ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Разни » Говорилнята

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
liubo_iotoff
McAroff

Регистриран: 25.10.2005
От: явлен
папате ли ГМО?
    #2905368 - 15.05.2012 23:21

а? не знаете? или не ви пука? или ви пука, ама не знаете?
чудя се от известно време какво точно има в оная псевдо сметана за кафе на кофи-мейт? дето кафето я обичало повече от млякото?! а в колбасите? тези, със соевите деривати? тя соята в света стана повечето американска, а там гмо-то е на тайна почит... в смисъл, производителите си мълчат, а консуматорите си нямат хал хабер кво плюскат... ами какво означава растителен протеин в съдържанието? да не би да е соев? понеже соята ми се пада яко съмнителна, та затова питам?! ами царевицата? и тя е силно американско производство! не знам колко процента произвеждат в световен мащаб, ама никак не е малко, предполагам около 20-30-50%! от какво се прави глюкозо-фруктозния сироп в кока-колата и в нон-дайъри криймърите на нестле, крафт якобс сушард и останалите?

Искам закона за храните да задължи производителите на храни да обявяват дали ИМА или НЯМА продукти от ГМО, както и техни деривати, в това, което ям, аз и семейството ми!

А вие?
Искате ли производителите на храни да бъдат задължени да обявяват на опаковката си дали продуктът съдържа или не ГМО, както и деривати от такива растения?
Можете да изберете само един
Да, искам!
Не ми дреме
Не мога да отговоря / нямам мнение
Работя в хранителна компания и се притеснявам да не ме ковне админа на корпоративната мрежа...

Гласуването е от (15.05.2012 23:20) до (Няма край на анкетата)
Трябва да отговорите на въпросите преди да можете да видите резултатите

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
leader
rain maker

Регистриран: 29.02.2004
От: несен
Re: папате ли ГМО?
    #2905483 - 16.05.2012 05:12 [Re: liubo_iotoff]

папаме , ако спечелим от тотото ще спрем...надявам се ме разбра

--------------------
хххоп ено кебабче дрън тра ла ла.....

liubo_iotoff
McAroff

#2905712 - 16.05.2012 22:18 [Re: leader]

донякъде...
имам съмнение, че и с печалба от тотото няма да можеш да спреш представям си, ако от утре светнат надписите... да не се окаже, че почти няма продукт без гмо...
аз не съм против гмо, който иска да го произвежда, искам само да бъда уведомен кое е със и кое без, аз ще си избера сам какво да си купя

Emma
член

Регистриран: 09.04.2012
    #2905719 - 16.05.2012 22:36 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

...искам само да бъда уведомен кое е със и кое без, аз ще си избера сам какво да си купя

+1

--------------------
Не е важно какво казваш на тревата.Можеш и да си измисляш разни думи;важното е чувството, че 'и се радваш и че се отнасяш с нея като с равна.

Бяло конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2905786 - 17.05.2012 10:16 [Re: liubo_iotoff]

Чат-пат, сигурно папаме и ГМО! Без да искаме, както се казва. Аз се опитвам да не папам, ама може ли човек да е сигурен?

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2905800 - 17.05.2012 10:48 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

Искам закона за храните да задължи производителите на храни да обявяват дали ИМА или НЯМА продукти от ГМО, както и техни деривати, в това, което ям, аз и семейството ми!

Дадено, Баце!

Цитат:

Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 2006 г., в сила от 14.04.2006 г., доп. - ДВ, бр. 25 от 2010 г., доп. - ДВ, бр. 59 от 2010 г.) При етикетирането на храната се включват данни за наименованието, под което храната се продава, списък на съставките на храната и количество на някои от тях, количествено съдържание на ГМО и уникалния му код, срокът на трайност на храната и условията, при които трябва да се съхранява, нетното количество на предварително опакованите в отсъствие на потребителя храни, име/фирма, седалище и адрес на производителя или на лицето, което пуска храната на пазара, държавата на произход при храни от внос, маркировка за обозначаване на партидата, към която принадлежи храната, указания за употреба, ако е необходимо, както и действителното обемно алкохолно съдържание за напитки, съдържащи повече от 1,2 % vol. Размерът на буквите в обозначението за съдържание на ГМО в продукти съгласно чл. 4, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 1830/2003 на Европейския парламент и Съвета от 22 септември 2003 г. относно проследяването и етикетирането на генетично модифицирани организми и проследяването на храни и фуражи от генетично модифицирани продукти и изменението на Директива 2001/18/ЕО, наричан по-нататък "Регламент (ЕО) № 1830/2003" трябва да бъде два пъти по-голям в сравнение с останалата част на надписа и с цвят и шрифт, различни от основния.

Дължиш ми две бири / ената за гемеото, другата за кодо/!
Наздраве

liubo_iotoff
McAroff

#2905909 - 17.05.2012 15:15 [Re: toto2]

брех
получаваш две бири веднага
ама за кодо не разбрах нещо, ще го пускаш допълнително или...?
аз все пак продължавам да имам сериозно съмнение, че тези текстове изобщо се спазват, както и дали някой изобщо следи за това
от западна европа се внасят посадъчни материали абсолютно свободно и се сее кой знае какво по полетата на нашата мила татковина (визирам най-вече соята и царевицата). а произведеното дали е гмо, кой, кой да ти каже преди време, когато аха да разрешат гмо-то у нас и имаше един репортаж по телевизията за някакъв фермер, който беше много доволен от новата царевица - безсмъртна била, нищо не я моряло, пръскал с некви отрови на монсанто май, само тя оцелявала...демек - вие и досега си папахте гмо, ама не знаехте

Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
    #2905942 - 17.05.2012 16:05 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

от западна европа се внасят посадъчни материали абсолютно свободно и се сее кой знае какво по полетата на нашата мила татковина

В Европа се произвеждат сравнително малко ГМО-култури - освен Щатите, основни производители са Бразилия, Аржентина, Индия, Канада, Китай ...

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

liubo_iotoff
McAroff

#2906173 - 17.05.2012 23:05 [Re: Natural]

сигурно е било така през 2010-та
обаче един от основните производители на хербициди, пестициди и други -циди е байер, немска фирма. не знам как стоят нещата с тях в момента, но освен монсанто, те са друг сериозно заподозрян в патентоване на бъдещите ни храни. понеже гмо не е нищо друго освен патентоване на храните. в сащ емисари на монсанто са обикаляли по фермерите и проверявали за наличие на техни гени. а техните гени се предават не само от техен генетичен материал, а и от опрашването на растенията, по естествен път. а кой може да спре гората да се разлиства и растенията да се опрашват и в съседните ниви, те откъде да знаят, че комшиите са гмо, а?
лошото е, че когато и ако някой ден монсанто, байер и други като тях решат да си потърсят правата на техните модифицирани гени със съответното заплащане за тях, да не вземе да се окаже, че всичко ВЕЧЕ е гмо

Жълтия нож
professional

Регистриран: 16.07.2006
От: Sombaк`e
    #2906862 - 19.05.2012 03:56 [Re: liubo_iotoff]

Кой ще ме светне с какво са вредни тия ГМО храни.
Моето разбиране е , че не бива да се пипа в гените на хората. А какво е лошо, че гените на царевицата са били модофоцорани-все е царевица, Даже може и по добра да е.
НЕ се заяждам, само питам

toto2
от маалата

#2906882 - 19.05.2012 09:00 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

ама за кодо не разбрах нещо, ще го пускаш допълнително или...?

Не, бе, Баце, чудех се как да изврънкам втора бира и ги треснах тва за кодо, второбирен аргомент, демек, не му обръщай внимание!.....

toto2
от маалата

#2906892 - 19.05.2012 09:22 [Re: Жълтия нож]

Цитат:

Епа тоа требе да е некой мноо учен......

liubo_iotoff
McAroff

#2907331 - 19.05.2012 23:47 [Re: Жълтия нож]

Цитат:

Моето разбиране е , че не бива да се пипа в гените на хората. А какво е лошо, че гените на царевицата са били модофоцорани-все е царевица, Даже може и по добра да е.

еее, разгеле откога чакам да се обади някой защитник на другата позиция
там е работата, че не се знае - може и по-добра да е, ама може и да е по-лоша засега никой не може да каже дали повлияните гени не повлияват свещените гени на хората освен да издържат на всевъзможни отрови, може би влияят и на нашите? кой знае ами ако да може и да не, ама ако ДА??? проблемът е, че никой не може да отговори на този въпрос засега, обаче се сее яко гмо аз не виждам какъв друг мотив има, освен патентоване на специалния ген и след саморазпространението му чрез опрашване с другите не-гмо комшии някой ден няма да се окаже, че всички сме заробени от монсанто, байер и сие

liubo_iotoff
McAroff

#2907339 - 20.05.2012 00:02 [Re: Жълтия нож]

Цитат:

не бива да се пипа в гените на хората. А какво е лошо, че гените на царевицата са били модофоцорани-все е царевица

сега ми хрумна - а дали е все още царевица или някакъв изрод? що да не си барнем и ние по едно генче от хлебарки, да издържаме на радиация, а? или от бели мечки, да държим на студ? или от новата царевица, да издържаме на отрови? що не? що нашите да не се барат, а на царевицата и соята - може, а? дали бихме били същите или някакви изроди? а американците що приличат все повече на мечки? да не би да има нещо общо с тва, което ядат

ще се радвам да видя следващо мнение от теб, специално

xoce
coyote
**

Регистриран: 30.07.2009
    #2907340 - 20.05.2012 00:11 [Re: liubo_iotoff]

Май се бъзикате с

Цитат:

Можете да изберете само един

само 4-ри отговора Ами тровете се

--------------------
Hell Was Full So I Came Back

liubo_iotoff
McAroff

#2907350 - 20.05.2012 00:25 [Re: xoce]

чакай, че гледам дузпите на финала на шампионска лига, бре

6emetche
морско пате :)

Регистриран: 14.02.2006
    #2907352 - 20.05.2012 00:33 [Re: liubo_iotoff]

Боже, каква смотана дузпа.
Не очаквах, че и аз ще гледам, ама на. )
За ГМО, в човешкото тяло, ежедневно попада сума ти чужда ДНК. Човешката ДНК си има защитна система, както и такава за поправяна на грешки в кода.

За това, какво да пише на опаковката, съм напълно съгласна, че всичко трябва да е подробно описано. Ще поема отговорност за това, какво купувам и ям, но да имам напълно информиран избор.

--------------------
You are your very own superhero!

xoce
coyote
**

#2907354 - 20.05.2012 00:36 [Re: liubo_iotoff]

Само гледаш,да не кажеш че викаш колко картона и дупки има

За к`во говориме

--------------------

liubo_iotoff
McAroff

#2907365 - 20.05.2012 00:51 [Re: xoce]

Цитат:

За к`во говориме

припомни си от заглавието на собствения си пост, хаха

всеки, почувствал невъзможност да изрази мнението си в анкетата - да се чувства свободен да го напише, обещавам да го прочета

за гмо си бъбрим, баце

xoce
coyote
**

#2907370 - 20.05.2012 01:22 [Re: liubo_iotoff]

Kат те гледам си ръгнал да пускаш анкети

Цитат:

папате ли ГМО или верно ли челси е последния носител на купата на шампионска лига '2012

A забравих

Цитат:

а? не знаете? или не ви пука? или ви пука, ама не знаете?

Явно не сте правили обиколки на стадиона 9-ти септември/вътре и отвънка/ и малко повечко на гребната база у Пловдив/Шипка и Бузлуджа/

--------------------

Жълтия нож
professional

#2907381 - 20.05.2012 05:34 [Re: toto2]

В общия случай уважавам много остроумните ти постове, но според мен тоя не е от тях.

Жълтия нож
professional

#2907382 - 20.05.2012 05:45 [Re: liubo_iotoff]

За американците ми е трудно да коментирам. Ще коментирам канадците. Има и дебелани хранещи се с fast food има и спортисти не излизащи от фитнеса. Всеки си решава сам.
Не защитавам никаква позиция-далече съм съм от тия проблеми.
Както сам казваш не се знае до какво ще доведе модифицирането на гените-може да е за добро може за лошо.Ако резултата е добър-се използва, ако е лош -се унищожава. А това, че не може да се предвиди предварително резултата, не би трябвало по презумция да ни настройва срещу експериментирането.
Съгласен съм , че трябва да има на етикетите информация за всичко което е в храната и всеки сам да си решава какво ще яде.
Но борбата с големите корпораций ми изглежда като борба с вятърните мелници.

Бяло конче
раванлия

#2907747 - 21.05.2012 12:59 [Re: Жълтия нож]

Цитат:

Ще се опитам да отговоря...
ГМО се получават в резултат на генноинжинерни манипулации. Това са нови технологии чрез които се въздейства върху културните растения и животните променяйки техния генетичен състав. Така променените организми могат да въздействат съответно и върху хората, които ги използват като храна. Защо? Поради факта, че основните обекти в генното инжинерство са гените. Самото въздействие се осъществява чрез специфични ензими – рестрикционни ендонуклеази (рестриктази) - казано просто режещи ензими и лигази - такива, които свързват фрагвентите от ДНК. Така с помощта на тези рестриктази и лигази се получават новите молекули ДНК, наречени рекомбинантна ДНК.
А тези рекомбинантни ДНК се внасят в съответния организъм приемник чрез носители, наречени вектори, които са обикновенно плазмиди и бактериофаги. Това е накратко и опростено цялата технология на създаване на ГМО.
Последиците от горепосочените технология са:
1. Неестествен подбор, който може да застраши естествените видове.
2. Като последица все повече използване на пестициди и отрови в борбата с неприятелите на ГМО, понеже ГМО не са естествено устойчиви, както нормалните видове. (Например, (като пълна противоположност на ГМО - на обратния полюс)Дивата пшеница не се напада от житна дървеница, тя е естествено устойчива и естествено лековита и полезна)
3. Ужасни мутации при животни ГМО.
4. Повишаване на алергиите при хората консуматори на ГМО.
5. Неизяснени последици за здравето на хората консумиращи ГМО(каквато и защита да има нашия организъм, то прекомерното количество генномодифицирани молекули съответно, както и ензими като рестриктази и лигази не би останало без последствия за здравето на хората).
И т.н. и т.н.

--------------------

Жълтия нож
professional

#2907973 - 21.05.2012 21:45 [Re: Бяло конче]

Благодаря за отговора. Напълно изчерпателен е.
Информацията която аз успях да намеря-Wikipedia, главно на английски явно не е пълна. Там прочетох, че генното инженерство се използва за добиване на лекарства, инсулин, ваксини, антитела.
Още пишат, за три генерации на генно модифицираните растения. Лично аз имам възражения срещу третата генерация, но първите две ми изглеждат доста приемливи.
Но това са спорове за хора специалисти в тая област.
Благодаря ти още веднъж за подробната информация

Rozsomák
жилава

Регистриран: 02.07.2008
От: Колибите
    #2908005 - 21.05.2012 22:38 [Re: Жълтия нож]

Цитат:

според мое скромно мнение, с нищо.
та с риск да ужаса клубното братство, съм на страната на гмо-о.

имам два избора - или аз да хвана мотиката и ралото или да оставя някой друг да го прави вместо мен. за съжаление повечето хора са направили моя избор, и някакви си 2 процента от човечеството трябва да сколасат да изхранят останалите. та гмо-то е начин да ни изхранят.

--------------------
"Умиране няма и задачата има решение." - Ст. Джонсън

liubo_iotoff
McAroff

#2908025 - 21.05.2012 23:13 [Re: Rozsomák]

не е начин да ни изхранят добивите са приблизително еднакви от гмо и не-гмо начин да се патентова храната са, саморазпространяват се, просто, а генът е патентован. ако намерят ген от съседната нива в твоята реколта - дължиш патентна такса, без значение какво си сял провери в нета за инфо, има доста

Rozsomák
жилава

Регистриран: 02.07.2008
От: Колибите
    #2908138 - 22.05.2012 08:42 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

не е начин да ни изхранят добивите са приблизително еднакви от гмо и не-гмо начин да се патентова храната са, саморазпространяват се, просто, а генът е патентован. ако намерят ген от съседната нива в твоята реколта - дължиш патентна такса, без значение какво си сял провери в нета за инфо, има доста

Добивът е еднакъв, но разходите по производството на ГМО са по-малки. Това е моментът за фермерите. А патентите са разбира се, икономически механизъм да се цедят още пари от фермерите. Не подкрепям.
Не подкрепям и ползването на ГМО, стоя на позициите на американеца Дейвид Торо - в края на 19 век доказва чрез едногодишен престой и живот в саморъчно направено хижа, че човек може да се изхрани само от произведената от него с ръчен труд продукция - растителна и животинска. Доколкото знам, сега в България има няколко такива семейства, които водят този начин на живот.
Но колцина са .

Готови ли сме всички да се откажем от бургера и вафлата при престой около 10 часа зад компа? Според мен проблемът би се разрешил с генерално сменяне на начина на живот на хората по целия свят, намаляване на темпото на живот и намаляване на ползване на всички земни ресурси.

--------------------
"Умиране няма и задачата има решение." - Ст. Джонсън

Natural
stranger

#2908340 - 22.05.2012 18:05 [Re: Бяло конче]

Цитат:

.....

"няма конкретно доказателство за риск по отношение на здравето на човека и животните"

"Според EFSA представените данни не само не доказват риск за човешкото здраве и здравето на животните, но не доказват и никаква опасност за околната среда."

Евроагенция отхвърли забраната за сеитба на ГМО царевица във Франция

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2908446 - 22.05.2012 22:26 [Re: Natural]

Цитат:

Цитат:

.....

"няма конкретно доказателство за риск по отношение на здравето на човека и животните"

"Според EFSA представените данни не само не доказват риск за човешкото здраве и здравето на животните, но не доказват и никаква опасност за околната среда."

Докато се плащат едни големи пари за целенасочени опити, които доказват това, което е удобно някому да се докаже, а неудобното се премълчава и всеки, който дръзне да го оспори бива уволняван, няма и да има доказателства... Монсанто се оформя като световен властелин...
/Гледах един английски документален филм, където говореха точно такива неочаквано и безпричинно уволнени от агенция която взима решенията по въпроса в Англия .../

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

toto2
от маалата

#2908460 - 22.05.2012 22:42 [Re: Жълтия нож]

Цитат:

В общия случай уважавам много остроумните ти постове, но според мен тоя не е от тях.

Баце, нема се косиш, просто исках да каем, че за да се изкае некой по такъв вапрос, требе да отбира барем малко от генетиките. А тука не сам забелезал некви мноо компетентни в таа облас.....
Тва е!

liubo_iotoff
McAroff

#2908532 - 22.05.2012 23:45 [Re: toto2]

баце, те компетентните в таа област или нема да се изкажат или ше си защитят хляба. щото безработен генен инженер... мноо кофти на бюрото по труда, нали се сещаш

Жълтия нож
professional

#2908633 - 23.05.2012 01:12 [Re: toto2]

Бяло конче
раванлия

#2908704 - 23.05.2012 10:25 [Re: Natural]

Цитат:

Цитат:

.....

Така е. ГМО си ги има и интересите на паричковците така да се каже надделяват над разума. Помисли си малко - дали може да се контролира и ограбва един здрав и свободен народ - не може. Но този народ, тези хора, ако са зависими, то те лесно се манипулират. Тук темата е конкретно за ГМО, но редом до тях може да поставим и лекарствата и начина на лечение, може да се поставят пестицидите, хербецидите, изкуствените торове и всякакви подобни отрови и изобщо всяка една човешка технология, която явно вреди на човешкото здраве.
Налагат се едни съвършенно погрешни и заблуждаващи аксиоми. Видите ли - винаги селекцията и ГМО-то водят до по-добри резултати отколкото това, което си е природно създадено за милиони години еволюция.
Модерно селектираните растения, както и ГМО-то изискват такива грижи, каквито не ги изискват природоно устойчивите видове. Който се занимава поне малко с лозарство и овощарство например, няма начин да не е забелязал какво пръскане се изисква с колко вида препарати...и колко пъти в годината, докато има видове - естествено селектирани в природата, които не боледуват, а плодовете, които дават са естествени и лечебни за хората от колкото другите пълни с отрови...
ГМО-то просто е една брънка от тази верига...Моето скромно мнение е, че не това е нормалния път. Далеч не съм против технологиите, но съм за това те да се използват разумно и по начин да не се вреди на човека и бъдещето поколение.
Има хора загрижени от разпространяването на ГМО без да вземат предвид обективна преценка от специалисти. Тук преценките се правят от други - такива, които гледат печалбите. А, че били заинтересувани от изхранването на хората въобще е пълна глупост - да ходят да се занимават с глада в Африка тогава...

--------------------

Ellia
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #2908735 - 23.05.2012 12:11 [Re: Бяло конче]

Доколкото съм чувала,проблемът при традиционните видове културни растения е недостатъчния добив ,нужен да покрие разходите на фермерите ,поради което в Европа ,земеделието е най-субсидирания отрасъл .Чела съм също ,че добива от традиционните култури не е в състояние да покрие нуждите на постоянно растящото земно население.Проблема с изхранването на толкова милиарди ще застане с пълна сила не след дълго време.Този проблем и сега го има за някои региони на Земята.
Вероятно няма да е далеч времето ,когато човечеството бъде принудено да приеме решения ,относно този проблем ,естествените ресурси на Земята не са неограничени...
Цитат:

- да ходят да се занимават с глада в Африка тогава...

В Африка има региони ,които са в отчайващо състояние,почвите не са достатъчно богати за технологично земеделие,ресурсите са ограничени ,поради липсата на вода .Лова в повечето държави е забранен или силно ограничен,старите традиции изхранващи населението се разпадат ."Екологията е хубаво нещо за хора ,които никога не са се сблъсквали с глад и болести ,но когато оцеляването на децата ти е на преден план ,приоритетите са други."-това са думи на един мой познат от Танзания .Живее до границата със Серенгети и ми е разказвал за сблъсъците между властите охраняващи резервата и местните хора ,които живеят там.

Аз лично чета внимателно етикетите и се старая ,доколкото е възможно ,да избягвам ГМО продукти ,но монетата има две страни както винаги.

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

Редактирано от Ellia (23.05.2012 12:25)

Natural
stranger

#2908736 - 23.05.2012 12:17 [Re: Бяло конче]

Цитат:

Така е. ГМО си ги има и интересите на паричковците така да се каже надделяват над разума.

Сега - тази теза ми е известна - много лесно "обяснява" всичко.
Чел съм и многобройни писания, как пък различните еколози били подпирани с много парички.

Цитат:

Налагат се едни съвършенно погрешни и заблуждаващи аксиоми. Видите ли - винаги селекцията и ГМО-то водят до по-добри резултати

Както се налагат и едни погрешни и заблуждаващи аксиоми, че видите ли ГМО са много вредни и който яде ГМО-продукти ще му поникнат косми на дупето (в най-добрия случай)

Иначе аз лично съм привърженик на натуралните продукти

--------------------
Епикур

Бяло конче
раванлия

#2908801 - 23.05.2012 14:59 [Re: Natural]

Цитат:

Както се налагат и едни погрешни и заблуждаващи аксиоми, че видите ли ГМО са много вредни и който яде ГМО-продукти ще му поникнат косми на дупето (в най-добрия случай)

Иначе аз лично съм привърженик на натуралните продукти

Ако говоря лично за себе си - не бих ял ГМО(и маргарин например ). Всеки сам си взема решенията. Не съм против биотехнологиите изобщо, но специално към генното инжинерство съм резервиран. Както вече казах - за да се вградят гени от един организъм в друг се използват носители, наречени вектори - това са предимно бактериофаги и вируси. Споменах и ензимите с които се "реже" гена - рестриктазите. Посредством ГМО-то ние също ги поглъщаме тези нещица и последиците могат да са злокачествени трансформации. Генното инжинерство все още не е достатъчно прецизно и безопасно. Няма никакви гаранции. Пък и моята специалност, както съм споменавал си е биохимия, така че, още повече ми е ясно защо не бива да ям ГМО.

--------------------

Бяло конче
раванлия

#2908804 - 23.05.2012 15:05 [Re: Ellia]

Цитат:

Аз лично чета внимателно етикетите и се старая ,доколкото е възможно ,да избягвам ГМО продукти ,но монетата има две страни както винаги.

Точно това правя и аз. Макар, че много обичам соево мляко с какао.

--------------------

delfin13
неориентиран

Регистриран: 28.05.2012
    #2910318 - 28.05.2012 12:27 [Re: Бяло конче]

+2

Mimi 1

Регистриран: 02.01.2008
От: NYC
    #2921330 - 25.06.2012 21:59 [Re: delfin13]

Закачам се, тъй като попаднах на тази много интересна статия, която може да помогне с отговора на въпроса какъв е проблемът с ГМО храните:

Човешки гени в експериментален ГМО ориз, отглеждан в Канзас

Оризът е предназначен за производство на лекарства и не е одобрен за храна, но се отглежда в открити площи и може спокойно да се разпространява.

liubo_iotoff
McAroff

#2955513 - 21.09.2012 18:34 [Re: Natural]

Цитат:

ей тука май ше излезе некоя теорема на мястото на аксиомите:

уеб страница

поздрав за всички фенове на гмо и за тези, на които не им пука особено

Икономов
Нерегистриран

#2955515 - 21.09.2012 18:40 [Re: liubo_iotoff]

Цял свят яде ГМО повече от 20 години. Мислиш ли, че ако това е истина, нямаше британците или швабите да скочат? А замисляш ли се ЗАЩО точно Франция? Много просто - конкуренция. В конкуренцията и в любовта всички удари са позволени!

liubo_iotoff
McAroff

#2955516 - 21.09.2012 18:52 [Re: ]

тя тази новина е от вчера май. аз днес научих за нея. тепърва ще скачат и британци, и немци и други... това са първите официални резултати, публикувани в авторитетно научно издание от други медии разбрах, че правителството на франция и еврокомисията са сериозно разтревожени и искат проверки на данните, промени в законодателството и т.н.
поживьом - увидем

liubo_iotoff
McAroff

#2955518 - 21.09.2012 19:00 [Re: ]

ето още едно линкче, тоя път руско:

уеб страница

забеляза ли в първата статийка нещо - след двегодишни тайни изследвания... сещаш ли се що са тайни? щото ако ги бяха обявили отначало - милиардерите от монсанто щяха да намерят начин да им стъпят на врата

ето и американски линк:

уеб страница

разсмърдя се тоя път май

Редактирано от liubo_iotoff (21.09.2012 19:12)

dmn
enfant terrible

Регистриран: 12.03.2009
    #2955550 - 21.09.2012 19:48 [Re: liubo_iotoff]

Браво чичко! Браво ЙотоВ

--------------------
...радост и светлина...

Икономов
Нерегистриран

#2955744 - 22.09.2012 14:59 [Re: liubo_iotoff]

Любо, аз естествено не съм капацитет в тази област. Мога да ти кажа само нещо, което знам от своя личен опит и или това, което съм научил, защто съм изучавал генетика при това на добро ниво. Ако модифициташ някой ген в организъм, който после консумираш НЯМА как предизвикаш мутация или рак в собствения си. Върни се назад и си спомни, какво става с храната по пътя и до ... Абе сещаш се, какво има накрая. Някъде по средата всичко, което е хранително се еразфасовало по биохимичен начин и се транспортира чрез кръвта до всички клетки. Негодното за "консумация" се изхвърля във вид на полусух отпадък. Как, аджеба една храна може да предизвика мутация или рак в по-голям процент, ако е генно модифицирана? Знаеш ли, кое предизвиква мутации или рак? Млякото и месото, което консумирахме след 86-та са канцерогенния фактор за региона. А както вече ти писах - всичко е въпрос на икономическа война - тази или онази фирма да продава продукта си. Колкото до Англия и Германия - хващам бас с теб - не само, че няма да подкрепят ОФИЦИАЛНО Франция /сещаш се защо с главни/, но дори ще работят в полза на генните изменения.
А да ти обясня, защо е така. Когато развитите страни започнаха да правят опити с генно модифицирани организми, Франция забрани опитите. И изостана. Безвъзвратно. Вече основните групи продукти имат защитени с патент ГМО сортове, а франсетата духат супата. Еденствения им полезен ход е да докажат НА ВСЯКА ЦЕНА, че ГМО са вредни. Сега, след като си прочел това, прочети статията и забележи, че ВСИЧКИ ГМО са гледани при използване на пестициди, а не-ГМО - без. Аз самия съм правил сортоизпитване през 89-92 година. Има начини, Любо, да се манипулират и препаратите, и дозите и резултатите. Повярвай на очевидеца!
Моето мнение е, че ГМО не няма как да предизвикат рак сами по себе си. Пестицидите, обаче могат. А опитите са били тайни, точно за това - от засегнатите фирми щяха да поискат пълни проверки на препаратите, дозите и употребата, както и да има контролна проба плъхове, хранени с ГМО - нетретирано с пестициди.

liubo_iotoff
McAroff

#2957539 - 25.09.2012 14:24 [Re: ]

гмо без пестициди? то това е все едно том без джери, вълкът без ну заяц, стас без нели и т.н.
гмо се създава за да издържа на някакъв смъртоносен за всичко останало химикал, обикновено все едно ми е дали генът от гмо-то или пестицидът причиняват рак.
скоро гледах някакъв репортаж за изчезването на пчелите в световен мащаб. в европа,казаха, че умирали от пестицидите, а в сащ - от стрес дрън-дрън! в сащ 2/3 от земеделската продукция е гмо и се третира с разни смъртоносни простотии като раунд ъп. от това мрат - тровят си ги

Natural
stranger

#2957586 - 25.09.2012 16:11 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

гмо без пестициди? то това е все едно том без джери, вълкът без ну заяц, стас без нели и т.н.

А ти да не би да мислиш, че при културите, които не са ГМО, не се използват пестициди ?
В България пестициди се произвеждат от 30-те години на миналия век, а по соца химическите заводи бълваха тонове и тонове азотни и фосфорни торове, пестициди и хербициди и ТКЗС-тата и АПК-тата блъскаха на поразия ....

--------------------
Епикур

liubo_iotoff
McAroff

#2957844 - 25.09.2012 23:00 [Re: Natural]

за торовете знам - първи по производство на глава от населението май... ама ги изнасяхме повечето. за пестициди не знам ама все са оставяли нещо живо подире си, поне посятото а тоя раунд ъп май не оставя и царевицата или соята, освен ако не е гмо очаквам скоро да присадят ген на хлебарки в матряла, че с тая иранска криза... зарзавата требе да издържа и на радиация, освен на раунд ъп-а...

liubo_iotoff
McAroff

#3003207 - 15.01.2013 23:18 [Re: liubo_iotoff]

ако някой има съмнения в моите съмнения - те го те:

Изяждаме 100 000 тона ГМО соя...

тва само соята... а царевица, фъстъци и т.н. един господ знае а пуканки? от сащ? ами ако някой ден стане ясно, че е вредно - ко прайм?
извиняваме се? или фалира монсанто и кой таковал - таковал...
някой скоро спомена, че русия била "империята на злото". дали? а дали не е някъде другаде тая империя?

Светозар*
звездоброец-езотерик

Регистриран: 29.01.2003
От: София
    #3003281 - 16.01.2013 07:53 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

някой скоро спомена, че русия била "империята на злото". дали? а дали не е някъде другаде тая империя?

Аз бях този, само че не членувах "империя". Обаче съм съгласен с Юлиан Вучков, който каза в едно тв предаване, че и Русия, и Америка са империи на злото.

--------------------
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.free.bg

Ооо ...
~

Регистриран: 06.09.2006
    #3003296 - 16.01.2013 11:18 [Re: Светозар*]

Цитат:

Обаче съм съгласен с Юлиан Вучков, който каза в едно тв предаване, че и Русия, и Америка са империи на злото.

Последният път, когато влизах в руски голям супермаркет, всички трайни стоки бяха американски - консервирана царевица, мед, масло, замразени птици, ...

Има ли в търговията, в случая с храни, добри и зли или само изгодно/неизгодно?

Rhiannon
white wolf

Регистриран: 04.11.2003
От: Rivia
    #3003318 - 16.01.2013 12:56 [Re: Ооо ...]

Добре, а какво е, когато в името на изгодното, се предлагат откровено вредни продукти, като крайният потребител се лъже или най-малкото подвежда да вярва в качеството и безопасността им?

--------------------
"No word matters. But man forgets reality and remembers words." - Roger Zelazny (Lord of Light)

Natural
stranger

Re: пиете ли мляко?
    #3003321 - 16.01.2013 13:46 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

те го те:
Изяждаме 100 000 тона ГМО соя...

ами ако някой ден стане ясно, че е вредно - ко прайм?
извиняваме се? или фалира монсанто и кой таковал - таковал...

Йотич, оказва се също, че изпиваме 150 000 тона прясно мляко
Ами ако някой ден стане ясно, че е вредно - ко прайм?
извиняваме се? или изколваме кравите и кой пил - пил, кой таковал - таковал...

Вредата от млечните продукти в нашето съвремие
Истината за млякото
Прясното мляко е храна за телета и е вредно за хората, смята съвременната наука.
Milk protein blamed for heart disease
Milk is cruel and unhealthy
Почему молоко вредно для здоровья
Ещё 5 причин, по которым молоко вредно
ОБЛМИНЗДРАВ СЧИТАЕТ, ЧТО МОЛОКО ВРЕДНО ДЛЯ ГРУДНЫХ ДЕТЕЙ
Коровье молоко вредно для сердца

--------------------
Епикур

liubo_iotoff
McAroff

#3003327 - 16.01.2013 14:40 [Re: Natural]

досега не съм виждал да се продава продукт, който съдържа мляко и това да не е обозначено на опаковката. или пък съдържание на мляко под 0,9% да се смята за допустимо и да може да не се обозначава.

liubo_iotoff
McAroff

#3003329 - 16.01.2013 14:43 [Re: Светозар*]

Цитат:

Обаче съм съгласен с Юлиан Вучков, който каза в едно тв предаване, че и Русия, и Америка са империи на злото.

и аз се присъединямвам към вас

Светозар*
звездоброец-езотерик

#3003345 - 16.01.2013 16:06 [Re: Natural]

За вредността на прясното мляко медицината се произнася от поне 30 г. Аз не пия прясно приблизително оттогава. Но пък кисело ям всяка вечер, даже земетресението от 77-ма ме свари точно на тази дейност.

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Светозар*
звездоброец-езотерик

#3003348 - 16.01.2013 16:17 [Re: Ооо ...]

Цитат:

Това, струва ми се, са две различни класификации, всяка с по два варианта. Могат да се комбинират и така стават четири варианта. Дори неизгодното продаване на вредни храни си е злодейство. (Какво ли пък тогава е изгодното продаване на вредни храни?!)

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Natural
stranger

#3003364 - 16.01.2013 17:11 [Re: Светозар*]

Цитат:

За вредността на прясното мляко медицината се произнася от поне 30 г.

Аз още не съм убеден, че е вредно.
То всъщност, за почти всеки продукт можеш да намериш някъде някаква информация, че е вреден.
Май само за меда не съм срещал, ама може би не съм търсил достатъчно ...

--------------------
Епикур

liubo_iotoff
McAroff

#3003419 - 16.01.2013 19:13 [Re: Natural]

доколкото знам - лактозата е доказан алерген, фъстъците също. затова е задължително да има уведомление дори за следи от тях. аз искам същото и за гмо. дори да има следи от гмо - да го пише. който иска - да го яде. ама си мисля, че ако един производител обяви такова нещо и може да си направи снимка за сбогом с марката си
затова - никакви 0,9% допустимост. има ли и следа от гмо - да пише!

Natural
stranger

#3003469 - 16.01.2013 20:50 [Re: liubo_iotoff]

Доколкото знам - алерген може да бъде абсолютно всичко.
Иначе си прав и съм напълно съгласен, че на всички продукти трябва ясно, точно и с достатъчно големи букви да са описани съставките.

--------------------
Епикур

Opk
неясен

Регистриран: 17.09.2008
    #3003966 - 18.01.2013 14:07 [Re: liubo_iotoff]

Защо да не папаме! Та ние сме си едно маймунско ГМО

--------------------
Съглеждам в очите ти страх и омраза. За теб съм чудовище, което дебне в сенките, чудовище, с което плашиш децата. Но вгледай се внимателно в това чудовище. И ще видиш, че ти самият си чудовище.

liubo_iotoff
McAroff

#3003968 - 18.01.2013 14:24 [Re: Opk]

ужас гмо сьомга ни готвят

ако не сте съгласни - можете да подпишете ей тази петиция на AVAAZ:

Stop the Frankenfish attack

Ооо ...
~

Регистриран: 06.09.2006
    #3004313 - 19.01.2013 02:15 [Re: Светозар*]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Последният път, когато влизах в руски голям супермаркет, всички трайни стоки бяха американски - консервирана царевица, мед, масло, замразени птици, ...

Цитат:

Това, струва ми се, са две различни класификации, всяка с по два варианта. Могат да се комбинират и така стават четири варианта. Дори неизгодното продаване на вредни храни си е злодейство. (Какво ли пък тогава е изгодното продаване на вредни храни?!)

ок
Явно неправилно се изразих. Чудех се на империите на злото и Вучков в темата, но това си е и спирам до тук.

liubo_iotoff
McAroff

#3037734 - 14.04.2013 18:33 [Re: liubo_iotoff]

Цитат:

eто - прав съм бил

уеб страница

сега искат и конвенционалната храна да патентоват

дано се задавят в алчността си

подпишете петицията, ако ви пука...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 5 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот, Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2146

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.095 seconds in which 0.038 seconds were spent on a total of 18 queries. Zlib compression enabled.