ALL.BG форуми
Връзки: » Статии
» Обяви
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
MyXa
KoHcKa

Регистриран: 06.01.2006
От: the point of no return
Изисквания от българска страна за пътуване на деца в чужбина
    #3146066 - 18.03.2014 14:51

Искам да благодаря на Valkiria, която любезно предостваи този документ. В него изирчно пише кога се изисква пълномощно и кога не.
http://www.nsgp.mvr.bg/NR/rdonlyres/8509CE3A-7E08-4D04-BD1A-3083D572715F/0/INFO_patuvane_deca.doc

--------------------
"Тravel is fatal to prejudice, bigotry and narrow-mindedness.”

~Mark Twain

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Жоро Камерата
ентусиаст

Регистриран: 12.01.2007
Re: Изисквания от българска страна за пътуване на деца в чужбина
    #3152829 - 11.04.2014 03:33 [Re: MyXa]

Това е много хубаво, но дали на летище София са го чели и го изпълняват без да правят проблеми? Някой с опит?

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3152831 - 11.04.2014 03:41 [Re: Жоро Камерата]

Доколкото знам, дамата предоставила информацията заема позиция, еквивалент на тукашните гранични офицери.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Mimski

Регистриран: 07.03.2008
    #3152838 - 11.04.2014 05:29 [Re: Жоро Камерата]

Моят опит е от тази година. Примерът е специфичен, обаче.

Детето е родено в САЩ и няма българско гражданство. Пътува само с американски паспорт. Тъй като родителите са българи по рождение, детето се счита за български гражданин, без значение дали детето има БГ гражданство или не. Без значение е и фактът, че родителите имат двойно гражданство.

Най-лесният вариант, според мен, е да се извади безсрочна декларация от консулството на България в САЩ. Декларацията е на български и е заверена от консула. Таксата е около $25. Няма нужда от превод, апостил, т.н. главоболия. С нея единият родител дава право на другия да извежда детето от БГ. Правят се копия, които се оставят на митницата в БГ на излизане.

С тази декларация нямах никакъв проблем на излизане от БГ. Не са ми я искали в Европа.

Имах и декларация за излизане от САЩ за всеки случай. Беше заверена от местен нотариус за $1, но тази декларация не служи за нищо освен за извеждане от САЩ. Пък и никой на летището не ми я поиска.

Жоро Камерата
ентусиаст

#3152863 - 11.04.2014 08:34 [Re: Mimski]

Съгласно наредбата, след като детето няма БГ документ би трябвало да ви поискат декларация. Дъщеря ми има тукашен и БГ паспорт, тоест не би трябвало да искат декларация. Но не знам доколко там си познават наредбите и законите и доколко ги спазват. Детето ще пътува с баба си и дядо си и се чудя дали ако им разпечатам тази наредбае им помогне в случай на проблем. Най-близкото консулство е на 350-400 мили в ЛА и не ми се пътува за един печат при положение, че законово така са уредени нещата и ние отговаряме на условията. Питам защото не знам доколко се е променило спазването правилата в България през последните години.

Valkiria
КиФла БаЯта

Регистриран: 26.06.2013
От: София/St. Pitersburg FL
    #3152922 - 11.04.2014 13:38 [Re: Жоро Камерата]

Към настоящия момент работя на Аерогара - София, като граничен полицай извършващ паспортен контрол. От 12 години я работя само тази работа. Линка го дадох главно за да направя работата си по- лесна, понеже първата реплика на някой, който не е редовен с документите е : " Никой не ми каза на влизане в РБ.", " Ама това къде го пише?" и др. Колкото повече хора са информирани толкова по - бързо и лесно се работи, опашките на гишетата са по- малки и е по - приятно и безпроблемно и за пътници , и за служители.
Друго важно нещо! Ако детето няма българско гражданство не забравяйте, че американски граждани могат да пребивават безвизово в РБ 90 дни в рамките на 6 месеца. Акт за превишен престой се пише на този, който придружава детето. Моят съвет е : Извадете си и български паспорти на децата и с двата валидни паспорта (български и американски) никога няма да имате проблем. никой няма да ви търси декларации и си пътувате и си свиркате

Valkiria
КиФла БаЯта

#3152925 - 11.04.2014 13:43 [Re: Жоро Камерата]

Цитат:

Съгласно наредбата, след като детето няма БГ документ би трябвало да ви поискат декларация. Дъщеря ми има тукашен и БГ паспорт, тоест не би трябвало да искат декларация. Но не знам доколко там си познават наредбите и законите и доколко ги спазват. .

Няма проблеми детето щом е с два паспорта! Наредбите се спазват стриктно и се работи точно по начина по който е описан в линка.

Mimski

Регистриран: 07.03.2008
    #3152943 - 11.04.2014 14:02 [Re: Valkiria]

Благодаря ти за инфото!

Само да кажа, защо нямаме БГ-паспорт и защо не искаме такъв. Процедурата е сложна и бавна. Преполагам, че от САЩ е и доста скъпа. Никой от нас не може да прекара месец-два в БГ с цел изваждане на паспорт на детето.

Освен това, международните паспорти в България са валидни 5г, за възрастни и деца. На мен ми е проблем да си подновявам паспорта всеки 5г. Нямам желание да подновявам и този на детето.

БГ гражданството беше силно препоръчано/рекламирано от консулството и митницата. Цялата работа е направена за пари. Нищо лошо, но ние няма да участваме. Престой за повече от три месеца на година в БГ едва ли ще се случи, така или иначе.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3152966 - 11.04.2014 15:03 [Re: Mimski]

Паспорт може и за 8 часа да се извади.
Паспорта не е единствения документ за пътуване от 2007г. Личната карта е достатъчна за пътуване в ЕС и е с валидност 10 години. Вади се също за 8 часа по- скъпо е, но... не е недостъпно.
Според Закона за чужденците в РБ и Закона за българските лични документи, всеки български гражданин е длъжен да се легитимира в България с български документ за самоличност т.е. минава се граница с български паспорт или лична карта.
Българските документи имат и друга "екстра", в целият Европейски съюз минавате облекчена гранична проверка и си ползвате гише за европейски граждани, а не "all passports". Няма печати, моткане...

Жоро Камерата
ентусиаст

#3152976 - 11.04.2014 15:33 [Re: Valkiria]

Благодаря ви много за изчерпателния отговор! Вода от извора (дето има една приказка).

Кокосова
член
*

Регистриран: 16.10.2010
    #3152980 - 11.04.2014 15:39 [Re: Valkiria]

Здравейте!
Когато само единият от родителите пътува с децата, може ли да го направи с нотариално заверено пълномощно от другия родител?
Конкретно в нашия случай ние сега тепърва отиваме в САЩ и аз ще замина първа, а съпругът ми с децата ще дойде после. Подготвила съм нотариално заверено пълномощно за него и децата. Трябва ли му още нещо при напускане на страната? И после, ако пътува обратно от САЩ за България с тях, става ли пак със същото пълномощно или трябва друг документ?

Valkiria
КиФла БаЯта

#3152996 - 11.04.2014 16:27 [Re: Кокосова]

Норариално заверена декларация съгласие за пътуване на деца извън РБ + обикновено ( не заверено) копие от отсъстващия родител. Това е
Копието остава в граничния полицай. За всяко напускане на страната се оставя по едно копие. На въпросното копие полицая си слага печата и се завежда под номер в дневник. Пази се една година копието.
Не е шега работа за този, който пуска детето да пътува. Носим отговорност по НК. Аз лично, като родител съм доволна от това!

Кокосова
член
*

Регистриран: 16.10.2010
    #3153058 - 11.04.2014 18:09 [Re: Valkiria]

Много благодаря

Aendil

**

Регистриран: 09.05.2013
    #3153245 - 12.04.2014 02:36 [Re: Valkiria]

Цитат:

всеки български гражданин е длъжен да се легитимира в България с български документ за самоличност т.е. минава се граница с български паспорт или лична карта

Греша ли че има процедура при която граничен орган провежда идентификация на гражданин ако същия не може да представи данни нееднозначно идентифициращи го. ЕС отпусна бая пари за тая система по всички гранични пунктове на РБ и би трябвало да работи и да я има разписана. Според нея, доколкото ми е известно, аз може да цъфна на ГКПП аерогара без никакъв документ, да бъда идентифициран и да не ми бъде отказван достъп до страната. Не се случва често, и не е процедура която е за препоръчване, но доколкото знам такава алтернатива съществува. Или греша?

Valkiria
КиФла БаЯта

#3153290 - 12.04.2014 09:51 [Re: Aendil]

Много правилно! Не грешите. Но въоросното влизане без документи няма общо с настоящата система. И със старата пак можеше. Не може да бъде отказано влизане на български гражданин в родината. Лесно е! Но има уловка ! ( образно казано) В инструкция I-1405 е описана процедурата ка точно става.
Прави се следното:
- идва българин без документи
- казва си ЕГНто
- правя му по ЕГН справка самоличност
- регистрирам влизането му в РБ в ШИС ( шенгенска информационна система) , като влизащ булгарски гражданин без документи.
До тук добре за влизане няма проблем, но излизането в този случай е трудно, ако не си извадите български паспорт, защото влизайки като български гражданин сте длъжни и да излезете от БГ като такъв. Това върши работа ако сте само български гражданин. С двойно граждснство тази гимнастика е безмислена, защото имате валиден документ за пътуване. ( американски, канадски...)

Aendil

**

#3153539 - 12.04.2014 20:47 [Re: Valkiria]

Благодаря че споделихте!
Само не разбирам какво налага това:
Цитат:

...влизайки като български гражданин сте длъжни и да излезете от БГ като такъв...

Какъв е проблема лице което е влязло в България като лице без български лични документи, да излезе като лице с чуждите си лични документи, примерно американски паспорт?

Valkiria
КиФла БаЯта

#3153628 - 12.04.2014 23:52 [Re: Aendil]

С каквото гражданство влезнеш с него трябва да излезнеш. Не може да влезеш като американец и на излизане да дадеш новозеландски паспорт това е смисъла

Редактирано от Valkiria (13.04.2014 00:36)

NadinАдминистратор
Charmed

#3153630 - 13.04.2014 00:01 [Re: Valkiria]

Преди време влязох с българската лична карта в страната, на излизане се наложи да изляза с американския паспорт, поради факта, че българския ми паспорт не стана готов, въпреки платената експресна такса. Чудех се дали ще имам проблеми, но слава Богу- нямах.

--------------------

Valkiria
КиФла БаЯта

#3153637 - 13.04.2014 00:29 [Re: Nadin]

Компромис винаги може да има, зависи от човека който те пуска. Всеки случай е индивидуален. Аз съм на принципа, че работя на граничен контролно пропусквателен пункт, а не на спирателен и много рядко спирам когото и да било. Стига да има и малко за което да се хвана в полза на пропускането пускам

Редактирано от Valkiria (13.04.2014 00:35)

Aendil

**

#3153682 - 13.04.2014 05:07 [Re: Valkiria]

Цитат:

С каквото гражданство влезнеш с него трябва да излезнеш.

Аз именно това не го разбирам. Четох и въпросната инструкция № IЗ-1405 но както повечето неща от българската нормативна уредба - са леко мъгляви.
Примерно за в такъв казус пише:
Чл.9(2) При излизане на чужденец с документ, различен от този, с който е влязъл, се извършва допълнителна справочна дейност за установяване на обстоятелствата относно влизането му в страната и документа, с който е влязъл.
Видно, не пише нищо за български граждани, а само за чужденци. Презумпцията на инструкцията е че са изключени случаи в които български граждани искат да напуснат републиката в качеството си на лица с чуждо гражданство. А с какво гражданство ще се представят пред орган на реда, или пред когото и да е, преди да е отмено двойното граждаство, поне от моята логика, зависи само и единствено от техния избор. Имат ли качество и идентификация като американски граждани, не виждам какъв е проблема да напуснат България в това си качество.
Отново искам да ти благодаря че споделяш. Осъзнавам че мнението ти не е официално и по никакъв начин не ангажира никого, но такава информация, така да се каже от кухнята е важна, за да са подготвени хората какво може да ги очаква на ГКПП където практичеески е съприкосновението им с един от най-важните и първите органи на реда в България.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3153694 - 13.04.2014 09:33 [Re: Aendil]

Хубаво е , че си си направил труда да прочетеш, но не се работи само с тази инструкция, а и не си го изтълкувал правилно. Тази точка визира случаите в които влиза примерно американски гражданин, но на излизане предоставя паспорт различен от този , с който е влязъл и му е бил поставен входящ печат. Примерно си го е загубил. Идва човека с пасаван издаден от посолството, за да се върне към САЩ. В този случай се прави справка кога е влязъл, колко дни е стоял и т.н. Тази точка не касае гражданство, а документ.

Редактирано от Valkiria (13.04.2014 09:47)

LinaD
член

Регистриран: 12.12.2011
    #3153812 - 13.04.2014 17:57 [Re: Valkiria]

Какво се случва, когато родител, който не е български гражданин, извежда от страната дете, което пътува с чужд паспорт, в отсъствието на другия родител, който е български гражданин? Доколкото разбирам декларация може да се изисква само от гражданин на България, т.е. ако отсъстващият родител е чужд гражданин, такава няма как да се изисква.
Какви са законовите разпоредби за изваждане на документи за самоличност и пътуване извън страната на непълнолетни български граждани при отчужден, починал и прочие родител- чужд гражданин?

Редактирано от LinaD (13.04.2014 18:14)

Valkiria
КиФла БаЯта

#3153832 - 13.04.2014 18:54 [Re: LinaD]

Чл. 43 от ЗЧРБ
(3) Забранява се напускане на Република България на чужденец под 18 години, притежаващ и българско гражданство, на който единият родител е български гражданин и не е дал писмено съгласие за пътуването му зад граница.

За ваденето на документи нямам представа какво и как искат съжалявам, мо няма как да знаеш и разбираш от всичко

Редактирано от Valkiria (13.04.2014 18:57)

LinaD
член

Регистриран: 12.12.2011
    #3153932 - 14.04.2014 02:36 [Re: Valkiria]

Благодаря за отговора! Това означава ли, че се прави справка за всяко дете, пътуващо с единия родител? Много често дори имената на детето не подсказват български му произход.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3153954 - 14.04.2014 10:52 [Re: LinaD]

По преценка на служителя.

Cveti
новак
*

Регистриран: 06.10.2012
    #3155065 - 16.04.2014 19:57 [Re: Valkiria]

Здравейте ! Имам нужда от мнение по моя казус Понеже мъжът ми ще пътува първи и след това аз с децата ходихме при нотариус и извадихме документ че мога да изкарам синът ни от страната. Дъщеря ми /от първия брак/ до колкото четох ще пътува със смъртния акт на баща си.Въпросите са ми следните
1. Трябва ли да имам преснимана лична карта със декларацията на таткото
2. трябва ли да ходим при нотариус да взема разрешение и за дъщеря ми от сегашния ми съпруг без той да я е припознал
3. само смъртния акт ли трябва да покажа
Благодаря предварително! Наближава интервюто и аз изтрещявам Извинявам се за което

Valkiria
КиФла БаЯта

#3155282 - 16.04.2014 23:00 [Re: Cveti]

Само показваш смъртния акт на бащата на дъщеря ти, а за сина е достатъчна декларацията от баща му + едно обикновено копие. Никакви копия на лични карти... Нищо повече. И разбира се , ти да си там декларация трябва само от отсъстващ жив родител. Родителя фигурира в акта за раждане на детето. Щом бащата от акта за раждане е починал не ти трябва разрешение от настоящият ти съпруг, щом не фигурира в акта за раждане на дъщеря ти.

Не се шашкай за интервюто. При мен то беше най- лесната част

Редактирано от Valkiria (16.04.2014 23:07)

Cveti
новак
*

Регистриран: 06.10.2012
    #3156773 - 21.04.2014 11:05 [Re: Valkiria]

Благодаря ти!

daqna_diqnova
неориентиран

Регистриран: 03.05.2014
    #3160815 - 03.05.2014 15:57 [Re: Cveti]

Момичета имам въпрос.Дъщеря ми която е на 17г ще пътува сама със самолет до Белгия и ме притеснява това,че в декларацията пише,че може да пътува в чужбина,но не е отбелязано САМА.Дали ще е проблем?

Valkiria
КиФла БаЯта

#3160818 - 03.05.2014 16:03 [Re: daqna_diqnova]

Няма да има проблем стига да има декларация и от двамата родители.

Редактирано от Valkiria (03.05.2014 16:04)

MyXa
KoHcKa

#3160819 - 03.05.2014 16:04 [Re: daqna_diqnova]

Не би трябвало да има проблем, защото тя е непълнолетна, а не малолетна. С други думи, на нея и трябва единствено декларация, че вие знаете, че тя ще пътува в чужбина. Един вид, за да са сигурни, че не е избягала от вкъщи

--------------------

~Mark Twain

Valkiria
КиФла БаЯта

#3161072 - 03.05.2014 22:22 [Re: MyXa]

Няма значение на колко е детето. 18г.без един ден или 3 г. една и съща е декларацията- съгласие с една и съща цел.

Редактирано от Valkiria (03.05.2014 22:23)

krasextr
неориентиран

Регистриран: 08.07.2014
    #3180647 - 08.07.2014 15:25 [Re: Valkiria]

Искам да Ви попитам /разбрах, че сте гранична полиция на летището/ дали ще има някакъв проблем синът ми, който е на 15.5 години и ще пътува сам до Берлин. Има декларация от двамата родители, нотариално заверена и лична карта. Но никой няма да го изпрати на летището. Ще дойде с такси дотам, ще се качи на самолета, с Изи джет ще пътува, и в Берлин също никой няма да го посрещне. Дали ще има проблеми с някои от колегите Ви от гранична полиция? Благодаря предварително.

dreamer79
ентусиаст

Регистриран: 17.06.2013
От: Chicago,Il
    #3180655 - 08.07.2014 16:28 [Re: krasextr]

Искат декларация само на нашето летище. Да носи ксерокопирано копие и оригинала.Копието го взимат.В декларациите изрично да пише,че му разрешавате да пътува сам.Мисля че няма да има проблем.

benyta
новак
**

Регистриран: 18.03.2014
От: варна
    #3184418 - 23.07.2014 10:10 [Re: Valkiria]

Здравйте,параноята ме е подгонила и искам да попитам.Дъщеря ми прави 18 год.август ние ще пътуваме септември,нужен ли е документ от биологичния баща за напускане от страната.Благодаря.

benyta
новак
**

Регистриран: 18.03.2014
От: варна
    #3184420 - 23.07.2014 10:51 [Re: benyta]

Отвори се най-накрая.Не се отваряше и за това писах.Благодаря, много полезна информация.

sigi734
старо куче

Регистриран: 12.02.2010
    #3190630 - 12.08.2014 14:21 [Re: Valkiria]

Пълномощното, което ми е дал съпругът ми е на английски. Трябва ли да го превеждам и заверявам?

Редактирано от sigi734 (12.08.2014 14:22)

djik
почетен член LEO
**

Регистриран: 10.04.2007
От: Shumen&MD
    #3190789 - 12.08.2014 22:00 [Re: sigi734]

Да, за България и българската граница.

P.S. В посолството ни във Вашингтон имат готови формуляри на български език.

luchi
az
*

Регистриран: 24.10.2003
От: от София, вече в New York
    #3217590 - 07.11.2014 19:03 [Re: djik]

ДЕКЛАРАЦИЯ
ЗА ПЪТУВАНЕ НА ДЕТЕ В ЧУЖБИНА

Долуподписаните:
1. …………………… л.к. # ……………………, изд. на 10.03.2006г. от МВР София , ЕГН ……………………
2. ……………………л.к. # ……………………, изд. на 15.04.2000г., от МВР София , ЕГН ……………………

Декларираме, в качеството си на родители, съгласието си сина ни

……………………, роден на 26.10.1992г. з.п.# ……………………, изд. на ..........................................г.от МВР София., ЕГН ……………………,

да напуска сам пределите на Република България в периода от 01.09.2006г. до навършване на пълнолетие , а именно- 26.10.2010г.

ПОДПИС: 1. _____________________
/……………………/

ПОДПИС: 2. _____________________
София
18.08.2006г. /……………………/

Този текст ми го диктуваха по телефина от гранична полиция на Летище София, след като им се обадих.
Носите копия, които давате, ако поискат, а оригинала се пази докато навърши пълнолетие детето.
Никога не сме имали проблеми, десетки пъти.
При нотариалната заверка трябва да присъстват и двамата родители и да носят акта за раждане на детето.
С тази декларация може и друг, освен родителите, да придружава детето.

Редактирано от luchi (07.11.2014 19:57)

Мечка
неориентиран

Регистриран: 08.11.2013
    #3225154 - 26.11.2014 07:51 [Re: MyXa]

Прочетох всичко до момента,но не намерих нищо по моя случай.Дъщеря ми ще пътува сама до Гърция, от Чикаго.Тя е на 15,със зелена карта.Там ще я чака баща и,а от тук ще я изпратя аз.С баща и сме разведени,като аз имам попечителството.Нужно ли е някакво пълномощно за напускане и след това за влизане отново в САЩ или може само със зелената карта?Благодаря.

Рошаво-back
проклет

Регистриран: 02.10.2012
От: На метлата
    #3225745 - 27.11.2014 16:00 [Re: Мечка]

Необходимо е пълномощно за напускане на България, ако случайно намине там, в твоя случай и от двамата родители, иначе няма да я пуснат да излезе от страната. В стил "съгласен/а съм дъщеря ми Ива Иванова Иванова да пътува сама..."

--------------------
Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3226310 - 28.11.2014 15:46 [Re: Мечка]

Нищо не й е необходимо! Дори и да си дойде до България няма проблем да напусне страната с паспорта и зелената карта. Детето е постоянно пребиваващо в чужбина и си има документ за това.

Жоро Камерата
ентусиаст

#3226334 - 28.11.2014 17:31 [Re: Valkiria]

Преди по-малко от месец дъщеря ми се върна от България. На 4 години е, пътуваше с баба и дядо. На летище София са показали двата и паспорта на твоите колеги, но те са искали и декларация от родителите. За всеки случай (основно по настояване на баба и дядо) в деня в който заминаваха за България отидохме до местен нотариус и извадихме една. Та дядо я е дал на гранична полиция при което те са питали защо нямат копие на български.
Бях им дал и разпечатка на закона (линк пратен от теб) но на нашите не им се е разправяло и въобще не са повдигнали въпроса с липсата на необходимост от декларация в случая, съгласно закона на МВР.

Cheery

Регистриран: 26.03.2008
От: Chicago
    #3227975 - 02.12.2014 21:29 [Re: Жоро Камерата]

В подкрепа на становището на Valkiria прилагам отговор на мое питане от Гранична полиция:

"В отговор на Ваше запитване от 15.01.2014 г., Ви уведомявам следното:
Декларация за съгласие за пътуване на сина Ви в чужбина от бившия Ви съпруг не е необходима, при условие, че синът Ви притежава документ, удостоверяващ дългосрочното му пребиваване в чужбина, в случая “зелена карта” - за пребиваване в САЩ. За гранична проверка
при напускане на страната, следва да бъде представен валиден български паспорт и “зелената карта”.
В случай, че синът Ви все още не е получил “зелена карта”, то при излизане от страната, ще бъде изискан валиден български паспорт, както и оригинал и ксерокопие (назаверено) на нотариално заверената декларация от баща му за съгласие за пътуване в чужбина. Същата не подлежи на допълнителни заверки.
Информация относно условията за напускане на страната на малолетни и
непълнолетни български граждани можете да намерите на интернет страницата на ГД “Гранична полиция” - www.nsgp.mvr.bg – “За пътуващите”.

ДИРЕКТОР: (п)
ЗАХАРИН ПЕНОВ"

Жоро Камерата
ентусиаст

#3228211 - 03.12.2014 10:18 [Re: Cheery]

Аз не се съмнявам в нейните думи. Четох и извадки от закона. Принтирах ги. Факт е, че след като дядо е показал и двата нейни паспорта (американски и български) на граничния полицай, той му е поискал декларация.

Cheery

#3228588 - 03.12.2014 21:47 [Re: Жоро Камерата]

И аз не се съмнявам във Вашите думи - просто добавих още полезна, според мен, информация по въпроса.

Рошаво-back
проклет

Регистриран: 02.10.2012
От: На метлата
    #3229671 - 06.12.2014 03:38 [Re: Жоро Камерата]

Цитат:

Аз не се съмнявам в нейните думи. Четох и извадки от закона. Принтирах ги. Факт е, че след като дядо е показал и двата нейни паспорта (американски и български) на граничния полицай, той му е поискал декларация.

Затова казвам - при всяко излизане от БГ да има пълномощно от липсващия родител или от двамата, ако детето е само. Не е много cool да изчака излитането на самолета си, докато някой се учи да чете закона. Тука са им набили в канчетата - ДЕТЕ = ПЪЛНОМОЩНО (ако е един родител) или ДЕКЛАРАЦИЯ (ако липсват и двамата)

--------------------
Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Травис
renegade

Регистриран: 29.04.2005
От: Eindhoven, NL
    #3241626 - 08.01.2015 21:25 [Re: Рошаво-back]

Преди седмица изпратих жена ми и сина ми от летище София (моя полет беше 2 дни по-късно) . Жена ми пътува с 2 паспорта, синът ми само с американския си - БГ отдавна е невалиден но чакаме да мине срок за да го върнем без глоба.

На чек-ина ме питаха дали аз съм бащата и дали съм ОК да пътува, казах да. Изпратих ги до ескалатора и поех да плащам паркинг. Тъкмо излизах от паркинга когато жена ми ми звънна и каза че "горе"/паспортен й искали декларация от мен ... върнах се

Граничния ги доведе двамата долу при мен (не ме пускат да се кача дотам) и ми даде бланка за декларация която разписах. Не знаех ЕГН-то на сина ми та той с досада се обади да го провери по име и рождена дата. Беше учтив но настоятелен, "така ги били стегнали от ЕС". Изобщо не се морих да обяснявам каквото и да е, полета беше след 20 мин. Той ми редеше някакви за "нотариално заверена в БГ консулство" но не обърнах много внимание за какво и кога.

Та разпишете по една декларация да ви е мирна главата и вече ако ви се занимава се разправяйте. Това беше за дете без БГ паспорт, какво остава за ЗК и т.н.

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3241801 - 09.01.2015 13:13 [Re: Травис]

Няма значение дали детето ти има български паспорт. Важното е дали има гражданство. В твоя случай грешката си е изцяло ваша. Ако бяхте прочели малко от линковете дадени в тази тема нямаше да ви се случи това. Трябва да сте благодарни, че са си направили труда да ви донесат декларация, при положение, че това не е практика и е рядкост.

Да си с двойно гражданство е привилегия и отговорност също така. Грижете се за документите си свързани с това.

Cheery

#3241985 - 09.01.2015 19:23 [Re: Травис]

Във вторник се прибирах със сина ми (на 14 г). На чек-ина, след показване на паспортите и зелените карти, един младеж ми поиска декларация от бащата. Имах декларацията, но не му я показах - показах му писмото от директора на гранична полиция (по-горе съм го цитирала) и той замълча. На паспортен контрол горе счетоха за достатъчни паспорт и зелена карта.

Травис
renegade

#3242098 - 10.01.2015 01:32 [Re: Valkiria]

Е чак пък да съм им благодарен - не съм.

При положение че ме имат на крака, и могат да проверят - чрез личната ми карта и името на детето - че аз съм му баща, декларацията не разбирам за какво им е? Бюрокрация, за това ...

От друга страна не разбирам по каква логика задържаш чужд гражданин (дете) да се прибере в държавата си - с който ще да е родител - но няма да седна да споря със закони. Ще му върна БГ паспорта и толкова - колкото по-малко хартии толкова по-малко разправии.

Може да звучи арогантно, но от толкова пътуване, граници и секюритита малко ми е писнало

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

Лoра

Регистриран: 05.11.2004
От: веяна :)
    #3242103 - 10.01.2015 02:48 [Re: Травис]

не, че нещо разбирам и се извинявам, че се намсевам в темата, но ако нямат право да пускат без декларация, а пуснат (дори и родителя да е на място там), това може да се окаже схема и после този родител да осъди тези, които са пуснали детето му без декларация
а може би имам развинтено въображение

--------------------
“A photograph is a secret about a secret. The more it tells you, the less you know.”
― Diane Arbus

Valkiria
КиФла БаЯта

#3242123 - 10.01.2015 08:40 [Re: Лoра]

Не пускат без декларация, а пускат с декларация написана на място.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3242125 - 10.01.2015 08:46 [Re: Травис]

Само за протокола... не се заяждам...

Липсата на български паспорт не прави детето Ви по- малко български гражданин. Щом има гражданство сте длъжни да му направите паспорт. Ако не искате да има гражданство има процедура за отказване от гражданство.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3242126 - 10.01.2015 08:50 [Re: Травис]

Само за протокола... не се заяждам...

Липсата на български паспорт не прави детето Ви по- малко български гражданин. Щом има гражданство сте длъжни да му направите паспорт. Ако не искате да има гражданство има процедура за отказване от гражданство.

Травис
renegade

#3242234 - 10.01.2015 16:28 [Re: Valkiria]

Да, детето разбира се има двойно гражданство но това НЕ НИ задължава да му вадим БГ паспорт - задължава ни да му извадим акт за раждане (какъвто разбира се има) и лична карта КОГАТО стане на възраст. Дотогава пътува с другия паспорт, и точно това е ползата от двойното гражданство.

Примера в случая съм аз - аз нямам БГ паспорт - върнах го преди да изтече;пътувам с щатския такъв и БГ ЛК (щом кацна в Европа). Нямам нужда от 2 паспорта, и съвсем нямам нужда да се отаказвам от което и да е гражданство - което няма да се наложи докато не променят закона->което пък никога няма да стане поне докато има ДПС ... уви

Никой не води протокол, тук не е съд. Заяждай се колкото искаш, свикнали сме

--------------------

Valkiria
КиФла БаЯта

#3242363 - 10.01.2015 21:55 [Re: Травис]

И защото сте много в час със законите зе наложи да правите декларация на летището. Прочетете си Закона за българските лични документи и Закона за чужденците в Република България.
Както и да е ... Видяло се е , че сте "прав" и никой не може да ви убеди в противното. Дано това твърдоглавие не Ви коства презаверка на билетите някой път.

Травис
renegade

#3243391 - 13.01.2015 23:17 [Re: Valkiria]

Коствало ни е. Веднъж. Не в БГ - в друга страна на победилата бюрокрация - Канада.

"Съгласно чл. 76, т. 9 от ЗБЛД може да не се разреши напускане на страната на малолетни и непълнолетни и поставени под запрещение лица, които притежават валиден паспорт или лична карта, но нямат нотариално заверено писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители, настойници, попечители. "

Закона не изисква декларация - той дава ПРАВО на граничния да иска такава ако се съмнява, но не го задължава; "може" не значи "трябва", мога да ви спра не е трябва да ви спра. Ама точно това "може" той го превръща в "трябва", въпреки че има всичкото инфо че е ОК детето да пътува. В Канада това се оправя с един телефонен разговор. В БГ едва ли ще ми се размине с това - да не си говорим защо.

Както казах, нямам проблем със закона а с прилагането му.

--------------------

TheLawyer
неориентиран

Регистриран: 11.02.2014
    #3243422 - 14.01.2015 01:51 [Re: Травис]

Така, само да кажа, че едно лице автоматично придобива българско гражданство ако единият от двамата родители е български гражданин. С придобиването на българско гражданство автоматично идва и нуждата от български лични документи. Лица под 14 години нямат нужда от документ, но при преминаване през българска граница трябва да покажат паспорт, ако са над 14 години-задължителна лична карта. Ако лицето е под 18 години и пътува само или с лице, различно от родителите - трябва нотариално заверена декларация от двамата, че са съгласни с това. Ако детето пътува само с единия родител, трябва да се покаже нотариално заверена декларация от другия родител. И в двата случая се показва и акт за раждане, на който фигурират имената на родителите и по този начин се прави сравнение с лицата, дали декларациите. Ако детето пътува с двамата родители, е нужен само акт за раждане. От декларациите и акта за раждане е хубаво да се носят и ксерокопия които се оставят при граничния полицай.

Един тънък момент - когато едно лице притежава двойно гражданство следва да се идентифицира пред всяка от държавите от които има гражданство с документи, издадени от съответната държава. Конкретно, ако вашето дете е български и американски гражданин, пред властите в САЩ трябва да се идентифицира като американски такъв , а пред българските власти - като български гражданин. Всяко друго нещо може да ви създаде проблеми, и то не малки. В САЩ например, ако пробваш да влезеш с чужд паспорт, но си техен гражданин, това може да се изтълкува като отказ от американско гражданство. България също изисква нейните граждани да се идентифицират пред нея като такива, но можете да се радвате, че гранична полиция ви е пуснала без детето да има валиден български документ за самоличност, а не да роптаете, защото на тях не би им коствало нищо да се "заядат" и ще са в правото си. Ако е за влизане в България, могат да ви пуснат и с изтекъл български документ, но не и на излизане. А, и гореспоменатите документи се предоставят на гишето за паспортен контрол - полицая не е длъжен и не може да знае другия родител къде е.

Да повторя - пред всяка държава, чийто гражданин сте, следва да се идентифицирате с валидни документи издадени от съответната държава. Ако пътувате до трета страна, тогава изборът е ваш - дали да покажете американски или български паспорт. Можете да се поровите малко в интернет и да намерите информация относно пътуването с два паспорта. Ако пък не ви се занимава с излишни хартии - можете да се откажете от което и да било гражданство, така няма да ви се налага и да следите за толкова сложно нещо, каквото е валидността на един паспорт.

Травис
renegade

#3243447 - 14.01.2015 07:56 [Re: TheLawyer]

Цитат:

България също изисква нейните граждани да се идентифицират пред нея като такива, но можете да се радвате, че гранична полиция ви е пуснала без детето да има валиден български документ за самоличност, а не да роптаете, защото на тях не би им коствало нищо да се "заядат" и ще са в правото си.

А как да влезе в БГ дете без БГ документ (но с БГ ЕГН), или "трябва да се радваме че са ни пуснали"?

Щото такива деца аз поне понзнавам повече от няколко ...

--------------------

TheLawyer
неориентиран

#3244873 - 18.01.2015 03:01 [Re: Травис]

Български документи се издават и в чужбина от съответните посолства / консулства. Има телефони, интернет и нещата могат да се проверят и са по-достъпни от всякога. Представете си,че САЩ не даваше автоматично гражданство на лица, родени на нейна територия, тогава пак ли на ЕГН щяхте да разчитате? Български гражданин може да ВЛЕЗЕ в България с изтекъл документ, написал съм го. Явно може и по ЕГН да се идентифицира. Никой не може да те спре да се върнеш в държавата, чийто гражданин си. И да, радвайте се, че са ви пуснали да излезете без да представите БГ документ на БГ гражданин пред БГ гранични власти. Пробвайте да влезете в САЩ с БГ паспорт, по вашата логика това не би трябвало да е проблем, понеже те могат да ви идентифицират и като техен гражданин. Пак да кажа, че с едно гражданство идват и задължения, като например да имате валидни документи от страната на която сте гражданин. Ако не ги спазвате може да си понесете последствията от това. Ваденето и подмяната на паспорт не е трудна работа. В крайна сметка вие си решавате как да пътувате, явно "знаете" всичко, вие сте прави и другите са ви длъжни. Просто казах как стоят нещата от законова гледна точка а и нямам намерение да си губя времето в спорове за неща, които не ме интересуват.

venturer

Регистриран: 05.11.2003
    #3244970 - 18.01.2015 10:37 [Re: TheLawyer]

Една надменност лъха от мненията ви господине/госпожа, неприятно.. дано да греша
Елате в Австралия и се опитайте да си вадите или подновите българските документи, тогава пишете колко не е трудна работа. То е цяла одисея, а за чакането няма дори да го споменавам.

П.П.
Семейството ми винаги имаме валидни български документи при влизане в страната, но ги подновяваме винаги когато сме в България. От тук е жива мъка. Разбирам ги напълно, защо някои от българите в чужбина не си подновяват документите си.

--------------------
The biggest risk in life is not taking one!!!
----------------------

Редактирано от Maggie (18.01.2015 10:58)

MyXa
KoHcKa

#3244994 - 18.01.2015 13:31 [Re: TheLawyer]

Още един глас за това, че да си извадиш лични документи от чужбина е направо като 7те кръга на ада Така, че ние всички дето живеем навън ги разбираме другите, защо не им се занимава с изваждане на документи.

Цитат:

Пробвайте да влезете в САЩ с БГ паспорт, по вашата логика това не би трябвало да е проблем, понеже те могат да ви идентифицират и като техен гражданин

Всъщност никакви грижи нямате за това, ако наистина сте американски гражданин. Могат да ви открият много лесно по име и дата на раждане и после да ви сравнят отпечатъците. Става за минути Ако мислите, че няма хора дето пътуват, губят си паспортите и т.н., лъжете се. Тук поне системата е доста експедитивна в това отношение.
Да не говорим, че американски паспорти се издават на място във всяко консулство по света за няколко дена, нещо, което не става с БГ документите.

--------------------

~Mark Twain

TheLawyer
неориентиран

#3245248 - 19.01.2015 01:36 [Re: MyXa]

Съжалявам ако съм създал грешно впечатление у някой, просто обясних как стоят нещата по закон. Всеки си решава дали да го спазва, но ако не го спазва, после не трябва и да се оплаква ако е имал проблеми от това. Нямам идея как стоят нещата с ваденето на български документи в чужбина, но такива могат да се издадат и при пребиваването в България. Муха, сигурен съм, че американците могат да те идентифицират, както могат и навсякъде, само, че може да започнат да задават въпроси защо не показваш техни документи и т.н. Ако имаш интерес, можеш да прочетеш какво казват статиите в Google по въпроса за dual citizenship.

MyXa
KoHcKa

#3245257 - 19.01.2015 02:12 [Re: TheLawyer]

Да, могат да се прочетат много неща по нета, само че американците не държат толкова да си показваш американския паспорт, ако не живееш в САЩ. Да не говорим, че само 30% от самото население им имат задграничен паспорт. Ето от истински хора, какво се случва по границата
Цитат:

The rule about using one's US passport when travelling or from the US has been relaxed, or at least isn't being taken as etched in stone by all border agents.

I've crossed land borders and airport checkpoints with a friend who holds US and Canadian citizenship. In the last 15 years he has not once used his US passport to travel to the States, and has never been questioned or refused entry when travelling on a Canadian passport.

http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g1-i10702-k6185114-o50-Dual_Citizenship_US_UK-Air_Travel.html

Да не говорим, че понеже аз лично имам Global Entry, което е вързано за зелената ми карта, американските власти дори не са ми виждали БГ паспорта и нямам нито един печат в него, че съм влязла в САЩ, а аз пътувам доста често.
Да не говорим пък, че ако излизаш от САЩ, няма граничен контрол. Трябва да покажеш паспорта си само на авиолиниата, за да са сигурни, че ще те пуснат в държавата, за която си тръгнал.

Иначе наистина искрено ви съветвам да проучите каква е процедурата за вадене на паспорт, как повечето консулства работят 2 дена в седмицата от 9-12 да речем и после с малко повече късмет паспорта ви идва след 3 месеца, а може и повече. Добре, че въведоха наскоро системата, че може да си го получиш по ДЧЛ като дойде до САЩ, че иначе трябваше да се ходи лично и да си го прибереш. Не всеки живее в град с консулство за размерите на САЩ и Австралия, да трябва понякога да отделиш по 2 дена, за да подадеш за паспорт в този век, на мен поне ми се стува безумно.

Колкото до ваденето в БГ, не всички хора имат за какво да посетят БГ и да кажете на някой в Австралия, че има вариант да си извади паспорт в БГ (демек да лети към 20 часа в едната посока) е честно казано леко надменно

--------------------

~Mark Twain

Травис
renegade

#3245261 - 19.01.2015 02:28 [Re: MyXa]

Като адвокат, интересува ме има ли закон който ме задължава да имам редовни БГ документи докато съм в чужбина, и ако нямам такива какви биха били последствията за сина ми (дете) ако се покаже на БГ границата без такива, но с редовен щатски паспорт.

Ваденето на паспорт на дете, в БГ или извън, няма смисъл повече да дискутираме мисля.

Мерси.

--------------------

Valkiria
КиФла БаЯта

#3246280 - 21.01.2015 02:43 [Re: Травис]

Закон за българските лични документи

Чл. 12. (1) Българските граждани, притежаващи документи за самоличност, издадени от друга държава, са задължени в срок до 60 дни от придобиването им да уведомят писмено компетентните български органи.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Българските граждани, притежаващи и документи за самоличност, издадени от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.

Детето ще си влезе и излезе без проблем, но му трябва декларация от отсъстващ родител. Ако пътува с двата паспотра не му трябва нищо.

sissyketch
неориентиран

Регистриран: 17.02.2015
    #3253573 - 18.02.2015 00:13 [Re: Valkiria]

Здравейте! Бих искала да попитам за мнение относно нашата ситуация. Ние живеем в Канада, имаме бебе, което ще пътува с канадски паспорт. Ще пътуваме до България, но ще летим до Букурещ и оттам в България, на връщане по същия начин. Няма да имаме достатъчно време преди пътуването да заверим канадския акт за раждане в българското посолство и съответно няма да можем да извадим български акт за раждане и паспорт, когато сме в България. Въпроса ми е дали ще има проблем при излизането от България, при положение че дъщеря ни пътува с двамата родители, има канадски паспорт и акт за раждане? И трябва ли акта за раждане да е преведен на български? Благодаря!

Valkiria
КиФла БаЯта

#3253592 - 18.02.2015 01:21 [Re: sissyketch]

Детето е с двамата си родители и нищо по- специално не му трябва.

sissyketch
неориентиран

Регистриран: 17.02.2015
    #3253624 - 18.02.2015 03:19 [Re: Valkiria]

Благодаря!

Diddy
dreaming is over

Регистриран: 22.08.2003
От: Варна -> Чикаго
    #3284204 - 12.06.2015 03:42 [Re: sissyketch]

Аз имам питане: Доколкото разбирам детето може да излезе с обикновен нотариално заверен американски документ, апостил и превод на документа на български. Тъй като не ми се взема половин ден за да отида до центъра и да вадя българско нотариално заверено пълномощно, по-лесно ми е да подпиша едно пълномощно в банка, да му направя апостил и превод. Знам, че закона го позволява, въпроса е, че съм чувала за случаи да се запънат и да кажат "ама сега какво е това, аз такъв документ не съм виждал, вървете си извадете нотариално пълномощно". Та въпроса ми е - американско пълномощно, апостил и превод ще имам ли проблем или не?

Kalin72

Регистриран: 04.02.2004
От: Чикаго->Брезник->Чикаго->
    #3284208 - 12.06.2015 04:08 [Re: Diddy]

Дидка, малкия голям човек няма ли американско гражданство?

Diddy
dreaming is over

#3284210 - 12.06.2015 04:24 [Re: Kalin72]

Има амриканско, ама това каква връзка има?

Абре Калине, ти да не си по тукашните земи?

Kalin72

#3284211 - 12.06.2015 04:28 [Re: Diddy]

Ахъ, за малко съм тук. Ми като е с американско, що ще пътува с бг документи?

Diddy
dreaming is over

#3284420 - 13.06.2015 00:32 [Re: Kalin72]

С американски ще пътува, ама няккси трябва да излезе от България, нищо, че е с американски паспорт.

Kalin72

#3284427 - 13.06.2015 01:46 [Re: Diddy]

Що си мисля, че няма проблеми да излезе от България с американския паспорт, без никакви други хватки? Моите не помня да са имали разрешително от мен, когато жената си пътуваше с тях...ама знам ли, вече може и да се е променило нещо...
Мдам, виж тук....:

Тук

Редактирано от Kalin72 (13.06.2015 01:49)

Valkiria
КиФла БаЯта

#3284760 - 14.06.2015 18:36 [Re: Diddy]

Ако има детето два паспорта ( български и американски) е най -безпроблемно.

riki1
фен

Регистриран: 26.04.2014
От: БГ / САЩ
    #3286060 - 19.06.2015 00:25 [Re: Valkiria]

Имам един въпрос. Синът ми е на 16 г. със зелена карта и ще пътува за САЩ за първи път без родители, а с роднина. Подготвили сме нотариално заверена декларация от двамата родители, копие и ксерокс копие на акта му за раждане. Въпроса ми е, само пред българската гранична полиция ли трябва да се представят, а в Европа при качването му на самолета за САЩ само БГ паспорта и зелената карта ли се показват.

Kalin72

#3286070 - 19.06.2015 01:02 [Re: riki1]

И в Европа понякога искат всички документи на детето. И спокойно, не се шашкайте

Петина
почетен член

Регистриран: 24.08.2015
От: Шумен/Варна
    #3300817 - 24.08.2015 18:38 [Re: Kalin72]

Здравейте, моля ви за отговор на следния въпрос?
Имам сключен брак с американец и живеем в България. Имам тризнаци от предишен брак, които са на 6 години. Имам нотариално заверена декларация от бившият ми съпруг, че мога да излизам с децата извън страната но е със старата ми фамилия (българската). Имам документ от Общината (удостоверение за идентичност), че съм едно и също лице. Искаме другият месец да заведем децата да се запознаят и със родителите на съпруга ми. Бившият ми съпруг е моряк и ще се прибере в България след 5 месеца, така, че няма как да ми завери ннова деклараация преди да се прибере. Би ли било проблем на митницата заради децата и затова, че тази декларация е със старата ми фамилия. Могат ли да не ме пуснат заради това?
Благодаря ви предварително.

--------------------
Ако не ти харесва къде си, премести се. Ти не си дърво.

J.R.

Kalin72

#3300850 - 24.08.2015 19:57 [Re: Kalin72]

Последни новини- ако детето има и Егн, освен американски паспорт, е нужно пълномощно и от двамата родители, ако пътува само. Ако има само американско гражданство, пълномощно да излезе от Бг не е нужно. Но може да е нужно при излизане от Сащ.

Botev Plovdiv

**

Регистриран: 25.01.2007
От: Seattle
    #3300873 - 24.08.2015 21:21 [Re: Kalin72]

от САЩ никога не са искали пълномощни, може би защото не минаваш паспортен контрол на излизане за разлика от Европа.

Kalin72

#3301195 - 26.08.2015 02:28 [Re: Botev Plovdiv]

Цитат:

от САЩ никога не са искали пълномощни, може би защото не минаваш паспортен контрол на излизане за разлика от Европа.

Става дума за дете, пътуващо само.

mati8800

**

Регистриран: 08.01.2011
От: Earth
    #3303579 - 07.09.2015 06:01 [Re: Kalin72]

Хора,правете си пълномощните за децата в САЩ с апостил, ще си спестите една камара пари и нерви. Една овца с нотариални права миналия месец в БГ ни търсеше акт за раждане!!! за да ми завери документа ИЛИ да й дам по 8 лева на дете за да ми направи компютърна справка в база данни ГРАО. Аз естествено й казах, че нейната работа е единствено да удостовери моя подпис, а не да иска ДНК-тест за бащинство и ... така и не стигнахме до сделка в нейната кантора.
Тъй че най-добре похарчените ми $6 са за заверка на декларацията с апостил

carlyangel
Sunshine state

Регистриран: 07.05.2015
    #3332118 - 11.01.2016 20:23 [Re: mati8800]

Имам въпрос,побеже утре ще ходим до нотариус за въпросните пълномощни. Значи правим по едно на всеки родител- едно ит мое име на мъжа ми, едно от негово име за мен. А тази ако ср наложи майка ми да пътува с дететп даваме и на нея,така ли? А декларацията кога и къде се прави? Съжалявам за глупавите въпроси,но не искам да рискуваме проблеми. А от САЩ, ако се наложи детето да пътува с мен само или с майка ми,какво искат?

--------------------
Don`t let your dreams be dreams...

gaiety
ZаплЕ$

Регистриран: 29.06.2006
От: вече на изток от....
    #3332144 - 11.01.2016 23:32 [Re: carlyangel]

На излизане/влизне в/от САЩ нищо не е нужно.
Декларациите за БГ са:

1. От майката за бащата, ако той ще ги извежда от БГ
2. От бащата за майката, ако тя съпровожда децата
3. От бащата И майката за бабата ако тя е натоварена с челядта

Декларациите на тръгване от САЩ се правят свободен текст преди заминаването и се подпечатват в Банка, техният печат и подпис имат силата на нотариална заверка, независимо, че текста е на български.
И вземи прочети цялата тема, защото не ми се преразказва.

--------------------
Не съм вещица....Изморена фея съм...

carlyangel
Sunshine state

#3332234 - 12.01.2016 09:02 [Re: gaiety]

Изчетох я и явно добре съм разбрала частта с пълномощните, но на излизане от САЩ не схванах. Сега и това ми е ясно, благодаря.

--------------------
Don`t let your dreams be dreams...

fiona_sto
почетен член

#3332308 - 12.01.2016 16:08 [Re: carlyangel]

Тези декларации с каква валидност се издават или са безсрочни? Помня, че преди години правихме някакъв подобен документ на щерката, но трябваше да се упомене и срока в който ще бъде с татко си в чужбина.
Предполагам всяко дете си върви с декларация и не може обща за повече от 1 дете.

black sea
почетен член

Регистриран: 07.08.2006
От: Тексас
    #3332504 - 13.01.2016 05:07 [Re: gaiety]

Преди месец в Тексас на няколко места ми отказаха нотариална заверка на подпис с текст на български език. Мотивът, не можели да си сложат подписа под текст, който не разбират. Това можело да им струва лиценза.

NadinАдминистратор
Charmed

#3332508 - 13.01.2016 05:47 [Re: black sea]

Заверява се подпис, а не текст.

--------------------

black sea
почетен член

Регистриран: 07.08.2006
От: Тексас
    #3332531 - 13.01.2016 06:47 [Re: Nadin]

Точно подпис под текст, който не могат да разберат отказаха да подпишат. Наложи се да го преведа на английски и нямаше проблем със заверката.
То Тексас за кой ли път се уверявам, че са друга "губерния".

qnita
неориентиран

Регистриран: 28.02.2016
    #3341425 - 28.02.2016 16:52 [Re: Valkiria]

Добър ден на всички ще пътувам с дъщеря си сама без бащата имам всички докоменти само въпросната декларация е преснето копие нямам оригинал. Това ще бъде ли проблем. Неискам да не ме допуснат до самолета.

funy
член

Регистриран: 29.05.2009
    #3341456 - 28.02.2016 20:59 [Re: qnita]

Декларацията трябва да се носи и в оригинал и копие. Копието го взимат , но оригинала искат да го видят.

NadinАдминистратор
Charmed

#3341459 - 28.02.2016 21:58 [Re: qnita]

Да, ще бъде проблем. Както и по-горе вече е отбелязано, имате нужда от документ в оригинал и копие за граничните власти.

--------------------

Петина
почетен член

Регистриран: 24.08.2015
От: Шумен/Варна
    #3343179 - 10.03.2016 20:06 [Re: fiona_sto]

Може декларацията да е обща за повече от едно дете, като в нея се изписват имената на децата, ЕГН-тата им. Мен от нотариалната кантора и от паспортната служба ме посъветваха да не пиша номерата на паспортите им , защото декларацията е до навършването на 18 години на децата а паспортите им ще бъдат сменени след няколко години отново. Моята декларация е една за три деца и на излизане от България не са ми правили проблем никога.

--------------------
Ако не ти харесва къде си, премести се. Ти не си дърво.

J.R.

iss100
ентусиаст
**

Регистриран: 07.11.2008
    #3343339 - 12.03.2016 03:53 [Re: Петина]

Преди няколко месеца ни се роди дъщеря и жена ми иска да се прибере б България с нея за 2-3 седмици през лятото. Зная че е необходимо нотариално заверено пълномощно от мен че съм съгласен детето да напусне страната. Обаче трябва ли в същото време за детето да бъде представен български паспорт? Ще разрешат ли влизане и излизане на детето само с америскански паспорт?

Абуто
АйДутин

Регистриран: 25.09.2005
От: изтрезвителното
    #3343340 - 12.03.2016 04:05 [Re: iss100]

Цитат:

Ще разрешат ли влизане и излизане на детето само с америскански паспорт?

Да.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Ghost Rider
Dreamer

Регистриран: 24.10.2010
От: Where I belong
    #3343505 - 13.03.2016 14:54 [Re: Абуто]

Пресен опит преди два дена- излизайки от България, служителката от паспортен контрол каза, че щом детето има и американски паспорт, декларация не е необходима. Бяхме си приготвили оригиналите и копие за всяко дете, но те щом видяха американските паспорти, казаха, че не са нужни. Странна работа

--------------------
Are you really happy or just really comfortable?

AcerVSP
неориентиран

Регистриран: 11.06.2016
    #3357628 - 11.06.2016 10:58 [Re: Ghost Rider]

Здравейте незнам дали тук е подходящо да попитам една моя приятелка ще си идва до България детенцето и има българско гражданство обаче няма паспорт има само акт за раждане и руски паспорт бащата е руски гражданин а майката е български гражданин въпроса ми е може ли да влезне в РБ до колкото прочетох темата и разбрах ,че може да влезне в РБ обаче до колкото разбрах от нея ще останат само 2 дни за изизане от страната може ли пак със същите документи да напусне РБ.
Благодаря предваритено

Valkiria
КиФла БаЯта

#3374496 - 08.11.2016 02:44 [Re: AcerVSP]

Прочетете първото мнение в темата . В линкът е цялата информация.

enjoy
член

Регистриран: 11.04.2005
    #3383508 - 03.01.2017 14:27 [Re: Cheery]

Цитат:

В подкрепа на становището на Valkiria прилагам отговор на мое питане от Гранична полиция:

"В отговор на Ваше запитване от 15.01.2014 г., Ви уведомявам следното:
Декларация за съгласие за пътуване на сина Ви в чужбина от бившия Ви съпруг не е необходима, при условие, че синът Ви притежава документ, удостоверяващ дългосрочното му пребиваване в чужбина, в случая “зелена карта” - за пребиваване в САЩ. За гранична проверка
при напускане на страната, следва да бъде представен валиден български паспорт и “зелената карта”.
В случай, че синът Ви все още не е получил “зелена карта”, то при излизане от страната, ще бъде изискан валиден български паспорт, както и оригинал и ксерокопие (назаверено) на нотариално заверената декларация от баща му за съгласие за пътуване в чужбина. Същата не подлежи на допълнителни заверки.
Информация относно условията за напускане на страната на малолетни и
непълнолетни български граждани можете да намерите на интернет страницата на ГД “Гранична полиция” - www.nsgp.mvr.bg – “За пътуващите”.

ДИРЕКТОР: (п)
ЗАХАРИН ПЕНОВ"

Поста е доста стар, но все пак да питам - има ли някаква промяна в положението? Защото от него излиза, че всяко дете притежаващо зелена карта може да пътува с единия родител, без съгласието на другия?

Valkiria
КиФла БаЯта

#3383512 - 03.01.2017 15:08 [Re: enjoy]

Няма промяна.

Hris
почетен член
**

Регистриран: 25.10.2003
    #3406537 - 30.06.2017 22:25 [Re: Valkiria]

E добре тогава. Можем ли да влезем с американските си паспорти и детето и мъжа ми да напуснат с американските паспорти и пълномощно от мене на български, в което са упоменати американските ни паспорти?

--------------------
gg

dreamer79
ентусиаст

Регистриран: 17.06.2013
От: Chicago,Il
    #3406609 - 01.07.2017 16:12 [Re: Hris]

Да, можете. И в тази връзка извадка от закона за децата със двойно гражданство:

2.1 Когато при напускане на Република България детето притежава и представи на граничните полицаи валиден български паспорт или лична карта И валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана.
2.2 Когато детето, притежаващо българско и друго гражданство, притежава и представи само валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, декларация за съгласие, издадена по реда, описан в т. 1 ще бъде изисквана. Ако детето (респ. придружаващото го лице) не представи такава или същата не е заверена по начина, описан в т. 1, то няма да бъде допуснато да излезе от България.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 17619

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.061 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.