ALL.BG форуми
Връзки: » Статии
» Обяви
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
bobonikolov
ентусиаст
**

Регистриран: 09.12.2013
Стъпките след кацането на избраното US летище със зелена карта-част 3
    #3173310 - 04.06.2014 02:32

Придишната част на темата уеб страница

Това със соушъла е голяма простотия. Вече 20- ти ден го чакам моя, а още го няма. Трябваше да е тук за 2 седмици, а го няма. А само трябваше да се смени статуса на картата. Освен това не получих и картата от банката, което предполага, че е загубена по пощата. От банката казаха, че ще бликират изпратената карта и ще ми пратят нова. А картата със соушъла ми трябва за да изкарам книжка. Ако не стане това скоро ще изпусна много изгодно предложение за работа. Направо ми иде разстрелям някой служител. Само се чудя дали в пощата или в социалната администрация, защото и на двете места си гледат работата през пръсти явно. Пощальона тук големите пакети директно ги оставя пред вратите на хората, а не в кутиите, което според мен е нехайство. От социалната администрация пък ми казаха, че трябвало пак да си подам апликейшън за риплейсмънт кард. Ще имат да взимат. Ако до края на седмицата не ми дойде соушъла се каня да ходя директно в офиса и да се разправям с тях и ако се наложи и да се карам с тях. Така не може. Пощата също ще го отнесе ако още малко се правят на интересни и ми загубят още някое важно писмо.

Редактирано от Nadin (05.06.2014 03:28)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
MyXa
KoHcKa

Регистриран: 06.01.2006
От: the point of no return
Re: Стъпките след кацането на избраното US летище със зелена карта
    #3173312 - 04.06.2014 02:36 [Re: bobonikolov]

Момент, да разбирам ли че вие вече имате номер и само чакате новото картонче?

Големите пакети се оставят пред вратите, защото обикновено не се побират в пощите. Ако някой открадне пакета или писмо е подсъден, така че хората не го правят. За съжаление обаче, писма и пакети се доставят на друг адрес по погрешка понякога.

--------------------
"Тravel is fatal to prejudice, bigotry and narrow-mindedness.”

~Mark Twain

bobonikolov
ентусиаст
**

#3173320 - 04.06.2014 02:56 [Re: MyXa]

Да така е. Чакам новото картонче само и още го няма. Голяма простотия. Да разбирам, че са големи пакетите, но според мен не е това начина на доставка. Подсъдно е да се крадат, ама ако някой ти открадне пакета я го открият я не а през това време може да ти открадне лични данни от вътре или ако ти свие пакета с картата и този с пина и може и пари да ти открадне. Така, че пощальоните трябва да са по - отговорни при доставките и според мен трябва да даде пакета на човек пък било той и съседа. Така поне ако се получи някакъв гаф ще се знае на кого е предаден пакета. Иначе да получават се и грешки в адреса, което пак е грешка на подателя.

MyXa
KoHcKa

#3173321 - 04.06.2014 02:59 [Re: bobonikolov]

Защо го чакате? Отидете със старото и си извадете книжка. То номерът ви няма да се промени така или иначе. Ако не са получили заявлението, че искате ново от имиграционните, то трябва да подадете форма на място. Става за 5 мин и картончето идва за 3 дена. Но няма смисъл да го чакате.

Колкото до пакетите, всеки може да избере как да си изпрати пакета. Може да се изисква подпис на получателя. Зависи вие как сте го поръчали Така, че това не е до пощальоните, а да изпращата или този, който го е купил

--------------------

~Mark Twain

bobonikolov
ентусиаст
**

#3173327 - 04.06.2014 03:12 [Re: MyXa]

Защото ми взеха старото. На старото пишеше, че е валидно само за сезонна работа, защото го изваждах докато бях на бригада тук. А това не знаех дали шяха да го признаят от DMV понеже те искат доказателства, че човек е постоянно пребиваващ в щата. И за това отидох в офиса на SSA и им казах, че искам смяна на статута. Дадоха ми да попълня апликейшън, служителката ми взе старото картонче задраска го, каза само, че на новото няма да има никакви надписи върху него над номера и, че трябва да пристигне до 14 дни. Такива работи. Дадоха ми и писмо, че съм се аплайнал за нов SSN и така.

MyXa
KoHcKa

#3173328 - 04.06.2014 03:16 [Re: bobonikolov]

Е, първо е трябвало да си извадите книжка. Нали имате виза в паспорта, която показва, че сте постоянно пребиваващ. Та какво пише на картончето няма значение. Малко е странно, че са ви го взели, ама де да знам и аз.
Ако са минали 14 дни от както сте го подали, е хубаво да се разходите до офиса пак и да видите какво става.
Моят дойде точно за 3 дена след подаването на формата за смяна.

--------------------

~Mark Twain

bobonikolov
ентусиаст
**

#3173330 - 04.06.2014 03:19 [Re: MyXa]

Така и смятам да направя.

нощна птица
ентусиаст

Регистриран: 15.11.2004
От: The Golden State
    #3173351 - 04.06.2014 05:38 [Re: bobonikolov]

Поискай да проверят адреса ти в системата им. Нашия адрес го бяха разчели грешно и вместо на номер 4 пращала на 9 , а тези от 9 ги връщали на изпращача. Точно по това време се преместихме на друг адрес и се обадихме да им кажем. И когато ни препратиха писмото разбрахме защо не сме го получили.

--------------------
“You have brains in your head, feet in your shoes, you can steer yourself any direction you choose." Dr.Seuss

stoychovska

Регистриран: 02.05.2012
    #3173604 - 05.06.2014 01:04 [Re: нощна птица]

И на мен ми взеха старото картонче на сошъла, като първо го за зачеркнаха с маркер. Отне им близо 3 месеца да ми изпратят новото картонче с новото име и без надписа от бригадите. При нас за шофьорските книжки по-големия проблем беше адреса.

bobonikolov
ентусиаст
**

#3173872 - 06.06.2014 01:12 [Re: нощна птица]

Ще го направя да.

rover
член

Регистриран: 09.04.2013
    #3175170 - 10.06.2014 18:34 [Re: bobonikolov]

Утре пътуваме и се чудим дали да носим ренгеновите снимки от медицинските прегледи. На интервюто не ни ги искаха, при влизане в Щатите искат ли ги?

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3175175 - 10.06.2014 18:51 [Re: rover]

Не, няма да ги искат при влизането.

Моят съвет е да ги вземете с вас, няма да натежат, евентуално може да се наложи да се ползват на по-късен етап.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Valkiria
КиФла БаЯта

Регистриран: 26.06.2013
От: София/St. Petersburg FL
    #3175662 - 12.06.2014 03:32 [Re: rover]

В посолството питах какво да ги правя тези чаршафи и ми казаха да ги вземем с нас.
Вече сме в САЩ и никой не ни ги поиска. Сложете ги в чекирания багаж понеже няма да ви трябват при имиграционните на влизане в САЩ.

bobonikolov
ентусиаст
**

#3175845 - 12.06.2014 22:30 [Re: нощна птица]

И така малко развитие при мен. След бърза разходка до офиса на социалните разбрах, че картата ми е била изпратена още на 13 май. Следователно вината остана в пощите. Веднага отидох там и поисках да говоря с някой мениджър, защото вече ми загубиха три важни писма, а ми доставят все маловажните. Загубиха ми картата със соушъла, загубиха ми дебтината карта и върнаха на застрахователя здравната ми полица като недоставима. Обясних всичко това на мениджъра, той се опита да се свърже с пощальнката, но тя не вдигна телефона. Даде ми телефонен номер и ми каза да му звънна на другата сутрин. Звъннах, но ми казаха, че бил болен и го нямало. Затова директно причаках пощальонката пред блока. Обясних й от кой апартамент съм и й поисках обяснение защо някои писма ги получавам а други не? Тя отвърна, че не съм си бил сложил името на кутията. Казах, че не е вярно и й показах името ми, което бях залепил на дъното на кутията. Тя каза, че не гледала там като слагала писмата, а името трябвало да бъде най - отгоре. Обаче при моята пощенска кутия първо, че там се намира ключалката, с която пошальона отключва целия ред кутии и заради нея не се вижда това място и второ - за да го видиш трябва да легнеш на пода. Трето - никой не ми е казал, че точно там трябва да е името. Ако не бях видял как тя отваря кутиите нямаше да го знам. В пощата ми казаха само сложете си името на кутията без да кажат къде. На въпроса защо връща до изпращача само част от писмата ми тогава като не виждала името ми, а не всички тя не даде смислен отговор. Смотолеви нещо, че не искала да достави важно писмо на погрешен човек, който може вече да не е на този адрес, защото често хората се местят. Пълни глупости. Как определя пък тя кои писма са важни и кои не? Защото след като ги дели значи ги определя някак си. Отговор на тоя въпрос нямам. Обеща от тук насетне да няма връщане на писма и да оставя всичко в кутията. Ще я следя изкъсо, защото ако още веднъж направи такава простотия няма да й се размине и ще подам официално оплакване писмено. Не искам да ми замотае и зелената карта и втория ми риплейсмънт за тази година за ССН, защото по закон ССА има право да издава до 3 риплейсмънта на година и до 10 за цял живот. Между другото се риаплайнах за нова карта и ми казаха, че ако до две седмици я няма, значи нещо е объркано и да ходя веднага да се разправям.

sineo4ka

Регистриран: 06.07.2009
От: Suburban
    #3176840 - 17.06.2014 02:27 [Re: Valkiria]

На мен ми поискаха рентгеновата снимка, когато почвах работа, защото като повечето европейци, бях ТБ-позитив. Та си спестих един рентген тук.

--------------------
"There is nothing noble in being superior to your fellow men. True nobility lies in being superior to your former self." - Ernest Hemingway

bobonikolov
ентусиаст
**

#3177060 - 18.06.2014 02:53 [Re: bobonikolov]

И така при мен вече нещата се нормализираха след раговора с пощальонката. Дойде и ССН картата най-накрая. Утре отивам на изпит пожелайте ми успех

twins
новак
*

Регистриран: 03.10.2013
    #3177430 - 20.06.2014 03:44 [Re: bobonikolov]

Здравейте, да разкажа и аз на кратко и за нашите първи стъпки, пристигнахме на 2-ри май. След двуседмично безрезултатно чакане да дойдат SSN, отидохме и аплайвахме на място. Номерата ни дойдоха на 7 ми юни, два дни преди това мъжът ми си го научи от сошъла, направиха му разпечатка.
Не си мислете, че не сме ходили до сошъла доста пъти, добре че го научи навреме, че тъкмо си намери работа. Днес дойдоха и зелените карти на децата, а утре по всяка вероятност ще дойдат нашите, съдейки по статуса. Голямо чакане падна.
Само да допълня че това е за Ню Джърси.
Друго важно, регистрацията на колата стана като дойдоха номерата, първо си направихме застраховка по телефона, на другия ден в DMV на косъм са искали да му откажат регистрацията, защото мъжът ми няма книжка, но супервайзора е позволил.
Сега трябва да изкара бързо книжка, за да падне цената на застраховката за другия месец, че е бая висока.
Друго важно е, за хората с добри доходи да си направят добре сметката дали има смисъл да заминават. Ние бяхме така и сега съжалявам стократно за тази "авантюра". Не мисля, че на този етап давам нещо добро на децата си, чувствам се виновна, че в момента им спирам развитието, те си искат градината, приятелите, но това са лично мои терзания.
За хората тук всичко е пари, пари, но щастие с пари не се купува.

Редактирано от Nadin (20.06.2014 04:25)

master13
ХуБаВеЦ

Регистриран: 15.09.2011
От: Пловдив
    #3177437 - 20.06.2014 06:16 [Re: twins]

Давайте си кураж и по оптимистично. Всяко начало е трудно.

siera_del_padre
почетен член
*

Регистриран: 01.05.2013
От: New Jersey
    #3177855 - 22.06.2014 00:44 [Re: twins]

Препоръчвам тези два източника за теоретичния тест:

http://www.skillfuldrivingschool.com/sample_dmv_test.php

http://www.accudriving.com/test/online.shtml

Въпросите от тях покриват на 90% това, което се пада на изпита.

bobonikolov
ентусиаст
**

#3178002 - 23.06.2014 12:06 [Re: twins]

Изпита се взема лесно. Доста от нещата са сходни с българските правила и закони. Но все пак има някои разлики и е хубаво да наблегне на тях. Кормуването също е лесно. Важното е да не е напрегнат. И да внимава какво му казва изпитващия, защото моя позната се опитаха да я плъзнат като на кръстовище й казва изпитващия - "Продължаваме направо" а отпред има знак Забранено влизането. Тя се е усетила и е казала, че не може да влезе там . Та внимаване си трябва.

mickname
неориентиран

Регистриран: 17.05.2013
    #3178552 - 26.06.2014 14:20 [Re: bobonikolov]

Здравейте, 45 дни след влизането в us гарантите ни получиха документите ни, но на нас ни се наложи да се върнем за известно време в България. Моля да споделите дали изпращането на зелените карти по куриер от US към България е легално или не. Повечето куриери под документи разбират само хартиени документи, а тези пластики(ЗК) би следвало да минат за колет, а по тази линия и митническа проверка. Нека някой който е получавал документите по този начин да сподели коя куриеска компания е използвал.Безпокоя се да не направим някоя "услуга" на гарантите.

MyXa
KoHcKa

#3178559 - 26.06.2014 15:01 [Re: mickname]

Легално е, но ако имате виза в паспорта и смятате да влезете преди 1та година да изтече, по-добре като дойдете си ги вземете. Ако се загубят ще имате повече главоболия след това.

--------------------

~Mark Twain

Valkiria
КиФла БаЯта

#3178688 - 27.06.2014 07:10 [Re: MyXa]

Уф, дойде момента да изцвиля тука днес ни беше ден за борене на американската бюрократична машина. След 3 седмици чакане на ССН днес подхванах съпружеското тяло и се занесохме до офиса на ССА. Чинно номерче си взехме и след около 15 мин. ни извикаха на гише. Обяснихме за какво иде реч , че 3 седмици нищо не идва и жената каза, че няма страшно и ни даде да попълним заявления . Попълнихме и пак зачакахме да ни извикат по име. И ударихме гредата, извика ни една черна ( не съм расистка) лелка с очилца, и се започнаха мъките. Не знаеше от къде да го отвори паспорта, на всеки две минути викаше колежки да й помагат. Мен ме написа, че съм със работна виза и ми отне много време и показване по визата да й обясня, че сме зелено картовци. После ми иска зелена карта и аз направо подивях показах й какво пише с малки букви най- долу на визата, че това е временна зелена карта. Еле дойде една колежка и й каза че съм права. Майко мила побелях! Обърка на детето имената, вместо ALEKSANDROVA , ALEXANDROVA я написа при това си спелваше името от паспорта правилно, но ... Грешно го пишеше. Поиска ни акт за раждане, за да докаже мъжът ми роднински връзки с детето, но не носихме. Трябваше да й обяснявам, че второто име при българите е първото на бащата. Съгласи се накрая връчи ни листа, че сме подали док. за ССН и че до 4 седмици ще ни ги издадат длед проучване понеже хич ни нямало в тяхната система. Та сега пак чакане и тва е
Ако и със зелените карти ги берем същите ядове.... Незнам какво ще правим. Утре ще звъня на имиграционните да ги питам дали всичко е наред, ако могат да ми дадат такава информация. Та това беше.. Да видим кога ще се получат ССН.

Milano
твърдоглав чешит

Регистриран: 10.07.2005
От: The Sunshine State
    #3178689 - 27.06.2014 07:59 [Re: Valkiria]

Добре дошли в страната на неограничените възможности и безумната бюрокрация. Снабдете се със здрави нерви и дебела кожа - ще ви трябват

--------------------
"А днес моят собствен наследник извършва геройски бели.
Не съм се изгубил безследно, щом той ме повтаря, нали?"
- Миряна Башева

mickname
неориентиран

Регистриран: 17.05.2013
    #3178692 - 27.06.2014 09:22 [Re: Milano]

Муха, благодаря за отговора, но на сайтa на един от куриерите пише, че зелените карти не са позволен багаж-https://www.unitrans.co.in/prohibited-shipping-items.php и взех да се кахъря. Като какво трябва да се пуснат- като документи или като пратка?

MyXa
KoHcKa

#3178702 - 27.06.2014 12:15 [Re: Valkiria]

Добре дошла! Така, аз сммятам, че с американската бюрокрация всъщност се работи много лесно Само трябва да си подготвен. Като знаеш къде са им pain points да си една стъпка преди тях С други думи, следващият път си подавайте паспортите отворени на първата страница. Носете си актове за раждане (дори и никъде да не пише за тях и т.н.). Ако винаги бъркат някое от имената, проверявате по 10 пъти и така. Подготовка му е майката
Аз ползвах тази тактика и тази година в България при ваденето на нов паспорт и ми се скараха само веднъж (аз го приемам като лично постижение!). С лелята влязохме в пререкание за химикалката, защото аз бях толкова нагла, че я взех да си попълня формата, дадох я и на друг човек да си попълни формата, защото нямаше химикалки (ето липсва подготовка) и "о, ужас" взех, че я върнах накрая, след като ми се бяха накарали

Сега както можете да забележите в САЩ, дори и да не разбират се опитват да ви свършат работата, а в БГ понеже ви правят услуга, може и да не ви я свършат

--------------------

~Mark Twain

MyXa
KoHcKa

#3178703 - 27.06.2014 12:17 [Re: mickname]

Както можете да забележите, фирмата е индийска и специално е отбелязано за американски паспорт и зелена карта (за други паспорти явно няма значение). Идеята е, че те не могат да носят отговорност за нея и явно в Индия може и да има други закони.
Можете да ги пратите като документи (най-добре ги пратете с експресната поща на USPS за около $40 и 3 дена е при вас, има проследяване), но пак ви казвам, ако ще се връщате преди да ви изтекат визите в паспорта, цялото упраженение няма никакъв смисъл.

--------------------

~Mark Twain

preki
почетен член
**

Регистриран: 05.10.2011
От: NYC
    #3178728 - 27.06.2014 16:14 [Re: mickname]

Моята зелена карта я изпратиха с куриер - UPS. Използвахме най-скъпата услуга(около 70 $) и няма проблеми. Макар, че изпращача до последно трепереше дали всичко ще е наред с доставката

dreamer79
ентусиаст

Регистриран: 17.06.2013
От: Chicago,Il
    #3178733 - 27.06.2014 16:56 [Re: preki]

Вчера дойдоха нашите сошъли.Седмица след като аплайвахме в SSA и на деветия ден от пристигането ни.

Valkiria
КиФла БаЯта

#3178781 - 27.06.2014 22:37 [Re: dreamer79]

Днес се обадихме на имиграционните да видиме всичко ли е ОК със картите и ни сюрпризираха, че днес са ни получили документите от Ню Йорк ( там кацнахме). И след 30- 90 дни ще ни пратят картите. Не е добре, но ... Дано поне всичко да е ОК.

Преди 20 дни пристигнахме... Пощата явно е с конски впрягове

Редактирано от Valkiria (27.06.2014 22:40)

MyXa
KoHcKa

#3178783 - 27.06.2014 22:46 [Re: Valkiria]

E, просто не сте единствените Пък и честно казано, те по телефона могат да ви кажат каквото си искат Въпросът е да се отърват от вас

--------------------

~Mark Twain

Maria 2
член

Регистриран: 04.06.2013
    #3178808 - 28.06.2014 02:31 [Re: MyXa]

Чудно ми е, че хората във форума се оплакват от бюрокрацията в САЩ. И ние ходихме веднъж за SSN и веднъж за зелените карти, но ми се видя много лесно и организирано. Само дето за първото трябваше много да се чака защото имаше много хора. Дори все още не сме получили зелените карти, но не го приемам толкова трагично. Има достатъчно време да дойдат. В България работата ми беше свързана с много ходене по различни институции и мога да кажа, че тука в САЩ си е направо рахат. В България всичко става много трудно, много бавно, с много документи и с ходене по няколко пъти до съответната институция докато си свършиш работата. Чиновниците са груби, заядливи и мързеливи. И това е защото са безнаказани. Случвало ми се до такава степен да ме ядосат, че съм си тръгвала ревяща от офиса им. На два пъти подавах сигнали и двата пъти любезно ми отговориха (веднъж с писмо и веднъж по телефона), че ще вземат мерки, но дали са взели един Бог знае. Другата причина е, че всеки чака да му бутнеш пари под масата за да си свърши работата, а аз това не го приемам за нормално и не го толерирам. А тука в САЩ не съм имала проблеми, разучих как действа системата, какви документи ми трябват, отидох и си свърших работата. Кое му е лошото? Защо се хабите напразно не разбирам?

Valkiria
КиФла БаЯта

#3178919 - 29.06.2014 07:40 [Re: Maria 2]

Не се хабя. Расказвам просто. Случаи различни и и на базата на моя опит може някой да е по- подготвен.

Редактирано от Valkiria (29.06.2014 08:23)

gaiety
ZаплЕ$

Регистриран: 29.06.2006
От: вече на изток от....
    #3179006 - 29.06.2014 20:41 [Re: Valkiria]

В твоя случай с черната, на третата грешка най-учтиво помолвам да говоря със супервазор, знаеш ли как бързо се организират тогава , ама дет' вика Мухата трябва си опит.

--------------------
Не съм вещица....Изморена фея съм...

ZoiaA
член

Регистриран: 07.05.2013
    #3183510 - 20.07.2014 20:13 [Re: gaiety]

Здравейте, ние вече сме тук от месец и нещата лека полека си идват на мястото.Пиша защото дойдохме сами с 2 деца без гарант и ми се иска да дам кураж на другите като нас.Летяхме с Върджън атланитк до ЛА, полета мина добре децата слушаха - за това се притеснявах най-много.Взехме си такси и се наспахме в хотела. На другата сутрин си наехме кола и започнахме да си търсим да купим.
За 4 дни си харесахме кола за 2000$ след седмица се развали и отидоха едни 500$ за смяна на водна помпа, а ние пак с кола под наем.
ССН дойде на 10 ден. На 3 ден имах интервю за работа и утре започвам.
Най-глям проблем се оказа наемането на апартамент. Без работа без кредитна история... от всякъде ни отказваха и започвахме да се отчайваме.
Писах в Facebook за проблема ни и много българи от района откликнаха, така намерихме апартамент на 1.4 мили от бъдещата ми работата, за сега ще се оправим с 1 кола/.
В билдинга има няколко български семейства, които също много ни помогнаха. Дадоха ни хладилник надуваемо легло, винаги са насреща с информацията.
На мен ми е неудобно защото тези хора не ни познаваха, а са толкова мили и отзивчиви. Всички българи който срещнахме тук са много добронамерени и мили готови да откликнат.
Всичко отнемат повече време от колкото ни се иска и нещата се случват бавно. Много помогна това и че дойдохме с достатъчно пари. Налага се да водим децата навсякъде с нас и още не сме взели книжки, но и това предстои.
Предстои тръгване на училище и тати също да си намери работа. На децата тук вече им харесва и не искат да се връщат в БГ, на нас също и още и не се е обадила носталгията, но сигурно и това ще стане.

Ако идвате сами без гарант -вземете колкото можете повече пари, не се страхувайте да помолите за помощ но и не злоупотребявайте с добрината на хората.
Успех на всички.

Здрвейте,

много хора ми писаха на лични с вьпроси, какво да очакват и какво да направЯт, за да успеят в начинанието емиграция, което им предстои.
Отговарям тук а не на лични.
Не искам да подвеждам никого, но не искам и да се изтьлкува като отказ да дам информация.
Как живеехме в Бг -ми, добре беше - ходехме 2 пьти годишно в Европа на почивка, когато откраднем време ходехме на спа в БГ. Но парите не са всичко.
Питат ме как си намерих работа -с много кьсмет и все пак аз сьм програмист с много опит, и с готовноста да работя за по-малко пари.
Избрахме ЛА, макар да ни сьветваха, че това не е добро място за новодошли без гарант. Наехме /скъп за старт /апартамент за 1900$. Избрахме го заради близоста до работата/1.4 мили /, хубав квартал - Woodland Hills и хубаво училище.
Питат ме за разходи - ми различно е, зависи не само от щата но и от самото градче.
Не искам да подвеждам никой, казвайки живота тук струва хххх$, те пьрва ще вземам заплата и ще получим сметки, за да калкулираме колко са ни разходите. Но и това зависи от начина на живот и избора който правим - баба знае 2 и 200. Internet-a ни е 50$ на месец, 2 cell phone = 2*25$=50$, в наема ни не са включучени никакви сметки.
За храна -тук вече много зависи има и евтина храна и може да се мине и с по-малко пари.
Кола 2000 $, ремонт на колата 500 $.
Най-важното за успеха е нагласата, много кьсмет и много упоритост. Децата ми, за тях травма нямаше никаква, тук много им харесва, още не са трьгнали на училище, за да видим с езика как ще е, но ще се оправят. Не е важно какво ти се случава но и как го приемаш.
Много ни помага и това че доидохме с 30 000 $.

Много успех на всички и ако го искате истински няма начин да не успеете, ако само искате да се разходите да видите как е - има туристически визи.
Едит:
Искам да кажа, че ако нещо е проработило а нас, може да не сработи за вашата ситуация или пьк обратното.
Извинявам се се за грешките, конвертора е кофти.

--------------------
I'm believer

Редактирано от Nadin (27.07.2014 02:43)

rover
член

Регистриран: 09.04.2013
    #3185962 - 27.07.2014 19:01 [Re: ZoiaA]

ZoiaА, радвам се да чуя, че нещата се развиват добре при вас. Ние също пристигнахме сами на ново място, но все пак имахме при кой да отседнем в началото и нещата бяха малко по-лесни отколкото при вас (писах в съседната тема за това). Ние поради липсата на всякаква сигурност, заминахме без деца, което беше много тежко за нас, но аз се прибрах при тях след месец и сега всичко е ок. Заминаваме в края на август всички при съпруга ми. Супер, че българите помагат, в нашето градче българи няма или поне не сме срещнали досега, но американците също са доста мили. Този вашия наем ми се струва космически - 1900$ за колко спални? Ние заминахме с 7500$ и слава богу,че се озовахме в по-евтин град, защото явно в ЛА нямаше да се справим. Плащаме 780$ за 2 спални. Хайде успех на новото място на вас и всички останали!

summer girl
неориентиран

Регистриран: 16.05.2014
Re: Стъпките след кацането на избраното US летище със зелена карта-част 3
    #3189722 - 08.08.2014 19:44 [Re: bobonikolov]

нашите сошъли дойдоха на седмият работен ден,без да се налага да ходим до департамента,но без welсome писма,сега си чакаме и зел.карти,успех на всички

gaiety
ZаплЕ$

#3189734 - 08.08.2014 20:20 [Re: summer girl]

уелкъм писмата са за зелените карти, до седмица-две след получаването им очаквайте пластиките

--------------------

Anna_

**

Регистриран: 01.11.2013
    #3193813 - 21.08.2014 00:16 [Re: rover]

Реших и аз някой ред да напиша в тази тема.

На 3-тия ден отидох с гарантката ми да подам за social security number и до 3-4 дена го получих след това по пощата. Реших да не чакам 10 дена, въпреки че предварително в документи до Кентъки бях посочила, че искам автоматично да ми се издаде.

Това, което ми хареса в САЩ е, че дават шанс за работа дори и добре да не се знае езика.
От няколко дена работя като Касиер, а си мислих, че за друга длъжност ще ме назначат и приятно ме изненадоха.

Много е важно всеки който се е запътил в САЩ да отиде при човек, който мисли, че ще му помогне.

Без помощ и лош английски е доста трудно.

Много хубаво впечатление ми направи един служител от имиграционните като ми каза ''Добре дошла у дома'' при влизането ми в САЩ.

Успех на всички и трябва всеки с огромно търпение да се въоръжи, защото човек без добър английски в САЩ е все едно никой.

п.п.
Забравих да напиша, че за всичко съм много благодарна и задължена на гарантите ми, защото без тях доста по-трудно щяха да се наредят нещата.
Такова търпение с мен проявяват, че на моменти неудобно се чувствам
Също благодаря и на Муха и на другите, които ми помагат с информация във форума.

Редактирано от Anna_ (21.08.2014 00:54)

cassyy
неориентиран
*

Регистриран: 03.05.2013
    #3203492 - 26.09.2014 17:25 [Re: Anna_]

Здравейте, интересува ме дали някой е летял с два български паспорта към САЩ ( моят паспорт с активна виза-зелена карта изтича през април 2015, така че аз реших да си извадя и нов, за да не се разкарвам до Вашингтон като в МВР ме увериха, че няма проблем продупчват стария паспорт с визата и заедно с двата паспорта минавам границата) някой пробвал ли е това, защото мен честно казано малко ме притеснява?

MyXa
KoHcKa

#3203494 - 26.09.2014 17:29 [Re: cassyy]

Да. Аз съм летяла така със студентска виза и работна виза даже. Няма никакъв проблем. Просто на летището на влизане давате двата паспорта. Те знаят какво да правят, не сте първия.

--------------------

~Mark Twain

Titylina

Регистриран: 11.05.2013
    #3221160 - 15.11.2014 22:17 [Re: MyXa]

Здравейте,безкрайно съм благодарна на този форум,по-специално на Муха,Надин и разбира се на всички,които безвъзмездно предлагат помощта си Накратко и аз спечелих зелена карта,не живея на адреса,където живее гаранта ми,но не исках да го сменям,защото и тук във Флорида се налага да сменям жилища и по-сигурно ми се струва там.Получих соушъла си,но второто ми име не е пълно,реших да се обадя до соушъл секюрити администрацията и там първо ми казаха,че няма проблем,но след като се обадих отново,за да попитам дали така е зададена информацията от имиграционните попаднах на друг служител,който ми каза веднага да отида до местния офис и да поддам отново апликейшън за нова соушъл карта.Аз отидох веднага,но там ми обясниха,че така са били въведени данните от граничния офицер ,второто ми име е записано като второ първо име,следователно трябва да им се обадя.След като говорих с имиграционните,те ми казаха,че трябва да отида лично до Джаксънвил,Флорида,което е на 7 часа от мен и ще ходя за втори път,защото преди това пак бяха объркали мястото,на което се взимат пръстовите отпечатъци.Едва след като си направя инфо пас и евентуално ми оправят името ще мога да поддам за нов соушъл.Проблемът е,че зелената ми карта е в процес на изпращане,optimized е статуса от 2 седмици и не знам какво да правя,говорих с друг офицер и ми каза преди да ми е дошла зелената карта да отида,за да поправят грешката в системата,но че нямат да могат да коригират зелената карта,защото вече са изпратени и обработени данните.Зелената ми карта ще пристигне чак в Мейн,после трябва да ми я изпратят до тук и оттам да я връщам пак и пак да чакам.Не знам какво да правя,има ли шанс без да ходя до там просто да ми преместят името в графа middle name?И ако и зелената ми карта пристигне така пак ли трябва да ходя до там и цялата тази процедура отново?Моля ви помогнете ми,наистина не знам какво да правя,а ходенето до имиграционните ми отнема изключително много средства,защото нямам кола,автобусите пристигат само вечер и трябва отново да наемам и хотел,а съм съвсем сама и още само на 21.Благодаря предварително за помощтта

MyXa
KoHcKa

#3221168 - 15.11.2014 22:31 [Re: Titylina]

На зелената карта няма графа middle name, има given name (което са първото име и инициал на второто).

Това, което трябва да направиш е да отидеш в първия офис на социалните, най-близкия, да си покажеш паспорта с визата вътре (да не ти казват, че ти физическата зелена карта, няма такъв филм) и им покажи разминаването на двете имена.
https://faq.ssa.gov/link/portal/34011/34...ity-number-card

Принтни си това - http://www.socialsecurity.gov/ssnumber/ss5doc.htm и подчертай текста:
Цитат:

Immigration status

To prove your U.S. immigration status, you must show us your current U.S. immigration document, such as Form I-551 (Lawful Permanent Resident Card, Machine Readable Immigrant Visa), I-766 (Employment Authorization Document, EAD, work permit) or I-94 (Arrival/Departure Record) or admission stamp in the unexpired foreign passport. If you are an F-1 or M-1 student, you also must show us your I-20 (Certificate of Eligibility for Nonimmigrant Student Status). If you are a J-1 or J-2 exchange visitor, you must show us your DS-2019 (Certificate of Eligibility for Exchange Visitor Status).

За ССН до най-близкия офис просто.

Сега за зелената карта, трябва да изчакаш да дойде и да ти я пратят от Мейн. Тогава ще погледнеш на гърба и отдолу би трябвало да ти има средното име (на лицето има само инициал), и ако е грешно трябва да подадеш форма И-90 за нова зелена карта (няма да плащаш нищо, защото грешката е тяхна, но ще трябва да идеш да ти вземат отпечатъци).

--------------------

~Mark Twain

Titylina

#3221295 - 16.11.2014 07:39 [Re: MyXa]

Изключително много благодаря за бързия отговор,аз вече бях до СС офис,там много учтива служителка ми обърна дори десктопа,за да видя,че тя не може да направи нищо,защото така са й изпратени и зададени данните за мен от имиграционните.Показах и паспорта и тя каза,че първо трябва да коригират нещата оттам и ми даде номера на USCIS , аз им звъннах и те казаха инфопас,отново ли да ходя до СС офис..за да говоря с някой друг,макар че служителката там каза,че това се случва често и е сигурна,че те са го объркали,когато влезе в системата с паспорта ми видя и ми показа.Стори ми се доста сигурна и не знам сега да ходя ли за инфопас и после със зелената карта отново.Другият проблем е,че никъде не искат да ме вземат на работа,защото ми искат работно разрешително,докато нямам зелена карта.Казвам им,че печата и имиграционната виза,която имам са достатъчни,но те отговарят,че при влизането на всеки имиграционните слагат печат адмитед..и така се оказвам в омагъосан кръг.Извинявам се отново за хилядите въпроси,но просто наистина не знам към кого да се обърна.Искрено благодаря

MyXa
KoHcKa

#3221411 - 16.11.2014 14:09 [Re: Titylina]

Честно казано аз бих опитала пак, с друг служител. Но вместо да се обяснявате какво е станало. Попълвате си формата, занасяте картончето и показвате разминаването в паспорта и това на картончето. Би трябвало да могат да ви оправят името в системата, защото няма как тяхната система единствено да е вързана за имиграционната. Просто не се обяснявайте много.

Колкото до работодателите, да, много хора изобщо не са наясно какви документи трябва да приемат и как трябва да изглеждат (но ако помислите реално, вие знаете ли какви документи му трябват на чужденец, за да почне работа в България?). Принтвате си форма I-9, там на гърба има описани точно какви документи те могат да приемат (и с големи букви е написано, че те не могат да избират какво да приемат, а има ли го в списъка и вие можете да го покажете, значи имате право на работа).

Като последна стъпка, извадете си ИД (ако не сте на път да си извадите шофьорска книжка). И като ви питат дали имате право да работите, казвате - "Да" и показвате ССН и ИД (или книжка). Не се обяснявате, не се занимавате, че още не ви е дошла зелената карта и т.н. (на книжката обикновено има само инициал за 2ро име, та не се притеснявайте).

--------------------

~Mark Twain

Titylina

#3223683 - 22.11.2014 22:57 [Re: MyXa]

Благодаря за пореден път за отделеното време и внимание,не знам какво щях да правя без помощта ви Зелената карта е изпратена до гарантката ми в Мейн,но тя я препраща или не знам как,но със същия тракинг номер,с който USCIS са ми я изпратили пише "forward" и няма никакво движение.Трябва ли в този случай са уведомявам USCIS за смяна в адреса?Трябва ли да попълвам формата R-11,защото наистина все още нямам идея къде ще живея и идеята ми беше да си получа зелената карта в Мейн,оттам просто да ми я изпратят,а сега като е изпратена така, USCIS сигурно носят отговорността,а аз вината,защото картата трябваше да е пристигнала преди 2 дни..а я няма.Не знам какво и дали трябва да правя нещо.Не искам и да сменям адреса,защото не знам колко още време ще остана за сега на сегашния.Благодаря предварително за помощта

Sevastocrator
новак

Регистриран: 21.05.2013
    #3225098 - 26.11.2014 04:07 [Re: Titylina]

Не знам дали това е темата, но след като пристигнах преди повече от месец и вече имам социален осигурителен номер е време за здравна осигуровка, до колкото разбрах новите имигранти със зелена карта имат право на 6 месеца безплатна здравна или нещо подобно, поправете ме ако греша. Та ако има такова нещо може ли да ме насочите къде трябва да се регистрирам, благодаря.

dreamer79
ентусиаст

Регистриран: 17.06.2013
От: Chicago,Il
    #3225295 - 26.11.2014 15:23 [Re: Sevastocrator]

В САЩ има здравни застраховки. За безплатни....зависи от щата, но поне аз доколкото знам са само за деца и бременни жени.

Zakari
пристрастен
**

Регистриран: 18.08.2010
    #3225399 - 26.11.2014 17:38 [Re: Sevastocrator]

За безплатни застраховки и аз не знам,има само за децата,за другите трябва да са граждани,а не със зелена карта ,но само съм чувала.

Buddy76
член

Регистриран: 17.06.2014
    #3256007 - 26.02.2015 05:37 [Re: Zakari]

Здравейте, при нас се получи гафа с имената..... личното и бащиното име са написани за първо име от емиграционните на летището...според мен проблема си върви още от българските ни паспорти, после визите и накрая емиграционните.На всякъде двете имен вървят като първо....жената при която аплайнахме ССН ни обърна внимание, но въпреки всичко ни прие документите. Нужно ли е според вас да се ходи отново в емигрейшана и да се оправи това разминаване в имената...какъв би бил проблема ако не го променим....фатално ли е? Мерси за отговорите Ви.

gaiety
ZаплЕ$

#3256013 - 26.02.2015 06:49 [Re: Buddy76]

фатално е, сменяйте веднага, че ще отнесете маса време докато ви дойдат зелените карти, някои работодатели не наемат без такъв документ, а визата в паспорта на 80% нищо не им говори

--------------------

sweeten111
пристрастен
**

Регистриран: 01.10.2011
От: Ливуново
    #3256016 - 26.02.2015 07:09 [Re: Buddy76]

При мен се получи същия гаф, но като отидох да аплайвам за ССН, жената го забеляза и го поправи. Понеже имената ми са по-дълги и не могат да се съберат на ССН-а, последните 2 букви от презимето ми нямало да ги има изписани.

--------------------
Mожеш да разбереш кой плува гол само когато приливът се отдръпне.

Buddy76
член

#3256083 - 26.02.2015 14:45 [Re: sweeten111]

Имате ли идея какви са стъпките за оправянето на проблема с имената? ..... а какъв е проблема ако го оставиме неразрешен и ни дойдат зелените карти където ще сме с две собствени имена вместо бащино.... Повечето латиноси в Америка са така......дали да се блъскаме въобще с този проблем.

MyXa
KoHcKa

#3256108 - 26.02.2015 15:38 [Re: Buddy76]

На самата пластика има само Given Names. На БГ паспорта ви го пише същото. Не виждам точно къде е проблемът?

--------------------

~Mark Twain

Buddy76
член

#3256123 - 26.02.2015 16:12 [Re: MyXa]

И аз не осъзнавам точно проблема....жената на ССН ни каза че в системата се водиме с две лични имена и е хубаво да си го оправиме в емигрейшъна.....погледнато реално ние се водиме и по БГ паспорт така защото няма графа бащино име....т.е според мен не е фатално и не виждам проблем.....обърках се кое е редно и правилно.....кажи Муха как да постъпя?

MyXa
KoHcKa

#3256127 - 26.02.2015 16:34 [Re: Buddy76]

Нали са ви го оправили в системата? Поне за ССН? Там има middle name, навсякъде другаде няма да имате проблем. Просто има една графа за Given Names. Няма как да го напишат иначе. Просто служителката не е свикнала да вижда такива данни според мен.

--------------------

~Mark Twain

Buddy76
член

#3256132 - 26.02.2015 16:52 [Re: MyXa]

Не, тя каза, че не може да го оправи в системата и ги пуска така.....каза,че трябва да отидем до емигрейшъна и след това да се върнем при нея да ги оправи в системата на ССН......обясни ни,че нямало значение как ще ни пише имената на самите картончета и че е важен само номера....но било добре да си го оправиме......според мен тя се обърка и се подведе защото ни гледаше БГ актовете за раждане и там има графа бащино име.....а в паспорта и визите всичко е в графа given names......

sweeten111
пристрастен
**

Регистриран: 01.10.2011
От: Ливуново
    #3256178 - 26.02.2015 18:38 [Re: Buddy76]

Цитат:

Не, тя каза, че не може да го оправи в системата и ги пуска така.....каза,че трябва да отидем до емигрейшъна и след това да се върнем при нея да ги оправи в системата на ССН......обясни ни,че нямало значение как ще ни пише имената на самите картончета и че е важен само номера....но било добре да си го оправиме......според мен тя се обърка и се подведе
защото ни гледаше БГ актовете за раждане и там има графа бащино име.....а в паспорта и визите всичко е в графа given names......

Точно служителката от ССН-а ми ги коригира, въпреки че си поигра малко. Явно сте попаднали на некомпетентна такава.

--------------------
Mожеш да разбереш кой плува гол само когато приливът се отдръпне.

grogyy
рекордьор

Регистриран: 01.11.2010
    #3256378 - 27.02.2015 00:18 [Re: Buddy76]

Същото, като отговора на sweeten111 по-горе: тя не бе сигурна може ли, не може ли, но повика помощ и всичко се оправи на гишето.

дистрибутора
неориентиран

Регистриран: 20.09.2014
    #3268886 - 16.04.2015 19:25 [Re: bobonikolov]

здравейте,
бих искал да попитам,дали мога да кацна първоначално в Лас Вегас?
дали там има имиграциоонни,който да обработят документите ни....
Благодаря.

Ян Бибиян™©
вагабонтин

Регистриран: 15.05.2004
    #3268897 - 16.04.2015 20:06 [Re: дистрибутора]

Цитат:

здравейте,
бих искал да попитам,дали мога да кацна първоначално в Лас Вегас?
дали там има имиграциоонни,който да обработят документите ни....
Благодаря.

Ето тук

--------------------
Лоша ракия и хубава мотика НЯМА

Valkiria
КиФла БаЯта

#3269069 - 17.04.2015 12:29 [Re: дистрибутора]

Можете да кацнете на което и да е международно летище!

Alice@
неориентиран

Регистриран: 22.05.2015
    #3279115 - 22.05.2015 04:29 [Re: Valkiria]

Съжалявам ако се повтаря въпроса ми, но можем ли да пристигнем в САЩ на екскурзия (Хавай), за да активираме визите и след това евентуално да дойдем за установяване, но на друго място в САЩ? Бихме ли имали проблеми?

angeloak1
ентусиаст

Регистриран: 25.02.2014
    #3279121 - 22.05.2015 05:01 [Re: Alice@]

Ами нали Хавай е един от 50-те щата, не би трябвало да има разлика къде ще кацнете първоначално. Все пак питайте в консулството, щом имате притеснения. Преполагам, че веднага след ваканцията ще прескочите до друг щат?

Защото, ако смятате да си ходите до БГ след Хавай, нещата не са така прости - трябва да се обръща внимание на детайлите, като дали са ви сложили печата в паспорта, че сте в процес на получаване на зелена карта, за колко време е валиден печата, дали паспорта ви няма да изтече преди да се върнете в САЩ, дали БГ служители на излизане от БГ ще ви пуснат само с печата (лично на мен са ми правили проблеми преди много години, но аз си имах пластиката прясно нова, ама ме беше страх да не я загубя от толкова вадене, и като си показах паспорта с печата ми заявиха, че това не е зелена карта; същото се случи някъде из Европа на прекачването).

Alice@
неориентиран

Регистриран: 22.05.2015
    #3279143 - 22.05.2015 06:46 [Re: angeloak1]

Благодаря за бързия отговор! Всъщност живеем в Австралия и затова ни е най-удобно да летим до Хавай през първите 6 месеца след като получим визите и да се преместим на по-късен етап на континента. Когато стъпим в Хавай, ние ще дадем адрес на континента за получаване на пластиките. Също така и трябва да носим и медицинските с нас, които ще дадем на хавайските служители. Дали тези 2 неща ще са пречка?"

gaiety
ZаплЕ$

#3279171 - 22.05.2015 10:39 [Re: Alice@]

Едва ли има като вашият случай, що не вземете и да си питате директно, кой ви знае кои сте и що сте?
http://hawaii.gov/hnl/airport-information/frequently-called-numbers

bbbbb
неориентиран

Регистриран: 24.05.2015
    #3279542 - 24.05.2015 06:26 [Re: bobonikolov]

Здравейте, имам следния въпрос : Във DS260 формата съм поискал автоматично издаване на ССН. Когато пристигнах в Орегон (там са моите гаранти) след 2 дена разбрах, че ще живея и работя в Джорджия. Пристигнах в Джоджия и отидох да аплайвам за ССН. Проблем ли е че съм аплайвал на място и от БГ чрез DS-а ? Има ли вероятност да стане дублиране ?

MiraUSA
пристрастен

Регистриран: 01.06.2014
    #3279584 - 24.05.2015 15:46 [Re: bbbbb]

Ами като отидете в ССА питайте. Те за това са сложени там. Имат и тел. номер за връзка. Ще ви ударят един кръстосан разпит за да са сигурни че сте човека за който се представяте и тва е - нито боли, нито пари ви вземат. Поискайте си преводач - и в двата случая ще ви набавят (по телефон) - ваше право е и тяхно задължение.

skywarrior
неориентиран

Регистриран: 03.06.2014
    #3287254 - 23.06.2015 01:32 [Re: MiraUSA]

Здравейте,

Бих искал да попитам дали е задължително да си направя адресна регистрация, след влизането си със зелена карта във Флорида.

Благодаря Ви предварително!

NadinАдминистратор
Charmed

#3287256 - 23.06.2015 01:59 [Re: skywarrior]

Изясни си въпроса.
Кацаш във Флорида, оставаш ден-два-пет и после се местиш? При това положение не нужно да се регистрираш, каквото и да значи това.
Установиш ли се на адрес и искаш ли да извадиш документи за самоличност, да, трябва да посетиш местното DMV.

--------------------

skywarrior
неориентиран

#3287280 - 23.06.2015 03:57 [Re: Nadin]

За оставане става въпрос. Въпроса ми по-скоро, е дали има краен срок и глоби, за изваждането на ID или Drivers license от местното DMV?

Kalin72

Регистриран: 04.02.2004
От: Чикаго->Брезник->Чикаго->
    #3287287 - 23.06.2015 04:18 [Re: skywarrior]

Първата работа след като ти пристигне ССН е да си извадиш шофьорска книжка. Ако за това питаш дали има срок - не, няма никакъв срок.

| 

**

Регистриран: 28.05.2014
    #3287316 - 23.06.2015 08:41 [Re: skywarrior]

За ID и шофьорска книжка няма изискване, но ако си сменяш адреса имаш срок от 10 дни да информираш USCIS.

--------------------
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.

Reks
Evil Guild Member

Регистриран: 04.06.2004
От: Pergamum, the satan's place
    #3287537 - 24.06.2015 03:00 [Re: | ]

Стига сте заблуждавали хората . Във Флорида закона изисква да си изкараш книжка 30 дена след като си станал резидент на щата, а си станал резидент ако е изпълнено поне едно от следните условия:
- запишеш детето на училище
- почнеш работа
- регистрираш се да гласуваш
- файлнеш за homestead exemption
- живял си във Флорида за повече от 6 месеца

Клик тук
И тук

--------------------
Some people are just evil - that's their nature

Kalin72

#3287541 - 24.06.2015 03:09 [Re: Reks]

Аре ся дай идея как точно ще станат написаните неща, ако нямаш шофьорска книжка

Milano
твърдоглав чешит

#3287542 - 24.06.2015 03:16 [Re: Kalin72]

Със пашапорт Как мислиш целукупното кубинско население се справя иначе

--------------------
- Миряна Башева

Kalin72

#3287543 - 24.06.2015 03:19 [Re: Milano]

Ааа, може тогава, то верно Флорида не е като другите
Ама и да не се шашка човеко, когато му дойде ССН, тогава да си вади книжката и всичко останало. Така де, закво му е да се нервира още в началото

Reks
Evil Guild Member

#3287549 - 24.06.2015 03:45 [Re: Kalin72]

Щатските ид-та и книжки не са задължителни - как мислиш, че хората дето ги нямат си записват децата на училище и почват работа .

--------------------

skywarrior
неориентиран

#3287879 - 24.06.2015 20:07 [Re: Reks]

Здравейте отново,

Благодаря на всички за отговорите! Аз пристигнах и съм отседнал на адреса, който навсякъде съм попълнил, но просто се притеснявах, че може да има нещо като задължителна адресна регистрация до 30 дни. И ако не спазиш срока, да те глобят.

Reks
Evil Guild Member

#3287949 - 24.06.2015 23:05 [Re: skywarrior]

Както казах вече тия неща не са задължителни като в Бг и никой не може да те накара да си ги извадиш, но ако ще искаш да караш кола трябва да си извадиш флоридска книжка най-късно 30 дена след като си станал резидент на щата. До тогава можеш да караш с българската.

--------------------

permutation
член
**

Регистриран: 06.12.2012
    #3298326 - 11.08.2015 14:05 [Re: Reks]

По време на посещение в Щатите (Калифорния) за активацията на Зелената карта за 9 дни, може ли да се наема кола с чуждоземска шофьорска книжка и да се шофира? Знам, че при установяване имам 10 дни.

Петина
почетен член

Регистриран: 24.08.2015
От: Шумен/Варна
    #3359288 - 29.06.2016 20:13 [Re: permutation]

Може ли да ми кажете какво се случва с багажа ни след като кацнем на американска земя и докато няколко часа сме при имиграционните? Може да не са няколко часа, но поне 2-3 вероятно ще се забавим. Има ли опасност след като не го вземем от лентата след полета да замине нанякъде другаде или го отделят/махат от лентата?

Поне от това, което си спомням преди при пътуванията си до Америка, първо минавах имиграционните и тогава си взимах багажа. Но винаги е било за около 15-30 минути, не повече. И все пак последно съм пътувала до там преди 8 години, възможно е да не помня.

Другият ми въпрос е, ще разрешат ли на съпруга ми да е с мен и децата или, както и на интервюто в посолството ще сме сами и няма да го пуснат/ извикат с нас понеже е американски гражданин?

Благодаря.

--------------------
Ако не ти харесва къде си, премести се. Ти не си дърво.

J.R.

Milano
твърдоглав чешит

#3359294 - 29.06.2016 20:52 [Re: Петина]

Цитат:

Може ли да ми кажете какво се случва с багажа ни след като кацнем на американска земя и докато няколко часа сме при имиграционните? Може да не са няколко часа, но поне 2-3 вероятно ще се забавим. Има ли опасност след като не го вземем от лентата след полета да замине нанякъде другаде или го отделят/махат от лентата?

Поне от това, което си спомням преди при пътуванията си до Америка, първо минавах имиграционните и тогава си взимах багажа. Но винаги е било за около 15-30 минути, не повече. И все пак последно съм пътувала до там преди 8 години, възможно е да не помня.

Другият ми въпрос е, ще разрешат ли на съпруга ми да е с мен и децата или, както и на интервюто в посолството ще сме сами и няма да го пуснат/ извикат с нас понеже е американски гражданин?

Благодаря.

Ако се забавите дълго време, багажът ще го махнат от лентата и ще трябва да си го търсите. Без вас няма да замине за никъде, нали трябва да минете с него митницата (освен ако някой друг не си го 'познае' )
За съпруга не знам - питайте на място

--------------------
- Миряна Башева

gaiety
ZаплЕ$

#3359316 - 30.06.2016 01:41 [Re: Петина]

Минаването през емиграционните е точно колкото да ви вземат пликовете, да ви питат за адреса и да дадете отпечатъци.
Никой никъде няма да ви вкарва всичко се случва на гише, особено като ви видят каква сте тълпа ще гледат да ви разкарат веднага.

Чакането ще е на опашката преди емиграционния офицер и след това на лентата за багажа, посрещачи не се допускат дори и да не говорите език.
Багаж се търси/обявява за изчезнал само в офиса на customer service.
Параноясвате излишно.

--------------------

Kalin72

#3359317 - 30.06.2016 01:47 [Re: gaiety]

Цитат:

Минаването през емиграционните е точно колкото да ви вземат пликовете, да ви питат за адреса и да дадете отпечатъци.
Никой никъде няма да ви вкарва всичко се случва на гише, особено като ви видят каква сте тълпа ще гледат да ви разкарат веднага.

Чакането ще е на опашката преди емиграционния офицер и след това на лентата за багажа, посрещачи не се допускат дори и да не говорите език.
Багаж се търси/обявява за изчезнал само в офиса на customer service.
Параноясвате излишно.

Хихихи
Верно си е тва

PepiPep
новак

Регистриран: 22.01.2011
    #3359319 - 30.06.2016 04:54 [Re: Петина]

Ние кацнахме на 24.06 в Ню Йорк, толкова бях изчела тук, че очаквах какво ли не.Оказа се друго чакахме на опашка преди имиграционните, понеже имаше адски много хора, но нее повече от 20-30 мин. После ни дойде реда и на едно гише ни взеха пликовете, отпечатъци, снимки ни направиха, удариха печатите в паспорта и айде по живо по здраво. Багажа си се въртеше на лентата, но не само нашия. При митницата дадохме само декларацията и минахме, никой не ни е проверявал багажа, всичко супер бързо и безпроблемно. Успех на всички пътуващи

Петина
почетен член

#3359323 - 30.06.2016 08:27 [Re: PepiPep]

Благодаря ви за отговорите:)

gaiety, никой не параноясва, просто се онформираме. Точно във форума съм чела, че е имало случаи когато са забавяли някого по няколко часа и не на тези гишета, които и аз преди години съм минавала много бързо.
Подготвям се за различни варианти за да знам "предварително" какво следва. Няма параноя:)
За посрещачи е ясно, че няма как да ги допуснат при нас преди да сме излезли. Съпругът ми живее в България и ще пътува заедно с нас.

И сега се сещам, че може би аз ви подведох без да искам, предвид заглавието на темата но нямаше смисъл да пускам нова. Ние сме с петиция I 130, ако това има различно значение (за имиграционните имам предвид), затова и не ми беше ясно дали е по-различна процедурата след кацането. Ще разберем скоро:)

Благодаря още веднъж.

--------------------

J.R.

gaiety
ZаплЕ$

#3359363 - 01.07.2016 01:02 [Re: Петина]

Зная, че си с петиция, точно затова писах, че преиграваш, нищо по-специално от редовните зеленокартовци.
Това са само митничари, които са отговорни да ти вземат документите и да удостоверят, че е същото лице, а после да придвижат пакета към емиграционен офис.
Ако едно от нещата не е налице, тогава влизат в правомощията си и те вкарват в задните стаички, никой няма да се интересува по кой начин си получила одобрение за емиграция в САЩ.

--------------------

svjat
маркова - по рождение

Регистриран: 29.06.2004
От: пустинята
    #3359364 - 01.07.2016 01:49 [Re: Петина]

Не се безпокой за багажа, щом съпругът ти пътува заедно с теб. Той ще вземе багажа, докато сте при емиграционните.

--------------------
"И знай,че само глупакът повтаря старите грешки, надявайки се на нов резултат! "

Петина
почетен член

#3359372 - 01.07.2016 08:19 [Re: svjat]

Цитат:

Не се безпокой за багажа, щом съпругът ти пътува заедно с теб. Той ще вземе багажа, докато сте при емиграционните.

Благодаря:)

--------------------

J.R.

marry0013
неориентиран

Регистриран: 27.07.2016
    #3362285 - 27.07.2016 01:08 [Re: Петина]

Здравейте!
Искам съвет, как да постъпя със следния казус.
На 14 април кацнахме в САЩ. На 25 април, синът ми, който няма 18 години получи своят ССН на посоченият от нас адрес. На 25 юни получихме и зелените си карти на същият адрес. До момента, аз все още не съм получила своя ССН. В момента съм в България и не знам какво да предприема. Какво бихте ме посъветвали.

gaiety
ZаплЕ$

#3362292 - 27.07.2016 05:49 [Re: marry0013]

Цитат:

Какво бихте ме посъветвали.

Да се върнеш в САЩ и да подадеш лично в локален офис наново молба, като междувременно разбереш дали твоят е върнат, откраднат или изобщо неиздаден.
Друг начин няма.

--------------------

MiraUSA
пристрастен

Регистриран: 01.06.2014
    #3362380 - 28.07.2016 04:50 [Re: gaiety]

Цитат:

Цитат:

Да се върнеш в САЩ и да подадеш лично в локален офис наново молба, като междувременно разбереш дали твоят е върнат, откраднат или изобщо неиздаден.
Друг начин няма.

Или се обади по телефона на ССА още от България и попитай. Предлагат и преводачи по телефона ако английският е проблем.

gaiety
ZаплЕ$

#3362396 - 28.07.2016 05:45 [Re: MiraUSA]

Да, така е, ако не иска издаване на ССН става и по телефон

--------------------

marry0013
неориентиран

#3362407 - 28.07.2016 13:24 [Re: MiraUSA]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Друг начин няма.

Или се обади по телефона на ССА още от България и попитай. Предлагат и преводачи по телефона ако английският е проблем.

Благодаря ви! Ще пробвам по телефона.

Креми
най-миличка

Регистриран: 09.06.2004
От: Fort Worth,TX
    #3362436 - 29.07.2016 00:34 [Re: marry0013]

Приготви се за поне 40 мин на холд.Аз толкова чаках,за да ми кажат, че единствената опция е на място в офиса им и пи телефона няма какво да направят.

Петина
почетен член

#3365715 - 29.08.2016 05:05 [Re: Петина]

Цитат:

Цитат:

Благодаря:)

Кацнахме в Маями на 6 юли.
На едно от гишетата за паспортен контрол ни взеха жълтите пликове и ни казаха да изчакаме офицера, който ще ни отведе при имиграционните. Влязохме в стая с 8 други гишета и пълна с хора:)
Там чакахме 2 часа. Съпругът ми не го пуснаха да мине сам а му казаха, че трябва да чака с нас. МОже би 40 мин. след като бяхме влезли при имиграционните дойде служител, който ни пита с кой полет сме пристигнали и сканира бар кодовете на всичките ни куфари. Десет мин. след двата часа ни извикаха на гише и ни обясниха за 5 мин. какви са ни правата и кога да очакваме зелените си карти. Подписахме 2 декларации и ни пуснаха. Багажа ни беше отделен в един ъгъл до една колона и нищо не липсваше:) (имам предвид, нямахме изгубен багаж):)

SSN получихме седмица след като пристигнахме и бяхме в офиса им. Зелените карти още си ги чакаме:)

--------------------

J.R.

marry0013
неориентиран

#3373079 - 25.10.2016 22:18 [Re: Петина]

Здравейте,
имам следния проблем : Имигрантската ми виза изтече на 21.04.2016 г. На 15.04.2016 влязох в САЩ, стоях 30 дни и се прибрах в България. Получих зелената си карта на адреса в САЩ и тя все още е там, не е в мен. В четвъртък тръгвам отново за САЩ. Излитам от Истанбул. Днес обаче, погледнах, че в паспорта срока на имигрантската виза е до 21.04.2016 г. Преди първото ми заминаване се обаждах в Американското посолсвто в София и от там ми казаха, че в момента в който вляза в САЩ, имигрантската виза се подновява автоматично за още 1 година. Притеснението ми е дали в Турция ще ме пуснат да излетя, щом срока на визата е 21.04.2016 г., т.е. е изтекъл. Те откъде ще имат информация, че визата е подновена за още 1 година. Моля Ви ако някой е изпадал в същата ситуация, да ми пише, за да знам, какво да направя.

sickmind
нерегистриран

Регистриран: 14.03.2010
    #3373082 - 25.10.2016 22:48 [Re: marry0013]

Цитат:

На 15.04.2016 влязох в САЩ, стоях 30 дни и се прибрах в България.

Нямате ли печат с дата 15.04.2017 или нещо подобно? Би трябвало да пише и I-551 на него, това е временната "зелена карта" за срок от 1 година.

marry0013
неориентиран

#3373084 - 25.10.2016 22:59 [Re: sickmind]

Единственият щатски печат в паспорта ми е, когато съм влязла - пише дата : Април 15 2016, има подпис и под подписа има нещо написано, което не мога да разчета - А+още 2 букви / 22 / символ 23 - това е което има като печат в паспорта ми.

angeloak1
ентусиаст

#3373087 - 25.10.2016 23:55 [Re: marry0013]

Без зелената карта няма да ви пуснат, за съжаление. Дори и с печат в паспорта правят проблем, но поне в този случай може и да ви пуснат. Как така нямате нищо в паспорта? Няма картонче, няма печат I-551? Пуснете снимка на този печат, може и да е това все пак.

Вариантът ви в такъв случай е да ви изпратят зелената карта, което няма как да стане до четвъртък. Сменете си полетите, ако е възможно.

Редактирано от angeloak1 (25.10.2016 23:57)

marry0013
неориентиран

#3373090 - 26.10.2016 00:52 [Re: angeloak1]

Много Ви благодаря за съдействието. Благодарение на Вас и на sickmind, намерих текст във визата си, в който е изписано I-551 и пише, че визата се удължава автоматично с 1 год. при активиране. Написано е най-отдолу с дребен шрифт. Още веднъж благодаря. Много се бях притеснила, че трябва да си отменя полета.

gaiety
ZаплЕ$

#3373092 - 26.10.2016 01:19 [Re: marry0013]

Визата в паспорта не се удължава, а се активира на датата на влизане в САЩ и важи 1 година, поправям те, да не вземеш да се обясняваш по летищата и да се омотвате с това твое удължаване.

--------------------

angeloak1
ентусиаст

#3373093 - 26.10.2016 01:23 [Re: marry0013]

Стискайте палци да ви пуснат. На мен само с печата са ми казвали на изхода от България: "Това не е зелена карта". Но беше преди години, а и аз имах зелената карта, ама гледах да не я вадя от дисагите. Поради това, че българите искаха зелената карта, нарочно пробвах само с печата някъде в Европа на свързващия полет и пак ми казаха, че трябва да видят зелената карта.

Ако имате възможност да ви пратят поне снимката на зелената карта отзад и отпред, може да помогне, знае ли човек... Нали уж имат бази от данни, може да им стига да ви проверят по номера на зелената карта...

Пригответе се за борба. Отидете на летището по-рано и ако не стане не се притеснявайте чак толкова. Жива сте, здрава сте, имате зелена карта, която има начин да получите. Парите винаги могат да се изкарат отново.

Успех и пишете какво е станало. Ще е от полза на други.

marry0013
неориентиран

#3373094 - 26.10.2016 01:31 [Re: angeloak1]

Благодаря! Ще пиша задължително.

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3373128 - 26.10.2016 15:40 [Re: marry0013]

А защо просто не ти изпратят картата и готово, за какво са тия глупави врътки, ще ме пуснат или не ?

--------------------

sickmind
нерегистриран

Регистриран: 14.03.2010
    #3373150 - 26.10.2016 18:51 [Re: marry0013]

Цитат:

Благодаря! Ще пиша задължително.

Според мен е добре да си принтирате нещо официално което да показва за какво служи този печат, например това https://www.uscis.gov/i-9-central/temporary-i-551-stamps-and-mrivs
Не се знае на какъв служител ще попаднете все пак.

marry0013
неориентиран

#3373177 - 26.10.2016 22:23 [Re: sickmind]

Много благодаря за линка. Ще разпечатам информацията и ще я нося със себе си, наистина ще ми помогне, ако отсреща стои някой незнаещ. Разпечатах и зелената си карта. Надявам се да нямам проблеми на летището.

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3373178 - 26.10.2016 22:24 [Re: marry0013]

А защо не ти изпратят картата ?

--------------------

marry0013
неориентиран

#3373183 - 26.10.2016 22:37 [Re: Ян Бибиян™©]

Защото полетът ми е утре.

Ян Бибиян™©
вагабонтин

#3373190 - 26.10.2016 22:58 [Re: marry0013]

Ти днес реши да летиш утре а ?

ПП Ако се пробваш някви врътки с фалшиви паспорти, ще те хванат по отпечатъците !

--------------------

marry0013
неориентиран

#3373436 - 29.10.2016 20:00 [Re: sickmind]

Здравейте!
Вече съм в Ню Йорк. На летището в Истанбул, нямах проблеми, пуснаха ме без зелената карта, само с печата до емигрантската виза. За други, които ще пътуват без зелените карти да са в тях, само искам да ги предупредя, че на летището има и служители, които не са запознати с това, че визата се удължава автоматично за срок от 1 година от датата на първото влизане в САЩ. На летището първоначално попаднах на двама служители, които не знаеха това (явно бяха нови), защото след като ми взеха паспорта за проверка и около 3-4 минути се чудеха и говореха помежду си, се приближи явно техния началник и им обясни, как щом има печат до емигрантска виза за влизане в САЩ, визата автоматично се удължава за срок от 1 година от датата на печата. Това беше и ме пуснаха, дори не се наложи да им показвам копието на зелената карта, което бях разпечатала. При влизане в САЩ, при паспортната проверка, офицера ме попита следните неща : - къде е зелената ми карта (аз му обясних, че е при човека на чийто адрес е получена); - дали това е второто ми влизане в страната; - дали за първи път съм влязла в САЩ, когато е датата на печата в паспорта ми и ме пусна.
Отново благодаря на всички, които дебатираха във форума във връзка с притесненията които имах, дали ще ме пуснат да отпътувам за САЩ без зелената карта да е в мен. Благодарение на вас, отидох на летището по-спокойна и както се оказа притесненията ми са били напразни.

angeloak1
ентусиаст

#3381743 - 20.12.2016 15:22 [Re: marry0013]

@marry0013
Супер, че сте нямали проблеми. То й така е по право, но човек все пак трябва да е подготвен и за неинформираните служители, които се заплитат в този казус.

Relentless
dreamer

Регистриран: 12.10.2014
    #3390680 - 19.02.2017 10:22 [Re: angeloak1]

Здравейте!

Какъв документ се изисква да се представи, за да се извади книжка например, преди да са дошли новата SSC (имам бригадирска)и GC?

А за закупуване и регистрация на автомобил какво е нужно да се представи като документ?

Благодаря предварително!

sineo4ka

#3390793 - 19.02.2017 21:16 [Re: Relentless]

Ето списък за докс за книжка в Илинойс https://www.google.com/url?sa=t&sour...-snWGolE-3ddwMw

Регистрация на кола http://www.dmv.org/car-registration.php

--------------------
"There is nothing noble in being superior to your fellow men. True nobility lies in being superior to your former self." - Ernest Hemingway

Редактирано от sineo4ka (19.02.2017 21:18)

Relentless
dreamer

#3391346 - 22.02.2017 21:27 [Re: sineo4ka]

Имам още един, вероятно тъп въпрос. Аз съм титуляра. Направих си регистрация в USCIS. Платих двете имиграционни такси. Съпругата ми може ли също да се регистрира и нужно ли е?

След като сменим адреса си трябва ли всеки индивидуално да информира USCIS и USPost за промяната?

gaiety
ZаплЕ$

#3391375 - 23.02.2017 02:34 [Re: Relentless]

да и да
трябваше да се досетиш, след като плащаш и за нея отделно

--------------------

Relentless
dreamer

#3394794 - 17.03.2017 16:41 [Re: MyXa]

Здравейте. Някой знае ли как се е развил този случай? При мен също първото и средното име са вписани в графа Given name и в системата на USCIS се водя NMN (No Middle Name). Писах им (още не съм си получил зелената карта) и ми отговориха, че така съм го потвърдил и т.н., а това не е вярно.

По тази причина в нoвата social security card липсва последната буква на средното ми име. В системата има 18 символа с разстоянията, а моите са 19. В SSN офиса ми казаха, че не може да го коригират, защото емиграционните са го вписали така и че средното име не е било от значение, а само първото и последното. Това реално е така, но при положение, че се водя NMN, не съвсем.

Цитат:

На самата пластика има само Given Names. На БГ паспорта ви го пише същото. Не виждам точно къде е проблемът?

Редактирано от Relentless (17.03.2017 16:44)

Relentless
dreamer

#3394810 - 17.03.2017 19:45 [Re: Relentless]

Съдба. Току що получих ЗК. Всичко е коректно и като в паспорта, но името ми е изписано изцяло. Мисля при това положение да не повдигам повече въпроси към USCIS.

divanence_91
член

Регистриран: 15.05.2016
    #3401031 - 11.05.2017 17:53 [Re: Relentless]

Дали на някое семейството се е случвало да дойдат само част от зелените карти? Дойдоха на мъжа ми и на детето, а моята не. Вече цяла седмица мина. Ако има значение титуляр​ съм аз.

NadinАдминистратор
Charmed

#3401047 - 11.05.2017 19:22 [Re: divanence_91]

Да. На приятели, на които получих картите. Три от тях дойдоха сравнително бързо, едната отне месеци.

--------------------

erz_us
член

Регистриран: 19.05.2014
    #3401048 - 11.05.2017 19:44 [Re: divanence_91]

Случва се да.
Моята и на сина ни дойдоха след около месец, на съпругата ми след 6 месеца, което е официалния срок.

Аз съм титуляра.

gaiety
ZаплЕ$

#3401374 - 14.05.2017 08:48 [Re: divanence_91]

да, на много семейства се е случвало, на приятели жената си получи картата след 6 месеца

като минат 2-3 месеца започвайте да звъните, ако не е върната обратно в офиса, значи все ще дойде, обаче след 6 месеца липса ще тябва да подавате за повторно издаване

--------------------

divanence_91
член

#3401931 - 18.05.2017 21:24 [Re: gaiety]

Получих я ! Благодаря

divanence_91
член

#3409469 - 02.08.2017 00:44 [Re: divanence_91]

Хайде сега да ви разкажа какво ни се случи на нас след кацането в САЩ. Изключвам полета, защото си беше кошмарен с дете на ръце, количката не ни я свалиха както обещаха на летището, а я пратили в Чикаго направо... абе кофти ситуация. Взеха ни гарантите и пътя към Мичиган... След пристигането един здрав сън и на другия ден в Сошъла. Ние вече имахме такива, но трябваше да се подменят понеже бяха от бригада. С мъжа ми проблеми нямаше, с детето също, а на мен ми казаха, че ми искат оригинален документ на български със старата фамилия от преди брака ( моята карта е с моминското име). Пратиха ми оригиналните документи от България и същия ден ми пристигна и сошъл. Незнайно как при положение, че онази не ми оправи документите а ми ги върна. Мъжа ми се подготви за взимането на книжка, но уви и там проблеми. Изискват документи, които ние нямахме. Искаха 5броя, за да докажем адрес, а ние имахме два. Чакане да набавин неободим брой документи. След допускане на изпит след няколко седмици се яви и взе книжка, а междувременно намери работа. Започнахме да търсим жилище... Отново проблем. Тук за апартамент чакаш на списък. След 2 месеца усилено търсене намерихме апартамент дори и малко скъп, все пак е жилище. Помогнаха ни с най- важните мебели и посуда. Някой купихме, други ни бяха дадени. И точно се нанесохме в жилището и мъжа ми получи предложение за работа, на което човек тъкмо дошъл в САЩ не би й се замислил. Добра заплата в голяма фирма с full benefits. За background check за работата чака почти цял месец а на нас ни се видя като цяла година. Едно притеснение, едно неспане... абе ужас. Нали знаете стува ти се прекалено хубаво, за да е истина. Един четрвъртък получи заветното обаждане... И ето вече цяла седмица се обучава в новата - стара фирма (работихме за нея в Аляска на бригада) и то по специалността си от България. Аз стоя вкъщи и гледам детето. Работа има и за мен, но не достатъчно добре платена, че да си позволим градина, пък и за мен е важно тя да говори български език ( бабите не владеят английски, трябва все да си говорят някак Хахаха). Искам да кажа на всички, на които им предстой идване тук, че няма невъзможни неща в този живот. Убеждаваха ни как уви мъжа ми няма да си намери работа по специалността (магистър електроинженер е), как тук ще кара тир или ще чисти тоалетни, но с труд, упоритост и желание всичко се постига. Бяхме готови и тоалетни да чистим, вече веднъж сме били камериери и срамна работа няма, но щом човек иска да постигне нещо, трябва да се бори. Успех на всички.

sineo4ka

#3409477 - 02.08.2017 03:49 [Re: divanence_91]

Радвам се за вас, успех!

--------------------

burjavela
пристрастен

Регистриран: 10.05.2015
От: Philadelphia, PA
    #3409562 - 02.08.2017 21:37 [Re: divanence_91]

Цитат:

вече цяла седмица се обучава в новата - стара фирма (работихме за нея в Аляска на бригада) и то по специалността си от България.

Цитат:

Убеждаваха ни как уви мъжа ми няма да си намери работа по специалността (магистър електроинженер е)

Може ли да попитам в коя фирма сте работели в Аляска? Стана ми интересно понеже и аз съм бил там на бригада.

ПП. Радвам се, че всичко ви се е наредило

divanence_91
член

#3410495 - 11.08.2017 23:27 [Re: burjavela]

В Арамарк. Вие кога сте били там?

m3n7alsnak3

Регистриран: 05.05.2016
    #3413730 - 23.09.2017 06:53 [Re: divanence_91]

Ха добър вечер. Най на края и аз се чувствам ок да пусна едно мнение в тая тема. Та как протече всичко - на 4ти Септември ловнахме самолета от София, от там Истанбул и крайна точка ЛА. Картинката беше цветна на терминал 2 - ние двамата с жената, всичките изпращачи там и за капак 2 клетки с котки в тях Бяха при нас в самолета - пълен цирк, но да кажем че се държаха доста културно и не са смущавали никой. По летищата всичко мина нормално и кацнахме. На летището в ЛА се засякохме с една българка, която ни понасочи на къде да вървим. На гишето за нови емигранти (или там както се казва) изчакахме да дойде да ни вземе един мъж, заведе ни отстрани в отделно помещение, взе ни жълтите пликове, прас печатите, попита за котешката храна (искаше да я погледне само, дали е запечатана) и ни прати да продължаваме.

От София предварително бяхме наели кола от Enterprise, и на излизане виснахме на стоянката където минават shuttle бусчетата на ренталите. Дойде нащо, качихме се, метна ни до "офиса" им и взехме колата. След това предварително бяхме запазили Motel 6 в Costa Mesa и аз бях сложил offline карти на телефона, качихме се в колата и топур топур цъфнахме в мотела. Избрах motel 6, защото разрешават домашни любимци.

На следващия ден започнахме поред - минахме за телефонни карти, после в SSA да проверим как стоят нещата със сошъла (не беше добре положението) и после до банката за акаунти. В банката всичко ок, в сошъла казаха че още няма нищо да отидем след 1-2 дни. Отидохме след 2 дни - моя беше готов и пратен, на жената още не е, та като гледам ще се прави заявка за нов, защото ни казаха да изчакаме 21 дни от кацането.

След като ми казаха сошъла започнахме да търсим и квартира, междувременно аз ходих по разни интервюта за работа (някой бях уредил още от бг, други в първите дни след кацане). Поразвиха се нещата с работата и от понеделник започвам, междувременно си намерихме квартира. Е - чарджиха ни цял наем депозит, ама аз бях подготвен даже за два, така че беше добре И за книжка отидох да се боря, ама там си е живо приключение. Имам чувството че полет до луната по-бързо ще си уредя. Минах в DMV на теста, отивам аз да запазвам час за курмуване - там "честито за written теста, запазвам 1вия възможен нали?", аз - дааааа. Ами добре заповядай на 18ти октомври . Както и да е поне българската можем да си я ползваме докато изтече, но другата отваря някоя и друга врата (карта за отстъпки в Walmart ).

Общо взето това е съкратения вариант на случките. Искам да кажа, че ако човек много силно е решил, че иска нещо, проучва много внимателно, чете, пита и т.н. събира пари още от момента, в който види че е изтеглен - нещата се получават. Ние отидохме на хотел и бяхме с рентал, защото най-близко намиращите се наши познати са в Пенсилвания, но аз казах или Кали или си оставам в София.

Та DV2018 щастливци - проучвайте, оправяйте LinkedIn профили, търсете къде вашата професия се търси и пестете още от България.

ПП: Дано не отнеса много псувни за дългия пост. Но някоя и друга майна съм склонен да приема

pipilota
член

#3415925 - 16.10.2017 23:53 [Re: Buddy76]

Здравейте, получихме зелените карти на които отпред не е изписано изцяло презимето -липсва последната буква/но отзад отдолу на гърба е изписано цялото .Какво да правим трябва ли да ги сменим ?

Редактирано от pipilota (17.10.2017 00:17)

erz_us
член

#3415938 - 17.10.2017 00:46 [Re: pipilota]

Цитат:

Здравейте, получихме зелените карти на които отпред не е изписано изцяло презимето -липсва последната буква/но отзад отдолу на гърба е изписано цялото .Какво да правим трябва ли да ги сменим ?

Щом отзад си го има цялото,значи просто не им е стигнало мястото да го съберат отпред.

На моята карта презимето ми е с първата буква само отпред а отзад си е цялото и не съм имал проблеми заради това.

Така или иначе като си извадите шофьорски книжки/лични карти ще ползвате предимно тях за идентификация, така че сте си ОК и с една липсваща буква

pipilota
член

#3415940 - 17.10.2017 00:56 [Re: erz_us]

Притеснява ме излизането и обратното влизане в САЩ да не би тогава да имаме проблеми.

erz_us
член

#3415942 - 17.10.2017 01:08 [Re: pipilota]

Цитат:

Притеснява ме излизането и обратното влизане в САЩ да не би тогава да имаме проблеми.

Ако ви интересува "опит" от първа ръка, за сега имам едно излзиане и влизане, и не е имало проблеми.

Все пак ви проверяват доста други неща освен презимето (Име,Фамилия,Снимка, пръстови отпечатъци), така че според мен нямате причина за притеснение.

Botev Plovdiv

**

Регистриран: 25.01.2007
От: Seattle
    #3415949 - 17.10.2017 04:10 [Re: pipilota]

Честно казано в Америка средните имена не са важни изобщо. Даже може изобщо да не ги пишеш в документите. Някой хоря си пишат само първата буква, други изобщо не пишат нищо.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 17 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: **
Брой показвания: 27519

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.248 seconds in which 0.185 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.