ALL.BG форуми
Връзки: » Статии
» Обяви
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Рошаво-back
проклет

Регистриран: 02.10.2012
От: На метлата
Re: Изисквания от българска страна за пътуване на деца в чужбина
    #3225745 - 27.11.2014 16:00 [Re: Мечка]

Необходимо е пълномощно за напускане на България, ако случайно намине там, в твоя случай и от двамата родители, иначе няма да я пуснат да излезе от страната. В стил "съгласен/а съм дъщеря ми Ива Иванова Иванова да пътува сама..."

--------------------
Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Valkiria
КиФла БаЯта

Регистриран: 26.06.2013
От: София/St. Pitersburg FL
    #3226310 - 28.11.2014 15:46 [Re: Мечка]

Нищо не й е необходимо! Дори и да си дойде до България няма проблем да напусне страната с паспорта и зелената карта. Детето е постоянно пребиваващо в чужбина и си има документ за това.

Жоро Камерата
ентусиаст

Регистриран: 12.01.2007
    #3226334 - 28.11.2014 17:31 [Re: Valkiria]

Преди по-малко от месец дъщеря ми се върна от България. На 4 години е, пътуваше с баба и дядо. На летище София са показали двата и паспорта на твоите колеги, но те са искали и декларация от родителите. За всеки случай (основно по настояване на баба и дядо) в деня в който заминаваха за България отидохме до местен нотариус и извадихме една. Та дядо я е дал на гранична полиция при което те са питали защо нямат копие на български.
Бях им дал и разпечатка на закона (линк пратен от теб) но на нашите не им се е разправяло и въобще не са повдигнали въпроса с липсата на необходимост от декларация в случая, съгласно закона на МВР.

Cheery

Регистриран: 26.03.2008
От: Chicago
    #3227975 - 02.12.2014 21:29 [Re: Жоро Камерата]

В подкрепа на становището на Valkiria прилагам отговор на мое питане от Гранична полиция:

"В отговор на Ваше запитване от 15.01.2014 г., Ви уведомявам следното:
Декларация за съгласие за пътуване на сина Ви в чужбина от бившия Ви съпруг не е необходима, при условие, че синът Ви притежава документ, удостоверяващ дългосрочното му пребиваване в чужбина, в случая “зелена карта” - за пребиваване в САЩ. За гранична проверка
при напускане на страната, следва да бъде представен валиден български паспорт и “зелената карта”.
В случай, че синът Ви все още не е получил “зелена карта”, то при излизане от страната, ще бъде изискан валиден български паспорт, както и оригинал и ксерокопие (назаверено) на нотариално заверената декларация от баща му за съгласие за пътуване в чужбина. Същата не подлежи на допълнителни заверки.
Информация относно условията за напускане на страната на малолетни и
непълнолетни български граждани можете да намерите на интернет страницата на ГД “Гранична полиция” - www.nsgp.mvr.bg – “За пътуващите”.

ДИРЕКТОР: (п)
ЗАХАРИН ПЕНОВ"

Жоро Камерата
ентусиаст

Регистриран: 12.01.2007
    #3228211 - 03.12.2014 10:18 [Re: Cheery]

Аз не се съмнявам в нейните думи. Четох и извадки от закона. Принтирах ги. Факт е, че след като дядо е показал и двата нейни паспорта (американски и български) на граничния полицай, той му е поискал декларация.

Cheery

#3228588 - 03.12.2014 21:47 [Re: Жоро Камерата]

И аз не се съмнявам във Вашите думи - просто добавих още полезна, според мен, информация по въпроса.

Рошаво-back
проклет

Регистриран: 02.10.2012
От: На метлата
    #3229671 - 06.12.2014 03:38 [Re: Жоро Камерата]

Цитат:

Аз не се съмнявам в нейните думи. Четох и извадки от закона. Принтирах ги. Факт е, че след като дядо е показал и двата нейни паспорта (американски и български) на граничния полицай, той му е поискал декларация.

Затова казвам - при всяко излизане от БГ да има пълномощно от липсващия родител или от двамата, ако детето е само. Не е много cool да изчака излитането на самолета си, докато някой се учи да чете закона. Тука са им набили в канчетата - ДЕТЕ = ПЪЛНОМОЩНО (ако е един родител) или ДЕКЛАРАЦИЯ (ако липсват и двамата)

--------------------
Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Травис
renegade

Регистриран: 29.04.2005
От: Eindhoven, NL
    #3241626 - 08.01.2015 21:25 [Re: Рошаво-back]

Преди седмица изпратих жена ми и сина ми от летище София (моя полет беше 2 дни по-късно) . Жена ми пътува с 2 паспорта, синът ми само с американския си - БГ отдавна е невалиден но чакаме да мине срок за да го върнем без глоба.

На чек-ина ме питаха дали аз съм бащата и дали съм ОК да пътува, казах да. Изпратих ги до ескалатора и поех да плащам паркинг. Тъкмо излизах от паркинга когато жена ми ми звънна и каза че "горе"/паспортен й искали декларация от мен ... върнах се

Граничния ги доведе двамата долу при мен (не ме пускат да се кача дотам) и ми даде бланка за декларация която разписах. Не знаех ЕГН-то на сина ми та той с досада се обади да го провери по име и рождена дата. Беше учтив но настоятелен, "така ги били стегнали от ЕС". Изобщо не се морих да обяснявам каквото и да е, полета беше след 20 мин. Той ми редеше някакви за "нотариално заверена в БГ консулство" но не обърнах много внимание за какво и кога.

Та разпишете по една декларация да ви е мирна главата и вече ако ви се занимава се разправяйте. Това беше за дете без БГ паспорт, какво остава за ЗК и т.н.

--------------------
Написаното по-горе отразява единствено и само личното ми мнение. Всяко Ваше действие произтичащо от него, е изцяло на Ваша отговорност.

Valkiria
КиФла БаЯта

Регистриран: 26.06.2013
От: София/St. Pitersburg FL
    #3241801 - 09.01.2015 13:13 [Re: Травис]

Няма значение дали детето ти има български паспорт. Важното е дали има гражданство. В твоя случай грешката си е изцяло ваша. Ако бяхте прочели малко от линковете дадени в тази тема нямаше да ви се случи това. Трябва да сте благодарни, че са си направили труда да ви донесат декларация, при положение, че това не е практика и е рядкост.

Да си с двойно гражданство е привилегия и отговорност също така. Грижете се за документите си свързани с това.

Cheery

#3241985 - 09.01.2015 19:23 [Re: Травис]

Във вторник се прибирах със сина ми (на 14 г). На чек-ина, след показване на паспортите и зелените карти, един младеж ми поиска декларация от бащата. Имах декларацията, но не му я показах - показах му писмото от директора на гранична полиция (по-горе съм го цитирала) и той замълча. На паспортен контрол горе счетоха за достатъчни паспорт и зелена карта.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 8 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 17580

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.032 seconds in which 0.015 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.