ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Бизнес и Икономика » Европейски съюз

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Айфел
наблюдател
**

Регистриран: 24.06.2008
От: София
Изключване от ЕС
    #2157041 - 23.07.2008 09:25

Темата е продиктувана от очаквания днес, лош доклад за България. Някой запознат ли е с механизмите (аз не съм много вещ в тази материя), с процедурата за изваждане на дадена страна от ЕС? Какво би трябвало да се случи за да се задейства тази процедура? Дали би могло да се преразгледа членството на България в ЕC? (темата е сериозна!)

--------------------
Заплахата е по-силна от нейното изпълнение! (Зигберт Тараш)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
аbс
ентусиаст

Регистриран: 12.10.2007
Изключване от ЕС
    #2157047 - 23.07.2008 09:28 [Re: Айфел]

Във сегашната ситуация, както и в онази, когато ни приеха сме навлеци. Колкото и да сме лъчезарни, трудолюбиви и били в Европа много преди незнамкойси сме нежелани. Никой не иска под покрива му да живее някой мошенник на дребно просто щото хуманизма го изисква.

--------------------
Човек може да влезе в ада яхнал собствения си език - Тери Пратчет

liubo_iotoff
McAroff

Регистриран: 25.10.2005
От: явлен
Re: Изключване от ЕС
    #2157065 - 23.07.2008 09:47 [Re: Айфел]

няма такива процедури и механизми

веднъж приета страна никога не е изключвана, нито напускала по свое желание съюза. подозирам обаче, че скоро ще има такъв механизъм, даже подозирам и коя точно страна ще е първата потърпевша

Айфел
наблюдател
**

#2157077 - 23.07.2008 09:59 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

веднъж приета страна никога не е изключвана, нито напускала по свое желание съюза. подозирам обаче, че скоро ще има такъв механизъм, даже подозирам и коя точно страна ще е първата потърпевша

Не съм запознат, но няма логика, да няма такава процедура. След като има процедура по приемането, не може да няма и за изключване! Явно и на теб не ти е известно, но съм почти сигурен, че трябва да съществува, в правния мир, такава процедура...не може да няма!

--------------------

liubo_iotoff
McAroff

#2157079 - 23.07.2008 10:03 [Re: Айфел]

Цитат:

не може да няма!

може, може

преди няколко дена некъф евробюрократ коментираше точно липсата на такава процедура

виж кво намерих в нета:

Цитат:

В Брюксел тече процедура по изключване на България от ЕС, но кой да забележи? Държавата се успокоява, че никой не може да я извади от съюза, ако сама не пожелае. Формално е така, но на практика членството й в ЕС може да бъде сведено до плащането на членски внос.

от тука

Редактирано от liubo_iotoff (23.07.2008 10:08)

Maz
ориентирана

Регистриран: 14.10.2004
От: Север
    #2157092 - 23.07.2008 10:15 [Re: liubo_iotoff]

Нещо друго да се очакваше след тези излагации?
Най-важното, че всичките спирания не за за поука, а се продължава да се краде и да се крие наистина е жалко.

--------------------
Выбpосить дypь из головы нетpyдно, но жалко!

Overhate

Регистриран: 09.11.2003
    #2157093 - 23.07.2008 10:19 [Re: Maz]

Цитат:

а се продължава да се краде

Вълкът козината си мени, но нрава - не

Айфел
наблюдател
**

#2157094 - 23.07.2008 10:20 [Re: liubo_iotoff]

Хм...странно е наистина, че юридически не е предвидена такава процедура. Все пак мисля, че доклада няма да е чаааак толкова страшен, колкото се очаква, въпреки, че ще е напълно основателен. Ще ни търпят- нямат изгода от огнище на напрежение в "задният си двор"...

--------------------

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2157098 - 23.07.2008 10:24 [Re: Айфел]

Цитат:

Темата е продиктувана от очаквания днес, лош доклад за България. Някой запознат ли е с механизмите (аз не съм много вещ в тази материя), с процедурата за изваждане на дадена страна от ЕС? Какво би трябвало да се случи за да се задейства тази процедура? Дали би могло да се преразгледа членството на България в ЕC? (темата е сериозна!)

Образувание като ЕС е сериозно начинание, процедурата по влизането в организацията е толкова сложна, че дава гаранции за коректното поведение на страните-членки - така че, евентуално изключване на една от тях наистина би било уникален акт! Разбира се, при необходимост този акт може да се осъществи с поредица от решения на ЕК и ЕП, който има правото с гласуване да въведе мярката.Всичко това би се случило едва след като бъдат напълно изчерпани възможностите на "дисциплиниращите" процедури в ЕС и окончателно стане ясно, че страната - член не желае да възприеме нормите на предписаното поведение и с това се превръща в заплаха за съществуването на съюза!
Само за протокола да кажа, че за никакво изключване на България в настоящия момент не може да става и дума. Ползите от членството на страната ни за ЕС са многократно по-големи от негативите, които му носим!
Разбира се - ще можем да станем свидетели на начина, по който институциите на ЕС ще се справят с мафиотизирането на държавата ни. А тази технология разчита и на подкрепата на разумните и почтени части на нацията ни. Трябва да приемем този катарзис - друг път просто няма!

Редактирано от toto2 (23.07.2008 10:38)

liubo_iotoff
McAroff

#2157099 - 23.07.2008 10:28 [Re: Айфел]

Цитат:

Все пак мисля, че доклада няма да е чаааак толкова страшен, колкото се очаква

зависи през какви очила го четеш

аз ше си сложа страшните

Айфел
наблюдател
**

#2157103 - 23.07.2008 10:31 [Re: toto2]

[quote
Изключването на страна член от ЕС се легитимира с поредица от решения на ЕК и ЕП, който с гласуване въвежда мярката.Всичко това може да се случи едва след като бъдат изчерпани възможностите на "дисциплиниращите" процедури в ЕС и стане напълно ясно, че страната - член не желае да възприеме нормите на предписаното поведение!
Само за протокола да кажа, че за никакво изключване на България в настоящия момент не може да става и дума. Ползите от членството на страната ни за ЕС са многократно по-големи от негативите, които му носим!
Разбира се - ще можем да станем свидетели на начина, по който институциите на ЕС ще се справят с мафиотизирането на държавата ни. А тази технология разчита и на подкрепата на разумните и почтени части на нацията ни. Трябва да приемем този катарзис - друг път просто няма!

Значи все пак има някаква процедура...
иначе съм съгласен, че за ЕС ползата България е по-голяма от вредата...ама каква е ползана за България от ЕС? до момента само "определени" хора имат полза....

--------------------

Maz
ориентирана

#2157110 - 23.07.2008 10:35 [Re: Айфел]

Ползата поне е в това, че се разкриха машинациите (не че не се знаеше, че помощите отиват по яхти и вили), може донякъде и да ги спрат... поне в това е надеждата на обикновени хора, да не подскачат повече по дупките по пътищата, да си гледат земицата и животните и ...

Цитат:

Разбира се - ще можем да станем свидетели на начина, по който институциите на ЕС ще се справят с мафиотизирането на държавата ни.

Аз искам да съм свидетел

--------------------

toto2
от маалата

#2157117 - 23.07.2008 10:42 [Re: Айфел]

Цитат:

Значи все пак има някаква процедура...

Има, но в рамките на изключението - не е разписана изрично в документите!
Никой не влиза в ЕС , за да го изключват от там, нали

liubo_iotoff
McAroff

#2157127 - 23.07.2008 10:48 [Re: toto2]

то и никой не отива на работа, за да го уволняват, нали. но за всеки случай има едни процедури, надлежно разписани в законодателството...

toto2
от маалата

#2157130 - 23.07.2008 10:51 [Re: Maz]

Цитат:

Ползата поне е в това, че се разкриха машинациите

Хе, хе - мисля, че за "машинациите" знаехме и преди докладите
Сега ще станем свидетели на нещо невиждано в последните 60 години - на последици за героите, ограбили България.
Защото този път номерът няма да мине - ЕС иска РЕЗУЛТАТИ, а не приказки!
Шамарите ще следват един след руг, докато политиците ни не разберат, че когато ги критикуват, трябва да работят резултатно, а не да се втурват да обясняват колко мислят да работят.....
В това е една от основните разлики на европейското и българското мислене - там се иска резултат, а у нас се задоволяваме с приказки за светлото бъдеще.
Е, с това ще трябва да приключим.
Целокупно!

mysteria
добричка

Регистриран: 21.04.2007
От: Русе, България
    #2157136 - 23.07.2008 10:54 [Re: Айфел]

Да, лошо ни се пише с такова правителство. Срам и позор!
За какво ли се натискахме въобще да ни примат в ЕС, след като си знаем управниците колко са крадливи.
Мафиотска държава сме и това е, ама преди поне само ние си го знаехме, апък сега и целият свят ги научи, че не струват.

--------------------
Цял живот студ и огън....клетва и благослов....добро утро и сбогом ,и сбогом....моя трудна любов....

toto2
от маалата

#2157138 - 23.07.2008 10:55 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

то и никой не отива на работа, за да го уволняват, нали. но за всеки случай има едни процедури, надлежно разписани в законодателството...

За теб влизането на една страна в ЕС е като да те назначат на нова работа?!? И правилото за мобилност на работната сила/толкова полезно в пазарните икономики/ - правило и за държавите?!? Да влизат и излизат когато и където си искат, а ако нещо не е както трябва - вън?!?
Е, както обичаш

liubo_iotoff
McAroff

#2157151 - 23.07.2008 11:05 [Re: toto2]

само правя аналогия ве, не се стягай толкоз. ти още малко ше познаеш от този ми пост и кви жени харесвам а и аз вече казах, че такава процедура няма пита момчето - отговорих му

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #2157159 - 23.07.2008 11:10 [Re: liubo_iotoff]

Мене ми е интересно- кво правят съседите румънци- тях критикуват ли ги? И дали са оползотворили парите, които са им били отпуснали? Те по- малка корупция и престъпност ли имат от нас? Приятел дето пътува натам каза, че много са си оправили пътищата. Напредват ли румънците

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Айфел
наблюдател
**

#2157165 - 23.07.2008 11:13 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

пита момчето - отговорих му

абе едва ли съм "момче", ...ама карай, шъ го приема, все пак 70-а година не беше толкова отдавна...

--------------------

liubo_iotoff
McAroff

#2157169 - 23.07.2008 11:17 [Re: Дзвер]

доколкото чух - в докладът за румъния щяло да пише, че имат напредък, но засега малък. в нашия - че немаме напредък. усещаш ли нюанса?

вчера пък некъф говорител на бесепето каза, че в румъния им спрели целия сапард, а на нас само част от него - демек на вуте му е по-зле бе, радвайте се напрау са удивлявам, гледайки ги на кви демагогии са способни

Вон
подвижен в подвижното

Регистриран: 12.01.2004
От: Sofia
    #2157174 - 23.07.2008 11:20 [Re: Дзвер]

Бе не са по-цвете от нас по отношение на корупция и престъпност. Ама имат силно "латинско" лоби

Ама дайте да не се плюем чак толкоз Че се осрахме, осрахме се. Ама изключване? За какво? Италия е държава основателка и повече от 50 години на някой места в юга липсва държавна власт и всичко е мафия. Крало се е и се краде в Гърция, Испания, Италия и всичко що е южно. Топла ни е кръвта, зарад туй.

--------------------
Ако се разглежда със страстно око, действителността става приказна...
Ван Гог

Grim

Регистриран: 13.04.2007
    #2157176 - 23.07.2008 11:21 [Re: mysteria]

Цитат:

Да, лошо ни се пише с такова правителство. Срам и позор!
За какво ли се натискахме въобще да ни примат в ЕС, след като си знаем управниците колко са крадливи.
Мафиотска държава сме и това е, ама преди поне само ние си го знаехме, апък сега и целият свят ги научи, че не струват.

Звучиш като лице живеещо под българско робство

Maz
ориентирана

#2157182 - 23.07.2008 11:26 [Re: Grim]

Нали
Славейков ли беше де го е казал още еее кога - нация лъжлива, крадлива и още не помня каква беше
Нищо не се променя. Всъщност, променя се - влошава се

--------------------

Моман

Регистриран: 27.07.2007
    #2157184 - 23.07.2008 11:26 [Re: mysteria]

Цитат:

Мисти, нали точно управниците ни се натискаха за влизаме в ЕС, ама малко крива ще им излезе сметката. Не, че не се налапаха някои...
Аз не се натисках, ама никой не ме пита.

--------------------
Няма голямо значение кой какво казва, а защо го казва, и това показва какъв човек е той.

Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #2157190 - 23.07.2008 11:34 [Re: Айфел]

Цитат:

Цитат:

Не съм запознат, но няма логика, да няма такава процедура. След като има процедура по приемането, не може да няма и за изключване! Явно и на теб не ти е известно, но съм почти сигурен, че трябва да съществува, в правния мир, такава процедура...не може да няма!

Може. Прав е Любо, няма такива процедури. Има една измишльотина, чл. 103, че ако европейското законодателство противоречи на хартата на ООН, то хартата взема превес. Тоест, ако една страна докаже, че членството й в ЕС противоречи на задълженията й по хартата на ООН, ЕС не може да я спре да напусне. Обаче доказването на това противоречие трябва да стане пред Европейския съд, който има правомощията да тълкува тези международни споразумения, така че ... я камилата, я камиларя. Както и да е, досега никой не е напускал, освен Гренландия 1985-та, но там картинката е малко по-друга, защото тя влиза 73-та като територия на Дания, после през 79-та получава самоуправление, прави нов референдум и решава, че не ще в ЕС.

Та както виждаш, може да няма такава процедура.

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

Джен

**

Регистриран: 17.06.2007
    #2157210 - 23.07.2008 11:51 [Re: Айфел]

Станахме роби до живот на ЕС , е докато не се разпедне де като СИВ, примерно
Но до тогава да ни е яка гърбината! Здраво трябва да се трудим и да пъшкаме под нормите и парвилата на ЕС
Затягайте здраво ръкави, другари и другарки!

mysteria
добричка

#2157212 - 23.07.2008 11:52 [Re: Maz]

Цитат:

Нали
Славейков ли беше де го е казал още еее кога - нация лъжлива, крадлива и още не помня каква беше
Нищо не се променя. Всъщност, променя се - влошава се

Точно това имах предвид .

моманче, то кого ли питаха тогава наште управници, нали си знаеме голите дупЕта, ама айде и ние кат света - да се пишем у редовете на ЕС

Гриме, кат си ме запитал - да ти отговоря, да точно така се чувствам.Чувствам се гадно като слушам как ни ошушкаха до дупка, кой колко откраднал, че се забравил и как излиза сух от водата. Да, такива са ни управниците за съжаление.

За Румъния чух, че "бавно, но сигурно " напредва и в икономиката си, и в борбата с корупцията и престъпността.

тук-чук

ето и румъния

--------------------
Цял живот студ и огън....клетва и благослов....добро утро и сбогом ,и сбогом....моя трудна любов....

Редактирано от mysteria (23.07.2008 12:05)

Джен

**

Регистриран: 17.06.2007
    #2157223 - 23.07.2008 11:58 [Re: mysteria]

Цитат:

За Румъния чух, че "бавно, но сигурно " напредва и в икономиката си, и в борбата с корупцията и престъпността.

Аз пък чух, че в борбата с корупцията Румъния тъпче на едно място, а България назадва

mysteria
добричка

#2157234 - 23.07.2008 12:06 [Re: Джен]

виж линкчето и за двете страни.

--------------------

аbс
ентусиаст

на който му се чете
    #2157235 - 23.07.2008 12:06 [Re: Джен]

Цитат:

Доклад на Европейската комисия до Европейския парламент и Европейския съвет относно управлението на фондовете на ЕС в България

1. ВЪВЕДЕНИЕ
България получи значителна финансова и техническа подкрепа от ЕС по време на предприсъединителния период и в нейни ръце е да изпълни условията критериите, които биха й позволили да продължи да получава такава в настоящия финансов период, 2007 – 2013г. (€6.852 милиарда само от Структурните фондове).

Предприсъединителната подкрепа – програмата ФАР, САПАРД (за земеделието), и ИСПА (за инфраструктурата), както и временните финансови помощи, предвидени в Акта за присъединяване, the Transition Facility and the Cash-flow, а така също и по програмите за помощ при достигане на шенгенските изисквания, бяха предназначени да подпомогнат България да затвърди социално-икономическите реформи и да се подготви за усвояването на по-големи суми по Структурните фондове.

Тези програми се намират в различни степени на своето провеждане, но не всички налични фондове са били оползотворени и значителни суми все още не са изплатени. Структурните фондове, както и други програми (например свързаните със Шенген), които попадат в настоящата финансова перспектива, се намират едва в началната си фаза и само авансови плащания са били извършени по тях.

Въпреки че степента на осъществяване е различна при различните програми, все пак има единни стандарти за управление и финансов контрол, които е необходимо да бъдат покрити. Например, единните процедури по придобиването (т.е. изготвянето на оферти, оценяване и получаване на контракти) е необходимо да бъдат последвани от упражняването на непреклонен финансов контрол. Финансирането чрез Европейски фондове е достъпно само тогава, когато е демонстрирано и доказано едно стабилно финансово управление.

България среща трудности при много от тези програми и тепърва се налага да доказва, че действително разполага със стабилни структури за управление на финансите, които действат обективно. Нейният административен капацитет е слаб. Нещо повече, съществуват сериозни обвинения в допускането на нередности, както и обвинения в корупция и конфликти на интереси при възлагането и получаването на контракти. Разследванията на европейската антикорупционна агенция ОЛАФ относно управленията на Еврофондовете от страна на българските власти доведоха до временното суспендиране на някои предприсъединителни фондове, както и до замразяване на плащанията по различни други финансови инструменти през втората половина на 2007 г. и първата половина на 2008 г.

Въз основа на отговорностите си по Договора за прилагане на бюджета и в частност, като има предвид необходимостта от стабилно управление на Еврофондовете и да упражнява контрол върху изразходването на средства от Европейския бюджет, Европейската комисия смята за необходимо да информира Европейския парламент и Съвета, а чрез тях и отговорните за бюджета структури, за ситуацията в България, за вече предприетите (както и за тези, които се очаква да бъдат предприети) от Комисията коригиращи действия, които могат да бъдат очаквани от властите в България.

Този доклад разглежда положението с основните програми за финансиране, представя преглед на мерките, които са предприети до момента и начертава предстоящите действия.

Ситуацията е сериозна. В знак че признава мащабите на проблема, наскоро българските власти предприеха поредица от коригиращи действия. Бе започната работа по процедурни и законодателни изменения, които са необходими за ефективно противодействие срещу конфликтите на интереси. Бяха направени и няколко възлови назначения във високите етажи на управлението – като назначаването на вицепремиер, отговарящ за координацията във връзка с Еврофондовете, който в същото време оглавява и Българската антикорупционна служба. Бе назначен и нов директор на одитната агенция.

Това са стъпки в правилната посока. Но всичко това трябва да бъде последвано и от внушаващи доверие структурни корекции, както и фундаментална реформа.

2. Състояние на различните финансови инструменти
2.1 Финансови инструменти, засегнати от нередности и недостиг
2.1.1 ФАР и Transition Facility

Програмите и фондовете по ФАР и Transition Facility имат за цел да помогнат на България да завърши реформите и да се подготви за усвояването на далеч по-значителни помощни суми по Структурните фондове. Цялата сума, предназначена за усвояване от България по ФАР и Transition Facility възлиза на €780 милиона.
Последният срок за сключване на договори по ФАР е ноември, 2008 г., а за Transition Facility – декември, 2009 г. Прилагането на програмите и плащанията ще продължат най-късно до 2011 г.

Комисията упражнява надзор върху управлението на тези програми чрез децентрализирана система за прилагане, която се грижи за децентрализирания мениджмънт чрез акредитирани агенции по прилагането. Четири такива агенции бяха акредитирани в България през юни, 2007 г.
Проблемите
Мониторингът и одитите показват, сериозни слабости в системите за управлението и контрола и сочат поредица от нередности, случаи на подозрения в корупция и конфликт на интереси, в които са въвлечени администраторите по програмата и контракторите.

В резултат от това плащанията към две от агенциите – Централното звено за финансиране и договаряне и Изпълнителната агенция в Министерството на регионалното развитие и благоустройството – бяха преустановени. Общата сума на фондовете, засегнати от суспендирането на финансовото подпомагане, възлиза на около €610 милиона, включително приблизително €250 милиона, за които все още няма сключени договори.
Последващи стъпки
Въпреки неколкократните изисквания от страна на Комисията за подобрения в системите за управление и контрол в рамките на някакви разумни срокове, българските власти остават неспособни да предоставят гаранции за стабилното управление на финансите и да осигурят премахването на нередностите. Те не съумяха пълноценно да обяснят и класифицират обстоятелствата около тези нередности и не предприеха необходимите действия, за да поправят допуснатите слабости.

След като двете агенции, за които става дума, се оказаха неспособни да демонстрират стабилно управление на финансите и да докажат, че фондовете се използват именно за да бъдат постигнати поставените цели, Комисията ще оттегли Решението, по силата на което нейната помощ бе предоставена за децентрализирано управление от тези две агенции. В резултат от това агенциите ще загубят правото си да участват при сключването на контракти, докато не докажат, че разполагат с ефективни системи за финансово управление и контрол.

По отношение на сумите, които вече са похарчени, или предстои да бъдат похарчени по вече сключени договори от тези две агенции, Комисията ще разследва внимателно тяхната пригодност за финансиране със средства на ЕС, ще декларира сумите, които не са били разпределени правомерно и – възможно е – ще поиска тяхното възстановяване.

2.1.2 САПАРД
България има достъп по САПАРД до сума, възлизаща на €445 милиона, от които до момента са изплатени €235 милиона.
Проблемите
Съществуват три групи проблеми, във връзка със САПАРД.
Първите са свързани с проекти на стойност €26, които в момента се разследват от ОЛАФ, във връзка с трудности по прилагането им, причинени от измами и възможна корупция. Изглежда, ме българските власти в последно време са започнали процедури по възстановяването им.

Втората група е свързана с разследванията около дейността на предишния изпълнителен директор на Агенция САПАРД за обем похарчени средства, възлизащ на около €10 милиона.

Този изпълнителен директор бе отстранен през 2007 г., след възникването на подозрения в нарушения, свързани с дейността на Държавен фонд “Земеделие”. Българските власти се опитаха да оспорят, че тези нарушения са имали някаква връзка с фондовете по програмата САПАРД. Въпреки това прокуратурата в България в последно време разследва случая с наскоро отстранения директор, във връзка с “неправомерно одобряване на проекти” по мярката “инвестиране в пазарите за продажби на едро”. Срещу него е започнало наказателно преследване по тези обвинения.

Третият кръг от проблеми е свързан с разкритията от последния одит от службите на Комисията, покриващ сумата от €105 милиона, които тепърва трябва да бъдат плащани на бенефициенти по програмата САПАРД (съставляваща 62% от цялата сума, която е предвидено да бъде разпределена по тази програма). Одитът разкри значителен дефицит, що се отнася до системата за контрол на инвестиционните помощи по три основни за програмата мерки.
Последващи стъпки
Комисията предупреди Националния координатор по еврофондовете (НКЕ) за резултатите от одита по трите инвестиционни мерки и поиска прилагането на план за действие. От НКЕ бе поискано да представи на Комисията този план, заедно с график за привеждането му в действие, до 31.07.2008 г.

Нещо повече, Комисията отбеляза, че всякакви бъдещи заявления за допълнителни плащания от НКЕ към Комисията по тези мерки са суспендирани, докато България не реформира своята система и не покрие изискванията на Комисията. НКЕ трябва да информира Комисията за предприетите мерки и постигнатия напредък до септември, 2008 г. Комисията ще обмисли възможността за възстановяване на плащанията само след като изисканата от българските власти необходима информация бъде получена, заедно с доказателства, че за взети всички нужни коригиращи мерки, а така също, когато тази информация бъде потвърдена от независим източник. Плащанията от НКЕ към финалните бенефициенти ще бъдат възстановени едва при покриването на същите тези условия.

2.1.3 ИСПА – Кохезионен фонд
На фона на многото страни.членки са изпитвали трудности в навременното привеждане в действие на Трансевропейската мрежа и инвестициите в екологична инфраструктура, България се очертава като особено бавна. До момента едва 18% (€156 милиона от наличните €879 милиона) са били сертифицирани по тези проекти, започнати по предприсъединителните инструменти на ИСПА, но финализирани сега по правилата на Кохезионния фонд.

През декември, 2007 г. Комисията поиска националните власти да предоставят план за действие, насочен към ускоряването при осъществяването на проектите, посочени като проблемни. Този план за действие бе разгледан както от отговорните министерства, така и от службите на Комисията, като специфичните причини за забавянето и необходимите подобрения в работата бяха идентифицирани. Тези подобрения трябва да бъдат въведени с изключителна скорост, за да бъде осигурено осъществяването на всички проекти преди крайния срок за сертифициране на разходите (краят на 2010 г.).
Проблемите
През януари, 2008 г в българската преса се появиха обезпокоителни твърдения по адрес на Изпълнителния директор на Фонд Национална пътна инфраструктура (ФНПИ), във връзка с конфликт на интереси при подписването на договори между ФНПИ и пътно-строителна фирма, контролирана от роднина на изпълнителния директор. Като допълнение – двама високопоставени служители на ФНПИ бяха арестувани и обвинени във вземане на подкуп.

На 24 януари Комисията изпрати писмо до Министерството на финансите, в което поиска прекратяване на плащанията на средства по три изпълнявани към момента проекта на ФНПИ по Кохеционния фонд (екс-ИСПА) и настоя ФНПИ да не подписва нови контракти по програмите за финансиране за 2007 – 2013, докато случаят не бъде подробно разследван и необходимите корекции в работата не бъдат извършени. Впоследствие изпълнителният директор бе отстранен и заменен.

Финансирането за сектор “Пътища” (€144 милиона по действащи в момента проекти по Кохезионния фонд (екс-ИСПА)) бе прекратено, в ход е и подготовката за формалното му прекратяване. Замразяването на подписването на нови контракти по сектор “Пътища” в рамките на предвидените за програми през 2007 – 2013 г. пари остава в сила.

Последвалите разследвания и първият одитен доклад, предоставен от Министерството на финансите на Комисията се провалиха да убедят Комисията, че ФНПИ ще бъде в състояние правилно да привежда в действие проектите по Кохезионния фонд.

Комисията препоръча да бъде извършен независим одит, който да послужи като основа за съставянето на конкретен и детайлен план за действие за подобряване на системите за управление и контрол във ФНПИ. На 18 юни, 2008 г. Комисията получи одитен доклад, подготвен от международна одиторска компания по поръчка на българските власти, заедно с детайлен план за действие, основаващ се върху “предварителните” разкрития на тази одиторска компания.
Последващи стъпки
Наскоро назначеният вицепремиер, отговарящ за Еврофондовете, е наясно със съществуването на проблеми и работи в посока подобряване на общите условия и системи за прилагане на Структурните фондове за България.

С цел да опрости и да подсили системата за прилагане, българските власти наскоро намалиха броя на изпълнителните агенции за проектите по екс-ИСПА. Тази промяна ще постави ФНПИ под директния контрол на Министерството на транспорта.

Едно от основните заключения на външния одиторски доклад е, че са необходими и бъдещи разследвания, особено що се отнася до количеството на случаите на възможен конфликт на интереси. Към момента българските власти са в процес на организиране на такива разследания. Успоредно с това са направени и първите стъпки за щателен преглед на организационната структура на ФНПИ. Това би могло да бъде разглеждано като първа крачка към прилагането на детайлния план за действие, за който стана дума по-горе.

Навременното и ефективно прилагане на този план за действие би се превърнало във важен елемент от оценката за одобряване на бъдещи средства по Операционни програми “Регионално развитие и транспорт”, където краен бенефициент е именно ФНПИ. Крайните срокове за приключването на тези оценки са между септември и ноември, 2008 г. Сертифицирането на средства за харчене по тези програми ще зависи от оценката за одобрение от страна на европейските агенции, отговарящи за това. Провеждането на плана за действие от страна на ФНПИ ще бъде прегледано от страна на Комисията по-късно през тази година. На базата на този преглед, Комисията ще вземе решение, дали системата за мониторинг и контрол, както и административният капацитет на ФНПИ са се подобрили значително и – съответно – дали в бъдеще може да бъде подновено сключването на договори за финансиране.

2.2 Финансови инструменти, намиращи се в началния си и стартов стадий

Част от програмите засега се намират само в началния стадий на тяхното прилагане. Това означава, че засега по тях са извършвани единствено авансови плащания, а Комисията е в процес на проучване и установяване, дали системата за управление и контрол в България, която трябва да осигури здравословния мениджмънт на средствата по тези фондове, е задоволителна.

2.2.1 Европейски рибарски фонд

Европейската комисия одобри през декември, 2007 г. Оперативна програма за българския риболовен сектор за периода 2007 – 2013 г. Общата сума по тази програма, до която страната би имала достъп, възлиза на €107 милиона, с помощ на ЕС чрез Европейския рибарски фонд (ЕРФ), възлизаща на €80 милиона. Програмата обхваща цялата територия на България, която (цялата) е посочена като район на конвергенция.

Засега единствено авансови плащания са били правени, а оценката за годност предстои да бъде получена през декември, 2008 г. Предвижда се ефективният старт на програмата да бъде през септември, 2008 г., когато ще бъде дадена първата възможност за предлагане на проекти.

Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) е отговорна за провеждането на Операционната програма на ЕРФ. Към момента тя е в процес на подсилване на административния си капацитет, във връзка с провеждането на Оперативната програма и Общата риболовна политика.

Съществуват данни за лош мениджмънт и допуснати нередности от страна на ИАРА, във връзка с провеждането на вътрешни процедури и установяването на обективни критерии за подбор на проектите по Оперативната програма на Европейския рибарски фонд.
Последващи стъпки
Подобно на други програми по Структурните фондове, възстановяване на средства, изразходвани по тази програма ще зависи от задоволителната оценка за синхронизираността им със съществуващите критерии. Като допълнение, правилата на ЕРФ предоставят достатъчно възможности за суспендиране, прекъсване или извършване на финансови корекции по Оперативната програма. Те ще бъдат използвани в случай на установени нередности или систематичен дефицит на ефективна система за управление и контрол. Интегриран одиторски подход ще бъде приведен в действие спрямо програмите за риболов, структурните и селскостопанските програми.

2.2.2. Европейски социален фонд

Европейският социален фонд съфинансира две оперативни програми в България – Оперативната програма “Развитие на човешките ресурси” и Оперативната програма “Административен капацитет”. Общата сума на средствата, достъпни по тях, възлиза на €1.185 милиарда.

Двете Оперативни програми бяха приети през октомври, 2007 г., а първите грантови схеми и операции стартираха през 2008 г.

В съответствие със свързаните финансови регулации (Регулация 1083/2006) само автоматични авансови плащания са били извършени до момента, на стойност €59 милиона. Оценката за годност на системата за управление и контрол на България за Европейския социален фонд ще бъде извършена от Европейската комисия през втората половина на 2008 г., на основата на това, доколко българските власти се съобразяват със съществуващите правила и критерии.
Последващи стъпки
Следващата оценка за годност трябва да предостави гаранции, че създадените в България системи са в съответствие със съответните съществуващи финансови Регулации и могат да осигурят стабилно управление на средствата и ефикасно прилагане на Социалния фонд. Няма да може да бъде правено никакво възстановяване на средства, изразходвани от българските власти, преди оценката да бъде приета от Комисията. От българските власти се очаква да предоставят документацията, въз основа на която ще бъде направена тази оценка, през лятото или ранната есен на тази година.

2.2.3. Cash Flow and Schengen Facility

България има достъп по Cash Flow and Schengen Facility до обща сума, осигурена от Общостта, на стойност €239.5 милиона. В съответствие с Член 32 от Договора за присъединяване, който определя, че поне 50% от сумата трябва да бъде изразходвана с дейности, свързани с Външните граници на Съюза, и постигане на Шенгенските изисквания, България разпределя €161 милиона (67%) за Шенгенската част от този инструмент.
Последващи стъпки
Българските власти трябва да удостоверят наличието на стабилна система за финансово управление и контрол върху шенгенската част от този инструмент, особено в областта на сключването на договори и възлагането на обществени поръчки. Засега няма яснота, дали Централното звено за финансиране и договаряне, цитирано по-горе, в точка 2.1.1., което е въвлечено в трудности във връзка с финансирането по програмата ФАР, ще бъде в състояние да даде подобни гаранции. Процедурни предпазни мерки трябва да бъдат въведени от Централното звено за финансиране и договаряне, за да бъде избегнат всеки потенциален или действителенконфликт на интереси при оценяването на офертите. В случай на сериозни слабости в системите за мениджмънт и контрол, съществени финансови корекции и/или изисквания за възстановяване на средства могат да бъдат осъществени при изчистването на сметките.

2.2.4. Фондове по Общата програма “Солидарност и управление на миграционните потоци”

България участва в Общата програма и през 2007 г. получи комбиниран достъп до €1 милион (за два от тези фонда), а през 2008 г. – до €1.8 милиона (по 3 от общо 4-те фонда).
Последващи стъпки
Българските власти, посочени да оперират с фондовете по Общата програма “Солидарност и управление на миграционните потоци” трябва да засилят своя административен капацитет да подготвят програми и да задействат системи за контрол.
Капацитетът за усвояване трябва да бъде засилен както на ниво възлагащи власти, така и на ниво бенефициенти.

2.3 Сътрудничество с ОЛАФ

ОЛАФ извърши разследвания по два случая, свързани с финансиране по програмите ФАР и САПАРД. Установеното от ОЛАФ сочи някои фундаментални слабости на българските административен и правен капацитет.

Липсва обвързаност и отговорност да се действа решително, бързо и в сътрудничество с другите обществени институции, когато за идентифицирани случаи на измама. Например българската институция, участваща в разплащанията по САПАРД – Държавен фонд “Земеделие” не демонстрира активност в реагирането на съобщения за нередности, конфликт на интереси и измами, свързани с това финансиране от страна на Общността. Имаше сериозен дефицит на сътрудничество и координация между различните администрации, свързани с тези проблеми.

В случая със САПАРД Върховната касационна прокуратура се оказа неспособна да предостави на ДФ “Земеделие” уликите, които биха сложили началото на процедурите по финансовото възстановяване.

От друга страна, когато ДФ “Земеделие” започна такива процедури, проблемът се препредаваше към Държавните служби за възстановяване към Министерството на финансите. След това излизаше, че ДФ “Земеделие” повече няма касателство към проблема и процесът спираше.

Това води до извода, че липсва “фокусираща точка”, която да поеме отговорността и съществува абсолютна липса на спирачки за продължаващите лоши практики.

Българските юридически власти демонстрират склонността да възприемат подход на разбиване на всеки случай, разглеждан от тях, на по-малки компоненти, което изключва възможността за ефективно разследване и постигане на задоволителен юридически резултат.

Имаше и случаи, при които дела бяха започвани, а след това прекратявани без оправдателни причини за това, което обезсърчаваше по-нататъшните разследвания от страна на ОЛАФ.

В допълнение, ОЛАФ бе изправяна пред случаи на пробиви в конфиденциалността, неправилни интерпретации и изтичане на поверителна информация. Съществуват силни подозрения, че е замесена организираната престъпност.

Наскоро назначеният вицепремиер е наясно със ситуацията и обеща да предприеме необходимите мерки за корекция. Бе поет ангажимент за изготвянето и приемането на закон, който да улесни работата и да подпомага ОЛАФ, когато тя осъществява контрол на място, по силата на Регламент (EК) 2185/96.

И накрая, ОЛАФ работи заедно с българските власти, за да бъде гарантирано, че са усвоени уроците след случаите с програма САПАРД, както на юридическо ниво, така и във връзка с действията при настоящи и бъдещи подобни случаи.

3. Заключение
Европейските фондове, заделени за България, са практическото изражение на солидарността на Съюза с гражданите на България. Тези фондове имат за цел да помогнат на по-малко облагодетелстваните и напреднали региони на страната да съсредоточават необходимите инвестиции в транспорта, телекомуникациите, и енергийната инфраструктура, като повишат конкурентноспособността, насърчат социалното единство и засилят цялостните икономическо развитие и стабилност на България.

Ефективното използване на тези фондове изисква създаването на ефективни системи и структури за управление и контрол на финансите, които да благоприятстват прилагането през целия цикъл на проектите – от оценката за тяхната приемливост и самото им оформяне, до оферирането и сключването да договора, като се стигне и до съпътстващия и последващия контрол и оценка.

България не е в състояние да пожъне всички придобивки на тази подкрепа, заради критични слабости в административния си и юридически капацитет, както на локално, така и на регионално и централно равнище.

Българската публична администрация страда от високо текучество на персонала, неатрактивно заплащане, което поражда корупционна среда, отживели и централизирани процедури. В частност, отсъствието на воля да се използва властта за налагане на мерки, които биха изправили нередностите и измамите чрез незабавни искания за възстановяване на средства, с които е злоупотребено и други защитни мерки, както и де факто липсата на независимост на националната одиторска система и изпълнителните агенции, будят сериозна загриженост.

Високото ниво на корупцията и организираната престъпност отежняват тези проблеми до обща слабост на административния и правен капацитет.

Както бе подчертавано във всички доклади на Комисията по механизмите за сътрудничество и верификация, включително и този, съдържащ се в настоящото обръщение към ЕП, липсата на твърда посветеност и на резултати в борбата срещу корупцията и организираната престъпност са тревожни. Те се отразяват директно върху административния капацитет на България, а от там и на нейната способност да осигури здравословно управление и ефективно разпределение на фондовете на ЕС. България се нуждае не само да засили значително своя административен капацитет, но и драстично да обуздае възможностите за корупция на високо ниво и да започне ефективна борба срещу организираната престъпност.

Спешни действия са необходими, тъй като крайните срокове за договори по някои от фондовете наближават, след което тези фондове ще бъдат изгубени за България.

България трябва да:

Засили административния капацитет в управлението на Еврофондовете, като гарантира стабилност, обучение и техническа експертиза за отговорните служители. Назначенията на управленски позиции трябва да избягват всякаква възможност за конфликт на интереси.

Премахне съществуващите или потенциални мрежи на конфликти на интереси в цялостното управление на фондовете.

Подобри надзора и прозрачността по процедурите за публични поръчки на централно, регионално и локално равнище, в стриктно съответствие с възприетите от ЕС правила.

Засили контрола върху законността и редовността на изразходването, като извършва реални и на място проверки и одити по своя собствена инициатива, които да се разпростират върху всички програми за финансиране.

Осигури, че финансирането от страна на ЕС е защитено, а когато е необходимо се издават заповеди за възстановяване на неправомерно изразходвани средства, без забавяне, директно от отговорните администрации по надзора или изпълнението, щом бъдат идентифицирани нередности или измами.

Докладва без забавяне на Комисията за всеки случай на установени измами или нередности, независимо дали съществува само подозрение или има потвърждение. Да изчисти дефинициите за нередности и измами, както и да издаде инструкции за процедурите, които ще бъдат установени и ще последват получаването на всеки подобен сигнал.

Предприеме защитни, коригиращи, и дисциплиниращи мерки бързо, когато това се налага, като информира Комисията по съответен начин.

Да надгражда върху вече предприетите първоначални стъпки за подобряване на координацията между министерствата, съответните заинтересовани лица, а така също и централните, регионалните и локалните власти.

Някои първоначални действия вече са предприети на национално ниво, за преодоляването на тези критични дефицити в управлението на програмите и финансовия контрол. Това развитие е положително, в правилната посока и трябва да бъде продължавано.

Комисията е готова да предостави съвети, помощ и да подкрепи България в разрешаването на тези проблеми. Тя също така призовава всички страни-членки да помогнат на България, като продължат да й предоставят независима експертиза на високо ниво.

Но самата България е длъжна да се посвети целенасочено на прочистването на своята администрация и да даде гаранции, че щедрата подкрепа, която получава от ЕС, действително достига до нейните граждани, а не е източвана от корумпирани управленци, действащи заедно с организираната престъпност

Спомням си преди време, една кандидат вицепрезидентка, която се бореше за отваряне на блоковете от АЕЦ Козлодуй. Не можа да отговори на Коритаров кои точно и колко са на брой...

--------------------

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2157240 - 23.07.2008 12:10 [Re: Джен]

Лани като бях по Дойчовско, колкото пъти споменеха България в новините, следващата дума беше "корупция".
Гадно, но вярно.

--------------------
Ние сме ора естете.

l_mn

**

Регистриран: 15.08.2006
От: still in bg
    #2157252 - 23.07.2008 12:29 [Re: Айфел]

а бе като на изключат ще станем Швеицария на Балканите!!!

cTpaHHo
Иде ли?!

Регистриран: 26.09.2004
От: Варна
Re: на който му се чете
    #2157258 - 23.07.2008 12:44 [Re: аbс]

Прочетох го.
Споделих го накратко с колегите.
Не им пука.
По интересна за тях е темата за Радован Караджич и как се е преобразявал.
Никога няма да се оправим

--------------------
Еееебрееедебреееееееееееееее - пуснах си гласа

Бодри
Гад МръсТна
**

Регистриран: 11.01.2005
От: зад на Дед Мороз
    #2157262 - 23.07.2008 12:56 [Re: аbс]

Някой не-мързелив и не-толкова зает (колкото аз) би ли го опростил (смлял) тоя доклад до 4-5 иизречения, да си задоволим любопитството, докато остане време за четене

Ша ни гонят ли поне кажете

--------------------
Да живее проникването в най-тъмните дебри на бъдещето!

cTpaHHo
Иде ли?!

#2157263 - 23.07.2008 13:02 [Re: Бодри]

и с едно изречение може

ебаха ни майката вежливо
...и нещо повече!

--------------------

аbс
ентусиаст

===
    #2157266 - 23.07.2008 13:09 [Re: cTpaHHo]

Майките също имат право на полов живот, стига да е във взаимно съгласие. Всъщност управата е наш образ в огледалото. Донякъде. Ние сме си ги избрали и през годините не сме се напъвали особено да ги изринем, т.е. излиза, че са ни харесвали.

--------------------

cTpaHHo
Иде ли?!

Re: ===
    #2157267 - 23.07.2008 13:11 [Re: аbс]

и още е така
споменах по-горе за отклика сред колегите

--------------------

Overhate

#2157272 - 23.07.2008 13:21 [Re: cTpaHHo]

На мен даже и Караджич не ми е интересен

l_mn

**

#2157273 - 23.07.2008 13:24 [Re: Overhate]

аиде бре тоз доклад не излезе ли че ме унася в след оБедна дрямка и кандиса да въртя сайтовете и да чакам неговата поява

Бай Миле
тщеславен мливар

Регистриран: 06.04.2005
От: Жабокърт
    #2157278 - 23.07.2008 13:46 [Re: Overhate]

Караджич със сигурност знае повече сръбски песни от Плугчиева и Гагаузов, затова ми е по-симпатичен

--------------------
Без люто не седам!

Моман

Регистриран: 27.07.2007
    #2157280 - 23.07.2008 13:46 [Re: l_mn]

Е, завърти го този скролер до първия пост на страницата. Аз тоз доклад го прочетох вече три пъти. Сега го уча наизуст.

--------------------
Няма голямо значение кой какво казва, а защо го казва, и това показва какъв човек е той.

mysteria
добричка

#2157288 - 23.07.2008 13:57 [Re: cTpaHHo]

Цитат:

и още е така
споменах по-горе за отклика сред колегите

Ей сега ми иде една идейка, какво би станало, ако всички, които са краднали, вземе да ги загризе съвестта и върнат парите? Ь?

Мечти?

--------------------

Редактирано от mysteria (23.07.2008 14:16)

аbс
ентусиаст

===
    #2157292 - 23.07.2008 14:01 [Re: mysteria]

Eй тук ще го дават

--------------------

Maz
ориентирана

#2157295 - 23.07.2008 14:07 [Re: cTpaHHo]

Цитат:

Прочетох го.
Споделих го накратко с колегите.
Не им пука.
Никога няма да се оправим

Същата работа.
Казват - а ние какво да правим сега, на релси ли да лягаме...

--------------------

mysteria
добричка

#2157299 - 23.07.2008 14:12 [Re: аbс]

Цитат:

Eй тук ще го дават

Компа ми заби 3 пъти, какъв е този линк бе, човече

--------------------

Overhate

#2157301 - 23.07.2008 14:14 [Re: Maz]

Умни колеги имате явно

аbс
ентусиаст

#2157303 - 23.07.2008 14:16 [Re: mysteria]

Цитат:

Компа ми заби 3 пъти, какъв е този линк бе, човече

На http://www.retv.bg/

--------------------

Atman
ветеран

Регистриран: 22.06.2007
От: връх Мусала
    #2157315 - 23.07.2008 14:50 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

практика членството й в ЕС може да бъде сведено до плащането на членски внос.

Точно така - замразяване на членството.

Maz
ориентирана

#2157329 - 23.07.2008 15:11 [Re: Atman]

Нали трябва и тук да се отличим с нещо, макар и със лошото - какво е то да сме в кюпа

--------------------

Maz
ориентирана

#2157330 - 23.07.2008 15:12 [Re: Overhate]

Цитат:

Умни колеги имате явно

А бе явно

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2157344 - 23.07.2008 15:37 [Re: Maz]

Аз нищо не мога да разбера от тоя доклад. Освен че сме взели едни пари и някои хора са ги изхарчили не по предназначение и че сега трябва да ги връщаме, има ли нещо друго, което значи? В смисъл, сега януари 2009 ще ни обявяват ли за пълноправен член или не

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Overhate

#2157345 - 23.07.2008 15:39 [Re: Дзвер]

Най-вероятно - не

Дзвер
wavedancer

#2157351 - 23.07.2008 15:48 [Re: Overhate]

Стига бе, верно ли? Кога ще се знае със сигурност дали сме замразени?

--------------------

cTpaHHo
Иде ли?!

#2157358 - 23.07.2008 15:56 [Re: Дзвер]

Цитат:

Стига бе, верно ли? Кога ще се знае със сигурност дали сме замразени?

като дойде зимата и новите сметки за ток

--------------------

Maz
ориентирана

#2157370 - 23.07.2008 16:11 [Re: Дзвер]

Какъв пълноправен член, шегуваш ли се?
С тия купища издънки и никакво мърдане от мъртвата точка...

--------------------

Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
    #2157560 - 23.07.2008 19:45 [Re: Дзвер]

Цитат:

В смисъл, сега януари 2009 ще ни обявяват ли за пълноправен член или не

България вече Е пълноправен член, от 01.01.2007г., друг е въпросът как и доколко се възползваме от това ...

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Дзвер
wavedancer

#2157572 - 23.07.2008 20:04 [Re: Natural]

Натурале, не знам как го формулират това понятие, щом не е "пълноправен". Става дума за фазата, когато уж след 1.1.2009 българските граждани щяха да имат право на легален труд в страните членки на ЕУ и на пътуване между отделните страни без паспорт.

--------------------

Fleur interdite
scrumptious

#2157635 - 23.07.2008 21:16 [Re: Дзвер]

Че те и сега си имат право да пътуват без паспорт из ЕС.

Единственото, което е ограничено до 1.1.2009, е правото на работа.

--------------------

аbс
ентусиаст

---
    #2157644 - 23.07.2008 21:23 [Re: Fleur interdite]

Все още НЕ сме пълноправен член. Реално погледнато сме пълнеж на егото и на картата на EU. Според мен. Не знам, дали е добре да сме или не членове... Едното пътуване го имат куп държави без изобщо да знаят, че EU съществува.

--------------------

Fleur interdite
scrumptious

Re: ---
    #2157663 - 23.07.2008 21:41 [Re: аbс]

Цитат:

Едното пътуване го имат куп държави без изобщо да знаят, че EU съществува.

Да, разбира се, но ние не говорим за тях, а за нас си.

Дай ми дефиниция на "пълноправен член", моля те, да уточним понятията, с които работим.

--------------------

l_mn

**

#2157669 - 23.07.2008 21:46 [Re: Fleur interdite]

според мен пълноправен член е
-да сме включени в шенгенското споразумение
-основната валута да ние еврото

аbс
ентусиаст

#2157708 - 23.07.2008 22:09 [Re: l_mn]

Цитат:

мда, да имаме право на работа и съпоставимо със стандарта на ЕU заплащане. Казвам предварително - срещу качествен труд

--------------------

Fleur interdite
scrumptious

#2157742 - 23.07.2008 22:31 [Re: l_mn]

Тъй. Полша и Унгария (да не споменавам поименно всички от десятката) като станаха 2005-та членове на ЕС, според теб пълноправни членове ли станаха? А в момента пълноправни членове ли са?

--------------------

аbс
ентусиаст

010101000
    #2157744 - 23.07.2008 22:33 [Re: Fleur interdite]

Fleur interdite, всъщност какво искаш да кажеш?

--------------------

Fleur interdite
scrumptious

#2157749 - 23.07.2008 22:35 [Re: аbс]

Цитат:

Цитат:

мда, да имаме право на работа и съпоставимо със стандарта на ЕU заплащане. Казвам предварително - срещу качествен труд

Заплащане по кой стандарт на ЕС? Гръцкия, португалския, кипърския или шведския и британския?

Никой никога не ни е обещавал, че с влизането заплатите ни ще станат като в скандинавските страни, докато ние си работим като на Балканите. Аз поне не помня такова нещо, но може и да съм проспала.

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2157757 - 23.07.2008 22:45 [Re: Fleur interdite]

Вие си обсъждайте тук понятията, само ако знаете- информирайте ме- ше ни замразяват или не?
И не, не сме пълноправни членове. Направила съм грешка за това със свободните пътувания, става дума за свободен престой- в смисъл да не ти трябват разрешителни за постоянни пребивавания в страна от ЕС, а не като сегашните 3 месеца + право на легална работа- плащане на данъци, осигуровки и тнт.

--------------------

аbс
ентусиаст

---
    #2157760 - 23.07.2008 22:47 [Re: Fleur interdite]

Ти адвокат на лошите ли си? Заплащането да е достатъчно, за да се живее нормално. Живеещите навън ще кажат, не знам как е там, но не е нормално семейство с 2 деца нейде в среден град на БГ при общ доход 600 лв., да дават за ток, вода, ТЕЦ, кабел, нет, стълбище и бог знае още какво 300 лв, за изхранване още 200 и да им останат 100 за бензин, децата, книги, кино, театър и ресторант на 3 месеца. Сигурно си проспала нещо... Какво като работим на Балканите? Не ти познавам творчеството, но крещиш "Когатоходянестъпвампоземята"

--------------------

Fleur interdite
scrumptious

#2157772 - 23.07.2008 23:00 [Re: аbс]

Цитат:

Ти адвокат на лошите ли си?

Ето, знаех си, че оттук идва проблемът.

1. Не съм ничий адвокат. Просто се опитвам да ти покажа, че има и друга гледна точка.
2. Няма добри и няма лоши в тая игра. Всеки си гони интересите. Ако искаме да ни пуснат на тяхната трапеза, трябва да се научим на маниери. Това е.

Цитат:

но крещиш "Когатоходянестъпвампоземята"

Какво общо има това с настоящия ни разговор? Ние обсъждаме идеи, нали, не се обсъждаме един друг? Или греша?

--------------------

аbс
ентусиаст

---
    #2157783 - 23.07.2008 23:12 [Re: Fleur interdite]

Но аз не настоявам да ходя на чужда трапеза! Имам си моя и искам с нормален труд да печеля достатъчно за да не се натрапвам по чужди! Моята гледна точка явно е различна, но смятам, че държавата ни е за боклука. За разлика от Родината. Тези няколко дни берем срам заради държавата. А държавата, за краткост ще я наричам гьонсуратите, изнагляма и ми завира в очите едни кофички кисело мляко, дето преди две години съм можел да си купа едиколкоси, а сега едиколкоси по 2, сърди се на народа си, сърди се на ЕU, сърди се на всички.

Имам много познати лекари. Някои добри, някои не толкова. Те работят в Университетска болница за 400-450 лв на месец! На график, дневни и нокщни, тежки пациенти, смрад, липса на консумативи, но работят. Не толкова добрите се скатават, но кой ги брои за живи. На тези хора държавата е длъжна!

--------------------

Cremina Bourrana
просто симпатична

Регистриран: 02.11.2005
От: тук оттам
    #2157787 - 23.07.2008 23:17 [Re: Fleur interdite] Прикрепен файл (155 тегления)

Вие тука докато обсъждате идеи, аз слушах Гого Лозанов с неговото изследване какво чужденците мислят за България.
Та, допитаните чужденци рекли, че само в България имало улични кучета. Аз пък мога да кажа, че в центъра на Атина имаше бая улични кучета, ама дремеха по сенчестите места, щото много жегаво.
Е, едно от тях пресече, за да иде на по-дебела сянка

--------------------
Don't take life too seriously. You'll never get out alive...

аbс
ентусиаст

#2157788 - 23.07.2008 23:19 [Re: Cremina Bourrana]

еми кво значи тва, че като влезев пълноправно в EU и кучетата ни ще станат по-умни А Гого Лозанов е пич...

--------------------

Cremina Bourrana
просто симпатична

Регистриран: 02.11.2005
От: тук оттам
    #2157792 - 23.07.2008 23:21 [Re: аbс]

Те кучетата ни са умни да ти кажа, щом оцеляват тук
Лошото е, че понякога и ние сме като тях, ама...

Мисълта ми беше, че и в другите южни страни е цигания, не е само тук. Просто някои с апо-отдавна в ЕС

--------------------
Don't take life too seriously. You'll never get out alive...

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #2157795 - 23.07.2008 23:23 [Re: аbс]

Цитат:

А държавата, за краткост ще я наричам гьонсуратите, изнагляма и ми завира в очите едни кофички кисело мляко, дето преди две години съм можел да си купа едиколкоси, а сега едиколкоси по 2

Само за твое сведение: Във всички стани членки на ЕС, Включително и старите има обичай политиците да се оправдават с Брюксел за бакии, които са собствено производство. По това не се различаваме ни най-малко от една Германия например.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Fleur interdite
scrumptious

Re: 010101000
    #2157799 - 23.07.2008 23:27 [Re: аbс]

В случая не казвах, а питах.

--------------------

аbс
ентусиаст

---
    #2157800 - 23.07.2008 23:30 [Re: admiral]

абе специално от Германия... Сигурно си прав де, но тя е навързана - държавата, бизнеса, народа... Политиците без бизнеса са нищо. Балалайки.. И обратното.

--------------------

аbс
ентусиаст

#2157801 - 23.07.2008 23:31 [Re: аbс]

Fleur interdite аз си счупих пръстите да ти пиша в тъмницата, даже любимата вече ме гледа лошо, а ти накрая - с едно изречение... Срамота

--------------------

Fleur interdite
scrumptious

#2157831 - 24.07.2008 00:04 [Re: аbс]

Цитат:

Но аз не настоявам да ходя на чужда трапеза!

А искаш ли да си в ЕС? Защото явно превратно си разбрал метафората ми. За съжаление на света има прекалено малко държави, които могат да са си самодостатъчни, и България определено не е една от тях, така че забрави идеята да си имаме само наша си трапеза и никой друг да не ни интересува.

Остави твоите познати, няма нужда да ми разказваш поредната порция сърцераздирателни истории, и без да съм ги чула знам прекрасно, че положението никак не е цветущо.

Обаче хайде да те помоля това клише с родината и държавата да не го употребяваш повече в спорове с мене, щото то е най-много на ниво Бойко Борисов, не повече. А може и на него да му дойде малко елементарничко. По-скоро е към кьошето на Сидеровци разни, Расатета и други подобни медийно атрактивни ... типове. Крайно време е да приемем неприятната истина, че ние си правим държавата. Откак има свободни избори, все ние си я правим. И ние търпим да ни яхат и да ни правят на маймуни.

--------------------

O HARA
непокорна

Регистриран: 11.04.2005
    #2157833 - 24.07.2008 00:07 [Re: Айфел]

след такова безобразно крадене от евро-фондовете, беше повече от ясно, че някой светъл ден ще ни накарат да се наведем и заемем поза "партер"
лошото е, че няма нито един осъден или набеден - всички са ангели небесни
басня съм!

--------------------
I am just a vision.

Дзвер
wavedancer

#2157861 - 24.07.2008 01:01 [Re: O HARA]

Аз пък съм тъжна. Чета новините всеки ден и вече дори не се изумявам като видя поредното " Пуснат под гаранция", " Няма доказателства" и прочие буламачи, само ми се скапва едно такова. То не бе крадене, то не бе наркотици, престъпления- и всички невинни и едни мазни усмивки и обяснения от прокурори и политици, а баба ти Стойна в Чоглавци смята ли смята от кое още може да се лиши. Физиономиите ни са се променили като нация даже- угрижени, лоши, нагли, отчаяни.
Кремина има право- приличаме на уличните си кучета- и те агресивни, тичат и лаят неориентирано, други легнали и тъжно гледат и като тръгнеш към тях подвиват опашки и бягат.
И да по цял свят има корупция, има престъпност, има проблеми. Не знам що нашите ми се видят по- големи. Дали заради новините, че не отразяват нищо добро? Гледам по местните тв-та- същата балканска история- подкупи, политически спектакли, скъпотия. Ама някак на фона на приятните новини и тук- там предаване с настроение за ваканция, музичка или политическа сатира, нещата се балансират за обикновения човек.
Много ми е ядосано и черногледо днес заради нашите безсрамни крадци. И че резила не е само техен, а национален.

--------------------

Дзвер
wavedancer

#2157862 - 24.07.2008 01:06 [Re: Fleur interdite]

Фльор, това също е клише вече, всъщност не клише, а празни думи, които не могат да бъдат осъзнати.
Цитат:

Крайно време е да приемем неприятната истина, че ние си правим държавата. Откак има свободни избори, все ние си я правим. И ние търпим да ни яхат и да ни правят на маймуни.

Вероятно такъв ни е гена. Може би сме мазохистични по природа

--------------------

Atman
ветеран

Регистриран: 22.06.2007
От: връх Мусала
    #2157863 - 24.07.2008 01:06 [Re: O HARA]

Цитат:

басня съм!

Каква басня си О'Харче?

Fleur interdite
scrumptious

#2157864 - 24.07.2008 01:08 [Re: Дзвер]

Тъжно е, Дзверче. И е срамно. И не само заради баба ти Стойна, а заради всички, които почтено си вършат работата. Но това, което мен ме тревожи, и от което ми става още по-тъжно, е че никой няма усещането, че ние сами можем да променим нещо. Всеки чака някой отвън да дойде да ни оправи бакиите. Я руснаци, я американци, я ЕС. А всъщност трябва ние самички. Не е като да не знаем как става. 97-ма го направихме веднъж.

--------------------

аbс
ентусиаст

#2157989 - 24.07.2008 09:24 [Re: Fleur interdite]

Цитат:

А искаш ли да си в ЕС? Защото явно превратно си разбрал метафората ми. За съжаление на света има прекалено малко държави, които могат да са си самодостатъчни, и България определено не е една от тях, така че забрави идеята да си имаме само наша си трапеза и никой друг да не ни интересува.

Остави твоите познати, няма нужда да ми разказваш поредната порция сърцераздирателни истории, и без да съм ги чула знам прекрасно, че положението никак не е цветущо.

Обаче хайде да те помоля това клише с родината и държавата да не го употребяваш повече в спорове с мене, щото то е най-много на ниво Бойко Борисов, не повече. А може и на него да му дойде малко елементарничко. По-скоро е към кьошето на Сидеровци разни, Расатета и други подобни медийно атрактивни ... типове. Крайно време е да приемем неприятната истина, че ние си правим държавата. Откак има свободни избори, все ние си я правим. И ние търпим да ни яхат и да ни правят на маймуни.

Прощавай, но освен азкатоходянестъпвампоземята друго не си написала. Но все пак си се постарала. Сега трябва да се работи.

--------------------

Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
    #2158004 - 24.07.2008 09:48 [Re: Айфел]

Цитат:

Дали би могло да се преразгледа членството на България в ЕC? (темата е сериозна!)

Ако наистина се интересуваш от това, би трябвало да погледнеш правните норми в сайтовете на ЕС.

Ако въпросът ти е дали България може да бъде извадена от състава на ЕС, мисля, че не. България е в много тежко положение, но от стратегическа гледна точка е много важен елемент на ЕС. Ние не сме по-зле от една Португалия или Ирландия веднага след приемането им в Съюза. Наистина, нашата политическа класа е много тъпа, или по-скоро много затънала в корупция и много силно обвързана с престъпността. Това я прави безсилна да се бори с последната. Ми как да отсечеш ръката, която те храни... И не си мисли, че ние сме единствените с органзизрана престъпност, с която се борим. Няма държава, която да не решава този проблем. Една Италия е много показателна. Тонът спрямо нас е по-остър, защото ние им го позволяваме, а не защото само ние го заслужаваме...

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

ouzo