ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Бизнес и Икономика » Европейски съюз

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Bezprqkoren
neorientiran
**

Регистриран: 28.07.2004
Re: Смятате ли че Турция трябва да стане пълноправен член на ЕС?
    #476229 - 16.10.2004 14:05 [Re: Raistlin]

Да

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
beatrix
happy

Регистриран: 26.04.2004
От: a nicer place
    #476242 - 16.10.2004 14:21 [Re: Анонимен]

a българското малцинство в Турция,а смъртната присъда,която все още я има там,а това,че са им махнали фереджетата в Истанбул ли го видя? е,да аз там и къси поли видях,ама я си направи една разходка из Анадола....

???
Нерегистриран

#476282 - 16.10.2004 15:14 [Re: beatrix]

И в Истанбул, в Анкара, в Измир - вярно е, че не е навсякъде. Но трябва да правим разлика между законовите положения и намесата в личния живот на хората. В много европейски страни виждам забрадени жени и е доста трудно да прецениш дали това е тяхно желание (има много такива) или насилие от страна на семейството, последният случай се доказва много трудно. Решението е едно - образование.
Имам тук една приятелка туркиня, която казва, че е страшно обидно, че я смятат за бежанка, тя просто няма от какво да бяга, повярвай, и е доста по-свободна от много мои приятелки в България. Обаче е против влизането на Турция в ЕС - точно заради проблема с армията; опасните ислямисти не са в Турция, те не са и турци повечето, те не се задържат там, защото знаят какво ги очаква, те са в ЕС - защото там са им дадени прекалено много права и не мисля, че европейците изобщо си имат представа за какво става въпрос.
Чисто практически - турската армия ще им дойде много добре на ЕС, те са по-обучени и с много по-голям опит от която и да било европейска страна да се справят с проблемите, които тепърва ще ни тормозят.
Що се отнася до смъртната присъда - шум около процеса срещу Йоджалан, още не са го екзекутирали - политика...
Българското малцинство в Турция хич не го жали - също шум покрай изключително глупавия почин на един истанбулски българин да съди Вселенския патриарх и Светия Синод в турски съд - с такива работи се занимават някои, нарушавайки църковни канони, докато църквите ни се рушат. И сега ще правим сеир )
Малко е обяснително, ма теорията е едно, практиката - друго )

Tasslehoff
Нерегистриран

#476646 - 16.10.2004 23:41 [Re: Шехерезада]

Цитат:

Цитат:

За мен лично членството на Турция, дори ако се справи с икономическите си проблеми, е недопустимо поради цивилизационна несъвместимост с всичко което е европейско.

Чудесен въпрос и добра тема за дискусия, но недалновидно изказване.

Прекрасен пример на мислене допринасящ единствено до новото разделение на света на верска основа.

Изключително точно си гое казал човекът - Турците (и мюсюлманите като цяло) в Западна Европа продължават да стоят на компактни общности, които очевидно не се интегрират вътре в западните общества. Проблемът за християнската идентичност не е само празна приказка - ако аз отида и се разходя из Анадола с един голям кръст на врата, колко далеч ще стигна преди разгневената тълпа да ме разкъса? А това с атентатите е ебати глупостта - ние сме съюзници на американците в воймата с тероризма, естествено че не сме защитени. Ама тоя довод на про-турските евр. политици - дайте да покажем на всички мюсюлмани по света как протягаме ръка към турците - изобщо е лишен от всякакво основание: да не мислите че Ал Зауахири ще изтрие една сълза и ще каже, айде стига толкова, европейците няма да ги закачаме?
Турците не успяха да си оправят икономиката с милиардите на МВФ и Светвната банка, че с евро-субсидиите ли ще успеят?
Бе вие слепи ли сте - на Европа Турция ще и е просто един грамаден камък на шията? И защо - заради силната им армия ли? ЕС срещу кого ще се брани? Какво ще спечели ЕС от този съмнителен съюз? Ама не с емоционалните аргументи, а с цифрички и не с размахване на клишета с глобализацията, която е предимно икономически феномен, а не културен. Света си е разделен отдавна - ако ще се борите срещу неправдата защо не си пращата половината доход на африканските гладуващи? Мислите ли че те съпрежияват вашите проблеми?

beatrix
happy

Регистриран: 26.04.2004
От: a nicer place
    #476805 - 17.10.2004 10:23 [Re: ???]

С всичко това бих се съгласила,ако:
1.И аз не познавах турци-емигранти,както и кюрди такива.
2.Приятелката ми - украинка е омъжена за турчин,прекарал целия си живот в Швеция и зная много добре как се отнася с нея-грим ли,къси поли ли,тесни панталони ли-в някой друг живот ! Когато бяха в Турция,и тя слагаше забрадка ,а е православна християнка
3.И аз не познавах българи,живеещи в Одрин-всъщност те са потомствени такива и в момента са в Австрия,ако им признаваха правата и имаха възможност да се чувстват като българи там,нямаше да избягат-повярвай ми ТИ! А за земите на всички потомствени българи,които Турция си е присвоила даже не ми се споменава
4.Точно защото живия живот е нещо съвсем различно от учебниците и теориите,съм на мнение,че Турция все още не е готова да влезе в ЕС,според политическите му критерии.
И честно казано,смятам за нахално от тяхна страна такава претенция-само 3% от територията им е в Европа!
Но времената са такива-в учебниците ни по история "робство" е заменено с "присъствие",а Турция е кандидат-член на един Европейски съюз. По принцип съм на мнение,че в името на мира нито един компромис не е прекален,но...
5.Ти да не си "Алберт"?

???
Нерегистриран

#476878 - 17.10.2004 12:15 [Re: beatrix]

Моя приятелка е женена за испанец, да не мислиш, че има къси поли? И да не се оплакваме – кюрдите ги товарят в едни камиони, я оцелеят, я не.
Не ползвай повече християнството за такива цели, моля те - украинка- православна християнка, женена за мюсюлманин – може пък свещеникът и мюфтията да са били много толерантни, как мислиш? Да не почвам да разказвам за земите и за българите там и в България, че ще стане дълго.
Очевидно е, че говорим за различни неща, както и че познаваме твърде различни хора – аз говоря за Република Турция, която иска да влезе в ЕС, а ти - за турците, които си живеят и си се ширят безпрепятствено из ЕС и които няма как да ги изгонят, точно с тези турци аз не се забърквам.
Да изясним – голяма част от турците в страните от ЕС, са избягали от Турция преди повече от 20 години, когато там ислямистките изпълнения решиха да ги ограничат – сега обаче имат права, защото ЕС така иска – май не знае какво иска.
И тъй като не смятам да обсъждам цивилизационните дертове на ЕС, а по-скоро произтичащите от това бъдещи проблеми на България, ще начерая два сценария, ако Турция не влезе по подходящия начин в ЕС:
1) ислямистите си засилват позициите и – ние си живеем щастливо между шиптърите, сърбите и една ислямистка държавица със 100 мил. население, Ирак и кюрдски изпълнения – честито, изтеглихте печелившия билет ; и се оправяме съвместно с братята-гърци, с които все се плюем; ма ЕС май вижда големите пробойни в тоя сценарий;
2)пак си живеем щастливо, но вместо ислямистката държавица, си имаме работа с държавица, която е решила да се прочисти от ислямистките елементи (много резонно, ако се замислим) – и ги погва, ма те не бягат към Ирак – да не са балами, затичват се към скъпоценния ЕС – с претенциите да са им нарушени правата – прави са и ЕС си ги прибира под крилото (нали прави напук на американците )– да се сещам ли къде се подвизаваха членовете на Ал-кайда и къде са парите на Заркауи? А колко от тях бяха турци? Или бяха мароканци, алжирци, йорданци – Франция къде налива пари – не са срещу САЩ заради принципа.
Там от Севера ще виждат ли добре шоуто? Дано не му се насладят в пълнота. Проблемът е в целия Балкански полуостров, а омразата само влошава нещата.
Не съм Алберт, споко, даже не знам кой е Даже си мисля, че за Турция ще е по-добре при сегашното положение да не влиза в ЕС, но за нас дали ще е добре, ма някой пита ли ни?

Al Baardi
Нерегистриран

#477183 - 17.10.2004 20:22 [Re: beatrix]

Islaam rules: and you will all soom wear head-scarfs bulgariam whores
Sled 50 years EU shte e nash i washte deca shte slusha muezima i shte se klania na Prorok Mohamad. Wiite kolkoto si shtete sega.

Шехерезада
Anima

Регистриран: 24.05.2004
От: София
    #477257 - 17.10.2004 22:39 [Re: Tasslehoff]

Както виждам тук работите с С200 за втърдяване на двуполюсния модел. Това от страх ли е ... Ей, такива широки очи и уста ... колко беден народа ни, колко нецивилизован комшията. Аз бих се засрамила от това ниво на разбиране на света и политиката в него, което прочитам тук.

Опитах се да насоча вниманието към това с какво е уникална България към този момент в политически план, а някои хора се опитаха да разлаят вълците. С този манталитет, ако бяхте в политиката, досега да сме изпозаклани и да не съществуваме в света.... нямам думи просто - но ми харесва това последното изказване над мен, че да се сетите къде се намирате и сами ли живеете на тази земя. Да видите, че всичко е взаимообвързано и процеса на глобализация е необратим ... щете нещете ... и не са празни приказки двуполюсните модели и прочие ..

Някои пък и нахални искат да си говорим в цифри, ами няма да стане просто. Да съм тръгнала да изисквам и аз в някакъв специален стил да ми се говори. Моето разбиране за нещата е просто и вярно. Нито се страхувам да го изложа, нито да защитя становището си, за разлика от тези, които гледат с материално око на света и продължават да го водят към война с ръката на материализма и бездуховието. Но каквото посееш, това ще пожънеш ... ще ми се да вярвам, че не сме толкова материални, защото колкото пъти забравим това, толкова пъти историята не ни го е прощавала и е заплащано с кръв.

Сега да си дойда на приказката, дето имам да си я изприказвам.

Ние българите създадохме един уникален модел на управление -а именно признахме, че съществува малцинство, изповядващо друга вяра и не само това - позволихме да влезне в парламента. Единствено ние, когато комшиите се колиха и ужасът от намерените след години пълни гробове с хора от различни религии изправяше цялата цивилизована общност на нокти ... имахме емисия по ТВ - и то на чужд език.

И България остана единствена на Балканите, която запази пълен мир и стабилитет на територията си, за разлика от Румъния, Сърбия, Албания, Хърватия, Македония ...

И ако европейската общност е късогледа за модела на България и неговата ефективност - то няма да е далече деня когато ще се наложи да го осмисли. Сигурна съм, че ще се изучава и ще му бъде отредено специално място в учебниците, както и специално място ще бъде отредено на поуките от това късогледство.

Някой настоява да говоря в цифри защото съм била голословна - мирът и живота не може да е просто цифра! Е, това ако го разберете, света ще стане по-прекрасен. А сега ще кажа, че съм възмутена от всичко, което прочетох за фереджетата, манталитета и прочие ... прочетох и как с лека ръка българина от чужбина подценява българина живеещ в БГ ... огорчена съм от много неща ... и стигам до извода, че грешките неизбежно ни водят към едно нерадостно бъдеще. Едни от страх говорят глупости, други от недалновидност, а трети се правят на ерудиран щраус и си завират главата в пясъка, че по-лесно да погледнем какво има отзаде им под перушината.

Последно - с нетърпение чакам България да влезе в Европейския Съюз, че да се ликвидира цялата тъпа бюрокращина, с която трябва да се справяме, да има контрол над работодателите, над произвежданите стоки и услуги защото не искам като си купя реотан, да ми гърми в ръцете примерно. Не искам да не мога нищо да направя, когато шефа ми отказва дори да ползвам болничи /примерно/. Искам всичко да си ми е наред - да си знам правата и да знам, че не могат с топ да ме избият като тръгна да си ги търся и защитавам, ако някой ми ги наруши, а не да спя и си мисля, ако нещо ми се случи колко пари ще имам в джоба, че да си купя СПРАВЕДЛИВОСТТА за мен.

--------------------
The best way to predict the future
is to create it !

Шехерезада
Anima

Регистриран: 24.05.2004
От: София
    #477262 - 17.10.2004 22:47 [Re: Al Baardi]

Цитат:

Islaam rules: and you will all soom wear head-scarfs bulgariam whores
Sled 50 years EU shte e nash i washte deca shte slusha muezima i shte se klania na Prorok Mohamad. Wiite kolkoto si shtete sega.

След 50 години няма да знаеш на какъв език ти говорят децата, пък и да не говорим, че на нито един пророк няма да се кланят. То затова ви е шубе най-много ...

Ние Българите каквото сме видяли и изтърпяли от това да си в крайна религиозна набожност, никой друг на света не го и изтърпял.

Децата ни ще се кланят на Висшият Разум - от мен да знаеш и всичките пророци и месии ще са под общ знаменател, а тия дето учат икономика ще ги коренуват на корен квадратен и на трета степен, докато не ги редуцират до 1, че не може да се коренува и процент да му турят, пак няма да могат да го раздробят... е това ги чака внуците ни - твоите и моите. Ама техните мозъци ще са увряли, за разлика от нашите.

Имаме една много готина българска поговорка "СТРАХ лозе ПАЗИ" ... вашето обаче се е превърнало в "СТРАХ вяра ПАЗИ"
и колкото повече ви е страх, щото сте големи шубета, толкова повече само Мохамед можете да виждате.

Слепци! От единия край на света до другия всеки на нещо се кланя ... кланяйте се ... ваше право, но и признайте, че като ви е страх вместо да се кланяте, може пък да се вземете в ръце и да спрете да ви се привижда целия свят като враждебен, само щото тук някакви феминистични настроения се надигнаха! АМАН от сукалчета, дето млякото им още около устата!

--------------------
The best way to predict the future
is to create it !

Sуbil Ramkin
щастлив заплес

Регистриран: 21.01.2004
От: София най-често
    #477428 - 18.10.2004 09:17 [Re: Al Baardi]

Цитат:

Що се отнася до "Свети Стефан", тя си е наша и си е православна, а това, че не се грижим за нея, си е наш проблем.

виж, много добре знам какво съм написала: "Когато звънне православна камбана..."
Приятелю, биенето на православни камбани се смята за "нарушаване спокойствието на правоверните мюсулмани" в Турци я и Е ЗАБРАНЕНО!
Като махнат забраната и от Св. Стефан се понесе сутрин и вечер звън н камбана...и от всички други православни и католически християнски храмове по Турция...така, както и ние слушаме ходжата от високоговорители от джамията в центаръ н София
...това имах предвид, приятелю...

--------------------
matador..!!, matador..!! a donde vas matador

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 38520

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.