ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Бизнес и Икономика » Европейски съюз

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Raistlin
malignant

Регистриран: 07.10.2004
От: Анкх
Смятате ли че Турция трябва да стане пълноправен член на ЕС?
    #474916 - 15.10.2004 14:17

Задавам този въпрос от чисто професионален интерес - скоро направих едно допитване, в което повечето хора отговориха, че биха предпочели за Турция статут на привилигеровано партньорство (както го определи неотдавна А. Меркел от германската христян-демократическа партия) - т.е. членство с ограничения за движението на раборната сила и без достъп до субсидиите на Съюза.За мен лично членството на Турция, дори ако се справи с икономическите си проблеми, е недопустимо поради цивилизационна несъвместимост с всичко което е европейско.

--------------------
"..But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams."

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tirtirlin

Регистриран: 17.09.2002
Re: Смятате ли че Турция трябва да стане пълноправен член на ЕС?
    #474972 - 15.10.2004 15:17 [Re: Raistlin]

Цитат:

поради цивилизационна несъвместимост с всичко което е европейско.

Противоборството между ценностните системи на ислямският и християнският свят трябва от някъде да започне.Нищо по подходящо от Турция не се намира .Ататюрк е свърщил голяма част от нещата.
Противоборство не на отхвърляне и унищожаване ,а на облагородяване.Всъщност процеса е взаимен ,ислямът също има какво да даде.Демографският колапс на континента и превръщането на европейците в рентиери поражда нужда от работна ръка /между другото такава нужда ще изпита и България след няколко години/.
От духовна гледна точка Европа е "Личност" чийто Дух е в летаргия без живец ,хъс и весел ,жизнен слънчев нрав.Освежаването на кръвта ще е всякак от полза.

Sуbil Ramkin
щастлив заплес

Регистриран: 21.01.2004
От: София най-често
    #474976 - 15.10.2004 15:22 [Re: Raistlin]

ако
Турция изпълни всичките критерии на ЕС за присъединяване..защо пък не?!

тънката уловка тук е, че урция едва ли някога изобщо ще изпълни всичките критерии на ЕС - вкл права на жените, на малцинствата и подобни.
Нали се сещаш, че ако Турция бъде принудена от ЕС да спазва и изпълнява поне част от същите критерии като България, то тогава българското малцинство там трябва д бъде носено на ръце, да бъде милвано с перце и дундуркано точно така, както ние сме насилвани да протежираме турците, помаците и какво ли още не осъзнало се и неосъзнало се "малцинство" н България.
Нема лошо...що пък? Като звънне православна камбана от Свети Стефан, като българите в Турция заговорят свободно български и децата им започнат да получават образование на български, като жените туркини махнат фереджетата и заемат подобаващите им се по ЕС стандартите места в Меджлиса - що да не кажем "добре дошли" на Турция в ЕС??

--------------------
matador..!!, matador..!! a donde vas matador

Таня
ветеран

Регистриран: 09.10.2001
    #474978 - 15.10.2004 15:26 [Re: Raistlin]

да,смятам,че трябва.
когато отговори на изискванията както всички останали.
не виждам никаква причина това да не стане - Европейския съюз не е организация създадена на "верски",а на териториален принцип.
Горещо приветствам идеята!

???
Нерегистриран

#475020 - 15.10.2004 16:07 [Re: Raistlin]

Да, но имат проблем, по-скоро ЕС има проблем.
И не е свързан толкова с правата на човека, това е в обективните възможности на Турция, а по-скоро с мястото на армията в структурата на турската държава. Според изискванията на ЕС, ролята на армията трябва да се ограничи изключително много, но това не работи за турския модел на светска държава. Просто в Турция армията е гарант за запазване на статуквото й на светска държава и оттук следва и нежеланието на много турци да се изпълнят буквално изискванията на ЕС точно в тази им част. Оттук и поразителното желание на турските ислямисти за европейско присъединяване, ако се замислим, са доста странни напъните на сегашното турско правителство и очаквателното мълчание на Генералния щаб по повод хаоса в законодателните промени напоследък.
От друга страна, Турция няма чак такива икономически проблеми, те са много по-лесно разрешими от нашите. А и точно с армията си е доста по-удобен вариант от България за външна граница на ЕС с арабския свят. Освен това, мисля, че по-добре знаят как да се справят с бежанските вълни и всички високорискови ситуации, които ще се появят точно на тази граница, там напрежението ще е най-голямо.
За ЕС не знам дали ще е добре, ма на нас определено може да ни отнеме част от отговорностите, с които се съмнявам, че ще се справим скоро.
А при съвременните тенденции ще трябва да преразгледаме изобщо идеят си за това що е то европейско и цивилизационно.

beatrix
happy

Регистриран: 26.04.2004
От: a nicer place
    #475080 - 15.10.2004 16:54 [Re: Sуbil Ramkin]

Цитат:

ако
Турция изпълни всичките критерии на ЕС за присъединяване..защо пък не?!

тънката уловка тук е, че урция едва ли някога изобщо ще изпълни всичките критерии на ЕС - вкл права на жените, на малцинствата и подобни.
Нали се сещаш, че ако Турция бъде принудена от ЕС да спазва и изпълнява поне част от същите критерии като България, то тогава българското малцинство там трябва д бъде носено на ръце, да бъде милвано с перце и дундуркано точно така, както ние сме насилвани да протежираме турците, помаците и какво ли още не осъзнало се и неосъзнало се "малцинство" н България.
Нема лошо...що пък? Като звънне православна камбана от Свети Стефан, като българите в Турция заговорят свободно български и децата им започнат да получават образование на български, като жените туркини махнат фереджетата и заемат подобаващите им се по ЕС стандартите места в Меджлиса - що да не кажем "добре дошли" на Турция в ЕС??

Абсолютно на същото мнение съм!

bulby
мъждукащ

Регистриран: 28.03.2004
От: BG
    #475345 - 15.10.2004 21:28 [Re: Sуbil Ramkin]

Тоест - Турция няма да бъде приета в ЕС в близкия един век

--------------------
I spam therefore I am !

Шехерезада
Anima

Регистриран: 24.05.2004
От: София
    #475923 - 16.10.2004 04:36 [Re: Raistlin]

Цитат:

За мен лично членството на Турция, дори ако се справи с икономическите си проблеми, е недопустимо поради цивилизационна несъвместимост с всичко което е европейско.

Чудесен въпрос и добра тема за дискусия, но недалновидно изказване.

Прекрасен пример на мислене допринасящ единствено до новото разделение на света на верска основа. Недопустимо във века на глобализацията на цялото човешко общество и опасно, бих казала с взривоопасни последици. Аз имам обаче въпрос - чувстваш ли се защитен от терористичните актове на Алкайда тук, там или където и да било в света? Защото, апропо не ти ли намирисва това на един вид световна война?

--------------------
The best way to predict the future
is to create it !

Шехерезада
Anima

#475929 - 16.10.2004 05:15 [Re: bulby]

Цитат:

Тоест - Турция няма да бъде приета в ЕС в близкия един век

Докато умните се наумуват и лудите се налудуват, то може и да няма ЕС просто дотогава... всъщност за какво си говорим значи сега?

--------------------
is to create it !

???
Нерегистриран

#476189 - 16.10.2004 13:28 [Re: Sуbil Ramkin]

Що се отнася до "Свети Стефан", тя си е наша и си е православна, а това, че не се грижим за нея, си е наш проблем. Има и българско училище, което е в същото сътояние, пак от немарливост.
А голяма част от жените им са махнали фереджетата, за другите - не става да вървиш с полиция и да махаш фереджета:)) И в ЕС се разхождат жени с фереджета.
Виж, кюрдите и кипърският проблем са по-сложни.

Bezprqkoren
neorientiran
**

Регистриран: 28.07.2004
    #476229 - 16.10.2004 14:05 [Re: Raistlin]

Да

beatrix
happy

#476242 - 16.10.2004 14:21 [Re: ???]

a българското малцинство в Турция,а смъртната присъда,която все още я има там,а това,че са им махнали фереджетата в Истанбул ли го видя? е,да аз там и къси поли видях,ама я си направи една разходка из Анадола....

???
Нерегистриран

#476282 - 16.10.2004 15:14 [Re: beatrix]

И в Истанбул, в Анкара, в Измир - вярно е, че не е навсякъде. Но трябва да правим разлика между законовите положения и намесата в личния живот на хората. В много европейски страни виждам забрадени жени и е доста трудно да прецениш дали това е тяхно желание (има много такива) или насилие от страна на семейството, последният случай се доказва много трудно. Решението е едно - образование.
Имам тук една приятелка туркиня, която казва, че е страшно обидно, че я смятат за бежанка, тя просто няма от какво да бяга, повярвай, и е доста по-свободна от много мои приятелки в България. Обаче е против влизането на Турция в ЕС - точно заради проблема с армията; опасните ислямисти не са в Турция, те не са и турци повечето, те не се задържат там, защото знаят какво ги очаква, те са в ЕС - защото там са им дадени прекалено много права и не мисля, че европейците изобщо си имат представа за какво става въпрос.
Чисто практически - турската армия ще им дойде много добре на ЕС, те са по-обучени и с много по-голям опит от която и да било европейска страна да се справят с проблемите, които тепърва ще ни тормозят.
Що се отнася до смъртната присъда - шум около процеса срещу Йоджалан, още не са го екзекутирали - политика...
Българското малцинство в Турция хич не го жали - също шум покрай изключително глупавия почин на един истанбулски българин да съди Вселенския патриарх и Светия Синод в турски съд - с такива работи се занимават някои, нарушавайки църковни канони, докато църквите ни се рушат. И сега ще правим сеир )
Малко е обяснително, ма теорията е едно, практиката - друго )

Tasslehoff
Нерегистриран

#476646 - 16.10.2004 23:41 [Re: Шехерезада]

Цитат:

Цитат:

За мен лично членството на Турция, дори ако се справи с икономическите си проблеми, е недопустимо поради цивилизационна несъвместимост с всичко което е европейско.

Чудесен въпрос и добра тема за дискусия, но недалновидно изказване.

Прекрасен пример на мислене допринасящ единствено до новото разделение на света на верска основа.

Изключително точно си гое казал човекът - Турците (и мюсюлманите като цяло) в Западна Европа продължават да стоят на компактни общности, които очевидно не се интегрират вътре в западните общества. Проблемът за християнската идентичност не е само празна приказка - ако аз отида и се разходя из Анадола с един голям кръст на врата, колко далеч ще стигна преди разгневената тълпа да ме разкъса? А това с атентатите е ебати глупостта - ние сме съюзници на американците в воймата с тероризма, естествено че не сме защитени. Ама тоя довод на про-турските евр. политици - дайте да покажем на всички мюсюлмани по света как протягаме ръка към турците - изобщо е лишен от всякакво основание: да не мислите че Ал Зауахири ще изтрие една сълза и ще каже, айде стига толкова, европейците няма да ги закачаме?
Турците не успяха да си оправят икономиката с милиардите на МВФ и Светвната банка, че с евро-субсидиите ли ще успеят?
Бе вие слепи ли сте - на Европа Турция ще и е просто един грамаден камък на шията? И защо - заради силната им армия ли? ЕС срещу кого ще се брани? Какво ще спечели ЕС от този съмнителен съюз? Ама не с емоционалните аргументи, а с цифрички и не с размахване на клишета с глобализацията, която е предимно икономически феномен, а не културен. Света си е разделен отдавна - ако ще се борите срещу неправдата защо не си пращата половината доход на африканските гладуващи? Мислите ли че те съпрежияват вашите проблеми?

beatrix
happy

#476805 - 17.10.2004 10:23 [Re: ???]

С всичко това бих се съгласила,ако:
1.И аз не познавах турци-емигранти,както и кюрди такива.
2.Приятелката ми - украинка е омъжена за турчин,прекарал целия си живот в Швеция и зная много добре как се отнася с нея-грим ли,къси поли ли,тесни панталони ли-в някой друг живот ! Когато бяха в Турция,и тя слагаше забрадка ,а е православна християнка
3.И аз не познавах българи,живеещи в Одрин-всъщност те са потомствени такива и в момента са в Австрия,ако им признаваха правата и имаха възможност да се чувстват като българи там,нямаше да избягат-повярвай ми ТИ! А за земите на всички потомствени българи,които Турция си е присвоила даже не ми се споменава
4.Точно защото живия живот е нещо съвсем различно от учебниците и теориите,съм на мнение,че Турция все още не е готова да влезе в ЕС,според политическите му критерии.
И честно казано,смятам за нахално от тяхна страна такава претенция-само 3% от територията им е в Европа!
Но времената са такива-в учебниците ни по история "робство" е заменено с "присъствие",а Турция е кандидат-член на един Европейски съюз. По принцип съм на мнение,че в името на мира нито един компромис не е прекален,но...
5.Ти да не си "Алберт"?

???
Нерегистриран

#476878 - 17.10.2004 12:15 [Re: beatrix]

Моя приятелка е женена за испанец, да не мислиш, че има къси поли? И да не се оплакваме – кюрдите ги товарят в едни камиони, я оцелеят, я не.
Не ползвай повече християнството за такива цели, моля те - украинка- православна християнка, женена за мюсюлманин – може пък свещеникът и мюфтията да са били много толерантни, как мислиш? Да не почвам да разказвам за земите и за българите там и в България, че ще стане дълго.
Очевидно е, че говорим за различни неща, както и че познаваме твърде различни хора – аз говоря за Република Турция, която иска да влезе в ЕС, а ти - за турците, които си живеят и си се ширят безпрепятствено из ЕС и които няма как да ги изгонят, точно с тези турци аз не се забърквам.
Да изясним – голяма част от турците в страните от ЕС, са избягали от Турция преди повече от 20 години, когато там ислямистките изпълнения решиха да ги ограничат – сега обаче имат права, защото ЕС така иска – май не знае какво иска.
И тъй като не смятам да обсъждам цивилизационните дертове на ЕС, а по-скоро произтичащите от това бъдещи проблеми на България, ще начерая два сценария, ако Турция не влезе по подходящия начин в ЕС:
1) ислямистите си засилват позициите и – ние си живеем щастливо между шиптърите, сърбите и една ислямистка държавица със 100 мил. население, Ирак и кюрдски изпълнения – честито, изтеглихте печелившия билет ; и се оправяме съвместно с братята-гърци, с които все се плюем; ма ЕС май вижда големите пробойни в тоя сценарий;
2)пак си живеем щастливо, но вместо ислямистката държавица, си имаме работа с държавица, която е решила да се прочисти от ислямистките елементи (много резонно, ако се замислим) – и ги погва, ма те не бягат към Ирак – да не са балами, затичват се към скъпоценния ЕС – с претенциите да са им нарушени правата – прави са и ЕС си ги прибира под крилото (нали прави напук на американците )– да се сещам ли къде се подвизаваха членовете на Ал-кайда и къде са парите на Заркауи? А колко от тях бяха турци? Или бяха мароканци, алжирци, йорданци – Франция къде налива пари – не са срещу САЩ заради принципа.
Там от Севера ще виждат ли добре шоуто? Дано не му се насладят в пълнота. Проблемът е в целия Балкански полуостров, а омразата само влошава нещата.
Не съм Алберт, споко, даже не знам кой е Даже си мисля, че за Турция ще е по-добре при сегашното положение да не влиза в ЕС, но за нас дали ще е добре, ма някой пита ли ни?

Al Baardi
Нерегистриран

#477183 - 17.10.2004 20:22 [Re: beatrix]

Islaam rules: and you will all soom wear head-scarfs bulgariam whores
Sled 50 years EU shte e nash i washte deca shte slusha muezima i shte se klania na Prorok Mohamad. Wiite kolkoto si shtete sega.

Шехерезада
Anima

#477257 - 17.10.2004 22:39 [Re: Tasslehoff]

Както виждам тук работите с С200 за втърдяване на двуполюсния модел. Това от страх ли е ... Ей, такива широки очи и уста ... колко беден народа ни, колко нецивилизован комшията. Аз бих се засрамила от това ниво на разбиране на света и политиката в него, което прочитам тук.

Опитах се да насоча вниманието към това с какво е уникална България към този момент в политически план, а някои хора се опитаха да разлаят вълците. С този манталитет, ако бяхте в политиката, досега да сме изпозаклани и да не съществуваме в света.... нямам думи просто - но ми харесва това последното изказване над мен, че да се сетите къде се намирате и сами ли живеете на тази земя. Да видите, че всичко е взаимообвързано и процеса на глобализация е необратим ... щете нещете ... и не са празни приказки двуполюсните модели и прочие ..

Някои пък и нахални искат да си говорим в цифри, ами няма да стане просто. Да съм тръгнала да изисквам и аз в някакъв специален стил да ми се говори. Моето разбиране за нещата е просто и вярно. Нито се страхувам да го изложа, нито да защитя становището си, за разлика от тези, които гледат с материално око на света и продължават да го водят към война с ръката на материализма и бездуховието. Но каквото посееш, това ще пожънеш ... ще ми се да вярвам, че не сме толкова материални, защото колкото пъти забравим това, толкова пъти историята не ни го е прощавала и е заплащано с кръв.

Сега да си дойда на приказката, дето имам да си я изприказвам.

Ние българите създадохме един уникален модел на управление -а именно признахме, че съществува малцинство, изповядващо друга вяра и не само това - позволихме да влезне в парламента. Единствено ние, когато комшиите се колиха и ужасът от намерените след години пълни гробове с хора от различни религии изправяше цялата цивилизована общност на нокти ... имахме емисия по ТВ - и то на чужд език.

И България остана единствена на Балканите, която запази пълен мир и стабилитет на територията си, за разлика от Румъния, Сърбия, Албания, Хърватия, Македония ...

И ако европейската общност е късогледа за модела на България и неговата ефективност - то няма да е далече деня когато ще се наложи да го осмисли. Сигурна съм, че ще се изучава и ще му бъде отредено специално място в учебниците, както и специално място ще бъде отредено на поуките от това късогледство.

Някой настоява да говоря в цифри защото съм била голословна - мирът и живота не може да е просто цифра! Е, това ако го разберете, света ще стане по-прекрасен. А сега ще кажа, че съм възмутена от всичко, което прочетох за фереджетата, манталитета и прочие ... прочетох и как с лека ръка българина от чужбина подценява българина живеещ в БГ ... огорчена съм от много неща ... и стигам до извода, че грешките неизбежно ни водят към едно нерадостно бъдеще. Едни от страх говорят глупости, други от недалновидност, а трети се правят на ерудиран щраус и си завират главата в пясъка, че по-лесно да погледнем какво има отзаде им под перушината.

Последно - с нетърпение чакам България да влезе в Европейския Съюз, че да се ликвидира цялата тъпа бюрокращина, с която трябва да се справяме, да има контрол над работодателите, над произвежданите стоки и услуги защото не искам като си купя реотан, да ми гърми в ръцете примерно. Не искам да не мога нищо да направя, когато шефа ми отказва дори да ползвам болничи /примерно/. Искам всичко да си ми е наред - да си знам правата и да знам, че не могат с топ да ме избият като тръгна да си ги търся и защитавам, ако някой ми ги наруши, а не да спя и си мисля, ако нещо ми се случи колко пари ще имам в джоба, че да си купя СПРАВЕДЛИВОСТТА за мен.

--------------------
is to create it !

Шехерезада
Anima

#477262 - 17.10.2004 22:47 [Re: Al Baardi]

Цитат:

Sled 50 years EU shte e nash i washte deca shte slusha muezima i shte se klania na Prorok Mohamad. Wiite kolkoto si shtete sega.

След 50 години няма да знаеш на какъв език ти говорят децата, пък и да не говорим, че на нито един пророк няма да се кланят. То затова ви е шубе най-много ...

Ние Българите каквото сме видяли и изтърпяли от това да си в крайна религиозна набожност, никой друг на света не го и изтърпял.

Децата ни ще се кланят на Висшият Разум - от мен да знаеш и всичките пророци и месии ще са под общ знаменател, а тия дето учат икономика ще ги коренуват на корен квадратен и на трета степен, докато не ги редуцират до 1, че не може да се коренува и процент да му турят, пак няма да могат да го раздробят... е това ги чака внуците ни - твоите и моите. Ама техните мозъци ще са увряли, за разлика от нашите.

Имаме една много готина българска поговорка "СТРАХ лозе ПАЗИ" ... вашето обаче се е превърнало в "СТРАХ вяра ПАЗИ"
и колкото повече ви е страх, щото сте големи шубета, толкова повече само Мохамед можете да виждате.

Слепци! От единия край на света до другия всеки на нещо се кланя ... кланяйте се ... ваше право, но и признайте, че като ви е страх вместо да се кланяте, може пък да се вземете в ръце и да спрете да ви се привижда целия свят като враждебен, само щото тук някакви феминистични настроения се надигнаха! АМАН от сукалчета, дето млякото им още около устата!

--------------------
is to create it !

Sуbil Ramkin
щастлив заплес

#477428 - 18.10.2004 09:17 [Re: ???]

Цитат:

Що се отнася до "Свети Стефан", тя си е наша и си е православна, а това, че не се грижим за нея, си е наш проблем.

виж, много добре знам какво съм написала: "Когато звънне православна камбана..."
Приятелю, биенето на православни камбани се смята за "нарушаване спокойствието на правоверните мюсулмани" в Турци я и Е ЗАБРАНЕНО!
Като махнат забраната и от Св. Стефан се понесе сутрин и вечер звън н камбана...и от всички други православни и католически християнски храмове по Турция...така, както и ние слушаме ходжата от високоговорители от джамията в центаръ н София
...това имах предвид, приятелю...

--------------------

Sуbil Ramkin
щастлив заплес

#477432 - 18.10.2004 09:21 [Re: Al Baardi]

Цитат:

мдааааааааааа

добре, че след пиремането на България в ЕС вече с тез мераци ще се занимават от ЕС, а не България самостотелно

и май вече започнаха във Франция с пробен закон...м?..как беше? - забрана на очебийните символи на религиозна принадлежност...забрадки, фереджета...

Ислямът викаш управлявал...а що си сменяте имената с християнски, за да ви допуснат изобщо на територията на ЕС?
м?
щот иначе ви гледат като второкласна сган и работа по-високо в йерархията от чистачи не си намирате...така ли е?
или бъркам?

--------------------

???
Нерегистриран

#477440 - 18.10.2004 09:36 [Re: Sуbil Ramkin]

Сигурно си права, никога не съм обръщала внимание нито на камбаната, нито на мюезина. Приятелка съм ) Току ми бъркат пола по форумите напоследък ) Ма сигурно щот съм "феминистка", Шехерезада, това феминизмът напоследък стана на всяка манджа мерудия - къси поли, фереджета, лесбийки, почти като международното положение )
Сибил, камбана на "Свети Стефан" може и да звънне, ма се опасявам, че от звъна само може да се срути, ако ме разбираш ) И това, докато свещениците там се правят на възрожденци и дигат скандали )
Това напоследък наричащите се християни станаха много нагло племе, защитават си правата да ходят с къси поли, ма забравят други права и задължения )

Sуbil Ramkin
щастлив заплес

#477462 - 18.10.2004 10:03 [Re: ???]

ех, Въпосителна...
явно ит харесва да се хващаш за думата
да - знам състоянието на св. Стефан...казваха ни едва ли не да не дишаме като влизаме вътре...толкова е корозирала

друг е въпросът дали на България е била давана възможност да се грижи за църквата или зад благовидните "нямаме нищо портив - грижете се" са стояли и условия от сорта на"Ама в замяна искаме...."

мисли!
отношенията ни с Турция не са толкова повърхностни, за да си позволяваме да се държим повърхностно.
Една империя с мощта на Турската, щом не е успяла в родължение на пет века да претопи българите...значи има едно на ум що за трън в петата сме. От друга страна - от бившите "турски вилаети" България е най-толерантна към Турция...
я си помисли за Гърция - какво е отношението към Турция там?
или пък за арабските държави, влизали някога в границите на бившата турска империя - да не мислиш, че много обичат турците, а?

Турция е много, ама мнооого между чука и наковалнята
и положението и е толкова сложно, че колкото и да се дуят и да се правят на велики с изказвания от сорта "Ислямът управлява"...противоречивостта на държавата Турция и играе много лоши номера

за Турция ЕС ще е едно спасени - силна балансираща тежест "за" една по-хуманна система на управление в сравнение с предлаганата от Шериата

--------------------

Raistlin
malignant

#477471 - 18.10.2004 10:12 [Re: Шехерезада]

Явно дискусията по този въпрос вади на повърхността доста крайни страсти Аз зададох този въпрос не за да бистрим понятия за цивилизационна принадлежност или да си демонстрираме кой колко разбира гео стратегемите...Можем да си направим за тез работи отделна дискусия. Може би не съм прав и съм склонен да приема едни добре претеглени, не -емоционални аргументи. Мисълта ми беше, че за ЕС изпълнението на политическите критерии за членство е гаранция, че страната може да се влее в изключително либералния стопански модел на ЕС. Битовите предпочитания - къси поли, чръвца на скара или фериджета като цяло нямат отношение към това. Шехерзада, с цялото ми уважение, но позицията Ви е доста крайна - няма прости и еднозначни истини в политиката, особено ако намесите и глобализационната компонента. Иначе казано, на никой не му дреме от ЕС за нашия модел - те си имат правила (отношението към малцинствата и техните права е едно от тях ) и искат да бъдат спазвани без изключения. Аз лично смятам, че повечето така наречени реформи в нашата бюрокрация бяха инспирирани от бъдещето членство в ЕС и без него още щяхме да сме на хала отпреди 7-8 години. Може би и при турците ще стане така. Дано. Повечето турци с които съм се срещал там са свестни хора. Но много водещи европейски икономисти предупреждават за опасността от имплозия на ЕС - един вид самоизяждане след приемането дори на страните от нашата вълна. Затова именно французите и германците ще си правят референдуми за Турция, вероятно и за нас. В този ред на мисли, смятате ли че в България трябва да има референдум един ден за приемането на Турция в ЕС?Предварително благодаря на всички за интереса и отговорите.

--------------------

???
Нерегистриран

#477545 - 18.10.2004 11:55 [Re: Sуbil Ramkin]

Принципно, с всичко това съм съгласна "За" една по-хуманна система и прочие. Общо взето, тезата ми е, че колкото тези проблеми са на Турция, толкова са и на ЕС и че ЕС всъщност не е много наясно точно какво иска и как да го постигне.
А нашите проблеми - няма начин да не сме били част от Османската империя (не от Турската, обичам да се хващам за думите, това ми е работата и ми харесва, а те понякога обръщат колата Истината е, че и Гърция, и арабските страни се съобразяват с Турция, а с нас - не (и не е само заради това, че сме малка държава), болно ми е, но това е положението. Непонасянето с арабите е взаимно - там империи са се делили; от друга страна, мюсюлмани са и когато потрябва, ще се разберат; а ние да не се набъркваме между шамарите, мисля аз, и да гледаме да стоим по-далече от турско-арабските отношения, те са малко като междусъседски скандали )
Вярно е, че сме трън в петата, но не съм сигурна, че това е повод за гордост напоследък, особено като не знаем в чия пета сме точно.

ПП. За възможността на България да се грижи за българските църкви в Турция - да не намесваме турската държава, въпроси да се отправят към Българската патриаршия, Вселенската патриаршия и Истанбулската екзархия - ма никой не ще да рови в бунището. И не е работа на турските съдилища да ни лепят гърнето

Sуbil Ramkin
щастлив заплес

#477556 - 18.10.2004 12:12 [Re: ???]

Въпросителна
ей на това
Цитат:

ЕС всъщност не е много наясно точно какво иска и как да го постигне

има много ясен и категоричен отговор:
ЕС е създадена като анти-военна органицазия и в основите и е злегнала мисълта, принципът, стремежът или както там искаш го наречи
никога
повеч
в Европа
да не бъде допусната война от какъвто и да било мащаб.

Това е основата. Договорена още веднага след влизането в сила на удушаващият план Маршал и осазнаването на главните сили във втората световна война как страшно са били използвани, издоени и ошушкани от кротко стоящата настрана САЩ.

ЕС се създава, обединява и държи като единствена спасителна за европейските държави структура, даваща отпор на мераците на САЩ да превърнат стара Европа в ...смешка.

Мисли от тази позиция
Мисли винаги отсега нататък от Тази позиция.

другото е ...трина
Оттам насетне - всички пътища за постигане на тази цел са позволени.

--------------------

???
Нерегистриран

#477630 - 18.10.2004 13:28 [Re: Sуbil Ramkin]

Този пост не го приемай лично насочен към теб

Забелязвам, че споря с теории и с исторически справки и впечатления от екскурзии. Мислех, че по-важно е да преценим проблемите около България в ЕС и членството на Турция по какъв начин би засегнало България, а то било за ЕС и Турция в ЕС и плана Маршал. Ми...

Другата ми теза - превърнахме се в "смешка", която вместо да си оправи собствения двор, гледа из дворовете в махлата и дава безценни съвети, които никой не й търси и които самата тя не спазва.
Стига сме се обяснявали кой къде свари за Втората световна война, Османската империя, Византия, комунизма и прочие. Ето и други възможни обяснения - Бил Клинтън и саксофона, Моника Люински(как не я е срам да е дебела), китайците и Мао Дзе Дун, арабите, хомосексуалистите, феминистките, спинозните, бездомните кучета, интелектуалците, чалгаджиите, психиатрите, свещениците, французите (милите - тях ги интересува повече да продължават да цицат от иракския петрол, отколкото опожарената библиотека в Багдад . Ако съм пропуснала някой, да не се сърди, не е било нарочно
Имам и аз питане - на нашия полуостров определено се избивахме тия две десетилетия, а Европа питаше ли се аджеба на токчета ли да ходят жените или с джапанки през зимата? Ма нали е антивоенна организация, за нея войни няма, тя обяснява на сърбите и на босненците за хуманизма и европейската цивилизация, докато знаците на тая цивилизация се унищожават пред очите й.
Правилно - всички пътища са позволени, включително военни? - нека да се сритат със САЩ, ние можем да им покажем, специалисти сме по междусъюзнически сритвания

Sуbil Ramkin
щастлив заплес

#477672 - 18.10.2004 14:05 [Re: ???]

Цитат:

Забелязвам, че споря с теории и с исторически справки и впечатления от екскурзии.

лично аз впечатления от екскурзии не съм споделяла
з теб - не знам
аз споделям наученето в учене в държава от ЕС, където ми е перподавана именно история на ЕС
за другите - не знам

Цитат:

Мислех, че по-важно е да преценим проблемите около България в ЕС и членството на Турция по какъв начин би засегнало България, а то било за ЕС и Турция в ЕС и плана Маршал

ами темата се нарича:
Цитат:

не знам твоите наблюдения какви са

моите вече относно твоите постинги са, че четеш написаното от другите отгоре-отгоре, хващаш се за някоя дума, вадиш я от контекста и даваш абсолятно невярно тълкуване.

къде съм писала, че България се е превърнала в "смешка"?
извинявай..

ако това е начинът ти на излагане на мнение...по-добре да си бъбря с радиото

а това, че планът Маршал скапва икономиките на европейските държави и в момента..си е факт.

--------------------

???
Нерегистриран

#477733 - 18.10.2004 14:28 [Re: Sуbil Ramkin]

Повод за "екскурзията" беше миналото свидетелско време на "казваха ни", останах с впечатление, че ти си видяла "Свети Стефан". Аз споделям пък впечатления от Турция и от Брюксел.
"Смешка" не е твой цитат - кавичките в българския език се ползват за различни неща (не те цитирах).
Не мога да ти влезна в главата, чета написаното и тълкувам, ако не съм права - съгласна.
Към въпроса за Турция в ЕС в български форум, аз гледам не като на желание за дискусия по въпроса "дали да осветлим европейците за цивилизационните различия между ЕС и Турция или да си затраем"...

Както и да е, за Турция може би има още поне десет години и да се молим да не стане нещо извънредно, за да не я приемат на пожар; и в същото време да не ги обезкуражават, защото ще ни създадат проблеми.
А дали в България трябва да има референдум - да, трябва, ако България е пълноправен член на ЕС тогава и ако преценим, че има достатъчно добре развито гражданско общество (защото ако не е така, референдумът може да бъде нещо много опасно).

no fog - JUDGE MAN
JUDGE MAN
*

Регистриран: 06.09.2004
От: IRON MAIDEN
    #477761 - 18.10.2004 14:45 [Re: Raistlin]

Цитат:

Не!

--------------------
Простотия до шия такова е обществото
духовнно бедно заядливо и бледно.
Болест безкрайна , диагноза трайна.
НЕТ ДИВОТИЯТА,
дрога за простотията.

no fog - JUDGE MAN
JUDGE MAN
*

Регистриран: 06.09.2004
От: IRON MAIDEN
    #477764 - 18.10.2004 14:46 [Re: Bezprqkoren] Прикрепен файл (213 тегления)

Цитат:

Да

Не бе !

--------------------
Простотия до шия такова е обществото
духовнно бедно заядливо и бледно.
Болест безкрайна , диагноза трайна.
НЕТ ДИВОТИЯТА,
дрога за простотията.

Sуbil Ramkin
щастлив заплес

#477816 - 18.10.2004 15:08 [Re: ???]

Цитат:

Повод за "екскурзията" беше миналото свидетелско време на "казваха ни", останах с впечатление, че ти си видяла "Свети Стефан".

разбирам
пишеш от позицията на специалист по корозия на металите, направил не една експертизи на състоянието на Св. Стефан.

ами - поклон!

--------------------

???
Нерегистриран

#477827 - 18.10.2004 15:14 [Re: Sуbil Ramkin]

Да, чаках да се стигне до лично задълбаване, мерси.
Не по мое желание имам известна представа за положението около българската църковна общност в Истанбул и състоянието на храмовете ни там - изключително е неприятно.

Sуbil Ramkin
щастлив заплес

#477834 - 18.10.2004 15:19 [Re: ???]

ами...разкажи
ако искаш

на мен ще ми е интересно
сериозно

колкото до личното задълбаване - когато настояваш за такова, не се чуди, че го получаваш.

--------------------

Tirtirlin

#477854 - 18.10.2004 15:31 [Re: Sуbil Ramkin]

Цитат:

разбирам
пишеш от позицията на специалист по корозия на металите, направил не една експертизи на състоянието на Св. Стефан.

ами - поклон!

Между другато наистина ми стана интересно дали Айфеловата кула и нашата желязна църква имат най простата анодна защита вградена в повечето бойлери.Дали е възможно да се намали корозията по този начин на голямо съоръжение.Има една нова технология за студено поцинковане ,а цинкът.............
Абе колко са дебели гредите? Как така ще изгние ? Има ли проект за "саниране"
Песъкоструйна обработка ,смяна на нитовете и студен цинк -бас фащам че нищо друго не може да се измисли.Кой е собственик,Патриаршията ?

един Българин
обикновен

Регистриран: 15.02.2004
От: България
    #478446 - 18.10.2004 21:28 [Re: Raistlin]

Да, може да се допусне Турция за член на ЕС, но това би било добре да стане, САМО след като такива станат Япония, Китай, Австралия и Мадагаскар! Все пак и те са географски почти толкова в Европа, колкото и Турция..

А европейците засега само губят от липсата на такъв производител на стоки-оргиналдъ, като Турция

--------------------
Истината има това качество да бъде винаги сурова. Може и да не е най-доброто, което ти се иска да чуеш. Но тя си е истина.

Уважаеми Българи, пишете на КИРИЛИЦА!

Вон
подвижен в подвижното

Регистриран: 12.01.2004
От: Sofia
    #480688 - 20.10.2004 14:16 [Re: Raistlin]

Турция не би следвало да бъде обвързвана с Европа. Не просто поради културни и исторически стереотипи, а поради икономически фактори. Турция е огромна...и в географски и в демографски аспект! Как ще се определят субсидиите, които следва да бъдат отпускани на Турция за земеделие, при положение, че такъв проблем вече съществува с Полша - далеч по-малка географски и демографски!? Как ще се справят с поголовната бедност в Турция, с огромния брой нискоквалифицирани хора...как да стане при положение, че 2 000 000 турски гастербайтери тежат неимоверно на германската икономика! А когато бройката стане 60 милиона!? Да не би някой да си мисли, че ако Турция стане страна членка турците ще си останат там?...
Надявам се да бъда правилно разбран...не страдам от някакви исторически стереотипи, които да ми замъгляват преценката! Но съгласете се, че примерно 1 000 000 нискоквалифицирани българи са капка в морето в сравнение с десетките милиони, които следва да се влеят в системата! ЕС повече ще загуби отколкото ще спечели от членството на Турция! Ще възникнат проблеми по отношение на дефинирането на водещите страни в ЕС...Турция може да съперничи на Франция, Германия, Великобритания и Италия поради огромния си човешки потенциал. Ще се карат докато се сбият.
Но!!!...Ако разглеждаме понятието "цивилизационната принадлежност" в смисъла на Хънтингтън (Сблъсъкът на цивилизациите), то би следвало да разграничим и повечето източно-европейски страни от Европа в този и вид.

--------------------
Ако се разглежда със страстно око, действителността става приказна...
Ван Гог

omeg@
ж.р.

Регистриран: 20.08.2002
    #481402 - 21.10.2004 01:42 [Re: Вон]

Цитат:

2 000 000 турски гастербайтери тежат неимоверно на германската икономика

гастарбайтерите крепят сега и са бъдещата надежда за спасяване на пенсионната система на Германия, което е и една от причините изобщо въпроса(Турция в ЕС) да бъде поставен на масата ... останалите причини са все от тоя род, противно на мнението ти
Цитат:

Турция не би следвало да бъде обвързвана с Европа. Не просто поради културни и исторически стереотипи, а поради икономически фактори.

точно икономическите фактори са водещи

Германеца нямат проблем с бачкащия, плащащ данъци, създаващия себеподобни гастарбайтер.

Проблем с турчина в Германия има сърбина в Германия
замислящо си е

За ЕС Турция е достатъчно далечко - има мегдан и за законови и за чисто териториални бариери ... някъде помежду им.

На мене ми е много по интересен въпроса: ще ли(кога и как) влезне Сърбия в ЕС ?

извинявам се на автора ... но когато като българи говорим за ЕС, и да гледаме натам е хубаво и погледа оттам минава ... все там(Сърбия) се е цепила Европа досега

Вон
подвижен в подвижното

#482501 - 21.10.2004 17:35 [Re: omeg@]

Точно икономическите фактори са важни...
Струва си човек да се замисли над този въпрос...
Как точно турските гастербайтери подпомагат немската икономика? Безпорно немските бизнесмени са доволни от наличието на евтина работна ръка...но в Германия има 8 милиона безработни!!! Повече евтина работна ръка означава повече приходи за биснеса...но и влошаване на социалната атмосфера в страната - домакин. Едва ли немския програмист е доволен от това, че е разменен за български тъй като българина иска по-малко. Не случайно емиграцията е очертана като един от основните проблеми на разширението. А ако бъде позволено свободното движение на турски граждани в ЕС...това ще бъде легална емиграция с тежки последици за гражданите на страните-домакини...включително и за България.

--------------------
Ван Гог

omeg@
ж.р.

#485050 - 23.10.2004 18:24 [Re: Вон]

Дали да не си изясним първо понятията:
какво разбираш под "гастарбайртер", някак оставам с впечатление че визираш "работещ на черно", което е по-скоро равно на "нелегално пребиваващ" ... или греша?

Вон
подвижен в подвижното

#485059 - 23.10.2004 18:35 [Re: omeg@]

Нямам предвид "човек работещ на черно" макар и голяма част от тях да са точно в тази сфера на икономиката. Като казвам, че не са полезни за икономиката, имам предвид точно същия случай както и с американската икономика и принципа на изнесеното производство. Естествено е да се строи завод на Майкрософт в Китай при положение, че там разходите за заплати ще са поне наполовина на тези, ако завода бе в САЩ. Това значи по-висок приход за компанията, но и лишаване на американските квалифицирани безработни от шанс за работа...следва влошаване на социалната среда. Същия принцип е и в Германия с тази разлика, че работниците отиват там, а не се изнася производството.
Имам предвид "легално работеща евтина ръка"!

--------------------
Ван Гог

omeg@
ж.р.

#485072 - 23.10.2004 18:45 [Re: Вон]

Ти чуваш ли се?

"голяма част" от 2 000 000 колко е?

И каква е тая икономическа сфера дето споменаваш
Цитат:

Нямам предвид "човек работещ на черно" макар и голяма част от тях да са точно в тази сфера на икономиката

ама вади пръстите от контакта като говориш де

От каква позиция говориш изобщо ... аз живея в Австрия, на границата с Германия, наблюденията ми са съвсем съвсем ежедневни - не от книга, не от доклад, не от ТВ или вестник.

Редактирано от omeg@ (23.10.2004 18:50)

Вон
подвижен в подвижното

#485595 - 24.10.2004 11:55 [Re: omeg@]

Обясних какво разбирам под гастарбайтер приятелю. За икономическата сфера...наивно предположих, че ще извлечеш това, което имам предвид от контекста но уви...сгрешил съм.

Говоря от позицията на студент по Европеистика, на който всекидневно му набиват в тъпата главица що е то ЕС, ква му е идеята и кви са му проблемите. Ти продължавай да гледаш през прозореца на север,а аз смятам да се осланям на актуални икон. и соц. изследвания.
Ето ти малко емпиризъм щом настояваш!
Имам приятел, който бе в Хамбург това лято да работи като дюнерджия! Разказа ми, че застреляли някакъв пред метро-станцията, и всичкия персонал в заведенията наоколо се изпарил щото ако полицията ги фане за свидетели ще разберат какъв им статуса и ще ги изхвърлят от страната. Приятелят ми е български-турчин, а всичко останало било турци и кюрди. Ех...мързи ме...със здраве!

--------------------
Ван Гог

Raistlin
malignant

#485768 - 24.10.2004 16:58 [Re: omeg@]

Разбирам че за всички ни тук темата е важна, но нека не използваме емоционални аргументи при доказване на тезите си. Когато смятате, че опонента ви греши, докажете го с факти. За мен поне членството на Турция в ЕС е преди всичко икономически проблем, не културологичен. Има аргументи и в двете посоки: англичаните например са изключително активни при лобирането в полза на Турция, американците също оказват натиск върху ЕС по този въпрос, Ферхойген и Йошката Фишер явно също са продали на турската кауза. П повечето дискусии по този въпрос поддържниците на идеята, че Търция трябва да буде допусната в ЕС щедро използват икономертични данни в полза на това твърдение. Ако ви интересува: Yes to Turkey се казва сайта, хипер връзката не си спомням как беше. Та там например изтъкват, че в Турция хората под прага на бедността са по-малъл процент от цялото население спрямо държави като САЩ, Великобритания и Франция. Като довод звучи добре, но никой не си прави труда да изтъкне факта за съществената разлика между средното равнище на доходите (спрямо които се измерва прага на бедността)във въпросните страни. Такива са и повечето аргументи в полза на Турция. Това доколко допринасят емихрантите за икономиката на страната приемник е друга тема. В контекста на горния спор, нека попитам: защо страна като Великобритания, която смята че плюсовете от достъпа на евтината турска работна ръка до пазара на ЕС са толкова много, не свали ограниченията върху движежеието на този фактор на производството едностранно?Т.е. да влизат турски работници наравно с работниците от ЕС, поляци например?Знаете че се третират преференциално, което ще доведе до това че доста българи ще бъдат принудени да се завърнат.

--------------------

Шехерезада
Anima

#486220 - 25.10.2004 04:36 [Re: Raistlin]

Цитат:

Ферхойген и Йошката Фишер явно също са продали на турската кауза

Какво значи "също са се продали"?

От всичко прочетено до тук виждам само икономически доводи, които се навират в очите на всички... пагубно, според мен мислене. /мое мнение, извода си го направих от прочетеното тук/ Най-вече разбрах накъде върви света и с какво тъпчат главите на младите в университетите и престижните колежи. Единствено разчитам, че някои от тях и мислят, освен да учат и то с главите си.

Останалите приличат на жени, които ще си избират жених и му гледат в кесията основно!

Е, да но господа икономисти ... не сте ли чули значението на думата "съдба". Днес богат - утре беден и обратното...

Ако сметките са толкова тънки на ЕС-то, къде ли сме тръгнали изобщо ... ? /риторичен въпрос, не искам да ми отговаряте/

Аз смятам, че ЕС направи грешка. И грешката беше, че след нас затвори за много дълъг период приемането на нови членки ...че остави Турция да чака най-дълго от всички членството си в съюза, защото кандидатурата й, ако не ме лъже паметта вече, е от самото основаване на съюза.

Онова, което се очертава да се случи в бъдеще така, като чета, слушам и гледам телевизии .. и си правя изводите ..
както е тръгнало арабите ще си направят най-после великия арабски съюз,
който отдавна лелеят, още повече, че останаха с един по-малко за лидерство в него. После ще поканят Турция да се присъедини към тях ... а после ... после ще ни стане ясно, ако го доживем.

Е, дано се окаже, че греша аз.

Имам какво още да критикувам, но млъквам. Някои хора се плашат от моята емоционалност! Стига ми, че дадох достатъчно поводи за размисъл.

Живота обаче не е писането на шестици и трупането на дипломи, държа това последно да го отбележа, но е най-важно, защото не видях грам съпричастност, състрадание или помисъл какво ще стане в бъдеще. Единствено виждам как хладнокръвно всеки си прави сметката без да го е еня от онова, което може да последва, но може и да не последва и на това разчитат всички, нали така, иначе как биха могли да остават хладнокръвни? Нямам друго обяснение.

--------------------
is to create it !

Raistlin
malignant

#486510 - 25.10.2004 11:24 [Re: Шехерезада]

Относно икономическите доводи: не беше ли ти точно тази, която се тревожеше, че работодателя ти дава малка заплата и неадекватна социална сигурност (прощавай за сложния термин - знам, че ти изглежда като интелектуален снобизъм всяко нещо което не разбираш) - та защо не се оплакваш от културна несъвместимост и емоциално несъответствие или каквото там те вълнува? Икономиката е наука за ежедневието - инструмент за вземане на рационални решения при разпределението на, по правило, оскъдни ресурси. Това че си получила неадекватно образование не е причина да осъждаш гледната ни точка. От друга страна като се замисля може би точно там е проблема. Арабите щели да си направят иконимическо обединение? Нямам спомен някой мой познат да си е купил ирански хладилник, маратонки от Саудитска Арабия или катарски компютър. Самата идея за това е комична. Твоята емоционалност сигурно е незаменима при избор на тапети и при изпълнението на сложни готварски рецепти, но при сериозни анализи определено не ти помага. Поводи за размисъл определено ми даваш: как един ден сериозни избори ще бъдат предоставени на политически неадекватни личности като теб.

--------------------

omeg@
ж.р.

#486513 - 25.10.2004 11:27 [Re: Вон]

Обясних какво разбирам под гастарбайтер приятелю.

има току под никчето ми едни буквички "ж.р."
на коскоджамити грамотен европеист да пояснявам що значат, на мене ми е неудобно - простовата жена съм, както вече поясних, и ще си сторя доброто да не коментирам обръщението ти

За икономическата сфера...наивно предположих, че ще извлечеш това, което имам предвид от контекста но уви...сгрешил съм.
сгрешил си да ме черпиш тъй с каквото ти попадне(празна кутишка с хартийки от иконбонбонки ми изглежда откъм мен погледнато - много нелюбезно), грешиш и като се самоупрекваш в наивност, тя глупостта не е грях

Говоря от позицията на студент по Европеистика, на който всекидневно му набиват в тъпата главица що е то ЕС, ква му е идеята и кви са му проблемите.
тук вероятно е смешното място, но ще се въздържа засега - твоя си работа какво става с твойта глава

Ти продължавай да гледаш през прозореца на север,
тук, и сега, и така, посоките няма да ти разяснявам и за в бъдеще надали ще го направя, дори под "прозорец" какво разбираш няма да питам

а аз смятам да се осланям на актуални икон. и соц. изследвания.
смятай лелин, смятай - може пък и да се научиш

Ето ти малко емпиризъм щом настояваш!
Имам приятел, който бе в Хамбург това лято да работи като дюнерджия! Разказа ми, че застреляли някакъв пред метро-станцията, и всичкия персонал в заведенията наоколо се изпарил щото ако полицията ги фане за свидетели ще разберат какъв им статуса и ще ги изхвърлят от страната. Приятелят ми е български-турчин, а всичко останало било турци и кюрди.
ами допусках и аз, че такива ужасии ти бръмчат из измъчената студентска главица и затова и предложих да изясним понятията, аз от доста отдавна не съм в Бг (и нещо в тази насока май споменах) и наистина мога само предполагам какво подразбира в Бг някой под "гастарбайтер", пък мога и да попитам, дори го правя ... и не от наивност, от вяра го правя, че и отговор адекватен може да получа (то май същото ) и че ми реагираш като ощипана кокона хич не ме впечатлява, наистина искам да знам и затова пак ще попитам: има ли такова понятие("гастарбайтер") в учебниците ви от една страна, и от друга - какво се разбира в говоримия жив български език под "гастарбайтер"?
не настоявам ти да ми отговаряш, явно че ти е трудно, но пък може някой друг тук да се смили и да поясни ... като на прост човек да ми обясни, пък аз в замяна се ангажирам повече да не пиша в тази тема и за евентуален отговор
предварително благодаря

Ех...мързи ме...със здраве

"мързела не мори, а мъчи" викаше баба ми, та и твойта няма да е лесна, ама твоя си работа
Жив и здрав!

omeg@
ж.р.

#486534 - 25.10.2004 11:38 [Re: Raistlin]

прав си - без емоции е по-добре,
но и да говорим на един език никак не е зле

предварително се извиних, та ако можеш не се връзвай - първа тема по този въпрос е, нормално е да е малко по-пенлива
хм, дали пък въпроса не е малко излишно силен
както и да е, спирам тук, пък ще опитам евентуално в друга тема пак, извини ме още веднъж

Raistlin
malignant

#487038 - 25.10.2004 15:48 [Re: omeg@]

o.k - благодаря ти за мнението. Не се връзвам, просто от лични нападки няма сми. Пък за пенявенето - нямам нищо против
Кажи, какво е мнението на познатите ти там за евентуалното членство на Турция в ЕС?

--------------------

Вон
подвижен в подвижното

#487083 - 25.10.2004 16:02 [Re: omeg@]

Напоения Ви с ирония монолог ни най-малко не ме развалнува. Но смятам да Ви удостоя с отговор. По отношение на тъй неразконцентрирания ми поглед...двете буквички "ж.р" не са толкова големи нито във физическия, нито в семантичния смисъл на думата, че да ми се разступти сърцето и да внимавам повече с клавишите. Подкрепям еманципацията на жените, но в случая ни най-малко не ме интересува дали човекът с който обсъждам нещо е жена или мъж. Това не е форум "запознанства". Тази Ви забележка ще я приема като дребнава проява на злоба!
По отношение на останолото...
Гледайки избирателно бих могъл от всяка Ваша дума да превърна виц, като просто изкривя вложения смисъл и употребя сарказма като инструмент. Благодаря Ви, че толкова сте се старали да нараните крехката ми душевност, използвайки този доказал ефективността си метод. Както е казал поета - "Лошо, но все пак отношение"!
Не знайно защо изневерихте най-безмилостно на себе си. Досега аргументите бяха основна съставка (визирам предишните мнения), а днес видях съвсем различен стил. Знам...принципи и стереотипи се сменят с оглед на ситуацията, но не вярвах, че конкретната такава може да Ви затрудни до степен, в която празните приказки и леки закачки да са ключови при оформяне на монолога.
Тук в "БГ" останахме глупави студентчета със затормозени главички. Какъв смисъл влагаде в "главички"!? Но да не издребнявам.
"...аз от доста отдавна не съм в Бг (и нещо в тази насока май споменах) и наистина мога само предполагам какво подразбира в Бг някой под "гастарбайтер..."
Простете некомпетентността на собствения си народ и потресаващата глупост що се рее! След като Вие (живеещите в Австрия) сте каймакът на обществото, ние като загорялото по тенджерата ще си останем тук да нищим понятията и посоките, па току виж Ви достигнем интелектуално.
Сега Ви моля да забравите думите по-горе изречени под въздействието на емоции! Явно това Ви бе целта...поздравления! Успяхте да накарате измъчената ми студентска главица да беснее...дано не ми излезе тумор от удара, който ми нанесохте! Със здраве...

--------------------
Ван Гог

Шехерезада
Anima

#492187 - 28.10.2004 23:57 [Re: Raistlin]

Цитат:

Относно икономическите доводи: не беше ли ти точно тази, която се тревожеше, че работодателя ти дава малка заплата и неадекватна социална сигурност (прощавай за сложния термин - знам, че ти изглежда като интелектуален снобизъм всяко нещо което не разбираш) - та защо не се оплакваш от културна несъвместимост и емоциално несъответствие или каквото там те вълнува? Икономиката е наука за ежедневието - инструмент за вземане на рационални решения при разпределението на, по правило, оскъдни ресурси. Това че си получила неадекватно образование не е причина да осъждаш гледната ни точка. От друга страна като се замисля може би точно там е проблема. Арабите щели да си направят иконимическо обединение? Нямам спомен някой мой познат да си е купил ирански хладилник, маратонки от Саудитска Арабия или катарски компютър. Самата идея за това е комична. Твоята емоционалност сигурно е незаменима при избор на тапети и при изпълнението на сложни готварски рецепти, но при сериозни анализи определено не ти помага. Поводи за размисъл определено ми даваш: как един ден сериозни избори ще бъдат предоставени на политически неадекватни личности като теб.

А бензин сипваш ли си в колата, преди да тръгнеш за работа?
Аз пък се мая до къде ще стигне света, ако такъв "кон с кепеници" седне да прави политика. Ти въобще арабски въпроси, политика, нрави и обичаи учил ли си, чел ли си.
А в арабския свят да си живял поне няколко годинки?

И си седнал да страдаш за моята "неграмотност"
О, блажени са вярващите! Бих казала вярващия в собственото си величие и грамотност.

Много си заблуден момче, ама много
Ще си спомниш един ден за този разговор, но съм сигурна с горчив спомен. Дано съм жива да ме намериш и да ми се извиниш, защото човек като остане без доводи - напада и плюе събеседника си с обиди. БЛАГОДАРЯ за обидите, те са камъни само по твоята глава. И са въздух под налягане, когато аргументите са изчерпани и с нищо не можеш да ми опонираш. Просто е лесно да се каже, че съм емоционална, че съм неграмотна, че съм ... не нам си ква си? Това вече ми говори достатъчно за твоята интелигетност и нивото ти на развитие.

--------------------
is to create it !

Raistlin
malignant

#492398 - 29.10.2004 10:10 [Re: Шехерезада]

Шехерзада, напиши ми ако искаш бележка - престани да задръстваш форума с комплексарски коментари. Нямам за цел да ти доказвам нищо - аз където трябва съм се доказал, вкл. и на международно равнище. Работя именно в сферата на това за което говорим, и по арабски държави съм походил - вероятно за разлика от теб. Ти си явно тая дето си гради светогледа от женски списания и приказки от 1001 нощ.
приложи собствените си аргументи(истински въздух под налягане) срещу себе си - къде са твоите аргументи?Питах те за нещо конкретно: какъв най-обикновен потребителски продукт си си купувала напоследък (поне това трябва да знаеш), произведен в т.нар. арабска държава?Нали ще си правят икономически блок подобно на ЕС, все нещо освен петрол(и плетени кошници) трябва да произвеждат? Аз доводи в подкрепа на моята теза мога да вадя цял ден, ама ти след като и на такива простички неща реагираш така, съмнявам се, че може да се получи градивна дискусия.Единствения повод да те намеря би бил за да се посмея от сърце. Остани си неадекватна.

--------------------

Редактирано от Raistlin (29.10.2004 15:16)

Sуbil Ramkin
щастлив заплес

#492814 - 29.10.2004 14:09 [Re: Raistlin]

Приятелю, извинявай...темата си е твоя, но...тук сме си казали с регистрацията си, че ще спазваме някакъв добър тон в разговорите по между си.

Малко толерантност към чуждото мнение и малко подбиране на речника няма да навреди никому...така си мисля аз.

кротко с епитетите

--------------------

Raistlin
malignant

#492912 - 29.10.2004 14:53 [Re: Sуbil Ramkin]

Съгласен съм. Моля за извинение. Но все пак, не смяташ ли че не съм единствения който се отклонява от добрия тон?

--------------------

Sуbil Ramkin
щастлив заплес

#492931 - 29.10.2004 15:05 [Re: Raistlin]

не си единственият, естествено
и с постинга си към теб не оневинявам всички останали

извинявай, че към теб го насочих.

опс!
и се радвам на присъствието ти във форума

--------------------

Raistlin
malignant

#492948 - 29.10.2004 15:14 [Re: Sуbil Ramkin]

Благодаря. Очаквам нови теми от теб

--------------------

Шехерезада
Anima

#493170 - 29.10.2004 18:08 [Re: Raistlin]

Цитат:

Шехерзада, напиши ми ако искаш бележка - престани да задръстваш форума с комплексарски коментари. Нямам за цел да ти доказвам нищо - аз където трябва съм се доказал, вкл. и на международно равнище. Работя именно в сферата на това за което говорим, и по арабски държави съм походил - вероятно за разлика от теб. Ти си явно тая дето си гради светогледа от женски списания и приказки от 1001 нощ.
приложи собствените си аргументи(истински въздух под налягане) срещу себе си - къде са твоите аргументи?Питах те за нещо конкретно: какъв най-обикновен потребителски продукт си си купувала напоследък (поне това трябва да знаеш), произведен в т.нар. арабска държава?Нали ще си правят икономически блок подобно на ЕС, все нещо освен петрол(и плетени кошници) трябва да произвеждат? Аз доводи в подкрепа на моята теза мога да вадя цял ден, ама ти след като и на такива простички неща реагираш така, съмнявам се, че може да се получи градивна дискусия.Единствения повод да те намеря би бил за да се посмея от сърце. Остани си неадекватна.

1. Кой ти говори за икономически блок????
2. Когато казвам нещо, не си прави изводите, че гледам само от моята камбанария.

Направи няколко много погрешни извода.
1. Когато визирах, някъде по мненията си, че съм за влизането ни в Евросъюза и казах защо не визирах собствената си камбанария, нито това, което пише в статистиката /защото рядко е точно/ а визирах онова, което виждам в живота около себе си - реалността.
2. За твое сведение в арабския свят съм живяла 3 години и 8 месеца
3. Не мога да разбера, как реши, че някой може да е толкова тесногръд и да изказва мнение от позиция само на едно виждане - собственото?
4. Имам поглед върху много повече сфери от живота, върху които ти имаш поглед.
5. Радвам се, че си професионално реализиран човек, но ме плаши това, че гледаш само от един фокус на света. Той не е това, което в учебниците пише.
6. Ако си бил в арабския свят, то това навярно е било само за няколко дни, иначе би разбрал за какво точно ти говоря и какво точно имам предвид.

--------------------
is to create it !

Raistlin
malignant

#493711 - 30.10.2004 13:05 [Re: Шехерезада]

1. Точно ти беше тази която написа в предишен постинг

"...
както е тръгнало арабите ще си направят най-после великия арабски съюз,
който отдавна лелеят, още повече, че останаха с един по-малко за лидерство в него. После ще поканят Турция да се присъедини към тях ... а после ... после ще ни стане ясно, ако го доживем."

Или си имала пред вид друг вид "съюз"? Много нещо е изписано за мечтания съюз на 'всички араби'. Съжелявам че ще се отклоня за пореден път от темата, но в интерес на спора.. Та те го лелеят това от повече от век. Особенно силна е била идеята по време на деколонизацията. Познавах няколко видни дейци на алжирското освободително движение, бяха приятели на моето семейство, та от тях много съм слушал. По същество си бяха социалистически утопии за регионално самоуправление под шапката на една власт, взимаща решения на принципа на Общото събрание на ООН. Нямаха никаква визия за това как да се реализира,а исега нямат. Египет (с двата милиарда долара американска помощ на година)винаги се е стремял към подобно нещо - водеща роля в един пан-арабски съюз, същото е при саудитска арабия с крехкия и политически режим. От друга страна, както поне претендираш да знаеш, мечтата за европейски съюз датира от няколко века, идей за политическо обединение колкото си искаш, Наполеон почти е обединил континента под една шапка - своята, но след това всичко бързо се е разпаднало защото е нямало спойка. Единните закони не са достатъчни. Едва след Втрата Световна война еврпейските държави са поели по дългия път на интеграцията. Първата стъпка е било наддържавно регулиране на производството и търговията с въглища и стомана, както знаете ( за сравнение арабите все още се карат в ОПЕК за производствените си квоти ), а оттогава насам пътя е далеч по сложен и предимно икономически по характер. Едва през последните двайсет години, брокрацията на ЕС (или както беше известен допреди известно време - Европейска Икономическа Общност)започна на придава на интеграцията политическо и , хм, културно звучене. Та всичко това го изписвам, за да обясня защо смятам, че арабските държави не могат да направят дори бледо подобие на ЕС. Индонезйския премиер Махатир Мохамад пък беше автор на доста добре издържана концепция за Азиатски Съюз, по подобие на ЕС, И въпреки продължилите цяло десетилетие усилия нямаше никакъв резултат. Всичко това ме кара да смятам, че ЕС е уникален европейски продукт, в който не трябва да се добавят примеси, защото ще престане да действа, а това не е в наш интерес. Дори с помощта на ЕС, ако всичко се развива добре, гражданите ба РБ ще заживеят със стандарта на "европейци" едва след 60 години. Ако Турция влезе в ЕС след 20 години, този срок ще се разтегли във времето.

Шехерзада, няма да споря с теб в какви сфери на живота имаш поглед(явно не са сфери в който имам интерес да опознавам
), и се радвам, че не зависиш от учебниците с фалшивите им знания.Уважавам не-комформизма. Арабския свят не познавам на битово равнище със сигурност. Достатъчно ми беше да видя как "принцове"(там изобилстват) и университетски преподаватели гребат с шепи от общата трапеза пилаф или както там му викат седнали на пода, а жените се прокрадват като сенки в ъглите. Всичкия лукс който съм видял (в арабска държава спах в единствения хотел със 7 звезди който съм виждал)и екзотиката и хубавите пътища само затвърдиха мнението ми, че това е един чужд свят с красиво лустро и много проблеми - повече от нашите. Всеки досег с него ме кара да се чувствам повече европеец, отколкото се чувствам в Париж примерно.
Колкото до твоята камбанария, изглежда ми доста тясна и самотна. Като минаре.

--------------------

Редактирано от Raistlin (30.10.2004 13:07)

omeg@
ж.р.

#493738 - 30.10.2004 13:41 [Re: Вон]

Пак си изневерявам - нали съм жена, отива ми може би , за да ти кажа:
Не се сърди човече
и
Не съм съгласна да забравяме каквото и да било - ще си го запомним и двамата, и ще си го знаем, и като пак се видим ... ще си го покажем

Ти предполагам ще внимаваш да не предизвикваш склонното ми към инфаркт сърце, аз ще внимавам със предразположеността ти към ракови щуротии, пък били те и лелки от зодия рак - за вниманието, мерси, и хайде да се целуваме на друго място

omeg@
ж.р.

#493770 - 30.10.2004 14:03 [Re: Raistlin]

Цитат:

Кажи, какво е мнението на познатите ти там

Не се говори за това много - поне обикновените хора по принцип малко говорят и рядко взимат отношение по хвърчащи още предмети ... такъв тип са си - не им е "в кръвта" политиката и не бързат с думите, внимават

При последните избори за местна власт имаше политици, с предизборна платформа в смисъл: изберете ме, аз няма да допусна Турция в Европа - "за всеки влак си имало пътници"

Надали случайно хората са сдържани ... все още се преживява въвеждането на €, ЕС също е своеобразен шок за тукашните ... чужденците бяха тема преди 10-15 години и предмет на занимание през тези години.

Наистина са много теми и май опитвам милион неща едновременно да кажа.

Наслука на форума

Шехерезада
Anima

#494462 - 31.10.2004 04:25 [Re: Raistlin]

Естествено, по лесно е да ме наплюеш, отколкото да проумееш, че ти говоря за бъдещо разделение на света,което се очертава, този път на верска и етническа основа. И подчертаването на христянския принцип на обединение на ЕС, ми говори, че събитията течащи в Ирак рефлектират и то силно именно със слагането на ударението върху христянски.

Щях да съм ти благодарна, ако беше си вдигнал носа от икономическите причини залегнали в основата на създаването на този съюз /Евро - Долар и разбираш за какво ти говоря/. Онава, което се опитвах да кажа е, че света е изправен пред ново разделение, което е много опасно, защото е на верска и ентическа основа, и ако нашите погледи нищо не дразни, то отвън избождаме очите с тези декларации. Как можаха точно това да подчертаят в новата конституция! Пагубно и недалновидно.

Достатъчно ми падна в очите с тези изказвания за "камбанарии", "минарета" и прочие. Размисли ...неуважение и подценяване, концентриране не върху това, към което насочвам вниманието.

Твоите разсъждения до тук ми приличат на онази прослувута щраусова поза в пустинята, която е известна на всички. Когато разговарям държа да ми следят мисълта и да я схващат правилно. Ако камбанарията ти беше достатъчно висока, то щеше да разбереш, че нямам нужда от твоите характеристики относно собствената ми особа, но благодаря и за тях, те ми помогнаха да разбера какъв си. Няма да коментирам, под достойнството ми е.

--------------------
is to create it !

Raistlin
malignant

#494649 - 31.10.2004 14:08 [Re: Шехерезада]

Ей, това наистина е иновативно - бъдещото разделение на света на верска основа!!!Защо не напишеш книга? Чакай, знам защо - защото тая идея Хънтингтън я разнищи преди 15 години, и оттогава търпи доста критики. Или говориш за "края на историята"? Така наречените ти идеи са чисто плагиатство, при това неосмислено. За такива псевдо-открития пиша на студентите двойки. Като разговаряш държиш да ти следят и разбират мисълта? Не мисля че някой, вкл. и ти самата, е способен да се оправи в кашата на твойте "пронокновения". Сигурно много шашкаш продавачките в плод и зеленчука с подобни разсъждения, но не се обиждай когато някой подложи на съмнение откритията ти, защото повярвай ми, звучат изключително незряло и некомпетентно. Света е разделен отдавна, но и не очаквам да разбереш как е станало. Това, че на някой "отвън"не му харесва европейския модел, който по подразбиране е християнски, е разбираемо. Но чувствата са споделени и реципрочни - и аз не харесвам техния, и славаБогу не съм сам. Аз лично се гордея с нашите момчета в Ирак и смятам че малко патриотизъм не би бил излишен. Или смяташ че те (ония "другите" с чалмите) биха били по-толерантни ако бяха в позиция на по-силния? О, sancta simplicitas!!!
Защо вместо Шехерзада не се кръстиш "шахидка" - по-ще ти отива?

--------------------

Редактирано от Raistlin (31.10.2004 14:09)

Шехерезада
Anima

#496479 - 02.11.2004 00:05 [Re: Raistlin]

Чечня - Турция - Ирак

Още не си узрял, за да следиш мисълта ми.

Догодина по това време ще се върна да проверя
до къде си я проследил.

--------------------
is to create it !

Raistlin
malignant

#496712 - 02.11.2004 10:14 [Re: Шехерезада]

Точно така - именно поради тази връзка Турция няма място в ЕС - тя принадлежи вгрупата на изброените. Това за появата ти чак догодина сигурно е облекчение за всички. А колкото до това кой колко е узрял...като те чета, почвам да разбирам теорията как някой хора влизат от юношеска инфантилност директно в старческа дименция.

--------------------

Шехерезада
Anima

#497215 - 02.11.2004 16:27 [Re: Raistlin]

Защо не се пробваш в дипломацията - ще имаш пълен успех.

--------------------
is to create it !

един Българин
обикновен

#497672 - 02.11.2004 22:54 [Re: Raistlin]

Цитат:

Аз лично се гордея с нашите момчета в Ирак и смятам че малко патриотизъм не би бил излишен.

Ако смяташ, че да умираш за интересите на чужда държава или да си даваш гъза за пари, е патриотизъм, значи си болен.

Цитат:

Или смяташ че те (ония "другите" с чалмите) биха били по-толерантни ако бяха в позиция на по-силния? О, sancta simplicitas!!!

Това основателна причина ли е за агресия над суверенна държава?

Мястото на Турция не е в Европейския съюз, така както нашето не е в Азиатския.

--------------------
Истината има това качество да бъде винаги сурова. Може и да не е най-доброто, което ти се иска да чуеш. Но тя си е истина.

Raistlin
malignant

#497979 - 03.11.2004 10:14 [Re: един Българин]

Доколкото знам там всички са доброволци, така че защо не питаш тях? Да не би всички да не си жертваме здравето за пари? Интересите на чужда държава? Те са там защото американското правитество държи на тези неща повече от икономическия растеж и цвета на правитеството ни. Ако това е цената за благоразположението на американците, какво пък?За първи път от половин век и нашата армия да свърши нещо полезно, освен само да цица държавния бюджет. Факт е че нашите там се представят добре и затова се гордея с тях. Колкото до агресията, и аз не одобрявам тази война, но станалото-станало. Ако САЩ имаха малко по адекватна политика щяха да изберат държава като Либия - има си диктатор, спонсорира (и се гордее с това ) световния тероризъм от години, произвежда (и има данни за разлика от Ирак) биологично и химическо оръжие, малка е и може да се контролира, всички съседи я мразят - въобще идеална цел за агресия.
Но не подценявай подкрепата на САЩ - ако не беше тя, може би нямаше толкова гладко да вървим към ЕС (същото важи и за Турция), нито да сме в НАТО (за това дали това е добре може да спорим другаде).

--------------------

един Българин
обикновен

#499227 - 03.11.2004 22:54 [Re: Raistlin]

Цитат:

Доколкото знам там всички са доброволци, така че защо не питаш тях?

Питам теб, защото ти май го представяш като патриотизъм..

Цитат:

Да не би всички да не си жертваме здравето за пари

Ние може и да го правим, ама не за сметка на целия народ. Поне при мен не е така, не цицам от никого.

Цитат:

За първи път от половин век и нашата армия да свърши нещо полезно, освен само да цица държавния бюджет

Кое е това "полезното"?! Това, че станахме мишена на ислямистки изроди? Или това, че се изложихме пред цяла Европа? Дори и НАТО не признава тази терористична авантюра на Бушмена!
А това, за цицането?! Добре ли си? Кой според теб плати 500 милиона лева разходи за контингента ни? Кой? - Ще ти отговоря - БЮДЖЕТА! Т.е. ти и аз.

Цитат:

Факт е че нашите там се представят добре и затова се гордея с тях

Те въобще не се представят, защото там са бърсалки на американците. Бих се гордял с тях, ако се приберат незабавно у нас. Така ще спрат проливането на българска кръв за американски интереси.

Цитат:

Ако САЩ имаха малко по адекватна политика щяха да изберат държава като Либия - има си диктатор, спонсорира (и се гордее с това ) световния тероризъм от години, произвежда (и има данни за разлика от Ирак) биологично и химическо оръжие, малка е и може да се контролира, всички съседи я мразят - въобще идеална цел за агресия.

Не ми се щеше да ти го казвам, ама явно си болнав. Кои са УСА, че да решават проблемите на другите държави? Само не ми говори за правото на силния. Дори и да се съгласим на тази идиотщина, защо САЩ не решат проблема на Палестина? Защо не нападнат Саудитска Арабия? И там има диктатура!

Ще ме подсетиш ли каква е "подкрепата" на УСА за преговорите ни с ЕС? За Турция - да, макар че никой в Европа не се е впечатлил от Бушменската "подкрепа" за Турция, даже напротив.
А на кое казваш "гладко вървене" към ЕС?!

Изместихме темата. И така - защо Турция да влиза в ЕС? Какво е географското разположение на Турция? Как стои въпросът с правата на човека в бившата Османска империя?
И още нещо - ако, не дай Боже, Турция се присъедини към ЕС(а ние вече ще сме), дали според теб ще ни изплатят ДЕСЕТТЕ МИЛИАРДА ДОЛАРА, които ни дължат по силата на Ангорския договор?

Турция, Израел и Мадагаскар нямат място в ЕС.

--------------------

Raistlin
malignant

#500154 - 04.11.2004 14:55 [Re: един Българин]

В националния ни бюджет парите за армията поне до миналата година бяха на второ място - за какво е допринеска според теб армията ни? Създаде един буфер за излишната работна ръка в лицето на наборната военна служба и заетост в неразвитите региони, но не изпълнява друга функция, че да си струва този огромен разход. Единственото за което става армията ни е именно за това - да лее кръв за националните НИ интереси - а защо нашите интереси на места съвпадат с американските (само на места) нямам намерение да ти запълвам белите петна.
Колкото до Либия - предпочиташ да има ненормалници дето взривяват граждански самолети за да покажат неодобрението си към политиката на дадена държва ли? Живеем в Пакс Американа и докато не се издъни няма да осъзнаеш това. Направи една дискусия за това и ще бъда щастлив да те оборя - толкова е лесно, че чак не ми се занимава, а и не съм сигурен че фанатик като теб ще разбере.

--------------------

един Българин
обикновен

#500325 - 04.11.2004 16:32 [Re: Raistlin]

Цитат:

Единственото за което става армията ни е именно за това - да лее кръв за националните НИ интереси

Къде са ти аргументите в подкрепа на това твърдение? Какви интереси имаме в Ирак?

Цитат:

а защо нашите интереси на места съвпадат с американските (само на места) нямам намерение да ти запълвам белите петна.

Посочи ми един пункт поне, по който да има съвпадение на нашите интереси с американските. Нямам бели петна, за твое сведение.

Не си спомням да съм одобрявал Либия и нейната политика?!?!

Цитат:

Живеем в Пакс Американа и докато не се издъни няма да осъзнаеш това

Много добре съм го осъзнал. И не искам да бъде така. Аз лично се старая да не живея "в Пакс Американа", ако ме разбираш за какво точно ти говоря. Просто не споделям "ценностите", които се опитват да ми наложат някакви си политици-слуги на бизнеса и капитала.. Точно затова говоря тук, а и в други теми в този форум. Това, дали ще живеем "в Пакс Американа" зависи само и единствено от нас и от никой друг. За сведение - държави като Белгия, Австрия и други с мащаба на нашата, че и по-малки.

Защо ме наричаш фанатик? Затова, че съм против американската политика? Ти одобряваш ли я?

Нищо не казваш за Турция - какви са ти аргументите в подкрепа на членството й в един съюз, който е съставен от държави с коренно различна култура, развити са в много по-голяма степен и които са от друг континент?

--------------------

Raistlin
malignant

#500366 - 04.11.2004 17:01 [Re: един Българин]

Аргументите ми за това че армията не може и не изпълнява почти никаква полезна функция и че е съставена от некъдърници ли искаш или защо има смисъл да се подмазваме на американците кат леем кръв в Ирак? Те и двете са свързани.Честно казано иракската кауза на американците изобщо не ми е по-сърце, не смятам че трябва да са там, ама като сме заели тази надупена позиция спрямо тях ще вървим докрай - би било путешко да се измъкнем оттам ей-така.Държавите за които говориш са в ЕС, имат работеща икономика и стабилни международни позиции - все неща които България не притежава, та за това ни се налага да маневрираме така.Фанатик беше за цялостното отричане на всичко американско.
Не си разбрал - аз съм изцяло против членството на Турция в ЕС. Турция принадлежи на един друг свят и не трябва да и се позволява да размие европейската идентичност.

--------------------

Night Blooming Jasmine

Регистриран: 20.09.2000
От: чергарка
    #500391 - 04.11.2004 17:14 [Re: един Българин]

Цитат:

Аз лично се старая да не живея "в Пакс Американа", ако ме разбираш за какво точно ти говоря. Просто не споделям "ценностите", които се опитват да ми наложат някакви си политици-слуги на бизнеса и капитала.. Това, дали ще живеем "в Пакс Американа" зависи само и единствено от нас и от никой друг. За сведение - държави като Белгия, Австрия и други с мащаба на нашата, че и по-малки.

Malko utopichno mi se struva takova vijdane po vuprosa. Bulgaria e slaba i mnogo zavisima durjava, za syjalenie. Taka che bez syuznici ne stava. Az mislya, che za nas estestven syuznik vinagi e bila Germania (a sega EU). Veche vidyahme kakvo stava ako izberem za suyznik Rusia... Predpochitam da ne sme satelit na ruskaite interesi, gore-dolu vseki drug variant e po-izgoden za nas.

--------------------
Only dead fish go with the flow...

omeg@
ж.р.

#502408 - 05.11.2004 20:39 [Re: Raistlin]

Цитат:

аз съм изцяло против членството на Турция в ЕС. Турция принадлежи на един друг свят и не трябва да и се позволява да размие европейската идентичност

не се ли палиш излишно и много ... Турция е държава със сериозни вътрешни проблеми, евентуалното и "приемане" /ако изобщо/ е наистина бъдеща тема, поставянето и на масата сега по-скоро е отвличане на вниманието от ... кой знае какво, каквото "мътят" паралелно

Правителството на Европа се "държи" много подобно на бгправителство спрямо нормалния европеец - средния човек може да се справи с един или друг гастарбайтер или интегриран чужденец тук, и може да контролира отношенията си с него, но не знам как ще реагира ... когато ЕС трови земята му, въздуха му, пренебрегва волята и правата му

Едва тепърва ще чуваме и стонове като резултат от приемането на 10те тази пролет.

И като казваш "европейската идентичност" ... ами тя е доста поразмита вече си мисля, или пък криво те разбирам.

Вон
подвижен в подвижното

#502460 - 05.11.2004 22:06 [Re: omeg@]

ЕС ще трови земята,въздуха му,пренебрегва волята и правата му!?
Европа е единствения контенент на планената, където горите са повече от колкото преди сто години. Единствено Япония има по-високи екологични изисквания,що се отнася до промишленото замърсяване. Европа е най-чистия континент (като изключим част от Източна Европа) и единствено в Дубай е по-чисто от Брюксел. За екологията няма какво да ги упрекваме.
По въпроса за волята и правата пак не съм съгласен. Не смятам да се аргументирам. Просто прочети Европейската конституция. И макар да звучи невъзможно...дори и ти ще бъдеш чута ако решиш да се оплачеш.
Съвсем отделен въпрос е скритата дискриминация (злобния или пренебрежителен поглед към балканеца).

--------------------
Ван Гог

един Българин
обикновен

#502543 - 06.11.2004 00:11 [Re: Night Blooming Jasmine]

Цитат:

Veche vidyahme kakvo stava ako izberem za suyznik Rusia...

Бъркаш имената! Никога не сме били съюзник на Русия!
Правиш ли разлика между православна Русия и изкуственият(създаден от еврейски "комисари"), комунистически тумор СССР?
А сега виждаш ли какво става, ако изберем УСА за съюзник?

Цитат:

..gore-dolu vseki drug variant e po-izgoden za nas

Хм, значи според теб ние все пак трябва да сме нечий сателит, така ли? Откъде този комплекс?! Замисляла ли си се, че с този нихилизъм, от който ти и много други сте обзети, ще я докараме дотам, че всички ще започнат да ни възприемат като курвата на Европа? Точно по твоята логика през последните 15 години доста от продажните ни политичета-боклучета се опитват да ни направят сателит на кого ли не - САЩ, Турция.. И някои от тях сега са първи "радетели" за членството на Турция в ЕС! Само че не се сещат, че в ЕС могат да умрат от смях от просташките им напъни да се докарат пред Ердоган, Буш-мена и другите, на които "трябва да сме сателит".

--------------------

omeg@
ж.р.

#502552 - 06.11.2004 00:48 [Re: Вон]

Нали вече уточнихме, че Европейска конституция все още няма?
Къде и какво точно ме пращаш да чета?
Някак поуточнихме, че аз ще съм простата лелка, пък ти учтивия младеж ... а и се надявах да не последваш така примера на преподавателя си тук, дори съм склонна да ти съчувствам. Дано пак емоционално и аз реагирам

за правата и свободите:
пример1:
Байерн - светая светих на биопродуктите, екологично чисти, по суперхипермегатрадиционни рецептури и в тоя ред; враг нумер1(или там някъде) на генманипу... не мога и да я кажа думата докрай щото е грехота да се мисли дори за такава дума и такива понятия в такива райони - та по решение на намсикойси в Брюксел, за определени изследвания в областта на ген..тралала - се определя район ама бъш пък точно пък в Байерн - решение на ЕС

надявам се не само да не съм ти образувала главоболие, ами и да си вземеш нужното инфо от нескопосания лелкин пример тук ... за такива неща говоря, на кого ще се оплаче байернския селянин? на армейския поп? ... упс.стоп.изв.

и за свещената тиролска крава и още по-свещеното и мляко ме подсети ако искаш да ти разказвам

Night Blooming Jasmine

#503008 - 06.11.2004 18:20 [Re: един Българин]

Цитат:

Правиш ли разлика между православна Русия и изкуственият(създаден от еврейски "комисари"), комунистически тумор СССР?

kakvo da ti obyasnyavam, kato yavno niama da me razberesh...

Цитат:

Хм, значи според теб ние все пак трябва да сме нечий сателит, така ли? Откъде този комплекс?! Замисляла ли си се, че с този нихилизъм, от който ти и много други сте обзети, ще я докараме дотам, че всички ще започнат да ни възприемат като курвата на Европа?

Ne sum kazala podobno neshto. Molia te ne se zayajday, i vzemi da smenish "nichilizum" s druga duma, che taya dosta ya iztyrka ot upotreba. Vmesto da mi zadavash vyprosi, zashto ne vzemesh da napishesh niakoi otgovor, che da ti vidim mnenieto. Samo s provokatorski vuprosi razgovor ne stava.

--------------------

NQ3
фиксаЖ

Регистриран: 16.12.2004
От: Варна
    #561163 - 16.12.2004 12:52 [Re: Raistlin]

Мислите ли, че държава и правителствата й, които 90 години продължават да отричат факта, че политическа задача на таткото на "новата й и съвременна история" е било да бъдат изклани, разтерзани, изгорени и подложени на геноцид милион и половина от поданиците й поради едничкият факт, че са арменци (разбирай християни)...или гърци...или българи...имат място в Европа???
Зная, че звучи емоционално, но Европейския съюз не е въпрос единствено на икономическо обвързване и Турция не може да се мери с европейски аршин защото винаги ще е кръпка.

Преди 90 години Турция извършва престъпление като унищожава 1.5 невинни човешки същества. Не се съгласявайте с престъплението, което Европа би извършила, ако откаже да признае този факт и тази година...

Bye-bye
несъществуващ член

Регистриран: 25.07.2001
    #561749 - 16.12.2004 16:41 [Re: Raistlin]

Не успях да прочета всичко от началото до тука. Само видях че доста въпроси засягате, култура, манталитет, традиции, религия, история и пр. Моето скромно мнение е че Турция не би следвало да бъде член на ЕС по една (минимум една но тя е предостатъчна) причина - географски Турция не се намира в европейския континент освен една малка част от територията й.

Lothian
бракуван

Регистриран: 14.08.2003
От: looking for a sundown town
    #567424 - 20.12.2004 19:29 [Re: Таня]

ami dori i na teritorialnia princip, turcia ima samo malka chast ot teritoriata si v Evropa, a ako pochnem da raztiagame poniatiata to kade shte sprem, v Kitai?

--------------------
It is easy to take liberty for granted, when you have never had it taken from you. Dick Cheney

Lothian
бракуван

#567450 - 20.12.2004 19:58 [Re: Bye-bye]

:-)
Maya, ti si genii!
Za pisheshtite v temata - izchetoh ia s interes i se useshtam che v BG, kolkoto i umni hora da ima lipsva edna prosta kultura na spora.
SPored men Turcia niama mesto v EU imenno zaradi imeto mu. Ako go prenarekat Evro-Orientalskia Sauz ili Evro-Asiatskia sauz po moje no i togava tiahnoto priemane shte sazdade problemi. S 15% ot naselenieto i 2-3% ot dohodite Turcia shte e tejest a ne pridobivka.
A specialno za SHeherezada - kakav e smisala ot vsiakakvi vidove sauzi ako ne se preceniava polza i cena?

P.S. ne prochetoh dali i tuk nazi-rejima e opredelil kirilicata kato diktatura. AKo e taka - iazak ;-)

--------------------
It is easy to take liberty for granted, when you have never had it taken from you. Dick Cheney

Raistlin
malignant

#567952 - 21.12.2004 10:10 [Re: Lothian]

Съгласен съм с вас. За съжаление Брюксел отговори на въпроса доста категорично - въпреки "аварийните" клаузи, които позволяват спиране на преговорите - сещате се вероятно - със квалифицирано мнозинство на членките на Съюза, Турця има голяма вероя тност един ден да стане член на ЕС. Това което ни остава като последна надежда за спирането на Турция са националните референдуми. Чудех се дали да пусна нова тема, но няма да злоупотребявам с търпениетона модератора
Та така - трябва ли според вас да има референдуми в страните-членки на ЕС по въпроса за приемането на Турция?

--------------------

esad
любопитна

Регистриран: 01.11.2004
От: затрупана под снега до Варна
    #568048 - 21.12.2004 10:55 [Re: Raistlin]

Много объркана се чувствам от цялата тази логорея.Въпросът е не дали искаме Турция да стане,а дали смятаме,че трябва да стане ПЪЛНОПРАВЕН член на ЕС.Играта е започната от ЕС,ние само трябва да се съобразяваме с правилата.Има условия,които са еднакви за всички.Ако са изпълнени-защо да не стане?Ако спре да ги изпълнява-ще излезе(обратимост на решението за Турция).Това е прагматизъм.
А иначе,аз не искам Турция да е член на ЕС.И ако стане това да е само с Референдум.И безусловно да поеме задълженията си по Ангорския догвор.И да ги изпьлни.Иначе-без нея.

--------------------
Няма невъзможни неща,има неприятни решения!

Night Blooming Jasmine

#568717 - 21.12.2004 15:40 [Re: Raistlin]

Niama da se stigne do referendumi, t.k. tezi reshenia se vzemat ot Suveta na ministrite, sled predlojenie ot Komisiata i glasuvane v Evropeiskia Parlament. No si mislia, che v Evro peiskia Parlament preobladavashtata partia na christian- demokratite shte bude protiv podobno reshenie.

--------------------

Verdji
чудо

Регистриран: 17.11.2000
    #568740 - 21.12.2004 15:49 [Re: Raistlin]

Ако не е с нас, ще е против нас, при следващото преразпределение на силите и прегрупиране на верска основа.
Християнството срещу исляма - старата нова вражда, да не казвам война.

--------------------
"Най-същественото е невидимо за очите."

Lothian
бракуван

#568893 - 21.12.2004 17:12 [Re: Verdji]

ne e pravilno da se govori za Turcia kato za edno. Tam ima golemi razliki v nivoto na civilizacia mejdu razlichnite grupirovki - kurdi, seliani, grajdani, armia...
Ako ne e s nas, shte e protiv nas ama dori da e s nas pak moje da e protiv nas.

--------------------

friend

**

Регистриран: 10.04.2002
От: USA
    #569600 - 22.12.2004 04:57 [Re: Lothian]

Цитат:

Turcia shte e tejest a ne pridobivka.

Извинете ме, че измествам хубавата тема тук, но цитатът ме наведе на следният въпрос: С какво ще допренесе България на Европейският съюз, ако влезе в него?

--------------------
Winners Are Driven

A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

friend

**

Регистриран: 10.04.2002
От: USA
    #569603 - 22.12.2004 05:03 [Re: Verdji]

http://www.neweuropereview.com/Bulgarian/streusand-bulgarian.cfm

--------------------
Winners Are Driven

A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

Lothian
бракуван

#570283 - 22.12.2004 15:57 [Re: friend]

Bulgaria sashto shte e tejest otnachalo no shte dostavi na EU niskoplatena platforma za proisvodstvo, obrazovana rabotna masa i sravnitelno nisk risk. S drugi dumi nas mogat da ni pretopiat a TUrcia ot druga strana shte deistva kato rakovo obrazuvanie zashtoto skoro shte ima 20% ot naselenieto.
Погледнете kakvo se sluchi v bivshata Ugoslavia i shte razberete kakvo ochakva edna Evropa v koiato Turcia e chlen.

--------------------

NQ3
фиксаЖ

Регистриран: 16.12.2004
От: Варна
    #572463 - 24.12.2004 14:06 [Re: Raistlin]

Цитат:

Съгласен съм с вас. За съжаление Брюксел отговори на въпроса доста категорично - въпреки "аварийните" клаузи, които позволяват спиране на преговорите - сещате се вероятно - със квалифицирано мнозинство на членките на Съюза, Турця има голяма вероя тност един ден да стане член на ЕС. Това което ни остава като последна надежда за спирането на Турция са националните референдуми. Чудех се дали да пусна нова тема, но няма да злоупотребявам с търпениетона модератора
Та така - трябва ли според вас да има референдуми в страните-членки на ЕС по въпроса за приемането на Турция?

Само политолози и дипломати ли пишат в тази тема? Ни един форумец ли няма твърда и категорична позиция по въпроса? Много хлъзгаво се пише...
Не че от категоричната позиция на някой от форума ще се реши въпроса за членството на Турция в Евросъюза, но...все пак тази тема беше формулирана като въпрос, нали? Ако това трябва да е база за представително проучване какво е становището на хората в БГ за присъединяването на Турция към Евросъюза какъв е резултата и извода от него?

Редактирано от NQ3 (24.12.2004 15:16)

Вон
подвижен в подвижното

#575589 - 28.12.2004 12:18 [Re: NQ3]

Ако бях Гюнтер Ферхойнен със сигурност щях да кажа нещо твърдо и категорично. Но като се има предвид в каква позиция се намираме ние (пасивни наблюдатели) и факта, че сме лесно манипулируеми поради отсъствието ни от кухнята на нещата, това предполага изключително субективни оценки и мнения. Няма как някой да Ви каже категорично защо трябва и защо не трябва...всеки си казва личното мнение като посочва различни причини. Това, че при нас липса фактора - експертност е абсолютно нормално, и от там и липсата на ясна аргументация. Това е форум, а не парламентарна комисия която да пертендира за експертност, обективност и респективно представителност.

--------------------
Ван Гог

Evora
безнадеждна

Регистриран: 06.01.2005
От: Köln
    #589841 - 07.01.2005 21:28 [Re: Bye-bye]

Аз съ6то съм на мнение 4е само заради географското си местоположение Турция не трябва да влиза в EU.Освен това аз съм студентка в Германия,където има стра6но много турци.Доста от тях са ве4е трето поколение тук.Въпреки това няма и следа от някаква интеграция.Говорят зле немски,държат се ужасно проста6ки,пък да не говорим 4е нямат и капка уважение към навиците на хората тук и изоб6то към самите германци.Не виждам абсолиутно никакви 6ансове турците да се променят в близките 100 години.Така 4е,за мен ли4но,Турция в никакъв слу4ай не трябва да влиза в EU.

Lothian
бракуван

#589847 - 07.01.2005 21:30 [Re: Evora]

ot tvoite usta v bojiite ushi mome (Evora).
Kitaicite se integrirat, dori i indiicite.
Do sega ne sam vidial integriran musulmanin osven takiva koito izkusno se praviat na integrirani.

--------------------

Evora
безнадеждна

Регистриран: 06.01.2005
От: Köln
    #589868 - 07.01.2005 21:39 [Re: Lothian]

Ami 4e taka si e.Za 2 godini v Germania sam se nagledala na vsqkakvi.Moga da kaja 4e musulmanite dori ne se opitvat po nqkakuv na4in da se integrirat.Ok,razbiram,druga religia,drugi traditzii,no vse pak sa v evropeiska durjava.Trqbva da pravqt nqkakvi kompromisi.Ina4e da ne sa idvali da jiveqt tuk.

Lothian
бракуван

#589880 - 07.01.2005 21:51 [Re: Evora]

inache da ne sa idvali da jiveiat tuk. .

tova triabva da se napisha na vseki "port of entry" v EU za da ne stane kato v Canada i v po malak chast kato v US...za sajalenie veche se e tragnalo natam.

--------------------

Lothian
бракуван

#619977 - 28.01.2005 19:39 [Re: Шехерезада]

turcia v evropa

--------------------

flyaway

Регистриран: 10.02.2005
    #640652 - 11.02.2005 13:10 [Re: Lothian]

Цитат:

turcia v evropa

По твоята логика тогава и Израел е з Европа, понеже също участва в Мис Европа.

flyaway

#640676 - 11.02.2005 13:20 [Re: Evora]

Цитат:

Аз съ6то съм на мнение 4е само заради географското си местоположение Турция не трябва да влиза в EU.

И аз съм на такова, щото ако преминем границите на контитента, то тогава и други държави от Близкия Изток, да кажем, могат да поискат да станат членове и неприемането им може да се счита като дискриминация за тях. Да не говорим, че и названието "Европейски съюз" се обезмисля. От друга страна неприемането на Турция, ако евентуално някога задоволи всички критерии, също може да се отчете като дискриминация. Във всички случаи Евросъюзът се намира в деликатно положение и съответно трябва да приложи деликатно разрешение.
Аз лично не мисля, че ще приемат Турция в близките 20 години, но кой знае?

ТриФон
nasty

Регистриран: 12.01.2005
От: elsewhere
Re: Израел
    #641245 - 11.02.2005 17:37 [Re: flyaway]

е европейска много повече отколкото Турция, Румъния и...още няколко "европейски" държави

--------------------
И НАЗДРАВЕ

Tirtirlin

Религиозен фундаментализъм
    #641306 - 11.02.2005 18:20 [Re: ТриФон]

Цитат:

е европейска много повече отколкото Турция, Румъния и...още няколко "европейски" държави

Подобно на Иран ,Саудитска Арабия ,Судан ......в Израел религията не е отделена от държавата за разлика примерно от Турция. Израел не е светска държава в този смисъл.Манталитета на голяма част от хората е силно повлиян от от държавите на изхода /от където са дошли/ влиянието на фоновият арабски манталитет на основните маси от населението,тези които могат да се срещнат , непрекъснато се срещат,и заливат ежедневно шуковете /шук - е арабски по мирис,по хихиена,по глъч,по анархия пазар подобни каквито няма в нито една европейска страна/.
Руснаците които последните 15 години щурмуваха топлият климат и достъпната храна допринесоха за малко по европейска визия на населението , голяма част от тях обаче са таджики,грузинци и тнт. от бившите републики.
Следва да се каже че расова сегрегация има между самите евреи ,като отношението към тези от Етиопия , Йемен и всички откровенно тъмно кафяви от страна на така наречените ешкенази , говорещи идиш /развален немски/ евреи притежаващи генофонд копиран сто/на сто от генофонда на народа в който са живяли,е надменен.
Израел е специфична държава ,в която бих казал че най европейското са европейските автомобили примерно

Lothian
бракуван

#641777 - 11.02.2005 23:40 [Re: flyaway]

ti (fancy) iavno ne si shvanal humora mi, ne parvata na snimkata e miss turcia a vtorata

--------------------

flyaway

#642273 - 12.02.2005 13:55 [Re: Lothian]

Цитат:

ti (fancy) iavno ne si shvanal humora mi, ne parvata na snimkata e miss turcia a vtorata

Да бе и аз го схванах, ма след като го постнах Извинявай

Arsenal
suspended

Регистриран: 15.11.2004
От: Jerusalem
    #1104129 - 05.01.2006 01:13 [Re: Raistlin]

Ако Турция стане пълноправен член на ЕС,то това означава ,че Великите сили ще " вакарат в царската палатка най-малкия си враг" за да предизвикат разединение у останалите.Така винаги ще си осигоряват гърба,че не мачкат и не водят война с исляма.

Пъ.Съ. не съм чел цялата тема

GreatGenius
2ри по гениалност

Регистриран: 20.01.2005
От: Някъде в немския...
    #1113113 - 11.01.2006 20:04 [Re: Al Baardi]

Цитат:

майка ти мазно гов*о да е*а
доволен?и без това на това си свикнал...
Иначе по темата -нишшо против да влизат в ЕС, що пък не...обаче е оптимално да избият такива кат' горецитирания.

mvp

Регистриран: 01.12.2005
    #1244573 - 30.04.2006 16:09 [Re: Lothian]

Поразгледах темата,малко е стара,но да добавя,че конкурсът "Мис Турция" вероятно не е такъв,за какъвто го мислят повечето хора,защото именно туркиня спечели "Мис Свят" преди няколко години.
По темата-Турция не е и ПОНЕ още 50 години напред няма да е достойна за ЕС.
Но никога не знаем какво ще донесе глобализацията и с какво хората ще асоциират тази страна след няколко десетилетия.
Против Турция в съюза съм,но и да влязат ми е безразлично.

Редактирано от MVP (30.04.2006 16:12)

Nationalist
Активен борец

Регистриран: 22.07.2006
    #1350662 - 22.07.2006 00:49 [Re: mvp]

Турция може да ни е неприатно, но ако влезне ще увеличи разтежа на БВП на залязващия ЕС. Иначе факт е че тя просто не е за там.

Hiroo Onoda

Регистриран: 28.05.2005
    #1383089 - 15.08.2006 16:02 [Re: Nationalist]

Залязващ? И защо така залязва този ЕС? А колкото до турската икономика- да, голям пазар са, но са и толкова нестабилни, че само биха застрашили равновесието на Единния пазар. Иначе турците са готини - вероятно най-читавите от комшиите.

Радовей
отворко

Регистриран: 03.10.2006
От: Марс
    #1496780 - 01.11.2006 11:10 [Re: Raistlin]

Категорично да, но през 3000 година!

Ентелегент
естет-практик

Регистриран: 18.12.2003
От: Nowhere
    #1499774 - 03.11.2006 10:54 [Re: Raistlin]

...твърдо не! Турция няма нищо общо с европейската ценностна система, начина на мислене, религията и тн.

--------------------
Гледам страшно!

vlio
Candidate-American
**

Регистриран: 27.03.2006
    #1513638 - 13.11.2006 21:33 [Re: Raistlin]

нееееееееееееееееееееее

Ventor

Регистриран: 01.05.2006
    #1513653 - 13.11.2006 21:51 [Re: Raistlin]

Може би само една десета част от Турция се намира в Европа, а дори и по-малко. Освен това в ЕС членуват само християнски държави. Освен това всички исторически дадености говорят, че интересите на България диктуват Турция да не бъде приета в ЕС. Аз съм категорично ПРОТИВ.

miavita
член
**

Регистриран: 10.05.2006
    #1606138 - 23.01.2007 12:49 [Re: Raistlin]

Категорично НЕ
мюсюлмански шпиони НЕ

maibal
новак

Регистриран: 02.06.2006
    #1720705 - 21.04.2007 12:25 [Re: Raistlin]

Казвам твърдо НЕ. В интерес на България, която е една от най-бедните, ако не и най-бедната държава в ЕС, да няма нови членове, които да отклоняват инвестиции от страната ни.
Освен това, не съм напълно сигурна, че културните традиции на Турция ще се впишат в класическия европейски модел, въпреки че вече има много имигранти от Турция към страните на ЕС.

готин
пристрастен

Регистриран: 28.12.2004
От: софия
    #1720944 - 21.04.2007 15:07 [Re: Raistlin]

на този етап -категорично НЕ

--------------------
готин

Sargon III

**

Регистриран: 27.04.2007
От: Пловдив
    #1750806 - 12.05.2007 16:12 [Re: Raistlin]

Цитат:

Абсолютно! Така им се пада на тези джагали!

dyrt
новак

Регистриран: 17.04.2007
    #1768269 - 25.05.2007 19:10 [Re: Raistlin]

Абе с 3 %европейска площ каква евро4ленка бе хора!

Mstivoj
Буфер

Регистриран: 29.10.2006
От: Nodnol, Bulgaria -- rich in an...
    #1823253 - 08.07.2007 11:30 [Re: Raistlin]

Цитат:

ЕС е преди всичко икономически, а не цивилизационен или някакъв друг проект. Цивилизационният аргумент прикрива истинските опасения на големите страни-членки, най-вече Германия и Франция. Турция би имала повече депутати от Германия и повече гласове в Съвета. Като се има предвид, че тя би била по-скоро привърженичка на междуправителственото сътрудничество, отколкото на федерализма, центърът на тежестта в ЕС би се изместил от Германия и Франция към Великобритания и Турция, плюс източноевропейските страни. Икономически погледнато, членството на Турция е нужно на ЕС заради големия пазар, евтината работна ръка, многобройното младо население и достъпа до богатия на ресурси Близък Изток. Стратегически, членството на Турция е изгодно както за самия ЕС, така и за САЩ, тъй като би дало модел за развитие на други мюсюлмански страни, които в момента са огнища на тероризъм.

miavita
член
**

Регистриран: 10.05.2006
    #1918629 - 11.10.2007 10:32 [Re: maibal]

НЕ и те не я искат.Не искат мюсюлмани и ,сигурно има защо.

Hiroo Onoda

Регистриран: 28.05.2005
    #1999803 - 10.01.2008 14:16 [Re: Mstivoj]

Мелман, довода ти за стратегическата изгода от членството на Турция е доста често срещан, но това не го прави по-верен: мюсюлманските държави няма да приемат какъвто и да е турски модел, най-малкото защото почти навсякъде в Близкия Изток Турция е мразена на историческо основание. Ако беше така, както казваш модела на светска държава, гарантирана от армията щеше да избие поне в една от тези държави. Тоест дори и като член на ЕС Турция няма да им стане на останалите мюсюлмани по-мила на сърце, дори напротив. А ЕС не се нуждае да подава умиротворителни сигнали към мюсюлманите, защото прави и без това твърде много. Камо ли на огромната цена от приемането на Турция.

Atanassovski
македонец

Регистриран: 05.10.2009
От: Madrid - Reino de España
    #2513775 - 19.11.2009 23:07 [Re: Hiroo Onoda]

НЕ на Турция за ЕС....в никакъв случай!

--------------------
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...........

Bogidar Dobrev
патриот
*

Регистриран: 18.11.2009
    #2516896 - 23.11.2009 19:41 [Re: Atanassovski]

Естествено, че НЕ !!! Тя и без членсто има такова страшно влияние в България, а ако стане член(дано това не се случи) на ЕС наистина ще ни се стъжни.

Atanassovski
македонец

#2529957 - 09.12.2009 06:54 [Re: Bogidar Dobrev]

НЕ!!!!! И моят отговор е същия........обаче изобщо не видях, че я има тази тема и отворих една във форума за политика. Както прецени Адмирала от тука нататака

Тази тема тук се отнася за бизнес и икономика все пак, но ще копирам това което постирах в другата тема за Турция в ЕС.

--------------------
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...........

Atanassovski
македонец

#2529963 - 09.12.2009 07:04 [Re: Atanassovski]

Цитирам поста на oglosh:

Цитат:

Турският външен министър Ахмет Давутоглу бленува за завръщане на Балканите към ерата на Османската империя, според информации на сръбски медии. Те се позовават на изказване на първия турски дипломат пред международен форум в Сараево на тема: “Османското наследство и мюсюлманските общности на Балканите”. “Пример за сътрудничество във всички области са били Балканите по времето на Османската империя”, твърди ръководителят на турската дипломация в своята беседа, очертавайки контурите на неоосманската “харта”.

“Желаем един нов балкански полуостров, който ще се основава на политическите ценности, на икономическата взаимозависимост, на сътрудничеството и на културната хармония. Всичко това е било осигурено в османските Балкани”, каза Давутоглу. Турският външен министър не скри великодържавническите и експанзионистични стремежи на Анкара зад теоретичните формулировки: “Ние ще възродим това време, историята на османските Балкани е била успешна и сега трябва да възкресим полуострова. Ще направим Балканите, Кавказ, Близкия изток заедно с Турция, средище на световната политическа сцена. Това е целта на външната ни политика в бъдеще и ще я постигнем”.

Статията е от тук - http://e-vestnik.bg/7464/харта-давутоглу-за-балканите-ще-възражда-османизма

И добавям:

Цитат:

Турци искат ново име на България” – това е челото на новия брой на седмичника “168 часа”, съобщи за Агенция “Фокус” редакторът на броя Иван Тропанкев. България да бъде преименувана на Българско-турска федерация или Федерална балканска република искат в нова декларация опитващите се да създадат етническа турска партия. “Българите са мулета и катъри” – твърди в скандално интервю стоящият зад инициативата Адем Кенан. В обширен материал по темата вестникът описва събирането на подписи под станалата известна като “турска подписка”, разпространяваща се из разградските села, която е на път да взриви етническия мир. Водачите на “Миллет Тракия” искат многонационална държава, признаване на турското национално малцинство, турски университет и всевъзможни промени в Конституцията и управлението на страната. За лидер на “Миллет Тракия” се провъзгласява Мендерес Кунгюн.

Цитат:

2 сдружения поискаха турско малцинство

Турското малцинство в България да бъде конституционно признато и да отпадне забраната за учредяване на етнически партии. За това претендират Националната асоциация на малцинствата в България и гражданско сдружение "Миллет-Тракия", предаде Дарик радио.
Формациите настояват и изучаването на турски език да стане задължително за всички български граждани, самоопределящи се като турци. Подписка с тези искания щяла да бъде връчена на президента в края на февруари. Около 6500 български турци, сред които и изселници, вече сложили параф. Инициаторите обещават да регистрират нова турска партия у нас, стига "това да се налага".
"Почеркът е на Адем Кенан. По този въпрос ДПС вече се е произнесло, отстранявайки го", коментира областният лидер на ДПС-Стара Загора Хюсеин Енгер. Представители на Централното оперативно бюро на партията не бяха открити за коментар.

Вие такива европейци искате ли ??? И аз не искам.....

Където е властвал турчин нищо добро не се е случило. Имам много добри приятели саудийци и мнението им за турците е също толкова негативно. Във България някой турски националистически и радикални организации пледират, че нямали били права...........Единственното право което нямат е правото на автономия и докато има само един жив Българин това няма да се случи. Тука не говоря за обикновенните турци, споменавам разни организации и партии като ДПС на терориста Доган и еничарите около него. Имам и колеги и прятели в Турция, мнението на голяма част от тях, че така наречените турци (както те казват) в България са помохамеданчени Българи. Наричат си ги гяури за щяло и нещяло.

На тези които подкрепят Турция ако искат мога да им напомня с няколко видео матерялчета как турците се отнасят към нас Българите в нашата държава наречена България...Нито един отговорно мислещ Българин не би трябвало да подкрепя Турция за ЕС.

--------------------

Честит Рожден Ден Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
    #2530299 - 09.12.2009 15:32 [Re: Raistlin]

Има си обективни критерии за членство на една страна в ЕС. Ако Турция отговаря на тези критерии, ще членува. Проблемът е, че тя не може да отговори на критериите за членство, защото немалка част от тях противоречат на законодателството и обичайното право в тази държава. Освен това, от чисто географска гледна точка, преобладаващата част на Турция е разположена в друг континент, който няма как да се нарече Европа.

Идеята за членство на Турция в ЕС обслужва най-вече интересите на САЩ, които нямат никаква сметка от една икономически силна и политически стабила формация в Европа. Нека си припомним, че благополучието на хората в САЩ се свързва с производството и продажбата на оръжия и горива на всички воюващи страни в европейските конфликти миналия век.

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

Atanassovski
македонец

#2530312 - 09.12.2009 15:43 [Re: Duchessa]

И продължава да е така само че в днешни дни е на друг континент...

Много сте права в мнението си за Турция.

--------------------

ColdPlay

Регистриран: 14.03.2011
    #2766700 - 16.03.2011 06:45 [Re: Raistlin]

Не.

--------------------
...a voice inside my head said don't look back,
you can never look back...

Zaikoff

**

Регистриран: 05.07.2009
От: Èire
    #3354282 - 11.05.2016 17:24 [Re: Raistlin]

Не смятам, че трябва да стане, но за жалост ще станат. Сега слушах новините и казаха, че искат визите за ЕС да отпаднат до седмица иначе ще залеят Европа с бежанци... Не могат да влязат в ЕС по каналния ред, затова започнаха с изнудване..., ще им се получи, както и ще им се получи за ЕС рано или късно.

--------------------
"Някои казват, че нашата власт се клати! И на коча мадурите се клатят, ама не падат!" - Тодор Живков

irina88
новак

Регистриран: 15.05.2016
    #3354574 - 15.05.2016 14:47 [Re: Zaikoff]

Няма да им се получи за ЕС. Колкото и номера да въртят и колкото и да се правят на интересни, няма да ги пуснат в ЕС.

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #3354647 - 15.05.2016 22:16 [Re: irina88]

Не и с това правителство и политика.

--------------------
But she did ask...and well she is special

rzamen
неориентиран

Регистриран: 04.05.2016
    #3369872 - 02.10.2016 10:58 [Re: c´est moi]

Твърдо НЕ

--------------------
щори

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 39810

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.087 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.