ALL.BG форуми
Връзки: » Статии
» Обяви
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Кокосова
член
*

Регистриран: 16.10.2010
Re: Изисквания от българска страна за пътуване на деца в чужбина
    #3152980 - 11.04.2014 15:39 [Re: Valkiria]

Здравейте!
Когато само единият от родителите пътува с децата, може ли да го направи с нотариално заверено пълномощно от другия родител?
Конкретно в нашия случай ние сега тепърва отиваме в САЩ и аз ще замина първа, а съпругът ми с децата ще дойде после. Подготвила съм нотариално заверено пълномощно за него и децата. Трябва ли му още нещо при напускане на страната? И после, ако пътува обратно от САЩ за България с тях, става ли пак със същото пълномощно или трябва друг документ?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Valkiria
КиФла БаЯта

Регистриран: 26.06.2013
От: София/St. Petersburg FL
    #3152996 - 11.04.2014 16:27 [Re: Кокосова]

Норариално заверена декларация съгласие за пътуване на деца извън РБ + обикновено ( не заверено) копие от отсъстващия родител. Това е
Копието остава в граничния полицай. За всяко напускане на страната се оставя по едно копие. На въпросното копие полицая си слага печата и се завежда под номер в дневник. Пази се една година копието.
Не е шега работа за този, който пуска детето да пътува. Носим отговорност по НК. Аз лично, като родител съм доволна от това!

Кокосова
член
*

Регистриран: 16.10.2010
    #3153058 - 11.04.2014 18:09 [Re: Valkiria]

Много благодаря

Aendil

**

Регистриран: 09.05.2013
    #3153245 - 12.04.2014 02:36 [Re: Valkiria]

Цитат:

всеки български гражданин е длъжен да се легитимира в България с български документ за самоличност т.е. минава се граница с български паспорт или лична карта

Греша ли че има процедура при която граничен орган провежда идентификация на гражданин ако същия не може да представи данни нееднозначно идентифициращи го. ЕС отпусна бая пари за тая система по всички гранични пунктове на РБ и би трябвало да работи и да я има разписана. Според нея, доколкото ми е известно, аз може да цъфна на ГКПП аерогара без никакъв документ, да бъда идентифициран и да не ми бъде отказван достъп до страната. Не се случва често, и не е процедура която е за препоръчване, но доколкото знам такава алтернатива съществува. Или греша?

Valkiria
КиФла БаЯта

#3153290 - 12.04.2014 09:51 [Re: Aendil]

Много правилно! Не грешите. Но въоросното влизане без документи няма общо с настоящата система. И със старата пак можеше. Не може да бъде отказано влизане на български гражданин в родината. Лесно е! Но има уловка ! ( образно казано) В инструкция I-1405 е описана процедурата ка точно става.
Прави се следното:
- идва българин без документи
- казва си ЕГНто
- правя му по ЕГН справка самоличност
- регистрирам влизането му в РБ в ШИС ( шенгенска информационна система) , като влизащ булгарски гражданин без документи.
До тук добре за влизане няма проблем, но излизането в този случай е трудно, ако не си извадите български паспорт, защото влизайки като български гражданин сте длъжни и да излезете от БГ като такъв. Това върши работа ако сте само български гражданин. С двойно граждснство тази гимнастика е безмислена, защото имате валиден документ за пътуване. ( американски, канадски...)

Aendil

**

#3153539 - 12.04.2014 20:47 [Re: Valkiria]

Благодаря че споделихте!
Само не разбирам какво налага това:
Цитат:

...влизайки като български гражданин сте длъжни и да излезете от БГ като такъв...

Какъв е проблема лице което е влязло в България като лице без български лични документи, да излезе като лице с чуждите си лични документи, примерно американски паспорт?

Valkiria
КиФла БаЯта

#3153628 - 12.04.2014 23:52 [Re: Aendil]

С каквото гражданство влезнеш с него трябва да излезнеш. Не може да влезеш като американец и на излизане да дадеш новозеландски паспорт това е смисъла

Редактирано от Valkiria (13.04.2014 00:36)

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3153630 - 13.04.2014 00:01 [Re: Valkiria]

Преди време влязох с българската лична карта в страната, на излизане се наложи да изляза с американския паспорт, поради факта, че българския ми паспорт не стана готов, въпреки платената експресна такса. Чудех се дали ще имам проблеми, но слава Богу- нямах.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3153637 - 13.04.2014 00:29 [Re: Nadin]

Компромис винаги може да има, зависи от човека който те пуска. Всеки случай е индивидуален. Аз съм на принципа, че работя на граничен контролно пропусквателен пункт, а не на спирателен и много рядко спирам когото и да било. Стига да има и малко за което да се хвана в полза на пропускането пускам

Редактирано от Valkiria (13.04.2014 00:35)

Aendil

**

#3153682 - 13.04.2014 05:07 [Re: Valkiria]

Цитат:

С каквото гражданство влезнеш с него трябва да излезнеш.

Аз именно това не го разбирам. Четох и въпросната инструкция № IЗ-1405 но както повечето неща от българската нормативна уредба - са леко мъгляви.
Примерно за в такъв казус пише:
Чл.9(2) При излизане на чужденец с документ, различен от този, с който е влязъл, се извършва допълнителна справочна дейност за установяване на обстоятелствата относно влизането му в страната и документа, с който е влязъл.
Видно, не пише нищо за български граждани, а само за чужденци. Презумпцията на инструкцията е че са изключени случаи в които български граждани искат да напуснат републиката в качеството си на лица с чуждо гражданство. А с какво гражданство ще се представят пред орган на реда, или пред когото и да е, преди да е отмено двойното граждаство, поне от моята логика, зависи само и единствено от техния избор. Имат ли качество и идентификация като американски граждани, не виждам какъв е проблема да напуснат България в това си качество.
Отново искам да ти благодаря че споделяш. Осъзнавам че мнението ти не е официално и по никакъв начин не ангажира никого, но такава информация, така да се каже от кухнята е важна, за да са подготвени хората какво може да ги очаква на ГКПП където практичеески е съприкосновението им с един от най-важните и първите органи на реда в България.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 11 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 19451

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.