да се наблегне на някои определени предмети (задължителни и избираеми).
За някои от магистратурите се предлагат предварителни платени курсове за бакалаври, незавършили бакалавърската си степен в същия факултет.
Смятам, че идеята е добра. Дори и да не си завършил в същия факултет, то не би трябвало да успееш да се справиш с конкурсния изпит ако нямаш необходимите познания. Ако ги имаш и успешно се конкурираш с останалите кандидати, които 4 години са учили в този факултет, какво нечестно има в дипломата, която получаваш за завършена магистърска степен?

asdasd

Регистриран: 13.09.2004
    #824607 - 15.06.2005 08:40 [Re: Sol y Sombra]

Е стига де далеч съм от идеята да науча хинди, осъзнавам, че това би ми отнело много-много повече време. Пък и не искам него да го уча, а да кажем Санскрит
А искам да имам степен в тази насока, защото в последствие (поне така аз си мисля) това би ме вкарало в среди, където изцяло да се посветя на това занимание (ако мога така да го нарека). Не ми харесва сега да работя по почти 12 часа нещо което е ми е съвсем по сърце, само заради парите, а после ако ми остане свободна минутка да попрочета нещо странично. Въпреки, че тайничко на работа прекарвам 50% от времето в четене на такава литереатура

rosi4ka88
неориентиран

Регистриран: 30.08.2008
От: Стара Загора
    #2998273 - 05.01.2013 12:16 [Re: asdasd]

Здравейте! Искам да попитам...след като съм завършила специалност "Право" мога ли да запиша някаква магистратура и каква?

--------------------
Колкото повече, толкова повече!!!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 8453

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.048 seconds in which 0.013 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.