ALL.BG форуми
Връзки: » Статии
» Обяви
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
MyXa
KoHcKa

Регистриран: 06.01.2006
От: the point of no return
Изисквания от българска страна за пътуване на деца в чужбина
    #3146066 - 18.03.2014 14:51

Искам да благодаря на Valkiria, която любезно предостваи този документ. В него изирчно пише кога се изисква пълномощно и кога не.
http://www.nsgp.mvr.bg/NR/rdonlyres/8509CE3A-7E08-4D04-BD1A-3083D572715F/0/INFO_patuvane_deca.doc

--------------------
"Тravel is fatal to prejudice, bigotry and narrow-mindedness.”

~Mark Twain

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Жоро Камерата
ентусиаст

Регистриран: 12.01.2007
Re: Изисквания от българска страна за пътуване на деца в чужбина
    #3152829 - 11.04.2014 03:33 [Re: MyXa]

Това е много хубаво, но дали на летище София са го чели и го изпълняват без да правят проблеми? Някой с опит?

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3152831 - 11.04.2014 03:41 [Re: Жоро Камерата]

Доколкото знам, дамата предоставила информацията заема позиция, еквивалент на тукашните гранични офицери.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Mimski

Регистриран: 07.03.2008
    #3152838 - 11.04.2014 05:29 [Re: Жоро Камерата]

Моят опит е от тази година. Примерът е специфичен, обаче.

Детето е родено в САЩ и няма българско гражданство. Пътува само с американски паспорт. Тъй като родителите са българи по рождение, детето се счита за български гражданин, без значение дали детето има БГ гражданство или не. Без значение е и фактът, че родителите имат двойно гражданство.

Най-лесният вариант, според мен, е да се извади безсрочна декларация от консулството на България в САЩ. Декларацията е на български и е заверена от консула. Таксата е около $25. Няма нужда от превод, апостил, т.н. главоболия. С нея единият родител дава право на другия да извежда детето от БГ. Правят се копия, които се оставят на митницата в БГ на излизане.

С тази декларация нямах никакъв проблем на излизане от БГ. Не са ми я искали в Европа.

Имах и декларация за излизане от САЩ за всеки случай. Беше заверена от местен нотариус за $1, но тази декларация не служи за нищо освен за извеждане от САЩ. Пък и никой на летището не ми я поиска.

Жоро Камерата
ентусиаст

#3152863 - 11.04.2014 08:34 [Re: Mimski]

Съгласно наредбата, след като детето няма БГ документ би трябвало да ви поискат декларация. Дъщеря ми има тукашен и БГ паспорт, тоест не би трябвало да искат декларация. Но не знам доколко там си познават наредбите и законите и доколко ги спазват. Детето ще пътува с баба си и дядо си и се чудя дали ако им разпечатам тази наредбае им помогне в случай на проблем. Най-близкото консулство е на 350-400 мили в ЛА и не ми се пътува за един печат при положение, че законово така са уредени нещата и ние отговаряме на условията. Питам защото не знам доколко се е променило спазването правилата в България през последните години.

Valkiria
КиФла БаЯта

Регистриран: 26.06.2013
От: София/St. Petersburg FL
    #3152922 - 11.04.2014 13:38 [Re: Жоро Камерата]

Към настоящия момент работя на Аерогара - София, като граничен полицай извършващ паспортен контрол. От 12 години я работя само тази работа. Линка го дадох главно за да направя работата си по- лесна, понеже първата реплика на някой, който не е редовен с документите е : " Никой не ми каза на влизане в РБ.", " Ама това къде го пише?" и др. Колкото повече хора са информирани толкова по - бързо и лесно се работи, опашките на гишетата са по- малки и е по - приятно и безпроблемно и за пътници , и за служители.
Друго важно нещо! Ако детето няма българско гражданство не забравяйте, че американски граждани могат да пребивават безвизово в РБ 90 дни в рамките на 6 месеца. Акт за превишен престой се пише на този, който придружава детето. Моят съвет е : Извадете си и български паспорти на децата и с двата валидни паспорта (български и американски) никога няма да имате проблем. никой няма да ви търси декларации и си пътувате и си свиркате

Valkiria
КиФла БаЯта

#3152925 - 11.04.2014 13:43 [Re: Жоро Камерата]

Цитат:

Съгласно наредбата, след като детето няма БГ документ би трябвало да ви поискат декларация. Дъщеря ми има тукашен и БГ паспорт, тоест не би трябвало да искат декларация. Но не знам доколко там си познават наредбите и законите и доколко ги спазват. .

Няма проблеми детето щом е с два паспорта! Наредбите се спазват стриктно и се работи точно по начина по който е описан в линка.

Mimski

Регистриран: 07.03.2008
    #3152943 - 11.04.2014 14:02 [Re: Valkiria]

Благодаря ти за инфото!

Само да кажа, защо нямаме БГ-паспорт и защо не искаме такъв. Процедурата е сложна и бавна. Преполагам, че от САЩ е и доста скъпа. Никой от нас не може да прекара месец-два в БГ с цел изваждане на паспорт на детето.

Освен това, международните паспорти в България са валидни 5г, за възрастни и деца. На мен ми е проблем да си подновявам паспорта всеки 5г. Нямам желание да подновявам и този на детето.

БГ гражданството беше силно препоръчано/рекламирано от консулството и митницата. Цялата работа е направена за пари. Нищо лошо, но ние няма да участваме. Престой за повече от три месеца на година в БГ едва ли ще се случи, така или иначе.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3152966 - 11.04.2014 15:03 [Re: Mimski]

Паспорт може и за 8 часа да се извади.
Паспорта не е единствения документ за пътуване от 2007г. Личната карта е достатъчна за пътуване в ЕС и е с валидност 10 години. Вади се също за 8 часа по- скъпо е, но... не е недостъпно.
Според Закона за чужденците в РБ и Закона за българските лични документи, всеки български гражданин е длъжен да се легитимира в България с български документ за самоличност т.е. минава се граница с български паспорт или лична карта.
Българските документи имат и друга "екстра", в целият Европейски съюз минавате облекчена гранична проверка и си ползвате гише за европейски граждани, а не "all passports". Няма печати, моткане...

Жоро Камерата
ентусиаст

#3152976 - 11.04.2014 15:33 [Re: Valkiria]

Благодаря ви много за изчерпателния отговор! Вода от извора (дето има една приказка).

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 21 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 19467

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.