ALL.BG форуми
Връзки: » Статии
» Обяви
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
stoychovska

Регистриран: 02.05.2012
Заминали без реален гарант, приятели или роднини в САЩ
    #3013568 - 08.02.2013 18:50

На нас тази година ни предстои интервю. Надявам се май или по-вероятно юни. Нямаме гарант, нито получател на зелената карта. Имаме опции за получаване, но за сега още няма нищо сигурно. Но по-интересно ми е какво става когато наближи момента на заминаването. Как да си намерим квартира още докато сме в България? Какви са опциите за закупуване на телефон или отваряне на банкова сметка без кредитна история? За мен основния проблем е намирането на апартамент. Тъй като искам, като пристигнем поне това да не ни е на мисъл, а и на летището да сменя адреса за получаване и да си получим ЗК лично. Все повече започвам да се притеснявам, тъй като направо отиваме в неизвестното За сега сме се насочили към Чикаго. Във форума съм чела още при кандидатствуването разни коментари и сега съм почнала да чета всичко отново. Ако намеря нещо ще го копирам тук за да е от полза и на други, като мен.

Кой как е процедирал? На хотел ли е бил? Успял ли е някой да си намери апартамент още докато е бил в Бг? Има ли начини за закупуване на телефон и др. без кредитна история и т.н. Ще се радвам на всеки съвет, идея или предложение. Благодаря предварително!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
MyXa
KoHcKa

Регистриран: 06.01.2006
От: the point of no return
Re: Заминали без реален гарант, приятели или роднини в САЩ
    #3013576 - 08.02.2013 18:58 [Re: stoychovska]

За апартаменти можете да погледнете chicago.craigslist.org. Там вижте секцията за sublets (това са апартаменти за по няколко месеца или седмици зависи), обикновено те ще ви дадат под наем без да имате кредитна история, особено ако можете да платите кеш. Аз не препоръчвам на никой да наема апартамент от България без да го е видял и без да е видял квартала. Мошеници също се намират, така че елате. Може да си уговорите огледи за дните след кацането и тогава да решите.

За телефон не ви трябва кредитна история, ако е предплатен. С други думи можете да си купите предплатена телефонна карта и да си ползвате телефона, който имате стига да е отключен и 4ри бандов. Ако не можете да си купите предплатен телефон отвсякъде за начало. После като се ориентирате или можете да си вземете договор с определена парична гаранция (Т-mobile) или да натрупате кредит и да си отворите нормална линия.
Колкото до банкова сметка ще ви е много трудно да си я отворите, ако нямате постояннен адрес (трябва с нещо да го дожете, примерно сметка за ток) и сошъл секюрите номер. Така, че ще трябва да изчакате няколко седмици (знам, че не всички щати са така, но някой от Чикаго може да каже какво точно трябва или вие почвате да отваряте страниците на банките и да четете какво ви трябва да отворите сметка).

--------------------
"Тravel is fatal to prejudice, bigotry and narrow-mindedness.”

~Mark Twain

Siska_Y

Регистриран: 17.07.2011
От: The Sunshine State
    #3013622 - 08.02.2013 19:45 [Re: stoychovska]

И мен никой не ме посрещна. От България може да си резервирате някой супер евтин мотел за една седмица и през това време да търсите квартира. Мотела да е близо до градски транспорт или си наемете кола с gps от летището. Колата също е добре да я резервирате докато сте в БГ, аз я резервирах от www.bookingcar.com
Нямах проблем да си отворя банкова сметка на вторият ден, но имах вече SSN, а и незнам за Илиноис как стоят нещата. Телефон си взех също веднага от http://www.virginmobileusa.com в BestBuy магазин. Добри тарифни планове и без договори, но може да си купите и предплатена карта към който и да е друг оператор.
Имаше една тема за кварталите в Чикаго, намерете я, поровете се, после в craigslist разгледайте апартаменти, работа и т.н. Много важен момент е да помислите и за придвижването, аз си намерих кола чак на вторият месец, затова е добре да имате градски транспорт в близост до квартирата.

Pavel_V
неориентиран

Регистриран: 17.02.2013
От: София, България
    #3016476 - 17.02.2013 11:23 [Re: stoychovska]

Имам подобни въпроси. Не съм сигурен дали тук е точната тема да ги задам, но ще опитам.
Според движението на cut-off номерата очаквам да ме извикат на интервю през май месец. Проблема, е че за града в който бих искал да отидем (Сиатъл) не мога да посоча адрес на гарант, там не познавам никой. И имам следните две групи въпроси.
1. Някой знае ли дали може да се мине през интервюто без да се дава адрес на гарант? И каква е процедурата в този случай след като се пристигне в Щатите? Ясно ми е, че без човек който да ми даде някои насоки ще ми бъде доста трудно в началото, но ако успея да си наема постоянна квартира в рамките на няколко дни след пристигането дали ще мога да ползвам нейния адрес при откриване на банкова сметка и прочие?
2. Този въпрос е малко в страни от темата, но все пак. Дали има начин, чрез този или друг сайт да се свържа с човек от Сиатъл, който да ми стане гарант. Наистина нямам намерение да го натоварвам допълнително, нямам намерение да живея у тях, бих искал просто да мога да кажа адреса му на интервюто и като пристигна да ми даде някои насоки от рода - тук можеш да си извадиш SSN, в тази банка можеш да си откриеш банкова сметка, еди кои си квартали са добри за живеене. Аз съм на 31 години, по професия съм програмист, от около 7 години работя това. Женен съм с 1 дете на 2.5 години. Смятам да замина първо сам, и като/ако успея до 2-3-4 месеца да стабилизирам положението там, да дойдат жена ми и детето ми.

Бих оценил всякаква информация по двете групи въпроси.

MyXa
KoHcKa

#3016504 - 17.02.2013 14:15 [Re: Pavel_V]

Не ти трябва човек в Сиатъл. Трябва ти адрес, на които някой да получи зелената ти карта, без такъв не можеш да минеш през интервюто, няма значение къде се намира в САЩ (на летището може да смениш адреса, но пак ти трябва адрес) и той да ти я препрати като се установиш.
Колкото до банката, в повечето щати е невъзможно да си отвориш банкова сметка без да имаш ССН, а той отнема 1-2 седмици.
Иначе погледни във форум "Зелена Карта", там тези въпроси са обсъждани многократно.

--------------------

~Mark Twain

Borisio
Нямам представа какъв

Регистриран: 13.09.2009
От: САЩ
    #3016576 - 17.02.2013 17:54 [Re: Pavel_V]

Ако не може да намериш никой, може да дадеш моето име и адрес. Аз ще ти изпратя зелената карта там където имаш адрес.

plain
Flâneur

Регистриран: 06.05.2008
От: 02467
    #3016624 - 17.02.2013 19:50 [Re: Pavel_V]

Малко встрани от твоя въпрос. Интересно ми е след, като не познаваш никого в Сиатъл, защо си избрал точно този град? Има поне още няколко места, където работите за програмисти са в изобилие.
След като си програмист, работа може да почнеш да търсиш (и е напълно възможно да намериш) още от България. Задължително отбележи, че имаш ЗК. Ако не се ограничиш само със Сиатъл, шансовете да намериш работа нарастват многократно.

--------------------
C'est vraiment dégueulasse.

Pavel_V
неориентиран

#3016665 - 17.02.2013 21:13 [Re: MyXa]

Мерси за информацията. Ще проверя

Pavel_V
неориентиран

#3016666 - 17.02.2013 21:15 [Re: Borisio]

Много благодаря. Все още търсим адрес, който да дадем, ако не успеем да намерим може да се свържа с теб.

Botev Plovdiv

**

Регистриран: 25.01.2007
От: Seattle
    #3017257 - 19.02.2013 20:47 [Re: Pavel_V]

Мога да ти дам адрес за зелената карта и като дойдеш ще ти покажа къде се изкарва ССН, дебитни карти, книжки и т.н.

Pavel_V
неориентиран

#3017439 - 20.02.2013 10:16 [Re: Botev Plovdiv]

Мерси много. Търся работа от тук преди интервюто, ако станат нещата с работата за Сиатъл сигурно ще ти пиша допълнително.

Titina
Нерегистриран

#3019276 - 25.02.2013 02:10 [Re: Botev Plovdiv]

Цитат:

като дойдеш ще ти покажа къде се изкарва ССН

Интересно ми е как си изкарвате ССН след като това е част от самич процес за емиграция. Преди 4 години така по съвети от форума ( без да слушам какво ми говори емигрейшън офицера) се озовах в офиса на ССН и всях смут в стройните им редици. Ще пропусна факта ще стояхме повече от 1 час на опашка .
Иначе инфо има тук: http://www.ssa.gov/ssnvisa/

А банкова сметка може и да се открие без ССН...Chase например въобще не ни поискаха и открихме сметка още на първия ден от влизането ни

Botev Plovdiv

**

#3019318 - 25.02.2013 08:32 [Re: ]

не знам колко е част от процедурата след като всеки е ходил да си изкарва след като е дошъл тук.

MyXa
KoHcKa

#3019392 - 25.02.2013 13:18 [Re: Botev Plovdiv]

Е, хайде Ботев. Чак пък всеки. Има много хора, на които са им дошли автоматично по пощата след 2-3 седмици. Да, има хора, при които не идва автоматично, но далеч не са всички. С годините системата им стана по-добра.

--------------------

~Mark Twain

plain
Flâneur

#3019428 - 25.02.2013 14:20 [Re: ]

Ходенето до офиса на SSA, дори и номерът ти да дойде автоматично, би било полезно заради бележката, която там ти дават, че си кандидатствал за такъв. На мен тази бележка ми помогна да отворя сметка в Wachovia без ssn.

--------------------

Titina
Нерегистриран

#3019559 - 25.02.2013 17:34 [Re: plain]

Цитат:

Ходенето до офиса на SSA, дори и номерът ти да дойде автоматично, би било полезно заради бележката, която там ти дават, че си кандидатствал за такъв. На мен тази бележка ми помогна да отворя сметка в Wachovia без ssn.

За какво ти е тази бележка, след като за да си откриеш сметка ти е достатъчен паспорта с I-551 в него.

Clance
потребен
**

Регистриран: 08.04.2006
От: Северозападен Чикаго събърбс
    #3019626 - 25.02.2013 19:52 [Re: ]

Защото на различните места и за различните банки,а и зависи на какъв служител ще попаднеш,така че нищо не е универсално.

Titina
Нерегистриран

#3019737 - 25.02.2013 23:18 [Re: Clance]

Цитат:

Защото на различните места и за различните банки,а и зависи на какъв служител ще попаднеш,така че нищо не е универсално.

Напротив, има си правила в играта и всички са длъжни да ги спазват. В този случай се нарича Customer Identification Program
http://www.fincen.gov/statutes_regs/frn/pdf/326bankfinal.pdf
И не зависи нито от служител, нито от банка. Ако някой служител не го знае, има си мениджър и 24/7 тел за връзка

gaiety
ZаплЕ$

Регистриран: 29.06.2006
От: вече на изток от....
    #3019741 - 25.02.2013 23:34 [Re: ]

Недей да спориш, всеки щат, институция, служител са различни.
Пример, аз изкарвам шофьорска книжка седмица след съпружеското тяло, неговата беше с валидност 1 год., моята 3 месеца.
В 3 банки ни отказаха да си отворим дебитни акаунти без комплект зелена карта и SSN, най-накрая в една местна кредитна банка с поръчители се навиха.

--------------------
Не съм вещица....Изморена фея съм...

MyXa
KoHcKa

#3019746 - 25.02.2013 23:40 [Re: gaiety]

Всъщност Титина е права. Това е федерален закон и могат да се отварят навсякъде сметки без ССН.
Обаче...трябва да можеш да се обясниш на английски, и да можеш да си отстояваш правата също на английски, което за доста новопристигнали не е опция. Така, че докато се научат да могат да се разбират ще трябва да дават това, което им се иска

--------------------

~Mark Twain

Titina
Нерегистриран

#3019748 - 25.02.2013 23:45 [Re: MyXa]

Наистина проблемът е с обяснението на английски, за съжаление

gaiety
ZаплЕ$

#3019755 - 25.02.2013 23:56 [Re: ]

Езика на парите е разбираем навсякъде, 2 дена обикаляне с 6000 в джоба как ти се струва?!
Я кажи ти като дойде знаеше ли за този закон, аз не, хората които ме посрещнаха - също, така че не е само езика пречка, а и некомпетентни служители.

Още нещо, банковата система е доста различна от българската, така че перфектен английски също не помага за 6 дена да си знаеш всички права, а и едва ли очакваш, че ще можеш да се сбориш със служител, знаете как е в БГ, госпожата зад гишето рече и затръшна прозорчето.

--------------------

Редактирано от gaiety (26.02.2013 00:01)

Titina
Нерегистриран

#3019774 - 26.02.2013 01:36 [Re: gaiety]

Естественно че знаех, открихме си банкова сметка същия ден в който кацнахме....но аз идвам от Канада, познавам банковата система, а и доста четох как да прехвърлим кредитна история....а и никой не не посрещна, адреса бяхме дали на приятел американец, познай колко бяха ценни съветите му за хора дошли сега....за него всичко беше даденост

Clance
потребен
**

#3019783 - 26.02.2013 06:21 [Re: ]

Е това е де...да си дойдем на думата,хайде сега почни отначало и си спомни когато за първи път кацна в Канада/освен ако не си родена там или израстнала/или се постарай да се поставиш на мястото на новопристигнал от БГ ,без добър или никакъв английски и тогава нещата ще изглеждат различно...то закона е закон ,но и тук посредствеността на тези служители е ужасна,те и за толкова им плащаш на долно ниво.

Mayte
anti-hero

Регистриран: 23.02.2009
От: Karl's Lair
    #3019977 - 26.02.2013 18:20 [Re: Clance]

Аз пък не мога да разбера как хора без никакъв английски се надяват да имат нормален живот тук?

--------------------

the purpose of the modern American suburb is to make sure that no citizen is ever more than 500 yards from a food product featuring melted cheese.
--Bill Bryson

NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
От: USA
    #3019995 - 26.02.2013 18:44 [Re: Mayte]

И аз много се чудих навремето, но с годините се научих малко по малко да не меря хората по моя аршин (без да звучи грубо).

Представи си младо семейство, на около 30 год. И двамата с по едно средно образование. Тя от краен квартал, той от село. Родителите не могат да помагат.
Тя е работила като сервитьорка, обаче като се ражда детето не може да кара повече късни смени и става магазинерка. Първо в магазин за дрехи на главната, но в кризата магазина затваря и после почва като продавачка в хранителни стоки.
Той е работил като барман, така са се запознали. После отваря сам барче, но фалира. Започва работа при познат в ресторанта му като помощник готвач.
Живеят заедно с родителите на момичето в приземния етаж на недоизмазана къща, строена през седемдесетте. Имат тоалетна долу, но ползват банята заедно с родителите. Карат се с тях постоянно за всичко, като се почне от възпитанието на детето, до кой колко ток изхарчил, и дали е нужно да се къпят всеки ден вместо да пестят от вода и ток.

Подобни семейства в България са много и за тях кой знае какви надежди за по-добро бъдеще няма.

Ако спечелят зелена карта и дойдат тук - живота им наистина ще е доста труден. Тя пак ще е магазинерка, той пак готвач. Но те не го сравняват с твоя или моя живот. Те го сравняват с това какво са имали преди това в България. Факта че сега живеят отделно и никой не им се меси е плюс. Факта че имат 2 коли (независимо че са стари), вместо мизерните рейсове през зимата в България. Факта че не се замислят за пържоли, пилешки гърди и тънка наденичка (въпреки че не е органична)....

Просто изходната им точка е доста различна, и затова в техните очи живота им тук е в пъти по-добър. (брее, като се прочетох, сякаш не съм го писал аз това...)

Clance
потребен
**

#3020005 - 26.02.2013 19:13 [Re: NVU]

+1

pav4o79
жител на света

Регистриран: 19.02.2011
От: Сан Франциско
    #3020012 - 26.02.2013 19:22 [Re: Mayte]

Цитат:

Аз пък не мога да разбера как хора без никакъв английски се надяват да имат нормален живот тук?

Това разбива направо , та нали 70% от хората , които печелят зелена карта имат малки или почти никакви познания . Останалите 30% съм сигурен ,че са на едно добро ниво или много добър английски , с добри дипломи и специалности с търсени професии .
Всичко зависи от желанието за успех и малко късмет .

Mayte
anti-hero

#3020015 - 26.02.2013 19:28 [Re: NVU]

Прав си, зависи от изходната точка. Това, което имах предвид аз е, че няма ли да е по-добре тези хора да инвестират малко време (след като спечелят ЗК) и да научат английски преди да кацнат тук и да почнат за звънят на познати и приятели да им оправят бакиите, защото те бъкел не разбират?

pav4o79 -- съгласна съм, такава е ситуацията, но представи си ти ако си чужденец и отидеш да живееш в България защото там живота ти ще е по-добър -- няма ли да седнеш и да научиш български преди да заминеш?

--------------------

the purpose of the modern American suburb is to make sure that no citizen is ever more than 500 yards from a food product featuring melted cheese.
--Bill Bryson

pav4o79
жител на света

#3020022 - 26.02.2013 19:36 [Re: Mayte]

Да МАЙТЕ , съгласен , всеки има близо година след , като види , че е спечелил от лотарията , да се подготви поне с най елементарното .

В всяко училище и детска градина децата учат английски , ако човек е семеен това е плюс за децата му , а всеки вече трябва да наблегне на ученето .
Това ще е от огромна полза .

Mayte
anti-hero

#3020033 - 26.02.2013 19:59 [Re: pav4o79]

Именно.

--------------------

--Bill Bryson

Titina
Нерегистриран

#3020044 - 26.02.2013 20:19 [Re: Mayte]

Цитат:

Ej towa винаги съм се чудела...и какво ще предложат на децата си, същия живот, който те водят - лошия, квартал, респективно лошото училище. И преди да ми скочат 100 човека с обяснение как всичко в Америка е достижимо, ако имаш ум...искам да ми посочат един умен от гетото, излязал от това гето. И тук всичко е връзки, само дето им викат " нетуърк"

apolitichen
ориентиран
**

Регистриран: 13.07.2011
    #3020060 - 26.02.2013 20:51 [Re: ]

"И тук всичко е връзки, само дето им викат " нетуърк" "

За вас сигурно е така , но не важи эа всеки,вярвай !

Titina
Нерегистриран

#3020066 - 26.02.2013 21:04 [Re: apolitichen]

Дай пример, кое не е правилно...та да повярвам

pav4o79
жител на света

#3020080 - 26.02.2013 21:52 [Re: ]

Цитат:

Дай пример, кое не е правилно...та да повярвам

От Гето трудно се излиза , било то в Америка , черните или в България циганите . Етноса е важен , не ми казвайте , че в Америка ще предпочетат черен пред бял , ако са с едни и същи показатели , а в България циганин даже няма и да го погледнат .
Но лично изпитано от мен в чужбина ,бачкане здраво ,развитие и усъвършенстване в профеията , резултат , по висока заплата и длъжност .
В Бг , некадърници и мързеливци , доста , вземат също колкото теб , че и повече , но са НЕКОИ , НЕКАКВИ ....
Лично изпитано и при моят въпрос , защо ги държат , отговорът е ... Следващия може да по мързелив . .

MyXa
KoHcKa

#3020083 - 26.02.2013 21:57 [Re: pav4o79]

Цитат:

Етноса е важен , не ми казвайте , че в Америка ще предпочетат черен пред бял , ако са с едни и същи показатели , а в България циганин даже няма и да го погледнат

В САЩ това не е точно така. Тук има нещо, което се казва affirmative action, и доста пъти предпочитат черния/латиноса, за да не излезе, че имат дискримитативна политика. А понякога трябва да се запълват и бройки за diversity

--------------------

~Mark Twain

Titina
Нерегистриран

#3020092 - 26.02.2013 22:29 [Re: MyXa]

Зависи много от компанията....при равни други условия си избират бял местен, дори и при неравни условия де

aptana

Регистриран: 17.02.2010
От: nyc
    #3020126 - 27.02.2013 00:12 [Re: ]

Цитат:

И преди да ми скочат 100 човека с обяснение как всичко в Америка е достижимо, ако имаш ум...искам да ми посочат един умен от гетото, излязал от това гето.

Имам един колега - страшно добър в нещата които прави (девелопър). Идва от гетото - много рядко говори за това, но ни е разказал примерно как като дете са го използвали да разнася наркотици за бандите в квартала му. Сега се грижи сам за племеника си (мисля че е на около 5 години). Мисля, че се брои за измъкнал.

plain
Flâneur

#3020128 - 27.02.2013 00:44 [Re: aptana]

Бих добавил и Michael Oher, като по-известен пример.

--------------------

gaiety
ZаплЕ$

#3020129 - 27.02.2013 01:09 [Re: plain]

Цитат:

Бих добавил и Michael Oher, като по-известен пример.

Мммм, не е баш, него са го издърпали от катрана, не е драпал сам да излезе.

--------------------

plain
Flâneur

#3020144 - 27.02.2013 02:52 [Re: gaiety]

Така е, ама ако никой не може насила да те изкара от блатото, ако и ти нямаш желание и воля да го направиш.

--------------------

Botev Plovdiv

**

#3020202 - 27.02.2013 08:16 [Re: NVU]

Цитат:

(брее, като се прочетох, сякаш не съм го писал аз това...)

а ти сигурен ли си, че ти си го писал?

sheytanovi
неориентиран

Регистриран: 19.12.2012
От: Пловдив, България
    #3025786 - 14.03.2013 16:53 [Re: Botev Plovdiv]

Здравейте, на 4 Май летя заедно със съпруга ми за Чикаго, и тъй като нямаме познат там, който да ни помогне или поне да ни каже към кои квартали е по-добре да се запътим като нас - нови зеленокартовци/особено, че мъжът ми не знае английски/, бихте ли ни помогнали с малко информация. Къде е по-добре да търсим квартира, работа как се намира / чрез craigslist, както четох по-нагоре или на място/. Също така колко вървят наемите за едноспален апартамент и колко депозити искат? Извинявам се за многото въпроси, просто ни оставя много малко време, а се притесняваме да не останем на улицата :-(

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3025818 - 14.03.2013 17:48 [Re: sheytanovi]

Както си го описала, летите само със съпругът ти, което значи, че или нямате деца или те не идват с вас.
Ако е първото е по-лесно, можете да се установите, където искате, ако децата ще дойдат по-късно и са в училищна възраст, се налага ( от моя гледна точка) да се съобразите с училищата в района.
Надявам се, че сте посъбрали информация за Чикаго и сателитените събърби, иначе не ми се мисли как това би станало за времето, което ви остава.
Съжалявам да чуя, че няма кой да ви поеме, това би спестило главоболия, време и нерви.
Ако искате да сте сред българи, събърби, в които има голямо средоточаване на българи са (особено първите два) Franklin Park, Schiller Park, Bensenville, Wheeling, Arlington Heights, Montrose, Des Plaines и т.н. За Чикаго не се наемам да давам инфо.
Относно наемите, варират съответно събърба. При липса на кредитна история, обикновено искат първия и последния наем.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

sheytanovi
неориентиран

#3025826 - 14.03.2013 18:07 [Re: Nadin]

Само двамата сме, нямаме деца. За съжаление нямаме информация за кварталите, защото първо имаше човек, който да ни посрещне но той ще се завръща към БГ.
Тъй като не сме запознати с кварталите и се опасяваме да не попаднем в някакво гето. Трябват ли някакви документи от наши банки за кредитното ни досие, които да показваме на наемодателите?
И последен въпрос, тъй като четох различни мнения - горе долу колко пари ще са ни нужди за 2 възрастни за поне 2 месеца, ако не можем през това време да си намерим работа / квартири, телефон, за откриване на сметки ако искат, ток, вода, храна, приблизително/.

NadinАдминистратор
Charmed

#3025843 - 14.03.2013 18:26 [Re: sheytanovi]

Много лошо стечение на обстоятелствата.
Нямам представа дали кредитно ви досие от България, би свършило работа тук, по-скоро ми се струва, че не, но може и да греша.
Да приемем, че наема на жилището ще бъде около $1000 (може и да е по-малко), около 2К отиват веднага за жилище. Кола, на първо време поне една, тук не се наемам да давам съвети, но около 2-3К, застраховката за колата също си е перо или поне в началото. Обзавеждане, най-необходимото. Сметките за първия месец - телефони мобилни (около $40-60), зависи дали отоплението в включено в наема или не. Зависи дали е на ток или газ също. Храна - зависи от вкусове, предпочитанията, магазините и т.н.
Не се наемам да правя сметки, но за да не сте притиснати и да сте по-спокойни, според мен, за 2 месеца е добре да имате поне 6-7-8К

--------------------

NVU
Legend

Регистриран: 09.08.2002
    #3025851 - 14.03.2013 18:52 [Re: Nadin]

Добре си им отговорила. Дано знаят езика поне.

Аз бих препоръчал с една Visa Electron да си направят резервация още от България за някой хотел. Поне ще могат да потърсят по-ниски цени и по-добра част на града, примерно в близост до градски транспорт. Иначе ако от летището трябва да тръгнеш с такси да обикалаш по хотелите не е за препоръчване.

NadinАдминистратор
Charmed

#3025855 - 14.03.2013 18:58 [Re: NVU]

Бих добавила по-добре мотел. Някои имат по-ниски цени, ако наемеш стая за седмица. Опитвам се да си спомня за нещо около летището и се сещам само за Motel6.
В район около летището, в случая аз ползвах Norridge, IL, цената за седмица изелезе около $320.

--------------------

Clance
потребен
**

#3026001 - 15.03.2013 06:10 [Re: sheytanovi]

Кофти ситуация....били ли сте поне извън БГ,някакъв опит зад граница,Вие знаете ли английски поне/понеже казвате че съпругът Ви не знае/,някаква бригада в Америка поне....Ооох,верно се натажих като видях поста Ви.Какво означава това ,че т.н гарант си отива в БГ,не може ли да Ви остави да живеете у тях?
Напишете за себе си повече,какво работите,какво ще търсите,с какви пари евентуално можете да сте...Много ще е трудно да започнете/Надин Ви е дала горе-долу/минимума от сумата за първите месец-два/като ориентир,но без никога да сте идвали и никой да Ви чака ще е мооого гадно и трудно..

stoychovska

Регистриран: 02.05.2012
    #3026044 - 15.03.2013 12:52 [Re: Clance]

Като чета поста и знам, че и ние към края на лятото ще сме в същото положение... не ми се мисли. Ние сме на интервю на 20.05 и в момента търсим гарант или поне адрес за получаване на ЗК. И ние мислим да сме в някой мотел/хотел докато си намерим квартира. Кой ще ви поличи ЗК? Посочили ли сте адрес на който смятате да живеете? Ако не сте имаше ли проблем на интервюто? Пожелавам ви успех и дано всичко да се нареди. Ако имате възможност пишете после какво е станало. Успех!

sheytanovi
неориентиран

#3026047 - 15.03.2013 13:02 [Re: Clance]

За съжаление аз никога не съм излизала извън Бг, а мъжът ми само за седмица на екскурзия, което не се брой. Аз може да се каже, че знам езика, но все пак в БГ не го практикувам и се забравя. Откакто знам, че ще заминаваме си го преговарям, но пак ще има шок с езиковата бариера и за мен, особено като знам, че от мен ще зависят много неща :-(.
Гарантът в момента живее със съквартирантка, която желае да остане сама после и неможем да се нанесем при нея. Пък и е била особен човек и неможело да се разчита на нея.
Ние сме и двамата на по 25 години. Мъжът ми работи от 6г. като барман, а аз съм работила 4г. като сервитьор, а сега двамата имаме магазин за плодове, зеленчуци, и пак.стоки, в който работя аз.Като цяло сме работливи хора, тук работим по 12 часа, а лятото даже по 14-16. В америка ще търсим всякаква работа, нямаме изискания. Аз съм с висше образование, бакалавър по финанси, и семестриално завърших магистратура Корпоративни финанси /Юни ми е държавния, но явно ще го отложа/, Съпругът ми също е семестриално завършил бакалавър и неговия държавен е Юни.Това е горе- долу за нас.
Нямаме възможност за заминем с много пари, и затова питах горе-долу колко са необходими, и като цяло може би къде е по-евтино и къде може да се намери по-бързо работа / дори и за миене на чинии и пр./
Бих се радвала, ако дочуете за някаква работа да ми пишете на лични. Благодаря.

sheytanovi
неориентиран

#3026053 - 15.03.2013 13:20 [Re: stoychovska]

Да, посочихме адрес в Чикаго на момичето, което трябваше да е там, но няма да е. На интервюто нямаше никакъв проблем. Зелените карти трябва като се получат на адреса, да ни ги прати друга жена, която живее на този адрес /македонка/, надявам се и с това да нямаме проблем, но в момента мислим за съвсем други работи.

Божката

Регистриран: 10.12.2005
    #3026061 - 15.03.2013 14:17 [Re: sheytanovi]

Скоро бях на хотел но когато го буквах изобщо не се интересувах какъв е.
Residence Inn by Marriott

Оказа се че в стаята има всичко необходимо за пълноценно живеене по БГ стандарт, има кухня с вилици, лъжици, чиний, тигани и въобще всичко, печка съдомиялна.
А аз бях само за една нощувка

--------------------
нямам ламбо Мамо, но ръката ми през джамо

Склададжията
бутилкаджия

Регистриран: 19.05.2012
От: Мазата
    #3026063 - 15.03.2013 14:21 [Re: sheytanovi]

Добре ще бъде да вземете колкото се може повече пари от България, вземете заем от банка, от роднина, от където можете. Винаги излизат непредвидени разходи!

NadinАдминистратор
Charmed

#3026065 - 15.03.2013 14:30 [Re: sheytanovi]

Направи ми впечатление това
Цитат:

Гарантът в момента живее със съквартирантка, която желае да остане сама после и неможем да се нанесем при нея. Пък и е била особен човек и неможело да се разчита на нея.

и след това казваш

Цитат:

Зелените карти трябва като се получат на адреса, да ни ги прати друга жена, която живее на този адрес /македонка/, надявам се и с това да нямаме проблем, но в момента мислим за съвсем други работи.

Ако това е същата жена, бих ви препоръчала да смените адреса. Знам, че това е нещо, което за сега не мислите и не ви тревожи, но може да се окаже проблем.

--------------------

sheytanovi
неориентиран

#3026101 - 15.03.2013 16:27 [Re: Nadin]

Да, за една и съща жена става на въпрос. Имаш предвид да не си ги получим ли? За съжаление засега нямаме друг адрес, ще се надяваме на коректността й.

Clance
потребен
**

#3026195 - 15.03.2013 20:04 [Re: sheytanovi]

Ок,ако решите да смените адреса,аз съм готова да ви предоставя моя.Живеем в самостоятелна къща,няма проблем да ги получим и да Ви ги предам или препратя където трябва
Друго ,поемам да Ви осигуря и транспорта от летището до където сте резервирали мотел,квартира или каквото и да няма проблем да Ви чакаме на летището.
Пишете ми на лични.
Вижте по БГ вестниците тука на сайтовете им ,малките обяви има стаи
обикновенно давани от българи,можете да се уговорите по-лесно.
БГ вестниците са "България сега","България" и "БГ войс"
В нашата махала в заведение за хранене набират в момента,но до май незная дали ще има още,че учениците после започват да заемат такива позиций през лятото.

tania3
член

Регистриран: 13.09.2012
    #3027022 - 18.03.2013 09:53 [Re: Clance]

Аз само искам да поздравя Clance за предложената помощ на тези хора. Представям си как се чувстват и какво ще значи за тях тази подадена ръка. Аз съм само "страничен наблюдател" така да се каже, но това ми направи много силно впечатление.Дано и занапред има такива хора!

Clance
потребен
**

#3027412 - 19.03.2013 05:22 [Re: tania3]

Благодаря Таня3,Не правя това за благодарности ,не и за първи път и винаги ще помагам ако мога и това е минимума което мога да направя.
Хората които работят и живеят тук и са заети ежедневието,те знаят какво е да отделиш от времето си/няма да обядваш или вечеряш или няма да се прибереш у дома да видиш дечица, и т.н/
Ако имах повече време свободно,бих помагала на всички,но е невъзможно поне на този етап,но това което мога да предоставя като пощощ ще бъде..

m3n7alsnak3

Регистриран: 05.05.2016
    #3405641 - 22.06.2017 12:02 [Re: Clance]

Здравейте и от мен. Да изтупам малко прахта от тази тема - на мен и съпругата ми, ни се очертава да заминем септември месец към Ел Ей, но сме на същото положение - не познаваме никой и отиваме сами. Добрата страна е, че за сега нямаме деца, и ще сме по-спокойни в това отношения. Доста съм чел и проучвал по темата, но някоя друга насока или акъл от някой вече патил би ми бил от полза.

Малко за нас, за да добиете представа за ситуацията. И двмата сме на по 26 години с висше (не знам дали ще е от полза в Щатите но да си кажа) и смея да кажа приличен английски - аз говоря средно по 2-3ч на ден (по работа), жената е учила и се справя.

Та към въпросите:
1ви и основен - тъй като нямаме познат човек там, възможно ли е SSN-a да дойде на адрес в някой хотел (ще го сменя на летището, за сега е засилен към Пенсилвания, но отпада като опция за пристигане там).

2ри въпрос - добри места за живеене около Ел Ей. Подсказаха ми за Mission Viejo, Lake Forest и района там. Anaheim също. Някой може ли да потвърди/допълни този списък?

За жилище - възможно ли е още от тук да си запазим някой апартамент и ако да - graigslist и zillow ли са опциите и за колко наема да се подготвя като депозит.

Ако жилището не е възможно/препоръчително да се запази от тук - съвет за някой хотел или верига хотели, които се знаят че са ок? Четох за ExtendedStay като опция - добре ли е?

За кола - добър вариант ли е да се наеме още от летището някаква кола за 2-3 седмици и в последствие да се търси нещо друго, и това другото - ше може ли да се вземе веднага на кредит? Идеята ми е че ще имам парите кеш, но искам 1во да ги позапазя и 2ро да трупам кредитна история чрез колата.

За телефона - предполагам предплатена карта мога да си взема от всеки втори ъгъл във всеки един квартал.

Сега сигурно се чудите защо сме се ориентирали точно към Калифорния. Програмист съм и имам приятели/колеги, които преди години са живели там с работни визи и ми го препоръчват като добро място. Проблема е, че те вече не са там от около 8г - някакви неразбории с работните визи не съм задълбавал в питанията.

Защо избирам OC пред Бей Ейрията - една идея по-евтин начин на живот (поне според проучванията ми, моля да ме поправите ако греша).

Като цяло от сега търся и работа, но повечето отговори са - търсим човек на място, но се обади като дойдеш.

Ами това е общо взето, че стана доста дълго. Много ще съм благодарен за всякакви съвети

gaiety
ZаплЕ$

#3405662 - 22.06.2017 18:50 [Re: m3n7alsnak3]

Искаш да ти преразкажа целият си живот в един пост
В момента се намирам точно в Mission Viejo по работа, прекрасно място, накрая на света, на светлинни години от транспорт...всъщност, има влак, но в цялата Ладера са май само 2 спирки, демек на 4-5 мили от крайните точки.

Моят опит е, че без приятелско рамо не успях да взема телефон, да си купя кола и да си наема квартира навремето в Кали, може и да е каръщина, но не вярвам.

1. Не, адреса трябва да е постоянен на човек, аз примерно мога да ти ги получа и препратя после, това е най-малкият проблем.
2. Мога да проверя докато съм тук колко са наемите и депозитите, но не може да се наеме дистанционно, особено без кредитна история и или гарант.
Има и друга трудност, няма как да вземете шоф. книжки без доказателства за постоянно пребиваване, също и за банкова сметка важи.

Крейгслист и Зилоу и предплатените карти са най-сигурните неща, които си споменал

Ако това ви е мечтата се пригответе финансово за по-дълъг престой в хотел.
Намерете първо работата или носете минимум 20 К.
Успех, обади се, ако искаш да ти получа документите, за другото не мога да съм полезна.

--------------------

m3n7alsnak3

#3405669 - 22.06.2017 20:23 [Re: gaiety]

Благодаря за отговора - имаш лично

Други мнения също са добре дошли

gaiety
ZаплЕ$

#3405673 - 22.06.2017 20:47 [Re: m3n7alsnak3]

Хахаха, за 11 г. във форума, ще трябва да съм научила кога имам лс

--------------------

paul_v

**

Регистриран: 11.05.2010
    #3405802 - 23.06.2017 22:49 [Re: gaiety]

Малко от зад напред -аз ги степенувам по важност погледнато от моита камбанария.
Тия товоите приятели според мене те подвеждат.Преди 8 г баш беше кризата и с гаранция те са изхвърчали първи при съкращения ,а съкращения имаше и то много.Отделно преди кризата наистина там имаше кинти ,ама сега нещата са съвсем други.
Ще се опитам да направя много груба сметка –колко ще ти струва първия месец в ЛА..
Кола трябва от първата минута в америка- Ако намериш на летището рентал за 3 седмици за 1 к ще е добре- но което значи че ще трябва да си купиш твоита кола в тия 3 седмици.
За твоита кола си подгитви 5к и много няма да придиряш,ако си придирчив ще е повече.За да я пуснеш на пътя ще ти требе застраховка-да речем 1к за година ама да предположим че ще я палатиш 4х х250 .
Екстендет стеи амарика в Леик Форест е 119 кинта на вечер- 30х119 =3570 ама понеже ще си за месец да речем ще стане с 1000 надолу -2570.
Занчи само за 1 вия месец ще имаш гарантирани 9к разход и то в наи добрия случаи и без да влючвам храна и други неща.
Кредит карта няма кои да ти даде за 1 месец освен ако не вкараш 15к и нагоре в същата банка а и си много устат и се справиш с отдела дето ги дава.Говоря за карта дето да е поне 1к кредит ,що с по малко е дълга история.
Жилище да си намериш си е изпитание в началото щото е параграф 22- нямаш кредитна история – не може да си вземеш жилище. Нямам рацепта как се прескача 22то- при мене едни други бг ми станха ко –синери и така.Иначе даже не мина опита ми да предплатя за 6 месеца напред.
За телефона е наи лесно-ето ти една рецепта дето за момента ( юни) но и в следващите няколко месеца ще е ок.
https://www.cricketwireless.com/cell-phone-plans
за 30 кинта имаш неограничени минути за говорене-това е дето ще ти трябва на първо време и никои няма да те пита за кредити и т.н
Ако нямаш кредитна карта от БГ –намираш магазин на Крикет ,може и в Бест Бай и т.н .Купи си телефон и им кажи да ти активират услугата –ще те таксуват за активирането 25 усд.

Ако имаш кредитна карта единствено може да си спестиш 25 долара за активация щото ще си я направиш онлаин.
Адреса на които трябва да си получиш ЗК и ССНа ТРЯБВА ДА Е СИГУРЕН.
Инак ако иде неде другаде на другия ден някои може да си купи къща а пък да доидат да питат тебе за парите

Serendipity
Aaoograha hoa

Регистриран: 04.03.2005
    #3405803 - 23.06.2017 23:00 [Re: m3n7alsnak3]

gaiety вече ти е отговорила, но и аз да вмъкна скорошния опит:

- Bank Of America могат да ти отворят сметка с постоянния адрес в България и адрес за кореспонденция тук. После адреси се сменят, но важното е, че ще имаш сметка.

- Предплатени карти за телефон има на всеки ъгъл, да. T-mobile и АТ&T имат предплатени за четересетина долара на месец.

- Колата: аз бях с кола под наем в началото, за около 3 седмици имах оферта и за кредит, и за лизинг. Кредитите - може, но се приготви първата година поне да плащаш много висока лихва. Зависи какво искате и колко можете да дадете.

Моя опит: абсолютно всичко можете да направите и сами, без гаранти - просто ще ви струва много, много скъпо. Да, в пъти по-лесно е с гарант, но не е невъзможно и без.

В бюджета си включи депозити за абсолютно всичко (ток, интернет, квартира) и много висока застраховка за колата.

Учете за теста за кормуване още от България, няма защо да си губите времето с учене чак като дойдете.

--------------------
DV 2017 | DS-260: юни | Интервю: Февруари - успешно| Кейс EU00011XXX

m3n7alsnak3

#3405850 - 24.06.2017 13:53 [Re: Serendipity]

@Serendipity, благодаря за инфото. За съжаление нямаме познати в района и ще се наложи да се оправим сами, но това не ме притеснява Виж това за колата което спомена ми е интересно - може ли някакъв източник (сайт) да разгледам тези възможности за лизинг - знам че ще е с висока лихва в началото, но поне няма да затворя една солидна сума от началния капитал на 2рия ден. За банките - може би аз не съм се изразил правилно. Нямам за цел кредитна карта, а най-обикновена сметка и мисля, че твоя отговор е нещото което търсех.

@paul - ще те излъжа точно кога мойте приятели са се прибрали от там, но си прав до известна степен - фирмата им е фалирала. Колкото до това за парите които се въртят в района - като гледам има доста обяви за програмисти, пък сега дали ще ми плащат по-малко отколкото в bay area точно в самото начало не ми е проблем. За квартирата - ще се надявам да си намеря бързо работа и да не е толкова сложно, но си прав и тук - може да се наложи да се затворят едни 2 наема още от началото. За колата - в началото ще ми трябва нещо да ме вози - 5к може и да са му много

Хич не съм си и помислял, че ще ми е лесно, но факта че не познавам никой там, няма да ме откаже

plain
Flâneur

#3405857 - 24.06.2017 15:21 [Re: m3n7alsnak3]

Ако изберете СФ, НЙ или Бостън, може и без кола да изкарате в началото. В тези градове има повече работа за програмисти отколкото в ЛА.

--------------------

Serendipity
Aaoograha hoa

#3405863 - 24.06.2017 17:39 [Re: m3n7alsnak3]

Не съм търсила със сайтове аз - обикалях си местните дилършипи на марките, които имат по-евтин клас коли и чух от колеги, че са им давали оферти за кредит или лизинг в началото, а именно:
- Киа
- Фолксваген
- Хонда
- Мазда
- Форд

Но вече зависи и какво търсиш. Аз търсех нова или certified кола. Погледни в Живот в САЩ - даже имам тема "Съвети за покупка на кола от новопристигнал"

Прави разлика между лизинг и файненсинг.

Не бих имала доверие на малките дилършипи втора ръка, които постоянно се рекламират с "Everyone is approved". Работят с разни "кредитодатели", които са ми повече от съмнителни, плюс че някои от тия ти слагат някакво устройство в колата, с което могат дистанционно да я спрат, в случай, че закъснееш с вноска. Не, че планирам да закъснея, но с такова нещо не бих карала.

Търси в гугъл "(марка) (населеното ти място) dealership" , за да се ориентираш за цени на автомобили и модели, които биха ти харесали. Търси за всички марки: като си купуваш нова кола тук, обикновено връщаш старата, за да ти е по-евтино, съответно повечето дилършипи имат най-различни марки и модели в Pre - Owned секциите им.

Но не гледай публикуваните суми за файненсинг или лизинг: по сайтовете рекламират с офертите за хора, дето имат скредит скор 800.

На мен ми мина номера, като оставих доста по-голяма първоначална вноска от нормалното.

Но като ти допадне нещо, отиваш на място и се обясняваш. Знай си горния лимит на сума, която си готов да плащаш на месец и горния лимит на сума, която си готов да им дадеш за първоначална вноска.

Бъди психически подготвен за продавачите на коли тук. Не си виждал толкова нахална сган. Стъпиш ли в дилършипа, опитват се да не те пуснат да си тръгнеш без кола. Репетирай казването на "твърдо не", не се хващай за първата оферта и обиколи всичко, преди да избереш, колкото и да ти обясняват, че тая оферта е "само за днес", че никой друг няма да се навие да ти даде кола без кредитна история и как "то по принцип не е толкова, ама ти правя услуга и ти свалям от цената". Да не говорим, че ако не се върнеш 3-4 дни след това, започват да ти звънят с видиш ли - бе излезе ми една ОЩЕ по-добра оферта.

--------------------

gaiety
ZаплЕ$

#3405917 - 25.06.2017 09:50 [Re: m3n7alsnak3]

Цитат:

ще се надявам да си намеря бързо работа

Не знам как го смяташ, но имаш времето за получаване на ссн-а, намирането на въпросната работа, назначаване на първото, после второто интервю, а ако е голяма компания ще има и трето, евентуално трейнинг, абе, брой 3-3.5 месеца докато получиш чек.
Това е най-добрият сценарий, ако си сколасал да получиш ссн-а за 7 работни дни и имаш вече някой решен да те вземе на работа.

По-бързо ще е да работиш за малка частна компания, ще съкратиш времето около месец, но ще се отрази и на заплатата, де.

Разбира се гадая, нямам идея какво ще сложиш на масата, ако си нещо изключително и имаш предишен опит в американска компания, тогава сигурно горните грижи няма да те засягат.

--------------------

Ян Бибиян™©
вагабонтин

Регистриран: 15.05.2004
    #3406022 - 26.06.2017 16:14 [Re: gaiety]

Цитат:

Не знам как го смяташ, но имаш времето за получаване на ссн-а, намирането на въпросната работа, назначаване на първото, после второто интервю, а ако е голяма компания ще има и трето, евентуално трейнинг, абе, брой 3-3.5 месеца докато получиш чек.

Да, може и четвърто, пето ...осмо, да му вземат секрет, да му проверят ноктите, да му изчистят зъбИте ...

Стига си плашила хората

Като додйде ССНа може и надругия ден да почнат, докато го чакат ше аплайват и ще ходят на интервюта !

--------------------
Лоша ракия и хубава мотика НЯМА

Редактирано от Nadin (26.06.2017 17:23)

Склададжията
бутилкаджия

Регистриран: 19.05.2012
От: Мазата
    #3406036 - 26.06.2017 17:40 [Re: Ян Бибиян™©]

Цитат:

а, може и четвърто, пето ...осмо, да му вземат секрет, да му проверят ноктите, да му изчистят зъбИте

Къв секрет бе, за шомполиране ли говориш?

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3406038 - 26.06.2017 18:31 [Re: Склададжията]

Цитат:

Цитат:

а, може и четвърто, пето ...осмо, да му вземат секрет, да му проверят ноктите, да му изчистят зъбИте

Къв секрет бе, за шомполиране ли говориш?

Асъл

--------------------

gaiety
ZаплЕ$

#3406041 - 26.06.2017 18:36 [Re: Ян Бибиян™©]

Ти кое точно коментираш, че не схващам накъде биеш?!
Че може и да не намери работа за 2 седмици, или че може и да се проточи назначаването повече от 1,5 - 2 месеца в зависимост от компанията?!
Не ми вади цитати от контекста!

Сам си казвал, че розовите очила не са най-разумният аксесоар на новопристигналите.
Май не си търсил скоро работа, 'щото и аз така щях да реагирам след 10г на едно място, ако не ми беше пред очите в момента.

--------------------

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3406051 - 26.06.2017 20:25 [Re: gaiety]

Коментирах милионите интервюта които каза че трябва да минава.
И да, може да си намери работа за 2е седмици, може и 3и месеца да отнеме , зависи , то три четири интервюта и 3 месеца чакане не са норма !

--------------------

gaiety
ZаплЕ$

#3406070 - 26.06.2017 21:57 [Re: Ян Бибиян™©]

Цитат:

Коментирах милионите интервюта които каза че трябва да минава.
Цитат:

назначаване на първото, после второто интервю, а ако е голяма компания ще има и трето, евентуално трейнинг

Две сигурни, трето може би, трейнинг евентуално...някой ИТ, ако иска може да се включи, че тука предупреждението за едно наум се превръща в драма

И да, времето в Чикаго е ужасно... имам работа сега, не мога да се дръгна и тук с тебе

--------------------

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3406084 - 26.06.2017 22:24 [Re: gaiety]

Задължителното второ интервю е някъде в твоята глава !!

ПП В Чикаго не съм бил от 9 години !

--------------------

erz_us
почетен член

Регистриран: 19.05.2014
    #3406086 - 26.06.2017 22:24 [Re: gaiety]

За IT/Chicago, засега само веднъж са ме наемали на работa

Като цяло опита ми е че схемата е: първи разговор с HR или рекрутър, след което ако те харесат следва техническо. Ако техническото е било по телефона и са те харесали следва още едно за виждане на живо.

Сроковете и броя интервюта предполагам зависят от размера на фирмата.

За фирма с 200 и малко човека в която съм сега беше:
2 интервюта по телефона и 1 на място, през седмица всяко. След което ми направиха оферта и първият ми работен ден беше след 2 седмици.
А SSN-а ми го поискаха след като приех офертата и започнаха да ми оформят документите.

Serendipity
Aaoograha hoa

#3406089 - 26.06.2017 22:30 [Re: gaiety]

То от ИТ до ИТ ...

Много зависи какво си търсят, но в нашата фирма например има задължителен апликейшън период от 1 месец, в който събират резюмета и не наемат никой, докато не свърши. Може и да изкараш див късмет и да се окаже, че си аплайнал на ден 30, но може и на ден 1 да си аплайнъл. После (в общия случай) има 4 интервюта - с HR-a и рекютърите, тест, с директния мениджър + хора от екипа и с директора на отдела. Между другото, схемите на наемане при нас в САЩ и в България са абсолютно идентични.
Прави ми впечатление, че има много плява за отсяване също, тука много бързо стават "експерти". Реален пример: изкарал едномесечен курс за начинаещи в eDX и вече се пише RHEL администратор с опит.

Но сииииилно се съмнявам всички фирми да имат еднакви практики и горното не трябва да се взима за общо положение, просто пример. Имам близки, които в момента си търсят работа в сферата и е драма, без опит в Америката ептен.

Предполагам,(подчертавам - предполагам) че ако на някой му е много спешно, може и веднага да наеме човек, но силно ме съмнява да е на читава работа, по-скоро ще да е някой хелпдеск/кол център; някой нощен админ в НОК-а и то ако приемем, че съответната фирма не се е аутсорснала някъде за тия позиции, което е класика в жанра.

Но това са размисли и страсти на един новопристигнал, не ги приемай за чиста монета.

Съветите, които аз бих могла да дам е да планираш за най-лошия вариант. Да, имаш шансове и по-бързо да намериш работа, но има вариант и да се замоткат нещата. Планирай за worst case scenario, по-добре да ти останат неизхарчени пари, отколкото да останеш на червено на третата седмица.

Търси си работа още от България. Специално в нашата индустрия, триажните интервюта вече често са по скайп, оправи си резюмето да е по американски тертип и почвай в индиийд наред. Преправяй си резюмето за всяка фирма - слагай на фокус уменията ти, които ще ти помогнат за конкретната позиция, за която кандидатстваш.

--------------------

gaiety
ZаплЕ$

#3406132 - 27.06.2017 01:41 [Re: Serendipity]

Гледам, че за мен си се хванала, но явно говориш на момчето, дано го прочете, че това исках и аз да го предупредя.

@Бибияне, разбирам желанието ти да си просто опозиция в разговор, в който явно няма да помогнеш, ама ай да се не занимаваш с мен, чеши си егото с някой друг!
Да е за майтап, ок, да ти се вържа, но имам нетолеранс към игноранството и ме засърбява клавиатурата когато някой се опитва да ми напъха думи в устата, капиш?!

--------------------

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3406136 - 27.06.2017 02:35 [Re: gaiety]

Цитат:

Гледам, че за мен си се хванала, но явно говориш на момчето, дано го прочете, че това исках и аз да го предупредя.

@Бибияне, разбирам желанието ти да си просто опозиция в разговор, в който явно няма да помогнеш, ама ай да се не занимаваш с мен, чеши си егото с някой друг!
Да е за майтап, ок, да ти се вържа, но имам нетолеранс към игноранството и ме засърбява клавиатурата когато някой се опитва да ми напъха думи в устата, капиш?!

Ти много ли му помогна като го наплаши със сто интервюта ?

Ако това ти е помощщта ... и разбирам ти желанието просто да се направиш на авторитетна в разговор в който явно няма да помогнаш, а само ще наплашиш момчето ,та айде ходи си чеши авторитета някъде другаде ... ако има кой да те слуша де !

--------------------

paul_v

**

Регистриран: 11.05.2010
    #3406388 - 29.06.2017 16:58 [Re: m3n7alsnak3]

-за колата :
дамата с ник Serendipity мисля че също леко те подвежда с инфото.
Може и да бъркам но - тя казва -колегите ми казаха-ще рече че тя вече има работа в мига в които търси да купи кола( моля да бъда поправен ако не е вярно) а това променя много условията на играта.
Ти за 3 седмици я свариш да си направиш УСА драивинг ласънз ,я не...а да си намериш работа - възможно е но е малко ,много малко вероятно.
Съвсем реалистично е с рентал кара за 3 седмици да пообиколиш тук-там и да си купиш кола..обаче на човек без работа и кредитна история силно ме съмнява някои да му даде кола нито на лизинг ,нито на финансиране....
знаеш ли колко бездоници например даже са с американски паспорт биха си вззели кола ако ги раздаваха по тоя начин....
Аз съм работил в диларшип-не тука в америка, ама сиситемата и триковете са почти еднакви в цивилизованите страни.
В наи добрия случай за теб ще ти продадат нещо дето са го взели например за 1к ,понапудрили са го и са му пляснали цена от 6к. Ще ти искат 3кв кеш а останалите 3к ще се надяват някои ден да им ги платиш с висока лихва...ама и да не им ги дадеш те са пак на +.
Аз съм повече от 15 г в авто бизнеса -не твърдя че знам всичко ама пък мога да твърдя че доста знам.
В общия случаи кола под 5к -продавача иска да се оттърве от баракта- може и да не гръмне веднага,ама си е голям риск.
Отделно в Кали има емишън тест,демек една кола дето може да мине тоя тест има една цена,кола дет не може да го мине е с дуга цена при еднакви всякакви други условия.

За работата ще продължа по нататък че сега няма повече време .

Serendipity
Aaoograha hoa

#3406405 - 29.06.2017 18:27 [Re: paul_v]

Да, първо работа си намерих, затова пея песента да търси още от България. Първата оферта за файненсинг я получих 2 седмици след като почнах работа, моята кола си я намерих на третата. През това време - с рентал.

--------------------

Редактирано от Serendipity (29.06.2017 18:27)

m3n7alsnak3

#3406453 - 30.06.2017 08:20 [Re: Serendipity]

Здравейте Гледам стабилна дискусия се заформи, а аз бях малко отпускар )) За работата - търся от сега (даже от около месец), но към момента всички ми казват, че търсят или местен (може би за ф2ф интервю) или някой, който може да започне много скоро. Та това ме навежда на мисълта, че търсене има. Иначе твърдо съм решил като останат 2-3 седмици до полета, да натисна стабилно обявите.

djodi83
новак

Регистриран: 14.06.2009
    #3448956 - 28.10.2018 15:33 [Re: stoychovska]

Здравейте, и аз съм в подобно положение и имам нужда от гарант за пред интервюто ! Някой да може да ми помогне ? Трябва да попълня афидавит оф съпорта и да изпратя федерал такс ретърн ! Ако някой може да ми помогне с това

NadinАдминистратор
Charmed

#3448976 - 28.10.2018 19:46 [Re: djodi83]

Не става ясно, имаш нужда някой да ти помогне с попълването на формата или ти трябва реален гарант?

--------------------

djodi83
новак

Регистриран: 14.06.2009
    #3448978 - 28.10.2018 20:07 [Re: Nadin]

Трябва ми гарант

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 9 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 10608

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.076 seconds in which 0.015 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.