ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Бизнес и Икономика » Европейски съюз

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Вон
подвижен в подвижното

Регистриран: 12.01.2004
От: Sofia
Re: Смятате ли че Турция трябва да стане пълноправен член на ЕС?
    #485059 - 23.10.2004 18:35 [Re: omeg@]

Нямам предвид "човек работещ на черно" макар и голяма част от тях да са точно в тази сфера на икономиката. Като казвам, че не са полезни за икономиката, имам предвид точно същия случай както и с американската икономика и принципа на изнесеното производство. Естествено е да се строи завод на Майкрософт в Китай при положение, че там разходите за заплати ще са поне наполовина на тези, ако завода бе в САЩ. Това значи по-висок приход за компанията, но и лишаване на американските квалифицирани безработни от шанс за работа...следва влошаване на социалната среда. Същия принцип е и в Германия с тази разлика, че работниците отиват там, а не се изнася производството.
Имам предвид "легално работеща евтина ръка"!

--------------------
Ако се разглежда със страстно око, действителността става приказна...
Ван Гог

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
omeg@
ж.р.

Регистриран: 20.08.2002
    #485072 - 23.10.2004 18:45 [Re: Вон]

Ти чуваш ли се?

"голяма част" от 2 000 000 колко е?

И каква е тая икономическа сфера дето споменаваш
Цитат:

Нямам предвид "човек работещ на черно" макар и голяма част от тях да са точно в тази сфера на икономиката

ама вади пръстите от контакта като говориш де

От каква позиция говориш изобщо ... аз живея в Австрия, на границата с Германия, наблюденията ми са съвсем съвсем ежедневни - не от книга, не от доклад, не от ТВ или вестник.

Редактирано от omeg@ (23.10.2004 18:50)

Вон
подвижен в подвижното

#485595 - 24.10.2004 11:55 [Re: omeg@]

Обясних какво разбирам под гастарбайтер приятелю. За икономическата сфера...наивно предположих, че ще извлечеш това, което имам предвид от контекста но уви...сгрешил съм.

Говоря от позицията на студент по Европеистика, на който всекидневно му набиват в тъпата главица що е то ЕС, ква му е идеята и кви са му проблемите. Ти продължавай да гледаш през прозореца на север,а аз смятам да се осланям на актуални икон. и соц. изследвания.
Ето ти малко емпиризъм щом настояваш!
Имам приятел, който бе в Хамбург това лято да работи като дюнерджия! Разказа ми, че застреляли някакъв пред метро-станцията, и всичкия персонал в заведенията наоколо се изпарил щото ако полицията ги фане за свидетели ще разберат какъв им статуса и ще ги изхвърлят от страната. Приятелят ми е български-турчин, а всичко останало било турци и кюрди. Ех...мързи ме...със здраве!

--------------------
Ван Гог

Raistlin
malignant

Регистриран: 07.10.2004
От: Анкх
    #485768 - 24.10.2004 16:58 [Re: omeg@]

Разбирам че за всички ни тук темата е важна, но нека не използваме емоционални аргументи при доказване на тезите си. Когато смятате, че опонента ви греши, докажете го с факти. За мен поне членството на Турция в ЕС е преди всичко икономически проблем, не културологичен. Има аргументи и в двете посоки: англичаните например са изключително активни при лобирането в полза на Турция, американците също оказват натиск върху ЕС по този въпрос, Ферхойген и Йошката Фишер явно също са продали на турската кауза. П повечето дискусии по този въпрос поддържниците на идеята, че Търция трябва да буде допусната в ЕС щедро използват икономертични данни в полза на това твърдение. Ако ви интересува: Yes to Turkey се казва сайта, хипер връзката не си спомням как беше. Та там например изтъкват, че в Турция хората под прага на бедността са по-малъл процент от цялото население спрямо държави като САЩ, Великобритания и Франция. Като довод звучи добре, но никой не си прави труда да изтъкне факта за съществената разлика между средното равнище на доходите (спрямо които се измерва прага на бедността)във въпросните страни. Такива са и повечето аргументи в полза на Турция. Това доколко допринасят емихрантите за икономиката на страната приемник е друга тема. В контекста на горния спор, нека попитам: защо страна като Великобритания, която смята че плюсовете от достъпа на евтината турска работна ръка до пазара на ЕС са толкова много, не свали ограниченията върху движежеието на този фактор на производството едностранно?Т.е. да влизат турски работници наравно с работниците от ЕС, поляци например?Знаете че се третират преференциално, което ще доведе до това че доста българи ще бъдат принудени да се завърнат.

--------------------
"..But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams."

Шехерезада
Anima

Регистриран: 24.05.2004
От: София
    #486220 - 25.10.2004 04:36 [Re: Raistlin]

Цитат:

Ферхойген и Йошката Фишер явно също са продали на турската кауза

Какво значи "също са се продали"?

От всичко прочетено до тук виждам само икономически доводи, които се навират в очите на всички... пагубно, според мен мислене. /мое мнение, извода си го направих от прочетеното тук/ Най-вече разбрах накъде върви света и с какво тъпчат главите на младите в университетите и престижните колежи. Единствено разчитам, че някои от тях и мислят, освен да учат и то с главите си.

Останалите приличат на жени, които ще си избират жених и му гледат в кесията основно!

Е, да но господа икономисти ... не сте ли чули значението на думата "съдба". Днес богат - утре беден и обратното...

Ако сметките са толкова тънки на ЕС-то, къде ли сме тръгнали изобщо ... ? /риторичен въпрос, не искам да ми отговаряте/

Аз смятам, че ЕС направи грешка. И грешката беше, че след нас затвори за много дълъг период приемането на нови членки ...че остави Турция да чака най-дълго от всички членството си в съюза, защото кандидатурата й, ако не ме лъже паметта вече, е от самото основаване на съюза.

Онова, което се очертава да се случи в бъдеще така, като чета, слушам и гледам телевизии .. и си правя изводите ..
както е тръгнало арабите ще си направят най-после великия арабски съюз,
който отдавна лелеят, още повече, че останаха с един по-малко за лидерство в него. После ще поканят Турция да се присъедини към тях ... а после ... после ще ни стане ясно, ако го доживем.

Е, дано се окаже, че греша аз.

Имам какво още да критикувам, но млъквам. Някои хора се плашат от моята емоционалност! Стига ми, че дадох достатъчно поводи за размисъл.

Живота обаче не е писането на шестици и трупането на дипломи, държа това последно да го отбележа, но е най-важно, защото не видях грам съпричастност, състрадание или помисъл какво ще стане в бъдеще. Единствено виждам как хладнокръвно всеки си прави сметката без да го е еня от онова, което може да последва, но може и да не последва и на това разчитат всички, нали така, иначе как биха могли да остават хладнокръвни? Нямам друго обяснение.

--------------------
The best way to predict the future
is to create it !

Raistlin
malignant

#486510 - 25.10.2004 11:24 [Re: Шехерезада]

Относно икономическите доводи: не беше ли ти точно тази, която се тревожеше, че работодателя ти дава малка заплата и неадекватна социална сигурност (прощавай за сложния термин - знам, че ти изглежда като интелектуален снобизъм всяко нещо което не разбираш) - та защо не се оплакваш от културна несъвместимост и емоциално несъответствие или каквото там те вълнува? Икономиката е наука за ежедневието - инструмент за вземане на рационални решения при разпределението на, по правило, оскъдни ресурси. Това че си получила неадекватно образование не е причина да осъждаш гледната ни точка. От друга страна като се замисля може би точно там е проблема. Арабите щели да си направят иконимическо обединение? Нямам спомен някой мой познат да си е купил ирански хладилник, маратонки от Саудитска Арабия или катарски компютър. Самата идея за това е комична. Твоята емоционалност сигурно е незаменима при избор на тапети и при изпълнението на сложни готварски рецепти, но при сериозни анализи определено не ти помага. Поводи за размисъл определено ми даваш: как един ден сериозни избори ще бъдат предоставени на политически неадекватни личности като теб.

--------------------

omeg@
ж.р.

#486513 - 25.10.2004 11:27 [Re: Вон]

Обясних какво разбирам под гастарбайтер приятелю.

има току под никчето ми едни буквички "ж.р."
на коскоджамити грамотен европеист да пояснявам що значат, на мене ми е неудобно - простовата жена съм, както вече поясних, и ще си сторя доброто да не коментирам обръщението ти

За икономическата сфера...наивно предположих, че ще извлечеш това, което имам предвид от контекста но уви...сгрешил съм.
сгрешил си да ме черпиш тъй с каквото ти попадне(празна кутишка с хартийки от иконбонбонки ми изглежда откъм мен погледнато - много нелюбезно), грешиш и като се самоупрекваш в наивност, тя глупостта не е грях

Говоря от позицията на студент по Европеистика, на който всекидневно му набиват в тъпата главица що е то ЕС, ква му е идеята и кви са му проблемите.
тук вероятно е смешното място, но ще се въздържа засега - твоя си работа какво става с твойта глава

Ти продължавай да гледаш през прозореца на север,
тук, и сега, и така, посоките няма да ти разяснявам и за в бъдеще надали ще го направя, дори под "прозорец" какво разбираш няма да питам

а аз смятам да се осланям на актуални икон. и соц. изследвания.
смятай лелин, смятай - може пък и да се научиш

Ето ти малко емпиризъм щом настояваш!
Имам приятел, който бе в Хамбург това лято да работи като дюнерджия! Разказа ми, че застреляли някакъв пред метро-станцията, и всичкия персонал в заведенията наоколо се изпарил щото ако полицията ги фане за свидетели ще разберат какъв им статуса и ще ги изхвърлят от страната. Приятелят ми е български-турчин, а всичко останало било турци и кюрди.
ами допусках и аз, че такива ужасии ти бръмчат из измъчената студентска главица и затова и предложих да изясним понятията, аз от доста отдавна не съм в Бг (и нещо в тази насока май споменах) и наистина мога само предполагам какво подразбира в Бг някой под "гастарбайтер", пък мога и да попитам, дори го правя ... и не от наивност, от вяра го правя, че и отговор адекватен може да получа (то май същото ) и че ми реагираш като ощипана кокона хич не ме впечатлява, наистина искам да знам и затова пак ще попитам: има ли такова понятие("гастарбайтер") в учебниците ви от една страна, и от друга - какво се разбира в говоримия жив български език под "гастарбайтер"?
не настоявам ти да ми отговаряш, явно че ти е трудно, но пък може някой друг тук да се смили и да поясни ... като на прост човек да ми обясни, пък аз в замяна се ангажирам повече да не пиша в тази тема и за евентуален отговор
предварително благодаря

Ех...мързи ме...със здраве

"мързела не мори, а мъчи" викаше баба ми, та и твойта няма да е лесна, ама твоя си работа
Жив и здрав!

omeg@
ж.р.

#486534 - 25.10.2004 11:38 [Re: Raistlin]

прав си - без емоции е по-добре,
но и да говорим на един език никак не е зле

предварително се извиних, та ако можеш не се връзвай - първа тема по този въпрос е, нормално е да е малко по-пенлива
хм, дали пък въпроса не е малко излишно силен
както и да е, спирам тук, пък ще опитам евентуално в друга тема пак, извини ме още веднъж

Raistlin
malignant

#487038 - 25.10.2004 15:48 [Re: omeg@]

o.k - благодаря ти за мнението. Не се връзвам, просто от лични нападки няма сми. Пък за пенявенето - нямам нищо против
Кажи, какво е мнението на познатите ти там за евентуалното членство на Турция в ЕС?

--------------------

Вон
подвижен в подвижното

#487083 - 25.10.2004 16:02 [Re: omeg@]

Напоения Ви с ирония монолог ни най-малко не ме развалнува. Но смятам да Ви удостоя с отговор. По отношение на тъй неразконцентрирания ми поглед...двете буквички "ж.р" не са толкова големи нито във физическия, нито в семантичния смисъл на думата, че да ми се разступти сърцето и да внимавам повече с клавишите. Подкрепям еманципацията на жените, но в случая ни най-малко не ме интересува дали човекът с който обсъждам нещо е жена или мъж. Това не е форум "запознанства". Тази Ви забележка ще я приема като дребнава проява на злоба!
По отношение на останолото...
Гледайки избирателно бих могъл от всяка Ваша дума да превърна виц, като просто изкривя вложения смисъл и употребя сарказма като инструмент. Благодаря Ви, че толкова сте се старали да нараните крехката ми душевност, използвайки този доказал ефективността си метод. Както е казал поета - "Лошо, но все пак отношение"!
Не знайно защо изневерихте най-безмилостно на себе си. Досега аргументите бяха основна съставка (визирам предишните мнения), а днес видях съвсем различен стил. Знам...принципи и стереотипи се сменят с оглед на ситуацията, но не вярвах, че конкретната такава може да Ви затрудни до степен, в която празните приказки и леки закачки да са ключови при оформяне на монолога.
Тук в "БГ" останахме глупави студентчета със затормозени главички. Какъв смисъл влагаде в "главички"!? Но да не издребнявам.
"...аз от доста отдавна не съм в Бг (и нещо в тази насока май споменах) и наистина мога само предполагам какво подразбира в Бг някой под "гастарбайтер..."
Простете некомпетентността на собствения си народ и потресаващата глупост що се рее! След като Вие (живеещите в Австрия) сте каймакът на обществото, ние като загорялото по тенджерата ще си останем тук да нищим понятията и посоките, па току виж Ви достигнем интелектуално.
Сега Ви моля да забравите думите по-горе изречени под въздействието на емоции! Явно това Ви бе целта...поздравления! Успяхте да накарате измъчената ми студентска главица да беснее...дано не ми излезе тумор от удара, който ми нанесохте! Със здраве...

--------------------
Ван Гог

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 39900

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.